Sublieme kleurenfilm weerspiegelt liet fascinerende leven der Lappen FILMS Het mannenkoor „Kunst 11a Arbeid" herdacht waardig 65-jarig bestaan ISO F. BONNET Mr. J. H. Valentgoed trad na 22 jaar af als voorzitter Voorbeeldige combinatie van spannend spel en documentaire Jaap Stotijn een eminent solist Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 april 1959 Tweede blad no. 29723 Leidse huisvrouwen maakteu (fihu)reis De Leidse huisvrouwen, gistermiddag in de grote bovenzaal van „Het Gulden Vlies" gezellig bijeen, zijn al in vakan tiestemming. Geen wonder! Tom Hoog land van de filmdienst van Lissone-Lin- deman liet nl. een serie beelden zowel van de Italiaanse als van de Franse Ri viera zien, terwijl de heer J. H. Koch van het Leidse kantoor het een en an der vertelde over voordelige vakantie reizen. Laatstgenoemde drukte de da mes vooral op het hart om de verschil lende reisplannen tijdig te bespreken en niet op het allerlaatste nippertje naar een reisbureau te rennen. Dat de Neder landse vakantiegangers op meer sprei ding uit zijn zou o.m. kunnen blijken uit het feit, dat er op de reisbureaus nu reeds een zomerse drukte heerst. Vol gens spreker is er op het ogenblik een streven om zo min mogelijk in groeps verband op reis te gaan. Om het vlieg toerisme te bevorderen is onlangs Air tour-Holland opgericht, waarvan behal ve enkele grote vliegtuigmaatschappijen ook een aantal reisbureaus deel uitma ken. Goedkope vakantiereizen per vlieg tuig naar zes Europese landen behoren nu tot de vele mogelijkheden. Aange zien velen er prys op stellen om op het water tot rust te komen wees de heer Koch op de zeereizen, die tegenwoordig op voordelige wijze gemaakt kunnen worden. Na deze inleidende woorden volgde de vertoning van enkele fraaie kleuren dia's. Dat de Italiaanse Riviera afwis seling genoeg biedt, bleek niet alleen uit de projectie van deze dia's, maar ook uit die van de kleurenfilm ..Come Prima", een produkt van Tom Hoog land. ..Zon en zee", een film. die tot stand is gekomen in samenwerking met Nederlandse scheepvaartmaatschap pijen. vormde het bewijs, dat het leven aan boord van een schip, althans voor een toerist, heerlijk is. Ook van deze knap opgenomen film hebben de leden van de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen volop kunnen ge nieten. Mevrouw C. Hageman-Verhagen, de presidente, had de leiding van deze geslaagde bijeenkomst. Advertentie Kennis is Macht Benoemd tot erevoorzitter en commissaris „Das Madchen Laila" verrassend filmwerk LUXOR In één monumentale greep is UFA erin geslaagd het wei nig bekende leven van de Lappen in de witte stilte bij de Poolcirkel springlevend te maken in de verras send mooie film „Das Madchen Lai la". Een waarlijk voorbeeldige com binatie van uiterst spannende speel film en boeiende documentaire in de pakkende kleuren van Eastmanco- lor. Over de uitgestrekte vlakten worden de rendieren voortgedreven naar nieuioe weiden, goed bewaakt door de mannen in hun kleurige kle dij, maar bedreigd ook door de wol ven, die op prooi loeren. Steeds meer breiden de kudden zich uit en de Lap Aslak, bijgestaan door zijn trou we knecht, wordt steeds vermogen der. Maar hem en zijn vrouw drukt een groot verdriet: zij hebben geen kinderen. Totdat tijdens een sneeuwstorm het geschrei van een hulpeloze baby Aslaks oren treft. Verwonderd buigt hij zich over het pakketje heen: is het arme schaap te vondeling gelegd of heeft er zich een drama tussen mensen en rond sluipende ondieren voltrokken? As- lak neemt de baby mee en hij en zijn vrouw besluiten het meisje bij zich te houden. Uit de inleidende scène weet de toeschouiver, dat het kind is van een langs een rotswand neergestort kolonisten-echtpaar, Zo groeit Laila, zoals de baby is ge doopt, op als Lappenmeisje, bedreven in alle behendigheden van de bevolking, waaronder zij leeft. Maar in haar hart draagt zij iets mee van de koppige zelf standigheid van de kolonisten, bij wie de positie van de vrouw een heel andere is dan onder het Lappenvolk. Steeds meer begint het verhaal zich toe te spitsen als Laila door haar (stief) vader „be loofd" is aan een jonge, gefortuneerde Lap, die zich echter bij het naderen van de huwelijksdag geplaatst ziet tegenover een mededinger uit het handelscentrum, waar Laila haar inkopen is gaan doen voor haar uitzet. Fel staan die twee te genover elkaar: de vertegenwoordiger van de moderne maatschappij, aan wie Laila de voorkeur is gaan geven, en de jonge Lap, die meent haar als zijn vrouw te kunnen krijgen door niet met haar, maar met haar vader tot overeenstem ming te komen. Om de spanning niet te breken, verzwijgen wij, hoe dit verhaal zich verder ontwikkelt, maar één ding is zeker: aan verrassende wendingen geen gebrek! Er zit vaart in deze film, de zelfde vaart, waarin de Lappen achter de rendieren over de witte vlakten ra zen. Onbeschrijflijk mooi zijn de na tuuropnamen, als het jonge groen be gint te ontluiken na de lange, barre win ter en indrukwekkend is het beeld van het leven van deze mensen, die meer en meer in kennis komen met wat wij als beschaving waarderen: de helikopter, waarin de verpleegster Laila's zieke moe der komt verplegen, de motor, waarop Aslaks knecht over het terrein van de jaarmarkt vliegt, tal van kraampjes omverwerpend, totdat een Lap hem, on der grote hilariteit van de omstanders, met zijn lasso weet te vangen. Enerve rend is de wedstrijd op door rendieren getrokken sleden, een wedstrijd, waarin Laila haar verloofde een heel stuk ach ter zich laat. Zeden en gewoonten van een klein zwervend volk worden hier op geraffineerde wijze in het spannende verhaal ingelast, zonder dat het tempo van de film daaronder ook maar iets te lijden heeft. „Das Madchen Laila", met uitstekende rollen van Erika Remberg en Twee werelden vinden elkaar: links het meisje Laila, opgegroeid als Lappenkind, tegenover de man, die zij liefheeft, maar die uit een geheel j andere omgeving afkomstig is. Joachim Hansen, is een film, waarvan men betreurt, dat zij ten einde is en die men, zowel door de weergave van de im posante natuur als door de charme van de kleurige folklore, gaarne nóg eens zou willen zien. Het Genootschap „Kennis is Macht" hield gisteravond in Restaurant „De Doelen" de algemene jaarvergadering. In zyn openingswoord sprak de voorzit ter, mr. J. H. Valentgoed, de wens uit, dat het bestuurslid, de heer J. W. v. d. Berg, weer spoedig geheel hersteld zal zijn van een langdurige ziekte. In het bijzonder heette hij welkom de heer W. Verhegge. die, hoewel in Amsterdam woonachtig toch een trouw lid is geble ven. De notulen van de vorige vergade ring werden, onder dankzegging aan de notulist, onveranderd goedgekeurd. Met algemene stemmen werden de heren mr. J. Drijber, H. Foks, G. Hartman, M. J. Hoogersteger, T. D. Nolet en W. Ouds hoorn tot lid van het Genootschap toe gelaten. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer M. C. Overduin, kwam o.m. naar voren, dat de huisvesting van de Mid delbare Handelsavondschool een nijpend probleem is, dat binnen afzienbare tijd een oplossing behoeft. Een nieuwe school zal zéker het aantal leerlingen, dat thans ruim 300 bedraagt, belangrijk doen toenemen. De vermindering van de Rijkssubsidie, alsmede de extra kosten- bijdrage aan de gemeente voor het ge bruik van het schoolgebouw, vermeer derden de financiële problemen. Uit het jaarverslag van de penning meester de heer A. Linschoten, bleek, dat de financiële positie van het Genootschap hecht is. Het minimum bedrag van de contributie zal niet wor den verhocgd, al zullen de leden facul tatief dit bedrag mogen verhogen. Be sloten werd om uit de kring der oud leerlingen nieuwe leden aan te trekken. Nadat de kascommissie verslag had uitgebracht, werd de penningmeester décharge verleend en dankte de voorzit ter beide functionarissen voor hun ver- g en het vele wertc, dat zij ook in 1958 voor het genootschap hebben ver richt. Ook het verslag van de directeur van de school werd onder dank aan vaard. Na een woord van welkom tot mr. Drtfber, die inmiddels ter vergadering vas gekomen, deelde de voorzitter mede, iat hij genoodzaakt was zijn functie neer te leggen. Zijn verhuizing naar elders dwong hem tot dit besluit. Od voorstel van het bestuur werd de ïeer J. W. Schneider met algemene emmen tot voorzitter gekozen, waarna le scheidende voorzitter hem met enige oepassehjke woorden symbolisch de .-oorzittershamer overhandigde. De heer Schneider dankte voor het vertrouwen, dat in hem werd gesteld en hoopte in de toekomst met de steun van zijn mede-bestuurders zijn taak zo goed mo gelijk te vervullen. Het Genootschap, aldus de nieuwe voorzitter, neemt node afscheid van mr. Valentgoed, die. nadat hij in 1944 zijn intrede had gedaan, sinds 1947 als voor zitter van grote betekenis voor het mid delbare handelsonderwijs is geweest, hetgeen mede blijkt uit zijn benoeming in 1957 tot voorzitter van de Bond van Schoolbesturen voor Handelsonderwijs. ERE-VOORZITTER De heer Schneider stelde namens het bestuur voor om mr. Valentgoed te benoemen tot ere-voorzitter van het Genootschap, welk voorstel bü accla matie werd aangenomen. Nadat de secretaris de overwegingen had voorgelezen, welke hadden geleid tot deze benoeming, reikte de heer Schneider aan mr. Valentgoed de bij deze benoeming behorende oorkonde uit. Bij de voortgezette bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende heren A. Linschoten (penningmeester). C. H. Zaayer en J. W. Berg i commissarissen) herkozen. In de sedert 1956 ontstane vacature werd voorzien door de verkie zing van de heer G. Hartman. Aange zien de heer Schneider reeds deel uit maakte van het bestuur moest ook in diens vacature worden voorzien. De heer Schneider verzocht mr. Valentgoed om deze plaats te willen bezetten als com missaris. zodat het Genootschap nog lang van zijn adviserende stem zal kun nen profiteren. Onder grote instemming der vergadering aanvaardde mr. Valent goed deze functie. Nadat de heren Wierdeman, Louw, Drijber en Zunderman de scheidende voorzitter nog hadden toegesproken, dankte deze voor de hulde, die hem was gebracht. Na een korte rondvraag sloot de nieuwe voorzitter deze voor het Genootschap zo belangrijke vergadering. Huzaar te Amersfoort bekneld en gedood Gisteravond is de 19-jarige huzaar van het depot cavalerie, J. H. ter Beek, op het terrein van de Bernhardkazerne te Amersfoort bekneld geraakt tussen twee centurion tanks en op slag gedood. De soldaat woonde in Delden (O.). De Kon. Marechaussee stelt een onderzoek in. Over de toedracht van het ongeval kon de legervoorlichtingsdienst geen na dere mededelingen geven. Holle bakstenen Een nieuwe soort holle baksteen, die thans voor de eerste keer in Groot- Brittannië wordt gebruikt bij de bouw van vier bungalows voor ouden van da gen in Aylesbury, Buckinghamshire, zal de bouwkosten met een derde vermin deren. Op een huis, dat twaalfduizend gulden kost zal het gebruik van deze unieke bakstenen een besparing op het metselwerk van duizend gulden kunnen betekenen. D« nieuwe baksteen is eigen- UA Awm hmo laten'. The wind cannot read (Verboden liefde) Een bloem werd geplukt CASINO Richard Mason schreef zijn roman „De wind kan niet lezen" En op het „Het is verboden deze bloemen in de oorlog te plukken", dat in 1942 op een bord in Birma te lezen stond, is het gegeven van deze roman gebouwd: een vreemde bloem was het Japanse meisje, belast met het onderwijs in de Japanse taal aan de Amerikaanse officieren op het instituut in New Delhi. Een Japans meisje, dat in die tijd aan de „goede" kant voor de Amerikanen stond. Tussen haar (Yoko Tani) en een dier officieren (Dirk Bogarde) ontstaat de „verboden liefde", onder welke titel deze film in ons land is uitgebracht. Een verboden liefde, die echter héél echt, héél zuiver, héél diep gaat, van beide kanten. Maar het lijkt, alsof op een „geplukte, verboden bloem" geen geluk mag rusten. Na een heerlijke bloeitijd, komt de rauwe werkelijkheid: de officier, haar officier wordt naar het front geroepen, onver- biddellijk moet het afscheid zijn. Het verhaal, dat tot dan toe in de poëtische sfeer ener „grote liefde" is gehouden, krijgt plotseling een gans andere kant: de oorlog met de gehate Jappen ondergaat in de film een realis tische schildering. In menig opzicht ko men gelijkenissen voor met de gebeurte nissen in „De brug over de rivier Kwai": ook hier een meedogenloze, niets ont ziende Jappenofficier, die twee gevangen genomen Amerikanen mishandelt en treitert. Tot het hem, die het Japanse meisje lief heeft, met sluw overleg gelukt het kamp te ontvluchten, bezield met slechts het éne intense verlangen, haar terug te zien. Zij is ziek en hij móet haar red den. Het slot is dramatisch: na het weerzien sterft zij. En hij? Hij zal niet, zoals ze gevraagd heeft, nog korte tijd aan haar terugdenken en dan een ander trouwen. Nee. hij zal zijn hele leven aan haar denken. Een film met prachtige beelden uit India, vol schilderachtige schoonheid, waarin een grote liefde alle gelegenheid vindt, tot bloei te komen. Een film ook van harde, wrede werkelijkheid, waarin een „droom", een „illusie" geen stand kon houden. Immers: het was verboden in de oor log een bloem te plukkenEen lief de tussen „Oost" en „West" waaraan een abrupt einde kwam. met overgave weergegeven door deze Japansen actrice Yoko Tani en als haar toegewijde en eerlijke tegenspeler Dirk Bogarde. De boom der gehangenen Bezeten door goudkoorts LIDO Dezer dagen werd Charlie Chaplin zeventig jaar. Het bereiken van de sterke leeftijd door deze veel om streden filmacteur werd aanleiding om zijn werk weer eens in herinnering te roepen. Wanneer dat gebeurt, dan kan het niet anders of „Goldrush" moet ge noemd worden. Een film, die ondanks de bibberbeelden vandaag de dag nog wel getoond wordt. Een klassiek werk, waar in het fenomeen Chaplin de bezetenheid aanklaagde van de zoekers naar het goud. Die gigantische trektocht onder lokkende invloed van het glinsterende, kostbare metaal heeft daarna nog me- nigmaal een scenario opgeleverd voor een film. Zelfs nu nog putten filmma kers zich uit op dit onderwerp. Zo dien de het ook als grondslag voor de „Boom der gehangenen". Nu komt deze boom er eerst aan het einde van het verhaal aan te pas. Tevoren heeft men een blik kun- VAN DEZE WEEK: de goudstem, die in de omtrek gehoord is. Een aantal woningen, welke nauwe lijks die naam verdienen, een kroeg en een warenhuis vormen een dorp. Daarin vestigt zich een dokter. Een zonderlinge figuur, soms spijkerhard, dan weer week als een kind. Maar wanneer een vrouw de enige overlevende is van een post- koetsoverval en zij zwaar gewond wordt binnengebracht, neemt hij niet alleen de verzorging van haar in eigen hand, maar hij beschermt haar bovendien te gen de gevaren, die in deze rauwe om geving - waar men het vernisje bescha ving spoedig laat varen overal dreigen. Een warme genegenheid welt bij haar op, maar zijn verleden noopt hem haar al te stoten. Achter de schermen blijft hij echter haar beschermen en steunen. Tot hijzelf eemnaal in moeilijkheden komt en door een volksgericht tot de „boom der gehangenen'' veroordeeld dreigt te worden, dan is zij er om zijn leven te redden. Een steeds ouder wor dende Gary Cooper - diepe groeven te kenen reeds zijn sympatniek gezicht - speelt met grote routine de rol van de dokter, maar het is moeilijk te begrij pen, dat de jonge vrouw - Maria Schell - de voorkeur geeft aan hem boven de prettige jongeman, die ook steeds in de buurt is. We zullen dat maar als een ongerijmdheid accepteren in deze overi gens boeiende film, waarin de kleuren pracht van de wilde natuur tot een es sentieel bestanddeel is gemaakt. Bijzon der suggestief is de waanzin verfilmd, die deze mensheid overvalt, wanneer een rijke goudader wordt aangeboord. In een wilde orgie zijn zij tot alles in staat en niets is meer veilig onder hun vernie lende handen. Met de dood op de hielen Revolver jeugd op eigen benen REX Wes is een nogal avontuurlijk aangelegd jongetje. Tot groot ongenoe gen van zijn strenge vader, een dominee, koestert hij veel meer genegenheid voor een revolver of een spelletje kaart dan voor de studieboeken. Papa gaat er hard tegenin, maar het enige, dat hij bereikt is. dat het eigenwijze jongetje er tussen- uittrekt. En nauwelijks staat hij op eigen benen of hij zit al volop in de pe rikelen. Ruzie bij een partijtje poker. Nu komen Wes zijn jeugdoefeningen goed te pas. Zijn revolver is het beste gericht. Nu is de dood van die ander niet zo'n verschrikkelijk gemis voor de maat schappij, maar de beide broers van het slachtoffer denken er anders over en zij zweren dure eden, dat hun wraak en Wes' verscheiden zoet za. zijn. Met een hardnekkigheid - een betere zaak waar dig - bijten zij zich vast in het spoor van de jonge revolverhela (Rock Hudson), die daarna met recht „met de dood op de hielen" rondholt. Maar gelukkig is hij niet voor zo'n kleintje vervaard en al laat hij zijn schietapparaat nooit als eer ste knallen, hij doet het wel effectief. En men moet vergeten, dat er aan het einde van die lijdensweg vol emotionele mo menten de armen van een lieftallige jongedame (Julia Adams) wachten en dan is het wel waard een enkel risico te nemen. Enfin, men snapt het inmiddels wel, weer zo'n genoeglijke Western, vol actie en spanning, waaraan de liefhebbers het hart kunnen ophalen. Reis om de wereld in 80 dagen Tweede week ingegaan Trianon Het is is niet verwonder lijk, dat Jules Verne nog altijd aandacht trekt. Met hem op reis te gaan is avon- Met vertrouwen (le toekomst tegemoet! Aan de mannenkoorzang is gisteravond een waardige hulde gebracht door het jubilerende „Kunst na Arbeid", dat, in samenwerking met de koren van de „Koksschool" en „Onderling Kunstgenot", alsmede het Dubbelmannenkwartet „Inter Nos", bewezen heeft, hoe jeugdig, fris envooral krachtig men op 65-jarige leeftijd nog voor de dag komen kan! Het zit in de tijd, dat men zich op deze levensgrenspaal nog niet „oud en der dagen zat" voelt: ook bij „Kunst na Arbeid" is daarvan vooralsnog geen sprake! Onder de vaardige en terzake kundige directie van de muzikale Louis van Wijngaarden heeft men op deze jubileumavond zijn beste beentje voorgezet, in een programma, dat mede het verblijdende gehalte van deze mannenzang duidelijk heeft aangetoond. Dat niemand minder dan onze grote hoboïst Jaap Stotijn, thans weer gelukkig geheel hersteld en met kunde en jeugdige moed blazend als in de goede dagen van weleer, zijn medewerking verleende, was een extra-stimulans voor het welslagen! Louis van Wijngaarden verstaat de moeilijke kunst uiteeenlopende zangers- groepen tot één geheel samen te smeden. Hij hanteert een op deze wijze tot een vrij omvangrijk geheel uitgegroeid en semble met vaste hand en weet het uit eenlopende stemmenmateriaal een ho mogene klankkleur te verlenen. Voegen wij waarbij de alleszins voorname pro grammakeuze al wordt daarin een enkele maal een concessie gedaan aan de „algemene" smaak dan resulteert uit deze constatering, dat een avond ge boden werd, die muzikale bevrediging paarde aan een alleszins tevredenstel lende uitvoeringspraktijk. Want de di rigent laat nimmer forceren, hij richt de aandacht op de welluidendheid en al evenzeer op een karakteristieke uitbeel ding. De opening was aan „Vexilia Regis" van de Keulenaar Matthieu Neumann (18671928), die indertijd speciaal in Düsseldorf een grote naam op het ge bied van de mannenzang bezat. Hij schreef o.a. een Requiem, Grosse Messe en vele motetten. Deze hymne op de Goede Vrijdag, in zettend met haar brede, donkere en mysterieuse weergave van het kruis en uitlopend op 'n fugatisch slot. waarin de Drie-eenheid stralend bezongen wordt, tekent de gedegen kenner van de man nenzang. Zy werd naar de eis indruk wekkend gezongen. Hoger muzikale waarde kennen wij evenwel toe aan het bekende „Te Deum Laudamus" van Hu- bert Cuypers, dat zo imponerend wijst naar het „Heer. op U heb ik gehoopt: in eeuwigheid zal ik niet beschaamd worden". Ook hier was het telkens weer „Inter Nos", dat enkele strofen apart zong en dit, evenals het koor, met veel expressie deed. „Inter Nos" beschikt over fraaie stemmen (eerste tenor!) en al domine ren deze soms enigszins in het geheel schade doet dit toch niet. De dirigent wist allen te bezielen met opmerkelijke uitdrukkingskracht. De naar wij menen reeds eer der gezongen Altrhapsodie van Brahms bracht de soliste mevrouw Belia Brus- sen-Keijzer weer in het centrum der aandacht. Zij is de gelukkige bezitster nen werpen in een van die ruwe, ban- ituurlijk en romantisch, hij prikkelt de deloza gemeensohappen, ontstaan door ftinmO» en als ea «en Michel «odd ts, die de belevenissen van Phileas Fogg en zyn bediende Passepartout in een kleu. rig gewaad steekt, is er ook voor de 20ste eeuwer geen houden meer aan: dat moet hij zien! Vooral ook, omdat naast de hoofdrolspeler David Niven als Phi leas Fogg, nog zowat 40 andere ver maarde acteurs en actrices even op het scherm komen Wij denken zo, dat het ook deze week wel storm zal lopen. De reislust zit iedereen in de benen en deze film voert U naar verre, vreemde landen. Met Verne-Todd als voortreffelijke reisgid sen. van een uitgesproken glanzende en ver dragende altstem (een weinig voorko mend geval), welke, dankzij uitnemende scholing, alweer in mime mate in waarde gewonnen heeft. Het koor, dat zulk een vertroostende rol in deze compositie heeft, sloot zich zuiver aan. Als wens onzerzijds blijft voor deze zangers een nog losser staan van de partituur en een streven naar groter nuancering, hetgeen de indruk van een innerlijke bewogen heid zou kunnen versterken. Niet temin een kranige prestatie, die over duidelijk bewees, hoe groot de vorde ringen dezer zangers zijn. Later, in Schouwmans stemmingsvol „Het olde hoes" was haar zang superieur, in sfeer volle samenwerking met het koor. De dirigent wist hen allen in een fijnzin nige opvatting tot, ondanks de afwisse ling, harmonische weergave te bezielen. De voorgeschreven orkestpartij misten wij uit de aard der zaak in hoge mate! Altinfcs „Donderpsalm" was een con cessie aan de ..oude", zogenaamde „Lie- dertafelstijl". Maar deze compositie is heerlijk zingbaar en de componist wist zich goed aan te passen aan de wat pa thetische tekst van Muller-Massis. Ge makkelijk te zingen is deze compositie zeker niet; aan het illustratieve karak ter, zowel als aan de declamatie worden hoge eisen gesteld. Deze laatste kan nog aan indringende duidelijkheid win nen. Enige knappe bewerkingen van Viot- ta's „De zilvervloot" (van Nico Hooger- werf), ,,'kHeb mijn wagen volgeladen" (raak en geestig door Jan Koetsier neergezet) en het uitbundige „Skotse Trije" van Badings meesterhand, com pleteerden het gevarieerde programma. Die „Skotse Trije" werd zo meeslepend gezongen, dan een herhaling niet kon uitblijven. Doch toen liet de vermoeid heid zich bij de zangers gelden: de eer ste auditie slaagde beter! De snelle ar ticulatie in „De zilvervloot" bleek voor hen echter geen moeilijkheden op te le veren. Het solistische optreden van Jaap Stotijn was boeiend. Niet alleen om de zeer eigen intense muzikaliteit, doch vooral om de prach tige, in hoge mate gedifferentieerde toon, die hij telkens weer uit zijn kost baar instmmen wist te puren. Techniek en adembeheersing zijn nog onbezwaard, althans in de ditmaal door hem gekozen werken van voornaam ni veau; vier Siciliaanse Miniaturen van de in 1899 geboren Alfonso Gibilaro, die hierin verrukkelijk melodieuse impres sies van zijn geboorteland heeft vast gelegd. Bruisend, juichend en blij, dan weer vervuld van grote weemoed. Spe lende kinderen, een morgenzang, voer lieden fluitspelers trekken aan het oor voorbij. Stotijn schilderde dit alles op da van hem bekende eminent# wijze. Voornaam waren ook de melancholiek getinte Ballade van Hendrik Andries- sen en de speciaal voor hem geschreven driedelige Sonatine van Hans Schouw man. Stotijn liet er zijn groot kunnen in bewonderen en handhaafde hiermee zijn grote naam. ondanks het klimmen der jaren. Met bijzondere ingenomenheid heeft men hem voor zijn prestaties dank gebracht. De pianist John Mostaert betoonde zich. evenals in diverse koorwerken, een nauwgezet en begripvol accompagnateur. die welverdiend in het hartelijk applaus betrokken werd. Zo heeft „Kunst na Arbeid" consciën tieus het 65-jarig jubileum herdacht, daarmee aantonend, dat het zich nog steeds in opgaande lijn beweegt, onder leiding van een dirigent, die zijn taak ernstig opvat. Dank zij die ernst, dank zij ook zijn inzicht in de mogelijkheden van 't koor en de samenwerking met al evenzeer ernstig werkende comparanten, mag het met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan! Voor „Kunst na Arbeid" bestaat geen „pensioen-gerechtigde leeftijd". Het zou er en wie zal het dit koor na een avond als deze kwalijk nemen? beslist niet van willen weten! Gelukkig maar! H. Advertentie. 'n droomscooter MOTORHANDEL LEVENDAAL 132 - TELEF. 20624 Kerkelijk Leven OEREF. KEUKEN. Aangenomen naar Onderdendam M. J. van Reenen, kand. te Woubrugge. die bedankte voor Gees (Dr.). Harmeien, Reltsum (Fr.) en voor Zwaagwesteinde. Naar Heinenoord E. Dijkstra, predikant te Wellington (Nleuw-Zeeland) thans met verlof ln Nederland, woonachtig te Hil versum. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Edmonton -Red Deer (Al berta. Canada) J. P. Geels te Haarlem- Centrum. NED. PROT. BOND. Benoemd tot geestelijk verzorgster van de afdeling Hollandse Rading mevr da. T. C. C. Scholtenvan Itterson te Bilt- hoven, die deze benoeming ook aannam. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Moercapelle Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3