[FleXa] GROTE KANS DAT CHU BUITEN NIEUWE KABINET ZAL BLIJVEN I 1 WEERBERICHT schilder met MR. BEERMAN BEDANKT VOOR BINNENLANDSE ZAKEN Gebrek aan kandidaat-ministers c/eQ BLANKENHORN IS THANS OP ZIJN VERZOEK MET VERLOF Kabinet wil het hoger beroep afwachten Rood-China houdt kwestie van de grenzen met India slepende Ontmoeting van Dalai Lama met Nehroe Paiiamezen beweren, dat Margot Fonteyn van een komplot afwist IEMCO 1 I Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 APRIL 1959 No. 29728 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Mr. A. C. W. Beerman (CHU) heeft bedankt voor de hem aange boden portefeuille van Binnenlandse Zaken, nadat prof De Quay met grote moeite gedaan had gekregen dat deze door de CHU begeerde zetel kon worden vrijgemaakt. Het bericht heeft gisteravond in politieke kringen grote deining gewekt. Er is nu grote kans dat de CHU bij gebrek aan kandidaten buiten een nieuw kabinet blijft. fereren met de PvdA, overgaat naar de CHU. Er zouden dus eerst nog wel an dere mogelijkheden worden onderzocht. Gisteravond zat de kabinetsformatie weer volkomen in het slop door de onze kerheid over de houding van de CHU. Maar door allerlei besprekingen veran dert de situatie dikwijls met het uur. Voorlopig zet prof. De Quay door. Vanochtend heeft hij een bespreking ge had met enige vermoedelijk aanstaande ministers over sommige punten van het program, dat de formateur thans schijnt te hebben ontworpen. Aan dit overleg namen deel prof. Witteveen (VVD), de heren Korthals (VVD), Hazenbroek (AR), Cals (KVP) en Van Campen (KVP). Weer in het slop Terwijl prof. De Quay nog een laatste poging doet de CHU mee te krijgen en aldus te slagen met zijn formatiepoging, wordt reeds de theorie verkondigd, dat een kabinet zal worden gevormd op ba sis van de KVP, VVD, en AR en dat prof. Zijlstra dan als formateur zal op treden. Prof. de Quay zou dan toch minister-president kunnen worden. Een nieuwe formateur zou volkomen vrij staan ten aanzien van door prof. De Quay gemaakte afspraken. Hij heeft dan meer kans te slagen. Prof. de Quay zet zijn formatiepoging nog voort, waarin prof. Zijlstra (AR) niet als minister van Financiën is opge nomen. De portefeuille van Financiën is aangeboden aan prof. Witteveen (VVD), die gisteravond genuanceerd heeft ge antwoord, maar niet heeft geweigerd. Verdeeld Inplaats van prof. Zijlstra wil de for mateur als tweede AR-minister in het kabinet opnemen de heer A. W. Biewen- ga uit Garsthuizen, 57 jaar, lid van de Tweede Kamer. Hij heeft hem gister avond nog ontvangen om hem de porte feuille van Landbouw aan te bieden.. De heer Biewenga heeft het verzoek in overweging genomen. Een deel van de CHU-bestuurders wei gert namen te noemen van kandidaat ministers. Een belangrijk deel van de CHU vreest kiezers te verliezen bij deel neming aan een kabinet zonder socialis ten. De partij is innerlijk verdeeld. Men kijkt elkaar lelijk aan. Men verwijt minister Staf, dat hij aan prof. De Quay heeft meegedeeld, dat de CHU tevreden zou zijn met slechts éen CHU-minister in het kabinet. Dat heeft ook in de kring van de AR ontstemming gewekt omdat dan de protestants-chris- telijken niet vier, doch slechts drie ze tels in het kabinet zouden krijgen. Gisteravond laat heeft prof. De Quay nog twee nieuwe namen uit CHU-kring gekregen, maar zij worden niet meer als ernstige kandidaten beschouwd. Men ge looft in Den Haag niet meer aan deel neming van de CHU. Toch heeft de for mateur dr. Tilanus verzocht alsnog en kele namen te noemen. Vandaag wordt een opgave verwacht. Twijfel Als er een kabinet wordt gevormd op basis van drie partyen, waarin de AR weer drie zetels zou krijgen, komt prof. Zijlstra weer terug als kandidaat-minis ter. In een drie-partijen-kabinet zou de verhouding worden: 6 KVP, 4 VVD, 3 AR. Het is echter twijfelachtig of de AR direct bereid zou zijn aan een dergelijk kabinet deel te nemen. Voor de AR zou op het spel staan dat haar aanhang on der de arbeiders, die samenwerking pre- In Frankrijk: elektriciteit uit kernenergie! (Van onze correspondent in Parijs) Sinds gisteren is Frankrijk het eerste land van West-Europa, dat elektriciteit produceert, die van kernenergie afkom stig is. Het Franse elektriciteitsnet is nu met de speciale turbine G-2 van het atoomcentrum in Marcoule verbonden, waardoor voorlopig 9000 kilowatt wordt voortgebracht. De overdracht der ener gie vindt plaats door zogenaamde ato- mische duizendpoten. Na verloop van tyd hoopt men de hoeveelheid elektrici teit tot 25.000 kilowatt te kunnen ver groten. Het atoomcentrum van Marcoule werd in het kader van het eerste Franse vijfjarenplan opgericht met als voor naamste doelstelling plutonium te pro duceren. Op dat doel blijft het oog ook nu nog steeds gericht. Als een niet ge ring ppestigesucces voor Frankrijk mag nu toch ook de ingebruikneming van deze kernenergetische elektriciteitscen trale zeker wel worden beschouwd. Kans op regen De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Aanvankelijk droog weer met weinig bewolking. Later echter toenemende be wolking met plaatselijk enige regen. Tot matig of krachtig toenemende zuidelijke wind. Over het algemeen lagere mid dag tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 25 APRIL Zon op: 5.24 uur; onder: 19.53 uur. Maan op: 22.56 uur; onder: 7.06 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.35 en 16.59 uur. Laagwater te 0.22 en 12.51 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pag. Advertentie HEBT U MORGEN 46.- TER BESCHIKKING Dan hoeft u niet in een miezerige stemming te raken door regen regen regen Want met een Mercury of Guildhall Egyptisch ka toenen regenjas verzekert u zich daar afdoende tegen! Zelfs in de grootste plensbuikeurig en voornaam van snit. Zo blijft u heer in de regen. Zo blijft u - ook al regent het pijpestelen - altijd in een zonnige stemming! L V Telegram Het politiek studentengezelschap van de Vrije Universiteit te Amsterdam heeft een telegram gestuurd aan mr. Beernink in Rijswijk en dr. Berghuis in Kampen. Het telegram luidt als volgt: „Politiek Studentengezelschap V.U. staat achter beleid CHU, maar wenst voor protestants-christelijken 4 belangrijke portefeuilles. Persé niet: Landbouw, Fi nanciën, Oorlog, Volkshuisvesting. Duits-Nederlands overleg in een nieuw stadium Thans komt het woord aan de deskundigen (Van onze correspondent in Bonn) Gedurende drie dagen zijn in Bonn onderhandelingen gevoerd over de di verse Duits-Nederlandse problemen. Deze onderhandelingen zullen, zo werd gisteren van officiële Duitse zijde mee- deeld, zonder vertraging worden voort gezet. Het overleg treedt thans in liet stadium van de deskundigengesprekken. Van Nederlandse zijde waren de af gelopen drie dagen te Bonn o.m. aan wezig dr. R. H. van Houten, directeur- generaal politieke zaken van het minis terie van Buitenlandse Zaken en dr. H. J. Levelt, directeur van de afdeling Europa van dit ministerie. Zij namen het reeds geruime ijd lopende overleg met dr. R. Lahr, ambassadeur in bui tengewone dienst en hoofd van de Duit se delegatie voor de onderhandelingen met ons land, weer op. Voorts vond er overleg plaats in het financiële vlak, waaraan jhr. mr. E. van Lennep, the saurier-generaal van het ministerie van Financiën deelnam, die voornamelijk gesprekken met het Westduitse ministe rie van Financiën heeft gevoerd over de regeling der financiële kwesties. Het deskundigenoverleg zal op korte termijn beginnen. Nu er een principiële overeenstemming is bereikt over de Duitse schadevergoeding aan Neder landse slachtoffers van het nazi-regime, komen problemen als Elten en de Zelf kant, de Auslandsbonds, de Eems-Dol- lart-kwes'die e.d. weer ter tafeL Men meent algemeen, dat daarover nu wel binnen een redelijke periode overeen stemming kan worden bereikt. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse ambassadeur in Parijs Blankenhorn, die eergisteren in het proces-Strack te Bonn voorwaardelijk tot vier maanden gevan genisstraf is veroordeeld, heeft op verzoek voorlopig verlof gekregen. Hoe lang dit verlof zal duren, is onbekend. Dit werd gisteren officieel in de Westduitse hoofdstad meegedeeld, nadat het kabinet zich uit voerig met de uitspraak in het proces-Strack had beziggehouden. Het kabinet stelt zich op het standpunt, dat de uitspraak nog niet rechts geldig is, omdat het vonnis in een nieuw stadium is getreden tenge volge van het verzoek om revisie van Blankenhorn. Voordat er besluiten kunnen worden genomen betreffende de verdere ambtelijke status van Blankenhorn, wil het kabinet afwachten wat de revisie, het hoger beroep dus van de ambassadeur, zal opleveren. Opmerkelijk was gisteren op de pers conferentie, waarop dit alles werd mee gedeeld, dat duidelijk werd dat het ka binet op zijn oude standpunt ten aan zien van Blankenhorn blijft staan. In november van het vorige jaar had het kabinet volkomen onverwacht en vol gens velen ook volstrekt onjuist laten verklaren, dat Blankenhorn zich in de zaak-Strack volgens zijn plichten had gedragen en dat het hier ging om een ambtelijke, niet om een rechterlijke affaire. Met andere woorden, zo werd Peking meldt overwinning in strijd met Tibetanen In Rood-China zijn landkaarten in omloop, waarop grote stukken van India als Chinees gebied staan aangegeven. Van Indiase zijde is hiertegen geprotesteerd, maar, zo als het in Nieuw Delhi verschij- ^nde onafhankelijke blad ..Indian Express" thans schrijft. Peking volgt in deze kwestie een ontwij kende politiek. Het blad schrijft verder, dat deze aangelegenheid door ,,de Chinese agressie in Tibet" aan betekenis heeft gewon nen en het constateert voorts, dat het verloop van de grens tussen India en China, dat volgens Pe king niet overal zou vaststaan, wel degelijk geregeld is. Deze regeling wordt genoemd naar de Brit Sir Henry MacMahon, die in 1914 namens Brits-Indië de conventie van Simla tekende, waarbij de grenzen tussen Tibet, India en China werden vastgesteld. Intus sen heeft het Volksdagblad van Peking, het orgaan van de Chi nese communistische partij, nieuwe waarschuwingen gericht aan het adres van de ..Indiase expansionis- ten" om zich niet te mengen in de Chinese zaken in Tibet. De Dalai Lama, de „god-koning" der Tibetanen. en premier Nehroe van India hebben vandaag voor het eerst sedert de aankomst van de Tibetaanse geestelijke leider een onderhoud gehad in Moes- soorie. de toekomstige verblijfplaats van de Dalai Lama. Men verwacht, dat onder meer de toekomst van de Dalai Lama ter sprake zal komen en dat 'Nehroe de mogelijkheden van een toe nadering tussen de Dalai Lama en de Chinezen zal onderzoeken. De Chinese regering heeft de deur voor de terugkeer van de Tibetaanse leider opengelaten door te verklaren, dat hij door anti-Chinese elementen was ontvoerd, maar het is niet waarschijnlijk dat de Chinezen concessies zullen doen. Hernieuwing van de beloften aangaande autonomie voor Tibet en de veiligheid van de Dalai Lama lykt de enige tege moetkoming der Chinezen. De Dalai Lama heeft van zijn kant te kennen gegeven voorlopig niet van plan te zijn terug te keren. Tibetanen in India zeggen, dat indien de Dalai Lama terugkeert, de Chinezen hem waar schijnlijk naar Peking zullen overbren gen en uit zijn naam besluiten zouden uitvaardigen, die de Tibetanen moeilijk zouden kunnen negeren. Socialistisch medeleven met het verdrukte Tibet Radio-Peking maakte gisteren bekend dat in de periode van 8 tot 21 april bijna tweeduizend Tibetaanse opstande lingen in de strijd tegen Chinese mili taire eenheden zijn gesneuveld of ge wond. De Chinese militairen waren de Brahmapoetra overgetrokken en hadden ruim dertig plaatsen op de verzetsstrij ders veroverd. Communistisch-Chinese troepen hebben „geweldige overwinnin gen" behaald op Tibetaanse opstande lingen in het gebied van Loka, ten zuidoosten van Lhasa, aldus heeft het persbureau „Nieuw-China" gemeld. Na de opstand in Lhasa en omgeving geheel te hebben onderdrukt, waren de troepen honderdvijftig kilometer verder getrok ken naar Loka tussen de rivier de Tangpo en het Himalajagebergte, waar in één slag alle steunpunten van de op standelingen in handen van de Chine zen vielen. Het bestuur van de Socialistische Internationale, dat te Londen bijeen is, heeft zijn medeleven betuigd met de bevolking van Tibet „die van haar vrij heden beroofd wordt". In een resolutie wordt gezegd: „De bevolking van Tibet heeft recht op zelf bestuur". Het bestuur veroordeelt de Chinezen, die „de overeenkomst waarin autonomie beloofd werd, hebben ge schonden". Koningin Juliana heef tijdens de Nederlanddag een bezoek aan de jubilerende Keukenhof gebracht. Aan de ingang kreeg de Koningin een boeket tulpenbestaande uit de parkiettulp „Fantasie", aangeboden door de 12-jarige Joyce Tegelaar,, een dochtertje van een van de be stuursleden van de Keukenhof. (Foto L.D./Van, Vliet). daaruit geconcludeerd, Blankenhorn had misschien wel in strijd met de wet, maar niet met zijn plicht gehandeld. Het debat, dat hierover vlak voor het begin van het proces ontstond, leidde ertoe, dat men de regering-Adenauer verweet de man de hand boven het hoofd te houden, die moest terecht staan. Mede hierdoor ook kreeg het proces-Strack een politiek accent. Gisteren zei een regeringswoordvoerder over deze oude verklaring van de regering over Blan kenhorn: het kabinet heeft geen reden om zijn oude verklaring te herzien. Felicitatie voor Hallstein Wat Hallstein betreft werd van rege ringszijde gisteren gewezen op een ver klaring van de Europese Economische Gemeenschap te Brussel, waarin o.m. werd onderstreept, dat Hallstein zijn werk bij de EEG weer was begonnen. En voorts had de commissie van de EEG, waarvan Hallstein president is, haar onverminderd vertrouwen in hem uitgesproken. De leden van de commis sie hadden Hallstein met zijn vrijspraak gefeliciteerd. In het algemeen wordt er in Bonn op aangedrongen, dat het kabinet Blanken horn zal ontheffen van zijn ambassa deurschap te Parijs. Het is volgens velen tegenover de Franse regering niet te verantwoorden, dat de Duitse ambassade in de Franse hoofdstad zonder top figuur blijft, omdat deze op revisie wacht na een veroordeling. Inmiddels vraagt men zich te Bonn af, wie de kos ten van het proces zal moeten betalen. Hallstein behoeft volgens de uitspraak alleen de kosten van zijn advocaat te betalen, maar Blankenhorn zal. indien dit hoger beroep niet tot zijn vrijspraak leidt, de helft van de proceskosten moeten betalen en dat is waarschijnlijk de helft van 100.000 mark! Van rege ringszijde heeft men gisteren duidelijk gemaakt, dat Blankenhorn ten deze niet moet rekenen op regeringssteun en dus zelf voor deze kosten moet opdraaien. Advertentie de verf voor het schilderfeest Stakingen Kroesjtsjef wil zicli met Nasser verzoenen Volgens welingelichte kringen in Cairo is er een toenadering tussen president Nasser en premier Kroesjtsjef in zicht.. De Russische eerste-minister zou in een lange boodschap, welke hij maandag ambassadeur Kisselef aan het staats hoofd van de VAR liet overhandigen, uiting hebben gegeven aan zijn wens tot yerzoenlng. De Panamese regering heeft verklaard, dat de Britse ballerina Margot Fonteyn geweten heeft, dat er een komplot be stond tot omverwerping van het Pana mese regime. De autoriteiten, aldus de woordvoerder, hebben daar eerst zeker heid over gekregen, toen „Dame" Margot reeds uit Panama was vertrokken. Had men de bewijsstukken eerder in bezit gehad, dan hadden de Panamezen zo zij dat gewild hadden haar vast kun nen houden om haar te vervolgen, zo werd gezegd. Dat Dame Margot op de hoogte was van het bestaan van een komplot blijkt volgens de Panamese woordvoerder uit een brief, die Judy Tatlham een goede kennis van dr. Arias, die enkele welken in Panama was vanuit het El Pana ma Hiltoruhotel in Panamastad schreef aan Margot. Deze brief zou gevonden zijn in een ta9 met correspondentie van dr. Arias in een landhuisje te Santa Clara. Dit huisje is eigendom van een vriendin van de familie Arias, een ze kere Beth Webster. Zij is voor een on dervraging aangehouden. Groeiend komplot In die brief zou Judy na verwijzing naar een onbekende man, die Alastair heet aan Margot geschreven hebben: „Het komplot wordt steeds groter en boeit en amuseert me voortdurend: van de vreemde telefoontjes van Alastair in New York (die ik moet ontcijferen) tot mijn aankomst hier met twee enorme dozen servetten van die firma Macy, waarin allesbehalve servetten zaten. Ik hoop toch, dat ik van enig nut kan zyn voor Tito (dr Arias) nu ik hier ben. Hij verzekert mij, dat ik van enig nut kan zijn als dekmantel, dus ik hoop maar, dat hij dit niet slechts uit hoffelijkheid zegt. Ik ben erg blij te horen, dat je niet op zo'n goed tijdstip komt" Churchil begin mei naar Washington Sir Winston Churchill zal 4 mei a.s. per vliegtuig uit Londen naar de Ver. Staten vertrekken, waar hij drie dagen in het Witte Huis de gast zal zyn van president Eisenhower. Daarna zal Sir Winston drie dagen in de Britse ambas sade te Washington verblijven, om 10 mei de terugreis naar Londen te aan vaarden. Churchill zal door zyn particuliere se cretaris, Montague Brown, worden ver gezeld. Mevr. Churchill zal haar echtge noot niet vergezellen. De laatste ontmoeting tussen Eisen hower en Churchill vond plaats in juni 1954. Churchill, die destijds Brits pre mier was, heeft toen in Washington met Eisenhower beraadslaagd. De autoriteiten hebben voorts mede gedeeld, dat dr. Arias o.a. van plan was op verschillende plaatsen stakingen te organiseren om het vervoeren van voor raden naar Panamastad onmogelijk te maken. Op het tijdstip van deze stakin gen zouden ook de opstandelingen in deze stad in verzet komen. De Nationale Vergadering van het land is in spoedvergadering byeengekou men om de huidige toestand to bespre ken. De oppositie zal herziening van de kieswet vragen. Op het ogenblik moeten politieke partijen minstens 22.000 leden hebben. De oppositie wil daar 5.000 le den van maken. Juist deze kwestie vormt een van de belangrijkste grieven tegen het regime van La Guar dia.. Ruben Miro, een neef van dr. Arias zei te New York, dat dr. Arias en hilj de leiders zijn van Panamese revolutionaire bewegingen, met zeker 1200 volgelingen buiten Panama. Zij hebben vliegtuigen, schepen en wapens. Margot Fonteyn had volgens Miro wel sympathiek tegen over de plannen van haar man gestaan, maar zij had geen actieve rol gespeeld. Hij voegde eraan toe, dat dr. Arias niet in Panama is, maar „de voorbereiding voor een invasie in Panama voortzet". De hierbovengenoem.de bileven noemde Miro vervalsingen. Advertentie „AMCO" wasmachines f 149.—. „AMCO" centrifuges 1 198.—. NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 k.4 Tijdschema corso Nog eenmaal laten wy hieronder het tijdschema voor het bloemencorso „Bloemenparadijs" volgen. Het corso start te 11 uur van de Warmonderdani in de gemeente Sassenheim en gaat dan in noordelijke richting. Aankomst van de stoet aan de grens van Lisse te 11.46 uur. aan de grens van Hillegom te 12.43 uur, waarna men te omstreeks 2 uur het keerpunt op de grens van Hillegom en Bennebroek bereikt. Daar wordt ge pauzeerd tot 3 uur. De grens van de ge meente Hillegom wordt dan bereikt om 3.13 uur. die van Lisse te 4.14 uur en die van Sassenheim te 5.18 uur. Te om streeks 6 uur hoopt men terug te zijn op de Warmonderdam. De werkzaamheden aan de corsowa gens zijn hedenavond tot 12 uur te be zichtigen in de Bloemlusthallen te Lisse.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1