Laatste nieuws DONDERDAG 16 APRIL 1959 Si Singci Mangaradja De Toba-Batakse god op aarde Als laatste in de serie museumlezingen van dit seizoen sprak dr. J. Keuning gisteravond in het Rijksmuseum voor Volkenkunde over „Si Singa Mangarad ja". de Toba-Batakse god op aarde". Dr. Keuning heeft vóór de oorlog een aantal jaren als ambtenaar van het Binnenlands Bestuur onder de Toba- Bataks gewerkt en is ook na zijn terug keer in Nederland zich meer speciaal voor deze volksgroep blijven interesse ren. Na een kort overzicht te hebben ge geven van de verschillende groeperingen van het Batakvolk, hun samenhang en hun tegenstellingen, beperkte spreker zich verder tot de Toba-Bataks, die met ongeveer 750.000 zielen veruit de groot ste groep vormen. Na een schets van hun land en be schaving volgde het eigenlijke thema, de zo merkwaardige figuur van Si Singa Mangaradja, van wie tot 1907 een twaalftal als god op aarde onder de mensen hebben verkeerd. Naar Toba-Batakse mythologie is deze Si Singa Mangaradja op bovennatuur lijke wijze geboren als de zoon van één van hun belangrijkste oppergoden. Hij werd als een god vereerd; naar de volksopvatting kon hij ingrijpen in de natuurlijke orde; hij kon regen verwek ken of droogte doen ontstaan als de landbouw werd bedreigd; zijn machts woord maakte een eind aan oorlog en geweld; hij nam de zwakke in bescher ming. Hij was naar Batakse opvatting een vorst des vredes, doch kon ook ver derven indien zijn misnoegen werd op gewekt. UIT DE HEMEL GEKOMEN FIGUUR... Aan de hand van de mythe van de geboorte van de eerste Si Singa Man garadja, de verhalen over het leven van deze uit de hemel gekomen figuur en zijn plaats in de scheppingsorde naar Toba-Bataks geloof, verklaarde spreker de zo grote invloed, die Si Singa Mangaradja in het Batakse geloofsleven heeft gehad. Deze invloed heeft een grote rol ge speeld in de Toba-Batakse strijd tegen de kerstening, die in 1864 door de Lutherse Rheinische Mission in het Batakland werd begonnen. Vanaf 1876 heeft de 12de en laatste Si Singa Man garadja zich jarenlang hardnekkig tegen de „Si bontar mata" de wit-ogige- 'blanken verzet. Aanvankelijk kon hij Chr. Plattelandsvrouwen MAAKTEN IN REHOBOTH EEN REIS VAN NEWARK NAAR NEW-YORK De afdeling Leiden van de Bond van Christen Plattelandsvrouwen en -meis jes in Nederland kwam gisteravond in „Rehoboth" bijeen. Mevrouw J. van SchieVan den Berg opende de samen komst en na de notulen las mevrouw M. de WitRijnsburger „De Spin" van Wim Hora Adema. Mevrouw Van Tongeren—Binnendijk, die de vorige zomer een bezoek heeft gebracht aan haar zoon, die met een compagnon een veehouderij drijft in Newark Californië), vertoonde een kleu renfilm over haar terugreis, welke zij van Newark naar New-York per station car maakte. De leden kregen vooraf een interes sant kijkje in de melkfabriek. Tal van klanten komen daar des morgens per auto melk halen, die uitsluitend in fles sen wordt afgeleverd. Jammer, dat de film over de reis te veel bij „plaatjes" bleef. Er waren tal van schitterende opnamen, maar de camera was slechts geringe beweeglijk heid gegeven, waardoor we te weinig tot het landschap, de mensen en de dingen doordrongen. Niettemin gaven de filmpjes de leden veel te genieten, zoals de vergezichten op de bergen met de prachtige luchten, de dampende heetwaterbronnen in het Yellowstone national park, de snelle bergstromen, de bruisende stroomver snellingen en tenslotte natuurlijk de Niagara-watervallen. Voor hen, die aan het welslagen van deze avond hadden bijgedragen, had de voorzitster een verrassing. Speeltuinvereniging Zuiderkwartier DE JAARVERGADERING Gisteravond werd in het clubhuis ,,'t Zuidje" de jaarlijkse ledenvergade ring gehouden van de Speeltuinvereni ging Zuiderkwartier. De heer F. Knaap verwelkomde speciaal de heer L. D. Planjer, erelid, de heer J. B. Schoon, lid van verdienste, en het damescomité. Het jaarverslag van de scheidende se cretaris. de heer J. Feenstra, vermeldde uiteraard de bouw van het clubhuis. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal le den 213; er waren 453 ingeschreven kin deren. De penningmeester, de heer L. Moeliker, meldde een voordelig saldo. Hij deelde mee, dat de bazaar f. 678 heeft opgebracht. Voor 1959 wees de begroting een bedrag van f. 3470 aan. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature van de heer Feenstra de heer H. J. J. Knaap en in die van de heer P. A. Jon': de heer Schoon gekozen. Me vrouw M. Rozier werd als bestuurslid herkozen. In de kascommissie kwamen de heren Coster en Wagenaar. Er werd nog de nadruk op gelegd, dat het clubhuis alleen voor het speeltuin werk beschikbaar is. Als de kinderen 13 a 14 jaar zijn kunnen zij niet meer op de tuin worden toegelaten. De afdeling korfbal kan hen dan opvangen. De kin deren moeten de initiatiefnemers voor het clubwerk worden, daarbij gesteund door het bestuur van de vereniging. Aan het eind van de vergadering bracht de heer Planjer het bestuur dank voor het gevoerde beleid in het afgelopen jaar. Dc- heer Feenstra nam afscheid in ver band met zijn vertrek naar Delft. daarbij steunen op een aanhang van tienduizenden Bataks. Men was echter niet opgewassen tegen de betere bewapening en vechtkunde van de Nederlandse troepen, die orde op zaken kwamen stellen. Tot omstreeks 1890 duurde de georganiseerde tegen stand van Si Singa Mangaradja; toen was elke openlijke weerstand gebroken en moest hij zich schuilhouden in het ontoegankelijke bergland ten Westen van het Toba-meer. Van daaruit bleef hij door zendboden en brieven ageren tegen het Nederlandse bestuur en de zending, die steeds groter aanhang kreeg, totdat uiteindelijk in 1907 de marechaussee, onder de toentertijd be faamde kapitein Christoffel, hem na een wekenlange jacht opspoorde. Bij dat treffen kwam Si Singa Mangaradja met één van zijn zoons om het leven. De laatste streken van het Batakland werden daarna onder Nederlands be wind gebracht. Si Singa Mangaradja werd met mili taire eer begraven, zijn dood werd door het gehele Batakland bekend gemaakt. Toch is er nog steeds een sekte, de z.g. Parmalims met hun merkwaardige syncretisme tussen oorspronkelijk Ba taks geloof, Christendom en Islam, die aan zijn onsterfelijkheid geloven en zijn wederkeer verwachten. Na de tweede wereldoorlog wordt Si Singa Mangaradja vereerd als de grote verzetsheld tegen de Nederlandse overheersing. Voor hem werd een groot monument opgericht in het hart van het Batakland. waar ieder jaar op zijn sterfdag 17 juni zijn leven in dienst van de Batakse vrijheid met groots militair vertoon en verheven toespraken wordt herdacht. Alfred Löb overleden ETSER MET PERSOONLIJKE STIJL Vandaag is de op 75-jarige leeftijd overleden Haagse schilder Alfred Löb teraardebesteld. Alfred Löb werd op 2 mei 1883 te Elberfeld geboren. In 1922 kwam hij met zün vrouw naar Nederland en kort daarop verwierf het echtpaar Löb de Nederlandse nationa liteit. Löb kreeg zijn schildersopleiding op de Haagse Academie; als etser vormde hij zichzelf.. Vooral in zijn etsen ont wikkelde hij een persoonlijke stijl, die luchtig en gracieus was, maar tegelijker tijd indringend. Ook in onze stad heeft men herhaaldelijk werken van hem ge- exposeerd. Verleden jaar begon de gezondheid van Löb achteruit te gaan en werden zijn krachten langzaam ondermijnd, waarna deze week het einde kwam. BEGRAFENIS A. SEGAAR Heden vond op de begraafplaats Rhynhof de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de heer A. Segaar, een der pioniers van de in 1901 opgerichte Coöperatie „Vooruit" Vooral in de moeilijke beginjaren heeft de heer Segaar, die de leeftijd van 93 jaar bereikte, zijn beste krachten ge geven om de toen nog zwakke coöperatie tot grote bloei te brengen. Bëhalve in de coöperatie heeft de heer Segaar ook een rol gespeeld in de Leidse vakbeweging, terwijl hij ook lan ge tijd bestuurslid was van een der wo- n ingbou wveren ig ingen Bij de begrafenis heeft ook het be stuur van de Coöperatie van zyn be langstelling doen blijken. LEIDERDORP Contact-middagen voor bejaarden Gistermiddag werd in het gebouw Eikenlaan de eerste contactmiddag ge houden, belegd door de hervormde vrou wengroepen. Verschillende leden van deze groepen gaan regelmatig op huis bezoek bij de bejaarden. Ter verstevi ging van het onderling contact en voor ontspanning zullen nu elke veertien dagen deze contactmiddagen voor be jaarden worden gehouden. Gistermiddag heeft ds. Honnef een filmpje over de Keukenhof gedraaid. Verder waren er verschillende spelen. Bazaar kleuterschool bracht f 425.— op In de aula van de Herv. School aan de M. P. Splinterlaan werd gisteren een bazaar gehouden, waarvan de opbrengst bestemd zal worden voor de aanschaf fing van een piano voor de in dit ge bouw gevestigde kleuterschool. De ge meente-secretaris, de heer C. Hobo opende de bazaar. Namens de „Stichting Kleuteronderwijs" heette de heer Hobo alle aanwezigen welkom, en sprak er zijn vreugde over uit deze bazaar te mo gen openen. Sinds de oprichting van de kleuterschool in september 1956, waarbij begonnen werd met 40 kinderen heeft dit aantal zich binnen 3 jaar reeds ver dubbeld. Wat steeds weer opvalt, zei de heer Hobo, is de grote saamhorigheid die in het Zijlkwartier tentoon wordt gespreid, alsmede de grote aotiviteit die de buurtvereniging steeds ontplooit. De heer Hobo dankte speciaal mej. v. d. Toorn met haar familie, alsmede de he ren Loth en Straathof voor het vele dat zij gedaan hebben voor de totstandko- j ming van deze bazaar. Spreker hoopte dan ook op een geweldig succes. Eén der kleuters overhandigde daarop j de heer Hobo een miniatuur-schaar, waarop deze een draad doorknipte en de j bazaar geopend was. Nader vernamen we, dat, de opbrengst f. 425,was. OEGSTGEEST .goedkeuren en ook geen bezwaren zul len worden gemaakt tegen afwijking van het uitbreidingsplan. Ook moet nog worden overgegaan tot aankoop van een stukje grond dat op het ogenblik nog in handen is van particulieren. De vooruitzichten zijn echter zodanig, dat met enig optimisme mag worden ver wacht dat de parochie Warmond reeds in het najaar over een parochiehuis zal kunnen beschikken. WASSENAAR Jhr. Storm van 's-Gravesanile te Ommen overleden Te Ommen, waar hy de laatste tien tallen jaren woonde is op 85-jarige leef tijd overleden jhr. B. Th. S. A. Storm van 's-Gravesande, die van 1911 tot 1929 burgemeester van Wassenaar is geweest. De heer Storm van 's-Gravesande werd in 1911 in Wassenaar benoemd, nadat hy eerst burgemeester van Bleiswyk ge weest was. De gemeente Wassenaar was, toen de heer Storm van 's-Gravesande hier zijn intrede deed, nog een zeer kleine gemeente met ongeveer 4000 zie len. Maar Wassenaar was al ontdekt als ideale woongemeente en de ontwikke ling tot het villadorp van thans had een aanvang genomen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Maria Catharina, dr. v. G. M. Krol en M. C. van Rijn: Christiaan, zn. v. C. Bal kenende en H. A. M. Mulder; Mathilda Hendrika, dr. v. J. H. Muijselaar en C. van der Linden; Jozina, dr. v. G. Ravensber- gen en B. van Vierzen; Jacqueline Corne lia Petronella, dr. v .J. P. Langeslag en E A. van der Ploeg; Per Anders, zn. v. J. Crispijn en C. W. Olivier; Johannes An dreas Carolus, zn. v. J. Philippo en G. Kuijvenhoven; Rudolf Magtlldus. zn. v. R Molenaar en A. P. Leeflang. OVERLEDEN L. M. P. van der Hoeven, 69 Jaar, echt. v. p. van der Zanden; G. Mleremet, 73 Jaar. man; C. Blansjaar, 69 Jaar. man; J A van der Poel, 46 jaar, vrouw; P. Selïer. 66 Jaar. man; R. Rijnhout, 36 Jaar, man; M c. van Egmond, 69 Jaar, wed. v. J. D. B. Styger; G. Teegelaar, 83 Jaar, man; BURGERLIJKE STAND. Geboren: Yvonne, d. van G. Schone1 veld en P. J. Vianen. Ondertrouwd: C. Helfensteijin, 24 J. en C. van Ees. 20 j. Getrouwd: J. C. de Vriend. 27 J.; Th. M. van der Poel. 24 j. Overleden: J. Spies. 76 J., wed. van L. van der Meij; Ph. H. Meurs, 76 J.; J. Th. Hoogeveen, 53 J. VOORSCHOTEN Ruim f 3000 voor de Geref. Jeugdcentrale DeGeref. Jeugdcentrale heeft de ba lans opgemaakt van de bazaar, welke op 10 en 11 april werd gehouden. Dit was een hoogst aangename bezig heid, aangezien de resultaten ver boven de verwachtingen uitkwamen. Het netto saldo bedroeg namelijk f3167.97. Dit prachtige resultaat stelt de Jeugd centrale in staat niet alleen aan al haar verplichtingen te voldoen, doch ook de uitbreiding van het jeugdwerk krachtig aan te vatten. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Henricus Johannes, zn. van R. M. Sitters en W. M. Hoogsteder; Simo- ne. dr. van H. E. M. van der Voort en P. van Klaveren; Cornelie H. Th. M.. dr. van F. Hendriks en E. M. Gull; Pieter C. zn. van T. C. Tukker en S. van de Ham; Cornells J. M.. zn. van W. H. Zaat en A. A. C. van der Ham. Ondertrouwd: A. J. H. Biard en A. H. Hoeks; H. H. Altewischer en M. Loggen; J. W. Velthuizen en C. M. OliJ- slager; G. J. Herkstróter en L. A. Does. Overleden: C. H. F. van Ommen, 10 j.. zn.; L. Boom. 49 j.. echtgenote van G. Regterschot; M. van Tol. 50 Jr., echtge noot van C. Bal. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven houdt op vrijdag 17 april geen spreek uur, maar in plaats daarvan op maan dag 20 april, 's morgens van 1012 uur. WARMOND STICHTING R.-K. PAROCHIEHUIS In een zeer druk bezochte jaarverga dering van de stichting R.-K. Parochie huis, waarbij de afgevaardigden van vrijwel alle R.-K. Verenigingen ter plaatse tegenwoordig waren, heeft het bestuur met betrekking tot de oprich ting van een R.-K. Parochiehuis niet alleen de bereikte resultaten naar voren gebracht, doch ook laten vaststellen, dat het de uitdrukkelijke wens is van het bestuur, om op korte termijn een paro chiehuis te stichten. Met algemene stemmen werd besloten het aangeboden gebouw uit de legerplaats „De Beer" op het eiland Rozenburg over te nemen. Dit uitneembare gebouw zal een plaats moeten vinden op de grond bij „De Burcht". Goedkeuring werd reeds ver kregen van het Bisdom. Dit plan kan echter pas tot uitvoering worden ge bracht, indien zekerheid wordt verkre gen dat Gedeputeerde Staten de door de gemeente v»rteende subsidie zullen Dr. M. A. Evelein everleden Oud-directeur Kon. Penningkabinet (Speciale berichtgeving) Te Haarlem is op 79-jarige leeftijd overleden dr. M. A. Evelein, oud directeur van het Kon. Penningkabi net te Den Haag. De thans overledene die op 21 november 1879 te De Ryp is geboren, bezocht het gymnasium te Leiden en studeerde daarna aan de Universiteit aldaar klassieke letteren. Tydens zijn studie werd hy voor het Van Vollenhoven-Fruinfonds uitge zonden om een reis te maken naar Griekenland en Italië. De heer Evelein promoveerde in 1908 tot doctor in de klassieke talen. Na enige tjjd assistent en daarna conservator van het Mu seum van Oudheden te Leiden te zijn geweest, volgde zijn benoeming tot onder-directeur van het Kon. Pen ningkabinet. In de loop der jaren is dr. Evelein leraar en conrector geweest van het gymnasium te Gouda, directeur van het Rijksmuseum G. M. Kam te Nijmegen, privaat-docent aan de gemeente-univer siteit te Amsterdam in de geschiedenis der Gallo-Germaanse provincies van het Romeinse Keizerrijk en in de antieke numismatiek. Op 1 januari 1935 werd hij benoemd tot directeur van het Kon. Penningkabinet; in 1945 legde hij zijn functie neer. Weer drie dagbladen in Indonesië verboden In verband met publikaties over de vrijlating van onze landgenoot Schmidt en het daarop gevolgde ontslag van de procureur-generaal Soeprapto heeft het militaire gezag in Djakarta een ver schijningsverbod opgelegd aan nog drie dagbladen, waaronder het regeringsge zinde Merdeka. In totaal zijn nu aeven dagbladen verboden. Japanse oliecensessie op Noord-Sumatra Japan heeft een belangrijke oliecon cessie op Noord-Sumatra verworven, zo is heden van gezaghebbende zijde te Tokio bekendgemaakt. Japan zal deel nemen aan de exploitatie van de olie reserves in dit gebied en heeft op zich genomen in een periode van 10 jaar hier 18 miljard yen te investeren. Verder zal Japan technische hulp verlenen. Dit is de tweede belangrijke oliecon cessie, die door Japan is verworven. De eerste was die van Koeweit. Japan on derhandelt thans met de Amerikaanse autoriteiten over een concessie in Alaska. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 16 april. Leidse Ooöp. groente en fruitveiling. Per 100 kg.: andijvie 12 42. kroten 6, kroten, gekookt 2025, prei 1014, rabarber 17—35, spinazie 1220. stoofsla 824, tomaten A 3.15, idem C 2.50, uien 230, waspeen 1036, winter peen 10—7, witlof 1145. Per 100 stuks: bloemkool A 27, B 1832, C 1526, kom kommers B 47, sla A 310.80. Per 100 bos: bleekselderle 1.602.90, raapstelen 2—3. radijs 10—15, selderie 1.50—2.80. AALSMEER, 15 april. C.V. Centr. Aalsm. Velling G.A. Snijbloemen: Seringen: Step- man 20—75, Legray 10—33, blauw 20—55, Oud-burgemeester jhr. Storm van 's-Gravesande ten tijde van zijn burgemeesterschap. De heer Storm van 's-Gravesande heeft zich in Wassenaar door zijn recht vaardigheid en onpartijdigheid, door zijn zorg voor de armen, door zyn krachtig verweer tegen de Haagse annexatieplan nen van na de eerste wereldoorlog vele verdiensten verworven. In 1929 werd hem op zijn verzoek, op 55-jarige leef tijd, eervol ontslag verleend. De heer Storm van 's-Gravesande werd opge volgd door de heer J. J. M. Wiegman. Consultatiebureau Wit-Gele Kruis geopend Het Wit-Gele Kruis heeft sinds gister middag een consultatiebureau voor zui gelingen voor Deyleroord en omgeving; het is iedere woensdagmiddag van half 4 tot 4 uur geopend in het verenigings gebouw „Sion" aan de Violierenweg, dat voor dit doel beschikbaar werd gesteld door het Kerkbestuur der St. Josephpa- rochie. Burgemeester dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen verrichtte de of ficiële opening. De voorzitter *'an de Wit-Gele Kruis- afdeling, mr. J. P. M. Aghina, wijdde in een inleidende toespraak aandacht aan de betekenis van deze uitbreiding van het Wit-Gele Kruiswerk in Wassenaar en hy sprak woorden van hartelijke dank tot allen, in de eerste plaats pas toor H. F. Jansen en het kerkbestuur van de parochie, die het mogelijk heb ben gemaakt dat op zo korte termijn dit nieuwe consultatiebureau gesticht kon worden. Hiermee wordt een nieuwe pe riode van Wit-Gele Kruis-arbeid inge luid. De burgemeester noemde de uitgroei van het werk van het Wit-Gele Kruis een verblijdend teken. Dr. Baron van Wijnbergen die erevoorzitter is van het Wit Gele Kruis-bestuur, prees de voor uitstrevendheid van de afdeling, die er voor gezorgd heeft in dit gedeelte van de gemeente, het enige, waarin nog uit breiding van de woongelegenheid moge lijk is, tijdig present te zijn om de moe ders met hun kleine kinderen een verre gang naar het wijkgebouw aan de Lange Kerkdam te besparen. Pastoor H. F. Jansen toonde zich ver heugd, dat dit Wit-Gele Kruis deze stap heeft willen zetten. Nadat de voorzitter aan de kinder arts mevr. Th. Slegtenhorst-Bakker, die hier iedere woensdagmiddag zitting zal houden een boeket bloemen had aange boden, meldden zich de eerste moeders met hun zuigelingen en nam het werk een aanvang. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De raad van Zoeterwoude komt op woensdag 22 april 1959 te 7.45 uur ten gemeentehuize in vergadering bijeen. Op de agenda staan oun. de volgende punten vermeld: Voorstel tot het slui ten van een geldlening groot f. 77.000.—; verlenen van een subsidie aan de Ma ter Amabilis-scholen te Leiden, ver zoek van de Vereniging „Oud-Leiden" om toe te treden als lid; verzoek van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde om toe te treden als lid; het geven van een naam aan de straat langs de Goede Herder; verpachting van het jachtrecht op de gemeente gronden aan de Hoge Rijndijk; verkoop van bouwgrond aan de Hoge Rijndijk; vaststelling van het uitbreidingsplan „Industrieplan"; voorstel tot het verle nen van een voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der L.O.-wet over het jaar 1959; verzoeken van het bestuur van de R.-K. Meisjesschool in de Zuid- buurt om medewerking te verlenen in gevolge art. 72 van de L.O.-wet 1920; ver goeding ingevolge de Kleuteronderwijs wet over 1958 en het verlenen van een voorschot op deze vergoeding over 1959; onderhoudswerkzaamheden aan de rel- nigingsauto; verhoging van het voetpad langs de Vrouwenweg; wijziging van de gemeentebegroting 1958: wijziging van de gemeentebegroting 1959. Raadsstukken De raad komt op woensdag a.s. in ver gadering bijeen. O.a. zullen de volgende punten aan de orde worden gesteld. Aangezien de Vrouwenweg tevens wa tering is en deze weg als zodanig te laag is, heeft de provincie (als onder houdsplichtige van deze weg) van net Hoogheemraadschap van Rijnland een aanschrijving gekregen de weg te ver hogen. Dit brengt voor de gemeente de consequentie mee, dat ook het voetpad, dat in onderhoud bij de gemeente Is, moet worden verhoogd. Hiervoor zijn twee mogelitkheden. nl. 1. het voetpad weer op gelijke hoogte te brengen van de verhoogde Vrouwenweg, met hand having van de bestaande goten en 2. het voetpad zodanig te verhogen, dat een trottoir ontstaat. De commissie voor de openbare werken adviseert tot het laatste, waarmee B en W. het eens zijn, mede. omdat daardoor het regelmatig parkeren van auto's op het voetpad wordt voorkomen. B. en W. vragen voor dit werk een krediet van f. 10.000.—. Het is de bedoeling de eigenaren van de aangrenzende panden kennis te ee- ven van de uit te voeren werkzaamhe den, doch deze zullen zelf de ophoging van de voortuintjes moeten verzorgen, waarvan de kosten voor hun rekening komen. In verband met het plan tot het ma ken van een sportterrein aan de Hoge Rijndijk en het bouwen van een houten noodsohool aldaar werd een nieuwe straat aangelegd vanaf de Hoge Rijn dijk. Deze straat heeft eohter nog geen naam. Het vroegere laantje ter plaatse werd in de volksmond het Laantje van de Goede Herder genoemd. Aangezien de nieuwe straat tevens toegang geeft naar het gesticht De Goede Herder en vrijwel geheel langs deze inrichting loopt, stellen B. en W. voor de straat te noemen „Laan De Goede Herder". Het jachtrecht op de gemeentegron den aan de Hoge Rijndijk was de laat ste jaren verpacht aan de heer J A. de Groot, die echter ls overleden Thans verzoekt de heer W P. S. de Groot, een zoon van de vorige pachter, het jacht recht te mogen pachten. B. en W. stel- I len voor hiertoe te besluiten tegen een 'vergoeding van f. 15. Bezwaren tegen het optreden te Blokker van Louis Armstrong O Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond (N.T.B.) heeft een brief gezonden aan de directie van het Arbeidsvoorziening, waarin infor maties gevraagd worden inzake het optreden van Louis Armstrong op 10 mei in de Veilinghal te Blokker. De N.T.B. heeft gevraagd of voor Louis Armstrong een werkvergunning werd afgegeven. Deze vraag is een gevolg van het feit, dat het Rijksarbeidsbureau zegt. geen werkvergunning af te geven aan buiten landse musici, wanneer deze in niet- amusementsbedrijven willen optreden. De veilinghal in Blokker byv. wordt door het Rijksarbeidsbureau niet als amuse mentsbedrijf beschouwd. Op grond daar van zou aanvankelijk ook het orkest van Victor Silvester seen werkvergunning voor Blokker krijgen. Mocht het Rijks arbeidsbureau ook in het geval-Arm- strong niet bereid zijn de informaties te geven, waarom de N.T.B. gevraagd heeft, dan zal het bestuur overwegen deze zaak voor te leggen aan het be stuur van de American Federation of Musicians". Dit vakverbond zou dan het optreden van Armstrong in Nederland kunnen voorkomen. Een werkverbod voor Armstrong zou bij hernieuwde weigering van het Rijks arbeidsbureau om informaties te geven, bijzonder betreurenswaardig zijn voor het Nederlandse publiek, aldus het hoofdbestuur van de N.T.B De vergunningen, waarover menings verschil is gerezen, zijn op de normale wijze door het Rijksarbeidsbureau be handeld en er is gunstig op beslist. By de behandeling van deze vergun ningszaken aldus de voorlichtings dienst van Sociale Zaken is, zoals te doen gebruikelijk rekening gehouden met de inzichten van de subcommissie van bijstand en advies van het Rijks arbeidsbureau. waarin, zoals bekend, werkgevers en werknemers paritair zijn vertegenwoordigd. SPAAROVERSCHOT 17 MILJOEN Bij de banken, aangesloten by de Ned. Spaarbankbond, is in maart ingelegd f97.0 miljoen en terugbetaald f79.8 miljoen, waardoor een positief spaar- verschil ontstond van f 17.2 miljoen. Prunus Triloba 10—28. idem Serrulata 35—80. Anjers: Rood 5—37, roze 5—29. wit 5—26. Rozen: Rosalandia 622. Geb. Duisberg 623. Mad. Of man 627. Bac carat 1042. Montezuma 1553, Sweet heart 1039. Diversen: Lathyrus 30—71, Asp. Plumosis 60185, Anemonen 827, Fresia's 25—75. Irissen 40—80. Calla 10— 24, Gerbera 1038, Clematis 15—50, Ama ryllis 517. 15 april. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Perkplanten: Violen gemengd per bak 50 200, wit 80—100. geel 100150, blauw 100150, Primula Veris 100175, Wand a 150—200, Dentlculata 250400. Rosea 300 40. Vergeet mij niet 100—150, Gemeng de planten 300400, Arabis 100-150, Ibe- rls 250300, Belles 150200, Anemonen 300350. Lupine 200—300. Declytra 250 —350. Saxlfraga 100—165, Dhoronicum 100—150. BARNEVELD, 16 april. Coöperatieve Ve- luwse Eiereveiling. Barnevela-Ede. Week- aanvoer circa 850.000 stuks. Handel traag. Prijzen eieren van 48 tot 59 gram van 7.02 tot 7.32, van 59 tot 63 gram van 9.42 tot 9.76, van 63 tot 69 gram van 9.90 tot 11.17 per 100 stuks. Eierveiling S.B.E Aanvoer 927.738 stuks. Handel traag. Prijzen eieren van 59 tot 63 ram van 9.30 tot 9.65, van 63 tot 67 gram van 9.50 tot 10.09. eende-eieren van 66 tot 77 gram van 8.56 tot 9.80 alles per 100 stuks. Eiermarkt. Aanvoer 1.400.000 stuks. - Handel kalm. Prijzen eieren van 58 tot 65 gram van 9.25 tot 10.50. Algemene 9.60 per 100 stuks. Kiloprijs 1.56. Basis 61| gram. Prijsnotering GeldersOverijsselse Ver eniging van Eierhandelaren. Grote eieren van 9.50 tot 10.gewloht van 62 tot 68 gram. Kleine eieren van 8.50 tdt 9.25, ge wloht van 56 tot 61 gram. GOUDA, 16 april. Kaasmarkt. Aange voerd 23 partijen kaas, eerste kwaliteit p. kg. 2.022.12, tweede kwaliteit 1.902.01, Handel kalm. Ontploffing in dextrinefabriek By O, J. Meyers dextrinefabrieken te Veendam is vanmorgen om acht uur een explosie voorgekomen. Met een harde knal vloog het dak van de bran derij, waarin een aantal droogtrom- mels is opgesteld, de lucht in, terwyl een wand wegsloeg en honderden ra men het begaven. Een arbeider, die voor een isolatie firma in een beneden liggend gedeelte isolatiewerkzaamheden uitvoerde, werd door steekvlammen zodanig gewond.dat hy naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden overgebracht. De materiële schade is vry groot. BEURSOVERZICHT Markt in herstel; Unilever vast Amsterdam, 16 april. By kalme handel waren de intematio. nals vandaag flink in herstel. Het bui tenland trad weer als koper op, speciaal voor Unilever, waardoor alle internatio nale waarden werden meegetrokken, Onder leiding van Unilever ontwikkelde zich een vaste tendens. De margarine aandelen werden op 555, ofwel 16 punten boven gisteren, verhandeld. Het verlies van de vorige dag werd met glans inge lopen. Voor Philips bestond bij opening enige belangstelling op 59012, doch hier aan kwam spoedig een einde. In het laatste beurshalfuur trad de arbitrage als koper op waardoor 592 gedaan werd tegen gisteren als slotprijs 582. Het ver_ lies van de vorige dag werd hierdoor ruimschoots ingelopen. Obligaties Phi lips waren eveneens enige punten hoger. Kon. Olies steeg van f. 169,50 tot f. 170,10, waardoor het fonds ruim f. 2,boven gisteren sloot en een paar dubbeltjes boven pariteit New York noteerde. Aku gaf een zeer behoorlijk herstel te zien op 312%. De cijfers over het eerste kwartaal van de Amerikaanse dochter onderneming, de American Enka. Zyn zeer bevredigend en werden gunstig ont. vangen. Een uitzondering vormden aan delen KLM, die in Wall Street 'n slechte landing hadden en waardoor de koers in Amsterdam ruim f. 4,lager werd ge taxeerd. Ook obligaties KLM lager. Scheepvaarten waren goed gedispo neerd. Cultures hoger voor Deli en HVA, Amsterdam Rubber een puntje lager. Staatsfondsen vast. Vandaag werden voor het eerst verhandeld part icipa tie - bewijzen in het internationaal beleg gingsfonds van energiewaarden „Wereld, energie". De prijs per participatie bewijs werd op f. 377,50 bepaald; de introductie was een succes. Aandelen Koninklijke Zout belangryk hoger op de hogere ex ploitatiewinst. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 april Londen 10.62y4—10.62New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.91 A—3.91 A; Parijs 76.87%—76.97%; Brussel 7.56— 7.56%; Frankfort 90.17—90.22; Stock holm 72.90—72.95; Zürich 87.20%— 87.2-5%; Milaan 60.75%—60.80%Kopen hagen 54.76%—54.81%; Oslo 53.01%— 53.06%; Wenen 14.57y4—14.58V4Ankara 3.763/4—3.77y4; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.24%—13.26. Advertentie glaasje I Beurs van Amsterdam Donderdag 16 april ACTIEVE OBLIGATIE staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% 102% 102 A Ned. '58 4% 102 A 102% Ned. '53 3% 96% 96% Grootboek obl. 3% 83 Ned. '47 3% (3) 92% 93% Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 95% 95% Ned '56 3% 94 li 94% Ned. '48 3% 90 90 Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 I 3% 90% 90% Ned. '55 II 3% 91% B 91% Ned. -37 3 90y8 89% Dollarlng '47 3 93 93% Investeringscert 3 97% 97% Ned. 62-64 3 9718 97 A Indië *37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 88V* Ned. W.B 6% 111% 111% Philips 5 269% 274% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl.enlnd B 41% 40% Nat. Handelsbank 144 143 Ned. Handelmy217% 217% Amst Rubber 85% 84% Ver. HVA-my136 138 Java Cult 28% 28 Senembah170 171 Vorstenlanden10% 10% A.K.U 308 313% Berkel's Patent (v.) 245 250 Calvé Delft cert495 y4 500 Deli My .en (Ver.) 148.75 149.80 Kon Pap v Gelder 223 222 Hoogovens eet 435 428 Müller en Co N. B 303 302 Ned Kabelfabr 365 L 363 Philips 581% 591% Philips pref 233 Unilever 539% 554% Wilton Feyenoord 224 Biliton 2de r 248 244 Dordtse Olie gew 709% 729% Kon Petr (f 20.—) 169 170 Idem (50 a f.20.— 167.75 169 80 Holl Amer lyn 157 157 Java China Paket 136 KLJM 141.50 137 Kon Ned Stmv My 147% 148% Kon Paket Mij 137 137% Stoomvaart My Ned 1401, 144" Nievelt Goudr eert 130 v Ommeren eert 044 247 Kon Rott Lloyd ï45 144 Ned Scheepv Unie 13gs£ 133% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3.. 96 tdem '48 (3%) 96 96 R'dam '52-1 (4%) 99% 100 idem "37 I-m (3%i 94% 94% idem "38-1 (3%) 94% 94 105% 100 100 98% 98y4 96 87 86% 81 81 95% 95 y4 81% 81 Va 82% 82% 89 y4 89 91% 91% 88% 88% 88% 97% 97 89% 91% 97% 97 Bankwezen Bank N. G. *58 (5%) id. N. W. B. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 Premieleningen A'dam '53 3 A'dam '51 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 n 2% Eindhoven '54 2% Enschede *54 2% Den Haag '52 I 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z.-Holl. 1957 2% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 193.50 194.50 Amst. Bank 285% 285 H.B.Ü. eert231% 229% Rott. Bank 252 Y* 249 Twentsche Bank 227% 228 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 34 5 345 Borneo Sum. H. My 58% 58y4 Ned. G. en Sp. fabr 260 254 Kon. Ned. Grofsm 138 134 Internatte» HOL 114 Rott. Droogdok My 645 650 Sikkens Lakfabr '53 510 510 Tleleman en Dros 7% 7% Ned. My Walv.vrt 105 107% Spoorwegen Dell Spoorweg My. 8% 9 Amerik. fondsen Canadian Pacific R 30% 30A Intern Nickel 90 90% Anaconda 6$ 67% Bethlehem Steel49f2 51 y4 Cities Service 58% 58% General Motors 4646% Kennecott 112 y4 112 Republic Steel 69 70 Shell Oil 83% 84 Union Pacific 34% 34% Un States Steel 88% 89% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 15/4 Edelmet Kon AA 60GB Prei wa idem 69GB 72 Electrolas B 315 308 Holl Constructie 364G 374 Ing dut v Bouwnyv 215 217GB ld cüv 1958 205 B Int Kunststof! Ind 55GB 54L Leldsche Wolsplnn 323 322GB Ver Touwfabrieker 220% 222 Wernlnk's Betonm 125%GB 125GB Van Wijk Textiel 69 70% 104% 104y4

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7