TOETSSTEEN HOLLANTS Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 18 APRIL 1959 STNDS woensdag j.l. vertoeft de 32- jarige premier van het Midden- amerikaanse eiland Cuba, Fidel Castro, in de hoofdstad der Verenigde Staten. Men herinnert zich, dat hij nog maar kortgeleden als leider van de op standelingen tegen het regime van president Batista in de bergen rond zwierf omringd door zijn getrouwen. In de VB., vooral in een deel van de pers, hebben geruime tijd ernstige misver standen bestaan over de krachtsverhou ding van de strijdende partijen en menigeen, ook in de hoogste politieke kringen, schijnt gedacht te hebben, dat Batista het pleit op den duur wel zou winnen. En nu bevindt zich dan de rebel Castro voor een bezoek van elf dagen in Washington, waar hij zal trachten de steun voor zijn regime te verwerven, welke hem in staat zal stellen de „parel der Antillen", zoals deze „suikerpot" van Amerika wel genoemd wordt, figuurlijk gesproken een zonniger toekomst tege moet te laten gaan. DE verhouding tussen de regeringen in Washington en Havanna is voor de vijf miljoen Cubanen steeds van groot belang geweest. Want al heeft ook de tabak van dit langgerekte eiland in de Caraïbische Zee een voortreffelijke reputatie (Havanna-sigaren!), het voor naamste exportprodukt is toch suiker en de inkomsten daaruit zijn in hoge mate afhankelijk van de prijs op de Ameri kaanse markt alsmede van de invoer quota, welke Washington bereid is toe te staan. Enkele cijfers: tweederde van de suikeroogst op Cuba pleegt naar de noordelijke buurman verscheept te wor den en meer dan driekwart van de suikerfabrieken op het eiland behoren aan Amerikanen. Overigens hebben ■brede lagen van de Cubaanse bevolking het verre van breed: de kleine boeren en de plantage-arbeiders mogen van de zon genieten als troost voor hun vaak grote armoede NEEN bevredigend is het contact tussen het kleine eiland en 's werelds grootste democratie eigenlijk niet, ondanks nauwe economi sche betrekkingen. Dit is daarom zo vreemd, omdat het de Amerikanen zijn geweest, die, door him overwinning in de oorlog met Spanje, in 1898 de Cuba nen althans in beginsel vrijheid konden geven: na eeuwenlang een bezitting van Madrid te zijn geweest, werd het eiland ruim zestig jaar geleden een republiek. Een „onafhankelijke" republiek kan men niet zeggen, want daarvoor springt de economische onzelfstandigheid te zeer in het oog. Trouwens, tot 1934 behielden de Verenigde Staten zich het recht op interventie voor en als vlootsteunpunt in de Caraïbische Zee is Cuba nog altijd van groot belang, met het oog op het Panama-kanaal en de Golf van Mexico. Geen wonder dat Fidel Castro dus niet lang gewacht heeft met het brengen van een bezoek, een onofficieel bezoek overigens, want hij komt eigenlijk spre ken voor de Vereniging van Dagblad directeuren en dus niet op invitatie van de regering-ELsenhower. OF de uitnodigende vereniging nog steeds erg blij is met haar gast, staat intussen te bezien. De in vitatie werd namelyk gedaan in de dagen, toen Castro zo juist zijn over winning had behaald, maar sindsdien is er zo het een en ander gebeurd op Cuba. Officieel bedraagt het aantal terecht stellingen ongeveer vijfhonderd en al begrijpt men in de V.S. wel, dat dit Warmbloedige volk van grotendeels Spaanse hei-komst geen genoegen zou hebben genomen met het uitblijven van een „bijltjesdag" als reactie op de wreedheden van Batista's aanhangers, toch heeft de wijze, waarop die afreke ning in haar werk is gegaan, de Ameri kanen geschokt. Bovendien heeft Castro kenbaar gemaakt, dat hij niets liever wil dan ook de president van de Domini caanse republiek, de dictator Trujillo, verjagen. Deze republiek vormt het rechter gedeelte van het eiland, dat oostelijk van Cuba is gelegen, terwijl het linker gedeelte door de republiek Haiti wordt ingenomen. Via Haiti zou Castro de grens met de Dominicaanse republiek willen benaderen, waar zijn mannen dan in de beboste bergen hetzelfde spelletje zouden beginnen als eerder op Cuba zelf. WELNU, ook het voornemen om tot actie tegen Trujillo over te gaan ligt de Amerikanen niet erg, om dat zij geen onderling conflict in deze contreien wensen. En verder heeft Castro geen reden om zich op de borst te slaan als tegenstander van totalitaire regimes, zolang niet duidelijker dan tot- nutoe is gebleken, dat hij volkomen vrij is van rode smetten. Wel wordt aange nomen, dat hij zich het liefst in de gelederen der z.g. „neutralisten" zou scharen, ware het niet, dat dollars zo prettig kunnen rinkelen, maar er zijn ook commentators, die hem verdenken van verkapte communistische sympa thieën, waarvoor dan enige bedenkelijke uitspraken worden aangevoerd. Maar die kan men toch ook wel uitleggen als een soort chantage op Washington, volgens •het v$el toegepaste systeem van: Uncle Sam, geef me dollars anders zal ik het je moeilijk maken. Laten we het voor lopig dus houden op uitingen van dat infantiel getreiter, waarin ook de nieuwe kopstukken van pas zelfstandig gewor den staten elders in de wereld vaak meesters zijn. L met al is de verhouding tussen A de regeringen in Washington en Ei Havanna voor beide partijen van veel betekenis: voor Cuba in hoofdzaak economisch, voor de Verenigde Staten vooral politiek. Men herinnert zich namelijk, dat vice-president Nixon vorig jaar in Venezuela en Peru op weinig vriendelijke wijze is bejegend. De vijan dige demonstraties golden echter niet de persóón van Nixon, maar Amerika's optreden tegenover Zuidamerikaanse landen. Economisch, financieel en poli tiek heeft dat optreden in de loop der jaren nogal eens te wensen overgelaten: het was dikwijls van „imperialistische" en „kolonialistische" allure. Voorheen werd dat wel aanvaard, maar langza merhand is er verzet gerezen. Een type rend voorbeeld is, dat er in de laatste vijf jaar zeven Zuidamerikaanse dicta tors van het toneel verdwenen zijn, Batista op Cuba inbegrepen, en rij wer den lang, al te lang door Washington op de been gehouden tengevolge van een verkeerde interpretatie van de toe stand. Dit is men daar niet zomaar vergeten. -T-n EN groot voordeel voor de Noord- J- amerikaanse politiek, die nu haar fouten wel heeft ingezien, is de behoefte in al die Zuidamerikaanse staten aan harde dollars. Men wil in die landen dan ook wel graag een streep zetten onder het verleden mits de al te conservatieve koers van Washington inderdaad gewijzigd blijft. Castro's be zoek is, tegen deze achtergrond, een toetssteen. Voor alle zekerheid heeft Cuba's nieuwe leider zijn minister van Financiën, de directeur van de Cubaan se staatsbank en de chef van de buiten landse handel meegebracht Voorts verwacht men. dat hij gesprek ken zal hebben met de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken. Her- ter, en met vice-president Nixon. Betere Paus spreekt voor K.R.O. Op zondag 17 mei (le pinksterdag) zal de KRO om acht uur 's avonds voor de vijfde maal de pinksteruitzending „Veni Creator" verzorgen uit zeven lan den. Paus Johannes XXIII die als pa triarch van Venetië in 1955 de eerste pinksteruitzending besloot in de San Marco aldaar, heeft het verzoek van de KRO om deze uitzending met een per soonlijk woord en de pauselijke zegen te besluiten, ingewilligd. In deze uitzending zullen mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Konig, aartsbisschop van We nen, mgr. J. J. Weber, bisschop van Straatsburg, kardinaal Godfrey, aarts bisschop van Westminster, Londen, mgr. L. J. Suenens, bisschop-coadjutor van Mechelen, kardinaal Dopfner, bisschop van Berlijn en kardinaal Urbani, pa triarch van Venetië een pinksterbood- schap uitspreken. Vijf jaar Eurovisie De vijfde verjaardag van de Eurovisie zal op 6 en 7 juni a.s. gevierd worden met twee internationale televisiepro gramma's, waaraan 12 Europese landen zullen deelnemen. Op zaterdag 6 Juni wordt 's avonds een gezamenlijk amuse mentsprogramma uitgezonden, waaraan de Nederlandse televisie deelneemt met een optreden van Tom Manders, onder regie van Gijs Stappershoef. In de middag van zondag 7 juni zul len de Europese kijkers vanuit hun huis kamers een tocht kunnen maken door geheel Europa, hiertoe in staat gesteld ENKELE FLITSEN.... De NTS zal zondagavond in het sport journaal toch nog enkele flitsen uitzen den van de wedstrijd NederlandBelgië. De programmaleiding is gezwicht voor de vele kritiek Advertentie Alleenverkoop voor Leiden VISMARKT 2 TELEF. 21065 door de directe reportages, welke de 12 televisie-organisaties, elk in eigen land, zullen verzorgen. De NTS-camera's zul len daarbij gericht zijn op het vertier op en rond het Braassemermeer (regie: Eimert Kruidhof). De produktie van beide programma's is in handen van Piet te Nuyl jr. Advertentie. PHILIPS DRAAGBARE RADIO. Binnen en buiten perfecte en goedkope radio-ontvangst. Door toepassing van transistors een zeer laag stroom verbruik. Ingenieursbureau §^Q| persoonlijke service LANGE MARE 66 TELEFOON 26500 (Prettige betalingsvoorwaarden) PERSOONLIJKE SERVICE. ZATERDAG. St- AntonluaclubhuisS.R.O. „Ik huur de deze kamer". 8 uur nam. Breestraat 19. Evangelisatiebljeenkomst. Chr. Gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (Grote zaal). Cabaretrevue „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Steenschuur 6: Tentoonstelling van werk van K. en O.-ourslsten. 35 en 8 10 uur nam Schouwburg: Litterls Sacrum. Opv. „De vrouwen krijgen hun zin" en „De brief van Don Juan". 8 uur nam. Voorschoten: Cultureel Centrum. Nutsvoorstelllng „Wiener melange". 8 uur Grote collectie moderne cassettes ZONDAG. Breestraat 19. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen 5.30 nam. In Den Vergulden Turk: wydtngsdienst Rozekruisersgenootschap. 10.30 uur voorm. Lldo-theater. Fllmochtend Inst. voor Arb.ontwikkeling. Vertoning van Pirosch- ka. 10.30 uur voorm. Station NB.: Excursie Kon. Nederl. Natuurhistorische Ver. naar de Vlaar- dingse Wetlanden. 9.50 uur voorm. MAANDAG Den Burcht. Filmavond. Alg. Lelds On derling Ziekenfonds. 7.30 uur nam. Herengracht 82. Ledenverg. Pro Juven- tute. Rijnland. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. „Het Mobillsatiekruls'Lezing dr. P. H. Pott over „Met de Van Goghs naar het land van de rijzende zon". 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Toneelgezelschap „Johan Kaart". „Potasch en Perlemoer in textiel". 8 uur nam. Leiderdorp Gebouw Eikenlaan. Jonge Kerk. 8 uur nam. Spr. kapelaan Kiessen. Ond: „De liturgie in de r eredienst". BINNENLAND De burgemeester van, Hilversum, de heer J. J. G. Boot, die 10 dagen geleden voor observatie in het Hllversumse Dia- conessenhuls werd opgenomen, Is thans uit het ziekenhuis ontslagen. De burge meester moet thans op last van zijn medici thuis nog enige weken rust houden. Op 25 april bezoekt een delegatie Kamerleden uit Denemarken liet Land bouwkundig Centrum Wageningen om een studie te maken van de Landbouwhoge school en haar structuur. In het gezel schap is ook de Deense minister van Land bouw. Tussen Nederland en Italië is een conventie gesloten, waarbij vonnissen in civiele zaken van rechters in de twee lan den over en weer zullen worden erkend, Gisteravond heeft zich te Delft het vierde dodelijke verkeersongeluk in een week voorgedaan. De 53-jarige heer W. Aarssen uit de Oranje Plantage aldaar, kwam met zijn flets uit zijn woning. Toen hij van het trottoir stapte en wilde weg rijden, werd hy aangereden door een mo torrijder, eveneens uit Delft, die reeds te dicht was genaderd om een aanrijding -" "TBB Aarssen werd nog te voorkomen, De heer naar het gasthuis gebracht, waar hy spoe dig na aankomst overleed. De motorryder werd in het St. Hippolytus Ziekenhuis op. genomen; hy had een hersenschudding opgelopen. De Nederlander W. C. J. M. van Lan- schot ls herkozen als voorzitter van de Wereldfederatie van oudstryders, waarvan de achtste algemene vergadering gisteren in Rome met een toespraak van. de ere voorzitter Vincent Aurlol werd besloten. relaties tussen beide landen zouden zowei Castro's positie op Cuba als het ig van Washington onder de nog wankele democratieën ten goede komen! Als twee handen elkaar wassen, worden ze allebei schoon, zegt het spreekwoord. BUITENLAND Negen mensen zijn om het leven ge komen en honderden gewond, toen twee groepen Indiërs te Sitamarhl In Oost- India slaags raakten over het slachten van koelen De woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Koning Hoessein van Jor danië zondag voor een bezoek in Londen zal aankomen. Volgens officiële cijfers telt de bevol king van Rome thans twee miljoen zielen, hetzelfde aantal als ten tijde van het Ro meinse rijk. De stad had 213.000 inwoners toen het in 1870 de hoofdstad van het verenigd Italië werd. Drie Italiaanse broers, alle drie boe ren, die zeven weken geleden samen met hun vrouwen en kinderen ontvoerd waren door Algerijnse rebellen, zijn vrijgelaten. De broers Cesaro werden vrygelaten op een hoofdweg in Noordoost-Algerije. op ongeveer 110 kilometer afstand van hun boerderij, Franse militaire autoriteiten verklaarden, dat de broers mager en uit geput waren door geforceerde marsen by de rebellen, maar dat hun overigens biyk- baar geen haar gekrenkt is. Hun vrouwen en de vijf kinderen waren op 11 maart door de rebellen vrygelaten. „Loftleidir", de IJslandse luchtvaart- maatschappy, die niet is aangesloten by de IATA, zal begin mei een dienst openen tussen Luxemburg vla Amsterdam naar Reykjavik met aansluiting op de trans atlantische lijn van deze maatschappij naar New York In de Verenigde Staten is gisteren een grootscheepse oefening in het be schermen van de bevolking tegen aan vallen met kernwapens gehouden. Men wilde de werkelijkheid zo dicht mogelyk benaderen. Zelfs Wall Street, het finan ciële centrum, heeft zijn activiteit twin tig minuten lang gestaakt. De oefening duurt twee dagen. Het publiek heeft er alleen gisteren gedurende korte tijd wat van gemerkt. Alle 1200 radio- en televisie zenders zyn een half uur uit de lucht ge weest. Josephine Baker heeft opnieuw een kind aangenomen. Zij heeft er thans tien. Het is een Indiaans jongetje van acht tien maanden van de stam der Guajlro's. Na talrijke reizen naar het afgelegen ge bied van de staat Zulia waar de Guajiro's leven heeft Josephine Baker, die op het ogenblik in een reeks televisie-uitzendin gen in Venezuela optreedt, tenslotte het kind gevonden waarmee zij graag haar reeds talrijke „gezin" van kinderen van verschillende rassen wil uitbreiden. De Westduitse marine heeft opdracht gegeven voor de bouw van twaalf onder zeeboten van 350 ton op een werf in Kiel. (Westduitse onderzeeboten mogen volgens gesloten verdragen niet meer dan 350 ton meten). Bovendien zijn fondsen toegewe zen voor de bouw van drie kleine onder zeeboten van ongeveer 100 ton voor ex perimentele doeleinden. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defen sie heeft persberichten tegengesproken waarin melding werd gemaakt van plan nen voor de bouw van twintig tot dertig ondierzeeboten. De Zuidafrikaanse minister voor na turel! enzaken, De Wet Nel, heeft gisteren in de Volksraad in Pretoria verklaard, dat de regering nooit besloten heeft alle ne gerziekenhuizen in nlet-blanken gebieden over te nemen. Een verklaring in deze zin van de Transvaalse politicus Ferreira te genover de pers zou waarschljniyk op een misverstand berusten. Morgen verkiezingen in Rijnland-Palts en Saksen Morgen worden in de Duitse deelsta ten Rijnland-Palts en Neder-Saksen verkiezingen voor de parlementen van deze landen gehouden. In Rijnland- Palts bezit de christelijk-democratische unie op het ogenblik de absolutie meer derheid (51 van de 100 zetels. In Neder- Saksen is de toestand wat ingewikkelder, doordat daar in 1957 de liberalen uit de coalitie met de CDU, Duitse party en Vluchtelingenparty zyn gezet wegens aansluiting bij de uiterst rechtse Deut sche Reichspartei. De socialisten werden toen in de coalitie opgenomen, doch de CDU wil dit bondgenootschap niet voortzetten. De huidige verhouding in het parlement is: socialisten 58 zetels, CDU 43, Duitse party 20, Vluchtelingen- partij 18, „Deutsche Reichspartei" 18, onafhankelyken 4. Overigens wankelt ook de coalitie in Rijnland-Palts enigszins. Hier werken in de regering de CDU en de liberale FDP samen, doch onlangs is de liberale mi nister van Financiën, Nowak, afgetre den nadat men hem ervan beschuldigd had dat hy van zyn functies had ge profiteerd. Het beeld van de verkiezingen van morgen in Neder-Saksen en Rijnland- Palts toont aan dat de kiezers lusteloos zyn als het aankomt op provinciale be langen. Zoals men hier zegt: „met zuivere deelstaatpolitiek lokt men geen hond achter de kachel vandaan". Daar door werd de verkiezingsslag „een ge vecht met zijden handschoenen", waar bij het regende van woorden als Kroesjtsjef, Genève, atoombewapening en volksaandelen, maar waarbij de kern van de zaak rustig werd vergeten. De zon schijnt weer Buenos Aires heeft gisteren voor het eerst sedert twee weken de zon weer zien schijnen. Het wegtrekken van het regen front had tot onmiddellijk gevolg, dat het niveau van de Rio de la Plata gis teren weer normaal was en het water in alle overstroomde gebieden zakte. Vele evacué's konden naar hun woningen terugkeren. De haven van de Argen tijnse hoofdstad werd gisteren weer opengesteld. Vliegramp in Mexico Bij Kino Bay in het noordwesten van Mexico is gisteren een tweemotorig pas sagiersvliegtuig van de Mexicaanse l'Uchtvaartmaatschappy „Vliegende Tlj- ger" verongelukt. De 26 inzittenden, 21 passagiers en vijf bemanningsleden, zyn om het leven gekomen. Alle slachtoffers waren Mexicanen. ,Het toestel was op weg van Mexicali naar de hoofdstad Mexico. Volgens oog getuigen probeerde de piloot een nood landing te maken op het strand van Kino Bay, op 60 km van de havenstad Guayama.. Doch even voor het toestel aan de grond kwam, ontplofte het. Wrakstukken en lijken lagen vanochtend over het" gehele strand verspreid. Oegstgeest. Zaal Willem de Zwijger- kerk. Cie. huish- en gezinsvoorllchting, Spr. mevr. P. M. Stygers-Everaart over „De zorg voor de aanstaande en de jonge moeder". 7.45 uur nam. DINSDAG Den Burcht. Filmavond. Alg. Leids On derling Ziekenfonds. 7.30 uur nam. Levendaal l: HUisih. Voorlichting „Hoe komen we uit met ons huishoudgeld?". 2.30 uur nam. Prediker: Spr. evangelist Maasbach. 8 uur nam. Rehoboth. Receptie 40-Jarlg bestaan Chr. Zangver. „Ex Animo". 7.30—9 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Prof. dr. W Glasbergen over „Hunebedden en tréchterbekercultuur". 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: K. en O. Film. „Een circus vluchtte". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdconcert Rotterd. Philharmonisch Orkest, o.l.v. Eduard Flipse. 2 uur nam. Stadszaal. Jeugdontspanningsprogramma door VU-studenten. „Van minstreel naar kleinkunst". 7.30 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine Zaal)Film avond Vola. 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuis. Uitvoerin gen gymnastiekvereniging „Sparba". 7.30 uur nam WOENSDAG. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50—1.20 uur nam. De Kleine Burcht: Ledenverg. Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur naan. Prediker: Feestavond 12^-jarig bestaan Wijkzondagssohool ,,De Goede Herder". 7.45 uur nam. Rijnsburgerweg 70; Ledenverg. Ver. tot bestrijding der tuberculose. 8.30 uur nam. Sohouwburg: Litterls Saorum. Opv. „De vrouwen krygen hun zin" en „De brief van Don Juan". 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls. Uitvoerin gen gymnastiekvereniging „Sparta". 7.30 uur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. Uitvoe ring W. I. K. 7.30 uur nam. DONDERDAG Hoogl. Kerkgracht 33a. Broederschap van oud-padvlnders(sters) St. Jorisherdenking. 8 uur nam. Gulden Vlies. Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Lezing ing. J. Hammes over edel stenen. 2.30 uur nam. Schouwburg. Litterls Sacrum, Opv. „De vrouwen krygen hun zin" en „De brief van Don Juan". 8 uur nam. SchuttersveldInternationale circus- show. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal). K. en O.-concert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Solisten Theo Olof en Herman Krebbers. 8 uur nam. Le lderdorp: Dorpshuis. Jaarverga dering zwenwer. „De Does". 8 uur nam. Wassenaar: Dorpscentrum. Uitvoe ring W. I. K. 7.30 uur nam. VRIJDAG. Pieterskerk: Avondgebed. 7.15 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgezel schap Johan Kaart. „Potasch en Perle moer in textiel". 8 uur nam. Schuttersveld: Internationale circus show. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O.-lezing E. J. W. Sohuller „Vliegende Hollanders bo ven het land van de leeuw en Mau Mau". 8 uur nam. Volkshuis: Voorlichtingsavond Anti- Atoombom Actie. Sprekers G. A. de Bock en pater Jelsma. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Luxor „Het meisje Laila". 14 laar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „De boom der gehangenen" 18 Jr. Werdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.46, 7 en 9.15 uur. Casino „The wind cannot read". (Ver boden liefde). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus „De klap lopers". Trianon „De reis om de wereld ln 80 dagen". A.l. Dagelijks 2 en 7.30 uur. Rex „Met de dood op de hielen" 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Amateurprogr. 18.30 V. d. jeugd. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken, caus. 19.40 Symf. ork. en. soliste. 20.35 Gevar. progr. 21.55 De Knipperböl, caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 Wy lulden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.2224.00 Gram. Hilversum I, 298 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO; 19.30 Wie A zegt moet ook B zeggen, caus. 19.40 Opgravingen aan de Dode Zee. caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Instr. sext. 22.35 Het spel en de toe schouwer, hoorsp. 23.05 Gram. 23.15 Nws. 23.3024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00—18.30 Rep. honkbalwedstrijd Nederland-België te Eindhoven. 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Sport- progr. 20.40 Beelden uit de jaren 1911 12. 20.55 Gevar. progr. 21.45 Filmprogr. 22.10 Epiloog. VOOR ZONDAG 19 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO; 8.00 Nws. 8.15 GTam. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van kerken: 10.00 Chr. geref, kerkdienst. NCRV: 11.30 Kamer koor. 11.45 Sopr. en orgel. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Instr. Octet. 12.55 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 Voet- balrep. Nederland - België. IKOR: 17.00 Herv. kerkdienst. IKOR: 18.00 Het geladen schip, caus. 18.40 Bybelvertellingen. NCRV: 19.00 Ker- kelyk nws. 19.05 Koorzang en orgel. 19.30 Het Evangelie van Johannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Myn meest geliefde Hei lige, caus. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 U bent toch ook van de Party?, caus. 21.30 Wie gaat er mee naar Engeland varen, hoorsp. 22.15 Amus. muz. 22.35 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15—24.00 Gram Hilversum II. 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postdulvenber. 8.18 V. h. platteland. 8.30 Weer of geen weer. 9.45 (feestelijk leven. caus. 10.00 Gram. 10.35 Nws. v. d. boekenmarkt. 10.45 Caba ret. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Amus muz 12.30 Sportspiegel. 12.35 Orgelspel.' 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Buitenl. overz. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bij draaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Kamerork. 15.20 Het Jodendom in de laatste twee eeuwen, caus. 15.36 Beiaardspel. 15.45 Dansmuz. 16.30 Gram. 16.45 Sportrevue. VARA: 17.00 Theaterork. en solist. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Doopsgezinde kerkdienst. IKOR: 19.0o V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theaterork. klein koor en sol. 20.45 Hoorsp.: De Maansteen. 21.20 Meded. en gram. 21.30 Spaanse muz. 21.45 Klankb. 22.00 Hawaiian muz. 22.15 Journ. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.2024.00 Met de Franse slag. RADIO BLOEMENDAAL 10 uur ds. G. Toornvliet van Bloemen- daai (uizending van de dienst d.d. 12-4- 1959 om 2 uur, waarin een aantal jon geren geloofsbeiydenis aflegt en enkele volwassenen worden gedoopt). 11.15 uur ds. G. Toornvliet ran Bloemendaal (uit' zending van de dienst voor belangstellen den d.d. 12-4-1969 om 7.30 uur nam.). 2.30 uur Kinderdienst voor kinderen van 511 Jaar. 3.45 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal. H. Avondmaal en Dankzeg ging (rechtstreekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 20.00 Documentair progr. over Berlyn. 20.25 Film. 20.45 Gevar progr 21.45 Pauze. 22.00—22.30 Sportact BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 V d. tuinb. 14.30 Symf. conc. (15.12—15.27 Caus.). 16.15 Caus. 16.30 Muz. caus. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.45 Amus. muz,. 19.30 Caus. 19.45 Klankb. 20.25 Llefdadigheldsoproep 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Con cert. 22.50 Epiloog. 23.00 Nws. 23.0623.3( Koorconc. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m, 12.00 Verz. progr. 13.15 Ge var. progr. 13.45 Hoorsp. met muz. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Flmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Down your way 18.00 Gevar. muz. 18.30 Twintig vragen! 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Gram. 20.30 Samenzang. 21.00 Gevar. nvuz, 22.00 Amus. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.30 Piano, spel. 23.50 Meditatie. 23.55—24.00 Nws. Nordwestdcutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Concertante muz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.30 Orkestconc. 15.00 Ope- retteconc. 16.30 Dansmuz. 18.15 Symf ork. 19.00 Nws. 20.00 Vrolijke muz. 21.15 Bas-bariton, bas en piano. 21.45 Nws. 22.20 Dansmuz. 22.45 Dans- en Amus. muz. 24.00 Nws. 0.05 Dansnvuz. 1.154.30 Ge var. muz Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Symf. ork. koor en sol. 13.35 Hoorsp. 15.45 Chllperic, opera. 17.30 Gram. 18.00 Symf. ork. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Kamermuz. 21.10 Hoor spel. 22.10 Klassieke muz. 22.45 Nws. 22 50 Gram. 23.63—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.30 Gram. 15.45 Sport. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportultsl. 17.52 Gram. 18.00 Piano recital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21,30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.45 Gram 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m. 11.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 15.15 Idem. 16.10 Idem. 17.00 Ork. conc. 18.00 Idem. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 l'Ecureuil Barbe- Rouge, muz. sprookje. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwensteeg 12) Lelds Kunstcentrum. Tentoonstelling „Schilderen en tekenen als vryetijdsbe- stedlng" Werkd 25 en 79 uur nam.: 's zondags 25 uur nam (tot 26 april) Rllksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo- Ïle van Nederland Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur LakenhalTentoonstelling „Heden daagse Nederlandse Keramiek". Werkd.: 104 uur: zond.: 1—4 uur (Tot 27 april) ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. De dienst der huisartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Meel, Stoffers. Wljdlcks, Van Alphen en Roodenburg Vormaat. Te Oegstgeest door de doktoren Hugen- holtz sr. en Jr. ,tel. 20390. AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN. Te Lelden ls geopend Apotheek Her- dingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; bovendien geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest. Wil- helmlnapark 8, tel. 26274. By geen gehoor by Uw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. VOOR MAANDAG 20 APRIL Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. 8.25 Ge wijde muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theo logische Etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Vocaal Dubbelkwart. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Ge var. progr. 15.30 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 V. d. kleuters. 17.15 V d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen Overzee: By de Su- rimaanse buur dansers, door J. H. Otte- vangers. NCRV; 18.00 Orgelspel. 18.30 Fries progr. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Nederl. volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 de Apocriefe Haydn, hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Volk en Staat, caus. 22.15 Ork. conc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Mil. kapel. 23.45—24.00 Gram. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Matryspoort. VPRO: 10.00 Morgenwyding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Dansmuz. 11.35 Fluit en klavecimbel. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 13.20 Pianotrio. 13.45 De weg naar volwassenheid, caus. 14.00 Piano recital. 14.30 Déslré Bisquet. gangster tegen wil en dank, hoorsp. 15.25 Gram. 15.45 Zestig minuten voor boven de zes tig. 16.45 Volksmuz. 17.00 Gram. 17.20 Dansmuz. 17.50 De sociale kant van het militaire leven. caus. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Muz. caus. 39.45 Rege- ringsultz.; De B.B. van binnen en van. buiten. Mr. L. Tielenius Kruythoff di recteur v. d. stichting bevordering be scherming bevolking vraagt de aandacht v. Nederl. noodwacht. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.30 Cabaret. 21.00 Ether- forum. 21.40 Marimba. 22.10 Dansmuz. 22.35 Pianotrio. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Orgel, harp, viool en zang. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e iyn) 1. Reinhold Glière: Symphonde nr. 3 in b kl. t. op. 42 (Ilia Mourometz); Pêle- rlns errants. Illa Mourometz et Sviatogor; Solo véi. Le Brigand; Chez Vladimir Beau- Soleil; Les Prouesses et la pétriflcatlon d'Ilia Mourometz. Rias Symfonie Orkest o.l.v. Ferenc Fricsay. II. Sergei Prokofiev: 1. Concert voor viool en orkest nr. 1 In d gr. t. op. 19; Andantino - Andante assai; Vivaci6slomo; Andante - Allegro moderato. Nathan Mil- steln, Viool: St.-Louis Symphony Orches tra o.l.v. Vladimir Golschmann. 2. Symfonie nr. 1 in d gr. t. op. 25: (Klassieke Symfonie); Allegro; Larghetto; Gavotte. Non troppo allegro; Finale. Molto vivace. Rias Symfonie Orkest Beriyn o.l.v. Ferenc Fricsay. 3. Concert voor cello en orkest In e kl. t. op. 58. Andante - Poco meno mosso (Andante assai) - Adagio; Allegro giusto; Tema (Allegro) - Interludio 1 (l'Istesso tempo) - Var. 13 - Interludio 2 (Tem po 1) - Var. 4 - Remindscenza (Meno mosso) - Coda (Poco plu sostenuto) - Plu mosso. Janos Starker, cello. Philhar- monia Orkest o.l.v. Walter Süsskind. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Orkestconc. 12.55 Weerber. 13.10 Gram. 13.40 V. d. scholen 15 00 Hoorsp. 16.30 Gram. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Symf. ork., koor en sol. 20.00 Hoor spel. met muz. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsu. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. 23.06—23.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 247 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Lichte muz. (Om 13.30 Nws.). 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Orkestconc. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Amus. muz. 16.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 16 45 Sportber. en gevar. muz. 17.30 Nws. en gevar. progr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Gram. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.00 Symf. ork. en sol. 17.00 Nws. 17.45 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.30 Symf. conc. 21.00 Klankb. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Amus. muz. 23.00 Idem. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 13.30 Gram. 14.30 Hoorsp. 16.00 Russische muz. 17.30 Gram. 17.35 Muz., caus. 18.05 Kamermuz. 19.16 Klankb. 20.00 Nationaal ork. en solist. 22.30 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.25 Gram. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 ra. 324 m. 12.00 Gram. 12.34 V. d. landb. 12 42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koer sen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Gram. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Kamerork. en soliste. 20.50 Kunstkaleldoscoop. 21.05 Planorecital. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Godsd. Israëlitische ultz. 22.04 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Symf. ork. 15.00 Gram. 15.30 en 16.05 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.50 Gram. 18.40 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.05 Gevar. progr. 21.52 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Mo derne muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Den Helder geh. bew. n 1008 Vlissingen mist nniw 1008 Eelde zwaar bew. n 1007 Twente vrijw. onb. n 1005 De Bilt half bew. nnw 1006 Eindhoven vrljw. onto, nnw 1006 Z. Limburg geh. bew. nw 1006 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort MUnchen Züricli Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajacclo Algiers geh. bew. w 2 7 0 geh. bew. no 6 5 0 geh. bew. nnio 4 6 0 licht bew. n 5 7 0 zwaar bew. nnw 4 4 2 geh. bew. no 8 8 0 mist nnw 8 8 0 licht bew. nnw 4 9 3 geh. bew. nw 2 8 0.6 motregen nw 6 10 1 motregen w 2 10 14 zwaar bew. nw 5 10 3 zwaar bew. n 4 10 2 zwaar bew. ono 2 13 0 mist zw 2 10 0 motregen geh. bew. wzw 5 8 0.3 wzw 1 9 44 geh. bew. windstil 8 0 zwaar bew. windstil 9 0 regen nnw 2 12 0.1 regen windstil 8 3 regen zzw 2 11 0.7 onbewolkt ono 2 8 22 zwaar bew. w 5 12 9

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2