®OOGQOOO RUYS illegom wil Bloembollencultuur en groot terrein cadeau doen Ben Essing begint kort geding tegen Ned. Toonkunstenaarsboiul :sr-- 1 Nog lacunes in de adoptiewet Gedifferentieerde verhoging der huren tot 25 procent? igericht 1 maart 1860 Maandag 20 april 1959 Vierde blad no. 29724 Waar komt de bollenbeurs laad was zaterdag in spoedzitting bijeen Onder voorzitterschap van loco-burgemeester W. F. v. Dam rgemeester Van Nispen was door familieomstandigheden verhin- fd is de Hillegomse gemeenteraad zaterdagmiddag om 2 uur in jedeisende zitting bijeen gekomen. De aanleiding tot deze spoedvergadering, aldus voorzitter Van lm, was gelegen in het feit dat de bouw van een nieuw beursgebouw or het bloembollenvak de aandacht vraagt waarbij Hillegom zo jw betrokken is. bestaan, aldus de voorzitter, aenteel twee plannen, n.l. een plan riem en een plan Hillegom. Over het r Hillegom hebben B. en W. onlangs onderhoud gehad met de Hillegomse [scommissie. Uit het onderhoud is komen te staan, dat de outillage de Hillegomse beurs onvoldoende is de beurs in zijn geheel naar Hille- te 'verplaatsen. Vooral het gemis een proeftuin is één van de grote tikomingen van de Hillegomse Je. Gezien de grote belangen, die ;estiging van de bloembollenbeurs in rgom voor de gemeente betekent, nden B. en W., dat naar een goede ssing gezocht moest worden, pogingen daartoe, aldus de heer i Dam, hebben een gunstig rspectief geopend omdat de fa. idwig bereid is gevonden het terrein hter restaurant „Treslong", groot n. 4300 m2 met opstallen voor de d van f. 100.000 te verkopen. VOORSTEL aien deze unieke gelegenheid, die ït aansluit bij de bestaande situatie, en B. en W. aan de raad het vol le voorstel voorleggen: Aankoop van het hele bedrijf van i, Ludwig, waarvoor aan de raad krediet van f. 100.000 wordt ge- gd. De verlening van een krediet van .000 voor onvoorziene kosten en aeningen. Te besluiten e.e.a. als schenking te dragen aan de Stichting Hille- Bloembollenbeurs, mits deze op beurt dit complex beschikbaar stelt de Kon. Algemene Vereniging, na regen zekerheid, dat de beurs in geheel naar Hillegom komt. de bespreking van het voorstel B. en W. vroeg de heer Keyzer (P. A.) zich af hoe Gedeputeerde Sta- hierop zouden reageren, rens vroeg de heer Keyzer zich af er zal gebeuren als de beurs na le jaren weer naar Haarlem zou rkeren. In dat geval zou spreker een schadeloosstelling gegaran- zien. voorzitter zou het stellen van een ievergoeding by vroegtydig vertrek zielige houding vinden. Bovendien de voorzitter er niet in geloven, dat over enkele jaren weer opnieuw beginnen. Daarnaast zou spreker aal het accent willen leggen op de itwoordelykheid voor de eigen ge- ite. it de houding van Gedeputeerde m betreft, wilde de heer Van Dam, het gemeentebelang, niet pes- tisch zijn. heer Imthorn (C.H.) juichte het el van B. en W. toe en deelde dat de prot. chr. fractie B. en W. foor graag mandaat wilde verlenen, heer Van Lierop (KVP) vroeg of Hillegomse plan straks in de alge vergadering voldoende bepleit zal en. voorzitter zei geen reden te hebben ronderstellen dat dit niet zal ge in, omdat het vak een goede beurs ;t en het daarby van minder be vindt waar deze zal komen, heren Turkenburg (KVP) en v. d. e (AR) drongen erop aan, dat men erzekering krijgt, dat ook de zetel de Bloembollenbeurs naar Hillegom omen. oning Hoessein in geland geariveerd Iroeiende vriendschap ssen Londen en Amman tiing Hoessein van Jordanië, die een tk aan de Ver. Staten heeft ge it, is gisteren per vliegtuig uit New in Londen aangekomen. Hij brengt liet-officieel bezoek van tien dagen Engeland. De 23-jarige vorst ge- te zondagmiddag met Koningin beth het middagmaal in Windsor nabij Londen, ling Hoessein zal officieuze be togen over internationale vraag- en voeren met premier Macmillan inister van Buitenlandse Zaken, fn Lloyd. Macmillan biedt woens- iond een diner ter ere van de anse vorst aan. ?ens Londense diplomatieke waar- •rs valt het bezoek van Koning ein in een periode van toenemende Jordaanse vriendschap. Groot- innië heeft woensdag j.l. medege- dat het Jordanië een bedrag van miljoen pond sterling (ruim twintig tn gulden) zal schenken, terwyl ?n half miljoen pond zal lenen, r hiervoor rente te berekenen, antwoord op vragen van op het eld aanwezige journalisten ver- Ie Koning Hoessein: „Wy zullen de tegen het communisme voortzet- ïoals wij dat ook in de afgelopen laar hebben gedaan". In antwoord vraag of hy meende, dat er ge- bestond dat Irak geheel commu- :h zou worden, antwoordde de anse vorst: „Wij moeten erkennen set communistische gevaar niet 8 voor Irak dreigt. De communis- ebben zeer veel belangstelling voor lidden-Oosten, in de eerste plaats ige de aldaar aanwezige olievelden arts, omdat het hun als brug zou fn dienen voor het behartigen van Afrikaanse belangen", sssein verklaarde ook nog, dat het teer verheugde, dat de toestand in Qië thans zodanig was, dat hy een saar de Verenigde Staten en Groot- snnië had kunnen maken, 'ter meldde gisteren uit de Jor- st hoofdstad, dat by een aetie communisten in Noord-Jordanië fnsen zyn gearresteerd. De ge- teerden zijn ervan beschuldigd, dat 1 zijn van de verboden communisti- Party. De voorzitter merkte op, dat de plaats van de zetel niet zo erg belangrijk is, de verplaatsing van de hele accommodatie naar Hillegom is hier doorslaggevend, aldus, de voorzitter. De heer Bakker (KVP) deelde ten slotte nog mede, dat ook de fractie van de KVP volledig achter het voorstel van B. en W. stond. Tevens had de heer Bakker er vertrouwen in, dat G.S. de plannen zullen steunen. Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. door de raad aanvaard. Revolutiepoging in Bolivia onderdrukt Tientallen doden De Boliviaanse regering heeft gisteren in de hoofdstad La Paz een revolutie onderdrukt. Een groep „socialistische Falangisten" (Bolivia's oppositieparty) trachtte gebouwen in het centrum van de stad te bezetten, maar deze poging werd na een vuurgevecht verijdeld. Gistermiddag waren de regeringstroepen de toestand weer meester. De laatste jaren is een zestal pogin gen gedaan de huidige Boliviaanse coalitieregering van de Nationale Revo lutionaire beweging omver te werpen. Deze beweging nam in 1952 na een staatsgreep de macht van een militaire junta over. President Silez Zuazo deelde gister avond via de radio mede, dat de opstand geheel was onderdrukt en dat de schul digen streng zullen worden gestraft. De Palangistische actie werd van het bui tenland uit door een voormalige direc teur van de genationaliseerde mynen, Carlos Victor Aramayo. geleid en door de leider der Falangisten, Oscar Unzaga, uitgevoerd, aldus de president. Uit officieuze bron wordt vernomen, dat er 22 doden en een honderdtal ge wonden zyn. Volgens te Buenos Aires ontvangen berichten zou de regering de staat van beleg hebben afgekondigd. tel- er» rekenmachines kantoor machines^ Vestigingen door geheel Nederland Generaal Schaper blijft chef Luchtmachtstaf (Van onze Haagse redactie) Luitenant-generaal H. Schaper, chef Luchtmachtstaf, zal deze functie voorshands blijven vervullen. Zijn ambtsperiode zou in november a.s. af lopen, daar de generaal dan drie jaren in deze functie heeft gediend. Het was gebruikelijk dat de chef Lucht machtstaf zijn functie dan neerlegt. Naar in luchtmachtkringen wordt vernomen zal generaal Schaper om zyn bijzondere kwaliteiten in zijn functie worden gehandhaafd. De termyn waarmee de ambtsperiode is verlengd is niet vastgesteld. De gene raal is thans 52 jaar oud, zodat ook zyn leeftyd de verlenging van zijn ambtstermijn mogelijk maakt. Luite nant-generaal Schaper is tevens voor zitter van de gecombineerde chefs van staven. Hoge functie voor Amerikaan in de Anglicaanse kerk De 50-jarige Amerikaans Anglicaanse bisschop S. F. Bayne uit Olympia, Washington, is benoemd tot uitvoerend dienaar van de Anglicaanse gemeen schap, die veertig miljoen Anglicanen over de gehele wereld omvat. Dit is een nieuwe en machtige functie in de Angli caanse kerk en vermoedelijk bedoeld om dc internationale banden van de kerk te verstevigen. Bisschop Bayne is hiermee op de aartsbisschop van Canterbury na de be langrijkste figuur in de Anglicaanse kerk geworden. Deze laatste heeft de Amerikaan tot deze post geroepen. De bisschop zal zijn nieuwe functie per 1 januari aanvaarden en zijn bureau te Londen vestigen. De sleutelorganen adviesraad voor missionaire strategie en raad voor de Lambethconferentie vallen voortaan onder zijn leiding. Morgen voor Amsterdamse rechtbank Armstrong wel, Silvester niet naar Blokker (Van onze correspondent) Het Engelse orkest van Victor Silves ter komt niet naar Nederland. Hiermee is dus definitief de openingsavond van het vierdaagse festival te Blokker (7 mei t.m. 10 mei aanstaande) geboycot. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft nu gedeeltelyk zijn zin gekregen: de British Musicians Union stelt haar standpunt in deze kwestie afhankelyk van het oordeel van de NTB en Victor Silvester prefereert contractbreuk boven royement uit zijn vakorganisatie. Ben Essing, de organisator van het festival in de Westfa-iese dreven, heeft nu by de Amsterdamse rechtbank een kort geding tegen de NTB aanhangig gemaakt op grond van het feit, dat de bond eerst half april een actie is begon nen tegen concerten in het begin van mei te houden, waarvoor reeds half ja nuari de contracten zyn getekend en Het overgangsrecht verdient herziening (Speciale berichtgeving) Er zijn tot januari j.l. 1445 verzoeken tot adoptie ingediend. De raden voor de kinderbescherming hebben hierover 875 rapporten uitgebracht aan de rechtbanken en 587 verzoeken zijn afgehandeld. Het aantal vonnissen, dat gewezen werd, bedroeg 446, waarvan 408 toewijzingen. In het overgrote deel gingen de recht banken daarbij tewerk volgens de adviezen van de centrale adoptieraad en de raden voor de kinderbescherming. Deze cijfers gaf de secretaris van de Raad voor de Kinderbescherming te Groningen, mr. J. Visser, in de algemene leden vergadering van de Ned. Ver. van Pleegouders te Zwolle. De voorzitter, mr. A. Stempels, wees erop dat in de jonge adoptiewet nog enkele lacunes zitten, die zo snel mogelyk door wetswijzigingen weggewerkt dienen te worden. Er zijn inmiddels reeds meer dan 500 adopties uitgesproken. In de praktijk is daarbij gebleken, dat het overgangs recht lacunes vertoornt die tot onbillijk heden leiden. Er is een aantal gevallen van meerderjarigen voor de rechter ge weest, waarin de voorafgaande voogdij (zoals voorgeschreven) ontbrak, zodat de rechter slechts een negatieve beslis sing open stond. De NPV meent, aldus mr. Stempels, dat het onredelijk is in de z.g. oude gevallen, als de voorafgaande voogdij ontbreekt, adoptiemogelykheid te onthouden. Vaak is vroeger geen voog- dijvoorziening getroffen omdat er geen onmiddellijke behoefte aan bestond, soms zelfs op advies van de toenmalige voogdynaden. Minister Donker heeft des- tyds reeds over later eventueel te ver helpen lacunes gesproken. Thans is het tijd om het overgangs recht inderdaad te herzien, ook voor wat. betreft de eis van een leeftijdsver schil van max. 50 jaar tussen pleeg ouders en pleegkinderen, welke regeling onbillijk werkt in gevallen van pleegge zinnen, die voor 1956 tot stand zyn ge komen. Een tweede sterk onbevredigende re geling noemde de voorzitter de juridische positie van pleegouders die niet, of nog niet, hebben geadopteerd. In de meeste gevallen ontbreekt hun de gelegenheid zich met hun moeilijkheden tot de rech ter te wenden, afhankelyk als zy in deze zijn van het beleid van de raden der kinderbescherming. Het is onze grote grief, aldus de heer Stempels, dat by verschil van inzicht by beide part-yen de weg tot de rechter versperd is. Alleen wy zaging van de wetgeving terzake van ouderlijke macht en voogdij, en van ont heffing en ontzetting zal daar verande ring in kunnen brengen. Min of meer aansluitend op dat ope ningswoord betoogde mr. Visser in zijn lezing later dat de taak van de raden voor de kinderbescherming t.a.v. adop tie verzoeken zeer moeilijk kan zyn. Er moet, voordat tot advies kan worden Ondanks de kille wind heeft de bloesem in de Betuwe zich thans ontplooid. Een opname in de buurt van Culemborg, waar de perebloe sem in volle pracht te pronken staat. overgegaan, een va-ij uitvoerig onderzoek worden ingesteld dat zeker niet onnodig is, zoals menige pleegouder nog wel eens schijnt te denken. Dit onderzoek betreft niet alleen de pleegouders maar ook het kind, zyn afkomst, leeftijd, karakter, enz. meer dan de helft va-n de gevallen heeft betrekking op kindieren van onge huwde moeders, althans in de drie noor- delyke provincies. Als het kind 14 jaar is en er staat eventuele adoptie voor de deur, dan moet de jongen of het meisje door de rechter gehoord worden. Spreker was persoon lijk van mening dat deze leeftyd wel wat jong is, temeer daar het kind gehoord wordt door rechters in toga, in een in drukwekkende angstaanjagende zitting zaal (althans in Groningen) hetgeen niet erg bevorderlyk kan zijn voor de gemoedsrust van het kind. Hierover zei de eveneens aanwezige voorzitter va-n de Centrale Adoptieraad, prof. Petit, dat het inderdaad aanbeve ling verdient al het mogelijke te doen het kind door gemoedelijkheid by geval, len als dieze op zyn gemak te stellen. Het is overigens al een stap vooruit, dat deze wet erin voorziet dat er over een kind beslist wordt, nadat ook het kind zelf zyn mening heeft kunnen geven. In het hoofdbestuur van de, thans 1293 leden tellende vereniging, werden herkozen de heren H. M. van Keulen (penningmeester) en J. Brouwer, nieuwe leden werden de da-mes G. J. van der Burgh-Eorffel te Bussuim en D. Baijens- Gooren te Breda. waaraan februari de nodige publiciteit is gegeven. Als rechtskundig adviseur treedt voor de heer Essing op nor. C. Berkhouwer. Het kort geding zal morgen in Amsterdam dienen. Minder vlot Met de NTB-actie tegen het optreden van Louis Armstrong en zijn „All Stars" op zondagavond 10 april in de veiling hallen te Blokker zal het waarschijnlijk minder vlot verlopen. „Louis Armstrong is geen lid van de Federation of American Musicians (de organisatie die de Nederlandse bond wil inschakelen) en hy heeft mij bericht ge zonden, dat hij verlangend uitziet naar zijn concert te Blokker", zo deelde Ben Essing ons mee. Volgens hem is ieder overleg in deze zaak onmogelyk gewor den door de onverzettelijke houding van de NTB. Openlijk en onder getuigen zouden woordvoerders van de bond heb ben verklaard, dat de door het Rijksar beidsbureau voor Silvester en Armstrong uitgegeven werkvergunningen waarde loos zijn, omdat niet het RAB, maar de Nederlandse Toonkunstenaarsbond de verstrekking van deze vergunningen zou behoren te regelen. Telegram Overigens, zo verklaarde de heer Es sing nog, zou de Engelse organisatie van musici bijzonder gelukkig zijn als het gehele conflict uit de wereld zou kunnen worden geholpen. Zij heeft er geen be- Veel belangstelling bestond er voor de bollenveldenwaar men zelf een bos tulpen mocht snijden. Een echt Hollands plaatjezoals dat alleen maar te maken was tus sen Haarlem en Leiden. (Foto Leidsch Dagblad) CDU thans dicht bij absolute meerderheid De Chi-isten-democratische Unie (CDU) zal als gevolg van verkiezingen in twee Duitse deelstaten waarschynlyk slechts drie stemmen tekort komen voor een absolute meerdei-heid in de federale conventie, die in juli te Berlyn de nieu we president zal kiezen, zo meldt het Westduitse persbureau DPA. In Rijnland-Pals en Nedersaksen wer den gisteren verkiezingen voor de par lementen van deze landen gehouden. In eerstgenoemde staat behaalden de christen-democraten opnieuw de abso lute meerderheid met 52 van de 100 ze tels tegen 51 in het vorige parlement. De sociaal-democraten kregen 37 zetels (tegen 36), de „Vrije democraten" 10 (13) en de Duitse Ryksparty één (nul). In Neder-Saksen wonnen de christen democraten 8 zetels (51 tegen 43). De sociaal-democratische party was op nieuw de grootste en won 6 zetels (65 tegen 59). De Duitse party bezet 20 ze tels (tegen 19), de Vluchtelingenparty 13 (17) en de vrye democraten 8 (12). lang by als een van haar leden wordt gedupeerd. Voor het geval Ben Essing van plan is een eis tot schadevergoe ding wegens contractbreuk tegen Victor Silvester in te dienen heeft de Union reeds haar maatregelen genomen. Vrij dag bereikte de burgermeesterszoon te Blokker het volgende telegram: „Een gerechtelyke actie tegen Silvester zal de situatie slechts verslechteren en tot ge volg hebben, dat Blokker voor goed ta boe is voor Engelse orkesten". Advies S.E.R.-commissie Met loon-compensatie van twee procent? (Van onze Haagse redactie) Jongstleden vrijdag heeft de commissie ontwikkeling nationale economie van de SER het advies aan de regering vastgesteld inzake de huren, de lonen en de subsidies, een advies, dat door het kabinet- Drees bij de indiening van de begroting 1959 was gevraagd naar aanleiding van de begrotingssituatie en de te nemen maatregelen om de overheidsuitgaven in te perken. Volgens beschouwingen in enkele bladen, nauw verwant aan KAB, CNV en NVV, zou de commissie adviseren tot een huurverhoging van maximaal 25 ingaande op 1 april 1960 en gedifferentieerd naar gemeenteklassen. Deze huurverhoging zou gecompenseerd moeten worden met een bijslag van 2 van de loonsom op jaarbasis. Dit ontwerp-advies komt a.s. vrijdag in de Sociaal Economische Raad. Indien de SER dit ontwerp aanvaardt, zal het de regering worden voorgelegd. Het huidige kabinet zal zeker geen be slissing nemen over deze materie, nu de formatie van een nieuwe regering nabij schynt te zyn. Het NVV is tot deze huurverhoging slechts bereid, indien de gevolgen van de bestedingsbepreking voor alle werk nemers zouden worden opgeheven door middel van een algemene loon- ronde van ruim 3 Over vermindering van de huursub sidies op woningwetwoningen, gepaard gaande met een verlaging van de pre mies voor de particuliere bouw, is even eens van gedachten gewisseld in de Geen Indiaans kind voor Josephine Baker De Franse zangei-es Josephine Baker heeft zaterdag het Indiaanse jongetje van anderhalf jaar, dat zij twee dagen tevoren in Venezuela had geadopteerd, aan zyn moeder moeten teruggeven. De moeder verklaarde n.l. dat zij uit het gesprek met de zangeres, die al negen kinderen van verschillend ras heeft aangenomen, had begrepen dat haar kind te Caracas zou worden opgevoed. Toen zy later hoorde dat het jongetje naar Frankrijk zou gaan, eiste zy het kind weer op, overeenkomstig het advies van het hoofd van haar stam. Om te laten zien dat zij dit stand punt kon billijken gaf Josephine Baker te Maracaibo een galavoorstelling, waarvan zy de baten ter beschikking van de betrokken stam stelde. commissie. De voordelen voor de schat kist zouden door deze maatregelen zo groot zyn, dat een melkprysverhoging achterwege zou kunnen blijven, m.a.w. de melksubsidies zouden gehandhaafd blijven. Over handhaving van de tyde- lyke belastingverhogingingen, indertyd noodzakelijk geacht voor de bestedings beperking, schynt geen overeenstem ming te zijn bereikt. Het streven is ge richt op halvering van de extra-belas ting op tv-toestellen en scooters. De meerderheid van de commissie wil de loonvorming aan het bedrijfsleven over laten. De commissie heeft voorts van gedachten gewisseld over de positie der invaliden, zolang de nieuwe wet er nog niet is. Men neemt aan dat het advies gaat in de richting van verhoging der bestaande renten. Men zou het er ook over eens zyn, dat de tydelyke kinder- byslag van 10 cent voor hen, die minder dan f96.per week verdienen, gehand haafd moet blijven. AIRBORNE-MONUMENT IN VEGHTL Het gemeentebestuur van Veghel heeft de beeldhouwer Steenbergen uit Ooster hout opdracht gegeven tot vervaardiging van een „Airborne-monument", dat zal herinneren aan de landingen en de ge vechten van de Amerikaanse luchtlan dingstroepen in de najaarsdagen van 1944 in de streek rond Veghel. De heer Steenbergen denkt het monu ment tegen 17 september gereed te heb ben, zodat de veteranen van de 101ste Airborne-divisie uit de V.S., die tussen 15 en 29 september 1959 voor de 15e her denking van de „Slag om Arnhem" een bezoek aan Nederland brengen, de ont hulling van het gedenkteken zullen kunnen meemaken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7