Weer geruchten in Parijs over de kans op spoedige Algerijnse vrede Soekarno vraagt morgen grotere bevoegdheden WEERBERICHT Rebellen zouden het aanbod van De Gaulle willen aanvaarden Eis Ned. tabaksmaatschappijen in eerste instantie afgewezen JoYluL Tweederde meerderheid verwacht Mar got Fonteyn gearresteerd Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 21 APRIL 1959 No. 29725 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; t0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) In Parijs circuleren de laatste dagen weer geruchten, dat de leiding van de Algerijnse opstandige beweging, de F.L.N., in meerderheid bereid zou zijn in te gaan op het aanbod dat einde vorig jaar al door generaal Charles de Gaulle uit naam van Frankrijk werd geformuleerd, toen hij op een persconferentie sprak van de „vrede der dapperen". Tot diepe teleurstelling en verslagenheid van alle Fransen, voor zover zij niet tot het kamp der ultra's behoren, verwierp toen, na enkele dagen aarzelen, de „voorlopige regering der Algerijnse republiek" (die onder leiding van de voormalige apotheker Ferhat Abbas in Cairo zetelt) het genereuze aanbod van De Gaulle om in Parijs als erkende tegenpartij, en dus niet als rebellen over het einde der krijgsverrich tingen te komen spreken. wen op een mogelijke beëindiging van de oorlog in Algerije, die nu al vier jaar onafgebroken voortwoedt. Tot zover onze Parijse corespondent. De broer van Krim Belkacem, minis ter van Oorlog in de „Vrije Algerijnse regering", is gearresteerd op beschuldi- Maar Fransen wantrouwend door vroegere ervaringen De goed-geïnformeerde Parijse direc teur van het Engelse persbureau Harold King heeft enkele dagen geleden het bericht rondgeseind, dat hij uit zeer betrouwbare bron vernomen had, dat de meerderheid der Algerijnse rebellen leiders en minister nu van oordeel ver anderd was en dus wèl met de Fransen wilde komen praten. Deze verzekering uit Engelse bron, die intussen door een communiqué van de FLN vannacht tegengesproken werd, zou volgens sommige waarnemers in Parijs in verband kunnen worden ge bracht met twee andere gebeurtenissen, waardoor de geloofwaardigheid van het bericht van Reuter nog zou kunnen stij gen. De Algerijnse „premier" Ferhat Abbas vertoeft thans als officiële gast van Pandit Nehroe in India en de paci fistische reputatie van deze laatste staatsman maakt het waarschijnlijk, dat ook hij op de tegemoetkomendheid en vredesonderhandelingen zou hebben aangedrongen. Anderzijds is het in Pa rijs sterk opgevallen, dat generaal De Gaulle tijdens zijn jongste vierdaagse tournee door de Franse provincie in al zijn redevoeringen geheel tegen zijn ge woonten in de naam „Algerije" niet of nauwelijks heeft uitgesproken. Hij heeft alleen een mysterieuze toespeling, die zich al tot velerlei interpretaties leende, gemaakt over „een vrede, waarvan iedereen de betekenis wel begreep" en die Frankrijk dit jaar zou staan te wachten. Het is niet helemaal uitge sloten, dat de president zich met opzet in geheimzinnigheden wilde hullen om zo een soort diplomatiek rookgorijn op te trekken en nieuwe contacten met de Algerijnse FLN te vergemakkelijken. Het is zeker niet de eerste maal, dat de hoop op een spoedige vrede in Alge rije werd geopend, een hoop waarvan kortere of langere tijd daarna de bodem weer zou worden ingeslagen. Die erva ringen stemmen ook nu zeker tot scep ticisme al hoeft men de ontkenning van FLN, dat ze van zins zou zijn enig wa ter bij haar wijn te doen, dan ook niet als het allerlaatste woord te verstaan. Hoe dit ook zij, in ieder geval blaast in Parijs de laatste dagen de wind weer uit de hoek van een gematigd vertrou- Opstand in Bolivia kostte 54 levens Nader blijkt de opstand in Bolivia van zondag bloediger te zijn geweest dan men aanvankelijk had gedacht: officieel is meegedeeld dat 54 personen om het leven zijn gekomen en 129 gewond zijn geraakt. Ook president Zuazo is maar ternauwernood aan letsel ontsnapt. Toen hij zich zondag in zijn gepantserde auto met twee ministers van zijn huis naar het presidentieel paleis begaf, hoorde hij bij de omroepstudio's schieten en gaf hij zijn chauffeur opdracht erheen te rijden. Dichterbij gekomen werd ook de auto van de president door een mitrailleur onder vuur genomen. Enkele kogels drongen ondanks de pantsering in de auto door. maar alleen de chauffeur die terstond de wagen uit de gevaarlijke zcne reed, werd licht gekwetst. De op standige beweging was tot de hoofdstad zelf beperkt. De regering heeft de staat van beleg afgekondigd. Het is overigens rustig in het land en in La Paz wordt weer normaal gewerkt j De kabinetsformateur prof. De Quay heeft gisteren de voorzitter van de CHU, mr. H. K. J. Seer- mnk rechtsen de voorzitter van de CNV de heer C. J. van Mas- trigt (links) ontvangen om nader te worden ingelicht over het standpunt in deze kringen ten aanzien van de kabinetsformatie. De kabinetsformatie „Landbouw" nu liet grootste probleem De kabinetsformateur, prof .dr. J. E. de Quay, heeft hedenochtend nogmaals de heer H. A. Korthals ontvangen. Naar in kringen van de kabinetsfor mateur verluidt, zou het antwoord van mr. Beernink (CH), op hem gestelde vragen, dat gisteravond door de forma teur Tis ontvangen, enige mogelijkheden bieden voor een uiteindelijke oplossing van de moeilijkheden, die gerezen zijn in verband met het bedanken van Christelijk Historische kandidaten voor de posten van Landbouw en Volkshuis vesting. De heer Beernink was gevraagd per sonen aan te wijzen, die mogelijkerwijs zouden kunnen worden uitgenodigd een ministerpost te aanvaarden voor een der genoemde departementen. Op het ogenblik schijnt te bezetting van het de partement van Landbouw de grootste moeilijkheden op te leveren. De kamerkring 's-Gravenhage van de CHU heeft aan mr. H. K. J. Beernink, voorzitter der Christelijk Historische Unie, een telegram gezonden, waarin deze kamerkring verklaart, geheel ach ter het standpunt van mr. Beernink te staan. De kring is van mening, dat de CHU slechts bereid kan zijn tot mede werking aan een kabinet onder voor waarde, dat zij als volwaardige partner wordt erkend. In de beschouwing van onze parle mentaire redacteur in ons blad van za terdag werd de eerste bijeenkomst van het nieuwe kabinet een „constitutionele" vergadering genoemd: dit had vanzelf sprekend moeten zijn „constituerende" vergadering. ging van het organiseren van een bom aanval, die zaterdag in Algiers werd ge pleegd. Een woordvoerder van het leger zei dat de arrestant behoort tot het Na tionale Bevrijdingsfront en dat hij heeft bekend. Voorts werd meegedeeld, dat een kandidaat voor de gemeenteraads verkiezingen die in het gebied van Con- stantine door opstandelingen was ont voerd, gered was. Bij deze operatie wa ren 15 opstandelingen gedood. Ned. Bank boekt minder winst De geleidelijke verlaging van het wisseldisconto van 5 tot 3% heeft uiteraard de rentebaten van de Ned. Bank in sterke mate beinvloed. De bruto-ontvangsten hebben in 1958 f. 39 miljoen bedragen tegen f. 49,5 miljoen in het voorafgaande jaar. Bij nagenoeg gelijkgebleven kosten en reserveringen, bedraagt het winstsaldo ditmaal f 10,4 miljoen tegen f 18,6 mil joen in 1957, dat ten gunste van de staat is gebracht. Voor een financieel economische be schouwing van de president van de de Ned. Bank verwijzen wij naar elders. Prins Bernhard in Washington Prins Bernhard is gisteravond de ere gast geweest aan een diner aangeboden door de Amerikaanse minister van oor log, Neil Mcelroy. Voorts heeft de Prins een aantal vrienden ontvangen in de Nederlandse ambassade in Washington. Vandaag voert hij particuliere bespre kingen met een aantal kennissen, mor gen keert hij terug naar New York. Staatsgreep in Perzië Volgens een bericht in de Londense „Daily Mail" zouden politieke waarne mers in Beiroet (Libanon) van mening zijn, dat er een door de Russen ge steunde staatsgreep tegen de Sjah van Perzië op handen is. Zachter De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Bewolkt met opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Zachter. Bijna nergens nachtvorst meer. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 APRIL Zon op: 5.31 uur; onder: 19.48 uur. Maan op: 20.25 uur; onder: 5.44 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.25 en 14.47 uur. Laagwater te 10.29 en 22.55 uur. Dit nummer bestaat nft 13 pagina's. Tabak mag na te Bremen verkocht worden (Van onze correspondent te Bonn) De zevende civiele kamer van het Landsgerecht te Bremen heeft het verzoek van de Ver. Deli Maatschappij en de Senembah Mij. N.V. tot in beslagneming van een partij tabak van de Deutsch-Indonesische Tabak Handelsgesellschaft te Bremen van de hand gewezen. In eerste instantie is daarmee de poging der Nederlandse maatschappijen om de handel in tabak, afkomstig van Indonesische plantages, die tot voor kort geëxploiteerd werden door de Deli Mij. en de Senembah, mislukt. Het juridische gevecht om deze tabak zal thans in tweede instantie worden voortgezet voor het Oberlandesgericht te Bremen. Het kort geding in deze zaak speelde op 13 april j.l. te Bremen. De Deli Mij. en de Senembah betwistten de recht matigheid van het verhandelen van 1147 balen Sumatra-tabak van de Deli Mij. en van 412 balen van de Senembah (proces-waarde resp. 2.5 en 0.9 miljoen mark) voor rekening van de PPN Baroe, de Indonesische staatshandel- maatschappij, door de Deutsch-Indone sische Tabak Handelsgesellschaft. De PPN Baroe beheert de genationaliseerde Nederlandse plantages in Indonesië, de Deutsch-Indonesische Tabak Handels gesellschaft wordt door de PPN Baroe en vier Bremer tabaksfirma's gevormd. De Nederlandse maatschappijen be toogden gelijk bekend vorige week Prins Bernhard heeft in Califor- nië een bezoek gebracht aan de Northrop - vliegtuigfabrieken. Hij liet zich door de directeur van de fabrieken, V. Jonesvoorlichten over de N-156-F straaljager Free dom Fighter", waarvoor de Neder landse militaire autoriteiten grote belangstelling koesteren. De Prins in de cockpit van dit toestel. dat de oogst over 1958 waarvan de be treffende tabak afkomstig is, als eigen dom van de eisers moet worden be schouwd en dat dus de Deutsch-Indone sische Tabak Handelsgesellschaft deze tabak onrechtmatig onder zich heeft. Verkoop van deze tabak kon vol gens de Deli Mij. en de Senembah slechts geschieden voor rekening van de Nederlandse maatschappijen. Deze eis is dus in eerste instantie afgewe zen. Het betrof hier in feite twee ge vallen. daar de Deli My. en de Se nembah elk afzonderlijk een kort ge ding aanhangig hadden gemaakt. Advertentie. oorueinde 54 K. Rapenburg 10 verwarming en koeling. Tel. 21387 Tel. 20025 President Soekarno zal morgen de grondwetgevende vergadering vragen hem grotere bevoegdheden te geven. Daarmee wil hij een einde maken aan een lange strijd over een definitieve grondwet voor de Republiek. De president zal trachten terug te keren tot de beginselen van de revolutionaire grondwet van 1945 volgens welke de president werke lijke macht had. De nieuwe voorlopige grondwet van 1950 voorzag in de vestiging van een kabinet onder een premier. Verwacht wordt dat de president zal vragen om het vestigen van een 1) pre sidentieel kabinet met de bevoegdheid om bij decreet te regeren, mits de decreten binnen een bepaalde termijn door het parlement worden goedge keurd; 2) een parlement dat tenminste voor de helft bestaat uit vertegenwoor digers van verschillende sociale groepen in het land en voor de rest uit verte genwoordigers van politieke partijen. De strijdkrachten zouden door 35 benoem de leden vertegenwoordigd worden; 3) een omvangrijke instantie die bekend zal zjjn als de Madjelis- of algemeen raadgevend orgaan voor de bevolking. Hierin zullen parlementsleden en verte genwoordigers van sociale groepen en de provincies zitting hebben. Dit lichaam zal minstens eens in de vijf jaar bijeen komen om een president en een vice- president te kiezen. Verwacht wordt dat Soekarno een meerderheid van tweederde zal ver krijgen voor de grote wijzigingen die hü zal voorstellen als hij morgen één dag voor het begin van zijn we reldreis van twee maanden voor de grondwetgevende vergadering zal verschijnen. Dit orgaan is drie jaar bijeen geweest zonder overeenstemming over een defi nitieve grondwet te bereiken. Naar men verwacht zal het plan de steun krijgen van alle grote partijen met uitzondering van de Masjoemi, die waarschijnlijk zal verzoeken de oude grondwet te amenderen. Het leger heeft reeds bekend gemaakt dat het zijn steun zal geven aan het nieuwe plan. Ned. Nike-bataljon naar Duitsland (Van onze Haagse redactie) Het eerste bataljon van de Kon. Luchtmacht, dat is uitgerust met ge leide projectielen van het type „Nike" zal tegen het einde van dit jaar in West-Duitsland worden gestationeerd. De uit vier lanceerbatterijen bestaan de eenheid zal op 60 km. van de grens tussen Twente en Venlo komen te lig gen. De 250 technische specialisten, die de kern van de bemanning van de vier batterijen zullen vormen, worden thans opgeleid in de Amerikaanse staat Texas. Zij zullen op het eind van het jaar uit Texas meteen naar West- Duitsland vertrekken. Het „Nike"- bataljon omvat totaal 700 man. De manschappen die niet direct voor de bediening van de lanceerbatterijen nodig zijn, zullen in Nederland op htm taak worden voorbereid. Zodra dit eer ste Nike-bataljon functioneert, zal wor den begonnen met de vorming van het tweede bataljon uitgerust met geleide projectielen. In de toekomst zal de Ned. Luchtmacht tevens de beschikking krij. gen over Hawk-raketten, die speciaal zijn bestemd voor de verdediging tegen laag overkomende vliegtuigen. De bedoeling is het bataljon onder te brengen in de nabijheid van de batte rijen. De Nike-batterijen zullen de eerste luchtaanvallen, in geval van vijandelijke acties, moeten opvangen. Samenzwering tegen regering van Panama O O De politie van Panama-stad heeft de beroemde Britse ballerina Mar- got Fonteyn gearresteerd. Dit is de jongste ontwikkeling van een nogal operette-achtig aan doende affaire, waarin de hoofd rollen vertolkt werden door Dame Margot Fonteyn en haar echtge noot, dr. Roberto, zoon van een Panamese oud-president. Vier dagen geleden voeren zij uit met him sportvissersvaartuig „Nola". De re gering van Panama geraakte in rep en roer, toen de bemanning van een vis- Dame Margot Fonteyn. sersboot kwam vertellen, dat zij de „Nola" geholpen had een gezonken bar kas buiten de ingang van het Panama- kanaal aan de zijde van de Grote Oceaan te lichten. In dat wrak bevon den zich wapens en munitie. Ook deel den de vissers mede, dat dr. Arias plan nen had de havenplaats Chorrera te veroveren. Opstand Verleden week had de regering be kend gemaakt, dat een expeditiemacht van rebellen, die zich op Cuba verza meld had, wilde proberen een landing uit te voeren op het tijdstip, dat de Her tog van Edinburgh zou arriveren. De Hertog kwam zondagavond in Panama aan op zijn wereldreis met de „Britan nia", maar er deden zich geen inciden ten voor en de regering voerde de offi ciële receptie uit. Margot Fonteyn, die ook uitgenodigd was, verscheen echter niet. Dr. Roberto Arias De Panamese regering heeft geen ma rine of luchtmacht. Maar twee barkas sen met leden van de Nationale Garde werden uitgestuurd om de „Nola" te zoeken. Inmiddels was een bevel tot arrestatie van dr. Arias uitgevaardigd. Q Slot paz. 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1