Laatste Berichten In België zijn honderdduizenden woningen in feite onbewoonbaar STADSNIEUWS Loop der bevolking te Leiden Beurs van Amsterdam DONDERDAG. DE KABINETSFORMATIE (Van onze parlementaire redacteur) N.a het gesprek, dat hij heeft gehad met de formateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft de heer H. A. Korthals van de VVD deze toegezegd, dat hy in de loop van de middag zou reageren op dit onderhoud. Voor hem was aanvankelijk de minis terszetel van Verkeer en Waterstaat vrijgehouden. Maar voor mr. A. C. W. Beerman zou het aanvaarden van een ministersportefeuille een offer zijn en onder die omstandigheden voelt hij niets voor Volkshuisvesting, waarvan hij te weinig weet en op welk gebied hij zich dus niet zou kunnen ontplooien. Hij zou wel bereid zijn de portefeuille van Ver keer en Waterstaat te beheren of even tueel Binnenlandse Zaken. Een van die zetels wil de formateur nu voor hem vrijmaken. In dat geval moet de heer Korthals of mr. Toxopeus de portefeuil le van Volkshuisvesting overnemen. Men neemt aan. dat de laatste dat zal doen. omdat hy in de Tweede Kamer altijd dit onderwerp bespreekt. De heer Kort hals zou dan Binnenlandse Zaken krij gen en tevens optreden als' vice-presi dent. Maar dan moet de CHU toch nog iemand naar voren brengen voor Land bouw Fata morgana voor Scheveningcn (Van onze Haagse redactie) Communistische kopstukken in Jordanië gearresteerd Jordaanse militairen en politieman nen hebben gisteren bij een overval op een woning te Nabloes, ten noordwes ten van Amman, na een kort gevecht twee mannen aangehouden, van wie ze een bij verstek tot 10 jaar gevangenis straf was veroordeeld wegens commu nistische activiteit. Ook de andere werd door de politie gezocht. Men nam een grote hoeveelheid documenten betref fende de activiteit van communisten in Jordanië en andere landen in het Mid den-Oosten in beslag. Cuba gaar Amerikaanse ondernemingen onteigenen De Cubaanse premier. Fidel Castro, heeft in Washington in een lunch- bijeenkomst van de Nationale Persver eniging meecedeeld, dat Cuba de Ame rikaanse suikerondernemingen zal ont- Dat mag, zegt rechter Een Londens gerechtshof heeft giste ren een klacht verworpen van mevrouw Winifred May Murrell, die zich beklaagd had over wreedheid van de zijde van haar echtgenoot. De rschter was van mening, dat hy handelde zoals elke redelijke man zou hebben gehandeld toen hij: 1. haar een klap op haar ogen had gegeven; 2. haar aan de haren had voortgetrokken; 3. gedreigd had haar in een „diepe" put te gooien; 4. een steen naar haar gooide die haar op de enkel had getroffen; 5. haar hoofd tegen een muur geduwd had; 6. haar met een hark achterna gezeten had. Rechter John Flowers concludeerde, dat mevrouw Murrell's man, de 50-jarige Stanley Owen Murrell, had gehandeld als gevolg van zijn vrouw's „abominabel" gedrag. Hem werd een voorlopige echt scheiding toegekend. eigenen. Hij legde er de nadruk op. dat deze ondernemingen niet zullen worden geconfiskeerd of genationaliseerd, maar dat zij op wettige wijze zullen worden onteigend. Landbouwhervorming, zo zei hij desgevraagd, is het voornaamste economische vraagstuk van Cuba. Kamerleden willen krachtiger maatregelen In de woestijn is een fata-morgana niet bijzonders, maar in Nederland is het ontstaan van zulk een luchtspie geling een grote zeldzaamheid. Gister avond om tien minuten over acht weerspiegelden zich boven de horizon van de zee voor Scheveningen de con touren van een omgekeerde stad. Hoge huizen, lage huizen en kerktorens, zij waren duidelijk zichtbaar. Vele mensen hebben van dit prach tige schouwspel genoten. Het fata-mor gana bleef minutenlang zichtbaar. De oorzaak van het ontstaan van een fata-morgana moet gezocht worden in sterke temperatuurverschillen in de la gen van de lucht vlak bij het aard oppervlak, waardoor de lucht als het ware een spiegel wordt. Prof. Zijlstra opende „Europak 1959" (Van onze Amsterdamse correspondent) „De Euromarkt zal een concurrentie- markt zyn of er helemaal niet zijn". Deze waarschuwing sprak de demissio naire minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra in liet RAI-gebouw te Amsterdam, tijdens de opening van de vyfde verpakkingsbeurs „Europak 1959". Als de Europese integratie zal slagen", aldus de minister, „zullen wij dat niet alleen merken aan een toene ming; van onze export, maar stellig ook aan een intensiteit van de concurrentie op onze eigen markt. Export is voor ons een levensnoodzaak, waarbij de verpakking van zeer grote betekenis is. De minister constateerde met voldoening, dat de Nederlandse verpakkingsindustrie in het internatio nale verkeer met succes kan wedijveren. „Deze beurs heet Europak. Wie aan „Euro" denkt, ziet dit als een aandui ding van zes landen. Ik hoop dat dit spoedig 17 landen zullen zijn" aldus de minister. Acht doden bij autorace in Argentinië Aoht toeschouwers werden gedood en nog twee gewond, toen zondag een race wagen bij de finish van de Rallye van Santa Fé in het publiek drong. Het ongeluk gebeurde te Venado Tuerto, 280 km. ten westen van Buenos Aires, toen Luis A. Ferraris op de ze vende plaats over de finish ging. Om onbekende reden kwam een groep toe schouwers de weg op, vlak achter de vlag. Ferraris gooide het stuur om om hen te vermijden, doch kwam in het publiek terecht. Tot de doden behoren twee vrouwen en een jongetje van zes jaar, dat op een fiets reed. Coureur Ferraris bleef ongedeerd. Leidse Bridgeclub DDS Na de zesde ronde luidt de stand in de parenoom petitie: Groep Zwart: 1. Van der MeerDe Meyier 118y2 m.p.; 2. heer en mevr. Kuilman 117% (incl. voorl. 18); 3. mevr. BeekerBaggen 114 (incl. voorl. 18)4. Brouwer-Brouwer 112 (incl. voorl. 18); 5. heer en mevr. Eichhorn 118% (incl. voorl. 72); 6. heer en mevr. Van Heus- den 104: 7. Parmentier-Van der Voort 97% (incl. voorl. 18); 8. dames Visser- Van der Meer 92. Groep Groen: 1. mevr. Reekers-Schol, vink 116% m.p.; 2. Van Leeuwen-Eynd- hoven 115: 3. dames Brouwer-Brouwer 112: 4. heer en mevr. Lautenbach 107; 5. dames Van Zijp-Van Tuyn 106%; 6. Verboog-Vellenga 105%:" 7. dames Ver- straaten-Nagel 102%: 8. Plouvier-Van Noort 99. Groep Rood De stand na de 3de ronde luidt: 1. De Nie-H. Reekers 158.05; 2. dames v. Alphen-Den Holder 154.65; 3. dames Guldemond-Sels 150.60; 4. heer en mevr. Lancel 150.30; 5. heer en mevr. Krul 147.40: 6. dames v. d. Valk-Schnei- der 145.7. dames Van Berge Hene gouw en-Landzaat 128.75. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Adriana, dr. van C. Kapaan en H. Vis ser; Jacoba Johanna, dr. van G. Knotter en J. J. Sleijser; Edwin Ronnald, zn. van A. F. Bregman en L. Lahuis; Jannemieke Martlne Jytte. dr. van J. van Leeuwen en M. M. van der Kwaak; Gerda. dr. van G. Bavelaar en H. J. van den Burg; Petro- nella, dr. van P. Plug en C. van der Plas; Johannes Lucas. zn. van H. G. Buljn en M. J. van Putten; Maria Hendrlka. dr. van M. Luiten en M. Ie Febre; Robert, zn. van P. A. Douwes en M. Querreveld: Lex. zn. v. P. van Berk en E. T. Kramer; Maria Bernardlna Anna, dr. van A. E. J. Beijsens en H. J. van der Vlugt; Bernar- dus. zn. van B. van Daalen en J. C. Huis man; Johannes Gerardus, zn. van N. de Bruin en T. J. M. Borst; René Henri, zn. van J. F. M. Klieijntjens en M. Q. T. Am- merlaan; Johanna Maria Cornelia, dr. van C. J. van Nierop en C. G. A. Janssen. GETROUWD. B. M. Schouten en F. G. Sohrhvers; W. F. Landesbergen en A. van Welzen; A. R-romalen en J. C. Tros. OVERLEDEN. P. Sohouten, 32 Jr., man; H. J. Veld kamp. 69 Jr.. man; J. C. van Geelen. 77 Jr.. wed. v. F. J. Rietmeijer; R. Homborg. 53 jr.. man; E. Rietkerken. 82 Jr.. echtge note van J. Kooreman; P. Zwart. 54 jr., man; J. C. den Dekker. 62 Jr., man; I. Hannaart, 79 jr., man. Er komen per jeer meer den 5530 krotwoningen bij (Van onze Brusselse correspondent) Enkele Belgische Kamerleden hebben bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel aanhangig gemaakt voor een actieve bestrijding van de krotwoningen. Op het ogenblik zijn enkele serri-offi°ië!e bouw- en bouwkredietorganisaties in België verp'icht om een deel van hun middelen te gebruiken voor het slopen van krotwoningen, en de burgemeesters hebben het recht om woningen, die zij als krotten beschouwen, te doen sluiten en onbewoonbaar te verklaren. Maar in België ziin de burgemeesters polit'eke personen, die iedere zes jaren moeten worden herkozen, net gevolg is 'lat zij liefst niet de verantwoordelijkheid „om iemand op straat te zetten" op zich nemen! De betrokken Kamerleden hebben dan ook gedacht dat er krachtige middelen moeten worden aangewend. Zij stellen in hun wetsvoorstel de oprichting van een ..Rijksfonds ter bestrijding van krotwoningen" voor. Zoals het Wegen fonds ieder jaar 2.5 nrljard franken aan leningen mag uitschrijven voor de aan leg van nieuwe autowegen, zou het Rijksfonds ieder jaar eveneens 2.5 mil jard franken (^f bijkans 2-00 miljoen gul den) mogen lenen om ongezonde wo ningen af te breken en te vervangen door moderne woningen. De ontwerpers van het voorstel geven blijk de toestan den, waarin vele krotbewoners leven, te kennen. Die mensen zyn vaak zo „mar ginaal", leven zo miserabel aan de zelf kant van de maatschappij, dat zij soms niet eens wèg willen uit hun kleine, vieze straatjes. Zij hebben overigens ook niet het seld om de nieuwe, natuur lijk hoger huishuren te betalen. Van daar dat een groot deel van de midde len van het Rijksfonds zou aangewend moeten worden als huursubsidie, dwz. dat de krotbewoners een subsidie zou den moeten ontvangen om de nieuwe huishuren van gezonde woningen te kunnen betalen. Men zou de krotbewo ners dan veel gemakkelijker kunnen be wegen tot het verlaten van hun onge zonde wiiken. die gesloopt zouden moe ten worden. Vreemde toestand In de memorie van toelichting bij het wetsvoorstel wordt ook gewezen op de weinig .schitterende rol. welke in vele Belgische steden en gemeenten wordt gespeeld door de commissies van open bare onderstand. Zoals hun naam zegt zijn het commissies, d:e de armen moe ten helpen. Vele C.O.O.'s vervullen hun taak echter helemaal niet, aldus blijk gevend van nalatigheid. De gouverneur van West-Vlaanderen heeft geconsta teerd, dat in 72 commissies van de open bare onderstand in zijn provincie de uitgaven ten voordele van de armen minder dan 50 van de totale uitga ven bedroegen. In bepaalde gevallen gaf de C.O.O. slechts 20 van haar midde len uit voor de armen van de gemeente en er is zeKs een geval, waarbij de sub sidie van de gemeente aan de C.O.O. volledig door de uitbetaalde salarissen werd opgeslorpt Daarom zouden de C.O.O.'s worden verplicht om ieder jaar 3 van hun middelen te besteden aan de leningen van he-t Rijksfonds voor de bestrijding van krotwoningen. W:e de zaken goed kent, weet dat de bestriding van de krotwoningen een moeilijke en ingewikkelde teak is. Men schat, dat er in België 200.000 onge zonde woningen zijn, die onbewoonbaar verklaard dienen te worden, en er ieder jaar 5W0 of 6000 krotwoningen biiko- men. Het is op grond van die eyfers, dat voorstanders van een speciale actie de besteding van biikans 200 miljoen gulden per jaar een noodzakelijk mini mum achten. RIJNSBURGSE DAMCLUB Voor het damkampioenschap van Rijnsburg werden in de le-klasse de vol gende wedstrijden gespeeld: F. A. VerkuilJac. van Rossum 11, C SchoneveldF. A. Verkuil 02. Voor het toernooi om het LDDB- kampioenschap werden gespeeld: hoofd klasse: A. DuivenbodeN. B. J. Imming 11. Eersteklasse- G. NoteboomJ. Klein sr. 02, H. VoorzaatD. van Eg- mond 20. LEIDERDORP R.-K. liturgie in Jonge Kerk Gisteravond kwam de Jonge Kerk in het gebouw Eikenlaan bijeen. Er bestond voor deze avond veel belangstelling, ook van de zyde der oudere kerkleden. De voorzitter van de Jonge Kerk, de heer Bouwman, wees op het bijzondere van de avond. Kapelaan Keessen van de parochie Zoeterwoude-Leiderdorp zou n.l. het één en ander vertellen over de R.-K. liturgie. De heer Bouwman richtte zich met een kort woord tot de nieuwe lidmaten, en zei dat de banden nauw aangehaald zullen worden. Kapelaan Keessen verklaarde dank baar te ziin om eens te mogen komen praten Het begon met een gedicht van Guillaume v. d. Graft „Woorden van brood" en wees op de waarc.en die we ontdekken n.l. dat in de R.-K. kerk de bijbel meer naar voren komt en in de hervormde kerk meer belangstelling voor de liturgische gang van zaken. De R.-K. kerk heeft in haar liturgie vele hande- GEVESTIGD In de week van 9 april t.m. 15 april 1959 J. H. Croon en fam., leraar. Kam. On- neslaan 31; B. W. van den Brink en fam vertegenwoordiger, Kort Gaigewater 14a; A. G. T. Laagland en fam., rijksambtenaar Rijnsburgerweg 46; K. H. Bakker en lam Haarlemmerstraat 216a; G. van der Veen en fam., verkoper. Burggravemaan 39; N. S Zeelen geb Gonlag en fam., Thor- beckestr. 7; L. J. van Tilburg en fam. chef mech. afd., v. Riebeeckhof 41; J. Reuss en fam., fysicvis, v. Vollenhoven- plein 65; F. M A. Schokking en fam diikgraaf, Rapenburg 29; K. H Liem en fam., arts. v. Vollenhovenplein 45; A. P. Riool en fam.. mach bankwerker, v Rie beeckhof 48; E. J. van der Loo en fam brugwachter. Kanaalweg 2O0. H T Rit selaar. kok. Rijnsburgerweg 56: A. C M Speet. Thorbeckestr 43; E. L G. Smit, Plantsoen 9a; C. W Schoneveld. v. d. Waalsstr. 37; G. W. Wienen. Kam. Onnes- laan 12; M. L. de Leve. controleuse. Zoe- terw. singel 18; J. H. Waszink, Witte Sin gel 91; C. van Lith. Beestenmarkt 11; A. Bruintjes, militair. Noordeinde 2a; G. J. Aanhane. tuinder. Herensingel 36; L. C. M. Hilgersom. produktie - voorbereider. Steenschuur 11; E. Vink. gezinsverzorg- ster, Boerhaavelaan 24; L. E. Schroder. Lammenschansweg 171; E. C. J. M. Ver hagen. Drie Octoberstraat 45a; M. L. Kop pels. Hogewoerd 71; H. C. Menalda. Witte Singel 92; H W. Visser. 1.1. verpleegster. Witte Singel 27; H. W. Duijts. 1.1. ver pleegster, Witte Singel 27; B J. C. M. Blokland. Witte Rozenstraat 64; W. Tuk ker. 1.1. \erpleegster. Witte Singel 27; C. F .van Mill. Noordeinde 2a; C. P. Botman, verpleger, Tib. Siegenbeekstraat 8; G Era des. hulp i/'d huish., Ketelboetersteeg 7a; J. H. M. Eijck, verkoper. Oude Singel 12; W H. Windhorst, bankbediende. Hoge Rijndijk 200; H. van den Akker. geb. Pet. Herensingel 47; T. Giberius. Pieterskerk hof 2a; C. G. Verdegaal. geb Zandbergen. Boerhaavelaan 47. R. J. Vervuurt. Vondel laan 8; A. J. E. Seriier. geb Koomen a/b bij Zoeterw. weg 21; J. de Wijn, Ra penburg 29; J. W de Wijn. landbouwer Rapenburg 29; H. A. N Metelerkamp geb van de Waal. Rapenburg 29; J. R. Keu ning. metallurg, Verdamstr. 60: J. J Ko zijn. chem. analiste, Wasstr. 8; E E. Broek, hof. steno-typiste, Pasteurstr 14a; J. D. A M. de Graaf, verpleegster. Lage Rijndyk 4 A. Bosch, militairNoordeinde 2a; J. Oostrum, militair, Noordelnde 2a; H. A. Blsscheroux. Hoge Morsweg 60; P Ver hoef. verpleegster. Jan v. Houtkade 44; L G. Turk. J. P. Coenhof 49; H N. Guy. analiste. Johan de Wittstr. 34; H. van der Schilden, Kanaalweg 200; L. Scheltema. geb. Van Eeghen, doktersassistente. Oude Vest 49; T. M. Koolstra geb. Schellinger hout, Tltus Brandsmalaan 49; S. C. H. Linneman geb. Strankinga. Joh. de Witt- straat 34; H. C. Groenenboom, winkel- Juffrouw. Roodborststraat 38. VERTROKKEN J. N. Mohrman en fam Franchimont- laan 35. Amsterdam. Willemsparkweg 105; G B. Denkers en fam.. W. de Zwijgerlaan 101. Utrecht. Jan v. Galenstraat 5 bis; S. de Boer en fam.. Pasteurstraat 50. Voorhout. Relgerslaan 23; W. J. Struijs en fam., Boerhaavelaan 2. Vlaardingen. Schledamseweg 80; J. F. Glastra van Loon en fam.. Nleuwsteeg 31. Oegstgeest. Dorp straat 67; E. Groenendijk en fam.. Joh. ae Wittstr. 47. Ermelo. Horsterweg 168: C. A Don en fam., Hogewoerd 46-46a, Ede, Gïd. Margrietlaan 75; E. V. Havermans, Witte Rozenstr. 10a, 's-Gravenhage, Nw. Parklaan 67; J M. de Neef geb Reize- voort,. Rijn en Schiekade 114. Edam. Veu lenpad 2; P. M. van der Kooij-Brugman. Morsweg 94. Noordwyk, v. d. Mortelstraat 107; M. H. Dercksen. Rijnsburgerweg 10. Amsterdam. Middenweg 173 I; S. P. Fren- kel, Boerhaavelaan 28. Rotterdam. Graaf Florisstr. 48; M. E. Dreef. Aloëlaan 16. Oegstgeest, Rijnsburgerstr. weg 12; H. Schalk, Parkstr. 14a. Warmond, a/b Veer- polder; J. W. H de Neef. Plantsoen 81. Edam. Veulenpad 2; W. S. Volkers. Hoge woerd 154. Leiderdorp. Hoofdstraat 46; Z. Wiegman geb. Van Dijk. Cobetstraat 53. Culemborg, St. Anna Kapelstr. 2; J. H. N. E. Janssen. Zoeterw. singel 101, Eindho ven. Tongelreschestr. 22; K. van Santé. Wasstr. 38, België; G. Vaders. Lorentzkade 26. Hilversum. Paulus v. Loolaan 6; J. Herstel. Fagelstr. 15. Oegstgeest. Anna v. Burenlaan 8; W. Chardon. Stille Rijn 8. Zeist. Pr. Alexanderweg 78; H. Neuteboom. a/b Langegrt t/o 179, Woubrugge, a/b Vlletkade; F. W. M. Pieck, Parkstraat 7, Oegstgeest. Konlnginnelaan 12; J. W Jong. Hogewoerd 41. 's-Gravenhage. Insig- nestr. 248; O. P. Smldt. Rijn en Schiekade 39. "s-Gravenhage. Sportlaan 556; A. F. van Vliet. Narmstr. 19. 's-Gravenhage. Ln v. Meerdervoort 291: T. M. Bergers. Kam. Onneslaan 18. Siam; C. J. Vlsscher. Lage Morsweg 65. Haarlem. Leidsestr 139: B. Bloem, Steenstr. 18, Delft. Zuidersfr 84; H, Schreuder. Nieuwe Ryn 8. Amsterdam, Pr. Margrletstr. 22; H. van ue Meeberg- Vissers, Hooigracht 38. Amsterdam Kei zersgracht 706; W. G. P. de Haas Lage Ryndijk 10a. Zoeterwoude. Park Die Ley the 10: F. Robbers. Haven 24. Rotter dam, Mathenesserpleln 43a; A Lepelaar. Haven 34. Leiderdorp, W. de Zwijgerlaan 17; G. E. Westbroek, Zoeterw singel 52, Amsterdam, de Lairessestr. 148; A C. Annokée-Plu. P. de la Courtstraat 97. 's-Gravenhage. Schalkburgerstr. 297; J. Dooren. Buitenruststr. 1. 's-Gravenhage, W de Zwijgerlaan la; P. H. E. M. Brand. Morsweg 38. Heerlen. Zandweg 24; W. M. J. Majoor. Noordeinde 50, Oldenzaal, Haerstr. 20; P. J, Vogel. Rapenburg 110, 's-Gravenhage, Laan v. Meerdervoort 23. BEURSOVERZICHT Verdeelde markt Amsterdam, 21 april. De handel had vanmiddag niet veel om het lijf. De markt was bij de ope ning verdeeld, waarbij aandelen Philips de vaste tendentie van de vorige dagen konden behouden en Aku iets boven het slotniveau van maandag uitkwam. Kon. Olies en Unilevers lagen zwakjes in de markt. Na weken trokken aandelen Phi lips vandaag weer eens de belangstel ling. Amerika blijft voor deze papieren interesse tonen en voor deze rekening werden dan ook de stukken vanmiddag op het Damrak uit de markt genomen. lingen en oude tradities waarvan men op het waarom geen antwoord heeft. Zo bestaat bijv. de liturgische bekle ding van het altaar uit 3 linnen dwalen (tafellakens), waarvan de kapelaan niet kon zeggen waarom dat nu zo moet. Ook zei hij, dat de liturgie in de R.-K. kerk meer handtastelijk is, dus zichtbaar, en wees dan op het gevaar hieraan ver bonden: het woord blijft onzichtbaar. Aanschouwelijk stelt de kapelaan ver volgens de bediening van de Mis voor. Hij kleedde zich in een witte kazuifel. Vervolgens besprak de kapelaan de verschillende gebeden, die er bij de ver schillende handelingen gezegd worden en toonde de gouden beker voor de wijn, de palla die de kelk bedekt tegen stof, de pateen en de H Hostie. Na de pauze wees ds. Honnef erop, dat er enige overeenkomst bestaat tussen ae liturgieën bij de R.-K. kerk en de Herv. Kerk. bijv. de overeenkomst van de schuldbelijdenis, die bij de R -K. kerk vlak voor het gebruik van het avond maal geschiedt en by de herv. kerk in de week van voorbereiding. Tenslotte vertoonde pater Keesen enkele dia's van zyn kera. De heer Bouwman dankte kapelaan Keessen voor zyn leerzame voordracht. Gemeente wil aandelen steenfabriek overnemen Burgemeester en Wethouders van Leiderdorp hebben aan de gemeenteraad voorgesteld de aandelen van de N.V. Steen- en Kleinwarenfabrieken „Ouder zorgDe Ridder" te Leiderdorp over te nemen. Deze vennootschap exploiteert twee bedrijven een steenfabriek en een fabriek voor het bouwen van fabrieks schoorstenen. De raad zal dit voorstel behandelen op 24 april as. OEGSTGEEST COMMISSIE CHRISTELIJKE GEZINSVOORLICHTING De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting hield gisteravond een bijeenkomst in de zijzaal van de W. de Zwijgerkerk, waar mevr. P. M. Stygers— Everaert een causerie hield over het onderwerp: De zorg voor de aanstaande en de jonge moeder. Mevrouw Staal, die mevr. P. H. SmitsWitvliet verving, leidde de spreekster in. Spreekster ver telde een en ander over de toekomstige moeder en de jonge moeder, o.a. over de verzorging in de zwangerschap, zwan- gerschapsgymnastiek. waarvan een de monstratie werd gegeven, pijnloze be valling, kosten van aanschaffing van de luiermand en voorzieningen met betrek king tot het kraambed. Er werden enkele dia's vertoond, af gestaan door de Vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Deze dia's waren gemaakt naar klassieke schilderijen, die betrekking hebben op bevalling en kraambed. Arjos-afdeling opgericht In de bovenzaal van de Geref. Kerk werd gisteravond een oprichtingsverga dering van de Arjos-Oegstgeest gehou den. De spr. van deze avond de heer H. van der Laan uit Voorburg besprak het onderwerp „Samenleven". Hij h°srv°k dit zoals de rooms-kahtolieken dit zien, zoals de humanisten en de protestanten dit zien. Na de pauze volgde bespreking van het ontwerp. Op deze avond werd de afd. Oegstgeest weer opgericht. Voor heen ging men samen met Leiden. De voorzitter de heer J. Francke sloot deze vergadering op de gebruikelijke manier. Na kalme affaire werd op 597 geopend. Hierna kwamen steeds meer kopers in de markt waardoor de koers de 600 pet. bereikte. De slotkoers van de vorige dag was 594 y4. De aandelen sloten op vrywel de hoogste koers van de dag. Ook de converteerbare obligaties Philips noteer den enige punten hoger. Aku's waren wat levendiger dan maandag en liepen op van 311 tot 312%, tegen een slot koers van gisteren op 311%. Unilevers hadden aanvankelijk van middenkoers aanbod te lijden en openden op 550, of wel ruim 4 punten beneden de vorige dag. Toen het aanbod was opgedroogd, overheerste de vraag waardoor de koers een 5-tal punten kon aantrekken tot 555. Kon. Olies stegen van f173.40 tot circa f 174, tegen gisteren f 175.90. De aandelen lagen beneden pariteit New York. Aandelen KLM werden een gul den lager en de dollarobligaties nauwe lijks prijshoudend geadviseerd. In de scheepvaartwaarden ging van daag niet veel om. De markt lag ver deeld. Van de leidende cultures waren Deli's in reactie op f 154. De slotkoers van gisteren bedroeg f 157.40. Het Land gericht in Bremen heeft het verzoek van de Deli en de Senembah, om con servatoir beslag te leggen op de balen tabak uit Indonesië, afgewezen. De Se nembah trok zich hiervan niet veel aan en was eerder een paar punten hoger op Ter gelegenheid van het 12e lustrum van de Utrechtse Vrouwe lijke Studenten Vereniging hebben de leden vandaag een rondrit te paard door de stad gemaakt. Prin ses Irene, befaamd amazone èn studente in de Domstad, reed van zelfsprekend in deze charmante stoet mede. mededelingen uit de jaarvergadering van de maatschappij over het boekjaar 1957. HVA's hoger op het verschenen jaarver slag. Staatsfondsen iets gemakkelijker. Sikkens lak werd voor de nieuwe aan delen op 510 (498) en voor de oude aan delen 531 (519) geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 april Londen 10.62%—10.63%; New York 3.77 y8—3.77%; Montreal 3.91%—3.92; Parijs 76.87%—76.97%: Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.18%—90.23%: Stock holm 72.91%—72.96%; Ztirich 87.24— 87.29; Milaan 60.77%—60.82%; Kopen hagen 54.77%—64.82%; Oslo 53.02%— 53.07%; Wenen 14.58—14.59; Ankara 3.76%—3.77%; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.24%—13.26. Dinsdag 21 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad L 1000. Ned. '59 4% Ned '58 4% Ned '53 3% Grootboek obi. 3% Ned '47 3% (3) Ned '51 3% Ned '53 (3%) Ned 56 3% Ned '48 3% Ned '54 314 Ned '55 I 3% Ned '55 II 3% Ned '37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned. 62-64 3 Indie '37 A 3 Grootboek '46 3 Vorige Slotkoers koers v heden 102% 102 102 102 96% B 96% B 93 A 93 A 96% 95 B 95 94% 94% 90 90% 90% 90% 90% 90% 91% 91% 90& 90% 95 94% 97% 97 A 97% 88% 111% Ill A 275% 278% ACTIEVE AANDELEN Clt Handl en Ind B Nat. Handelsbank Ned Handelmy Amst Rubber Ver. HVA-mU Java Cult Senembah Vorstenlanden A.KU Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Deli Mij en (Ver.) Kon Pap v Gelder Hoogovens eet Müller en Co N. B Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.— Idem (50 a f 20— Holl Amer lijn Java China Paket K.L.M Kon Ned Stmv Mij Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 96 idem '48 (3%) 96B I R'dam '52-1 (4%) 100 B 100 Idem '37 I-III (3%) 95 95 idem *38-1 (3%) 95 94% 38% 39% 142% 145 223% 220% 84% 84% 138 140y8 28% 27% 171% 176% 10% 10% 311% 312% 254 505 507% 157.40 153 90 216 213% 445 457 308% 305 367 369% 594% 599% 250 260 554% 555% 225 242% 246 750% 747 177 175.40 175.95 173.70 156% 155% 137% 136% 135 135 149 149% 137% 138 143 145 126 126% 249% 250 145 147 137% 139 Bankwezen Bank N. G. "58 (5%) 106 106 id. N W B. '52 (4%) 100 100 lndustr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen 97 B 98% 86% 87 Adam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 81% 81 Enschede '54 2% 83 Den Haag '52 I 2% 88% 88 93 92 R'dam '52 I 2% 98% 88% Idem n 2% 98 88% Idem '57 2% 97% 97% Utrecht '52 2% 92% Z.-Holl 1957 2% 97 A 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteliingen Robe co 196 196.50 Amst Bank 287 289% H.B U eert 235 237% 256% 259 Twentsche Bank 232 236 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 243 345 B Borneo Sum. H Mij. 58% 57% Ned G. en Sp. fabr. 268 270 Kon Ned. Grofsm. 139 139% 115 115% Rott. Droogdok Mij. 650 648 Sikkens Lakfabr '53 519 537 Tieleman en Dros 7% 7% Ned My Walv.vrt. 108 109% B Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 8% Amerik. fondsen Canadian Paclflo R. 30% 30 A 90% 90% 67% 68% Bethlehem Steel 51% 51 Cities Service 59% 59% General Motors 48% 49 Kennecott 110% 112 Republic Steel 76 70% Shell Oil 84% 84% 35% 34% Un States Steel 91 90% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen V K 20/4 Edelmet Kon AA 65GB 68GB Pref w a Idem 74 75GB Electrolas B 320GB 321GB Holl Constructie 375G 382G Ing our v Bouwnyv 2l5ex1 220B ld div 1958 205 B Int Kunststof! Ind 54L Leldsche Wolspinn 330G 340G Ver Touwfabrleker 221 221% Wermnk's Betonm 126GB 127 Van wyk Textiel 69% 69 104 105GL

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9