Nog geen einde aan de hausse, hoewel zij af en toe weifelend is De Rode hand pleegde aanslagen op wapenhandelaars in West-Duitsland TECHNISCHE GOEDEREN Voorzichtige stemmen manen... MANTELS MANTELKOSTUUMS Van Egmond Bomaanslagen op leveranciers van Algerijnse opstandelingen Prof. Oud op V.V.D.-congres Geen vreesdat nieuiv bemind sociaal tekort zal schieten Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 april 1959 Derde blad no. 29723 I WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAGZATERDAG ZONDAG:' MAANDAG f is MfÈ w fA f i7 /i f i« J /s /;f 20 BH APRIL ft M AP R11 W f APRIL f W APRIL A W Ap*a APRIL woensdag 15 t/m vrijdag 24 april - Terrein Croeselaan INDUSTRIEAlgemene machinebouw. \r.o. machines, apparaten en onderdelen voor kernenergie, complete industriële installaties. Verbrandingsmotoren, stoommachines, -ketels en appendages. Elektrische installaties, w.o. elektro motoren, transformatoren, gelijkrlchters, draad en kabel, schakelmateriaal, telefonie, telegrafie, enz. Pompen, compressoren, blaas- en afzuiginstallaties. Apparaten en ventilatoren voor luchtbehandeling. Oven- en droogin richtingen. Drijfwerken, tandwielen en mechanische overbrengingen. Grondstoffen en half- S CHEEPS BOUW: Cascobouw: LJzer. staal, non-ferro-metalen, kunststoffen. Voortstuwing: Scheepsmotoren, turbines, schroeven enz. Besturing en navigntieapparatnur: Stuurmachlnes, nautische instrumenten, radar, radio, enz. Beveiliging: Brandbeveiligingsmateriaal, reddingsmateriaal, enz. Baad- gcrei: Dekwerktuigen. lieren, kaapstanders, e.d., laadbomen. Technische voorzieningen: Huïpaggregaten, w.o. pompen, compressoren, machines en apparaten voor luchtbehandeling, verwarming, koeling en stookinriciitmcei. Elektrische uitrusting. Pijpleidingen, appendages, afsluiters, slangen, oruot- keukeninstallaties en -machines. Onderhoud: Verven.^ lakken, vernissen, e a. conserverlngs- en corrosiewerende middelen. Handelsinformaties cn voorncu- tinesdiensten: Diversen. J Een schone taak voor de nieuwe regering (Van onze financiële medewerker) Hoewel op de Newyorkse beurs, nadat het indexcijfer voor industriële aandelen boven 600 is gestegen, de hausse af en toe een weifelend karakter vertoont, is toch van een reactie van enige omvang geen sprake. Wel gaan er de laatste tijd waarschuwende vingers omhoog, deze week zelfs die van de voorzitter van de Newyorkse effectenbeurs, waarbij gewezen wordt op het grote gevaar van een buitensporige speculatie, vooral in de lager genoteerde waarden, omdat hieruit zou blijken dat ook de „kleine man" zich op de effectenbeurs waagt om „een graantje mee te pikken". Meer dan eens is aangetoond dat het koerspeil van de Amerikaanse aandelen een ongekende hoogte heeft bereikt, welke het rendement beneden dat van obligaties heeft doen dalen en dat de Amerikaanse economie op dit koerspeil zal moeten inlopen. De verwachting dat dit zal geschieden grondt men voornamelijk op de grote activiteit in de staalindustrie, waar de verkopen van het eerste kwartaal 1959 gelijk zijn geweest aan die van het eerste halfjaar van 1958 en op volle toeren wordt gewerkt. Meer cn meer blijkt thans echter dat de stijgende afzet bij de sta at fabrieken voor een goed deel verband houdt met de vrees, dat men het straks over het nieuwe looncontraot, dat op 1 juli a.s. zal moeten ingaan, niet eens zal worden. Het gevolg zal dan allicht zijn dat een stalking uitbreekt, waartegen de bedrij ven zich willen wapenen door het aan leggen van zo groot mogelijke voorra den. Temeer omdat men, met of zon der dekking, als uitvloeisel van het nieuwe contract een prijsstijging ver wacht. De voorraden bij de verbruikers werden per 1 januari j.l. op 12 a 13 mil joen ton geraamd. Men rekent er op dat ze eind juli tot 20 a 23 miljoen zullen zijn gestegen. Men houdt bier en daar rekening met de mogelijkheid dat na de grote aankopen in het eerste en tweede kwartaal, een terugslag zal intreden. „We 'kunnen dan wel gaan vissen", aldus een staalfabrikant. Het valt niet te zeggen op welke basis tussen werkgevers en werknemers tegen het midden van dit jaar een overeen stemming zal tot stand komen, maar dat men in de omgeving van de Newyorkse effectenbeurs een grotere bedachtzaam heid aan de dag legt, is verklaarbaar en kan haar slechts deugd doen. Zoals men weet heeft men zich in de V.S. reeds geruime tijd op Europese waarden gericht, welke in vergelijking met de Amerikaanse aandelen veelal goedkoper zijn. Dezer dagen werd echter bericht dat de uitgifte van aandelen Euro fund een beleggingsmij., die haar middelen zou beleggen in aandelen van ondernemingen uit de Europese Gemeen schap voor onbepaalde tijd is uitge steld. De belangstelling voor dit fonds is blijkbaar kleiner geweest dan men had gehoopt, waarbij de moeilijkheden rond Berlijn „naar men meent" een rol spe len. Overigens gaat de Amerikaanse be langstelling onverminderd voort, zoals ook wel blijkt uit een bezoek dat. 80 Amerikaanse experts aan ons wereld deel zullen brengen, waarbij ook Neder land niet zal worden vergeten. Dat het de grote concerns zijn, die de belang stelling van de Amerikanen trekken, be hoeft niet te worden betwijfeld en het zal niet by Philips en de KLM blijven. In hoeverre deze Amerikaanse reis reeds haar schaduw vooruit werpt, laten wij in het midden, maar een feit is, dat het met name de aandelen van de grote financieel sterke concerns zijn, die ook in de afgelopen week weer op de voor grond traden. Het kan niet worden ont kend dat de over 1958 gepubliceerde jaarcijfers en de prognose voor 1959 als een steunpunt voor het koerspeil van de aandelen moeten worden beschouwd. Amsterdamsche Droogdok, Bührmacm Papier, Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij. Berghuizer Papier, Ketjen, Thomiassen Drijver, Kloos om de voornaamste slechts te noemen komen bij nagenoeg gelijke of hogere winsten en gelijke of hogere dividenden met Jaarverslagen uit. die de beurs tot enig optimisme moeten stemmen. Toch worden ook ten onzent waar schuwende stemmen vernomen, bijv. in het jaarverslag van de Unitas, een grote beleggingsmij., die de intrinsieke waarde van haar aandelen van 37414 in 1952 tot 911 ultimo 1958 heeft zien stygen. Zij spreekt als haar oordeel uit dat het al- getpene koerspeil hier te lande en over zee grote voorzichtigheid gebiedt en dat men ten aanzien van zeer vele indivi duele fondsen bij toepassing van de tot nu toe gebruikelijke maatstaven tot ver. ontrustende conclusies moet komen. Hier wordt vermoedelijk op de aanmer kelijke wijziging in de verhouding tussen beurskoers en dividend gedoeld, tenge volge waarvan ook hier het rendement nog altijd daalt, al is het nog steeds ho_ ger dan in het buitenland. Toch is het aan de andere kant niet bevreemdend dat men in sterkere mate gaat letten op de innerlijke positie der ondernemingen, welke hier te lande, dank zij een zeer conservatief beheer, hecht en sterk is en de waarborg biedt dat men ook in slechte tijden met zijn geld bij dergelijke ondernemingen vei lig is. Een staaltje van Nederlands conser vatisme heeft de directie van de Am sterdamsche Droogdok Mij gegeven door ter financiering van een tweede bedrijf geen converteerbare obligatielening, maar converteerbare aandelen uit te ge ven, hoewel de rente van de obligaties fiscaal aftrekbaar is, die van 5% divi dend op preferente aandelen niet. Zij is echter van mening dat een investering, die de eerste jaren niet rendabel is. niet met vreemd geld, waarover een vaste rente is verschuldigd, mag worden ge financierd, een principe, dat op zichzelf beschouwd, alleszins waardering ver dient, al zijn, de revenuen van de Am- sterdamsche Droogdok over een reeks van jaren zo groot geweest dat een ver. zwaring van de rentelasten door haar wel zou kunnen worden gedragen. Hier treedt intussen duidelijk de fis cale onbillijkheid in het licht dat ook over de primaire dividenden vennoot schapsbelasting moet worden betaald, terwijl het primaire dividend in feite als een rentevergoeding over het geïnves teerde kapitaal mag worden beschouwd. Nu in het buitenland Duitsland, Engeland tot belastingverlaging is en wordt overgegaan en de concurrentie op de wereldmarkten voor de Nederlandse ondernemingen in de naaste toekomst, ook daardoor, groter zal worden, is er op dit terrein voor de nieuwe regering een schone taak weggelegd.! Advertentie héél bijzonder. BREESTRAAT 173 De Dalai Lama uit vrije wil in India De Dalai Lama is in de vroege ochtenduren van vandaag uit Khe- long in Tezpoer in Assam aange komen. Indiase autoriteiten heetten de geestelijke leider van de Tibe- tanen welkom toen deze in een jeep Assam binnenreed. Na zijn aankomst gaf hij een verklaring uit, waarin hij met na druk zegt uit vrije wil naar India gekomen te zijn en niet onder dwang (volgens de officiële com munistische lezing is hij door de Tibetaanse rebellen ontvoerd). De Dalai Lama beschuldigde de Chi nezen van inmenging in de Tibetaanse aangelegenheden, ondanks de overeen komst van 1951 die bepaalde, dat Tibet volledig autonomie zou genieten. Hij be tuigde zijn dank aan premier Nehroeen de legering van India voor het verlenen van asiel. Voorts deelde de Dalai Lama mede, dat hij nog over zijn toekomst plannen moet nadenken. Hij zal nadere bijzonderheden bekend maken zodra hij gelegenheid heeft gehad om uit te rus ten en over de recente gebeurtenissen na te denken. (Van onze correspondent in Bonn) De Franse terroristenorganisatie „De Rode Hand" (La main rouge) heeft, naar met grote waarschijnlijkheid kan worden aangenomen, de reeks politieke aan slagen gepleegd, die sedert september 1956 West-Duitsland hebben verontrust. Het betreft hier o.m. aanslagen op wapenhandelaars, die wapens hebben geleverd aan de Algerijnse opstandelingen. Dit deelde gisteren te Frankfort de officier van Justitie Wolf mee, die thans een onderzoek instelt naar de moord op de West- duitse wapenhandelaar Georg Pochert. Onderzoek door officier van justitie in Frankfort De officier van Justitie in Frankfort heefit in nauwe samenwerking met de hoogste politie-instanties in de Bonds republiek deze zaak haarfijn kunnen on derzoeken. Daarbij kon hij vijf aansla gen aan een analyse onderwerpen: de bomaanslagen op de Hannburgse wapenhandelaar Ofoto Schlüter op 28 september 1956, waarbij Schlüters as sistent Lorenzen werd gedood, het ge bouw werd voor de helft vernield: op 3 juni 1957 legden de Rode Hand terroristen een bom onder de auto van Schlüter, die bij deze tweede aan slag zelf weer ongedeerd bleef, maar waarbij zijn moeder werd gedood; op 1 oktober 1958 ontplofte een bom onder het Westduitse schip „Atlas" in de haven van Hamburg, het schip liep aan de grond en bleek flink beschadigd te zijn. Met de „Atlas" zouden voor rekening van Schlüter Zweedse wapen, zendingen naar Algerije zijn gegaan; op 5 november 1958 werd te Bonn een aanslag van een auto uit gepleegd op de Algerijnse verzetsman Ait Ahcene, deze werd daarbij zwaar gewond; op 3 maart j.l. ontplofte in Frankfort een bom onder de auto van de West duitse in Tanger wonende wapenhan delaar Georg Pochert, die daarbij werd gedood. Laatste waarschuwing Voor al deze aanslagen acht men te Frankfort de Rode Hand verantwoorde lijk. Zelfs bleek men daar gisteren in staat de drie mannen te noemen, die in elk geval de moord op Pochert hebben voorbereid en gepleegd. Het gaat hier in de eerste plaats om de voormalige in specteur van de Franse geheime politie in Noord-Afrika, Jean Viary; hij zou in Marokko bij afwezigheid wegens enkele moorden ter dood zijn veroordeeld. De Dit is de befaamde Big Bende klok van het Engelse parlements gebouw waarvan de stem over de gehele wereld beroemd is. Binnen kort is het honderd jaar geleden, dat deze stem voor het eerst over Londen galmde. pas 27-jarige donkere Viary is een der leiders van de Rode Hand. Hij ziet er uit, zo zei men gisteren, te Frankfort, als een rock 'n roll boy en hy lijkt spre kend op Elvis Presley. Naast hem staan die 28-jarige Christian Durieux en de nogal mysterieuze Jean-Baptiste van Cottem, alias Pedro, een Belg, die zich pleegt, uit te geven voor agent van het Deuxième bureau, de beroemde Franse anti-spionagedienst. De bende heeft haar werk met alle terroristische middelen uitgevoerd, die maar denkbaar zijn. Zo zonden Viary en de zijnen aan de Hamburgse wapen handelaar Schlüter eens een pakje met een miniatuur-grafsteen en de woorden: „Schlüter, let op! Tweede en laatste waarschuwing! Scheidt direct uit met je stinkende wapenhandel!" Op dezelfde wijze hebben zij Pochert verscheidene malen gewaarschuwd. In tegenstelling tot Schlüter, die na de beide aanslagen, op hem gepleegd, zijn wapenhandel met de Algerijnse op standelingen beëindigde, was Pochert doorgegaan. Pochert zou tenslotte door de Rode Hand als een opgejaagd dier van Tanger naar West-Duitsland zijn gedreven, waar Viary en de zijnen hem in Frankfort op hun bekende manier met een bom onder de auto, precies onder de zitplaats van de bestuurder vermoordden. Protesten zijn zinloos De vragen, die thans onvermijdelijk, in het bijzonder voor de regering in Bonn, opdoemen, zijn, of de Franse geheime dienst ten deze samenwerkt met de Rode Hand en of de Rode Hand niets anders is dan een voorpost van deze geheime dienst. Voorts of men er diaarbij niet voor terugdeinst in nabuurlanden te ageren met bomaanslagen tegen de Al gerijnse opstandelingen. Men twijfelt er in Bonn niet aan en men hoort, in West duitse kringen steeds weer, dat de man, die bij dit "alles aan de touwtjes trekt, kolonel Mercier is, een uiterst belang rijke figuur in de Franse anti-spionage dienst. Maar in Frankfort verklaarde men gisteren wijselijk ook, dat het in deze zaak zinloos is Interpol in te scha kelen en dat het volstrekt nutteloos is te Parijs aan te kloppen voor nadere inlichtingen. Het gaat hier tenslotte om aanslagen met een zuiver politieke ach tergrond. Wel zijn er in Bonn kort na de aanslag op Pochert besprekingen ge voerd tussen het Westduitse en het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken. Daarbij zouden de Fransen een verbazingwekkende kennis ten toon hebben gespreid wat betreft de West duitse maatregelen op het gebied van de binnenlandse veiligheid. Charles Chaplin en zijn vrouw I filmspeler brachten bij zijn zeven- Oona luisterden naar een zanghui- tigste verjaardag, de die schoolkinderen de beroemde Gekant tegen te veel overheidsbemoeiing (Van onze correspondent) „Wie met ons in zee gaat, gaat niet scheep met een gezelschap reactionairen, dat van iedere so ciale gezindheid gespeend is. Maar tegelijkertijd is het zo, dat sociale politiek allerminst hetzelfde is, als socialistische politiek. Het ken merk van de socialistische politiek is de overschatting van de over heidsinvloed", aldus prof. Oud gisteravond in zijn rede ter ope ning van de algemene vergadering van de WD te Vlissingen. Het socialisme, vervolgde prof. Oud, kan zich niet openstellen voor de ge dachte of de dingen wellicht ook iets beter zouden kunnen gaan lopen als de overheid zich hier en daar eens wat ging terugtrekken en wat meer zou overlaten aan de werking der maat schappelijke krachten. Uit deze tegen stelling tussen de socialistische en de niet-socialistische zienswijze, zyn de moeilijkheden voortgevloeid, die in ons land de partijvex-houdingen geleidelijk meer en meer zijn gaan beheersen. Verklaarbaar Het was op zich zelf zeker vei-klaar- baar, dat onder de na-oorlogse verhou dingen naar samenwerking met de P.v. d. A. werd gestreefd. De bezwaren daar tegen traden in het begin niet zo dui delijk aan de dag toen temidden van de AMERIKAANSE JONGE BOEREN IN ONS LAND In het kader van de internationale uitwisseling van jonge boeren zijn twee Amerikaanse jongeren in ons land aan gekomen. Willette Lupo uit Omegs in de staat Georgia en William Morton uit Helena in de staat Arkansas, beiden 20 jaar. zullen een half jaar in Neder land blijven. Donderdag zijn zij in Den Haag ontvangen en vandaag zijn zij op him eerste logeeradressen aangekomen. Willette verblijft tot eind mei bij de familie H. Warmerdam, Zilkerbinnen- weg 2, De Zilk en William gaat naar Middenmeer (N.H.). Gisteren brachten de jongelui bezoeken aan De Keukenhof en de veiling te Aalsmeer. Om elkaar of voorlangs elkaar Hoe te handelen op een kruispunt, indien een tegenligger, evenals U, naar links wil afslaan? Moet dan om elkaar of vóór langs elkaar worden gereden? Op deze vraag geeft de ANWB het volgende antwoord: Dit probleem doet zich in de dage lijkse rijpraktijk in talrijke gevallen voor en meestal wordt dan naar bevind van zaken gehandeld. Op grond van een arrest van de Hoge Raad is thans juridisch komen vast te staan, dat in zo n geval in principe om elkaar moet worden gereden. Er kunnen zich echter rechtvaardi gende omstandigheden voordoen om van het normale principe af te wijken, zegt de ANWB, waarbij het enkele feit, dat het gemakkelijker is om „vóór el kaar langs" te rijden, niet voldoende is. Bij het „voor elkaar langs"-rijden moet U altijd bijzonder attent zijn op het andere tegemoetkomende verkeer, dat vanachter de andere auto te voor schijn kan komen. Voor het langzame verkeer zal het „vóór elkaar langs" vrijwel NOOIT ge motiveerd zijn. OM ELKAAR OF VOORLANGS chaos, die na de vijandelijke bezetting was overgebleven, een sterk overheids ingrijpen onvermijdelijk was. Maar naar mate tot normalere toestanden kon worden teruggekeerd, werden de bezwa ren groter. Het werd hoe langer hoe moeilijker de brede basis te handhaven. Kabinetten op deze grondslag gevormd, raakten langzaam maar zeker uit gere geerd. Dit is in zijn wezen de diepste ondergrond van de breuk van 11 decem ber. Daar uit was naar de mening van prof. Oud maar één conclusie te trek ken: dat onze politiek behoefte had aan een geheel nieuwe aanpak. Hij achtte het de plicht dit in de verkiezingsstrijd onomwonden uit te spreken. Van samen werking van de VVD met de P.v.d.A. zou geen sprake kunnen zijn. De kiezers moesten over het brandende punt bij de verkiezingen een uitspraak kunnen doen. Kabinetsformatie Over de gang van zaken bij de forma tie wilde prof. Oud voorzichtigheid in acht nemen. Hij wilde wel zeggen, dat hij bindende afspraken tussen kabinet en Kamerfracties in strijd achtte met de positie van zelfstandigheid, die rege ring en volksvertegenwoordiging tegen over elkander hebben in te nemen. Dit betekent niet, dat ieder overleg tussen de formateur en de fractievoorzitters volstrekt moet zijn uitgesloten. Derge lijk overleg is zelfs bepaald onmisbaar. Hoe zou de formateur anders inzicht kunnen krijgen of er voor hem redelijk uitzicht bestaat, dat het door hem te vormen kabinet in de Kamer op vol doende steun zou kunnen rekenen? Maar het moet zijn formatie na en niet in overleg. Het opstellen van het rege ringsprogram moet de zaak blijven van het kabinet. Tot mijn voldoening, aldus prof. Oud, is dit ook de zienswijze van pi-of. De Quay gebleken. Hij heeft, nadat hij een inleidend gesprek met elk der 5 fractie leiders had gevoerd, beleidslijnen opge steld en aan deze leiders gevraagd of deze beleidslijnen in algemene zin op hun instemming konden aanspraak ma ken. Alleen de heer Burger heeft tegen deze methode bezwaar gemaakt. Hy verlangde terugkeer tot het systeem der bindende afspraken. De formateur heeft aan dit verlangen niet willen voldoen en daarmee was de P. v. d. A. van de formatie uitgeschakeld. Merkwaardig Het blijft met de P.v.d.A. een merk waardige geschiedenis. Willens en we tens heeft men op 11 december de sa menwerking met de confessionele par tijen verbroken. Thans beklaagt men zich erover, dat die partijen onvoldoende bereidheid tonen om dóór onderhande lingen de breuk te herstellen. De VVD schuwt de vei-antwoordelijkheid niet. Ze wenst alleen, dat in redelijke mate re kening zal worden gehouden met de wensen, die zij ten aanzien van het regeringsbeleid in haar verkiezings manifest heeft neergelegd. Zij wenst ook, dat in het te vormen kabinet, de liberale invloed in redelijke overeen stemming zal zijn met de positie, die zij thans in de Kamer inneemt. Maar z(j moet daarbij zeker niet met millimeters gaan werken Afwachten Van het ogenblik af, dat prof. De Quay aan het werk was gegaan, aldus prof. Oud, hebben mij aan de hand van allerlei in de pers geuite verondei-stellin- gen omtrent de samenstelling van zijn kabinet, uitingen van verontrusting be reikt. Zy waren dikwijls vergezeld van allerlei wenken en verlangens. Op dit alles heb ik maar één antwoord. Laat men geduld oefenen totdat het einde van de formatie daar is. Dan eerst zal het ogenblik zijn aangebroken om een opinie te geven. „Als de poging van prof. De Quay slaagt, zullen in onze politiek nieuwe wegen kunnen worden bewandeld. Ik acht dit van zo uitnemend belang", zo besloot prof. Oud. „dat wij onze uiterste best zullen moeten doen om de nieuwe samenwerking, als hij komt, tot een succes te maken. Vooral ook, omdat ik overtuigd ben, dat dan in de praktijk zal blyken, dat er voor vrees, dat het nieuwe bewind in sociale gezindheid te kort zal schieten, geen grond bestaat".

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11