Koningin bij Europese filmpremière van „Het Dagboek van Anne Frank" r RIJWIELEN Appèl voor nieuive wereldorde kttesv 0 1 ïf Vloer van televisiestudio tijdens stortbuien onder water gelopen lichaamsgeur radio en televisie A. DE WIT'S Handelshuis Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 april 1959 Zesde blad no. 29722 Benauwende periode herleefde (Van onze Amsterdamse correspondent) Gegrepen en ontroerd hebben gisteravond anderhalf duizend men- n, o.w. Koningin Juliana en Prinses Beatrix, in het City-theater te hnsterdam de Europese première bijgewoond van het verfilmde „Dag- ioek van Anne Frank". Drie uur lang herleefde de benauwende icriode van de jodenvervolging in de bezettingstijd, toen op nauwelijks cn kilometer afstand van dit theater in Het Achterhuis aan de Prin- engracht acht mensen wachtten op een betere tijd, die voor zeven an hen nooit is gekomen. dam heeft zijn poorten altijd wijd open gezet voor vervolgden. Men is de stad er dankbaar voor geweest, maar wij moeten ook dankbaar zijn voor de energie, die o.a. de Hugenoten en de joden hier aan de dag hebben gelegd, aldus mr. Van Hall. Wat zou Amsterdam zyn zonder deze mensen? Aangrijpend beeld Men is opgenomen in die beklemmen- sfeer van deze gevangenis, waarin ze mensen elkaar verdragen en soms et. verdragen, waarin hulpvaardigheid verraad zo'n belangrijke rol spelen, waarin de tere en zuivere gedachten ji de onbevangen, intelligente Anne ïi aangrijpend beeld geven van de nauwende onderduikersleven. Het is geen toeval, dat dit filmdocu- ent in Amsterdam zijn Europese tour- e is 'begonnen. Want niet alleen, dat 13-jarige Anne Frank hier in de lemering van Het Achterhuls haar gboek schreef, in deze stad zijn ook "diepste wonden geslagen bij de denvervolging: een achtste deel van bevolking keerde in 1945 niet terug. Amsterdams burgemeester, mr. G. van 11. wees in zijn toespraak op een oud- steuropees wiegeliedje dat zegt: „Het notste geluk zou zijn, als je rabbijn ii kunnen worden in Amsterdam". Het cent de positie, die de stad vele iwen lang heeft ingenomen. Amster- Advertentle. Jcht aan het eind au donkere tunnel? infgomery over zijn a.s. reis naar de Sovjet-Unie an onze correspondent in Londen) eldmaarsohalk Montgomery is gis- n aan een lunch van de parlemen- e journalisten nader ingegaan op doel van zijn reis naar Moskou. Hij trachten te ontdekken „of er enig t is aan het einde van de donkere nel". Zelf was hij er zeker van, dat nderdaad liöht zou zijn. Hij was het eel eens met Maomillans soepele pak van het vraagstuk Oost-West. ralt alleen iets te bereiken door ge en nemen van beide kanten. Mont- ery zei dat hij zal confereren, zowel de Russische militaire leiders als Kroesjtsjef om de militaire zijde het probleem te bespreken. Geen lelijke militaire chef heeft sinds de tg met de Russen gepraat. Hij voeg- eraan toe, dat Amerikaanse gene- niet welkom zijn in Moskou. Mont- ery, die niet bepaald bescheiden is, houwt zichzelf daarom als de aan- izen figuur voor oen dergelijk ge- Men had hem doen weten, dat aiets van politiek begrijpt. Dit was baar een reden voor hem, om op beurt de politici ervan langs te i. Hij zei dat mensen, die veel meer and hadden van politiek dan hij ingen in het honderd hadden laten Indien dit het resultaat is van benul, dan ben ik liever geen icus, aldus Montgomery. Hij ver- de verder, dat de gewone mensen ingeland meer dan genoeg hebben de spanningen en hy geloofde dat norme bedragen, welke tegenwoor- &n defensie worden besteed, en elk groter worden, beter voor een an- ioel kunnen worden gebruikt, waar de mensen in de beide kampen, en West, er baat van zullen heb- mtgomery herinnerde eraan, dat elkaar van beide zyden met atoom- ietiging bedreigt en dat de gene- hierover agressieve redevoeringen en. Hij veroordeelde, dat beide len zeggen, dat zij nooit een centi- r zullen opgeven. de lunch ging Montgomery naar ublieke tribune van het Lagerhuis, hy de plaatsvervangende premier fr een vraag hoorde beantwoorden zijn komende reis naar Moskou. t zei dat hij geen verklaring kon gen over Montgomery's bezoek, dat zuiver particulier karakter draagt. Labour]id Lipton, dat Butler aan and voelde, vroeg daarop onder gelach ook Montgomery zat te ki'en waarom een particulier >on, die een bezoek aan Moskou t in Downing Street drie kwar- •esprekingen voerde met de eerste 'ter en de minister van Buitenland aken. Het was werkelijk naief om [erwachten dat Kroesjtsjef. de te en Adenauer dit bezoek nog al- te zuiver particulier en onofficieel [ouwen. Butler antwoordde, dat '■gomery zo hoffelijk was geweest *n bespreking met Macmillan aan agen, die hem zeer waardevolle ad- h heeft gegeven. Een appèl De Deken van Amsterdam, mgr. H. G. M. van den Burg, sprak over de inter nationale betekenis van Anne Frank, het meisje, dat in de toekomst en in de mensen geloofde. Ds. J. R. Wolfensber- ger, die het woord voerde namens het protestantse volksdeel, noemde de film een appèl voor een nieuwe wereldorde, een nieuwe samenleving. Opper-rabbijn A. Schuster, haalde een oude joodse zegswyze aan: „Er is geen mens die zyn tijd niet heeft, en er is geen zaak, die zijn plaats niet heeft". Hoe komt het, dat zovele goede woorden geen vat hebben gehad op de mensen en dat waar het Anne Franks dagboek betreft, de vonk wel overspringt? Anne Frank moet door de Voorzienigheid zijn aangewezen, zo concludeerde hij. Onaangetaste teerheid Producer George Stevens heeft het Dagboek van Anne Frank tot leven ge bracht op een wijze, die alle lof ver dient. De film volgt het Dagboek op de voet en heeft evenals het toneelstuk de teerheid van Anne's gedachte niet aan getast, terwijl de trieste ellende en de wreedheid van de jodenvervolging tref fend zyn weergegeven. Bijzondere waardering verdient Millie Perkins in haar rol van Anne, die wor stelt met de problemen van het op groeiende meisje, waarbij zij zich echter voortdurend geremd voelt door de obser vatie van dc haar niet begrijpende vol wassenen m deze beperkte ruimte. Zij verzinkt, in haar droomwereld en ervaart de langzaam rypende liefde voor Peter (Dick Beymer). Diep menselijk spel in deze tragedie leveren voorts Joseph Schildkraut als Otto Frank, de verstan dige leider van deze onderduikers gemeenschap, en Ed Wynn als de later aan het gezelschap toegevoegde tandarts Dussel. Grote spanningen Naarmate de maanden verstrijken, worden de spanningen in Het Achter huis groter. En wy beleven de dodelijke schrik als de inbreker en later de Feld- gendarmerie het pand bezoeken, de grote vreugde, als het nieuws van de invasie doordringt en de doffe wanhoop als de politiesirenes van de Grüne Polizei klinken. De remmen van de auto's knarsen en de deur wordt gefor ceerd. De acht pakken hun bundeltje in hulpeloze berusting. Slechts Annes Dagboek blijft achter. Het Dagboek, dat alom in de wereld weerklank vond door de blymoedigheid en het vertrouwen in de toekomst. Het boek, waarin Anne schreef: „Ik geloof nog steeds in de innerlijke goedheid van de mens". Onder de genodigden bevonden zich naast tal van bekende figuren uit het verzet, minister prof. dr. J. Zylstra, Utrechts burgemeester mr. J. C. A. de Ranitz en het meisje, dat destyds kan didate was voor de Anne Frank-rol, Marianne Sarstadt uit Den Haag. Ter gelegenheid van deze filmpremière had in de vooravond bij het Anne Frankhuis een kranslegging plaats. a# m ,v S\\,« m m - i K Z r (f -Hf :tt Oi r#\ r f Z*- - f, u H m 1' 'm H "i W 0* 2 MP Verrassing in spel sclierls en stilte (Van onze t.v.-medewerker) Het verslag van een overrompelende avond heet van de naald te schrijven is geen eenvoudige zaak, omdat bezinning na beklemming tijd vergt. Maar spel en scherts, die ook present waren, blijken bij nader inzien in staat om ons uit de droom te tillen en in de realiteit van deze kolom terug te brengen. Reed's direct aan het begin van de avond van gisteren ondergingen we een spanning door de bevestiging van het bericht over het terugtreden van Dulles. Niet, dat we aan dat feit een moment getwijfeld hebben, maar nogal theatraal werd immers gewag gemaakt van de emotie, die Eisenhower besprong, toen hij het. nieuws vrij gaf tijdens een pers conferentie. Nood neer boven ons land (Van onze correspondent) „Kykers, onze studio hier in Bussum loopt op het ogenblik onder water Het regent hier ontzettend en de rio lering kan het kennelijk niet meer ver werken". Zo ongeveer sprak gisteravond om tien over acht VPRO-omroepster Vertie Dixon en tegelijkertijd konden de kijkers in een paar wel bijzonder actuele beelden zien hoe de vloer van studio 3 (het vroegere kerkelijk wijkgebouw „Eltheto") overstroomd werd. Omstreeks half acht barstte het on weer boven het midden en het westen van ons land los. Tegen acht uur stroomde het water in zeldzame hevig heid uit de hemel. Op vele plaatsen ver oorzaakte het overlast. In Amsterdam spoelde zelfs enkele meters trottoir weg, zodat het water onder de vloer van de woningen kon lopen. In Amersfoort wordt aangenomen, dat blikseminslag de brand veroorzaakte in een zuster- barak achter het militaire hospitaal. Er werd enige schade aangericht. Het ver keer ondervond daar evenals op vele plaatsen elders veel last van de water overvloed. Wegen, straten en lanen ver anderden in rivieren, daar de riolering het eenvoudig niet meer kon verwerken. Tunnels liepen onder water. Geen uitweg Ook de riolering onder Studio 3 in Bussum kon deze enorme overvloed niet aan. Studio 3, waarvan de grote „vloer" Tijdens de uitzending van de VPRO is gisteravond door een wolkbreuk de nieuwe TV-studio III in Bussum blank komen te staan. De uitzending werd echter dapper voortgezet nadat de kijkers een blik op de natte chaos was gegund. Medewerkers in actie bij het droog leggen van de studio. als nieuwste snufje van een tiental put jes en zelfs een stelsel van afvoergoot- jes werd voorzien omdat het nu een maal zeer vaak nodig is deze vloer schoon te maken. Vooral wanneer hij telkens voor andere uitzendingen ook weer anders geschilderd moet. worden. De riolering kon het dus niet meer verwerken en de enorme watermassa's zochten een uitweg. Ook uit de putjes in de studiovloer, die in weinige ogenblik ken blank stond: decorstukken, came ra's op hun dolly's, microfoonhengels.... Alles stond met hun „voeten" in het water. Vijf centimeter Toen het op zijn hevigst was. stond het water naar schatting vyf centimeter hoog. Het in de studio aanwezige per soneel spande natuurlijk terstond alle krachten in om de schade te herstellen. Er werd gedweild en gedroogd en zo Een andere actualiteit leverde om- roepster Dixon, direct bij de overname van de wacht door de VPRO. Zij ge waagde van de stortregen, die Bussum teisterde en direct flitste het beeld de studio in, waar het water binnengolfde. Simon van Collem zat echter in een andere ruimte met droge voeten en bab belde gezellig ovetr de goede oude (film)- ■tijd, Chaplin, die vanavond in het t.v.- zonnetje gezet zal worden, Valentino en vooral over Shirley Temple. We hebben van zijn rubriek uitbundig genoten, ge_ obarmeerd als we werden door het kleine wonder van weleer. Alleen een woord ontleend aan de dames-vocabulaire kan een kenschets zijn: „snoezig". Van Ool- lem zelf leek er ook wel gelukkig mee (hij wist nl. wait er nog komen zou) maar vond het filmsterretje toch ook wel irritant, een oordeel, wat zich be grijpen laat, als men na een klein aantal scènes ervaart hoeveel cliché er wordit opgelepeld, want men moet niet verge ten, dat de samensteller van het pro gramma uren en dagen bezig is geweest uit een lawine van films de paar flitsen samen te lezen. Wat er dan nog als ver rassing kwam, was een meiske met een onmiskenbaar Twents accentje, dat ar- geloos-eigengereid uit een boordevol ar senaal definitieve oordelen kwistig put te. Ze was filmwereld-wijs, maar een pit tig ding, een goede greep. Daarop was de beurt aan 'het echtpaar Odiufré, hij de regisseur van die komedie, die de jonge dichteres Christine Meyling, zijn echtgenote, naar hem had toege schreven. Het is te hopen, dat ze het hem thuis niet zo moeilijk maakt als in het werk, want deze eersteling was nu niet bepaald makkelijk te realiseren. Aangezien Odufré terecht, naar weer bleek beschouwd wordt als één van de knapste regisseurs, waarover onze t.v. Ik ElSd alles geprobeerd tegen Mcj. An. Bosch, Pr. Hen- dnklaan, Blocmendaat, schrijfc: Het was vrcscli|k ver velend voor iedereen op kantoor cn thuis en vooral als ik uitging. Maar nu gebruik ik Arrid cn met reuze resultaat. Nooit meer last van transpiratie en geen spoor van geur meer te be kennen. Fantastisch!" Transpiratie is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer is de lichaamsgeur door ..emotie" - opwin ding. spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uur van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop, dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, wég lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Complete Arrid rol-top f 3.50, vulling f2.- slaagde men erin, toen de regen tegen half negen had opgehouden, de vloer min of meer droog te maken. Intussen had men al is (naar de t.v.-directeur van de VPRO. ds. J. A. van Nieuwen- huyzen ons vertelde) wel even overwo gen het programma om te zetten of zelfs geheel af te gelasten toch nor maal kunnen doordraaien: journaal en weeroverzicht (regen!), „De oude draai- doos" van Simon van Collem, alles uit studio „Irene", de presentatie-studio van de NTS, waar gelukkig niets aan de hand was. beschikt, verliep het geval zonder onge lukken, waaraan zeker ook debet waren de twee Hovings, die hun Tingeltangel voor een uurtje in de steek hadden ge laten en even lieten zien dat ze ook bui. ten hun politieke cabaret (als prof. De Quay klaar is, moet er in een sneltrein vaart een nieuw programma uit de grond worden gestampt) meer dan iets in hun mars hebben. Naast de speelse stijl van Sieto excelleerde Maryke, die haar dramatisch talent duidelijk proe ven liet. Ja en nu een enkel woord over de komedie zelf. We zijn niet dol op de grote mode„musicals", al heeft mevrouw Schmidt die geesten daarvoor misschien wat meer ontvankelijk gemaakt, maar het soort aanvaardend voor wat het Is, geloven wij dat mevrouw Meyling alles zins verdient dat, haar de helpende hand wordt toegestoken. Het was een dolle boel vol losse flodders, als geheel bepaald niet geslaagd, maar telkens ge tuigend van een zo speelse geest en zo spitse humor, dat te wensen is, dat ze een strakker lijn volgend, zal voortgaan op de gekozen weg, al leidt die niet over rozen. Tot slot het slot. Daarover zijn we sneller uitgepraat. De documentaire re portage over de jeugd met gehoorstoor- nissen onder de titel „Kinderen van de stilte" heefit ons stil gemaakt en ont roerd. Alle hulde voor dr. Van Swol, die zich met groot gemak door de uitzen ding bewoog, de deskundige en toch een voudige commentaren van prof. Jong- kees, die warme toewijding door zijn nuchterheid liet spelen, de uiterst be kwame en toegewijde regie van Ben Klokman. Kortom een topprestatie, waarbij we tevens dankbaar gewagen van het ge duld van medici en leerkrachten, die even onder de schijnwerpers verschenen, een fletse projectie van een leven vol opofferingen om het leed van anderen te verzachten. Hoezeer ze daarin slagen, hebben enige dappere jongeren ons laten zien. Wij zouden het liefst hen onze dank willen toeroepen, maar zij zouden het niet verstaan, want zjj zijn gehuld in de stilte RADIO-JEUGDD AG 1959 In antwoord op de opibep tot jong Nederland deel te nemen aan AVRO's „Radio Jeugddag 1959" op dinsdag 19 mei zijn enkele honderden aanbiedingen ontvangen. Meer dan tweehonderd ideeën, suggesties en teksten kwamen binnen en ongeveer honderd jongeren buiten de Minjon-kringen gaven te ken nen als tekstlezer, omroeper of verslag gever te willen meewerken. Niet minder dan 75 orkestjes, overwegend werkzaam op het gebied van de lichte muziek, deel den mede op 19 mei gaarne voor de AVRO -microfoon te willen optreden. De speciale programmastaf bestaande uit dertien jongeren uit het gehele land is op het ogenblik druk doende de aanbie. dingen en ideeën te schiften en het programma samen te stellen, waarmee nagenoeg alle zendtijd van de AVRO op dinsdag 19 mei zal worden gevuld. Vast staat reeds, dat Wim Zwerus uit Dubbel dam, die daartoe vier dagen op de zilte baren zal moeten doorbrengen, vanuit volle zee een reportage zal geven van het uitvaren van de haringvloot. In de Als paarden. Tien over halfnegen moest de t.v.- komedie „Dat had u gedacht" van Christine Meyling op de (natte) vloer van Studio 3 beginnen. En men heeft gewerktals de befaamde paarden. Dertien over halfnegen was alles weer in orde. Een beetje glibberig hier en daar misschien nog maar het ging. Veertien over half negen, slechts vier minuten te laat startte „Dat had u ge dacht". Dat had om kwart over acht eigenlijk niemand meer gedachtVan de heer P. Stegenga, studio-chef van de NTS, vernamen wy dat het water geen ern stige schade heeft aangericht. Eigenlijk slechts wat ongemak. Ook in de kan tine in het souterrain die mede zyn por tie van het water kreeg. Maar het heeft er overal wel even om gespannen en het zal niemand verwon deren, dat spelers en technici, toen ze eenmaal weer met het gewone werk konden beginnen, wel even moeite had den om in de normale concentratie te komen. Of de kykers ook dat gemerkt hebbenWe geloven van niet. De monumentale, zeer moderne hal van het nieuwe hoofdbureau van politie in Den Haag. dat gis termiddag door burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten werd geopend. o.a. Juncker - Union - Phoenix A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 TEL. 25328 Uitreisvisum Nederlander in Djakarta ingetrokken De Indonesische regering heeft van daag het uitreisvisum van de Nederlan der Scheele administratief ambtenaar bij de Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Djakarta ingetrok ken. Volgens „Antara" heeft een woord voerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard dat de regering inlichtingen van de heer Scheele nodig heeft over het vrijlaten van de heer C. Sohmidt. De heer Scheele zou gisteren naar Nederland reizen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde desgevraagd mede dat hem nog geen berichten over de intrekking van het uitreisvisum hadden bereikt. U kent de PRIJSVERLAGING U koopt dus NU by OUDE VEST 111 - TEL. 25328 GEDENKSTEEN THEO MANN-BOUWMEESTER Op initiatief van enkele ingezetenen van Zutphen, die ook financiële steun ontvingen van het hoofdbestuur van het Ned. Toneelverbond in de afd. Zutphen van dit verbond is in het pand Nieuw- stad 34 te Zutphen een gedenksteen ge plaatst ter nagedachtenis van Theo Mann-Bouwmeester, die op 19 april 1850 In deze woning werd geboren. Mor gen is het 20 jaar geleden, dat mevrouw Mann-Bouwmeester overleed. vroege middaguren van de „Radio- Jeugddag 1959" zal het „Gooiland- Sextet" optreden. Dit sextet, bestaande uit Rudi Bos, vibrafoon, Peter Kok, pia._ no, Joost Tromp, fluit, Frans Baan, fa got, Hans Alberts, bas, en Güdo Del Mistro, drums, kwam voor het eerst in een uitzending van „Mknjon" voor de mi- crofoon en heeft zich sedert dien reeds enkele malen doen horen in door de af deling Lichte Muziek verzorgde uitzen dingen. Later in de middag zullen conservato riumleerlingen onder de titel .Modula ties in inspiraties" werken spelen van de jonge Nederlandse componisten Louis Andriessen (Den Haag), Otito Ketting (Rotterdam), Theo Nederpelt (Den Haag), Micha Mengelberg (Den Haag), Peter Schat (Utrecht) en Joop Stokkermans (Leiden). Enkele van deze componisten zullen in dit pro gramma-onderdeel discussiëren over de vraag of zij „begrypelijke" muziek moe ten schrijven. Van de overige op stapel staande pro gramma's kunnen nog worden genoemd een klankbeeld over de Nederlandse jeugdbeweging, een cabaretprogxamma onder de titel „Belhamels" en, in de avonduren, een concert door het Natio» naai Jeugdorkest onder leiding van Nico Hermans. Eduard van Beinum- herdenking op t.v. De herdenkingsbijeenkomst naar aan leiding van het overlijden van dr. Eduard van Beinum. die zaterdag a.s. van 15.3016.30 uur in het Amsterdamse Concertgebouw gehouden wordt, zal rechtstreeks worden uitgezonden door de N.T.S. onder regie van Gijs Stappers- hoef. De staatssecretaris van Onderwas, Kunsten en Wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener, de wethouder voor Kunst zaken van Amsterdam, mr. A. de Roos, en de voorzitter van de Nederlandse Orkeststichting, mr. W. F. Schokking. zullen hier het woord voeren en het Concertgebouworkest zal met medewer king van het Toonkunstkoor afd. Am sterdam onder leiding van Bernard Haitink het slotkoor uit de Matthaeus Passion van Bach en het adagio uit de 8ste Symphonie van Bruckner uitvoeren. Dit laatste gedeelte van het herden kingsprogramma, het adagio uit Bruck- ners achtste symfonie, wordt mede-uit gezonden door de Belgische en Franse televisie, terwijl de BB.C. voornemens is dit deel op telerecording over te nemen voor uitzending op dezelfde avond. Wegens deze extra-uitzending zal de reportage van de in Eindhoven te spelen honkbalwedstryd NederlandBelgië niet te 17.00 uur. zoals werd aangekondigd, maar vyf minuten na afloop van de herdenking, omstreeks 16.35 uur begin nen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17