Laatste nieuws AMSTLEVEN Lesdsch Dagblad Studenten gaan gebombardeerde school in Tunis opbouwen Raadstukken van Leiderdorp MAANDAG 20 APRIL 1959 Voorbeeld van int. solidariteit Organisatie in handen van Cosec (Leiden) In „De Beukenhof" te Oegstgeest is gisteravond een pleister gelegd op een diepe wonde, die in Tunis geslagen werd, ten gevolge van verwikkelingen in de internationale politiek. Deze „pleister" had de vorm van een bekrachtiging ten overstaan van enkele Tunesische autoriteiten van een plan tot weder opbouw van de school in het door de Fransen gebombardeerde grensdorp Sakhiet sidi Yoessef. Al vier jaar lang had de oorlog ge woed over Algiers. De Fransen, die het gebeuren daar be schouwden als een interne aangelegen heid, waren spaarzaam geweest met het geven van inlichtingen oven* die juiste toestanden en daardoor sprak de mee dogenloze strijd niet zozeer tot de bui tenwereld. Tot op 8 februari 1958. Toen werd het Tunesische dorp Sakhiet, 500 meter ge legen van de Algerijnse grens, door Fran se bommenwerpers aangevallen en zwaar •beschadigd. De school van het dorp werd even als het depot van het internationale Rode Kruis geheel vernietigd en elf 'kinderen vonden de dood. Nu was de oorlog niet langer een Franse aange legenheid: de hele wereld leefde mee met Sakhiet. sidi Yoessef, dat Op zo'n tragische marnier het slachtoffer was ge worden van een oorlog waar het niets mee te maken had. De gevolgen van het raadselachtige bombardement zijn evenmin tot Frank rijk, Tunis of Algiers beperkt gebleven. Op het achtste studentencongres, dat in februari j.l. te Lima in Peru gehouden werd, is op initiatief van de studen tenorganisaties van Noord-Afrika be sloten, een bijdrage te leveren aan de wederopbouw van het geteisterde dorp. Daarmede wa,s d'e TuuesircbQ ieu?d <=-n het leger reeds begonnen. Men stelde voor, de bouw van de school voor reke ning van de internationale studenten organisatie te nemen. Het voorstel van Noordafrikaanse stu denten werd met geestdrift aanvaard door de afgevaardigden van 66 landen uit alle delen van de wereld. STUDENTENWERKKAMP Thans wordt een werkkamp voorbe reid, waarin gedurende de maanden juli tot september ongeveer honderd stu denten van alle naties, godsdienst, ras en kleur zullen samenwerken om. het voorgenomen object te verwezenlijken, De organisatie van dit. werkkamp is door de Internationale Studenten Con ferentie in handen gegeven van het Coördinerend secretariaat, COSEC, te Leiden, in samenwerking met de Noord afrikaanse Studentenconfederatie. Het is een van de grootste projecten, die ooit door de internationale studentenor ganisatie ter hand is genomen. De bouw som voor de school wordt geraamd op f. 200.000,—. Het plan heeft de volledige instem ming van de Tunesische regering. TUNESISCHE AUTORITEITEN IN OEGSTGEEST Die is daarover zelfs zo in haar schik, dat er gistermiddag een aanbal Tunesi sche ministers naar Oegstgeest. gekomen was om een eerste contact te leggen met de COSEC-staf en haar de dank van Tunesië over te brengen. De zes Tunesische gasten waren de minister van voorlichting MaTnoi'da en zijn secretaris, de heer Ben Ismail, de privé-secretaris van president Bourgui- ba, de heer El Aouiti, de president van de bond van advocaten, Schemama, de heer Lassoued, industrieel en de heer Boulahya, redacteur van het dagblad ,Al Amal". Minister Masmoudi zeide het weder- opbouwplan te zien als een voorbeeld van menslievende wereld-samenwerking. Hij wilde de politiek buiten dit weder- opbouwpLa.n laten, hoewel het voor Tu nis wel moeilijk is de misstap, door de Fransen begaan, te vergeten. Hij weet het bombardement aan demagogie en verblindheid in de oorlogvoering. De minister was verheugde dat nu op het „gevecht van vernieting" het gevecht van de opbouw zal volgen. Het voorbeeld van de internationale solidariteit door deze actie zal in Tunis vooral spreken tot de jeugd, omdat 65% van de Tune- siërs tot de jeugd gerekend moet wor den. Spreker hoopte, dat door de ver wezenlijking van het plan het optimisme in Tunis zou opbloe'en, als de bloemen op de Hollandse velden in het voorjaar. Franse sfeer vol romantiek en spanning SRO GAF GESLAAGDE UITVOERING De leden van de personeelsvereniging van Smi't's Röntgen Apparatenfabriek hebben zaterdagavond in het St. Anto- niusclubhuis kunnen genieten van een gezellig toneelstuk, dat zich afspeelde in een Franse sfeer vol romantiek en span ning. De toneelgroep van de SRO kwam nj. met het spel: „Ik huurde deze ka mer" van Wim Bischot voor het voet licht en dit stuk, geheimzinnig en met vele verwikkelingen is zeker bij de aan wezigen goed in de smaak gevallen. In een klein artiestenhotel ergens in Mont- martre neemt op zekere dag een onbe kend persoon zijn intrek. Later blijkt dat deze artiest in opdracht van een ver zekeringsmaatschappij werkt. In dit hotel Is nl. een clown gestorven, die, zoals vermoed werd, door onbekenden ter dood werd gebracht. Deze moord moet de verzekerings agent oplossen o.a. in verband met het uitbetalen van een grote verzekerings som. Hij ontdekt vele verrassende din gen o.a. dat één van de artiesten die hier woont, de dochter van de clown is. Hoewel de inhoud van het stuk niet zo verrassend was, werd de sfeer wel zeer goed weergegeven. Men genoot van dit spel in het Franse hotelletje, com pleet met een nieuwsgierige concierge, een robuuste huisknecht en van de ar tiesten met ieder hun eigenaardigheden. De hoofdrolspeler, de heer W. Roden burg, kon zyn rol wel aan, maar zijn acteren was over het algemeen wat te langzaam. Had hij echter een vlotte te genspeler, dan bereikte zijn spel een veel hoger peil. Zo stak de scène samen met mevr. G. Vermeulen-v. d. Lelie vér boven de andere gedeelten uit, hoofdzakelijk om dat deze speelster iets van haar rol wist te maken. Van de overige spelers zorgde de heer H. Vermeulen voor de onmisbare huis knecht; hij deed dit op uitstekende wij ze! Een dankbaar applaus van de aan wezigen vormde een welverdiende be kroning voor deze opvoering. Na afloop bleef men nog gezellig bij een o.l.v. Theo Wissen en zijn „Rhytm- club". De voorzitter van de SRO, de heer J. H. Vink opende deze gezellige avond en verwelkomde o.a. de directie, ere leden en zusterverenigingen. MARKTBERICHTEN AALSMEER, 18 april. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Seringen per tak: Stepman 1564, Legray 531, Prunus Triloba 8 22, Idem Serrulata 2570. Anjera per stuk rood 841, roze 829. wit 515, Tulpen per bos 3090, Narcissen 820. Rozen: per stuk: Better Times 516. Rosalandia 516, Parel van Aalsmeer 518. Gehelmr. Duloberg 824. Peohthold 517, Ver schuren 518, Towny Gold 620, Mad. Of man 1024. Stokman 622, Baccarat 2045, Montezuma 3067, Sweetheart 10 26. Diversen per bos: Fresia's 4110, Lathyrus 40180. Asp. Phimosis 60170, Anemonen 515. Iris 3580. Pyrethrum 70120, Calla per stuk 1028, Amaryllis per kelk 518, Violieren per stuk 1024, Gerbera 1534, Clematis 1542. ROTTERDAM, 20 april. Veemarkt Aanvoer in totaal 2156, vette koeien en ossen 1214, varkens 942. Prijs per kg.: vette koeien le kw. 320355, 2e kw. 300 318, 3e kw. 280294, varkens (lev, ge dicht) 172. 170. 167. De Goede Herder HERV. ZONDAGSSCHOOL BESTAAT 12% JAAR In de gistermorgen in de Marekerk gehouden gezinsdienst is het 12%-jarig bestaan van de Hervormde Wjjkzon- dagsschool „De Goede Herder" her dacht. Ds. J. van der Wiel sprak over de achtergrond van het zondagsschoolwerk. De leiders waren zich uitermate bewust van hun moeilijke taak. maar zij wisten dat zij de Grootste Kindervriend achter zich hadden, namenlijk Christus zélf. Daarom konden zij ook tegen de ouders zeggen: „Geef ons uw kind!" Ds. v. d. Wiel vertelde aan de kinde ren van de zondagsschool de geschiede nis van de Grote Kindervriend, dri tot zijn discipelen zei: „Laat de kinderen tot Mij kernen". God houdt van de ouders, die hun kinderen bij Hem brengen, aldus spreker. Waarom is Jezus zo op de kinderen gesteld? Omdat Hij er kinderen Gods van wil maken; Hij wil hen datgene geven, dat het allerbeste is in hun leven. Want het kind van nu is de mens van morgen; daarom vraagt het koninkrijk van God: gééf ons uw kinderen. Dan zullen er medehelpers zijn om het kind naar de Heiland te brengen. Het gaat om het heil van het kind en om de eer van God. Tenslotte deed ds. J, v. d. Wiel een beroep op de aanwezigen ouders om hun kinderen naar de zondagsschool te sturen. Tijdens deze dienst declameerden enkele leiders bijbelteksten en zongen de kinderen enige liederen. Woensdag a.s.. is er een feestavond in gebouw „Prediker" aan de Janvossen- steeg. GEWICHTHEFFEN De trainingswedstrijd, die zaterdag avond werd gehouden tussen L.K.V. en Robot uit 's-Gravenhage, als voorberei ding voor de Nederlandse kampioen schappen le-klasse leverden voor Robot de volgende resultaten op: J. Jung 227% kg; D. Molenaar 310 kg; J. Jansen 315 kg; S. Ling 302 kg. De prestaties van L.K.V. waren: F. v. Buuren 195 kg; K. Devilee 225 kg; W. Tweenhout 255 kg; J. J. de Romijn 277% kg; J. v. Kampen 290 kg; H. Zirkzee 285 kg; S. Stokkel 320 kg. H. v. d. Hoed heeft de wedstrijd moe ten staken wegens een blessure. St.-JORISDAG De afdeling Leidpn "£>n de NP"*' en de verkenners van de VKJB zullen donder dagochtend om 7.10 uur op „_ren Burcht" de viering van de St.-Jorisdag gezamenlijk inzetten, 's Avonds om 6.30 uur wordt in de Marekerk een pad- vind (st) eredienst gehouden, waarna de troepen naar hun kampvuren gaan. FORMATEUR GAAT VOORT (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen heeft de Kabinetsforma teur, prof. De Quay, de voorzitter en vice-voorzitter van de C.H.U., mr. H. Beernink en de heer C. van Mastrigt, ontvangen. Na dit bezoek heeft mr. Beernink de volgende verklaring afgelegd: „Aange zien de twee kandidaten uit de C.H.Ü., die door de formateur waren aangezocht voor minister van Volkshuisvesting en voor Landbouw (respectievelijk mr. A. C. W. Beerman en ir. C. Staf) hebben bedankt, heeft de formateur ons in een informatief gesprek geraadpleegd over personen uit de C.H.U., die hij eventueel voor deze posten zou kunnen uitnodi gen". Men neemt aan, dat de formateur verder gaat met zijn poging een Kabi net te vormen. Ambtsjubileum ds. W. F. Schroder Donderdag viert ds W. F. Schroder te Baarn emeritus-zendeling-predikant der Evange.ricn Lutnerèe i.i" veer- tigiari" ^mMsjubiieum. Ds. Sohiröder deed in 1918 zendingsex amen en op 30 juli van dat jaar volgde zijn ordinatie als zendeling. De Lutherse Kerk vaardigde hem in een dienst te Amsterdam af als eerste zendeling naai de Batoe-eilanden (westkust van Suma tra). Niet minder dan 23 jaar is de jubi laris op deze eilanden en op Nias werk zaam geweest. In 1947 repatrieerde de Jubilaris en diende hij de Lutherse gemeente van Utrecht als hulpprediker. Op 29 augus tus 1948 deed hij intrede te Gouda, welke gemeente hij heeft gediend tot aan zijn emeritaat op 1 januari 1955. Hij vestigde zich te Baarn en is daar sedert 1956 hulpprediker. Evert Vermeer en oud-minister v. d. Kieft uit ziekenhuis De voorzitter van de P.v.d.A., de heer Evert Vermeer, die in verband met maagbloedingen enige weken ln het Diaconessenhuis te Naarden was opge nomen, heeft thans het ziekenhuis ver laten. Hij zal echter nog enige tijd thuis moeten kuren, zodat hij zijn werkzaamheden nog niet zal kunnen hervatten. Ook de oud-minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, die in het zelfde ziekenhuis was opgenomen, is na een geslaagde operatie, in zijn woning teruggekeerd Prins Bernhard in Texas Prins Bernhard is gisteren op de luohtbasis Andrews, uit Texas aangeko men. De Prins werd o.a. begroet door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. Hii begaf zich onmiddellijk naar de Nederlandse ambassade, waar hij twee dagen zal verblijven alvorens naar New York te gaan DS. J. BRONS MET EMERITAAT Ds. J. Brons, hervormd predikant te Scherpenisse, zal op 1 mei met emeri taat gaan in verband met het bereiken van de 65jarise leeftijd. De minister van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening zal op 28 april in het Kurhaus te Schevenin- gen het „Internationaal Compost Con gres" officieel openen. BUREAU VOOR PERSÓNEELVERZEKERING NIEUWE UITGAVEN Een tien voor een tuin, door Wim Hora Adema en Annelies Smit. Verschenen ln de jeugdserie bij de Arbeiderspers, Am sterdam. Pocketglds; titels met korte inhouds beschrijving van pocketboeken, versche nen bij Nederlandse uitgevers. Uitg.: Sem per Avanti, Den Haag. Vuur tussen de woonwagens, door Ja mes Walker. Uitg.; De Tijdstroom, Lo- chem. kan niemand missen Geer. dag Niet alleen om het nieuws, maai ook om de ADVERTENTIES ACTUEEL BETROUWBAAR VLUG In het verslag van de jaarvergade ring van het Genootschap „Kennis is Macht" is verzuimd mede te delen, dat tot leden der kascommissie werden be noemd de heren M. P. Oostveen en C. Lau, van wie laatstgenoemde ook de scheidende voorzitter heeft toegesproken. Vergadering op 24 april De raad van Leiderdorp hoopt a.s. vrijdag* 24 april te vergaderen. Eén der eerste voorstellen, die in be handeling komt, betreft het aanbod van de Bank voor Ned. Gemeen i en van een vaste lening groot f. 160.000,— ter ver vanging van een lopende even grote re kening bij de Rijkspostspaarbank. Deze lening met de R.P. is aangegaan in sep tember 1957 en enkele malen nadien verlengd, de laatste maal tot november 1959. Bij de betrokken overeenkomsten werd vastgelegd, dat de R.P een vaste geldlening tot hetzelfde bedrag zou aan bieden, zodra de voorwaarden daartoe gunstig zouden zijn. De kasgeld'ening zou, in afwachting van deze aanbieding gelden als vóór-financiering van de langlopende lening. Daar de markt- rente nog niet gedaald is tot de rente volgens het rente-gamma. c.q. geen ho ger rente-gamma is vastgesteld of het rente-gamma is afgeschaft zijn voren genoemde voorwaarden nog steeds niet aanwezig. B. en W. stellen de raad voor de aan geboden lening van de Bank voor Ned. Gemeenten te aanvaarden, omdat niet verwacht wordt dat de R. P. binncjn enkele jaren een voor die bank aan vaardbare aanbieding voor een vaste geldlening kan doen, terwijl de gemeen te niet steeds kan voortgaan de be staande kasgeldlening te verlengen Ingevolge het bepaalde in artikel één van het reglement voor het Bureau Sociale Zorg hier ter plaatse, benoemt de gemeenteraad de leden van dit bu reau uit een voordracht van dubbeltal len. in te zenden door B. en W., nadat zij het Bureau Sociale Zorg hebben ge hoord. Duidelijk is. dat er bij de behartiging van de belangen van de behoeftige in woners van deze gemeente een nauw contact tussen de burgerlijke instelling van weldadigheid en de diaconiën der diverse kerkgenootschappen moet zijn, In afwijking van de door het Bureau Sociale Zorg uitgebrachte aanbeveling doen B. en W. thans de alphabetisch ge- doen B. en W. thans de alfabetisch ge- de heer P. de Graaff. Binnenkort zullen de 40 woningwet woningen in het Doeskwartier gereed en ij oo. jij n ijh ue verhuur van deze woningen overeen komstig de Gemeentewet te regelen. De huurprijs dient op het door de minister vast te stellen bedrag te worden be paald. Zolang dit nog niet is gebeurd, wordt een voorlopige huurprijs in reke ning gebracht. De kosten van het wa terverbruik komen voor rekening van de huurders. Verder wordt de huurprijs verhoogd met f. 0.20 per woning per week voor het centrale televisie, en ra dio-antennesysteem en met f. 0.40 per week voor de portiekverlichting der eta gewoningen. B. en W. stellen de raad voor de woningen ondershands te ver huren aan de door het college aan te wijzen personen en op de vast te stellen voorwaarden. Wat betreft de huur van de 24 wonin gen ln het Van Leeuwenpark, sinds 1 januari 1957 eigendom der gemeente, hebben B. en W. tot nu toe nog geen voorstel aan de raad gedaan. Voor de vaststelling van de huurprijzen dient rekening te worden gehouden met het te dien aanzien bepaalde in de Huurwet, d.w.z. dat de huurprijs per 1 januari 1957 dient te worden vastgesteld over eenkomstig het voordien door de wo ningbouwvereniging geïnde bedrag. Per 4 augustus 1957 kan een huurverhoging van 25 worden toegepast, waarbij huurprijs en kosten waterverbruik naar boven worden afgerond. In januari 1958 moet de huurprijs opnieuw worden herzien in verband met de toen ver hoogde waterleidingtarieven De verhuur van deze woningen kan ook ondershands geschieden aan de door het college aan te wijzen personen en voorwaarden. B. en W. stellen de raad voor hieraan zijn goedkeuring te hechten. LEIDERDORP Het lijden van Christus in de kunst In het Gebouw Eikenlaan, vergaderde dc Ned. Christen Vrouwenbond. Naar aanleiding van de tekst „Hebt gij mij lief" hield de presidente mevr. v. Stralen allereerst een korte meditatie. on. iectuMdOxie het aan gekondigde onderwerp niet behandeld woraen en ae piaatoelijKe picaih. sprak nu over: ,Het lijden van Christus in de kunst". Ds. Honnef hield vooraf een korte inleiding. Hij wees erop geen lezing over dit onderwerp te willen hou den, maar als leek met een warme be langstelling hierover, te willen praten. jjs. Honnef zei, dat er van het uiter lijk van de Here Jezus geen echte af beelding bestaat. De voorstelling, die men van Hem heeft, heeft men, door het lezen in de Evangelie en het zien van schilderijen. Elk der evangelisten heeft met het schetsen van de Here Jezus zijn eigen bedoeling gehad: Mattheus is jood, schryft voor de joden, daarbij telkens teruggrijpend op het Oude Testament Marcus schrijft voor de vervolgde ge meente van Rome. met de bedoeling deze gemeente te bemoedigen, dit evan gelie wijst op de Here Jezus als Koning Lucas schrijft voor de heidenen, en in dit evangelie komt de mildheid en be wogenheid van de Heer over de wereld tot ons; en tenslotte de evangelist Jo hannes, de denker en beschouwer heeft zijn evangelie een beschouwend karak ter gegeven. En zo heeft iedere evange list zijn eigen verkondiging en deze te- samen geven de wereld een beeld van de Heiland. Bij de vertoning der lichtbeelden, schilderijen van verschillende schilders, lichtte ds. Honnef de verschillende vi- sie's van de makers der schilderstukken toe. Bimrtver. Limeika bestaat niet meer Het bestuur van de Buurtvereniging „Limeika" heeft besloten deze vereni ging niet langer te laten voortbestaan. De inkomsten waren niet meer van dien aard om Limeika nog kans te geven goed naar voren te komen; bovendien wordt het aantal kinderen, dat voor jeugdbezigheden in aanmerking komt, steeds kleiner, terwijl het ook eon alge meen verschijnsel is, dat het met de, animo voor de buurtverenigingen afge lopen is. Onmiddellijk na de bevrijding in 1945 werden er in ons dorp overal buurtverenigingen opgericht. Een enkele uitgezonderd, was Limeika wel de buurt vereniging, die zich het langst heeft gehandhaafd en wat meer zegt, al die jaren met één zelfde bestuur. Limeika was klein, maar heeft zich steeds groot gevoeld, want ze heeft veel gedaan. Denken we alleen maar aan de glorieuze intocht van Sinterklaas op zijn schim mel. Het bestuur kan dan gok terug zien op vele goede en gezellige jaren. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wybigje, cür. van P. de Groot en J. de Roode; Erik Jan, zn, van B. Ouwerkerk en J. A. Gerritse; Marieke Maurlcia, dr. van J. P. van Oostrom en M. Straus. Overleden: C. Nieuwland, 69 Jr. weduw naar van W. Dijkgraaf. VOORSCHOTEN Wiener melange VERRASSENDE NUTSAVOND De laatste Nutsavond van dit seizoen bracht het debuut van de in januari opgerichte toneelgroep. Het bleek een verrassend goede avond, die bijzonder slaagde door het enthousiasme en de vlotheid, waarmee de toneelspelers en -speelsters het spel „Wiener Melange" van R. Feenstra opvoerden. Het succes van de nieuwe toneelgroep was zeker voor een zeer groot gedeelte te danken aan de regie van mevr. F. Zwiers. Haar bezielende leiding en uit stekende regievondsten sprongen bij dit stuk telkens naar voren. Het stuk zelf was aardig en vlot ge schreven, met prettige dialogen. Alleen het derde bedrijf bracht enkele trage momenten, die de spanning dreigden te breken. Het móet voor het Nut verheugend zijn geweest, dat de heer W. Duijts aan het begin van de avond een volle zaal kon verwelkomen. De voorzitter speelde mee en die bleef dus voorlopig achter het doek. Dat doek bleek een fraai to neel te verbergen. Er waren (gelukkig) geen decors, de prachtige gordijnen vormden een sfeervolle achtergrond in de smaakvol gemeubileerde kamer, waarin de spannende detectivegeschie denis zich afspeelde. Het lijkt ons onjuist om van de spelers bepaalde personen in het bijzonder te noemen, omdat allen zonder uitzonde ring rolvast en met vaart speelden. Na afloop werden de spelers in de bloemetjes gezet en kreeg mevr. Zwiers 'n fraaie bak met planten. Daarna bleef men nog geruime tijd gezellig en dan send bijeen met muziek van de „Klank- delvers" uit Rotterdam onder leiding van J. J. v. d. Bergh. WARMOND MEISJE VIEL UIT RINGEN In het Gemeentelijk Gymnastieklo kaal had Nelleke Wassenaar, een leer ling van de School met de Bijbel, tij dens een oefening aan de ringen het on geluk te vallen. Zij kwam met haar kin op de vloer terecht. Dokter Walenkamp, die eerste hulp verleende, oonstateerde een verbrijzelde kaak en achtte over brenging naar het Academisch Zieken huis te Leiden noodzakelijk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Maria Petronella, dr. van P. A. van Hulst en P. G. E. Vermeulen. Ondertrouwd: T van der Luit, 27 1. en E Ouwehand, 22 jr. Getrouwd: C. Th, van Leeuwen, 29 Jr. en J. V. E. Leenen, 20 jaar. WASSENAAR SCHIETWEDSTRIJDEN BEGONNEN Met een toespraak door burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnber gen en een eerste schot door de Com missaris van Politie, de heer J. J. Maandag zijn zaterdagmiddag in de schietloods achter het politiebureau de nijb ii,. door de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging en door ae Hur6trver eniging „Juliana" worden georganiseerd ter gelegenheid van hun beider 40-jarig bestaan. De openingsplechtigheid werd vooraf gegaan door toespraken van de voorzit ters der beide verenigingen, die een en ander vertelden uit de historie van de schietsport in Wassenaar. De heer V. Valkenburg, voorzitter van „Juliana" sprak woorden van dank voor de mede werking, die bij het voorbereiden van deze wedstrijden van vele zijden werd ondervonden. Hoofdinspecteur C. B. M. Wolf, voorzitter van de WPSS bracht hulde aan de pioniers, die in 1919 de vereniging oprichtten. In 1931 werd naast de schietvereniging van de politie een sportvereniging opgericht; in 1936 besloten beide verenigingen tot een fusie. De vereniging heeft zich in de loop der jaren steeds gesteund geweten door de burgemeesters en korpschefs en door een aantal trouwe donateurs. Burgemeester dr. S. Baron van Wijn bergen zeide, dat vele schietverenigin gen zijn opgericht in de tijd na de eerste wereldoorlog, niet alleen omdat het schieten als sport in zwang kwam. maar ook met de bedoeling de weerbaarheid van het volk te vergroten. Met de beste wensen voor een succes volle strijd verklaarde de burgemeester de wedstrijden, die twee weken zullen duren, voor geopend. Commissaris J. J. Maandag loste daarna het eerste schot. In het schietlokaal, dat voor deze ge legenheid keurig werd opgeknapt door leden van de beide organiserende ver enigingen, bevindt zich de welvoorziene prijzentafel. Een ereplaats is toegekend aan de medailles, die door H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Prins Bernhard be schikbaar zijn gesteld. Welterusten De R.-K. Toneelvereniging „De Vriend schap" heeft zaterdag- en zondag avond in het Verenigingsgebouw twee vlotte opvoeringen gegeven van het ver makelijke toneelspel „Welterusten" van A. P. Dearsly. Het echtpaar Hapgood (J. Bellekom en W. Meeuwesse) heeft, om van een rustige oude dag te kunnen genieten, een klein landhuisje ergens buiten gehuurd, juist groot genoeg om er met zijn tweetjes te leven. Van die rustige levensavond dreigt echter wei nig over te blijven. Een dochter des huizes (L. Nederpel) en haar echtge noot (C. Groenewegen) met kind he men er voorlopig hun intrek omdat zij geen ander huis hebben. Een andere dochter, Myra (G. Westgeest) komt onverwacht, eveneens met echgenoot logeren (B. Noordoven). Een zoon (F. Gilissen) brengt een vriend mee (B. Meershoek). En terwijl dit gehele ge zelschap zich enorm behelpen moet met het vinden van een slaapplaats, ver schijnt nog een laatste dochter (E. van Rhijn-Sabee) die van haar man is weg gelopen, maar tenslotte toch ertoe ge bracht kan worden met hem (H. van Rijn) terug te keren naar hun eigen buis. Voordat dit gelukkige slot bereikt is hebben zich in huize Hapgood de ver- makelijkste tonelen afgespeeld. In dit blijspel werden onder bekwame leiding van regisseur Ben van Hest voortreffelijke prestaties geleverd door W. Meeuwesse als de vader des huizes en door J. Bellekom als zijn echtgenote. Maar ook alle anderen droegen hun aandeel bij tot het succes van deze opvoeringen, waaraan vele vrienden van „De Vriendschap" een gezellige avond beleefd hebben. Tussen de bedrijven door en na af loop tijdens het gezellig samenzijn was er muziek van een 9-mans orkest on der leiding J. Knijnenburg. BEURSOVERZICHT Internationals vast; Deli's willig Amsterdam, 20 april. De nieuwe week werd vandaag op het Damrak ingezet met een vriendelijke tot vaste tendens voor de internationals, terwijl van de cultures Deli willig lag. De vaste slotkoersen uit Wall Street van vrijdag j.l. waren een stimulans voor Amsterdam, om tot aankopen over te gaan. De olie-conferentie in Cairo verloopt vrij rustig en allerwege is men over het uiteindelijke resultaat optimis tisch. Aandelen Kon. Olie, die in Ame rika vast in de markt liggen, openden vanmiddag op het Damrak op f 175.70; daarna werd nog f176 gedaan. De slot- koers van vrijdag j.l. was f 172.60. De aandelen noteerden circa fl.boven pariteit New York. Ook Philips, met belangstelling uit Amerika, lag goed en boekte een koerswinst van ruim 6 pun ten. De converteerbare obligaties Phi lips waren eveneens een paar punten hoger. Unilever opende geforceerd laag op 552 en steeg daarna tot 555; de vo rige slotkoers was 552 Aku bleef goed prijshoudend. Aandelen KLM werden een paar punten lager geadviseerd; dollar-obligaties KLM nauwelijks prijs houdend. In de Scheepvaarthoek was flinke belangstelling. De koersfluctuaties gaven geen verschillen van betekenis te zien, vergeleken bij de vorige slotkoer sen. Van de leidende cultures trokken Deli's de meeste aandacht. Dit fonds lag willig in de markt. Er werd door de beurs vooruit gelopen op de a.s. ver koop in Nederland van ruim 4000 pak ken tabak van deze maatschappij. Ge handeld werd van f 156.50 tot f158; de slotkoers van vrijdag j.l. bedroeg f 151.50. HVA een puntje hoger. Op de Staats- fondsenmarkt was de Staffellening aan de vaste kant. Participatiebewljzen Wereldenergie wer den weer hoger geadviseerd. Aandelen Van der Giessen kregen een hogere adviesprijs, evenals die van Wilton- Feyenoord, Hollandsche Beton en Leid- sche Wol. Ook Hoogovens werden hoger geadviseerd. Sikkens' Lak op 518 bieden, tegen 510 vrijdag j.l. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 april Londen 10.62%—10.62%; New York 3.77^—3.77AMontreal 3.91%—3.91%; Parijs 76.90—77.00; Brussel 7.56%— 7.56%; Frankfort 90.19—90.24; Stock holm 72.91—72.96; Zllrich 87.24%— 87.29%; Milaan 60.67%—60.81%; Kopen hagen 54.76—54.81: Oslo 53.02%—53.97% Wenen 14.58—14.59; Ankara 3.76%— 3.77%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%—13.26. Beurs van Amsterdam Maandag 20 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 102-A 102% Ned '58 4% 102-iV 102 Ned '53 3% 96 96% B Grootboek obl. 3% Ned '47 3% (3) 92+§ 93A Ned '51 3% 96% Ned *53 (3%) 95 95 B Ned 56 3% 94% 94% Ned '48 3% 90 90 Ned '54 3% 90% 90% Ned '55 I 3% 90% 90% Ned '55 II 3%91% 91% Ned '37 3 90% 90A Dollarlng '47 3 94% 95 Investeringscert 3 97+4 97% Ned. 62-64 3 97% 97% Indie '37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 88y4 Ned W.B 6% 111% 111% Philips 5 272 275% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en ind. B 40 33% Nat. Handelsbank 143 142% Ned Handelmij 220 223% Amst Rubber 85% g4% Ver. HVA-miJ. 137% i38 Java Cult 28% 28% Senembah 17IB 17\*A Vorstenlanden10% 10% A.K.U311% 311% Berkel's Patent (v.) 250 254 Calvé Delft cert502 505 Deli My .en (Ver.) 151.45 15740 Kon Pap v Gelder 220 216' Hoogovens eet435 445 Mtiller en Co. N B 307 308% Ned. Kabelfabr 362 367 Philips 587% 594% Philips pref 245 250 2&ieverIB 552% 554% Wilton Feyenoord 225 225 Biliton 2de r 243% 2421; Dordtse Olie gew 736% Kon Petr (f20.-) i 73.60 Idem (50 a f20-) 172.60 17505 Holl Amer iyn i573/4 Java China Paket 13e 1371* KJLj.M 137 iq»;"1 Kon Ned Stmv Mii 149H }?X Kon Paket My 13714 Stoomvaart My Ned 144 iló Nievelt Goudr eert 129 126 Ommeren cert 94ft'a 0401' Kon Rott Lloyd lïlA 'J® Ned Scheepv Onie 138% m% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A dam '47 <3%i 3 95% 96 Idem '48 (3%) 96 96B R'dam "52-1 (4%) 100 100 B idem '37 I-II1 (3%) 94% 95 idem '38-1 (3%J 94 95 Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 106A 106 id. N W B '52 (4%) IOO 100 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen 96%B 97 B 86% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 82% 83 Den Haag '52 I 2% 89 88% 91% 93 R'dam '52 I 2% 89% 98% 89% 98 97% 97% Utrecht '52 2% 91% 92% Z.-Holl 1957 2% 96% 97'iV NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robe co 195.50 196 Amst. Bank 282 287 H.BU eert 233 235 249 256% Twentsche Bank 230 232 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 348B 243 Borneo Sum. H. My. 58% 58% Ned G. en Sp. fabr. 264 268 Kon. Ned. Grofsm 135 139 Internatio 114% 115 Rott Droogdok My. 650 Sikkens Lakfabr '53 515B 519 Tieleman en Dros 7% 7% Ned My Walv.vrt. 108 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30% 90% 90% 67% 67% Bethlehem Steel 51 51% 58% 59% General Motors 46% 48% 111% 110% Republic Steel 70% 76 84 84% 34% 35% Un States Steel 89% 91 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 17/4 Edelmet Kon AA 65GB Pref w.a idem 74GB 74 314GB 320GB Holl Constructie 375G 375G Ing our v Bouwnyv 217GB 215exd. ld div 1958 205 B Int Kunststof! Ind 54L Leldsche Wolsplnn 322GB 330G Ver Touwfabrieken 222 221 Wernink's Betonm 125 %GB 126GB Van wyk Textiel 70% 69% Zaalberg 104% 104

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11