DE PRINS WAARSCHUWT MET KLEM TEGEN MATERIALISME WEERBERICHT Formateur legt laatste hand aan zijn kabinet Schaamteloze communistische bedreiging menselijke vrijheid Voorlopig niet naar de Koningin HEUSS VRAAGT ADENAUER IN BRIEF OM OPHELDERING Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 APRIL 1959 No. 29723 LEIDSCH DAGBLAD Waar God geen plaats krijgt, valt de mens ten prooi aan grote ellende Prins Bernhard heeft gisteren een rede gehouden op de wereldcon ferentie over godsdienst en vrijheid, die te Dallas in Texas wordt gehouden. De rede was getiteld: „De aanval van het materialisme op de mens". De Prins wees erop, dat de tijd, waarin men geloofde dat men elkaar als leden van verschillende godsdienstige genootschappen, op een negatieve basis kon benaderen, voorbij is en stelde hier tegenover de pogingen, die op de conferentie gedaan zullen worden om een nieuwe eenheid te zoeken. Hoe groot onze verschillen ook mogen zijn van ras, afstamming, traditie of opvattingen. God het opperwezen is ons.centraal en onaantastbaar punt van ontmoeting. Aanval zonder weerga Maar, zo vervolgde de Prins, om generaal Smuts te citeren: „De duivel spreekt ook een woordje mee". Wij zijn ook hier bijeengekomen omdat wij overal in de wereld bedreigd wor den door het gevaar van een aanval zonder weerga in de geschiedenis. Nooit eerder heeft er een dergelijke schaamteloze, methodische en tota litaire aanval op het wezen en het bestaan van de mens, op zijn ontwik kelingsmogelijkheden, zijn waardigheid en vrijheid plaatsgevonden als die waarvan wij de afgelopen tientallen jaren getuige zijn geweest. ZWAARD VAN DAMOCLES De Prins wees vervolgens op de „weergaloze mogelijkheden" die onze tijd biedt. Hij noemde o.m. de vrijheid die verschillende rassen en klassen pas hebben verworven en de gevolgen hier van op politiek, cultureel en godsdien stig terrein en vestigde de aandacht op de contacten die er tussen de volkeren en rassen van de wereld zijn gelegd. Dit duidt erop dat er zich een nieuwe toekomst opent, een toekomst van een heid en veiligheid, aldus de Prins. Maar in scherp contrast hiermee staat het feit van het ijzeren gordijn in Europa en Azië, dat elk doeltreffend contact tussen de twee wereldblokken feitelijk onmogelijk maakt. Boven de talloze mogelijkheden en beloften voor de toekomst hangt als een zwaard van Damocles de drei ging van de ontzaglijke beweging ge worteld in het historisch materialisme, waaruit het communisme is ontstaan. En dit communisme bestaat uit een fanatieke en zelfverzekerde mensen gemeenschap die vastbesloten is een wereldrevolutie te ontketenen. Het ge organiseerde materialisme is totalitair en kan niet bevredigd worden door minder dan alles, aldus de Prins. Hij legde er de nadruk op dat het communisme krachtens oorsprong en wezen atheïstisch is. Waar God geen plaats krijgt, valt de mens ten prooi aan grote ellende. De erkenning van God betekent het ontwaken van het besef van eigen waarde, maar het betekent ook de doodsteek aan de zelfverheffing, al dus Prins Bernhard. Daar waar het materialisme en het ab_ solutisme hand in hand gaan, is echter geen plaats meer voor vrijheid. De Prins wees vervolgens op de ver bijsterende verspreiding van het mate rialisme over de wereld. In 40 jaar tijd is een derde van de mensheid aan zijn verstikkende greep ten prooi gevallen. In de huidige wereld kan men overal groepen individuen en zelfs hele volke ren aantreffen, die nog steeds onder de betovering van dit materialisme komen. Geen enkele beweging, die zich in de ge schiedenis heeft voorgedaan, heeft in zo'n korte tijd zulke schrikbarende ver overingen gemaakt. Gevaarlijk bedrog De Prins hield dit gevaar echter niet voor het enige. Het materialisme be driegt de mensheid ook en misschien werop een nog gevaarlijker wijze van een andere kant, aldus de Prins. „Wij kunnen de wereld niet verdelen in zwart en wit, zwart aan de ene kant van het ijzeren gordijn en wit aan de andere. Wy zien ons niet alleen ge plaatst voor het theoretische materia lisme. Er bestaat ook nog zo iets als het Koud weer De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond De komende nacht zal er als gevolg van de heersende wind nog nergens nachtvorst optreden, maar daarna ne men de nachtvorstkansen toe. De tem peratuurdaling zal zich verder voort zetten. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 april Zon op: 5.37 uur; onder: 19.34 uur. Maan op: 15.04 uur; onder: 3.45 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.19 uur. Laag water te 7.31 en 20.27 uur. (20/4 hoogwater te 0.51 en 13.15 uur, laag- water te 8.43 en 21.25 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pag. en een Bijvoegsel. praktische ma terialisme dat ontstaat uit de feitelijke ontkenning vain God in het leven van alledag. Uiit de geschiedenis, zo zei de Prins, is gebleken dat geen land of cultuur ten onder is gegaan louter en alleen door een aanval van buitenaf. De neergang ging altijd gepaard met corruptie in het land of binnen het verband van de cul tuur zelf. „Ik ben minder bang voor het theoretische communisme dan voor het feitelijke. De Prins stond hierna stil bij de gevaren en de bekoringen van het materialisme en wees in dit verband op het woord van Christus: „Gij kunt God niet dienen en de Mammon". De naaste dienen! Het enige radicale antwoord op de uitdaging van het materialisme is een levende godsdienst. En de beste manier om God te dienen is het dienen van zijn naaste. Als God in waarheid en oprechtheid wordt erkend, wordt de waardigheid, vrijheid en onaf hankelijkheid van de mens volledig ge ëerbiedigd. Hierover zijn alle godsdien sten het volkomen eens. Hoe sterk wij ook in elk aspect van ons menselijk be staan worden bedreigd, wij zullen oqs vi-ij moeten houden van angst en haat. Wij behoeven geen angst te hebben om dat wij in God geloven. Wij kunnen geen haat koesteren omdat het onze plicht is onze naaste en ook onze vijand lief te hebben, zo besloot de Prins. Den Haag krijgt netnummer 070 Het nieuwe telefoonnetnummer voor de gemeenten 's Gravenhage, Rijswijk en Voorburg wordt 070. De abonnees van het telefoon-district Den Haag dat wil zeggen alle plaatsen waarvan het netnummer met 017 begint, dlus ook Leiden kunnen het plaatse lijke Haagse net reeds thans bereiken onder dit nieuwe netnummer. Het bleek technisch mogelijk de oproepen 01700 als 070 door te la-ten. Voorlopig zal dit zo blijven hoewel het nummer 070 reeds nu de voorkeur verdient. Dit laatste nummer is dan ook vermeld in de nieu we districtsgids voor het telefoondistrict Den Haag, welke in mei a.s. zal verschij nen. De overgang naar dit nieuwe netnum mer zal voor de overige delen van ons land in verband met de zeer uitgebreide werkzaamheden voor de ombouw in vier etappes gebeuren. Op 24 mei heeft de gehele omschakeling zijn beslag gekre gen. Men is tot dit verkorte netnummer overgegaan, omdat het veel minder ap paratuur vergt. BESPREKINGEN DUREN VOORT (Van onze parlementaire redacteur) De Kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, legt de laatste hand aan zijn kabinet. Hij heeft gistermorgen eerst mr. Ph. C. M. van Campen (K.V.P.) gepolst voor Economische Zaken en bij hem een welwillend oor gevonden. Gis termiddag heeft hij een bespreking ge voerd met minister ir. C. Staf (CHU), by wie zich later de heer H. A. Kort hals (VVD) voegde, over een verschui ving van de personen op de drie zetels van Binnenlandse Zaken, Volkshuisves ting en Verkeer en Waterstaat, waarbij figuren uit de CHU en VVD zijn betrok ken. De kabinetsformateur wacht nog op een definitieve beslissing van prof. mr. C. W. L. van der Grinten (KVP) voor de portefeuille van Justitie. Aan het eind van de middag heeft de for mateur nog een gesprek gehad met de heer W. K. N. Schmelzer, staatssecre taris voor P.B.O. en Bezitsvorming, om dat het de bedoeling is dat prof. De Quay de Bezitsvorming onder zijn hoede neemt. In beraad Wanneer iemand van de Koningin op dracht krijgt een kabinet te formeren en hij daartoe een poging onderneemt, luidt altijd de formulering dat hij de op dracht „in beraad" heeft genomen. Pas wanneer hij is geslaagd, gaat hij direct naar de Koningin om mee te delen dat hij de opdracht aanvaardt. Wanneer prof. De Quay is geslaagd, zal het echter langer duren dan bij vorige kabinetsformaties alvorens hij naar de Koningin gaat. Want vorige keren was er een kant en klaar rege ringsprogram, waarmee een aantal par tijen zich had verenigd, maar ditmaal moet het kabinet het uitgewerkte rege ringsprogram nog opstellen, omdat prof. De Quay alleen algemene beleidslijnen op papier had gezet zonder uitwerking in details. Uitwerken Op de verschillende departementen moeten nu met de betreffende minister de diverse punten voor het regerings program worden uitgewerkt. Pas wan neer het nieuwe kabinet voor het eerst bijeenkomt (de constitutionele vergade ring) wordt het regeringsprogram in zijn geheel vastgesteld, waarvoor het kabinet de verantwoordelijkheid op zich neemt. In theorie kunnen de ministers zich dan alsnog losmaken van het kabinet en bedanken. Prof. De Quay kan dus met zekerheid pas naar de Koningin gaan wanneer alle ministers het gehele regeringsprogram hebben aanvaard. Nog enkele dagen Hoewel er deze week reeds hard aan de opstelling van het gedetailleerde rege ringsprogram is gewerkt, zijn er al met al nog wel enkele dagen mee gemoeid. Het kan aldus nog donderdag worden, voor de nieuwe ministers worden be noemd en beëdigd. Voor de Eerste Kamer zou dat goed uitkomen. Zij behandelt dinsdag en woensdag de begrotingen van Sociale Zaken en van Defensie en de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man, stelt er prijs op dat dit zonder ver traging nog gebeurt met de demissio naire ministers. Ons nieuwe vervolgverhaal De vrouw die haar geheugen verloor Een jonge vrouw wordt op het moment, dat zij een beslissende stap in haar leven zal doen, aan gereden door een auto, tengevolge waarvan zij een ernstige geheugen stoornis oploopt. Eigenlijk herin nert zij zich niets meer van haar leven tot dusverre en talrijke com plicaties zijn hiervan het gevolg. Geboeid zal de lezer van ons nieuwe vervolgverhaal haar lotge vallen volgen, welke op vlotte on derhoudende wijze zijn beschreven. Nationale Handelsbank in Indonesië onder beheer De directie der Nationale Handels bank N.V. te Amsterdam bericht dat, krachtens een besluit dd. 3 april j.l. van de Indonesische minister van Financiën, het centraal toezichthoudend lichaam voor de Nederlandse banken in Indone sië bevolen heeft het beheer van het gehele bedrijf der bank in Indonesië op 20 april 1959 aan dat lichaam over te geven. De 7-jarige enige zoon van ex- Koning Faroek van Egypte. Prins Foead. is ingeschreven als leerling van een lagere school in Cully bij Lausanne. De jeugdige prins, die weinig kans heeft ooit nog op de troon te komen die zijn vader heeft moeten opgeven, in de schoolbank. Ongewenste discussie In Bonn wordt in het algemeen dit ..incident" Heuss-Adenauer betreurd. Maar ter andere zijde zegt men, dat de Bondskanselier het er ook wel naar heeft gemaakt. Hy heeft de discussie over zijn presidentiële bevoegdheden in de toe komst zelf veroorzaakt: ten eerste door dat hij op 7 april vlak voor zijn aan vaarding van de kandidatuur een uit voerig exposé aan het CDU/CSU-kies- college over de rechten van de Bonds president gaf; ten tweede, door boven genoemde zin in een korte radiorede, waarin ieder woord zwaar woog. Er ont stond dan ook een felle discussie in de Bondsrepubliek, zowel over de presiden tiële rechten met betrekking tot de ac tieve politiek, als wat bijvoorbeeld de aanwijzing van de volgende Bondskan selier door Adenauer of Heuss aangaat. Heuss was daarbij ten zeerse betrokken, omdat het er op begon te lijken, dat Adenauer met een slag de positie, die het Bondspresidentschap door het op treden van Heuss had gekregen, wilde teniet doen en er een volkomen eigen accent aan zou willen geven, dat ten zeerste zou kunnen afwijken van wat Heuss gecreëerd heeft en zou kunnen gaan lijken op het presidentschap van De Gaulle in Frankrijk!! Met zijn brief aan Adenauer heeft Heuss thans dui delijk gemaakt, dat hij de discussie over zyn ambt ongewenst, zo niet ongepast acht. Maar ook dat hij van zijn bevoegd heden op het juiste ogenblik wel dege lijk gebruik weet te maken! Hij was be paald niet gediend, zo zegt men hier, van het visitekaartje, dat presidentskandi daat Adenauer vorige week uit angst om de greep op de actieve politiek te ver liezen, op tafel legde. Hij was er even min van gediend onderschat te worden door de man, die hijzelf bepaald nooit heeft gevreesd. Op het matje. Kanselier waakte het er dan ook naar Uitleg gevraagd van een zin uit een radiorede (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondspresident prof. Heuss heeft enige dagen ge leden persoonlijk ingegrepen in de discussie over het presidentschap, zo werd gisteravond laat in Bonn bekend. In een brief aan zijn waar schijnlijke opvolger, Bondskanse lier Adenauer, verzocht hij deze om opheldering over een bepaalde zin uit diens radiorede van vorige week. Het gaat hierbij om de volgende zin uit Adenauers radiorede van woensdag 8 april j.l.„Ik zou u graag met alle na druk het volgende willen zeggen: de positie, de taak en het werk van de Bondspresident worden in het Duitse openbare leven en daarmee ook inter nationaal veel te gering gewaardeerd. Die positie is veel belangrijker dan men pleegt te denken". Heuss verzoekt nu in zijn brief Adenauer, die thans met vakantie in Noord-Italië vertoeft, om een uitleg van deze zin, omdat hij het daarmee kennelijk niet eens is. De hui dige Bondspresident ziet in Adenauers interpretatie van het Bondspresident schap, zo kan men aannemen, een soort berisping, zo niet een belediging. Men kan er namelijk uit opmaken, dat Heuss uit zijn ambt, dat hij tien jaar lang heeft bekleed, niet dat gehaald heeft, wat er uit diende te worden gehaald volgens Adenauer. Algemeen is nu wel bekend, dat de Bondskanselier wil trach ten uit het presidentschap, dat hij zeker na 11 september aanstaande zal bekle den. veel meer te halen wat betreft de actieve politiek dan Heuss heeft gedaan. Adenauer heeft de brief van Heuss nog niet beantwoord. Heuss kan bogen op een bepaald zeer succesvol presidentschap, dat hij zonder veel uitingen naar buiten voortreffelijk heeft bekleed. Hij is er daarby overigens Jong en oud is in de bollenstreek in touw geweest de laatste dagen, om de slingers te vervaardigen die die weekeinde ongetwijfeld in gro ten getale fietsen en auto's zullen sierenals het weer tenminste maar een beetje mee wil werken. nooit voor teruggedeinsd in te grepen in de dagelijkse politiek, byv. toen Ade nauer de FDP-er Dehler in 1953 als minister van Justitie voorstelde, maar Heuss dit afwees en Dehler geen minis ter werd. Ook in andere gevallen heeft hij ingegrepen, uiteraard zonder dat er ooit publiciteit aan is gegeven. Zijn voornaamste taak achtte Heuss het waardig te representeren als staatshoofd als eerste man in de Bondsrepubliek, die de gemiddelde Duitser vertrouwen moest geven en geen angst. En juist omdat hy dat de taak acht van de pre sident in het Westduitse staatsgebouw en omdat hij er desondanks toch nooit voor terugggedeinsd heeft in te grijpen, waar hij dat nodig achtte, heeft hij waarschijnlijk zijn brief aan de 83-jarige Adenauer geschreven, die daarmee als het ware op het matje en ter verant woording wordt geroepen Verklaring Hosselman: De lieer Seheele is een diplomaat De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in Djakarta, de heer A. H. Hasselman, heeft het intrekken van het uitreisvisum van de heer N. J. Seheele een schen ding van de diplomatieke gebrui ken genoemd. De heer Seheele moest gelijk bekend donderdag enkele uren voor zijn vertrek naar Nederland het Nederlandse schip „Borneo" verlaten. Steeds veelvuldiger worden de aanwijzingen dat de huidige waar nemend minister van Buitenlandse Zaken in de Verenigde Staten, Christian Herterdezer dagen tot opvolger van Dulles zal worden benoemd. Thans heeft de leider van de Republikeinen in de Ameri kaanse Senaat, Dirksen, meege deeld. dat hij de verzekering heeft gekregen, dat Herter de opvolger van Dulles wordt. Hij verklaarde de benoeming op zeer korte termijn te verwachten. De woordvoerder van het Indone- sische ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde dat het uitreisvisum was ingetrokken omdat de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger weiger de het vertrek van de heer Seheele te laten uitstellen. De woordvoerder noem de de heer Seheele een niet-diploma- tieke functionaris. De heer Hasselman ontkende op een persconferentie ten stelligste dat de heer Seheele een niet-diplomatieke functionaris is. Hy zei dat de heer Seheele tydens de tienjarige periode dat hy in Djakarta is geweest, alle voorrechten genoot die voor diploma ten gebruikelijk zijn. Volgens de heer Hasselman was de juiste handelwijze voor Indonesië ge weest de heer Seheele „persona non grata" te verklaren en zijn terugroe ping te eisen. Minister van Buiten landse Zaken Soebandrio had hem beloofd de zaak te onderzoeken. De heer Seheele verricht intussen zyn gewone bezigheden. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tte Smgel Lelden Glro 110 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21501

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1