%'{m Peek&Cloppenburg DEEEF s r herenmode-tip stretch nylon ankiets Mr. F. J. J. Trapman overleden Wodeliouse's kostelijke humor bij Sempre Avanti in goede handen (ioister'*# Prof. dr. Hugenlioltz aanvaardde Utrechts hoogleraarsambt Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 april 1959 Tweede blad no. 29722 Prot. Chr. Werkgemeenschap in P. v. d. A. OVERLIJDEN VAN DE HEER M. DELFOS HERDACHT In het Snouck Hurgronjehuis werd gisteravond de jaarvergadering gehou den van de afdeling Leiden van de Prot. Chr. Werkgemeenschap in de Partij v. d. Arbeid. Bij de opening van de vergadering schonk de voorzitter, de heer C. W. Oost veen, aandacht aan het overlijden van de penningmeester, de heer M. Delfos, een trouwe medewerker in deze kring. Spreker schetste de heer Delfos, als een eenvoudig en gelovig mens, die eerlijk en oprecht zijn taak verrichtte. Nadat staande een minuut stilte in acht was genomen, kwamen de huishoudelijke za ken aan de orde. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. A. Winter kamp, die daarin ook uitvoerig inging op de resultaten van de gemeenteraadsver kiezing, bleek dat de afdeling thans 91 leden telt. Het financieel verslag maakte melding van een klein batig saldo. Werd de heer D. van Rijn tot penning meester gekozen, mevr. G. A. Kramers- De Vlaming Pleysier uit Oegstgeest zal in het vervolg de afdeling in het Gewest Zuid-Holland vertegenwoordigen. Medegedeeld werd, dat ds. Van Bie- men uit Bentveld op 1 mei zal voorgaan in de in de Doopsgezinde kerk te houden wijdingsdienst. Bij de rondvraag werd de suggestie ge daan om in het vervolg in „Ons Cen trum" aan de Hooigracht te vergaderen. Met het oog op de geringe belangstelling voor de huishoudelijke vergaderingen van de PCWG - er waren deze avond slechts zeven personen aanwezig - werd aangedrongen op het maken van meer propaganda in eigen doorbraakkring. Na de pauze sprak mevr. G. A. Kra mers, die onlangs een studiereis door de landen van het Midden-Oosten maakte, aan de hand van dia's over „De Arabie ren in het Midden-Osten en hun proble men". Reeds eerder gaven wij een sa menvatting van deze lezing. Ook ditmaal slaagde mevr. Kramers erin de aanwezi gen een indruk te geven van de vele moeilijkheden - en ook mogelijkheden - welke er liggen in dit uitgestrekte gebied. PENNINGMEESTER N.H. DIACONIE Tot opvolger van de heer J. C. Els- geest is de heer W. F. Lefeber benoemd tot administrerend diaken (penning meester) der Ned. Hervormde Diaconie. De heer Elsgeest, die deze functie jaren heeft waargenomen, zal volgende maand als zodanig aftreden. Met ingang van maandag wordt de heer D. van der Linden commies-titulair der Nederlandse Spoorwegen te Koog- Zaandijk, overgeplaatst als treindienst leider naar het Station Leiden. Advertentie Wat 'n rraaie aparte modellen. Wat 'n magnifieke bekledingen Pand na pand vol prachtige meubelen van een kwaliteit en afwerking zoals alléén ze U kan leveren. Burgsteeg 3-5-12 Nieuwstraat 1 BETER UITZICHT 2 Paren-Verkoop ee„ unieke gelegenheid om leer voordelig een paar extra te kopen. ijzersferk, zo gewassen zo droog, nieuwe „ooriaarskleuren. in uni en moderne streepdessws paar per Nam gedurende tientallen jaren in Leidse gemeenschap een zeer eigen plaats in In grote eenvoud en slechts in tegenwoordigheid van de naaste familieleden en enkele van zijn intiemste vrienden, vond hedenochtend op „Westerveld" de crematie plaats van het stoffelijk overschot van mr. F. J. J. Trapman, die j.l. maandag na een ongesteldheid van enkele dagen in de ouderdom van 73 jaar in het ziekenhuis St.-Joh. de Deo te 's-Gravenhage is overleden. Mr. Trapman, die gedurende tiental len jaren in de Leidse gemeenschap een zeer eigen plaats heeft ingenomen en ondanks zijn vertrek naar Den Haag daarin nog veelvuldig verkeerde het laatst nog vorige week donderdag werd 8 juli 1885 geboren. Koos de heer Trapman aanvankelijk de militaire loopbaan, in 1925 verwisselde hij deze voor de advocatuur. Na zijn officiers opleiding bij de artillerie, bij welk wa pen hij bekend stond als een uitstekend springruiter, was hij o.m. vele jaren ingedeeld bij het in Leiden gelegerde 6de Regiment Veldartillerie. Zijn liefde voor de paardesport en zijn speciale rij en springcapaciteiten deden hem meer dere malen in nationale en vooral inter nationale springconcoursen uitkomen. Zo behoorde hij indertijd tot de ruiters van de Nederlandse equipe, welke beslag wist te leggen op de America-Cup, een prestatie, welke ook heden ten dage nog zeer hoog wordt aangeslagen. middelen in Blik en Glas, de tegen woordige Ned. Ver. van Groenten en Fruitverwerkende Industrie. Tot 1955 het jaar, waarin hij de leeftijd van de sterken bereikte heeft hij beide ver enigingen met grote ambitie en plichts- Uitvoering in stampvolle Schouwburg Advertentie WASMACHINES STOFZUIGERS A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328 De hervormde wijkgemeente Boshui - zerwijk heeft maandenlang uitgezien naar een eigen onderdak voor alle wijk- activiteiten. Reeds geruime tijd was be kend dat er een houten gebouwtje zou komen aan de Hoflaan, achter de laatste eengezinswoningen. De voorbereidingen voor de bouw vroegen nogal wat tijd, zo dat het wachten bleef. Deze week echter is men met bekwame spoed aan het werk getogen en in enkele dagen tijds verrees een keurig houten gebouwtje, dat giste ren „onder de kap" kwam. Het nieuwe wijkcentrum geeft een ruime indruk: er is een grote zaal, waarin nog een podium wordt aangebracht, terwijl er verder twee kleinere lokaliteiten zijn, geschikt voor kleine bijeenkomsten. In het mid den tegenover de hoofdingang bevindt zich een keukentje en daarachter vier toiletten. Thans is men druk bezig het dak te voorzien van een deugdelijke bedekking. Hoewel men dit gebouwtje niet als ideaal ziet is men in hervormde kring toch zeer verheugd over het bezit van een eigen onderdak. Tot nu toe waren de wijkactiviteiten verdeeld over verschil lende lokaliteiten en dat is natuurlijk niet bijzonder prettig. Het zal nog wel enige weken duren eer de inrichting volledig gereed is, zodat de opening vermoedelijk in de tweede helft van mei zal plaats vinden. Een deel van dc inrichting zal verzorgd moeten wor den door de wijkgemeente zelf, waarvoor een speciale financiële actie zal worden gevoerd. (Foto LD-Van Vliet) MOEILIJKE TAAK Gisteravond hebben deze personen op nieuw gestalte gekregen in een uitver kochte Schouwburg, waar het toneelge zelschap van „Sempre Avanti" dit gees teskind van Wodehouse, in de vertaling Van Alfred Pleiter, voor het voetlicht bracht. Nu leunt de vrolijkheid van dit verhaal tegen de klucht. De eerste moei lijkheid voor deze amateurgroep was te vermijden, dat men daarin zou verdwa len. Door een strakke, beheerste regie is men daarin wonderwel geslaagd. De tweede moeilijkheid - wellicht nog gro ter - betrof het milieu en de omgeving, waarin de gebeurtenissen van het ver haal zich afspelen, een zeer speciale toon vereisen. Regisseur Henk v. d. Broek heeft deze sfeer van oppervlakkig- Met de opening van de showroom van Dreef's Meubelmagazijnen in het pand hoek Nieuwstraat 1 gaat een belangrijke „verkeersverbetering" gepaard. Had men tot voor kort op deze gevaarlijke hoek vrijwel geen uitzicht op het verkeer, dat resp. uit de Burgsteeg en de Nieuwstraat kwam, brede etalageruiten maken het thans mogelijk, dat men hier het verkeer in beide richtingen ziet aankomen. vogels, dat in het grote uitbreidingsplan van Rotterdam is opgenomen en binnen afzienbare tijd helaas zal verdwijnen. Een prachtige film over het vogelleven in dit reservaat, welke zeker documen taire waarde zal krijgen. De tweede film opgenomen in de moerasstreken „Beula. ten" en „Belterwijdie" (O.), laat de toe schouwer zien, diat vele soorten moeras- vogels in deze streken hun nest hebben I gebouwd en hun vogelleven doorbren- i 3'en. Na een tweede optreden van „Jong Crescendo" en „De Monorico's, dankte voorzitter Zitman de heer de Waard en I de beide gezelschappen voor hetgeen zij aan het welslagen van deze contactavond hadden bijgedragen. In 1923 trad de heer Trapman in de rang van kapitein uit de militaire dienst om zijn inmiddels aangevangen studie in de rechten aan de Leidse Universiteit te voltooien. Na in 1925 te zijn beëdigd als advocaat, deed hij op het kantoor van thans wijlen mr. E. A. Cosman en zijn in datzelfde jaar overleden broer, mr. P. M. Trapman, zijn intrede in de advocatuur. Twee jaar later vestigde hij zich aan de Breestraat als zelfstandig advocaat. In de loop der jaren van 1927 tot 1955 is hij er in geslaagd om deze praktijk tot grote bloei te brengen. In hetzelfde jaar van zijn beëdiging werd mr. Trapman benoemd tot secre taris van de Leidsche Vereeniging van Industrieëlen en van de Bond van Fa brikanten van Verduurzaamde Levens- Advertentie Voor Uw recepties en partijen Wijnhandel Een karakteristieke foto van mr. F. J. J. Trapmanzoals hij vele jaren in de Leidse gemeenschap een bekende persoonlijkheid is geweest vervulling gediend. Het was ook het jaar, dat hij zich uit de advocatuur terugtrok en zich los maakte van de 3 Octobervereeniging, welke vereniging hij ruim 20 jaar als tweede voorzitter en lid van de Optochtcommissie diende. Zijn grote verdiensten werden bij dit afscheid geëerd met zyn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau en de aanbieding van het erelidmaat schap van de 3 Octobervereeniging. In 1939 trad hij bij de mobilisatie we derom in militaire dienst, thans in de rang van reserve luitenant-kolonel. In deze kwaliteit was hij tot aan de capi tulatie kantonnementscommaddant van Leiden. Een donkere periode in zijn leven was de tijd toen hij het was in 1944 door de Duitsers werd gear resteerd en in krijgsgevangenschap naar Polen werd weggevoerd. Na de bevrij ding keerde hij in Leiden terug om zich weer met nieuw elan te wijden aan zyn voortijdig afgebroken werkzaamheden mr. Trapman was ook belast met enkele commissariaten en had indertijd o.a. ook zitting in het Burgerycomité, dat zich ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Beatrix had gevormd. Ook na zyn vertrek uit de Sleutelstad (in 1955), bleef mr. Trapman zich tot het laatst van zijn leven interesseren voor het werk, dat hem vele tientallen jaren een levensvulling gegeven had. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het- doet. examen Ned. recht mej. T. Rotteveel (Den Haag). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Eleke Adrlana, dr. v. A. Ram en W. W. Redegeld; Cornells, zn. v. C. Llnschooten en A. J. Wagemans; Willemijntje, dr v. H van Tilburg en J. Tulen; Adrianus. zn. v R. Wesselink en C. van Elswijk; Sjaak Anthony, zn. v. S. A. Lagas en G. van der Meel; Marijke, dr. v. F. J. van Dijk en G. A. Terlöuw; Jacob Marijn Johannes, zn. v. M. J. Vogelzang en D. I. Vermeer: Yvonne, dr. v. J. Bavelaar en L. van der Wel; Lucl Melani, dr. v. E. H. Scheepe en M. P. Hosman; Olaf Alfons, zn. v. G. P. Hendrlksen en A. J. M. van Went. GETROUWD A. de Groot en T. C. Geugjes; W. F. Neuteboom en M J A Ben- enutl; J H. Kuipers en M M. G C. Roosen; W F Mulder en K. Ginjaar; J A. Nieuwenburg en A. Geeve; J. W. Schouten en M. G. van den Berg; T. Masselink en B. B. M T. J. Hoyng; J. Meerbeek en F. Habraken. OVERLEDEN C. Huppertz, 37 Jr. man; J. de Bruin, 75 Jr., man; A. van Dujjn, 69 Jr., echt. v. P. fcuyt. Contactavond „Avibus" VOGELLIEFHEBBERS ZAGEN PRACHTIGE FILMS Dat Leiden een groot aantal vogellief hebbers telt, bleek gisteren op de con tactavond voor leden en genodigden in de benedenzaal van „De Kleine Burcht". De voorzitter van „Avibus", dc heer W. Zitman, heette allen hartelijk welkom en richtte zich hierbij in het bijzonder tot de bekende ornitoloag en cineast, de heer Simon de Waard uit Rotterdam, die enige vogelfilms in klem-en zou ver tonen. Na het openingswoord werden allen verrast door de vrolijke klanken van „Jong Crescendo", dat onder leiding van mej. B. v. Wijk, met accordeons en rit mische begeleiding een aantal bekende melodietjes speelde. Hierna volgde de vertoning van de prachtige kleurenfilm van een bezoek aan Noorwegen door de heer de Waard1, die op boeiende, vaak geestige, wijze de nodige toelichtingen gaf. Men wordt meegenomen langs de kusten van het land van de midder nachtzon, de Lappen met hun rendieren, langs fjorden en brengt o.m. bezoeken aan enige van de vogeleilanden, die in groten getale, miljoenen vogels huisves. ten. Na deze film volgde het optreden van „De Monorico's". Dit gezelschap, onder leiding van de heer P. de Klerk, bewees in enige zeer goed gebrachte nummers, dat mondaccordeonmuziek met zang prachtig kan worden gecombi neerd. Na de pauze vertoonde de heer de Waard een film van het vogelreservaat „De Beer het domein van de strand- Canadees hoogleraar in Leiden Op dinsdag 21 april a.s. van 45 uur, zal prof. Douglas Grant (D. Phil. Ox on.) in de Academie een public lecture hou den over „Canada en een litteraire tra ditie". Prof. Grant vertegenwoordigt een pri meur in de relaties van de Leidse Uni versiteit doordat hij de eerste Canadese gasthoogleraar is, die hier enige trimes ters werkzaam zal zijn. Prof. Grant is uitgezonden door de Canadese regering- in het algemeen en door de Universiteit van Toronto in het bijzonder, welke laat ste geheel belangeloos één van de steun pilaren van haar Engelse sectie heeft af gestaan, teneinde de steeds groeiende banden tussen het Nederlandse en het Canadese volk ook een academische achtergrond te verschaffen. In het licht van het bijzondere karak ter van dit openbaar college zullen ook de Britse gezant en Lady Mason (die zelf Canadese is), evenals waarschijn lijk de Canadese gezant tegenwoordig zyn. Wat het onderwerp van de onderha vige lezing betreft: prof. Grant zal aan tonen dat de litteraturen der diverse leden van het Britse Gemenebest elk met hetzelfde probleem te kampen heb ben, n.l. het creëren van een eigen tra ditie uit enerzijds een eeuwenoud me dium - de Engelse taal - en anderzijds uit de onderscheiden gevoelsinhouden van de verschillende emigrantengroepen in Canada de Engelsen en Fransen in de eerste plaats, welker tegenstelling ver rassende perspectieven biedt in positieve en negatieve zin, en op hun beurt d© Nederlanders. Deze wonderlijk uitgedoste melk boer in Den Haag loopt trappen voor de wetenschap. Het Instituut voor Preventieve Geneeskunde te Leiden neemt op verzoek van het bedrijfschap Detailhandel in Melk" proeven met melkbezorgers om vast te stellen welke de invloed op hun lichamelijke conditie is bij net tel kens weer trappen beklimmen en afdalen bij het bezorgen van hun waren in de hoge flatgebouwen. Een medewerker van het Instituut vergezelt de proefkonijnenom de apparaten te bedienen. Studie van gewone mens in de Middeleeuwen Prof. dr. F. W. N. Hugenholtz te Oegstgeest die onlangs is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit dei- letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de vaderlandse- en algemene geschiedenis van de Middeleeuwen, heeft gistermiddag zijn ambt aanvaard. De nieuwbenoemde hoogleraar vroeg zich in zijn oratie af, of degenen die de geschiedenis der Middeleeuwen bestu deren, de hoofdpersonen uit het tijdvak van hun voorkeuren, kennen en of zij hen kunnen leren kennen? In de meeste gevallen, aldus prof. Hugenholtz, staan de beschikbare bronnen ons een derge lijke kennismaking niet of nauwelijks toe. Deze vraag klemt te meer wanneer wij onze onderzoekingen richten op per sonen of groepen van personen die niet tot de bovenlaag van de samenleving hebben behoord. Bestudering van lagere maatschappe lijke kringen uit de Middeleeuwen wordt daardoor ernstig belemmerd, en dat is in nog veel ernstiger mate het geval wanneer die lagere kringen daden ver richten of meningen verkondigen of koesteren die voor de toonaangevende sociale lagen niet aanvaardbaar zijn. Zij kunnen politiek, sociaal of religieus heterodox zijn en worden uit die hoof den hetzij bestreden, hetzij doodgezwe gen. Prof. Hugenholtz noemde het van groot belang een systematisch onder zoek in te stellen naar de geluiden die tot ons doordringen uit die lagere maatschappelijke kringen, wier uitingen zo zij ooit hoorbaar zyn geweest, wor den en steeds zijn overstemd door de woordvoerders der leidende dat wil zeggen bovenste maatschappelijke lagen. Dit zoeken naar. luisteren naar het „overstemd geluid", kan wellicht vele moeilijk begrijpelijke verschijnse len uit de geschiedenis der Middeleeu wen helpen verklaren. Bovendien kan 'n dergelijke systematische bestudering geitfioltz. van de onderstromingen niguw ncht werpen op tijdvakken waarvan onze kennis tot dusver bepaald wordt door onze bekendheid met de literaire pro- duktie van louter toonaangevende schrijvers uit die perioden. Ook onze kennis van, vooral ons begrip voor de latere Middeleeuwse geschiedschrijving, kan er wel bij varen, .wanneer wij beter en vooral systematisch trachten te luis teren naar de geluiden die van onder op tot ons doordringen, zo zei prof. Hu- „P. G. Wodehouse is wat de Engelsen noemen een „institution", of te wel een niet meer weg te denken instelling, wel ke in het maatschappelijk bestel een eigen functie bezit. De taak, die Wode house in de Engelse samenleving ver vult is een zeer duidelijke: hij laat ons om die samenleving lachen", zo hebben wij ergens gelezen. Een typerende karakteristiek voor deze befaamde Britse auteur. Met lichtvoetige humor, zachte spot en luchthartige iro nie - zonder sarcastisch, bijtend of bit ter te worden - tekent Wodehouse de oude Britse aristocratie. Hij houdt dat deel van het Engelse volk, dat nog ver in het verleden leeft zonder in het he den iets te verteren te hebben, een vro lijke spiegel voor. Zijn butlerfiguur Jee ves is bijna legendarisch. Hij is het pro totype van de uitgestreken, goed ont wikkelde en spitsvondige bediende, altijd bij de hand om zijn „heer" - eeuwig in geldnood en andere moeilijkheden - uit de perikelen te helpen. „SLAG OM DE DUITEN" In het toneelstuk „Slag om de duiten" (Come on Jeeves) - vorig seizoen nog op het televisiescherm - moet dit factotum steeds als de reddende engel fungeren voor Bill, de graaf van Towcester, die het als bookmaker heeft willen probe ren, maar een daarbij opgelopen schuld niet kan betalen. Het vuur wordt hem na aan de schenen gelegd. De enige uit weg is de verkoop van het eeuwenoude, overal lekkende, enorme landhuis aan een romantische, maar steenrijke Ame rikaanse weduwe. Kostelijk zijn de fi guren, die Wodehouse in dit stuk ten tonele voert. Als schuldeiser de oud-In dische jager op groot wild captain Big- gar en mrs. Spottworth. de Amerikaanse, die als slachtoffer moet dienen. heid, van vrolijkheid - bijna frivoliteit - terecht laten rusten op twee zeer sterke pijlers, die hij ter beschikking had. In Hans P. Oosterom had hij een bijna ideale graaf van Towcester, een levens echte bon-vivant, die wel schrikt van de consequenties van zijn euvele daden, maar ze met een berustend fatalisme, geworteld in een eeuwenoud geslacht, weet te dragen. Letterlijk en figuurlijk stak hij boven de andere krachten uit, hoewel hij in Wim van Ark als Jeeves een waardig tegenspeler had. Al had o.i. diens interpretatie iets soberder en diens intonatie iets genuanceerder kunnen zijn, het neemt niet weg, dat hij het dankbare publiek vele vrolijke momen ten heeft bezorgd. „BIJROLLEN" Door de opbouw van het stuk blijven ae overigen wat in de schaduw van dit duo. Desondanks viel er ook in deze „bij rollen" veel te waarderen. De vrijheid, waarmede Truus Duk zich als mrs. Spottworth over de planken durfde te bewegen, de stoerheid, die Herman Blom de persoon van captain Biggar meegaf, de charme van Riet Blom als de ver loofde van de graaf Jill Wyvern, de on gedwongenheid van An Burgerhout als Lady Carmoyle, de nonchalance van Wim van Rooven als haar man Sir Ro derick, de bescheidenheid van Henny Koopman in het kleine rolletje van het dienstmeisje en tenslotte Han van der Laan als de krachtige kolonel Meredith, moeten genoemd worden. Uiteraard kan men zo'n stuk in amateurshanden niet kritiekloos bekijken, maar de beschik bare middelen hebben hun grootste ren dement opgeleverd. Wat duidelijk tot uiting kwam in het daverend applaus.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3