SPANJAARDEN ZIEN TERUG OP TWINTIG JAAR FRANCO-REGIME Achterstand is nog altijd heel groot ondanks vooruitgangdie ivel respect kan afdwingen ZATERDAG 18 APRIL 1959 Levenspeil verbeterd (Van onze correspondent in Madrid) April is in Spanje begonnen met grootscheepse herdenkingen van de burgeroorlog. Aan die verwoes tende explosie van Spaanse harts tocht waaruit vele andere, buitenlandse partijen hebben ge tracht munt te slaan kwam een einde op 1 april 1939 en dat pre cies afgepaste tijdvak van toen tot heden, twintig jaar dus. heeft de grootsheid van de herdenkingen nog doen toenemen. Zoals altijd is maar over het hoofd gezien, dat de geschiedenis zich niet laat snij den in fraaie blokjes, alleen maar ten gerieve van de feestredenaars. De geschiedenis-golf, die nu van vele woorden is voorzien, begon immers al jaren vóór de burger oorlog en beslaat méér jaren dan de nu afgetelde twintig! Doordenkend in deze golf- beeldspraak, was de burgeroorlog de storm, die dreigend begon te rommelen bij het ontstaan van de republiek, in 1931, en die bij het woeden van de oorlogsjaren het schuim spettend aan de opper vlakte voerde. De laatste jaren vooral lijkt het of het Spaanse volk zich bevindt in een wat kunst matig luw gehouden golfdal, waar het zich, als men de geheimschrij verij van de barometer wil gelo ven, langzaam uit tracht te wer ken, kennelijk beangst overigens om te spatten. De vele redenaars en scribenten ge bruikten deze beeldspraak niet, ook niet Franco, wiens grote liefde toch uitgaat naar zee en hengelsport. Niet dat men in de Spaanse speech-kunst bang zou zijn voor hyperbolen, maar deze maken er de mededelingen vrijwel nimmer dui delijker op. In vele toonaarden is de Joego-Slavië Ontmoeting tussen Oost en West Voor de Leidse afdeling van het Inst. voor Arb. Ontwikkeling hield mevr. J. W. P. Staal-v. Santvliet uit Oegstgeest gisteravond in „Ons Centrum" een lezing met lichtbeelden en toepasselijke muziek over „Joego-Slavië: ontmoeting tussen Oost en West". Joego-Slavië noemde spreekster een land met vele aspecten, wat betreft de ontwikkeling in politiek en economisch opzicht. De cul tuur van het land is voor ons alleen dan te begrijpen, als men zich verdiept in de geschiedenis van de Balkan. Door de eeuwen heen was er hier strijd en deze was van grote invloed op de vor ming van het volkskarakter. De bevol king is buitengewoon hartelijk, vriende lijk en gastvrij maar tevens nog primi tief. Daarbij heeft het volk een diep religieuze inslag, al laat men het kerk bezoek over aan de ouderen. De bevol king is wat het ras aangaat allerminst homogeen en is een mengsel van Serven, Kroaten, Slovenen en Macedoniërs. De landbouw is de voornaamste bron van inkomen, ofschoon er een ontwikkeling gaande is van agrarische- naar indus triestaat. In de tweede wereldoorlog heeft het volk onnoemelijke offers ge bracht: circa 25% verloor het leven. De Joegoslaven zijn er niet weinig trots op, dat zij het enige volk zijn, dat zich op eigen krachten heeft bevrijd. In Sera- jewo, de plaats waar in 1914 de aanslag op de Oostenrijkse Kroonprins Ferdi nand en zijn gemaal plaats vond, leef den destijds 14.000 Joden. Hiervan zijn er nauwelijks 2000 over. De lonen zijn er laag, maar ook de prijzen staan op een laag peil. Luxe artikelen als tele visie, radio, sohr ij fmac hides e.d. zijn er schaars en zeer duur. Men gaat uit van het principe: eerst het hoog nodige, dan luxe. Aan de opbouw wordt hard ge werkt, er verrijzen complete nieuwe dorpen en er worden 2500 nieuwe scho len gebouwd. Er zijn nog veel slechte wegen maar ook heeft de jeugd van middelbare scholen en studenten er honderden kilometers nieuwe wegen aangelegd. Serajewo heeft een hyper modern stationsgebouw en de staats - hotels voldoen aan zeer hoge eisen van comfort. Aan het bezoek aan dit land bewaarde spreekster de aangenaamste herinnerin gen. De inleiding werd geïllustreerd met een uitgebreide serie kleurendia's en enige op de plaat vastgelegde muziek nummers, uitgevoerd door Joegoslaven. De bijeenkomst stonder onder leiding van de heer P. van Zonneveld, die de spreekster hartelijk dank bracht voor deze interessante en mooie avond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Bddv, an. van W .van Vliet en G. Fillp- S; Jacob, zn. van P. Droogers en M. M. an; Maartje Wilhelmina. dr. van J. Schaap en A. L. M. Haasnoot; Robert, zn. 'an G. van Sohie en L. Verhoogt; Coen- 'aad Gijsbertus, an. van J. Blokker en J. D. ran Beek; Arnoud Machiel. zn. van B. de Leeuw en J. de Kemp; Alida Annette, dr. van L. W. Schaap en O. van der Plas; Cornells Gerrlt, zn. van C. M. T. van Coe. vorden en M. J. Kant. ONDERTROUWD. H. A. de Haas en M. J. Laven; G. J. Hendriks en M. G. de Bruin.; Z. Lazér en P. G. Schilthuls; M. J. van Ovost en M. Klom; p. J. de Serlère en A. Grttsslln; C. A. Vis en A. van Rensch; M. Ouwerkerk m A. M. Cornellsse; W. H. Maessen en E. Dijt; W. Baart en S. W. Rietkerken. OVERLEDEN. A. Jongbloed, 11 Jr., Boon; E. B. Vis, 66 !r, man. vooruitgang geroemd, die Spanje in deze twintig jaren sinds het einde van de burgeroorlog heeft gemaakt, een voor uitgang, die men in sommige, vooral bui tenlandse milieus wel eens wil onder schatten. Een mededeling als deze van generaal Franco, is in zijn algemeenheid niet te ontkennen: „In twintig jaar heeft Spanje een economische ontwik keling doorgemaakt, die in zijn geschie denis geen precedenten kent". Een an dere vraag is, of die ontwikkeling, vooral gezien de achterstand, die Spanje ten opzichte van de rest van Europa had, niet nog onstuimiger had kunnen zijn! Dat doet niets af aan het feit, dat het begin van industrialisering veelbelovend ls, dat goede vooruitgang is gemaakt met het winnen en bevloeien van landbouw grond. dat wegen en verkeersmiddelen worden vernieuwd en gemoderniseerd, en dat er, door dit alles, een verbetering in het levenspeil is gekomen. Verzoenend gebaar Generaal Franco had deze en andere zaken verwerkt in een grote rede, die hij hield bij het openstellen van de „Vallei der gevallenen", dat enorme en indruk wekkende complex van monumenten in de dorre bergen van Guadarrama, zestig kilometer van Madrid. Na veel Intern geharrewar heeft hij het gedaan gekre gen. dat dit monument zowel zal gel den ter nagedachtenis van de eigen do den, als van die, welke vielen aan de kant van de republiek. Deze laatsten werden vooral aangeduid als „victimas", de slachtoffers, want Franco wilde zo verzoenend mogelijk zijn, toen hij stelde, dat de burgeroorlog een totale overwin ning bracht voor allen, zonder uitzon dering. Hij riep nu op tot bundeling van alle krachten, om Spanje vooruit te brengen. De Spaanse regering was kennelijk verheugd met de reacties, vooral de bui tenlandse en vooral die in de „New York Times", die naar aanleiding van de re devoering schreef, dat Franco aan Span je twintig jaren van vrede heeft ge schonken. Dit leidt rechtstreeks naar de politieke rust, die het land in deze pe riode heeft gekend, een rust echter, die Voordrachtavond Ned. Chr. Vrouwenbond In de geheel bezette benedenzaal van „Rehoboth" kwam gisteravond de Leidse afdeling van de Nederlandse Christen Vrouwenbond bijeen. Nadat het huishoudelijk gedeelte was afgehandeld, gaf de voorzitster, mevrouw G. HouwingOostra, het woord aan de voordrachtkunstenares, mevrouw J. Wes- selinkLengkeek uit 's-Gravenhage. Voor de pauze declameerde mevrouw Wesselink „Gods molens" van mr. J. M. van Walsum—Quispel, dat aandachtig werd beluisterd. Na de pauze droeg zij zeven hoofd stukken voor uit „Fransje en haar domi nee" van de schrijfster G. Gilhuis Smitskamp. In deze humoristische schet sen uit de eerste gemeente van een dominee, bracht mevrouw Wesselink de personen tot leven met voor hen type rende stemmen, zo nodig in dialect. Deze „natuurgetrouwe" weergave maakte verschillende passages, bijvoorbeeld in de hoofdstukken over de kip, de moer beiboom en het dagje uit, wel bijzonder vermakelijk. Hoezeer het genre voor en na de pauze ook verschilde, belde voordrachten werk ten samen de N.C.V.B.-leden een bijzon der genotvolle avond te verschaffen. Geveilde percelen Woonhuis Waardstraat 59 in bod: f. 2.300, koper: J. Bleijie te Leiden, q.q. voor: f. 2.900. Het woonhuis met afzonderlijke bo venwoning Maredijk 19a/19b (in bed op f. 9.500) is uit de hand verkocht. TWEE DOCENTEN LKID8F UNIVERSITEIT VOOR DE RADIO Dr. J. B. Ubbinik. lector aan de Leidse Universiteit en aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zal hedenavond te halfacht in het programma van de VPRO spre ken over „Wie a zegt moet b zeggen". Daarna, te tien over half acht. houdt dr. H. J Franken, docent aan de theo logische faculteit van de Leidse univer siteit zijn tweede en laatste lezing over de opgravingen aan de Dode Zee. STICHTING ANTI-ATOOMBOMACTIE De afdeling Leiden van de Stichting Anti-atoombomactle houdt vrijdag in het Leidse Volkshuis een voorlichtings avond. De voorzitter van de landelijke stichting, de heer G. A. de Bock uit Haarlem, spreekt over .Radio-activiteit en leven" en pater S. Jelsma uit Den Haag over „Het experiment van de vrede". ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. M. H. Bas Backer (Leiden t en de heer Th. C. van Boven (Voofburg) kand.ex. Niet-Westerse sociologie de he ren R. Th. J. Buve (Amsterdam) (cum laude) en D. A. Mac Leod (Willemstad, Curaqoa). SCHOOLJEUGD KRIJGT OP 5 MEI VRIJE MIDDAG Ter gelegenheid van de Bevrijdings dag dinsdag 5 mei zijn alle open bare en bijzondere scholen 's middags gesloten. Medische Dienst Warmond Dokter A. W. Bots, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. K 2532 - 7393. Oegstgeest Doktoren F. W. N. en J B. Hugenholtz. tel. 20390. Leiderdorp Dokter E. J. Hoefman, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Zuster Hoog vliet, Kom van Aaiweg 7, tel. 24090. Voorschoten Dokter F. Swen, Veur- seweg 20, tel. 2356. Voor wijkverpleegster, tel. 2177. Wassenaar Dokter R. S. ten Cate, Burchtlaan 9, tel. 3027 en dokter H. S. Boogaart, Storm van 's-Gravesandeweg no. 1, tel. 4466. De apothekersdienst wordt waargenomen door de Wasse naar se Apotheek, Schouwweg 32, telef. no. 2402. met evenveel recht kan worden uitge legd als apathie. Het Spaanse volk, murw van de geleden ontberingen en moe van de onderlinge strijd, heeft de energie voornamelijk gebruikt om econo misch het hoofd boven water te hou den. Dat was een van de pijlers voor de „twintig jaar vrede" van Franco. Dat èn de enorme angst om door nieuwe tegen stellingen te geraken in een nieuwe bur geroorlog. In feite heeft het Spaanse volk toegelaten, dat het Franco-regime en alles wat dat betekent, werd gehand haafd, dankbaar inderdaad voor de door Franco gegarandeerde rust. Maar ook nog steeds krachtig genoeg, om de zelf opgerichte pijlei-s van het regime in één klap weg te slaan, als het dat wilde. Al leen dank zij die beheersing of apathie zit generaal Franco waar hij nu nog zit. Veriet door angst geremd Het verzet, door angst geremd, is nooit groot geweest en de daadwerkelijke steun evenmin. In die houding komt maar langzaam wijziging en het sputte ren komt voornamelijk uit de groep van vrijwel geheel anti-gezinde intelligentsia en de „bewuste" arbeidersklasse. In het buitenland worden sommige berichten daarover tot buiten proportie opgebla zen. Franco heeft meer ruimte gescha pen voor het afblazen van stoom en deze stoom heeft zich (nog!) niet ver dicht tot het stootblok van daadwerke lijk verzet. Hoogstens is er sprake van een proces van langzame afbrokkeling. De toekomst zal moeten leren boe en of dat proces zal worden verhaast en waar heen het zal leiden. Vooral de laatste vraag stemt menig Spanjaard tot na denken en voorzichtigheid. VOORSCHOTEN Afscheid en installatie bij r.'k. padvinderij De georganiseerde r.-k. jeugdbewe- ging heeft thans afscheid genomen van hopman H. J. Trel. Bij dit afscheid wa ren o.m. aanwezig vertegenwoordigers van het district Leiden \an de R.-K. Verkenners, nJ. commissaris A. Buis, aalmoezenier J. Lemmers en commis saris A. Duindam. Namen het onder district Voorschoten van de Nederlandse Padvinders Vereniging was commissaris A. de Groot aanwezig, terwijl we verder zagen alle leiders en leidsters van de N.P.V., van het N.P.G., van de R.-K. Gidsenbeweging uit Voorschoten. Aan het begin van deze bijeenkomst installeerde de scheidende hoofdleider zijn opvolger, oubaas J. P. Peeters. Daarna las oubaas Peeters een brief voor van het Nationaal Hoofdkwartier van de R.-K. Jeugdbeweging, waarin mededeling werd gedaan van de benoe ming van de scheidende hoofdleider tot ere-groepsleider van de St.-Laurentius- groep. Natuurlijk werd de heer Trel door verschillende aanwezigen toegesproken en werden hem cadeaus aangeboden. Zijn vrouw werd met bloemen vereerd. Tijdens deze bijeenkomst werd bo vendien afscheid genomen van aalmoe zenier A. Groenendijk, wegens zijn vertrek naar Dordrecht. Namens de Voorschotense leiders en leidsters sprak oubaas A. de Groot van de N.P.V. de aalmoezenier toe. Spreker merkte o.m. op. dat deze aalmoezenier hun zijn volledige vertrouwen geschon ken heeft. Node zullen we uw zeer juiste toespraken, die U gesproken heeft bij de gezamenlijke bijeenkomsten, missen. De niet-r.-k. jeugdleiders en -leidsters hebben door uw voorbeeld een juist be grip gekregen van het aalmoezenier schap voor de jeugd. Aalmoezenier Groenendijk wordt op gevolgd door aalmoezenier Duivesteyn. Na de toespraken werd een pro gramma verzorgd door de welpen en verkenners. Tot Rijksgecommitteerde bij het eindexamen van de tweede leerkring van de Christelijke Kweekschool te 's-Gra venhage is benoemd onze plaatsgenoot de heer J. H. Krooshof. BEZITSVORMING EN EIGEN WONINGBEZIT Onder voorzitterschap van de heer D. Rodenburg vergaderde de Christelijke Besturenbond in „De Werf". Het was een vergadering, waarin de heer Th. Zeylmaker uit Driebergen een causerie hield over bezitsvorming, eigen woning- bezit en wat hiermee samenhangt. Dit onderwerp heeft allerwege belangstel ling. Temidden van de huidige goede so ciale voorzieningen is het stimuleren van hel verantwoordelijkheidsgevoel door middel van bezitsvorming gewenst. Uiteraard moet niet alleen het Inko men voldoende zijn, maar ook de wil tot sparen moet aanwezig zijn. Spreker noemde een drietal manleren om tot bezitsvorming te komen. n.l. eigen-woningbezit, sparen en het sluiten van een levensverzekering. Uitvoerig zette de heer Zeylmaker uit een hoe bezitsvorming bevorderd kan worden. Spr. schetste verder de ontwik keling van de Christelijke sociale bewe ging, die de laatste jaren - met name op dit punt - is uitgelopen op de samen werking van het CNV met de verzeke ringsmaatschappij UBO. In de nabespreking viel het Accent op het punt eigen-woningbezit en werden vragen hierover uitgebreid beantwoord, waarbij gewaarschuwd werd voor het al te lichtvaardig op zich nemen van fi nanciële verplichtingen op lange termijn. Ter ontspanning werd voor de pauze een kleurenfilm over Aalsmeer en na de pauze een komische film vertoond. Ten gerieve van de inwoners van Voorschoten is het kantoor van de ge meente-ontvanger vanaf vandaag langer geopend, en bovendien is het kantoor voortaan ook op zaterdagochtend open gesteld. De kantooruren zijn thans: maandag tot en met vrijdag van half- negen tot halféén en 's zaterdags van 9 tot 12 uur WASSENAAR Groene Kruis hield jaarvergadering De Wassenaarse afdeling van het Groene Kruis heeft in het wijkgebouw aan de Heerenweg de jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. H. D. Boer. De jaarstukken werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van secretaris L. van der Tempel bleek, dat het ledental in het afgelopen jaar steeg van 3508 tot 3580. Voor de wijkverple ging brachten de drie wijkzusters in to taal 13.900 bezoeken bij 691 patiënten. Een verzoek van het bestuur aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid om toestemming voor de aan stelling van een vierde wijkverpleegster werd ingewilligd. De wijkkraamzorg werd gestaakt we gens gebrek aan personeel. De afdeling Gezinszorg maakte in 1958 een opleving door. Er werd bijzondere aandacht be steed aan het in orde houden van het uitleenmagazijn. Veel nieuwe artikelen werden aangeschaft onder meer ledikan ten en matrassen. Het nieuwe consul tatiebureau voor opvoedkundige moei lijkheden bleek een welkome aanvulling te zijn op het werk der consultatie bureaus voor kleuters. Er werden 23 kinderen behandeld. De Nederlandse Vereniging voor Mond en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis" zette ook in 1958 haar onderzoek van de kleutergebitten in de consultatie bureaus voort. In het gemeentelijk badhuis in het Kerkehout, dat door het Groene Kruis geëxploiteerd wordt werden 10.799 stort baden genomen (v. j. 11.367). Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer T. Schaper sloot met een nadelig saldo van f 192.32, op een totaalbedrag van f 106.192.32. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de'heer Van der Tempel bij acclamatie werd herkozen. Kieyietschool viert 40-jarig bestaan Op zaterdag 2 mei a.s. zal het veer tigjarig bestaan van de Kievietschool der Wassenaarse Schoolvereniging wor den herdacht, 's Morgens half 11 is er ln de school een samenkomst van be stuur, oud-bestuursleden, personeel, ouders en oud-leerlingen ter herden king van het jubileum. Voor de onge veer 200 kinderen van de school is er ln het middaguur een gezamenlijke broodmaaltijd en daarna op het terrein van de school een vrolijke kermis met verschillende attracties, die besloten wordt met muziek door de Wassenaarse Muziekvereniging Excelsior. de filmster Lilian Harvey in Am sterdam teruggekeerd om op te treden tijdens een f eestdat binnen kort in het RAl-gebouw zal worden gegeven. In verband met deze Jubileumviering heeft zich een ere-comité gevormd waarin zitting hebben mevrouw H. D. Begeer-Von Weiier, mevrouw A. P. van der Stok-Arnold en de heren ir. A. Broese van Groenou, Jhr. mr. A. A. D. Berg en J. Montauban van Swijndregt. BEGIN VAN BRAND IN KASTEEL OUD WASSENAAR In de kelder van Kasteel Oud Wasse naar, in de kleedgelegenheid voor het personeel brak door nog onbekende oor zaak een begin van brand uit in enkele kledingstukken en de kapstok. De brand weer werd gealarmeerd en was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet meer op te treden omdat inmiddels enkele leden van het personeel het vuur hadden weten te doven met behulp van schuim- blusapparaten. De schade bleef daar door beperkt. ST.-JORISDAG De St.-Jorisdag zal ook dit jaar weer door de Ned. Padvindersvereniging, het Ned. Padvindstersgilde. de R.-K. Ver kenners en de R.-K. gidsen gezamenlijk gevierd worden. De opening vindt plaats *s morgens om 7 uur bij de Kimshoeve. Na het vlag- hijsen en de dagopening door aalmoeze nier Duivensteijn volgt een toespraak door burgemeester C. J. van der Hoeven. Tenslotte volgt de uitreiking van de tul pen. Deze 23ste april komen alle groe pen weer tezamen 's avonds om 7 uur voor het neerhalen van de vlaggen. Daarna gaat iedere groep naar zijn eigen kampvuurplaats. Voor de R.-K. padvinders begint de dag echter reeds om 6 uur met een H Mis in de St.-Laurentiuskerk. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leonardus Hutoertus Maria, z. van N. J. Bellekom en A. Hoek; Maria Antonla, d. van P. H. Akerboom en M. A. Bellekom: Marjan, d. van H. D. Drentb en G. J. M. van der Does; Johannes Qerardus, z. van D. Meijer en P. G. van Egmond; Magdalen a Johanna Agatha Maria, d. van M. A. G. Ammerlaan en C. T. M. Heijstek; Anita Eugenie Esmeralda Maria, d. van N. P. Brederode en J. de Wild; Mirjam Joannes, d. van A. I. A. Ketbenls en D. G. M. Reljers; Ermond Reljer, z. van J .R. van Beek en B. Idema Monique Wllhelmina Petronella, d. van J. P. van Schie en M. E. Vogels. Ondertrouwd: B. Dekker te Hollandia en J. S. H. Knoops. Getrouwd: H. L. Groeneveld en M. J. Baas; J. J. MÖhrlnger en P. L. H. Schou ten; W. M. van Dijk en M. Riechgelt; J. M. Snelderwaard en G G. van Leeuwen.; J. Remmelts en S. E. Geerlings. Overleden: Comelis Kamp, 69 jaar. Visserij en techniek De veiling als onderdeel van het Nederlandse visserijbedrijf is nood zakelijk en onmisbaar. Ze is wel een oude instelling, maar geenszins ver ouderd, omdat nog geen betere prjjs- vorniingsinstituut is gevonden. Dit verklaarde dc heer C. Koster jzn. uit IJ muiden tijdens het vandaag op de Utrechtse voorjaarsbeurs gehouden congres over „Visserij en techniek". Hij wees erop. dat in de huidige si tuatie van ons visserijbedrijf de verschil lende op elkander inwerkende factoren door de individuele aanvoerder niet en door een collectieve aanvoerdersgroep maar weinig zijn te beïnvloeden. Hij zei. dat men bij de bestaande nei ging, de prijsvorming op de veiling meer en meer te gaan beïnvloeden, grote voor zichtigheid moet betrachten, omdat een verstarring in de prijsvormingselemen ten tot het verlies van afzetgebied kan voeren, vooral wanneer de Euromarkt meer realiteit gaat worden. De heer Koster gaf een korte uiteen zetting over de historische groei van het veilingswezen. Ir. J. C. Koning van het Nederlandsch Scheepbouwkundig Proef station te Wageningen hield een inlei ding over het wetenschappelijk onder zoek op het gebied van visserijschepen. Hij verklaarde, dat het in feite de reder is, die. wanneer hij een nieuw schip wil laten bouwen, behoort te bepalen van welk type dit moet zijn, In principe be schikt hij namelijk over alle gegevens die aan een rentabiliteitsberekening ten grondslag moeten worden gelegd. Ir. Koning vroeg zich nf, of de reders dit werk niet gezamenlijk zouden kun nen doen, wanneer zij zich ieder afzon derlijk niet de hiervoor benodigde capa bele staf kunnen permitteren Hij ves tigde in dit verband de aandacht op het Nederlandsch Scheepsbouwkundig proefstation, gesticht door de staat en de belangrijkste reders, dat werkt voor reders, scheepswerven en ontwerpbu reaus Ir. Koning verklaarde, dat dc vis serij-rederijen op soortgelijke wijze een stichting in het leven zouden kunnen roepen, die de rentabiliteit van alle schepen onderzoekt en op grond hiervan advies uitbrengt inzake de gunstigste seheeptypen voor de Ne derlandse visserij. Wanneer een bepaald type eenmaal ls vastgesteld, komt het erop aan, dit type de gunstigste vorm. de gunstigste voort stuwing en de gunstigste zee-eigen schappen te geven. Op het gebied van visserij vaartuigen heeft het proefstation in de loop der jaren bijna meer buiten landse dan Nederlandse opdrachten ontvangen. Ir. E. C. Keur, hield een causerie over het hydroconic bouwsysteem. Oe Ramsjen Lama van Tibet brengt thans een bezoek aan Peking. De foto toont hem (links) in gezelschap van de Chinese minis ter-president Tsjoe En-lai. Rationalisatie van de melkbezorging Na een langdurige bespreking heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor Melk- en Zuivelprodukten op de gis termiddag te Utrecht gehouden ver gadering van het MEZ het ontwerp van een „verordening voorwaarden rationalisatie van melkbezorging" goedgekeurd. De verordening geeft dwingende richtlijnen voor de regelin gen die door plaatselijke sanerings commissies worden of reeds zijn ge troffen. In de verordening is het instellen van een vertrouwenscommissie in elk gera tionaliseerd gebied verplicht gesteld. Deze vertrouwenscommissies, waarin de consumenten een belangrijke plaats moeten innemen, zijn o.m. bevoegd op te treden bij geschillen tussen consu menten en deelnemers aan de sanering. A.N.M.B. OP DE BRES VOOR STAKINGSRECHT Het Congres van de Algemene Neder landse Bedrljfsbond voor de Metaal nijverheid en de Elektrotechnische In dustrie heeft zich gisteren op voorstel van het bondsbestuur met voorstellen van de afdelingen Harlingen en Den Haag over het stakingsrecht verenigd. De afdeling Harlingen drong daarin bij het bondsbestuur er met klem op aan de regering te laten weten, dat de bond al zijn macht en zijn invloed zal gebruiken om het stakingsrecht van de werknemer en zijn organisatie volledig te hand haven en dit recht niet op grond van collectieve arbeidsovereenkomsten of andere soortgelijke verbintenissen aan beperkende bepalingen te koppelen. Den Haag stelde het Congres voor uiting te geven aan de ernstige onge rustheid over de gang van taken met het stakingsrecht en dringt er bij het bondsbestuur op aan er naar te streven of te blijven streven dat dit recht gehandhaafd zal blijven (of anders zal worden hersteld). Bovendien wordt in het voorstel van de afdeling Den Haag het naar zijn mening algemeen verlan gen der werknemers onderstreept, dat de regering met het regelen van het stakingsrecht de noodzakelijke spoed be tracht. 4' Politie als „beste vriend" WASSEN EN... NAAR SCHOOL! Is de politie wel je beste vriend, wanneer zij je dwingt je te wassen en naar school te gaan? Twee Rotter damse jongetjes, resp. 10 en 12 jaar oud, vragen zich dit sinds gistermor gen in alle ernst af. Bij de politie kwam een telefoontje binnen van een bewoner van de Boom gaardstraat te Rotterdam, omdat zijn buurjongetje, een knaapje van 12 Jaar, in de dakgoot zat en met allerlei vieze spullen gooide. De politie ging eens kij ken en inderdaad.... de klacht was juist! De agenten gingen het huis ln en toen bleek, dat vader en moeder werk ten en ons knaapje, na heerlijk uitge slapen te hebben, de school de school had gelaten en „op het dak was gaan zitten". De politiemannen wisten er wel raad mee! Het manneke werd gedwongen zich aan te kleden en te wassen. Hij vond het niet billijk, want zijn broertje spij belde Immers ook. Broerlief had zich onder een ledikant verstopt en ook hij werd tot de bad- en aankleedkuur ver oordeeld. Toen kwam moeder thuis en zij had geen bezwaar tegen het optre den van de politie. Haar spruiten wer den daarop in een politieauto gezet en toen ging het non-stop, rechtdoor naar school I Bollenvelden volop in bloei De „broeikastemperatuur", die zich in de afgelopen dagen in de bollenstreek deed gelden, heeft een verrassend snelle bloei van de bolgewassen teweegge bracht. Deze uitzonderlijke gebeurtenis heeft onze „nationale trots" ln een bont tapijt van kleurige voorjaarsbloemen omgeto verd. Op vele plaatsen in de bollen streek bloeien nu. behalve de narcissen, hyacinten en vroege tulpen, ook de lang- stelige tulpen. Het staat vast. dat het a.s. weekeinde de eerste echte „Bollenzondag" ge noemd zal kunnen worden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 18 april. Leidse Coöp. Groente en Fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 13 41. kroten 6. Idem gekookt 25, prei 10 15. rabarber 1833. spinazie 1321, stoof- sla 1017 .tomaten A 295. C 255. uien 811. was peen 6—24 .witlof 246. Per 100 stuks: bloemkool A 4057. C 2964. knolselderle 1452. komkommers A 57. B 51, O 20—35. sla 57.70. PeT 100 bos: peterselie 180320, raapstelen 2250, radijs 7—<16, uien S.WV—tfjo.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9