Expositie van K. O. in Logegebouw Bomen brengen heel wat geld op Autobus reed woning binnen 1 Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 april 1959 Zesde blad no. 29723 mnmistra»!iiiiiiiiiniinoi Huldigingsgeschenk voor H.M. Koningin Juliana Wanneer Koningin Juliana op de laatste dag van deze maand vijftig jaar wordt, zal het Nederlandse volk Haar huldigen door een ge schenk in de vorm van een groot bedrag en door een persoonlijk ge schenk. Aan het eerste zal Hare Majesteit zelf een nadere bestem ming geven. Onder vermelding „Verjaarsgeschenk H.M. de Konin gin" kan men zijn bijdrage storten op gironummer 640.000, voorts bij de Nederlandse Handelmaatschap pij in Amsterdam (ten gunste van de rekening Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin) en bij alle plaatselijke bankkantoren, spaarbanken en boe. renleenbanken. Tenslotte heeft de hoofddirectie van de PTT in Den Haag alle directeuren of beheerders van alle postkantoren, hulpkantoren etc. in Nederland instructie gegeven, dat tot en met 18 april stortingen op giro 640.000 Amsterdam ten gunste van de rekening Verjaarsgeschenk H.M. de Koningin kunnen plaats vinden zonder heffing van rechten. Gevangenen lieten twee gijzelaars vrij Bescheiden van opzet, doch het aan- iien alleszins waard is de expositie van tersohillende werkstukken in het Loge gebouw aan het Steenschuur. Deelne mers aan de werkcursussen van K. en 0. hebben nl. op verzoek van het nog steeds even actieve bestuur van de Leidse Volksuniversiteit hun werk in gezonden. Aan het eind van het vorige ;aar hebben de cursisten aan elkaar hun rerk laten zien, thans echter worden ille leden uitgenodigd een kijkje te ko men nemen. Het resultaat van o.m. de rolgende cursussen tekenen, schilderen, boetseren, fotograferen, moderne hand verken. poppen maken en bloemschik- len kan zeer zeker gunstig genoemd vorden. Dankzy de ijver van de cursis- «ÉL ten en het enthousiasme van de docen ten kan er ieder jaar opnieuw heel wat bereikt worden op artistiek gebied. De cursussen hebben zoals de heer H. de Wilde, voorzitter van K. en O., gister avond bij de officiële opening van de tentoonstelling ook zei, vooral ten doel het stimuleren van de zelfwerkzaamheid en het kweken van meer kunstzinnig gevoel. De heer De Wilde hoopte van zelfsprekend. dat de toeloop groot zal zijn. Hij dankte zowel de docenten als de cursisten voor al het verrichte werk, dat nu aan de publieke opinie wordt prijsgegeven. Een bijzonder woord van dank gold de commissie van de werk cursussen van K. en O., waarvan M. Zaalberg de voorzitter is. De tentoon stelling is op fraaie en kunstzinnige wij ze ingericht er moest gewoekerd worden met de beschikbare ruimte en heeft gisteravond reeds vele bezoe kers getrokken. Foto's, beeldjes, teke ningen en schilderijtjes, poppen, bor duurwerk en niet te vergeten enkele ju weeltjes van bloemschikkunst zijn op deze expositie, die vanmiddag van 3—5 uur en tot slot vanavond nog van 8—10 uur geopend is. te bewonderen. Voor alle leden van K. en O. is er dus een unieke gelegenheid om veel moois te zien! Op de foto ziet men een aantal zelf gemaakte poppen. (Foto L.D./van Vliet) De gevangenen van de Staatsgevan genis van Montana, die donderdagavond in opstand zijn gekomen, hebben van daag twee van hun 23 gijzelaars vrijge laten. Een van deze twee is de gevange- nispsyoholoog, de ander is een bewaker die aan suikerziekte lijdt en die een in storting nabij was toen hij vrijgelaten werd. De gevangenispsyoholoog was vrijdag avond al korte tijd vrijgelaten om met de pers te spreken. Hij zei toen dat de gevangenen zeker hun gijzelaars zouden vermoorden als de autoriteiten de ge vangenis lieten bestormen. „Het is er erger dan de hel", zei hij. Toen hij van ochtend weer werd vrijgelaten, zei hij, dat de gijzelaars goed behandeld wor den en genoeg te eten krijgen. Toen de opstand donderdag uitbrak, hebben de gevangenen een bewaker doodgeschoten en een andere gewond. De woordvoerder van de rebellen, Jerry Myles, verklaarde dat de opstand een protest is tegen de sleohte behandeling en de politiek van het bureau, dat vrijlating op erewoord regelt. De woordvoerder zei in een toepraak van 15 minuten: „Wij strijden niet voor het heden, maar voor de volgende knaap die hier binnenkofmt". Myles wenste, dat de journalisten de gevangenis eens zouden bekijken om te zien. hoe de om standigheden daar zijn. „Ik denk niet dat ze zullen worden toegelaten; men wil niet. dat de pers weet hoe het leven hier is. Wij waarborgen dat de journa listen veilig zullen zijn", aldus Myles. De autoriteiten hebben een legertje van 150 manschappen van de Nationale Garde, uitgerust met geweren en ma chinegeweren. bij de negentig jaar oude gevangenis geconcentreerd, doch de aanval die vrijdag ondernomen zou wor den werd afgelast omdat de gevangenen dreigen hun gijzelaar leven te verban den. ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Het einde van de „Sibajak" nadert Zoals reeds bij het in de vaart komen van de geheel verbouwde en gemoder niseerde „Willem Ruys" door de direc tie van de Kon. Rott. Lloyd werd mee gedeeld, zal de „Sibajak" in de loop van dit jaar uit de vaart worden geno- nen. Thans is besloten, dat de „Siba- ak", die nu op weg is van Rotterdam ia het Panamakanaal naar Nieuw Zee and en Australië, na terugkeer in Rot- erdam in begin juni, nog slechts één eis naar deze landen maken, waar- oe het schip op 23 juni uit Rotterdam al vertrekken. Na beëindiging van deze reis zal de Sibajak" worden verkocht voor de sloop, vaarmee een einde zal komen aan een !u-jarige veelbewogen loopbaan van dit assag iersschip, dat in die jaren enige ionderdduizenden passagiers over de rereldzeeën heeft vervoerd. Kurhaus Cabaret wordt Kurhaus Paviljoen „De directie van de Exploitatie Maat schappij Scheveningen heeft besloten het zich thans in vergevorderd sta dium van restauratie bevindende Kur haus Cabaret in mei te heropenen onder de naam „Kurhaus Paviljoen". Tot deze naamsverandering werd ivergegaan uit hoofde van het veran- erde karakter van de gerestaureerde akaliteit. Tegenover de zomerexploitatie an weleer komt thans, door de verte erde opname in het gehele Kurhaus- omplex, de jaarexploitatie te staan, raardoor de ruimte ook voor andere oeleinden dan cabaret, en toneelvoor tellingen zal worden gébruikt. Door de iieuwe benaming wordt vermeden, dat nen deze lokaliteit te zeer met één epaald gebruik 'blijft associëren. Gedurende het zomerse speelseizoen al het woord „cabaret" er als neven- enaming aan toegevoegd blijven. De benaming paviljoen heeft voor het bewuste gebouw een zeker historisch recht. In de negentiger jaren van de vorige eeuw, toen het gebouw in ge bruik was als „binnenbad-gebouw" van de Maatschappij Zeebad, droeg het de naam „Pavilion des bains". Veel vossen op de Veluwe Op de vossen in de bosrijke streken van ons land is in de laatste jaren veelvuldig gejaagd, doch desondanks weten de dieren zich in vrijwel elk bos te handhaven. In de afgelopen dagen zijn er rond Ede 22 gedood. De jachtopziener van het nationale ark „De Hoge Veluwe", de heerPlanta, schoot er 2, de jachtopziener van het landgoed „Planken Wambuis" 6 en de jachtopziener in het Deelerwoud niet amder dan 14! Men vreesde enige tijd geleden dat rondzwervende vossen de hondsdolheid ilie in Westduitse streken heerst, over de grens zouden brengen. Er werd een hoge premie op het leven van de rode overs gesteld. In de afgelopen twee jaar zijn er op ie Veluwe honderden gedood, maar te en de verwachtingen in slaagt men er net in de vossen geheel uit te roeien. Katholieke politieke studenten organisatie Enige katholieke studenten bereiden df totstandkoming van een katholieke alitieke studenten organisatie voor. Het i de bedoeling deze organisatie een roepering te doen zijn, die openstaat oor iedere katholieke student, ongeacht ]n politieke richting. Er zal geen en- tle binding bestaan aan welke organi se, vereniging of instelling dan ook, Wk niet met de KVP. Omstreeks half mei zal een bijeen komst worden gehouden, waarbij verte- enwoordigers worden uitgenodigd uit He universiteitssteden. Getracht zal jorden in september met de werkzaam- *den te starten. Deze 215 meter hoge toren wordt de grote trekpleister van de tuin bouwtentoonstelling. welke in okto ber in Dortmund zal worden ge houden. In het topje van de toren bevindt zich een restaurant, dat zes maal per uur op zijn as draait, zo dat de bezoekers gezeten aan het raam langzaam het hele panorama aan zich voorbij zien trekken. De toren zal ook als TV -antenne wor den gebruikt. De onsterfelijken Potasch en Perlemoer Voor de tweede maal in dit seizoen waren „Potasch en Perlemoer", ditmaal „in textiel", gisteravond in de Leidse Schouwburg de gasten van K. en O., en wederom werd het door hen ontstoken vuurwerk van grappen en grollen met denderende lachsalvo's van het al spoe dig in de goede stemming gebrachte pu bliek beantwoord. Dat de regisseur Johan Kaart de gren zen, welke een blfjspel stelt, herhaalde lijk door zijn ensemble deed overschrij den zodat wij, vooral in het tweede be drijf, midden in de klucht verzeilden, wie zal het hem euvel duiden? Zeker niet het publiek, dat zich weerloos overgaf aan uitbarstingen van grote vrolijkheid en voldaan en met fris opgeschudde le vers huiswaarts keerde. Johan Boskamp en Johan Kaart wa ren als de deerlijk in het nauw gedre ven, maar tijdig ontzette Potasch en Perlemoer onweerstaanbaar grappig. Wilma van Klaveren deed als juffrouw Goldman, zonder in de klucht te ver vallen, niet voor hen onder. Rudi West gaf een louche advocaat Feldman te aanschouwen en Ton van Otterloo was een alleszins aanvaardbare, sympatieke Boris Andriëff. B. H. Vraag Uw apotheker of drogist. DS. J. A. VAN NIE GAAT MET EMERITAAT In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de provinciale kerkvergadering Tan Noord- Holland met ingang van 1 mei aj. emeritaat verleend aan ds. J. A. van Nle uit 's-Graveland, predikant van de Ned. Herv. Kerk. Nadat ds. Van Nie in 1921 door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 11 december van datzelfde jaar door ds. J. Goslinga uit Utrecht te Rijnsater- woude in de classis Leiden in het ambt bevestigd. Daarna stond hij verder nog te Moercapelle 1924 tot 1926; Zetten 1926 tot 1930 en ruim zeventien jaar te Hoogeveen. Sinds 19 oktober 1947 dient ds. Van Nie de Hervormde Gemeente van 's-Graveland. welke met Ingang van 1 juli 1954 met die van Ankeveen werd gecombineerd. Na zijn emeritaat zal hij zich te Utrecht vestigen, waar hij in de wijkge- meente „Mariëndaal" nog bijstand in het pastoraat sal verlenen. Nederlands kustvaartuig voor de Engelse kust in moeilijkheden geraakt In de afgelopen nacht seinde een 298 ton metend Nederlands kustvaartuig dat het zich ten noorden van Kaap Lands End in moeilijkheden bevond. Doordat de machine was uitgevallen dreef het scheepje af naar de Britse kust. De machinekamer stond onder wa ter. Later gingen ook de lampen aan boord uit. Weer later werd geseind, da' er eveneens water in de verblijven van de bemanning was binnengedrongen. Onmiddellijk na het eerste noodsein waren schepen naar de „Marjan" opge- stoomd. Het Nederlandse kustvaartuig „Eljo" (493 ton) bleef in de directe om geving van het schip-in-moeilijkheden. Het Nederlandse tankschip „Ameland", dat zich op vijftien mijl afstand bevond zette koers naar de aangegeven plaats, evenals het Britse oorlogsschip „Leo pard", de reddingboot van Stives en een Britse sleepboot, de „Englishman". Het fregat „Leopard - dat werd vergezeld door het escortevaartuig voor de duik- bootbestrijding „Battleaxe" - liet later weten, dat het erin was geslaagd een lijn aan boord van de „Marjan" te krij gen. De kustwacht heeft medegedeeld, dat de „Englishman" het kustvaartuig waarschijnlijk op sleeptouw zal nemen naar Falmouth. Later werd bekend, dat het slepen was overgenomen door de Britse sleepboot „Englishman". De zeven bemanningsle den van de „Marjan" zijn aan boord ge bleven. Het Nederlandse schip maakt zware slagzij en het achterschip ligt diep in het water. De sleep vordert met snel heid van drie knopen. Advertentie Voelt U allemaal kriebelhand jes in Uw nek? Als U het ons vraagt bent U dan hard aan een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie toe. Bijv. 5/7 d. Londen f 148.-/f 179.- 14 d. vliegreis Spanje, Ibiza f 551.- 10 d. vliegreis Mexico f 3258.- Neerlands eerste reisbureau I Aan Lissone-Lindeman I Plettcrijkade 50 Den Haag Stuur mij Uw gratis vakanticreisgï I B Naam Adres Woonplaats (Foto Leidsch Dagblad) Reeds enige tijd is een aantal bomen- rooiers bezig met het omkappen van de bomen, die er van Alphen tot aan Rfjn- saterwoude langs de Herenweg staan. Het is de bedoeling, dat alle bomen in totaal 388 zullen worden gerooid. Deze bomen, waarvan de leeftijd varieert van 40 tot 100 jaar, brengen thans veel geld op. Er zfjn er namelijk bü die voor bijna f. 1000 verkocht cün. In totaal ontvangt de provincie voor deze bomen rond f. 350.000. Ongetwijfeld zal het landschap van de Vierambachtspolder niet aan schoonheid winnen. Velen zullen het wel betreuren, dat uit ons toch al zo boom-arme pol derland weer een zo groot aantal bomen gaan verdwijnen. Het rooien van de bomen houdt even wel velband met de plannen voor een parallelweg, die westelijk van de be staande rijbaan geprojecteerd is van Alphen tot aan Rynsaterwoude. Het ligt in de bedoeling ook daar weer bomen te doen opgroeien. De gerooide bomen gaan alle naar Duitsland voor het vervaardigen van fineerhout. Het rooien zal na 1 mei a s. gestaakt moeten worden omdat er na die datum, dus gedurende de groeitijd een rooiverbod voor iepebomen is in ons land. Maar verjaarsfeest ging toch door Advertentie (Van onze oorrespondent) Oma Adam uit Hulst kreeg gistermor gen op haar 71®te geboortedag heel on verwacht en ook niet bepaald prettig verjaarsbezoek. „Ik geloof, dat ik iemand hoor", had haar hardhorende echtgenoot (80) gezegd, toen om kwart voor negen een autobus vol mensen met een dave rende klap tegen de voorgevel was ge botst en twee mater de voorkamer was ingereden. „Da's oorlog!", had de jarige geroepen, maar toen ze de schuifdeuren opende, zag ze dat de autobus van Ter- neuzen met zijn motorkap tegen de tafel stond. Chauffeur A. Sijs uit Axel, die geschrokken was van een plotseling uit een zijstraat opduikende bestelwagen, durfde niet te remmen, omdat hij dan ongetwijfeld met zijn veertig passagiers in de sloot was beland. Hij had de keus tussen een boom en het huis en in die ene seconde besliste hijhet huis. Leek er op gemaakt Met daverend geweld schoof de lijn bus Terneuzen-Hulst van de Zeeuws- Vlaamse Tramweg Maatschappij het huis van de familie Adam binnen. Het huis leek er voor gemaakt, want het dak van de bus schoof precies onder het j plafond, zodat de schade beperkt bleef j j tot een verwoeste voorgevel en een half- j j geruïneerde voorkamer. De chauffeur kwam met de schrik vrij en van de veer- i tig passagiers meest leerlingen van scholen in Hulst liepen er slechts drie een enkel-, kaak. of sleutelbeen fractuur op. Twee artsen waren spoedig ter plaat se om de overige reizigers van jodium en pleisters te voorzien. Geluk bij ongeluk Weer een stap verder bij het overleg in Genève De vertegenwoordigers van de V.S., Engeland en de Sovjet-Unie, die het te Genève eens trachten te worden over een verbod op het nemen van proeven met kernwapens, hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan een door En geland voorgestelde inleiding tot een desbetreffend verdrag. In deze inleiding wordt aangedrongen op de uiteindelijke vernietinging van de bestaande kernwapenvoorraden. een ver bod om nieuwe kernwapens te vervaar digen, een voorgoed staken van de proe ven met kernapparaten onder doeltref fende controle en een uitsluitend door vreedzame doeleinden gebruikmaken van kernenergie. Hoe hondt U dat iiftl Neem 2 of 3 VALDISPERT dragees en U wordt weer ras- tig, opgeruimd en kalm. VALDISPERT is een zeker weckend, onschadelijk natuur- prodnkt zonder reuk of smaak* Ook nerveuze kinderen nemen het graag in en verdragen het goed. Het klopt al weert Plan van Bonn voor oplossing van de Duitse kwestie De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, heeft gis teren op een plaatselijke verkiezingsbij eenkomst in Bitburg verklaard, dat de Bondsregering werkt aan een plan voor de oplossing van het Duitse vraagstuk en dit plan zal voorleggen aan de mi nister van Buitenlandse Zaken van het Oosten en Westen op de conferentie die in mei in Genève zal worden gehouden. De Henry Denny veilig Het 499 ton metende Nederlandse kustvaartuig „Henry Denny" dat twee dagen eerder in een zware storm ten zuiden van IJsland ernstige averij op liep, is gisteravond met 16 hongerige op varenden aan boord in een haven van de Vestmann-eilanden aan de zuidkust van Usland aangekomen. Er waren twee vrouwen en vier kin deren aan boord. Een van de vrouwen is de echtgenote van kapitein G. Pep ping, die drie kinderen bij zich had. Twee diagen lang hadden de opvaren den niet gegeten. Zij zagen er uitgeput uit toen zij aan land kwamen. De brug is zwaar beschadigd. Een bijzonder gelukkige omstandig heid was, dat de schoondochter van het bejaarde echtpaar die in de voorka mer als patiënt te bed had gelegen j Juist de avond tevoren naar het zie kenhui® was vervoerd. Toen de van voren als een harmoni ca ingedrukte bus uit de woning werd verwijderd, dreigde de slaapkamer naar beneden te komen. Eerst toen de boven verdieping voldoende was gestut, kon de wagen uat zijn benarde positie worden bevrijd. De oude heer Adam vatte het ongenode bezoek nogal lakoniek op: „Ik ■bof ermee, want ik heb ons huusje net een week of wat geleden aan mijn zoon overgedragen. Die moet de zaak dus maar weer oplappen". Een deur verder is de verjaardag 's avonds toch gevierd. Want al komt er een bus je huis binnen, rijden, dat mag in Zeeuwsch-Vlaande ren geen beletsel voor een feestje zijn.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17