KOOPT GEMEENTE „MEUWEROORD" LEIDEN HET COMPLEX? Melkliandelaar uit Oegstgeest kreeg ƒ1850.— boete en voorw. hechtenis f Kerkelijk Leven OCTERNO 3.50 29J5 RADIO Had chauffeur aangezet tot het knoeien in zijn werktijdenhoekje SIEMENS est te&epióie. STEP-INS GAINES BRYLCREEM Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 april 1959 Tweede blad no. 29725 Naar wij van doorgaans welingelichte zijde vernemen, heeft het gemeentebe stuur van Leiden, behoudens goedkeu ring door de gemeenteraad en het colle ge van Ged. Staten van Zuid-Holland, van de erven van wijlen ir. A. G. Bos man voor de somma van ongeveer één miljoen gulden aangekocht het com plex terreinen „Nieuweroord", gelegen nabij de Wassenaarse Weg (o.a. de UVS- terreinen) en aan de Rijnsburgerweg. De koop heeft zowel betrekking op de terreinen, waarvan een deel is bestemd voor uitbreiding van het Academisch Ziekenhuis, als op de opstanden, waar toe o.a. behoren het woonhuis van wij len de heer Bosman,, Rijnsburgerweg 124 alsmede een chauffeurswoning met ga rage en enige aangrenzende percelen. Ten aanzien van de toekomstige be stemming van de gebouwen bestaan nog geen vastomlijnde plannen. Onze foto geeft een vooraanzicht van huize „Nieuweroord", gebouwd omstreeks 1924. (Foto LD-Van Vliet) Antwoord op vragen stijging meelprijzen In antwoord op vragen welke het Tweede Kamerlid de heer Bakker heeft gesteld, zegt minister Zijlstra, mede na mens minister Staf, dat het inderdaad juist is dat de producenten, verenigd in de Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten hun produktiequotering, die zij op 1 januari 1959 hadden onderbro ken, begin maart hebben doen herle ven. Als gevolg daarvan zijn de bloem - prijzen die op 1 januari met ongeveer f. 3.50 per 100 kilo waren gedaald, op 1 maart met f 1-50 per 100 kilo ver hoogd. De meelprijzen die met varië rende bedragen waren gedaald, zijn be gin maart met ongeveer f. 0.50 per 100 'kilo gestegen. De bewindsman is van oordeel dat de prijsstijgingen niet het gevolg zijn van een recente kostenverhoging. Ze kunnen grotendeels verklaard worden uit een prijsdaling van de bijprodukten die bij de fabricage van meel en bloem vrij komen. Evenmin is de minister van mening, dat de prijsverhogingen het gevolg zijn van een tegen het belang van de 'bevolking indruisende kartel afspraak. Omdat voorlopig geen gevaar bestaat voor een verhoging van de •broodprijzen is de minister van mening, dat er geen aanleiding is om de ge noemde prijsverhogingen ongedaan te maken. Nog 45.000.000 dollar voor ruimteschepen President Eisenhower heeft het Ame rikaanse Congres verzocht om nog 45 miljoen dollar voor bemande ruimte schepen. Het geld, dat bestemd is voor de nationale dienst voor lucht- en ruim tevaart (N.A.S.A.)moet worden ge bruikt voor een raketmotor met een stuwdruk van ruim 700.000 kilogram en voor speurwerk op het gebied van de ruimtevaart. Leids Onderling Ziekenfonds Heeft in Leiden ruim 30.000 verzekerden Het Leids Onderling Ziekenfonds, dat met ruim 30.000 verzekerden tot het gTootste in de Sleutelstad gevestigde ziekenfonds gerekend kan worden, hield gisteren in „Den Burcht" een filmvoorlichtingsavond. De belangstel ling voor deze bijeenkomst was zo groot er waren plm. 400 aanwezigen dat hedenavond een reprise volgt, het is thans reeds zeker, dat de zaal ook dan geheel is bezet. Na een inleidend woord van de voor zitter van het L.O.Z., de heer J. J. van Stralen, waarin hij er o.m. op wees, dat zich onder de 30.000 verzekerden ruim 10.000 meerderjarigen bevinden, mensen, die dus bewust voor dit fonds hebben gekozen werden de aanwezigen aller eerst via de filmband geconfronteerd met de ontwikkeling van de atoom-energie, doch dan aangewend voor vredesdoel einden. O.a. werd duidelijk gemaakt, dat deze energie de plantkundigen en ook de industrie grote mogelijkheden biedt. Ook de hierna volgende film „A is atoom" gaf een indrukwekkend beeld, van de enorme krachten, welke er schuilen in de aanwending van deze energie ook nu weer voor vredelieven de doeleinden als krachtbron. Na de vertoning van deze wetenschappelijke films sprak de heer H. J. Anbeek, be stuurslid van de Centraal Bond van Onderling Beheerde Ziekenfondsen, over de financiering van de ziekenfondsver zekering en de daarbij te overwinnen moeilijkheden. Zeer uitvoerig ging spre ker in op de moeilijkheden, waarmede de ziekenfondsorganisaties hebben te kampen. Problemen, welke zich o.a, voordoen omdat de aan een geneeskun dige behandeling verbonden kosten niet ieder jaar gelijk zijn. Bovendien heeft men te maken met de behartiging van de belangen van de verplicht- en vrij willig verzekerden, welke nog al eens uit elkander lopen en moet steeds gestreefd worden naar een goede vcrm van samenwerking met doktoren, apothekers etc. Met nadruk wees de heer Anbeek er tenslotte op. dat de Centraal Bond er steeds op uit is, dat bij voorkomende moeilijkheden, deze niet worden uitge vochten over de rug van de verzekerde. In aansluiting op deze toespraak zal de heer C. J. van Lienden, voorzitter van de Centraal Bond hedenavond een uiteenzetting geven van de betekenis van het huidige ziekenfondswezen. Na de pauze volgde de vertoning van de film „Een man keert terug". Kon. Ned. Grofsmederij goed van werk voorzien DIVIDEND VAN 8 PROCENT Blijkens het jaarverslag over 1958 be droeg de bruto winst van de N.V. Kon. Ned.. Grofsmederij alhier f. 1.576.792 (f. 1.737.453). De afschrijvingen bedroe gen f. 604.199 (f. 642.282), extra afschrij ving f. 150.000 (f. 175.000). reserve voor belastingen f. 300.000 (f. 325.000). Aan de pensioen-reserve werd een bedrag van f. 40.000 (nihil) toegevoegd, terwijl een bedrag van f. 162.379 (f. 165.783) voor gratificaties aan het personeel werd gereserveerd. Deelnemingen in andere ondernemingen waren nihil (f. 110.550). Hierna resteert ter verde ling f. 320.215 (f. 328.839). Voorgesteld wordt een dividend van 8 procent (on veranderd uit te keren. Het merendeel van de werkplaatsen was goed van werk voorzien. Sommige afdelingen waren sterk bezet en kwamen zelfs tot een recordproduktie zodat over moest wor den gegaan tot het uitbesteden van werk. De constructiewerkplaats was daarentegen tijdelijk onvoldoende bezet. De economische terugslag, welke zich aan het einde van 1957 openbaarde, zette zich in 1958 voort. De laatste maanden van het jaar viel echter een zekere opleving te bespeuren. Het vrijwel uitblijven van nieuwe opdrachten voor de scheepsbouw vraagt de bijzondere aandacht, aldus de directie. De aan het eind van 1958 aanwezige orderporte feuille overtrof die van het vorige jaar met circa 10 procent. Gedurende de eerste maanden van 1959 nam het be drag aan onuitgevoerde opdrachten enigszins toen. In bepaalde sectoren van het bedrijf hebben de economische om standigheden wel tot een scherpe con currentie geleid. Gemeend wordt in de meeste afdelingen op een redelijke bezetting voor 1959 te mogen rekenen. De omzet was iets geringer dan die van het vorige jaar.. Rekening moet echter worden gehouden met de omstandigheid, dat enkele grote opdrachten eerst in 1959 tot aflevering komen en bij het resultaat over 1958 buiten beschouwing bleven. Hierdoor wordt de afname van het bruto resultaat mede verklaard. De personeelsbezetting liep nog iets verder achteruit. Zware straffen voor Leids Kantongerecht Indien een chauffeur te lang achtereen achter het stuur van zijn, vaak zware, vrachtwagen zit raakt hij oververmoeid. Hij raakt in een toestand, zoals ook voorkomt bij alcoholgebruik; zijn reactievermogen gaat verloren en hij valt in slaap. De gevolgen zijn dan niet te overzien en vaak zijn er mensenlevens mee gemoeid. De chauffeur moet daarom een rusttijd hebben en moet ingevolge het rijtijdenbesluit, steeds een werktijdenboekje by zich hebben, zodat controle op de naleving van dit besluit door de politie steeds mogelijk is. Als nu blijkt, dat een chauffeur in zijn werktijdenboekje met de tijden heeft zitten knoeien in het voordeel van zijn werkgever, die hem tot deze daad heeft aangezet, dan is dat een zeer ernstige zaak. baar doch zijn gezicht klaarde weer op, toen de officier erop liet volgen, dat hij het hier bij f. 10 zou laten. Verdachte, moed vattende, vond f. 10 ook nog wel wat veel. Het ging slecht met de vis- verkoop en er was nog geen nieuwe ha ring. De plv. kantom-echter liet het dan ook maar bij een fractie van genoemde f. 300 en maakte er f. 6 van. Advertentie In een dergelijke zaak tegen een 26- jarige zuivelhandelaar uit Oegstgeest v.erd het nog ernstiger, toen voor een 22-jarige chauffeur uit Hoensbroek, die de werktijden had veranderd en giste ren door de Leidse kantonrechter als ge tuige werd gehoord, plotseling de celdeur op een kier kwam te staan wegens mein eed. Tegen verbalisant had de chauffeur destijds verklaard, dat hij op aandringen van verdachte de werktijden in het boekje had veranderd, in totaal 37 maal, „omdat hij te lang moest rijden en maar moest zien hoe hij uitkwam met de tij den". Ter zitting verklaarde de chauffeur, onder ede, dat de zuivelhandelaar hem niet had geprest, maar dat hij het uit zichzelf had gedaan. „U staat hier onder ede. Laat dit goed tot U doordringen. De zaak kan worden aangehouden om verbalisant te verhoren. Als U de waar heid niet zegt, gaat U vandaag niet meer naar huis", aldus de officier. Hierop had getuige blijkbaar niet ge rekend en na enige aarzeling gaf hij toe, dat zijn ex-werkgever wel degelijk pres sie op hem had uitgeoefend inzake de knoeierijen in het boekje. Boete van f. 1850 In een zeer scherp gesteld requisitoir hekelde de officier de handelswijze van verdachte, die zeer zwaar gestraft dien de te worden. Deze keer, aldus de offi cier nog geen onvoorwaardelijke hechte nis, doch een voorwaardelijke van 37 da gen, voor iedere verandering in het boekje één dag dus, proeftijd 1 jaar, als mede een boete van 37 maal f. 100, in to taal dus f. 3700. Nadat verdachte had opgemerkt, dat er in zyn bedrijf vele arbeidsproblemen waren, wees de kan tonrechter hem nog eens op de gevaren, welke ontstaan bjj oververmoeidheid langs de weg en vonniste met 37 maal f. 50 boete en 10 dagen voorwaardelijke hechtenis, met een proeftijd van 1 jaar. Achter stuur in slaap gevallen In een zaak tegen een 35-jarige acqui siteur uit Haarlem bleek inderdaad, dat vermoeidheid langs de weg zeer ernstige gevolgen kan hebben. Verdachte was op 15 februari na een lange dag, achter het stuur in slaap gevallen, de berm ingere den en met zijn auto over de kop ge slagen. Gelukkig was er weinig verkeer en kwam verdachte, hoewel zijn auto ernstig werd vernield er nog goed van af. Bij druk verkeer hadden de gevolgen voor anderen fataal kunnen zijn. Ver dachte voerde aan, dat hij een lange dag had gemaakt en mede tengevolge van het steeds maar turen bij mist, zeer ver moeid was geraakt. „Uw toestand was als van iemand, die alcohol had gebruikt en daarom was het zeer onverantwoor delijk van U om te gaan rijden en an dere levens in gevaar te brengen", aldus de officier. Deze eiste dan ook de on voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor 1 jaar met f. 500 boete subs. 30 dagen. Verdachte vroeg uiterste clementie. De plv. kantom-echter von niste met f. 400 boete subs. 100 dagen en om den brode van verdachte, deze keer nog een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs, voor 1 jaar met een proeftijd van twee jaar. Twee jaar geen rijbewijs en f. 300 boete Een 65-jarige Leidenaar had kort voor dc eerste wereldoorlog zijn rijbewijs ge baald. Hoewel hij nooit meer achter het toch steeds zijn rijbewijs laten verlen gen, hoewel hij geen enkel begrip had van de meest elementaire handelingen, die nodig zijn om een auto vooruit te krügen. Dit bleek wel toen hü eind ja nuari in de pas gekochte auto van zijn zoon een ritje ging maken. Kort na de start moest hij, omdat er een ongeval had plaats gevonden, even stoppen. Toen hij daarop op aanwijzing van de politie langzaam moest oprijden, reed hij ach teruit in plaats van vooruit, ramde een lichtmast, schoot daarna weer vooruit en maakte hierbij zulke rare capriolen, dat het tegenliggend verkeer totaal ont redderd werd en één der tegenliggers zelfs over de kop sloeg. Er ontstond veel materiële schade. Verdachte liet verstek gaan, hetgeen er mede toe bijdroeg, dat de officier de handelwijze van verdachte beneden elk peil vond. Hij eiste dan ook f. 500 boete subs. 1 maand en de onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor 2 jaar. De plv. kantonrechter vonniste met f. 300 subs. 100 dagen en intrekking'van het rijbewijs conform de eis. Een 69-jarige automobilist uit Voor schoten kwam er beter van af. Hem was tenlaste gelegd, dat hij op het Stations plein, bij de rotonde in de richting Oegstgeest, geen voorrang had verleend aan een vrachtauto, welke van de nieu we weg over het Schuttersland afkwam. Verdachte voerde aan, dat hij de weg reeds was gepasseerd, toen de vrachtauto hem inhaalde en zijn auto recht achter aanreed. Een getuige a décharge beves tigde een en ander. Hoewel de officier meende, dat verdachte toch voorrang had kunnen verlenen, wilde hij, gezien de omstandigheden een schuldigverkla ring zonder straf eisen. De kantonrech ter meende echter, dat de tenlasteleg ging niet was bewezen en sprak de Voorschotenaar vrij'. Klandestien in huis van schoonmoeder In Leidschendam had zich een zeer triest geval van vestigingsbeleid voorge daan en daarom stonden gisteren een 47-jarige inwoonster uit dit dorp en haar 25-jarige schoonzoon, matroos op de grote vaart, terecht. Omdat de matroos met de dochter was getrouwd, had hij zich naar Leidschendam laten over schrijven en een vestigingsvergunning aangevraagd. De huisbaas weigerde het desbetreffende formulier te tekenen, omdat hij de behuizing te klein vond en dc zaak raakte „op sleeptouw". De ma troos, die om de drie maanden slechts enige dagen aan de wal is, was van me ning. dat het zijn goed recht is om die paar dagen bij zijn vrouw door te bren gen en verbleef dus „klandestien" in het huis van zijn schoonmoeder. Dat mag niet, dus proces-verbaal tegen schoon moeder en schoonzoon. De matroos deed zijn triest verhaal. De schoonmoeder zweeg en hoorde alles gelaten aan. Het viel de officier moeilijk in deze zaak een eis te stellen en deze was dan ook mild. Het vonnis eveneens. Voor beiden was er f. 5 boete. Geen f. 300 maar zes gulden „Die agent kan mij nooit hebben ge zien", aldus het verweer van een 44- jarige visventer uit Katwijk, die terecht stond omdat hij een straat was ingere den, die voor alle verkeer was afgeslo ten. „Hoe kan hij U dan een bekeuring geven?" repliceerde de oficier Toen de officier kort hierop liet volgen, dat de maximum straf, welke hij hier kan eisen stuur van een auto bad gezeten, bad hüf. 300 bedroeg, schrok verdachte eicht- „Oudheden" opent nieuwe zaal Woensdagmiddag 29 april zal lm het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden een nieuwe zaal van de Voor-Aziatische afdeling worden geopend. Het openings woord zal worden uitgesproken door prof. dr P. A. de Boer, waarna dr H. J. Franken een toelichting zal geven op de oudheidkundige vondsten in Pa lestina. Schooldiefstallen opgehelderd De schooldiefstallen, welke in de laat ste tijd, o.a. in de school aan de Van Vollenhovekade. Willem de Zwijgerlaan, Timorstraat en Plesmanlaan. werden gepleegd, zijn thans tot opheldering ge komen. Bij een hotelcontrole in de hoofdstad heeft de Amsterdamse politie drie jeugdige Leidenaars aahgehouden, die tegenover de Leidse politie een volle dige bekentenis hebben afgelegd. Het zijn een 18-jarige drukker, een 15-jarige kantoorbediende en een 17-jarige expe diteur (bij-rijder)allen in Leiden woon achtig. In totaal hebben zij in de diverse scholen een bedrag van f. 244 ontvreemd. Bovendien hebben zij in enkele scholen hun vernielzucht botgevierd. N.V. VER. TOUWFABRIEKEN Aan de op 1 juni a.s. te houden jaar lijkse algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Verenigde Touwfabrieken te Rotterdam/Leiderdorp zaï worden voorgesteld een dividend van 12 procent (onv.) goed te keuren. JUBILEUM P. v. d. VELDEN Morgen hoopt de heer P. v. d. Velden, Pieter de la Courtstraat 12a. het feit te gedenken, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Boek-, Courant en Handelsdrukkerij v.h. J. J. Groen en Zoon te Leiden. In verband met een ongesteldheid is het ds. J. A. Smink uit Den Haag, die regelmatig in het gebouw Prediker voor gaat, niet mogelijk zijn werkzaamheden waar te nemen. De 5-jarige Jaap Brussee, die gis termiddag in de Langestraat plotseling de rijweg overstak, werd door een brom fietser gegrepen, tengevolge waarvan het jongetje zijn linkeronderbeen brak. Amerika zond planten voor „Floriade 1960" Met het s.s. „Noordam" van de Holland Amerika Lijm is een eerste zen ding struikrozen en irisplanten wel 150 variëteiten gearriveerd, bestemd voor de „Floriade 1960", de grote inter nationale bloemen- en plantenexpositle, die te Rotterdam op de vroegere E 55 terreinen gehouden wordt. De planten waren stuk voor stuk verpakt in een papier, dat licht nooh vocht doorlaat en elke struik was omwikkeld met een dikke laag vochtig mos. Met. zorgvul digheid zullen de struiken worden uit- geplant op de meest geschikte plaatsen van (het enorme terrein. Sir Winston opnieuw kandidaat Lagerhuis Moskou moet niet tiranniek, Westen moet geduldig zijn (Van onze correspondent in Londen) De verbazingwekkende 84-jarige Sir Winston Churchill zal zich bij de spoedig te verwachten Engelse algemene verkie zingen opnieuw kandidaat stellen voor het Lagerhuis. Dit heeft hü gisteravond verklaard in een rede in zijn kiesdis trict Woodford in het graafschap Es sex, dat hem al 35 jaar naar het Lager huis heeft afgevaardigd. Churchill's be sluit ontlokte een ovatie, welke hem diep ontroerde. Hét was voor het eerst in bijna twee jaar dat Sir Winston een openbare rede hield. De laatste maal sprak hij in Juli 1957, eveneens in Woodford. Het was toen slechts een kort woordThans was 'het een uitvoerige, typisch Churchil- liaanse rede, die men ontwend is, ook omdat hij sinds zijn aftreden als pre mier vier jaar geleden nimmer meer in het parlement het woord voert. Sommi gen hadden venvacht dat. hij thans ein delijk het politieke bijltje er bij zou neerleggen maar zij bleken de onver saagde Churchill sleoht te kennen! Churchill en zijm voorgeslacht zijn on verbrekelijk met het Lagerhuis verbon den en hij zal daar, als zijn gezondheid tenminste redelijk blijft, waarschijnlijk tot zijn laatste ademtocht deel van uit maken. In feite is zijn lidmaatschap van het Lagerhuis thans een erebaantje, dat iedereen hem overigens van harte gunt. Hij verschijnt alleen nog maar bij wer kelijk belangrijke gebeurtenissen in de Kamer, zoals enkele weken geleden bij de indiening van de begroting, maar tot nu toe heeft, hij daar gezwegen. Hij zit er als een monument uit het verleden. Churohills besluit is echiter bij alle partijen in goede aarde gevallen. Hij wordt immers als een parlementair in stituut in die beste zin dies woords be schouwd. Ohurchills beslissing betekent dat hij, zij het met mate, zal deelne men aan de verkiezingscampagne. Hij zal waarschijnlijk in Woodford een of twee spreekbeurten vervullen. De internationale politiek aanroerende zei Churchill, dat Kroesjtsjef hem in een speech te Leipzig er van beschul digd had de koude oorlog te zijn begon nen. Het enige, wat Churchill echter had gedaan, was in 1946 te Fulton (Ver. Staten) de wereld waarschuwen voor de gevaren van het communistisch impe rialisme. Mijn geweten is zuiver, ver klaarde hij. Churchill zei verder dat, hij altijd getracht had vrede met de Rus sen tot stand te brengen, zoals hij na de oorlog ook zijn best had gedaan Duitsland te doen terugkeren in de kring der Europese volkeren. Zowel Rus land als Engeland hebben bij vrede alles te winnen en niets te verliezen. Onze hoop is dat de Russien inschikkelijker worden na ann ate hun welvaart toe neemt. Churchill waarschuwde, dat het Westen geen gebrek aan soepel heid moest tonen en rekening diende te houden met de redelijke elementen van Russische vrees. Wij moeten vastberaden geduldig zijn. Is de dans voor christenen aanvaardbaar De kerkeraad van de Geref. Kerk van Harderwijk heeft zich beziggehouden met de vraag in hoeverre de dans als ele ment van het christelijk ontspannings leven kan worden aanvaard. De kerkeraad heeft als zijn mening uitgesproken, dat de parendans, een dansvorm is die zich concentreert op het individu, waarbij de gemeenschaps idee veel minder tot haar recht komt dan in de volksdans. De parendans kan, door de sfeer waarin ze wordt beoefend, leiden tot niet geoorloofde intimiteiten. Niet ontkend wordt, dat deze dansvorm gezocht kan worden als een uiting van vreugde, zodat niet ieder, die daaraan deelneemt van verkeerde gevoelens en motieven mag worden beticht. Hoewel de kerkeraad de mogelijkheid niet uit sluit van een zich in de toekomst nog ontwikkelende christelijke bewegings kunst, is hij van mening, dat de paren dans in haar huidige vorm moet wor den ontraden als element van het chris telijke ontspanningsleven. Wat Berlijn betreft heeft reeds de door de Russen genoemde da tum van 27 mei niets van zijn dreigend karakter verloren. Chur chill gelooft, dat wij reeds de positie de rug hebben toegekeerd waarbij het ging tussen opoffering van onze rechten en van de vrij heid van Berlijn of militaire actie. Churchill gaf de verzekering dat het Westen Duitsland nooit als aanvalsbasis tegen de Sovjet-Unie zal gebruiken. Gezien de jongste oorlog is de Russische vrees ech ter verklaarbaar. Aan de andere kant dienen de Russen te beseffen dat wij uitbreiding van het aantal landen en volkeren, dat zij tiran niek onder de duim houden, niet kunnen gedogen. Vorc LEIDEN - BREESTR. 35 Tel. 30768 NED. HERV. KERK. Beroepen te Oud-Albias P. de Jong te Kootwijk. Bedankt voor Ellekom-De Steeg Joh. L. Verbeek Wolhuys te Hellendoorn (O.). Voor Oud-Beijerland G. H. van Kooten te Genemuiden. Benoemd tot bijstand lin het pastoraat te Utrecht (wijk Mariëndaal) J. A. van Nle, a.s. emeritus predikant te 's-Grave- land. Benoemd tot bijstand in het pas toraat te Wijk bij Heusden J. Catsman te Genderen. CHR. GEREF. KERKEN. Bedamkit voor Oud-Beijerland S. van Zwoll te Kampen. Voor Sint-Jansklooster J Kampman te Rijnsburg. Voor Rotter- dam-KralLngen G. J. Buys te Papen- drecht. Voor Urk C. Smits te Slledrecht. GEREF. KERKEN. Benoemd tot hulpprediker te Apel doorn (sectie Nieuw-Zuid) W. de Vries, kand. te Nleuwlande. Worden priester-arbeiders in ere hersteld? De aartsbisschop van Parijs, Maurice kardinaal Feltin, is gisteren voor een officieel bezoek naar Rome vertrokken. Hü zal er bij Paus Johannes XXIII om. op aandringen de beweging van de priester-arbeiders in ere te herstellen. Zoals bekend hadden de priester-arbei ders niet alleen hun werkterrein in de fabrieken, maar ze woonden ook in arbeidersbuurten, leefden van een ar beiderssalaris, maakten zich kortom alle facetten van een arbeidersbestaan eigen. Het resultaat was dat sommige priester- arbeiders een open oog kregen voor be paalde feilen van de kerk op sociaal gebied, hetgeen in zekere rooms-katho- lieke kringen als actie tegen de belan gen van de kerk werd gebrandmerkt. In 1953 decreteerde Paus Pius XII dat de priester-arbeiders slechts drie uur per dag als zodanig werkzaam mochten zijn. Hiermede werd de basis van de beweging weggenomen, en op 1 maart 1954 werd de gehele beweging ontbon den. Van de 105 priester-arbeiders die in fabrieken werkzaam waren weigerden echter 30 hun arbeid op te geven. Kardinaal Feltin wordt vergezeld van de kanunnik Bonet, nationaal kapelaan van de Franse rooms-katholieke actie. Bonet was in de periode dat de pries ter-arbeiders nog beperkt werkzaam waren belast met de supervisie over de beweging. ooi haar bekoort Haar Beecham (Nederland) N.V. Voor engrosJacq. Mot N.V Brylcreem, de wereldberoemde Engelse haarcrème, geeft uw haar een prachtige natuurlijke glans. Brylcreem houdt haar en hoofdhuid fris en gezond - maakt droog haar weer soepel en vitaal - bestrijdt roosvorming. the perfect hairdressing Zolang de voorraad strekt: Kloekt tube van f 1.85 met daarbv speciaal verpakt een alleraar digste .junior pot" geheel GRATIS. Vraag uw winkelier I

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3