Mensen: denk er goed aan! ZATERDAG 18 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 Srank ioxfd leeft voort in talloze originele gebouwen Ontbijten is li Wrights scherpe kopeven origineel als zijn werken. Zijn architectuur was aanvankelijk sterk omstreden, nu algemeen erkend Man van gedurfde uitspraken (Van onze correspondent in Washington) Amerika's grote architect Frank Lloyd Wright is overleden. De man, die altijd een sterke neiging had tot het dramatische en thea trale is achter de coulissen ver dwenen. Wright is 89 jaar oud geworden en heeft na zijn 65ste jaar nog bijzonder grote schep pingen verricht. Zijn creativiteit bleef hem bij tot aan het einde van zijn leven. Steeds weer ver wachtte hij, dat zijn volgende werk zijn belangrijkste zou zijn en vaak had hij daarin gelijk. Het meest zal Wright natuurlijk voortleven in zijn bouwwerken: de be roemde „prairiehuizen" uit zijn begin tijd, het Imperial Hotel in Tokio, „Falling-water", het huis dat hij in Bear Run (Pennsylvanië) over een waterval bouwde, het" thans bijna voltooide tonvormige Guggenheim- museum te New York. Wij noemen hier nu maar enkele uit de zevenhon derd gebouwen van deze ax'chitect, die men, over de wex*eld verspreid, kan bewonderen. Maar nu, in de eerste dagen na zijn dood, komen allerlei uitspraken in de herinnering van deze onconventionele beeldenstormer, van deze man, die naar hij zelf zei liever eerlijk-arrogant dan schijnheilig- nedei'ig was. In zijn taal en in zijn kleding toonde hij een stex*ke neiging naar de klinkende frase en de opval lende gestalte van het toneel. Waar lijk, aan zin voor publiciteit heeft het hem niet ontbroken! Hij was het die televisie kenschetste als „kauwgummi voor de ogen". Het gedenkteken in Washington voor pre sident Jefferson noemde hij een „open bare retirade". Modexme stadswijken heeft hij eens „achterbuurten met bad kamers" genoemd en de classicistische regeringsgebouwen in de Amerikaanse hoofdstad kwalificeerde hij als „steen groeven om grootheidswaanzin te be vredigen". Compliment uit Tokio Lange tijd was Wright een zeer om streden figuur in de Verenigde Staten, maar in 1949 kende het Amerikaanse Instituut van Architecten hem dan Actie en charme tot een harmonische eenheid verenigd door de beroemde Aquamaidsdia hun water balletten met een bijna vol maakte precisie uitvoeren in Miami, Florida toch eindelijk de hoogste onderschei ding toe: een gouden medaille. Wright had de gewoonte om over de leden van dat instituut te spreken als over „oude heren die niet zonder over schoenen de straat op durven" en men kan zich daarom wel voorstellen, dat hij van die kant niet zo vlot onder scheiden werd Het Imperial Hotel in Tokio dateert van vlak na de eerste wereldoorlog. Wright had aan dit bouwwerk een „drijvende fundering" gegeven. In 1923 publiceerden de Amerikaanse kranten het sensationele nieuws over de grote aardbeving te Tokio. Ook het grote hotel van Wright heette ineengestort te zijn. Maar de architect zelf weiger de dit te geloven. Pas enkele dagen later kreeg hij een telegram van zijn oude vriend baron Okura. Deze seinde hem, „Imperial onbeschadigd. Een mo nument voor uw genie in Japan. Ge lukgewenst." Wright haatte de opeengehoopte ge bouwen in de moderne steden en ge loofde dat iedereen een woning kon hebben waar voldoende ruimte is om zich te bewegen. Zijn ideaal legde hij in het ontwerpen van Broadacre City een plan voor een modelstad die nimmer werd gebouwd. Wright nam de strenge lijnen van de 20ste eeuwse machines en ver mengde deze met de levende vormen van de natuur. Door het materiaal van de natuurlijke omgeving te ge bruiken schiep hij een gebouw dat „bij het landschap behoorde". Het hierboven genoemde Guggen heim-museum in New York is thans bijna gereed. Het bouwwerk contras teert scherp met de statige woonhui zen van Fifth Avenue, tegenover het enorme Central Park. Maar voor contrastwerking werd Wright minder en minder beducht. Het museum ziet er uit als een kolossale ton en daar binnen zullen de bezoekers de schilde rijen kunnen bekijken langs spiraals gewijs oplopende gangen. Het is nog niet zeker of een ontwerp dat hij voor Chicago maakte, zal wor den uitgevoerd. Wij bedoelen de mijl- hoge wolkenkrabber met 510 verdiepin gen. In het conventionele Wash ington kreeg Wright geen voet aan de grond. Daar houdt men het bij olas- sicistische onechtheid of enorme, plompe kolossen. vulling met melk- of vleeseiwitten. Heet gebruik van een eiwitrijke belegging verdient daarom voorkeur boven uit sluitend zoete beleggingen. Voor het gebit is het goed om niet uitsluitend zachte kost (pap e.d.) te geven. Heeft men te maken met kin deren. die 's ochtends geen hap brood door de keel kunnen krijgen, dan kan een ontbijt van alleen pap tijdelijk de beste oplossing zijn, (In sommige ge vallen zaï de sfeer aan, de ontbijttafel de eetlust belemmeren en niet zozeer het feit, dat er brood wordt gegeten). Als bindmiddel voor pap en als brood soorten verdienen de vitamine B-rijke produkten de voorkeur boven de sterk gezuiverde. Pap van zgn. kant-en klaar havermout of kindermeel doet in voedingswaarde niet onder voor ge kookte havermout of kindermeelpap. Het ontbijt in ongeveer driekwart van de gezinnen in ons land bestaat alleen uit belegd brood met thee. In 1 op de 10 gezinnen wordt behalve be legd brood iets anders opgedist, zoals pap, fruit of ei of beschuit.. Ei en fruit gebruikt men in slechts 1 2% van de gezinnen geregeld aan het ontbijt. Dat het gehele gezin niet ontbijt, komt zeer sporadisch voor. Hoe het in dit opzicht staat met alleenwonenden en gezinsleden afzonderlijk, is ons niet bekend.. Zeker is, dat de getallen hier ongunstiger liggen. Bij volwassenen kunnen redenen voor niet- of onvol doende ontbijten zijn: onvoldoende waardering voor het ontbijt (daarom b.v. niet tijdig opstaan), al of nie't werkelijk gebrek aan eetlust in de morgen. Vooral bij kinderen wordt de tijd, die voor het ontbijten nodig is, nog wel eens onderschat, met als ge volg, dat deze maaltijd een en al ge haast en gejakker is. Bij de voorlichting dient er daarom op te worden gewezen, dat het ontbijt niet alleen goed samengesteld moet zijn. maar dat het ook in rust genoten behoort te worden. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt In onze maatschappij is het gebruik van drie maaltijden, waaronder twee broodmaaltijden vrijwel algemeen. Het ontbijt is bij ons, in tegenstelling tot dat in enkele Angelsaksische landen, gewoonlijk de lichtste maaltijd. Ook al is ons ontbijt dan weinigomvattend. het is van grote waarde. In de eerste plaats omdat het niet gemakkelijk is om zonder ontbijt de in de loop van de dag benodigde hoeveelheid voedings stoffen op te nemen. Men rekent b.v., dat van de calorieën 1/4 bij de eerste maaltijd wordt opgenomen. Bij onder zoekingen in de VB. verricht, is o.m. gebleken, dat personen, die geen ont bijt tot zich namen, niet toekwamen aan de aanbevolen hoeveelheden calo rieën calcium en vitamine C, terwijl zij, die wel ontbeten, deze hoeveelheden wèl opnamen: ook de opname van ijzer en thiamine door de niet-ontbij- ters bleef beneden de aanbevolen hoe veelheden. Door 80% van de onder vraagde personen werd in de loop van de dag de .schade" niet ingehaald. Ten gerieve van degenen, die menen de slanke lijn te dienen door niet te ontbijten, zij vermeld, dat bij het onderzoek bleek, dat de lekkernijen of het andere voedsel, dat in de morgen uren werd gegeten om het hongerge voel te stillen, veel calorieën leverde. Een tweede punt is, dat het al-of- niet-ontbjjten van invloed kan zijn op geestelijke en lichamelijke prestaties. Tubtle c.s. lichten ons hierover in na proeven genomen te hebben met diver se kleine groepen vrijwilligers van ver schillende leeftijd. Deze vrijwilligers werden aan enkele .tests" onderworpen, waaruit o.a. reactiesnelheid, mate van trillen van de hand, hoeveelheid arbeid en uithoudingsvermogen bij een be- éél belangrijk paald „proef-werk" werden vastge steld; in kunstmatige proefsituaties dus.. Uit deze onderzoekingen, die vele weken duurden, bleek dat niet-ont- bijten bij de meeste personen een on gunstige invloed had op het uithou dingsvermogen en de hoeveelheid wex-k die in een bepaalde tijd kon worden verzet. Vermoeidheidsverschijnselen traden minder spoedig op wanneer men wel ontbeten had. Van de schooljongens werd bovendien gerapporteerd, dat zij beter opletten en betere vorderingen maakten in de proefperiode, waarin een ontbijt genuttigd werd. Bij de bejaarden (60—83 jaar) was er een verschil van betekenis in het trillen van de hand al naar gelang men wèl dan niet een ontbijt had ge bruikt. Opmerkelijk was, dat de jonge mannen sterker reageerden op niet- ontbijten dan de jonge vrouwen en dat de reacties zeer individueel waren. Aangenomen mag worden, dat de ge constateerde verschillen niet alleen in px'oef-situaties, maar ook bij het ge wone werk aanwezig zullen zijn. Eer lijkheidshalve dient te worden ver meld, dat in de geen-ontbijt-periode van 's avonds 6 of 8 uur tot de volgende ochtend 12.00 uur niets gegeten of ge dronken werd. Bij het samenstellen van het on tb ij t- „patrocn" dient rekening te worden gehouden met de samenstelling van de andere maaltijden. Z'o is het b.v. ge- wenst, dat bij het ontbijt fruit wordt gebruikt, als dat niet gebeurt bij de andere maaltijden. Zeker indien de consumptie van melk (als drank of in spijzen) beneden de dagelijks aanbe volen portie van 1/2 3/4 liter blijft, is een melkdrank of melkgerecht op de ontbijttafel nodig. Zoals U weet. wordt de eiwitwaarde van het brood verhoogd door een aan- Frank Lloyd Wrights schepping Falling water" zie artikel) Ik wil wedden, dat menigeen haar nog niet eens gezièn heeft Een kabinetsformateur bijv. is bezig met zijn ministers keuze. Hij tuurt peinzend uit zijn Torentje op 't Binnenhof en ziet alleen figuren, die voor de keuze bedanken Een koopman kijkt misschien niet eens naar buiten: hij heeft 't vèèl te druk met z'n klanten, facturen en for mulieren. Een bewsmakelaar ziet alleen reeksen cijfers en oplo pende of dalende koersen. Een ambtenaar vult tabellen in, een journalist ziet een oneindige reeks sensatieberichten op de telexrol, de foto graaf zit in z'n donkere kamer en ziet helemaal niks. Zo gaat een ieder z'n treurige gang en intussen laat hij de natuur groeien en bloeien, zonder er een ogenblik naar te kijken Vergeet de 'lente niet! Dat mag menigen wèl op 't hart gedrukt. Zijn we met z'n allen niet volkomen verstrikt in de jacht om het dagelijks bestaan? Zijn we niet van uur tot uur, beter gezegd, van minuut tot minuut, bezig met onze dagelijks opgaven: persoon lijke, zowel als zakelijke? En vergeten we dan niet te profiteren van de pracht aan lentebloesem, die nu overal uitgebot is en kleuren rond ons tovert? Wie weet: als deze zorgelijke vriend even die heer lijke bloesemtooi had aangeraakt, was alles, waar hij nü over tobt, allang in orde. Nu tobt hij waarschijnlijk nóg. U doet toch niet met hem méé? Daarvoor is de lente waarachtig niet bestemd! Denk daar góed aan. Dat moet ik zélf ook! FANTASIO. Foto Wil Eiselin, Rijswijk Misschien ben ik de vos die de passie preekt, maar kom aan mensen, we moeten er gèèn gras over laten groeien: het gras is uit de grond geschoten, vóór we er erg in hebben. Dan is de lente al zó ver gevorderd, dat ze haast achter de rug is. Het is de benauwende vloek van deze tijd, dat iedereen zó met z'n eigen gedachten bezig is, dat-ie nauwelijks tijd en gelegenheid voor de ander vindt, om niet te spre ken van èl het mooie, dat rond hem open staat. De natuur is er om U 't leven wat prettiger te maken: waarom zoudt U dan van dit gratis geschenk niet méér voordeel trekken dan U nü doet? Zet Uw beide ogen open; 't is héus kort dag! Bent U misschien als deze meneer? In z'n actetas zitten alle belangrijke papieren, die beslist vandaag nog om afhandeling vragen. Z'n hoed diep over de ogen, kijkt hij niet opzij of om hoog, alleen strak voor zich uit: er is zó veel te doen! Boven hem, hangen de geurigste boeketjes. Merkt deze geplaagde ziel er iéts van? Welnee: die tx-ansactie is nog niet voor mekaar. Dat is toch vèèl belangrijker? Tót er geen transacties voor hem nodig zijn Daarom: 't is vèèl verstandiger vrij rond U heen te kijken, met allebei Uw longen de frisse lucht in te ademen en te profiteren van de enkele zonnestralen, die als ze komen góed komen, dan U op dat ene armzalige punt dood te staren

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 16