Het evenwicht mag niet verstoord Lezers sch rijven Woniiigbouwperikelen in Noordwijk Wij zullen moeten voortgaan machtsmiddelen te moderniseren Hellevoetsluis en de Marine hebben elkaar weer gevonden Na 27 jaar 1 veer leven in de brouwerij Secretaris N.A.P.B. belicht de kwestie De Raad - Van der Niet Egyptenaar dr. Galal zorgt voor verrassing in het proces -Strack Vending ten ongunste van Prof. Hallstein DONDERDAG 16 APRIL 1959 PRINS BERNHARD TE LAS VEGAS: Zolang vreedzaam naast elkaar leven nog geen werkelijkheid :s geworden „Zolang geen overeenstemming is bereikt over de grote politieke tegenstellingen en geen vreedzaam naast elkaar bestaan werkelijkheid is geworden, zullen we moeten voortgaan de machtsmiddelen te ont wikkelen en te moderniseren. Het evenwicht mag niet worden ver stoord. Ongelijkheid in macht kan niet worden opgeheven door illusoire politieke regelingen. Er kan alleen maar veiligheid zijn zolang het evenwicht in stand wordt gehouden. Het groeiende gevaar van een verrassende aanval, gecombineerd met de fysieke onmogelijkheid om opgewassen te zijn tegen de getalsterkte van de Russische legers legt het accent op de kracht en de paraatheid van onze luchtstrijd krachten". Versterking nodig! Aldus sprak Prins Bernhard gisteren in een rede te Las Vegas, waarin hij o.a. pleitte voor een versterking in militair en economisch opzicht van de vrije vol keren, voor het inschakelen van de NAVO bij het oplossen van meningsver schillen zoals die b.v. 2yn ontstaan bij het instellen van een vrijhandelsgebied, voor ontwikkeling van modernisering van de verdedigingsmiddelen, voor een integratie van de luchtverdediging van alle Europese NAVO-landen in het op perbevel van de NAVO, voor standaardi. satie. Hij waarschuwde tegen iedere stap terug op de weg der militaire integratie. De Prins was de voornaamste spreker aan het gisteravond gehouden NAVO- banket, dat gehouden werd als onder deel van het wereld luchtvaartcongres. Sovjetveroveringen De Prins zeide o.a. dat het niet nood zakelijk is geschiedschrijver te zijn om zich te herinneren waarom het nodig was samen te gaan om onze levenswijze te verdedigen: na de tweede wereldoor log slaagde de Sovjet-Unie erin de vol gende „veroveringen zonder oorlog" te 'bewerkstelligen: Albanië, Bulgarije, Hongarije, Roemenie, Polen, Tsjecho- Slowakije, Estland en Letland. Hoewel het verdrag van het Noord- Atlantische Bondgenootschap onderte kend werd onder de drang van een ern stige militaire bedreiging van Europa is de Navo eigenlijk een politiek bondge nootschap van een aantal landen dat door reeds vele jaren bestaande banden sterk aan elkaar verbonden is, zo betoog, de de Prins vervolgens. De voornaamste taak van de Navo was de Russische militaire dreiging te be dwingen, een gemeenschappelijke verde digingsstrijdmacht op te bouwen sterk genoeg om welke aanvaller ook af te houden van enige gedachte zijn politieke doeleinden te bereiken door militaire middelen. „Deze taak is volbracht", aldus de Prins. „Zwaard" en „Schild" Prins Bernhard besprak vervolgens het „zwaard'* en „het schild" van de Navo, het zwaard dat gevormd wordt door de „strategie air command" van de Ameri kaanse luchtmacht, door „Bomber com mand" van de Engelse Koninklijke Luchtmacht en bepaalde Marinestrijd- krachten en door de tactische strijd krachten van de eenheden van de Navo. Prins Bernhard complimenteerde offi cieren en manschappen van het strate gische luchtmacht commando der V.S., „wier kunde, opleiding en paraatheid wereldvermaard zijn". Na te hebben gewezen op het belang van de in 1954 genomen beslissing ook kernwapens in het „schild" op te nemen zei de Prins: „De Sovjets kunnen nu niet meer hopen Europa met alleen con. ventionele middelen te bezetten zonder dat de atoomkracht van het Westen tot gelding komt. Er kan geen twijfel aan bestaan dat het aangevallen land kern wapens zal gebruiken, wanneer deze in zijn gebied zullen zijn gestationeerd. Geen zelfgenoegzaamheid Met verwijzing naar de crisis om Ber lijn merkte de Prins o.a. op dat wü niet moeten toegeven aan zelfgenoegzaam heid en apathie: „De wereld van thans immers staat tegenover vele gevaren in de verscheidene streken rondom de we reldbol waar de Sovjetrussen naar zwak heid zoeken. De vrije volkeren moeten militair en economisch worden ver sterkt". „Een gezonde en groeiende economie is de basis van ons bestaan en de rugge- graat van onze verdediging, zo vervolgde de Prins. De NAVO moet daarom, naar de mening van Prins Bernhard, haar aandacht concentreren, op een positie vere manier dan tot dusverre is ge schied, op een vooruitstrevende uitvoe ring van artikel twee van het verdrag. Eensgezind zijn Alle pogingen van Europa om tot een (hechtere economische integratie te ko men al de verscheidene organisaties, comité'® en verenigingen die thans zich ontwikkelen zouden altijd moeten ont staan in het grotere geheel en als een belangrijk en eensgezind deel van de Atlantische gemeenschap. Wij kunnen ons geen conflict tussen deze verschei dene vormen van samenwerking ver oorloven, zoals er thans een is bij de onderhandelingen over de zgn. vrijhan delszone. Tibetaanse kloosters onder toezicht geplaatst Het Chinese leger heeft alle kloosters in Tibet onder toezicht geplaatst om te voorkomen, da/t zij door de opstandelin gen worden gebruikt, aldus een te Kat- mandoe ontvangen bericht. De monni ken zouden aan .hersenspoeling" wor den onderworpen. Alleen degenen die door de Chinezen geschikt worden be vonden, zouden in de kloosters mogen blijven. Gisteren is uit Gauhati, in de Indiase staat Assam, van gewoonlijk betrouw bare zijde vernomen, dat veertig Tibe- tanen, die erin geslaagd zijn uit het door Chinese communisten bezette Lha sa te ontkomen, zich te Bomdila. in het Indiase grensgebied, bij de Dalai Lama te voegen. Onder deze veertig bevinden zich verscheidene leden van de Tibe taanse Nationale Vergadering, die in de opstand een daadwerkelijke rol hebben vervuld. Naar de mening van de Prins is het volgens artikel twee van het verdrag de taak der Navo om bjj te dragen aan een oplossing ook van deze problemen. De eenheid van het Europese continent zal slechts dan een gunstig element in het westelijke bondgenootschap zijn, indien continentaal Europa zijn verhouding met de rest van Europa en met de we reld zo open mogelijk houdt", zo zei hij. Advertentie Uit de beste koffiebonen! Kescafé normaal - coffeïneyrij - espresso Luchtmacht moet onder de NAVO De slagkracht van de Europese lucht machten van de Navo zal voortdurend versterking behoeven. Een verrassings aanval zal een luchtaanval zijn en onze vergelding zal eveneens door middel van het luchtwapen moeten geschieden. Het is duidelijk dat de kracht en de sterkte van het luchtverdedigingsstelsel in Europa van het grootste belang zijn. Het zal niet alleen op vooruitstrevende wijze moeten worden uitgerust met ge leide wapens, die van de grond af wor den afgeschoten op doelen in de lucht, en met aan hun doel beantwoordende eenheden radar die voor snelle waar schuwing van het onderweg zijn van vijandelijke wapens zorgdragen, maar het is, naar de mening van Prins Bern hard van evengroot belang dat de ge hele luchtverdediging van Europa wordt geinitegreerd onder het commando van de Navo. Dit essentiele deel van onze verdedigingsmiddelen zou zelfs in vre destijd niet langer een nationale verant woordelijkheid mogen zijn. De Prins zeide het te betreuren dat enkele landen van de Navo aarzelen hun luchtverdedi gingsmiddelen geheel te integreren in de structuur van het opperbevel van de Navo. Men kan bij de luchtverdediging in West-Europa geen rekening rnser houden met nationale grenzen. Nauwere samenwerking Prins Bernhard bepleitte tenslotte een nauwere samenwerking en een zo groot mogelijke standaardisalie en in tegratie van de verdediging. Hij wees er in dit verband op, dat de logistieke ver zorging nog altiid tot de nationale ver antwoordelijkheid behoort en dat de in tegratie op dit gebied tot dusver nog niet veel vooruitgang heeft geboekt. Hjj zei dat in Europa thans 40 typen vlieg tuigen in gebruik zijn, terwijl de Russen voor dezelfde doelen met 15 typen kun nen volstaan. „Het wordt in toenemende mate noodzakelijk dat de landen van de Navo onderlinge militaire afhankelijk heid aanvaarden en dat in het schema van hun strijdkrachten een zekere graad van nationale soecialisatie tot uiting gaat komen", aldus besloot de Prins. NEDERLANDSE CHAUFFEUR IN DUITSLAND OMGEKOMEN Een Nederlandse vrachtautochautfeur, de 30-jarige H. ter Haar uit Goor is gisteravond om het leven gekomen toen hij met zijn trekker in de buurt van Heidelsheim in een frontale botsing kwam met een Duitse vrachtauto. De Duitse vrachtautochauffeur zou bij dit ongeluk eveneens het leven hebben ver loren. De helper van de Duitse chauf feur is levensgevaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen. De aanrijding geschiedde met zo'n grote kracht, dat de twee auto's met kraanwagens uit el kaar getrokken moesten worden. Advertentie K3 dè verf Prinses Margriet maakte tocht met sleepboot Prinses Margriet heeft gistermiddag voordat zjj een bezoek aan de Techni sche Voor jaarbeurs in Utrecht bracht, een tochtje gemaakt met de kortgele den gebouwde sleepboot „Assistent". Van deze tocht door het Amsterdam- Rijnkanaal en het Merwedekanaal ge noten ook enkele klasgenootjes van de Prinses die omstreeks half drie arriveer den aan de steiger van de Aluminium- fabriek te Utrecht. Het jeugdige gezel schap werd hier begroet door de direc teur van de Jaarbeurs mr. H. A. R. Schuit. Met de Jaarbeursvlag in top schoot de snelle „Assistent", voorafge gaan door een patrouilleboot van Rijks waterstaat. door het water. De sleep boot „Assistent" van de IJmuidense zee- sl'fpvaart en bergingsmaatschappij NV Bureau Wijsmuller is het eerste schip dat werd voorzien van de nieuwste voortstuwingsinstallatie van de Bolnes- motorenfabriek te Krimpen aan de Lek. (Speciale berichtgeving) De dag van gisteren was dè dag van Hellevoetsluis. Na een afwe zigheid van 27 jaar is de Kon. Marine er teruggekeerd. Twintig mijnenvegers hebben er hun thuishaven gekregen, gegroepeerd rondom het wachtschip Hr. Ms. Douwe Aukus. Hellevoetsluis heeft er een feestdag van gemaakt. Van alle huizen wapperden de vlaggen, alle schepen waren fleurig gepavoiseerd. De schooljeugd had vrij en nam 's morgens bezit van de vloot. Als de commandant stonden ze op de brug, matrozen vertelden hoe alles in elkaar zit en hun kinderstemmen galmden over het water door de scheepsroeper. Indonesisch persbureau Pia gesloten Het Indonesische leger heeft gisteren het Indonesische persbureau Pia ge sloten. Het had naar bekend al vier dagbladen verboden wegens het pu bliceren van berichten over de vrijlating van de Nederlander Schmidt. Enige malen hebben uitvoerige be raadslagingen plaatsgevonden in de ge meenteraad van Noordwijk over de uit gifte van grond. Voor wie de raadsverslagen niet gele zen mocht hebben of daaruit niet ten- volle heeft begrepen hoe de vork in de steel zat, kan worden medegedeeld, dat in grote trekken zich het volgende heeft voorgedaan: Eén der plaatselijke aannemers, de commanditaire vennootschap M. de Raad en Zoon had onder de aandacht van de wethouder De Geus gebracht een nieuwe mogelijkheid om huurwonin gen te bouwen in de particuliere sector en wel ingevolge de Premiebeschikking Woningbouw. De Raad diende daartoe een plan in en waar blijkbaar niemand anders op deze gedachte gekomen was. meende het gemeentebestuur in het be lang van de volkshuisvesting te hande len door aan de gemeenteraad voor te stellen aan de Raad daartoe grond be schikbaar te stellen. Dit voorstel was blijkbaar met name niet naar de zin van een aantal leden der Commissie van Openbare Werken de gemeenteraad besloot ALLE Noordwijkse patroons in de gelegenheid te stellen een plan in te dienen. De Noordwijkse patroons vonden het blijkbaar niet collegiaal om de Raad deze primeur af te snoepen. De moge lijkheid om op deze manier woningen in Noordwijk te bouwen, was nu eenmaal door De Raad's activiteit en spitsheid geopend en de andere Noordwijkse bou wers vonden het niet juist van diens ini tiatief te profiteren ten koste van De Raad. Er was echter één uitzondering. nJ. de firma Van der Niet. Deze zond een plan in. Diens plan kon echter de goedkeuring van het gemeentebestuur niet verwerven en op aandrang van, al thans in overleg met de Commissie van Openbare Werken, werd besloten bin dende richtlijnen aan beide gegadigden te verstrekken voor het maken van een nieuw plan. De firma De Raad was van oordeel, dat deze richtlijnen zodanige gelijkenis met het door hem ingediende plan ver toonden, dat van het plegen van pla giaat kon worden gesproken en hij acht te het een onrechtmatige daad en een schending van zijn auteursrechten, in dien Van der Niet op deze richtlijnen een nieuw plan zou indienen, daargela ten nog, dat het ook in strijd zou zijn met de collegialiteit tussen bedrijfsgeno- ten. Nu komt het gedeelte van de geschie denis, hetwelk de ondergetekende aan leiding geeft tot deze beschouwing. De firma's De Raad en Van der Niet zijn beide lid van de Nederlandse Aan- nemersbond en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland NAPB. de grote landelijke werkgeversorganisatie In de statuten van deze bond staat een bepaling, dat geschillen tussen leden zullen worden beslist door een scheids gerecht, door de leiding van de NAPB samen te stellen. Dit scheidsgerecht be slist met uitsluiting van de gewone rech ter in hoogste instantie en zonder mo gelijkheid van hoger beroep. Deze rege ling is in het leven geroepen, omdat de gewone rechterlijke macht als regel uit bedrijfsoogpunt gezien niet deskundig is en procederen dikwijls langdurig duur is. Wie procedeert om een koe enz De firma De Raad, die zich door het eventuele indienen van een plan door Van der Niet volgens bedoelde richtlij nen in zijn belangen geschaad achtte, vroeg aldus de aanwijzing van scheids lieden aan, zijnde dit de enige manier om zijn „recht" te krygen (als hij dat tenminste had). Dit scheidsgerecht werd door de NAPB samengesteld. Het bestond uit drie per sonen, als gebruikelijk komend van bui ten de gemeente waar het geschil speel de en in geen enkel verband staande tot partijen. Het waren drie vooraanstaande personen uit de bouwwereld. Twee hun ner waren lid van het hoofdbestuur en één voorzitter ener naburige afdeling. „Toevallig" was één hunner sedert vele jaren ook wethouder ener niet onbe langrijke gemeente en tevens lid der Piovinciale Staten van zijn gewest en dus ook ambtelijk bekend met kwesties als uitgifte van grond enzovoort. Het scheidsgerecht heeft Van der Niet in het ongelijk gesteld en hem op straf fe van een boete verboden, volgens de be kende richtlijnen een plan in te dienen. Met deze uiteenzetting zou kunnen worden volstaan, ware het niet, dat en kele gemeenteraadsleden in de raadsver gadering van Noordwijk dd. 2 dezer ge meend hebben het scheidsgerecht aan te vallen en diens beslissing te bekriti seren. De leden van het scheidsgerecht kun nen er natuurlijk niet aan denken hun beslissing tegenover wie dan ook te gaan verdedigen. De rechter (ook de leke- rechter) past zoiets niet. Nog minder om er met derden over te gaan discus siëren. Als mede-verantwoordelijk man voor de goede gang van zaken in de NAPB acht de ondergetekende zich echter wel verplicht de aanvallen op het instituut als zodanig te weerleggen. Het raadslid Vogelaar heeft het na melijk oirbaar geacht te zeggen (althans volgens de krantenberichten), dat hij .het scheidsgerecht een belachelijke ver toning vond". In dit opzicht kan worden medege deeld. dat dit raadslid vele jaren lid en afdelingssecretaris van de NAPB is ge weest, toen deze wijze van berechting ook reeds in de statuten stond. Hij heeft nooit enig bezwaar gemaakt tegen het bestaan van dat scheidsgerecht. Hij is op dit ogenblik lid van een andere pa troonsorganisatie, waar eenzelfde rege ling bestaat. Verder veroorloofde de heer Vogelaar zich de uitlating, dat „zij (dat zijn blijk baar de leden van het scheidsgerecht) juridisch gezien niet weten wat links of rechts is". Op deze ietwat duistere woor den, geuit door iemand zonder juridische scholing, kan worden medegedeeld, dat secretaris van het scheidsgerecht een jurist is met langdurige ervaring, die dus wel geacht mag worden te weten wat links of rechts is. Voorts was volgens het krantenverslag de heer Vogelaar van oordeel, dat „Van der Niet reeds veroordeeld was voordat hij zijn neus had laten zien". Dit is een minderwaardige insinuatie. De werkelijk heid is. dat beide partijen, elk bijgestaan door een advocaat, zowel schriftelijk als mondeling in de gelegenheid zijn ge steld al hun argumenten aan het scheidsgerecht voor te leggen en ze zijn ook met de meeste ernst door de scheids lieden overwogen. Het is overigens niet belangrijk, dat ditzelfde raadslid „aan de uitspraak van het scheidsgerecht geen waarde hecht". De raadsman van de firma Van der Niet heeft dat wel gedaan. Hij heeft zijn cliënt blijkbaar geadviseerd zich bij de beslissing neer te leggen. En burge meester en wethouders van Noordwijk hebben blijkbaar zoveel hart voor het belang der volkshuisvesting, dat zij de consequenties uit de uitspraak hebben getrokken en ondanks de lange tenen van een aantal leden der Commissie voor Openbare Werken grond ter be schikking van De Raad heeft gesteld, toen Van der Niet zich ingevolge de ar bitrale beslissing als gegadigde had te ruggetrokken. Nog één punt: de burgemeester deel de in de gemeenteraad mede, dat het College van B. en W. niet in de arbitra ge was gehoord. Indien dit een grief mocht zyn, komt deze niet neer op het hoofd van het scheidsgerecht. Aan bei de partijen is door deze instantie mede gedeeld, dat zij gerechtigd waren getui gen voor te brengen. Zij Jiebben vol staan met ieder hun architect als getui ge te doen horen. Dat zij niet één of meer leden van het gemeentebestuur als getuige hebben opgeroepen, is voor hun verantwoording. De leden van het scheidsgerecht (zgn. lekerechterszijn in dit opzicht lijdelijk evenals de beroeps- rechters, m.a.w. zij hebben in dit opzicht geen taak. Voor het overige zou Van der Niet er niet beter aan toe geweest zijn, indien ten deze geen bindende uitspraak van een scheidsgerecht ware voorgeschreven. Zijn tegenpartij had dan een voorziening in kort geding kunnen vragen voor de president van de rechtbank. Het politieke geharrewar, waarmee een deel van de Noordwijkse gemeenteraad zich bezighoudt, kan door de buitenwe reld zonder belangstelling worden voor bijgegaan, maar dat gemeenteraadsleden zich veroorloven de goede naam van een op de wet berustende berechtingswijze en rechtsinstelling te bekladden, daar tegen past een protest. Mr. B. Bouman, Algemeen Secretaris NAPB Hellevoetsluis heeft bloeiende jaren gehad. Eens was het de voorhaven van Rotterdam. De vloten van Tromp en De Ruyter hadden er vaak hun thuishaven. De teruggang is in de dertiger jaren be gonnen en toen in 1934 als laatste ook de Rijkswerf werd opgeheven, werd de oude vestingstad, geklemd binnen zijn wallen en vesten, een dode stad. In de tweede wereldoorlog braken de Duitsers 60 tot 70 van het stadje af. Na de bevrijding begon de herbouw. Van 700 inwoners in 1945 heeft het er nu weer 2400. Er kwam industrie, er kwam be drijvigheid. Maar de terugkomst van de Marine wordt er toch beschouwd als een definitieve opbloei. Ook wacht Helle voetsluis een toekomst in de „Randstad en Delta". De Marine en de burgerij (Van onze correspondent in Bonn) In het proces-Strack tegen prof. Hallstein, president van de Euro pese Economische Commissie, en Blankenhornde Westduitse ambassadeur in Bonn, verscheen gisteren de 56-jarige voormalige pers-attaché bij het Egyptische consulaat-generaal te Frankfort, dr. Galal als getuige. Zijn verklaringen hebben, zo beweert men thans in Bonn, het proces een wending gegeven. „Ik ben hier heen gekomen", zei Galal, „om de waarheid te zeggen. Ik heb zeven jaar lang op deze dag gewacht". Duits memorandum zou een fantasiestuk geweest zijn Het waren in 1952 uitlatingen van Galal, die het begin vormden van een reeks maatregelen waarvan de hoge ambtenaar Strack de dupe werd. Maar gisteren, tijdens zijn twee uren durende -getuigenis, bestreed Galal met grote overtuiging, dat hij ooit als lid van het consulaat-generaal van Egypte Strack verweten had, dat deze omgekocht was. En juist dit verwijt staat aan het begin van alle verklaringen van Hallstein en Blankenhom over Strack. Het was dan ook bepaald niet te verwonderen, dat Blankenhorn bijzonder onrustig werd en van verontwaardiging vuurrood op zijn stoel ronddraaide Galal sprak by het begin van zijn verklaringen gisteren over de traditionele vriendschap tussen Duits land en de Arabische landen. Hij zei, dat niemand van de Egyptische diplo maten had verwacht, dat „Duitsland ons zo onaangenaam zou verrassen met het schadevergoedingsverdrag met Israël". In deze atmosfeer va-n Arabische teleur, stelling over het verdrag, was men bij hem gekomen met een verdachtmaking tegen Strack, die omgekocht zou zijn. Een Egyptische handelaar had Galal in 1952 verteld, dat Strack tweeduizend Egyptische ponden had geëist voor zijn „ja"-woord bij een belangrijke Duits- Egyptische handelsraad, maar Galal wist zich niet meer te herinneren, of de Egyptische handelaar hem had mede gedeeld, dat Strack inderdaad van laatstgenoemde het geld had ontvan gen... Hij zelf zei hierover: „Ik heb de be schuldiging eerst niet geloofd, ik heb er slechts kennis van genomen en haar voor my gehouden". Tussen hem en Strack had namelijk altyd de beste ver standhouding bestaan. Galal overrompeld Maar een paar weken later had dr. Galal in Bonn in een gesprek met een ambtenaar van het Westduitse ministe rie van Buitenlandse Zaken het cor- ruptieverwijt tegen Strack toch maar besproken. En een paar uur later was hij toen op een receptie bij Blankenhorn geroepen, die tot Galais grote verrassing niet wilde praten over de Egyptisch- Duitse handelsbetrekkingen, maar over Strack. „Vertelt U mij alstublieft alles over het geval-Strack", zo had Blanken horn hem overrompeld. In tegenwoordig heid van een andere ambtenaar had Ga lal toen verteld wat hij had gehóórd, waarop Blankenhorn om een schrifte lijke bevestiging had gevraagd. Galal zei hierover gisteren: „Ik ben daarmee ak koord gegaan, maar ik heb er de nadruk opgelegd dat het hier dan ook om een vertrouwelijke informatie zou gaan". Galal bestreed daarna heftig de in houd van het schriftelijke memorandum over het ondeihoud van de ambtenaar, die bij het gesprek BlankenhornGalal aanwezig was geweest. Dit memoran dum week namelijk bepaald van de waarheid af omdat over de Duits-Egyp tische verhoudingen met geen woord ge rept was, alleen over verdachtmakingen van anderen. „Het memorandum is een fantasieprodukt", zei Galal en juist dit memorandum is de oorzaak geweest van de bureaucratische lawine, die Strack by'na tot de ambtelijke ondergang heeft gebracht. Galal raakte gisteren in grote opwin ding, toen hij het over deze kwestie had: „Ik zie af van iedere immuniteit. Ik wil mün diplomatenpas in stukken scheu ren. Ik wil zo lang hier blijven tot de zaak duidelijk is", zei hij met zuidelijk temperament. .Maandag zal Galal waar schijnlijk opnieuw getuigen. In ieder geval is er een wending ge komen in dit proces, hoogstwaarschijn lijk niet ten gunste van Blankenhorn en Hallstein Sinds gisteren is Hellevoetsluis weer marinestadNa een onderbre king van 27 jaar werd de traditio nele band van het stadje met de marine weer hersteld doordat er een onderdeel van de mijnenveeg- dienst werd gestationeerd. Het défilé van de manschappen met op de achtergrond de feestelijk gepa- voiseerde „Leersum" in de binnen haven. hebben elkaar gisteren gevonden. Op de mijnenvegers, bij duikdemonstraties, bij een voetbalwedstrijd, ook door een défilé, waarbij de Marinierskapel voor veel vertoon zorgde. Tijdens een officiële ontvangst ten stadhuize heeft burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga de Marine verwelkomd. „Drie eeuwen heeft de Marine haar stempel op onze gemeente gedrukt en we zijn blij de schepen weer binnen onze wallen te hebben", zei hij. De terugkeer heeft echter ook problemen meege bracht. Want in de weinig meer ge bruikte buitenhaven is gebleken, dat de kademuren door het baggerwerk onder mijnd zyn, waardoor ingrijpende en kostbare voorzieningen noodzakelijk zijn geworden. De consequentie van een en ander is nog niet te overzien. Namens de chef-staf van de com mandant Zeemacht in Nederland heeft commandeur B. Poortman het welkom beantwoord. De commandant Mijnen- dienst, kapitein ter zee P. van Willigen, sprak de hoop uit dat niet, zoals vroe ger eeuwen is gebeurd, marinemannen als rekels zullen moeten worden berecht en hij deed daarvoor een „beroep op de dames haar sympathie voor het uniform te beperken", zoals hy zeide. Het is de gehele dag feest gebleven. Uit het hele land waren oud-Helle- voeters met de stoomtram naar Voorne gekomen om er bij te zyn. Velen hadden 25 jaar geleden ook de laatste schepen zien vertrekken. Oud marine-klanten flaneerden door de smalle straatjes met hun onderschei dingen trots op de borst. Met een taptoe door de Marinierskapel werd het feest besloten. Met zorg bereid! Hlsaoi normaal coffeïnevrlj espresso^ Eerste Friendship in Sydney aangekomen De eerste Fokker Friendship die de „Transaustralian Airlines" in Nederland heeft gekocht is vandaag in Sydney aangekomen. De inzittenden van het toestel, o.w. Abel Tasman, een nakome ling van de beroemde Nederlandse ont dekkingsreiziger werden er begroet door een Abel Tasnnan in 17e eeuwse klederdracht. Deze Friendship is de eerste van een serie van 13 die door de Transaustra lian zijn bestemd ter vervanging van de DC-3's die deze maatschappij ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5