LLOYD Professor Takagi uit Japan wil in 1975 een atoomtreiler laten varen 3 prtVITELLA Reders zoeken schepen voor aanvoer verse en diepvries vis LEVERING DIRECT Hoofdredacteur van Westduitse persbureau per 1 juni ontslagen Voorstel tot nieuwe financiële verhouding Rijk en gemeenten 38cf voordeel! Charlie Chaplin vandaag 70 jaar Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 april 1959 Derde blad no. 29721 Over zes jaar komt men wederom bijeen (Van onze speciale verslaggever) Rome, april. De Italianen zijn laaiend enthousiast over de „atoomcocktail", die overal in deze stad geschonken wordt, professor Atsushi Takagi van de universiteit van Tokio is het niet minder over de bouw van een „atoomtreiler". Met grote welsprekendheid heeft hij op de laatste dag van het FAO-congres over de bouw van vissers vaartuigen de scheepsbouwers en ontwerpers trachten duidelijk te maken, dat deze atoomtreiler, die vrijwel onbeperkt op zee kan blijven, in 1975 in de vaart kan zijn. Japan is bereid om met het project te beginnen. Het zal dan echter moeten worden geholpen. De Japanners zijn zelf niet in staat om het project van de „atoomtreiler" volledig te financieren. Professor Atsushi Tagaki hoopt eens zijn droom te verwezenlijken met het in de vaart brengen van door atoomkracht voortbewogen treilers, die niet langer dan zeventig meter behoeven te zijn. Het was een in vele opzichten fan tastisch betoog, dat de Japanse profes sor over zijn atoomtreilers hield. En vele scheepsbouwers hebben er dan ook de schouders voor opgehaald. „Toe komstmuziek. Te duur". Niemand wilde echter ontkennen, dat het bouwen van atoomtreilers thans mogelijk is. Men kan profiteren van de ervaringen, die de Amerikanen met hun onderzeeboten hebben opgedaan. Of de visserij ooit gebruik zal gaar maken van atoomkracht voor de voort stuwing van vissersvaartuigen? Er zijn er velen, die het betwijfelen. Maar er waren vele deelnemers op het FAO- congres over de bouw van vissersvaar tuigen in 1953 in Parijs en Miami, die óók twijfelden aan het in de vaart bren gen van grote fabrieksschepen. Zes jaar later varen er al grote vloten van fa brieksschepen naar verre visgronden Twee ontwerpen Professor Atsushi Takagi toonde twee ontwerpen voor atoomtreilers. Een schip van 87 meter lengte, 14.2 meter breed en 8 meter holte met een waterverplaat sing van 3460 ton. De atoomreactor, die hij midscheeps wil plaatsen ontwikkelt een spanning van 35 MW (vijfendertig miljoen Watt) voor het laten draaien van een machine van 8000 pk., die het schip een snelheid van negentien mijl kan geven. Voorlopig wil professor Takagi, zo ooit dit schip zal worden gebouwd, het niet voor de visserij gaan gebruiken, maar voor oceanografisch onderzoek. Het schip zou een bemanning van 100 kop pen moeten krijgen. Het tweede ontwerp betreft een trai- ningschip voor het opleiden van vissers voor het werken met door atoomkracht voortbewogen vaartuigen. Dit vaartuig zou 120 meter lang, 19 meter breed en j meter hol moeten worden. Een schip met een waterverplaatsing van 5000 ton en een hoofdmachine van 10.000 pk., die het vaartuig een snelheid van twintig mijl moet geven. Voor de spanning zorgt een reactor van 40 MW (veertig miljoen Watt). Dit schip heeft een accommoda tie voor 262 man. Ook hier is de reactor, die een plaats van elf meter breedte en zes en een halve meter hoogte inneemt, midscheeps geplaatst. Eenmaal in zes jaar Over zes jaar zullen de deelnemers aan dit congres horen, hoever het staat met de verwezenlijking van de plannen van de Japanse professor. Het congres nam namelijk het besluit om voortaan éénmaal per zes jaar bijeen te komen voor het uitwisselen van ervaringen en technische ge gevens. Over het algemeen is men met de re sultaten van dit congres in Rome zeer tevreden. Het zal een stimulans blijken te zijn voor de verdere ontwikkeling en modernisering van de vissersvloot. Het deed het hoofd van de FAO-vissenj- sectie, dr. A. Finn vooral veel genoegen, dat de congressisten zoveel aandacht hebben besteed aan de menselijke kant van het visserijbedrijfde zorg voor de accommodatie van de bemanning, de problemen, die de fabrieksschepen met zich meebrengen voor het aanwerven van bemanningen. Een Engelsman vertelde bijvoorbeeld, dat het uitsluitend aan het grote gezag van de schipper te danken is geweest, dat men de fabriekstreiler „Fairtry", die reizen van tweeëneenhalve maand maakt, aan boord heeft kunnen houden. Daar naast de zorg voor de opleiding van de vissers. Zorgen, dat zij vertrouwd raken met de nieuwe elektronische hulpmid delen. Nederlanders tevreden Ook de Nederlanders waren tevreden over de resultaten van dit congres, die men uiteraard niet in zonneklare con- Deel van Discoverer terug naar aarde De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren te Inglewood Californië) be kendgemaakt, dat de retourcabine dins dag met succes uit de Discoverer-II bo ven de noordelijke Stille Oceaan is uit geworpen. De kunstmaan Discoverer-II was maandag jl. afgeschoten. Het communiqué van de luchtmacht meldde dat er verscheidene radiobood schappen zijn opgevangen en dat men hieruit poogt op te maken waar de cap sule terecht zal komen, mogelijk niet ver van de pool. Oorspronkelijk had men gemeend de retourcabine nabij Ha waii door vliegtuigen te kunnen laten opsporen maar later heeft men dit plan tengevolge van een technisch manke ment in de raket moeten laten varen. NEDERLANDERS IN BELGIË VEROORDEELD De rechtbank van Tongeren heeft gis. teren een Nederlander uit Roermond tot een jaar gevangenisstraf en een boete van 45.000 franken veroordeeld wegens het uitvoeren van in België gestolen auto's naar Nederland. Een musicus uit Geldrop werd ver oordeeld tot 8 maanden gevangenis straf en een boete van 360.000 franken wegens een poging op 1500 kg boter in een bestelwagen naai- België te smok kelen. Hij moet voorts 13.500 franken in voerrechten betalen, terwijl de boter en de bestelwagen in beslag zijn genomen. clusies kan uitdrukken. „Het heeft my een maandenlange, maar zeer interes sante studie opgeleverd", zei bijvoor beeld de scheepsbouwer P. Boot uit Leiden. Het heeft de Nederlanders heel veel nuttige contacten met collega's in het buitenland opgeleverd. De kans, dat daaruit werk voor de Nederlandse werven zal voortvloeien is niet gering. Op het congres is wel dui delijk gebleken, dat Nederland in staat is om heel wat schepen veel goedko per te bouwen dan bijvoorbeeld de Amerikanen. En de bewondering voor het Nederlandse kottertype was on danks de persoonlijke opvatting van Jan Olaf Traung, dat er ook aan de Nederlandse schepen nog heel wat te verbeteren valt, zeer groot. De Nederlanders hebben ook met veel interesse deelgenomen aan de discussies over de bouw van allerlei schepen, waar bij het fabrieksschip hun grote aandacht had. Want de kansen, dat ook Neder land een fabrieksschip in de vaart gaat brengen, zijn groter geworden. Er is meer enthousiasme gekomen. Men ziet wel een markt voor vis van uitstekende kwaliteit. Vis, die diepgevroren kan wor den aangevoerd. Men is echter bang voor de toekomst van de gerookte en gezoute produkten. Een Franse reder merkte onder meer op: „Ik vraag de ontwerpers en bou wers om schepen te maken, die vis van uitstekende kwaliteit kunnen aanvoeren. In de toekomst zal er geen markt meer zijn voor gerookte en gezoute produkten. Dat houdt verband met de stijging van de levensstandaard. Zodra, die op een be paald niveau is gekomen, vragen de mensen om verse vis of om diepgevroren vis, die met de kwaliteit van verse vis kan wedijveren". Geesteszieke bracht verkeer in gevaar ONGELUK VOOR „KLEUREN TELEVISIE" Automobilisten die gistermorgen op het weggedeelte tussen Ermelo en Har derwijk reden, hebben een hachelijk avontuur beleefd. In volle vaart naderde namelijk een auto, die van links naar rechts slingerde. In zijn vaart greep de auto twee an dere auto's aan de zijkant. De schade bleef beperkt. Intussen echter raasde de auto verder met een snelheid van 120 km. per uur, dan weer links in de berm dan weer rechts. Vlak bij Harderwijk botste de auto, na uit de bocht te zijn gevlogen, tegen een grote lichtmast, die geheel af knapte. De auto werd volkomen vernield. Wonder boven wonder stapte de bestuur der ongedeerd uit de overblijfselen. De man had slechts een paar ongevaax-lijke vleeswonden in het gelaat. IJlings toe geschoten politiemannen konden nog juist horen hoe hij opmerkte: „Hoe le verde ik hem dat? Vanavond komt het op de kleurentelevisie. Ik zou als ik jul lie was, maar gaan kijken ook". Het werd al spoedig duidelijk dat men te doen had met een verpleegde uit de inrichting Er- melo-Veldwyk, die, omdat hij beperkte vrijheid genoot, kans had gezien uit deze inrichting voor geesteszieken te ont snappen. In Ermelo had hij een gepar keerd staande auto gepakt en zich dus schuldig gemaakt aan joyriding. Een rijbewijs bezat hij niet. Bij het starten zette hij de auto in de achteruit- versnelling, zodat deze met een flinke klap tegen een hek botste, waardoor de auto behoorlijk werd ingedeukt. Later ontdekte de verpleegde dat hij er ook mee vooruit kon rijden. Een arts heeft de man gekalmeerd met een injectie en hem teruggebracht naar de inrichting. VAN OFF. DEALER TEGEN SPECIALE PRIJS 4-TAKT 600ALEXANDER FABRIEKSNIEUW-OVERJARIG BRIEVEN ONDER NR VAN DIT BLAD Eervol, maar redenen zijn niet duidelijk Invloed van de politiek Naar invoering van woonplaatsbelasting? Op voordracht van de ministers van Financiën a.i. en van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en PBO is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot regeling van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten voor 1959 en volgende jaren. De hoofdlijnen van de voorgestelde regeling, die de regering nog per 1 januari 1959 wil doen ingaan zijn: Gehandhaafd blijft het gemeente fonds, dat gevoed wordt door een aan deel in de Rijksbelastingen. Het wets ontwerp noemt als aandeel van het fonds in de opbrengst van de daarvoor aangewezen Rijksbelastingen een per centage van 12.3. De benoeming van de leden en de werkzaamheden van de adviesraad voor de gemeentefinanciën, die de naam raad voor de gemeentefinanciën zal krijgen, worden overgebracht naar de Ver. van Ned. Gemeenten. Ingevoerd wordt een aanvullende uit kering voor de kosten van het nijver heidsonderwijs, welke rechtstreeks ten laste van de Rijksbegroting komt. Op het schaalbedrag per inwoner (on derdeel van de algemene uitkering) kan een verfijning worden toegepast wegens een bijzondere samenstelling van de be volking of wegens een ongewoon ver loop van het aantal inwoners, dan wel wegens andere bijzondere omstandig heden. Zo nodig wordt een aanvullende be lastinguitkering toegekend aan die ge meenten, waar de capaciteit berekend, lager is dan de gemiddelde landelijke capaciteit. Als overgangsbepalingen tot aanpas-1 sing aan de bestaande regeling zijn een garantie- en een limietbepaling in de nieuwe regeling opgenom. Via de garantie-uitkering worden tevens de thans bestaande compensatie uitkeringen van de grond- en personele belasting en de uitkeringen wegens het mijnrecht in de algemene financiële verhouding opgenomen. De mogelijkheid wordt geopend de naar objectieve maatstaven vastgestelde uitkeringen voor bepaalde gemeenten op subjectieve gronden te herzien. Gedu rende ten hoogste drie jaren kan aan een gemeente een jaarlijks vast te stel len aanvullende bijdrage worden ver leend. Aan de desbetreffende gemeente kunnen voorschriften worden gegeven omtrent het gedurende die periode te voeren financiële beleid. Zo nodig wordt daarna voor een of meer volgende jaren een verhoging van de algemene uitke ring verleend, die naar behoefte voor elk jaar verschillend kan zyn. Ten aanzien van het gemeentelijke belastinggebied wordt medegedeeld, dat de regering het van groot belang acht op zo kort mogelijke termijn tot een uitbreiding daarvan te komen, omdat daardoor de zelfstandigheid van de gemeenten wordt gestimuleerd. Een enigszins belangrijke uitbreiding van de gemeentelijke belastingcapaciteit betekent echter een zekere verzwaring van de fiscale druk, althans indien het Rijk niet tegelijkertijd een gedeelte van zijn heffingscapaciteit aan de gemeenten zou afstaan, hetgeen bij de tegenwoor dige positie van 's Rijks financiën niet te verwezenlijken is. De gewenste uit breiding van het gemeentelijke belas tinggebied maakt derhalve beslissingen nodig, welke wegens haar principieel financieel-economisch belang overgela ten moeten worden aan het kabinet, dat binnenkort zal optreden. De regering schenkt intussen reeds aandacht aan de vraag, of de gewenste verruiming moet worden gevonden in in voering, al dan niet gewijzigd, van de door de commissie-Oud voorgestelde woonplaatsbelasting dan wel in het treffen van andere fiscale maatregelen. De vissersvloot van Spakenburg ?s gisteren weer het IJsselmeer op gevaren om het seizoen te openen. Moeders en kroost waren present om de vaders en zoons uitgeleide te doen met wensen voor een goede vangst. Onderhoud over wapenleveringen In diplomatieke kringen in Londen is, naar aanleiding van een bezoek dat de Nederlandse ambassadeur in Groot- Brittannië, A. C. W. Baron Bentinck van Schoonheten, aan de Britse minis ter van Staat voor Buitenlandse Zaken heeft gebracht, opgemerkt, dat Neder land in het verleden reeds om inlich tingen heeft gevraagd over berichten dat Engeland wapens zou leveren aan Indonesië. De vrees was toen uitgespro ken, dat Indonesië de wapens zou ge bruiken voor een invasie in Ned. Nieuw- Guinea. De vorige week heeft naar gemeld een Indonesische militaire missie, die tot opdracht had wapens te kopen, een bezoek gebracht aan Engeland. Advertentie. Ter kennismaking de bétere instant pudding vanTKLcl voor 76 cent (Van onze correspondent in Bonn) Met ingang van 1 juni is Fritz San ger, hoofdredacteur van het DPA (Deutsche Presse-Agentur), eervol uit deze functie ontslagen. Waarom is niet recht duidelijk. Uit allerlei bronnen kan men vernemen, dat hier de politiek een hartig woordje heeft meegesproken. Sanger is reeds sedert 1920 lid van de Westduitse socialistische partij en het DPA-bestuur zou het ongewenst achten dat nog langer 'n sociaal-democraat de leiding van het grote Westduitse pers bureau in handen heeft. De positie van DPA-chef wordt algemeen als bijzon der belangrijk geschetst. Hij dient een uitzonderlijke karaktersterkte te bezit ten en een spits gevoel voor onafhanke lijkheid om zich staande te kunnen hou den tegen de vloed van propaganda, die hem uit alle richtingen dreigt te over spoelen. De propaganda der beide grote partijen, de CDU/CSU en de SPD, is namelijk zeer uitgebreid, nog te meer daar in deze beide partijen regering en oppositie worden belichaamd en er ie der jaar weer belangrijke verkiezingen in een der deelstaten worden gehouden. Van Sanger hoorde men totdusver niets dan goeds. Hij wist zich in de stroom te handhaven. Per saldo is hij het zelf ge weest. die na de oorlog een uiterst klein en onbelangrijk Duits nieuwsbureautje leidde en het wist op te werken tot een in West-Europa bepaald niet klein ap paraat. Het DPA werd onder zijn lei ding noch sociaaldemocratisch noch CDU-achtig. Men kan hem dan ook ze ker niet voor de voeten werpen, dat hy zijn werk niet heeft gedaan op de wijze welke men kan verwachten van de chef van een nationaal nieuwsbureau. Zelfs zou Sanger zo op objectiviteit zijn ge steld, dat hij wel eens naar de andere kant doorsloeg en de officieuze voor lichtingsdiensten meer dan gewenst aan het woord liet komenDesondanks heeft men Sanger drie jaar lang ver weten. dat hij politiek te sterk „gepro fileerd" was, zoals dat in Duitsland heet. Sanger moest weg en dat heeft zowel in de SPD als bij het Westduitse Vliegdemonstraties in Las Vegas (V.S.) Als onderdeel van het eerste wereld- luchtvaartcongres dat thans te Las Vegas (Nevada) in de V..S. aan de gang is, zijn gisteravond boven de vliegbasis Nellis demonstraties begonnen waaraan ook de groep Nederlandse militaire kunstvliegers van de vliegbasis Volkel deelneemt. Daar werden o.a. voorgevlogen drie A V Roe „Vulcan" straalbommenwerpers met deltavleugel en een De Havilland „Cornet 2" van de Engelse Koninklijke Luchtmacht, straalbommenwerpers en -jagers van de Amerikaanse Lucht macht, jagers van Canada. Een der hoogtepunten was de demon stratie kunstvliegen door de vier „rode duivels" van de Italiaanse luchtmacht, de ..Thunder Tigers" van nationalistisch- China, de „Thunderbirds" van de Amerikaanse luchtmacht, de „Blauwe Engelen" van de AmerikaanseMarine en de vier Nederlanders. Op het congres wordt oon. de aan dacht besteed aan het tienjarige bestaan van de Noordatlantische Verdragsorea- nisatie; het voorvliegen van voor dit doel door de Amerikaanse luchtmacht te leen gegeven straaljagers geschiedde door vliegers van Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten, Italië, Griekenland, Turkfje en Nederland. vanille - frambozen - caramel - chocolade Vlaggetjesdag op Urk FEESTELIJKE STEMMING Terwijl vliegtuigen over Urk ronkten met achter zich reclames voor scheeps- onderdelen en goede wensen voor de visserij, verlieten ongeveer 90 motorkot- tertjes gistermiddag de Urker haven. De schepen waren vrolijk versierd en over vol met passagiers, voor het merendeel in Urker kleding. De salonboot „Insula" die de dienst Urk-Enkhuizen verricht, was 's morgens niet uitgevaren en de passagiers, die naar Enkhuizen moesten, konden op kosten van de Urker Stoom boot Maatschappij over land naar Enk huizen reizen. Behalve de visserskapel kregen hon derden belangstellenden een plaats op de boot, die voor de vloot uit de haven verliet. De autoriteiten hadden plaats genomen op een van de boten van de Rijkspolitie te water.. Overal in het dorp wapperden de vlaggen en vrywel de ge hele bevolking bevond zich op de havens of op de schepen. De scholen hadden vrijaf, zodat het overal druk was. Van nacht is de vloot officieel ter paling vangst gegaan. Egypte geeft Britse bezittingen terug Van ambtelijke Egyptische zijde is in Cario bekendgemaakt, dat op 20 april de Egyptische ondernemingen van de Shell, de Imperial Chemical Industries en de British Petroleum Company zul len worden teruggegeven. Zoals bekend, waren deze ondernemin gen tijdens de Suezkanaalcrisis in 1956 door Egypte onteigend. De eind fe bruari tot stand gekomen Brits-Egypti sche financiële overeenkomst voorziet in de teruggave van deze bezittingen. Naar aanleiding van het uit Cairo ontvangen nieuws verklaarde een woord voerder van Imperial Chemical Indus tries dat de onderneming zich door dit bericht voor raadsels ziet gesteld. Vol gens de Engels-Egyptische financiële overeenkomst komt de ICI (Egypt.) in aanmerking om in Egyptische handen over te gaan. De maatschappij heeft in verband daarmede reeds de noodzake lijke stappen voor het verkrijgen van schadevergoeding ondernomen. Plechtige uitreiking Visser-Neerlandiaprijzen (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag zyn in Den Haag tijdens een plechtige zitting van het bestuur van het Algemeen Nederlands Verbond de jaarlijkse Visser-Neerlandiaprijzen uitgereikt, die onlangs werden toege kend, ditmaal hoofdzakelijk aan com ponisten. De voorzitter van het Verbond .dr. J. Schouten, heette o.m. de culturele attaché van de Belgische ambassade, dr. A. Marien, welkom. Hij prees zich ge lukkig, dat het Verbond door het legaat van mr. Visser door middel van prijzen bij kan dragen in de veredeling en uit breiding van onze Nederlandse bescha ving. De hoofdprijs ter grootte van f. 10.000 werd toegekend aan de Stich ting Centrum voor jeugdpsychiatrie te Utrecht. De vertegenwoordiger van de Stichting „Film en Jeugd" mocht een bedrag van f. 5000 in ontvangst nemen, dat zal worden aangewend voor een onderzoek over de invloed van t.v/ op de jeugd. De musicus Paul Niessing nam voor de dezer dagen overleden componist E. W. Mulder uit Amsterdam de grote muziekprijs in ontvangst. De overige prijzen voor composities gingen achter eenvolgens naar O. van Hemel uit Hil versum. J. Reuland te Almelo, G. Boedijn te Hoorn, ir. H. C. King te Amsterdam, A. Verlie en R. Peeters uit België. W. Vogel te Amsterdam en mevr. B TidemanWijers uit Almelo. De nestor van het gezelschap compo nisten, Oscar van Hemel, sprak zijn dank uit aan het Algemeen Neder lands Verbond en achtte het een gun stige ontwikkeling, dat door de instel ling van allerlei prijzen en het werk van „Donemus" het componeren in Nederland niet louter meer tot een bezigheid behoeft te blyven, die louter ""ld kost. journalistenverbond aanleiding gegevea tot protesten. SPD-vice-voorzitter Wehner ging daarbij nogal grof te werk. Hij verweet de raad van toezicht van het DPA, dat deze met het ontslag beoogt, de verkie zingsslag van 1961 vast voor te berei den. In deze raad van toezicht hebben de diverse dagbladuitgevers een zeer groot aandeel, omdat zy beschikken over 92% van de aandelen van de DPA. De overige 8% bezitten de omroepmaat- schappijen. En van krantenuitgevers mag men volgens Wehner niet ver wachten dat zij de SPD zullen steunen. De grove uitval van Wehner is door de DPA-raad van toezicht onverantwoor delijk genoemd. De kritiek van het Westduitse journalistenverbond was er overigens niet, minder om. Het verbond klaagde, dat de redenën waarom de functie van Sanger niet verlengd wordt, niet duidelijk zijn en. zolang die rede nen niet duidelijker omschreven worden, blijft de vrees bestaan, dat hier een poging is ondernomen om de onafhan kelijkheid van het DPA met betrekking tot partijpolitieke en economische be langen in te perken. En daarmee, aldus het journalistenverbond, zou het ge vaar kunnen ontstaan van een eenzij dige voorlichting aan het gehele open bare leven van de Bondsrepubliek met alle gevaren daaraan verbonden voor de persvrijheid. Daarmee haalt men Sanger overigens niet terugZijn op volger is nog niet bekend. Charlie Chaplin - eens de beroemde kleine man met slobberbroek, grote schoenen, snorretje en het versleten bol hoedje, de man van „Goldrush" en „Mo dern Times" - wordt vandaag zeventig jaar jong. Want ondanks die zeven kruisjes denkt Chaplin nog niet aan ophouden. Volgens een uitlating, die hij deze week deed in aanwezigheid van een Brits journalist, wil hij zelfs de figuur, die hem wereldberoemd maakte, weer op het witte doek terugbrengen. Hij zegt zelf, dat hij hem heeft ge dood" door zelfgeschreven rollen als „Monsieur Verdoux", „De grote dictator" en de „De koning van New York". Zo als bekend hekelde hij in deze laatste film de levensgewoonten in Amerika, het land. waarin het daverende rumoer is ontstaan over zijn communistische ideeën en zijn enorme belastingschulden. Inmiddels is zowel het ene als het an dere in het reine gebracht, het lawaai is verstomd en Charlie Chaplin kan in alle rust werken. Nu is rust niet de grootste deugd van deze filmacteur. Hij vertelde dan ook, dat hij gereed stond om on middellijk aan een nieuwe komedie te beginnen en wel in kleuren. „Ik ga de kleine man terugbreneen. precies zoals hij was. Natuurlijk zal hij een beetje ouder zijn. De film zal weer zo'n harlekijn-ballet worden compleet met alle grappen. Het was verkeerd van mij hem te doden. Zelfs in deze atoom eeuw is er nog plaats voor de kleine man". Of Chaplin gelijk zal krijgen? De toe komst zal het moeten leren. En niemand anders dan hijzelf zal ons het antwoord kunnen bezorgen. Met de steun van zijn 34-jarige vrouw Oona regelt Chaplin, dit thans in Zwitserland woont, alles zelf. Hy heeft de distributie en finan ciering van zijn films zelf in de hand. hij maakt contracten op en belegt zijn geld. Van alles houdt hij de touwtjes in han den. In het zakenleven is Chaplin dus hetzelfde als in zijn laatste films: een harde kerel, maar ook een harde wer ker. Uren. zelfs dagen achtereen kan hij in alle eenzaamheid ongestoord doorwer ken. Niets of niemand mag hem dan sto ren. In die „rust" bereidt deze nog al tijd vitale man zfjn nieuwe stunt uit. Zal het ditmaal een terugkeer van de eens zo beroemde „kleine man" wor den

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9