PROF. DE QUAY GESLAAGD! Brusselse studenten „bezetten" gisteren kasteel van Beersel WEERBERICHT WESTEN HEEFT OPLOSSING, ZEGT NAVO - SECRETARIS Fa. D. KRET Zn. EEN HI-FI BALANS VERSTERKER 10 WATT NIEUW KABINET ZOU SAMENGESTELD ZIJN Mogelijk heden nog beëdiging Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 APRIL 1959 No. 29729 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LOODGIETERSBEDR1JF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Protest tegen de slechte huisvesting en andere hinderpalen voor hun studie (Van onze Brusselse correspondent) Circa honderd Brusselse studen ten hebben gisteren in de vroege morgenuren het aan de buitenkant van Brussel gelegen kasteel van Beersel „bezet". Zij verklaarden dat het hier niet om een grap ging, maar om een manifestatie bedoeld om de aandacht te vestigen op de miserabele toestand waarin de Belgische universiteiten zich be vinden. Sterke politie-eenheden waren spoedig ter plaatse en legden een kordon om het pittoreske kasteel, dat in de zomermaanden als open luchttheater dienst doet. Aanvan kelijk weigerden de studenten, ondanks herhaalde sommaties, naar buiten te komen. Zij hingen spandoeken over de wallen waar op stond: „subsidie voor de univer siteiten". 's Middags trokken de studen ten echter af. Een van hun woord voerders verklaarde: „Wij hebben bereikt wat wij wilden bereiken: het vestigen van de aandacht op onze sociale problemen, slechte huisvesting en arbeidsvoorwaar den". De heer Bude, afgevaardigde van de studentenfederatie van België, heeft aan journalisten enkele punten uit het pro gram van de studenten verduidelijkt: de studentenrestaurants moeten wor den uitgebreid, beter georganisèerd en goedkoper worden; sommige universitaire gebouwen ver keren in een toestand van .schandelijke verwaarlozing" en moeten dringend wor den gemoderniseerd; de studenten eisen grotere subsidies voor het technisch- en wetenschappelijk onderzoek; alle studenten zouden moeten profite ren van de sociale verzekeringen en de onbemiddelde studenten zouden grotere subsidies en studiebeurzen toegewezen moeten krijgen. De heer Bude zei nog, dat de heer Janne. rector van de Brusselse Universi teit, het eens is met dit program, maar dat hij zich zeer gereserveerd toonde over de „operatie-Beersel". De politie zei, dat het hele geval zich zonder incidenten heeft afgespeeld. Al leen kreeg een politieman een nat pak doordat een enthousiaste student een emmer water over de wallen leeg goot. Het beleg van de politie trok veel aandacht. De café's in de buurt deden dan ook goede zaken. Onder de studen ten die zich in het kasteel genesteld hadden, bevond zich de zoon van de Bel gische minister van Onderwijs, Mou- reaux! S.E.R.-advies gereed De SER heeft gisteren in een vrijwel voltallige zitting beraad slaagd over het advies, dat aan de regering zal worden uitgebracht over het in 1959 en 1960 te voeren sociaal-economische beleid. Dit advies is in september 1.1. door de regering gevraagd. De raad is met het bepalen van zijn standpunt ten aanzien van de onderdelen van het advies, die onder meer be trekking hebben op de huur- politiek, de consumentensubsidies op melk en eventueel loonmaat regelen. gereed gekomen. Zoals bekend werden de discussies ge voerd aan de hand van een preadvies, uitgebracht door zijn commissie ont wikkeling nationale economie, die on der voorzitterschap stond van wijlen de heer T J. Twijnstra. Het voorzitter schap van de commissie werd thans waargenomen door prof. dr. J. Tin bergen Aan de formulering van het advies wordt nu de laatste hand gelegd. Ver wacht mag worden, dat de inhoud van het advies daarna binnen enkele dagen zal worden openbaar gemaakt. Met een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht is Prins Bernhard gisteren in 7 uur en 20 minuten van Washington overge stoken naar de vliegbasis Soesfer- berg. De Prins werd daar begroet door Koningin Juliana. Het Konink lijk paar in gesprek met enkele Amerikanen. Bekentenis in de Axelse moordzaak Xavicr de Backer heeft gister avond bekend zijn vrouw op maandag 6 april te Axel te heb ben vermoord. Hij heeft de drijf veer van de misdaad niet mee gedeeld. compleet met akoestische box met 4 ingebouwde luidsprekers leveren wij U voor de bijzonder lage pry's van f 360 Een ongekend zuivere geluidsweergave; komt U ook eens luisteren, het verplicht U tot niets. NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN. Vrije halve dag in winkelbedrijven IN VERBAND MET HEMELVAARTSDAG Op verzoek van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid a.i. aan winkelbedrijven per algemene ver gunning toestemming verleend om de vrije halve dag van het winkelpersoneel op woensdag 6 mei a.s. te laten verval len in verband met Hemelvaartsdag, onder voorwaarde, dat op deze dag in die bedrijven geen arbeid wordt ver richt en de vervangende vrije halve dag wordt gegeven op een andere dag in het tijdvak van 27 april tot 6 mei na 13.00 uur. „Polioto circuit" te Utrecht in werking Binnenkort te Leiden De echtgenote van Utrechts burge meester mevrouw A. de Ranitz-De Brauw, heeft gistermiddag voor het Prinses Beatrixpoliofonds op het Vre- denburg te Utrecht een polioto circuit („het snelverkeer van onze tijd in een verkleinde werkelijkheid") in werking gesteld. Dit circuit is enig in de wereld. Het wordt van 25 april tot 10 mei in Utrecht voor het eerst in Nederland vertoond en daarna zal het een toernee maken langs Leiden, Dordrecht, Maastricht, Venlo, Tilburg, Nijmegen, Enschede, Groningen en Leeuwarden. De voorzitter van het Prinses Beatrix- Poliofonds, mr. J. Klaasesz, vertelde bij ae officiële inwerkingstelling, dat de en treegelden van het publiek voornamelijk bestemd zullen worden voor het weten schappelijk researchwerk op het gebied van de kinderverlamming in Nederland. Het circuit, dat een oppervlakte heeft van 120 vierkante meter, is een uitvin ding van de Oostenrijkse ingenieur H. Rossmaier. Het geeft natuurgetrouw een moderne snelverkeersweg met vele boch ten weer. De 120 meter lange autoweg is geheel verlicht, evenals de tientallen personenauto's en vrachtwagens die el kaar zonder ongelukken passeren, de bochten nemen en over de 11 meter lan ge hangbrug heen rijden. Commentaar op het geheel wordt geleverd door de „op-de-band-opgenomen" stemmen van Mies Bouman en „Dorus" (Tom Man- ders) Ir. Rossmaier heeft voor de besturing van de autootjes een ingewikkeld elek tronisch apparaat ontworpen, waarin niet minder dan 6500 meter kabel is ver werkt. Het systeem is geheim. Het circuit heeft al een lange tocht door Europa achter de rug. Op een ten toonstelling in Stockholm werd het in tien dagen door 200.000 mensen bekeken en in München trok het zelfs 300.000 bezoekers! Er wordt weer hevig gevochten in Lhasa Nehroe hoopt, dat de Dalai Lama eens kan terugkeren Premier Nehroe van India heeft gisteren voor het eerst sinds de vlucht van de Dalai Lama met de „god-koning" gesproken. Het on derhoud zou voornamelijk gegaan zijn over de toekomst van de Dalai Lama. Kort na zijn aankomst in Mussoorie hield Nehroe een toespraak tot leden van de Con grespartij. De premier zei dat het Tibetaanse vraagstuk buitenge woon ingewikkeld is en „een massa zorg met zich mee zal bren gen daar er verscheidene landen bij betrokken zijn". Hij verklaarde voorts tegenover Jour nalisten dat hy het niet eens is met de beweringen in de Chinese pers dat India expansionistische doeleinden in Tibet nastreeft. „Maar uit de berichten uit Peking meen ik te kunnen opma ken, dat de Chinezen nog steeds sterk beïnvloed worden door hetgeen zich in het verleden in Tibet heeft afgespeeld. Het staat n.l. vast dat de Britse rege ring van India inderdaad naar expansie in Tibet heeft gestreefd", aldus Nehroe. Desgevraagd zei de premier dat hjj nog steeds optimistisch gestemd is wat de mogelijkheid van een vreedzame re geling met de Chinezen betreft. Hij gaf ook duidelijk te kennen dat hij hoopte, dat de Dalai Lama nog eens naar Tibet zal terugkeren. De Dalai Lama heeft toegegeven, dat hij de twee brieven heeft geschreven, die door de Chinezen zijn gepubliceerd, zo vervolgde Nehroe. (In deze brieven zou de Dalai Lama verklaard hebben dat hij gekant was tegen de opstand). De Dalai Lama heeft gezegd, dat hij de brieven heeft geschreven, omdat hij een breuk met de Chinezen wilde vermij den, die de toestand alleen maar erger zou hebben gemaakt, en omdat hij zich geplaatst zag tegenover een dilemma, n.l. zijn wens om een conflict met de Chinezen te vermijden aan de ene kant en aan de andere kant zijn verlangen om de Tibetaanse zaak te dienen, aldus Nehroe. Inmiddels heeft een in Calcutta ver schijnend blad gemeld dat er in Lhasa weer hevig wordt gevochten. De Chine zen zouden de afgelopen dagen weer zware artillerie hebben ingezet en uit Lhasa zou een uittocht begonnen zijn van Tibetanen, die evenals de Dalai Lama naar India willen. Ongeveer 500 Tibetanen zyn de afge lopen dagen naar Noord-India gevlucht en hebben daar asiel gevonden, aldus werd gisteravond in Calcutta vernomen. De Indiase autoriteiten hebben de vluchtelingen, die een gevaarlijke reis van verscheidene dagen achter de rug hadden, alle nodige hulp gegeven. Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond De komende 24 uur zal het weer in ons land geheel onder invloed van een storing staan. Het regengebied zal gro tendeels in de komende nacht passeren en morgen zullen weer enkele opklarin gen volgen. De wind wakkert verder aan uit zuid westelijke richting en de temperaturen worden lager. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 APRIL Zon op: 5.22 uur; onder: 19.54 uur. Maan op: 23.59 uur; onder: 7.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.18 en 17.45 uur. Laagwater te Katwijk te 1.06 en 13.36 uur. (27/4 hoogwater te 6.04 en 18.33 uur; laagwater te 1.50 en 14.18 uur). Dit nummer bestaat uit 20 pag. Op Schiphol arriveerde gister middag de Amerikaanse hoogleraar prof. J. Salkde uitvinder van het naar hem genoemd poliovaccin, die in ons land enkele lezingen iioudt. Bij zijn aankomst werden hem door een stewardess bloemen aangebo den. (Van onze parlementaire redacteur) Het werd vanmorgen niet uitgesloten geacht, dat de nieuwe ministers van middag nog zouden worden beëdigd door de Koningin. Het nieuwe kabinet ziet er dan vermoedelijk als volgt uit: Minister-president, tevens minister van Algemene Zaken, PBO en Bezitsvorming: prof. dr. J. E. de Quay (57 jaar, KVP) Buitenlandse Zaken: mr. J. M. A. H. Luns (48 jaar, KVP) Economische Zaken: mr. Ph. C. M. van Campen (48 jaar, KVP) Justitie: prof. mr. W. C. L. van der Grinten (46 jaar, KVP) Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: mr. J. M. L. Th. Cals (44 jaar, KVP) Maatschappelijk Werk en Volksgezondheid: mej. dr. M. A. M. Klompé (46 jaar, KVP) Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen (37 jaar, VVD) Defensie: Sidney J. van den Bergh (60 jaar, VVD) Verkeer en Waterstaat: drs. H. A. Korthals (48 jaar, VVD) Sociale Zaken: drs. C. P. Hazenbosch (37 jaar, AR) Landbouw: A. W. Biewenga (57 jaar, AR) Volkshuisvesting: mr. J. van Aartsen (49 jaar, AR) Binnenlandse Zaken: mr. J. W. van Gelder (secretaris van de CHU) Het aantal ministers bedraagt 13, van wie 6 KVP, 3 VVD, 3 AR, 1 CHU. Gisteren was politiek Den Haag nog uitermate pessimistisch over de pogingen van prof. dr. J. E. de Quay om een nieuw kabinet te for meren. Vanmorgen zag het er echter naar uit, dat hij alsnog zou slagen. Dr. Tilanus, fractievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer gaf telefonisch de naam door van een kandidaat-minister uit zijn kring, waarvan met zekerheid kon worden aangenomen, dat hij een ministerportefeuille zou accepteren. Het was mr. J. W. van Gelder, secretaris van de CHU). Een derde ministerszetel zou dan aan de Anti-Revolutionaire Partij in de persoon van mr. J. van Aartsen toekomen. Premier Djoeanda „Soeprapto schond orde flagrant" De Indonesische premier, ir. Djoeanda, heeft in het parlement verklaard dat het optreden van de (thans ontslagen) procureur- generaal, Soeprapto, bij de vrij lating en uitwijzing van de heer Schmidt een „flagrante schending van de hiërarchische orde ten op zichte van de Indonesische rege ring was". De premier legde een verkla ring af over het onderzoek dat een commissie instelt naar de vrij lating van Schmidt en de rol van Soeprapto daarbij. Hij zei dat de vrijlating en repa triëring was georganiseerd een week voordat het Hooggerechtshof in Dja karta besloot de levenslange gevange nisstraf te wijzigen in vijf jaar gevan genisstraf. Voorts deelde hij mee dat uit het onderzoek bleek dat een Nederlan der die werkzaam was bij de Neder landse diplomatieke vertegenwoordiging in Djakarta, verscheidene dagen voor de uitspraak, dikwijls gezien was bij de bureaus van het Hooggerechtshof en Soeprapto. De Nederlander die werd ge ïdentificeerd als Ravenstein, had het hoofd van de immigratiedienst een wenk gegeven over de mogelijkheid van vrij lating en had zelfs passage voor Singa pore en Londen geboekt voor Schmidt als „koerier". De premier zei dat het onderzoek nog voortduurt in deze zaak die sterke reacties bij de Indonesische bevolking heeft opgeroepen. Hij verzekerde dat degenen die in strijd met de rechts regels hadden gehandeld, ernstig zou den worden gestraft. Prof. De Quay geslaagd? Spaak vol vertrouwen over kwestie-Berlijn NAVO-secretaris Spaak toonde zich gisteravond voor zijn vertrek uit New York naar Parijs vol vertrouwen, dat het Berlijnse vraagstuk opgelost zal worden. Desgevraagd zei hij van mening te zijn, dat er op 27 mei de door de Russen gestelde tijdslimiet geen crisis zal ontstaan, „omdat we een oplossing hebben". Hij wilde niet zeggen welke. „Dat is geheim", aldus Spaak, Herter had onderhoud met Dulles in ziekenhuis Intussen hebben de Amerikaanse, Britse, Franse en Westduitse ambtena ren, die in Londen voorbereidende be sprekingen hebben gehouden over de aanstaande conferentie van ministers van Oost en West te Genève, gisteren hun werkzaamheden afgesloten met het opstellen van een rapport, dat in het weekeinde naar de regeringen van de vier landen zou worden gezonden. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat de vier landen in Londen volledige overeenstemming hebben bereikt over alle belangrijke kwesties. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, heeft gis teravond een uur met Dulles in het Walter Reed-hospitaal beraadslaagd. Zijn assistent-onderminister Murphy, assistent-onderminister Dillon van Eco nomische Zaken en onder-minister Livingstone Marchant voor Europese Zaken vergezelden hem.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1