Blokker-Festival klaar om hard terug te slaan De recessie was uitgangspunt voor een nieuwe opwaartse ontwikkeling Onplezierig gesmijt in glazen van de Nederlandse lichte muze elke woensdag jongens- markt Welvaart maakt geleidelijk stijgend loonniveau nodig Beroemdheden tegen rassen discriminatie Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 april 1959 Derde blad no. 29725 Meer noten op hun jazzzang Advertentie, (Van onze correspondent) Het Blokker-Festival en de jazz concerten in Amsterdam en Den Haag gaan door! Zo nodig in een zeer uitgebreide vorm! Dit laatste zal namelijk het ge val zijn wanneer de Nederlandse Toonkunstenaarsbond haar stand punt in de „orkestenaffaire" hand haaft. Vanmiddag heeft voor de Amsterdam se rechtbank het kort geding plaatsge had. dat de organisator van het vier daagse muziekfestijn te Blokker, Ben Essing, tegen de NTB had aanhangig gemaakt in verband met de door deze vakorganisatie sinds ruim een week ge voerde actie. Of de uitspraak in dit ge ding van invloed zal zijn op het stand punt van de British Musicians Union staat nog te bezien. Maatregelen Voor het geval de ontwikkeling van de situatie voor hun ongunstig zal uit vallen, hebben impresario Lou van Rees (Amsterdam) en organisator Ben Essing (Blokker. N.-H.) hun maatrege len reeds getroffen en wel op een bij zonder indrukwekkende wijze. Een reeks zeer vooraanstaande buitenlandse mu sici zal namelijk eventueel het optreden van Victor Silvester in Blokker en Utrecht van Chris Barber in Am- Sterdam en Den Haag overnemen. Zo komt op 7 mei in de Blokker vei linghallen het orkest van Kurt Edel- hagen, met daarnaast nog enkele Fran se en Amerikaanse attracties. De drie overige avonden van het festival behou den het aangekondigde programma: 8 mei, Mieke Telkamp, Greetje Kauffeld, het trio Pim Jacobs met zang van Rita Reys, Sacha Denisent, de Swing Spe cials en Tom Erich; 9 mei. de Oberlan- der Kapelle Maier Hias uit München: zaterdag 10 mei, Louis Armstrong and his All Stars. „Jazz for D.S.C." In het Concertgebouw te Amsterdam en het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag verschijnen res pectievelijk op 9 en 10 mei: de neger pianist Bud Powell, het kwartet van Stan Getz. het trio van Oscar Pettiford, het Lucky Thompson Kwartet, Kenny Clarke, Don Byas en de Dutch Swing College Band. Het gehele programma zal getiteld zijn „Jazz for the DSC" en de baten zijn bestemd voor de DSC-band, omdat dit Nederlandse orkest door de houding van de NTB ernstig gedupeerd is. De voorgenomen reis naar Engeland kan nu namelijk niet doorgaan. Deze mededelingen deden ons gister middag de heren Van Rees en Essing tijdens een persconferentie in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De daar aanwezige vertegenwoordiger van de DSC-band. Joop Schrier, verklaarde, dat de opbrengst van „Jazz for the DSC" uiteindelijk bestemd zal worden voor liefdadige doeleinden. Zwart of wit In een uitgebreid overzicht toonden de heren Van Rees en Essing voorts de gehele ontwikkeling aan. welke heeft geleid tot de huidige ernstige toespit sing van het conflict tussen hen en de NTB, de laatste geruggesteund door de British Musicians Union. Beide heren êtelden zich teweer tegen de manier, waarop de bond heeft gemeend voor haar inzichten te moeten opkomen. Als diepere achtergrond van alle onaange naamheden zagen zij het streven van de NTB naar meer zo niet alle zeg genschap over het beleid van het Rijks arbeidsbureau ten aanzien van de uit wisseling van Nederlandse en buiten landse orkesten, in het lichte genre. Toen men zijn zin niet kreeg, heeft men de affaire-Van Rees en het festi val te Blokker er met de haren bij ge sleept om het doel toch te bereiken, aldus impresario Van Rees. Rancune Over de zogenaamde „zwarte lijst", waarop de BMU hem heeft geplaatst, zei de heer Van Rees nog, dat dit een gevolg is van een bijzonder onplezierige houding van de Union in een conflict daterend uit 1957. Een pas opgericht Nederlands orkest, „The Atlantics" o.l.v. de heer K. v. d. Vaart (die op de pers conferentie de woorden van de heer Van Rees volkomen onderschreef), zou in dat jaar gedurende 4 maanden in En geland optreden tijdens het jaarlijkse Hollandse festival te Scarborough .Hoe wel dit orkest aan alle vijftien door de Union gestelde eisen voldeed, kwam de Britse organisatie plotseling en zonder nadere uitleg met een weigering uit de bus. Hierop trok het ministerie van So ciale Zaken te Den Haag onmiddellijk de werkvergunningen in. die in het ka der van het sinds 1950 geldende uitwis selingsprogramma aan enkele Britse orkesten waren verleend. De heer Van Rees stelde zich geheel achter dit be sluit van het Nederlandse departement. Dit leidde tot de plaatsing op de zwarte lijst van de BMU. „Inplaats van zich achter de belangen der Nederlandse mu sici te scharen, grijpt de NTB deze lijst thans aan om haar zin door te drijven", aldus de heer Van Rees. Ingewikkeld De situatie overigens van een bij zonder ingewikkelde structuur is thans zo, dat de beslissing van de rech ter wat de NTB betreft, de doorslag moet geven. Of de Union haar stand punt hiervan zal laten afhangen, be twijfelen de ingewijden ten zeerste. Voor het geval de Engelse organisatie het been stijf houdt en de orkesten van Sil vester en Barber een optreden in Neder land blijven verbieden, zullen Lou van Rees en Ben Essing dus machtiger ge schut in stelling brengen. Bovendien zal de heer Essing dan tegen de Engelse promotor van de muziek-in-strikt-dans- tempo een eis tot schadevergoeding in dienen. Op zijn beurt zo heeft Victor Silvester volgens de heer Van Rees toe gezegd zal deze vervolgens de British Musicians Union wettelijk aansprake lijk stellen voor gederfde inkomsten. Noordwijkse architect betaalde te weinig belasting VERHOGING GEHEEL KWIJTGESCHOLDEN (Van onze Haagse correspondent) Nadat de officier van Justitie een boe te van tienduizend gulden geëist had, veroordeelde de Haagse politierechter een 52-jarige architect uit Noordwijk tot een geheel voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden, terzake van be lastingontduiking. De architect had over de jaren 1951 en 1952 30.000 gulden te weinig inkomsten aangegeven, waardoor hij in totaal 20.000 gulden te weinig belasting betaalde. De navordering van de belastingen be droeg 20.000 gulden, plus honderd pro cent verhoging, dus in totaal 40.000 gul den. De architect heeft totdusver de helft van dit bedrag betaald. Bij het stellen van zijn eis overwoog de oficier dat de honderd procent verho ging van de navordering in zijn geheel pleegt te worden kwijtgescholden, indien de belastingfraudeur door de strafrech ter wordt veroordeeld, zelfs indien er slechts een boete zou worden opgelegd van bijv. niet meer dan twee kwartjes. De verdediger, mr. W. Hugenholz uit Leiden wees erop dat de architect een valse belastingaangifte had gedaan, toen hij in moeilijke gezinsomstandigheden verkeerde en dat hij sindsdien zeven jaar over deze zaak in angst heeft gezeten. Hij verkeert thans in zeer precaire fi nanciële omstandigheden en hij zou nóch de navordering, nöch de geëiste boete kunnen betalen. De politierechter wees vonnis overeenkomstig de conclusie van mr. Hugenholz. Polioto-circuit te Utrecht VRIJDAG A.S. OPENING (Speciale berichtgeving) Utrecht krijgt de primeur voor Neder land van het inwerkingstellen va»i het z.g. „polioto-circudit" van het Prinses Beatrix Polio-fondis. Het polioto-circuit ia een maquette van 17 bij 7 meter en moet worden gezien als een miniatuur- autobaan, met 18 autootjes. Iedereen kan via een afstandsbediening de auto- tjes besturen tegen een entree-prijs, die bestemd is voor het poliofocids. De voorzitter van het Polio-fonds, mr. J. Klaasesz, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, zal in het Oranje pa viljoen op het Vreeburg te Utrecht op vrjjdag 24 april a.s. des namiddags om half vijf een inleidend woord spreken en de echtgenote van Utrechts burgemees ter, mevrouw de Ranitzde Brauw, zal het polioto-circuit in werking stellen. Premier Castro ontkent rode sympathieën Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard, dat zijn voorlopige regering voornemens is zo spoedig mogelijk vrije verkiezingen te houden. Dit zou uiterlijk binnen vier jaar het geval zijn. Toen hem werd gevraagd waarom het eventueel zo lang zal duren, antwoordde Castro, dat er vele vraagstukken moeten worden op gelost. De dringendste problemen noemde hij het werkloosheidsvraagstuk en de bouw van scholen. De premier ontkende, dat zijn rege ring communistische sympathieën zou' hebben. Volgens hem was het niet waar. dat zijn broer en schoonzuster communisten zijn. Na het vraaggesprek had Castro een onderhoud met vice-president Nixon. Het gesprek zou aanvankelijk een kwartier duren, maar het werd een gedachtenwisseling van twee en een hall uur! Dodelijke wolk bedreigde bewoners van Pools stadje Een wolk van mosterdgas heeft gis teren in het Poolse stadje Gorlice een paniek onder de bevolking teweeg ge bracht. Een arbeider had in een werk plaats een stenen kruik gevonden, die hij uit nieuwsgierigheid met een hou weel stuksloeg. In plaats van wodka- geur verspreidde zich een wolk mos terdgas, waardoor de arbeider onmid dellijk flauw viel. Andere arbeiders moesten in een ziekenhuis worden be handeld. Er vormde zich een grote wolk, die door de wind het stadje in dreef. De bewoners sloegen op de vlucht. Specialisten slaagden er na enige uren in het dodelijke gas on schadelijk te maken. Kinderwagen te water Op een ongewone manier is gistermid dag te Rotterdam een kind te water geraakt en dit was weer oorzaak, dat de redding nieit veel moeilijkheden heeft opgeleverd. Aan boord van het in de Koningshaven liggende Duitse Rijn- schip „Rheinpreussen 7" gtocid een kin derwagen, waarin de bijna één jaar oude Peter Keunig. De wagen was met een riempje aan een lier vastgelegd. Door onverklaarbare oorzaak is het riempje losgeschoten en de kinderwagen reed het dek af het water in, waar hij bleef ronddobberen. Een opvarende van het schip, de 22-jarige matroos Kurt Bartsch, sprong meteen de wagen na en kon deze boven water houden. De vader van het kind, ook matroos op het Rijn schip, heeft toen geholpen de wagen weer op het schip te krijgen. Het kind was ongedeerd, evenals de redder, die ook spoedig weer vaste grond onder de voeten had. Onvoldoende, zei president van rechtbank in Pretoria Een rechtbank te Pretoria heeft gis teren de tenlastelegging tegen 61 men sen die zich aan hoogverraad schuldig gemaalkt zouden hebben, vernietigd. Na een verzoek om vernietiging van de zijde van de advocaat van de ver dachten, zei de president van de recht bank dat 't openbaar ministerie de ten lastelegging niet had moeten indienen in de vorm waarin dit is gebeurd. Er wordt alleen maar in gesteld, dat de ver dachten hebben deelgenomen aan een samenzwering tot omverwerping van de regering zonder verdere bijzonderheden. Dat is niet voldoende, aldus de presi dent. De voornaamste openbare aanklager had aangevoerd dat de telastelegging zo beknopt was gehouden, omdat ver wacht werd dat de zaak zou worden op geschort. De 61 mensen die behoren tot ver schillende bevolkingsgroepen, konden dadelijk naar huis terugkeren. De gou verneur-generaal moet thans uitmaken of er opnieuw een tenlastelegging tegen hen kan worden ingediend. Amerikaanse officieren in Djakarta VOOR BESPREKING WAPENAANKOPEN Drie hoge officieren van de Ameri kaanse strijdkrachten zijn in Indonesië aangekomen om zich te oriënteren over de door Indonesië aan de V.S. verzochte wapenaankopen en om zich op de hoog te te stellen van de toestand van de In donesische strijdkrachten, aldus Antara. De officieren hebben hun opwachting gemaakt bij de minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio. PRESIDENT NED. BANK OPTIMISTISCH: Aan vooravond van nieuwe loonproblemen (Van onze financiële redacteur) De financieel-economische „wapenschouw" van de president van de Neder landse Bank is^ ditmaal in heel wat minder sombere bewoordingen gesteld dan een en twee jaar geleden. Hij constateert dat de verschillende aanpassingsmaat regelen van overheid en bedrijfsleven er toe hebben bijgedragen dat de recessie van 1957/58, evenmin als die van 1951/52 tot een diepgaande depressie heeft geleid, maar uitgangspunt is geworden van een nieuwe opwaartse ontwikkeling. Een daling van het reële nationale inkomen is niet ingetreden, wel is het tot stilstand gekomen, maar door de bestedingsdeflatie, waarbij de nationale beste dingen vrij belangrijk beneden de beschikbare nationale middelen bleven was in monetaire zin de verbetering van de liquiditeitspositie het meest kenmerkende verschijnsel. zodanige stijging ook in de arbeidsvoor waarden tot uitdrukking te brengen. Een inwilliging van loonverlangens, die de stijging van de gemiddelde arbeids- produktiviteit te boven zouden gaan, zou echter onmiddellijk tot een nieuwe prijsstijging en voortzetting van de sluipende inflatie leiden, die aan het verhoogde loon zijn inhoud ontneemt en die de bevolkingsgroepen met een vast inkomen van een deel daarvan berooft. Prinses Gracia van Monaco met haar dochtertje Caroline gefotogra feerd in haar hotel in Parijs, waar zy een korte vakantie genietenDe Prinses is herstellende van een ope ratie, welke zij in Zwitserland heeft ondergaan. Betere liquiditeit Het trad niet alleen aan de dag bij de sector der gezinnen en bedrijven, waar het bezit aan liquirüe middelen met bijna f. 1700 miljoen toenam en bo vendien de schuld van het bankwezen verminderde, maar ook bij de sector der fondsen en spaarbanken, die van de belangrijk versterkte toevloeiing van spaarmiddelen f. 400 miljoen aanwendde tot het verbeteren van de liquiditeit. Het particuliere verbruik blijkt in 1958 tot de beperking der bestedingen mee te hebben bijgedragen. Het steeg in de zelfde verhouding als het nationaal in komen. Ook de bestedingen van de over heid ondergingen slechts een geringe wijziging. De toeneming van het natio nale inkomen met ca. f. 900 miljoen en de netto vermindering van de totale be stedingen met ca. f. 1200 miljoen bete kenden een verbetering van de lopende rekening der betalingsbalans met f. 2100 miljoen en in plaats van het in 1957 opgetreden tekort van f. 500 miljoen, gaf 1958, berekend op transactiebasis, een overschot te zien van f. 1600 miljoen. Uit het verschil tussen inkomen en con sumptieve uitgaven resulteerde een be drag aan nationale besparingen, dat 19,5 van het inkomen uitmaakte, een hoger percentage dan ooit werd bereikt. Intussen is thans opnieuw de toestand ingetreden dat de goud- en deviezen voorraad de bankbiljettencirculatie per ultimo 1958 f. 4418 miljoen overtreft, een toestand, die de Centrale Bank voor nieuwe problemen stelt, omdat zij de mogelijkheid tot het uitoefenen van controle op de geldimarkt daardoor dreigt te verliezen. Streven naar stabiliteit Terwille van de waardevastheid van het geld behoort het streven te zijn ge richt op stabiliteit van het levensonder houd. Handhaving van een stabiel prijs niveau maakt evenwel, bij geleidelijk stijgende welvaart, een geleidelijk stij gend loon- en salarisniveau noodzake lijk. Indien, hetgeen vermoedelijk het ge val zal zijn. de geleidelijk voortschrij dende verbetering van techniek en or ganisatie van het produktieproces, bij gelijkblijvende arbeidstijd, een voort gaande stijging van de gemiddelde ar- beidsproduktiviteit per hoafd van de beroepsbevolking mogelijk zou maken en indien de ruilvoet voor ons land geen verandering ten ongunste zou onder gaan een minder waarschijnlijke ver onderstelling vereist een zodanige ontwikkeling een overeenkomstige stij ging van het algemeen inkomensniveau, welke wat de salaristrekkenden betreft regelmatig en geleidelijk zal moeten ge- I schieden. „Ons land", zo vervolgt de president, j „staat thans aan de vooravond van nieuwe loonproblemen. De staging van de deviezenvoorraad en de onmisken- bare opleving van de conjunctuur wek ken de illusie van een belangrijke gro tere welvaart, die in wezen uit niet veel meer dan uit verminderde investerin gen en verbeterde liquiditeit bestaat. Naar nieuwe expansie Het is te verwachten dat onze natio nale huishouding thans een periode van nieuwe, voorzichtige expansie tegemoet gaat. Gaat deze, gelijk mag worden aan genomen. met een stijgende arbeidspro- duktiviteit gepaard en blijven in- en uitvoerprijzen, zomede ruilvoet onver anderd. dan is het met handhaving van een stabiel pr^sniveeo verenigbaar een Verkoop Ned. aandelen Niet enkel nadeel In het verslag van de president wordt medegedeeld dat met inbegrip van de buitenlandse inschrijvingen op de emis sie van de Koninklijke 1200 miljoen gul den, in de afgelopen zeven jaar uit de verkopen van Nederlandse aandelen aan het buitenland een opbrengst van 2.9 miljard gulden werd verkregen, waar van naar schatting voor circa 800 mil joen gulden rechtstreeks op emissies werd ingeschreven. De president acht het nuttig de ver koop van deze effecten in de juiste pro portie te stellen tot de beweging in an dere kapitaalgrootheden. In dezelfde periode, waarin het buitenland f. 2,9 miljard in Nederlandse effecten inves teerde, bedroegen de nationale bespa ringen f. 33,9 miljard en de nationale investeringen f. 29,3 miljard, aldus een overschot latende van f. 4.6 miljard. Uit de betalingsbalansgegevens blijkt dat ook het saldo van vorderingen en ver plichtingen op lange termijn in deze 7 jaren geen achteruitgang vertoonde. Men kan dus niet zeggen dat de ver koop van Nederlandse effecten over een langere periode bezien en koersveran deringen buiten beschouwing latende, gepaard zou zijn gegaan met een on gunstiger worden van de Nederlandse kapitaalbalans ten opzichte van het buitenland. De betekenis van de hier bedoelde verkopen is afhankelijk van de omstan digheden, geldende voor de periode, waarin ze plaats vinden. In 1954 en 1955 heeft ze tot een verruiming van de emissiemarkt bijgedragen, in 1957 is de toestroming van buitenlands kapi taal een factor geweest, die ertoe heeft meegewerkt het deviezenverlies te be perken en de spanningen te verminde ren. Wat 1958 betreft, kan de buiten landse deelneming in de emissie van de Koninklijke niet anders dan positief worden gewaardeerd, zij heeft in nog moeilijke omstandigheden een zeer be langrijke actieve investering in het bui tenland helpen financieren. De overige toevloeiing van middelen heeft gehol pen de in het binnenland overwegende deflatoire tendenties te compenseren, 't herstel van de kapitaalmarkt en de da ling van de rentestand te bevorderen en de overheid een eventueel noodzakelijke keuze tussen vermindering harer in vesteringen of inflatoire financiering ervan te besparen. Niettemin geeft het reden tot be zorgdheid het evenwicht in de nationale huishouding aldus mede gebaseerd te zien op een toestroming van kapitaal met een zo ongewisse grondslag. Het wegvallen van die bron kan straks moei lijke aanpassingsproblemen opwerpen. Bij de globale beoordeling van boven genoemd verschijnsel zal, aldus besluit de president, men overigens niet kun nen nalaten med^ diepere oorzaken in beschouwing te nemen. Voorzover deze een inflatoir karakter dragen is er re den tot verontrusting. Voorzover dit niet het geval is, lükt het verstandig niet te trachten de voor- en nadelen tegen elkaar af te wegen, doch liever deze kapitaalstoestroming te aanvaar den als een der natuurlijke gevolgen van de toenemende integratie van de Westelijke wereld. Duitse schepen met 6000 passagiers voor Bollencorso? (Van onze correspondent) Naar wjj vernemen, bestaan er plan nen om met Duitse passagiersschepen enige reizen van Hamburg naar de Bollenstreek te maken. Als de sche pen niet in Haarlem zullen kunnen komen, gaan ze niet verder dan IJmuiden, vanwaar de passagiers per autobussen naar de bollen zullen wor den gebracht. Deze reizen worden georganiseerd door de Hapag-Hadag. die iedere zomer van Hamburg uit diensten op het eiland Helgoland onderneemt. De diensten zullen worden onderno men met schepen, die normaal van Hamburg op Helgoland varen, maar die tot Pinksteren op dit traject nog geen emplooi hebben. Het ligt in de bedoe ling 5000 a 6000 mensen in drie schepen aan te voeren. Als alles goed gaat, hoopt men a.s. vrijdag vroeg uit Hamburg te vertrek ken met de „Wappen von Hamburg" en de „Buntekuh", beide 1500 ton groot en van Bremen uit met de „Glück aufdie 1200 ton meet. Aan boord bevinden zich geen hutten, zodat men de tocht voor het aanbreken van de nacht moet heb ben beëindigd. Wel bevatten de schepen eetzalen en een dancing, waar een scheepsorkest voor de nodige muziek zorgt. 'Na aankomst vrijdagavond hoopt men de passagiers in de omgeving van Haar lem onder te brengen, waarna zaterdag de tocht naar de bollenvelden en het bloemencorso wordt voortgezet. Zondag avond keren de deelnemers aan de tochten per trein weer naar Duitsland terug. De schepen blijven in Nederland beschikbaar voor het maken van toch ten. Bekende mensen, zowel in de sport als lti het maatschappelijk leven, zijn een campagne begonnen tegen rassen-dis criminatie. Deelnemers aan deze actie zijn o.a Trygve Lie. de vroegere secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Sir John Hunt, leider van de Brits© Mount Everest expeditie, Maurice Che valier. Emil Zatopek, de Tsjechische la n ge - a fstan dlope rJean Borotra, de vroegere beroemde tennisster en de haast legendarische sprinter Jesse Owens In een brief aan het Internationaal Olympisch Comiité wordt aangedrongen op toepassing van artikel één van het Olympische Charter waarbij discri minatie van landen of personen op grond van ras, godsdienst of politiek verboden wordt bij de ontvangst van inschrij vingen voor deelneming aan de Spelen van I960 in Rome. Naar verluidt ral op het Congres van het I O C. in mei a.s. een resolutie wor den ingediend met de strekking da t het principe van „geen discriminatie" bij de Olympische Spelen nog eens extra zal worden onderlijnd. De tweede tocht van Duitsland uit naar ons land hoopt men veertien da gen later te maken ten tijde van Ko ninginnedag en bevrijdingsdag. Men wil in Haarlem in het Spaarne aanleggen. Van de zijde van de gemeentelijke ha vendienst in Haarlem was men van deze plannen nog niet op de hoogte en men betwijfelde sterk of de schepen wel naar Haarlem zouden kunnen komen. De sluis te Spaarndam is namelijk vrij klein.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5