Zangersavond van de Ring Leiden te Zoeterwonde was van formaat Van kwalitatief hoog gehalte Waarborg- herenondergoed „Avonturen van Robinson Crusoë" door Mexieaan boeiend verfilmd Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 april 1959 Tweede blad no. 29721 Devies „zang op hoger peil" niet ijdel Eindelijk in de Ring Leiden is er weer een Zangersavond van formaat geweest, die niet alleen op een ruime deelneming, maar ook op kwalitatief gehalte bogen mocht. Tien gemengde koren waren present, daarnaast zes jeugdkoren. De Herv. Kerk van Zoeterwoude heeft ze geherbergd, een uitgelezen oord, niet alleen door de waardige en schone ruimte, ook door de gunstige akoestiek. Voorzitter Goed hart en zijn bestuur kunnen met verfriste moed verder arbeiden. Hun devies „de zang op hoger peil" is niet ijdel. In de bijna tien jaar, dat we hun werk zaamheid gadeslaan, is het niveau in aanzienlijke mate gerezen! Van de meisjeskoren lagen die van Dirk van Vliet bovenaan. Het is moeilijk te schatten of het Rijnsfourgse Con Brio of de Katwijkse Lenteklokjes symbo lisch het vaantje ontvangen. Toch stemmen we voor Rijnsburg met die leuke „Domme Boer" van de dirigent zelf en dat „Kwikwa kwalleralle". Dat was allemaal een van de eerste maat af wegverende zang, licht, soepel, kleur en klankrijk en geconcentreerd. Met de Lenteklokjes (met z'n honderd?) stond het ongeveer ook zo. Henk Akse commandeerde zijn Rijns- burgs Meisjeskoor Juliana en het Kin derkoor Looft den Heer van Hazerswou- de. allebei verrassend goed naar muzi kale opvatting, klank, beweeglijkheid en volgzaamheid. Een tikkeltje keligheid en enkele vlekjes op de hoogte werkt Akse mogelijk nog weg. De Juliana-meisjes zongen o.m. liederen van Zeiler en Strauss, die in hun tweestemmigheid heel wat studie moeten hebben gevergd. Met een derde koor erbij hoorden we in samenzang het gewezen Italiaanse volkslied ..Santa Lucia", mooi. bijna aandoenlijk. Boelee's Lof stern-meisjes van Wou- brugge vertolkten met wisselende ver dienstelijkheid. maar niet ook strikt ge waarborgde toonzuiverheid, zangen van Mobach en Franck. De Benthuizer jon gedames van Hosanna, tijdelijk onder Aat van Vliet, bewezen daarentegen, o.a. in een „Traditional" (d.i. een niet-gees- telijke negro") een volwaardig koortje te zijn. Een compliment voor het meisje dat de coupletten zong! Van de aanwezige gemengde koren stellen we dat van Dirk van Vliet, Ju bilate uit Alphen, weer aan de spits. In de wijze waarop César Franck's Psalm 150 in z'n structuur werd gevat, zijn problemen van een hogere koor techniek opgelost. Een bekwaam koor met een bewogen voordracht. We zien af van een nadere kwalita tieve volgorde, maar zetten even een schijnwerper op Concordia uit Noord- wijkerhout, geleid door A. de Vries uit Leiden. Het is heel lang geleden dat dit koor ons geboeid heeft, maar nu was het er weer in de Serenade van een Lansknecht van Orlando di Lasso. De volmaakt in evenwicht en tot homogeni teit gebrachte groepsstemmen maakten hier een waar choraal zingen mogelijk, fijntjes, kneedbaar en vrij van alle zwaarte. Aat van Vliet nam De Lofstem van Aarlanderveen voor zijn rekening, aan- ezien de eigen dirigent er niet was. Versmelting van stemmen ontbrak hier ;eheel. Teveel stemmen bleven apart herkenbaar, domineerden al forcerend en dat niet eens zuiver. Opnieuw laten scholen, trainen en moed niet opgeven! Hans Boelee was er met drie koren: Excelsior van Leiderdorp, Lofstem uit Woubmgge en Rhijnsanghers van Oegst- geest. Leiderdorp had het zich met Mas- cagni's Kerkkoor uit Cavalleria Rusti- cana niet gemakkelijk gemaakt. Goede momenten wogen niet altijd op tegen hachelijke zwevingen in de samenklank en pech met de chromatiek. Niet schro men een tijdlang eenvoudiger en kleiner werk. maar in de perfectie, ter hand te nemen Woubrugge daarentegen heeft aan klankgéhalte en zangconcentratie be slist gewonnen, de hymnische gezangen van Mendelssohn gehoord, waarin het solosopraantje tot tevredenheid haar partijen gaf. De Rhijnsanghers hoorden we niet vanwege onze laatste bus huis waarts, maar zij hebben ons in de laat ste jaren nooit teleurgesteld. O.a. had den zij fragmenten van een Buxtehude- cantate op het programma. Henk Akse toonde op de Rijnburgse Lofstem, van welke we een Haydn- motet noemen, en op de koristen van Zang en Vriendschap van Hazerswoude een zeer sterke en lenige greep uit te oefenen. De laatsten hadden Schicht' „Ende des Gerechten" en Dirk van Vliets, ons altijd weer bevredigende „Sanctus" uitgekozen. Akse werkte toe naar een ontwikkeld volume van de zangers, maar zonder dat wie ook uit het gareel raakt. Op evenwicht en afwe ging en een voldoeninggevend klankge middelde is hij hardnekkig bedacht. Contrastwerking en doorzichtigheid kunnen daarbij worden verfijnd. Ongenoemd bleef neg Hosanna uit Benthuizen. De dirigent S. Cok is hier te kort en bovendien nieuweling. We moeten afwachten wat hij van het koor maakt. De stemmen slepen erg. aan de alten vooral valt te schaven. De klin kers moeten mooier worden gekleurd, „haailig" voor „heilig" mag toch niet? Samenzang van alle koren van Boe lee werd het einde. V. INTERNATIONALE CIRCUSSHOW De internationale circusshow, welke dit jaar voor het eerst een tournee door o/is land maakt, zal van 23 t.e.m. 26 april haar tenten opslaan op het Schut tersveld. Onder het motto, Mensen, dieren en sensaties" is er naar gestreefd om de oude circustraditie op moderne wijze te presenteren. Naast vele internationale attracties, w.o. Wolf Belfis met zijn mo torsensatie. brengt Althoff in dit pro gramma zijn roofdierennummer en wordt een bijzondere collectie vrijheidspaarden ln geheel nieuwe dressuur, in de piste gepresenteerd. De medewerkende arties ten aan deze show zijn o.a. aangetrok ken uit Italië, Spanje, Frankrijk, Duits land. Oostenrijk, België, Engeland en Nederland. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Goor G. Messie te Beunin- gen. Beroepen door het breed moderamen ter classicale vergadering van Dordrecht tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (arbeid onder migranten te Bolnes en omgeving) D. Broeren. kand. te Slikkerveer. Reus van Rotterdam in Leiden overleden In het Academisch Ziekenhuis is op 36-jarige leeftijd overleden de heer R. Reinhout. De heer Reinhout, die 2.55 meter lang was, werd de .reus van Rot terdam" genoemd. Hij was één van de langste mensen, die ooit in Nederland hebben geleefd Drie jaar geleden werd hij ernstig ziek. Zyn vader moest hem toen in een invalidewagen rondrijden. Eind vorig jaar was hij naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar het einde is gekomen. Het stoffelijk overschot is opgebaard in het Diaconessenhuis te Rotterdam. Morgenochtend om 11 uur wordt het op de Zuiderbegraafplaats ter aarde besteld. Bij beschikking van de minister van Onderwijs K. en W. is dr. W. Storm van Leeuwen, lector aan de Leidse Uni versiteit, benoemd tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor de neurologie. Prins Bernhard in de cockpit van een nieuw Douglas DC-8-verkeers- >traalvliegtuig, zoals ook de KLM binnenkort in gebruik gaat nemen. De Prins bezocht de Edwards- luchtbasis in Californië en maakte van deze basis uit een korte vlucht met het toestel. Pas op voor tabletjes Drie jongetjes uit de Transvaalbuurt. beleefden gisteren een avontuur, dat ge lukkig nog vrij goed is afgelopen. De knapen, resp. zes. zeven en acht jaar oud. vonden nl. in deze buurt een doos met tabletjes, welke o.m. het vooral voor kinderen gevaarlijke digitalispoeder be vatten. Zij konden niet nalaten er wat van te proeven, doch dankzij de minder aangename smaak bleef het daar bij. De politie, omstreeks zes uur door een van de ouders der jongens gewaar schuwd, aohtte het echter raadzaam om de jongelui voor een onderzoek naar het Het vestigings - en prijzenbeleid Bondscongres Christelijke Zuivelhandelaren Tijdens de gisteren in de Stadsge hoorzaal gehouden bondsvergadering van de Prot. Chr. Bond van Handelaren in Melk- en Zuivelprodukten heeft de voorzitter van de Chr. Middenstands bond, de heer H. de Mooy uit Rijnsburg, gesproken over het vestigings- en prij zenbeleid van de overheid. Een beleid, dat volgens spreker, voor de melkhandel vele vraagpunten opwerpt. De heer De Mooy zette uiteen, dat de vestigingswet van 1937 diende als een rem voor onverantwoordelijke vestigin gen. Spertijd en prijzenbinding moesten een gezond en ordelijk economisch ver keer in de hand werken. Voordien in de dertiger jaren was de concurrentie moordend en iedereen werd midden stander. Kwam men zonder werk, dan werd men veelal met financiële hulp van een grossier maar middenstander. Velen gingen echter spoedig ten onder. Ook de bestaande detaillisten gingen, omdat de spoeling steeds dunner werd, failliet. In de loop der jaren gaf de vestigingswet een goede basis aan het middenstands leven. Plotseling kwam de bestedings beperking, met een bevriezing van lonen en een prijisstabilisatie. Wat betekent dit laatste? Een terug-keer naar de oude si tuatie? Volgens spreker niet. De ingreep van de overheid is goed geweest. Een prijsbewaking betekent geen totale be heersing van de bedrijven door de over_ heid. Een gezonde concurrentie bij de prijszetting zal blijven; gaat dit niet dan zal de overheid corrigerend optreden. Vervolgens zette spreker uiteen, dat de melk- en zuivelhandel een bedrijf is met gebonden prijzen en goed beschermd. Daarom zal de vestigingswet, ook t.a.v. de zuivelhandel moeten blijven, omdat deze wet een goede bedrijfsuitoefening waarborgt. Bij de uitbreiding van het aantal artikelen zal men komen tot een algemeen levensmiddelenbedrijf, met één vestigingsdiploma. Een kernassortiment uit 5 branches wordt voorgesteld, de rest zal vrij naar keuze blijven. De afbake ning van het kernassortiment zal moei. lijkheden kunnen opleveren, vooral door de vraag naar steeds nieuwe artikelen, doch dan zal, aldus spreker specialisatie ook een belangrijke rol gaan spelen. De zuiveldetaillist zal de weg naar uitbreiding van het aantal artikelen op moeten. Hierdoor wordt ook zijn winst marge verhoogd. In 1956 werd parallel lisatie totaal afgewezen, doch dit wordt a gevoeld als een grote behoefte. De oude vestigingswet was te star en moest worden herzien om meer ruimte te geven, hetgeen niet wegneemt, dat de spelregels moeten blijven bestaan voor een ordelijk economisch verkeer, zonder teruggang naar de jaren vóór 1937. De prijs- en vestigingswet zal echter nooit een druk op het bedrijfsleven mogen uit oefenen, doch zal ruimte moeten geven om de 'stuwing van de tijd te kunnen volgen. Hier ligt een taak voor de over heid ten dienste van de gemeenschap en het middenstandsbedrijf. Ook bij deze taak, zo eindigde spreker zijn betoog, zal de gerechtigheid, zoals die is geënt op het evangelie, moeten worden gehand haafd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Kolkman. G. Polderman en O. Rienstra herkozen en de heien P. Krijgs man te Voorburg en W. C. van Dalen te Dordrecht tot bestuurslid gekozen. Besloten werd om de bondsvergadering in I960 te Groningen te houden. Aan het einde van deze vergadering, welke werd onderbroken door een geani meerde lunch, sprak ds. F. Pijlman, ge rei. predikant te Katwijk aan Zee, een opwekkend slotwoord. INBRAAK IN SCHOOL In de afgelopen nacht is ingebroken in de Openbare Lagere School aan de Willem de Zwijgerlaan. De daders wis ten zich toegang te verschaffen door een ruit aan de achterzijde van het gebouw. Zij doorzochten vrijwel de gehele in ventaris en zijn daarbij vrij vandalis tisch tewerk gegaan. Totnutoe wordt er enig geld vermist. Advertentie. Speciale aanbieding (geldig tot en met 25 april) Prachtige katoenen singlets en slips („Startex") van prima kwaliteit en pasvorm. Degelijk afgewerkt. Profiteer van deze extra voordelige aanbieding Per stel 3.90 Per 2 stel 6.90 HAARLEMMERSTRAAT 143 LEIDEN Academisch Ziekenhuis te doen vervoe ren, waar zij ter voorkoming van even tuele ernstige gevolgen een injectie heb ben gekregen. Na het onderzoek kon het drietal weer naar huis terugkeren. Het staat nog wel onder medische controle. De commissie jeugdvoorstellingen, uit gaande van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie, sectie V.H.M.O. heeft gistermiddag weer succes van haar werk gehad. De oudere leer lingen van de middelbare scholen heb ben in een vrijwel uitverkocht Lido- theater geboeid zitten kijken naar de film „Si tous les gars du monde", die enige tijd geleden reeds vertoond werd voor leerlingen van U.L.O. en U.T.S. Voor de jongere leerlingen van de middelbare scholen stonden gistermiddag de deuren van twee Leidse theaters wijd open: Luxor en Casino. Ook deze beide bioscopen waren nagenoeg tot de laatste plaats bezet, toen na het nieuws de eer ste beelden van de kleurenfilm „Robin son Crusoë" op het witte doek versche nen. Ongetwijfeld behoren de avonturen van deze eenzame op een overigens onbewoond eiland zoals die zijn be schreven door Daniel Defoe in zijn boek, dat in 1719 het levenslicht aanschouwde tot de onsterfelijke verhalen. Nog steeds worden zijn belevenissen over de gehele werld door de jeugd maar ook door ouderen „verslonden" en het lag dus voor de hand, dat de grijpgrage vingers van de filmmakers zich eens naar deze roman zouden uitstrekken. Want voor een kundig vakman was er eer te behalen aan deze Robinson Crusoë en zijn bediende Vrijdag, die hij uit de handen van de kannibalen be vrijdde. Hij kon met betrekkelijke een voudige middelen volstaan. Een brok wilde natuur, en een kleine rolbezetting. Alleen het wrak van het vergane schip zal wat hoofdbrekens hebben gekast aan de Mexicaanse regisseur Luis Bunuel. die de taak op zich had genomen het verhaal van Defoe op het doek gestalte te geven. Hij heeft zich daarbij zeer ge trouw aan de avonturen gehouden, zoals die in het boek staan beschreven. Noch aan de feiten noch aan de karakters is iets veranderd. Het zou haast niet ge kund hebben met de enkele figuren die voortdurend het beeld vullen. Zwaar was de taak, die op de schouders van de Ierse acteur Dan O' Herlihv was gelegd. Vooral in het eerste gedeelte van de film heeft hij niets anders ter beschik king dan zijn acteertalent. Vrijwel zon der dialoog mo ethij de verschrikkingen suggereren van de slopende koortsen, die hem teisteren, van de eenzaamheid, die hem foltert, van de wanhoop, die zijn vertrouwen dreigt te ondermijnen en van de waanzin, die hem lijkt te overmannen. Hij zoekt en vindt steun in de bijbel. Door hun soberheid zijn de beelden treffend, die Bunuel ons voor zet, stemmig vaak de kleuren, welke hij tot een wezenlijk onderdeel van zijn verteltrant maakt. Prachtig is ook de figuur van Vrijdag, gespeeld door de Mexicaan James Farnandez. In hem leeft de aanvankelijk vertwijfelde, maar later bijzonder toegewijde bediende, die bereid is zijn meester overal te volgen, waar die gaat. Zelfs wanneer eindelijk na ruim 28 jaar het bevrijdende einde van die eenzame verschrikking voor Robinson Crusoë is gekomen en hij de tocht naar zijn geliefd Engeland aanvaardt. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde HET LEVEN IN AUSTRALIË Onder leiding van de heer J. H. Smit kwam de afdeling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde gisteravond in café-res taurant „In den Vergulden Turk" bij een. De huishoudelijke agendapunten wer den vlot afgewerkt; mededelingen over het sinds kort gestichte rayon 's-Gra- venhage, waartoe ook Leiden behoort, werden nog aangevuld met gegevens over de in 1960 te houden grote tentoon stelling in Rotterdam. Zoals gebruikelijk hadden vele leden voor deze vergadering eigen gekweekte materialen meegenomen. Ze zijn door vakmensen en liefhebbers, in een ge animeerde discussie besproken; o.m. prijkte op de bestuurtafel een pracht serie, uit zaad gekweekte, pot-primula's, ter beoordeling meegebracht door de penningmeester, de heer De Leeuw. Na de pauze was het woord aan het geëmigreerde oud-lid, de heer R. van Bruggen, thans met vakantie in het va derland, die een, met kleurendia's toe gelichte, causerie heeft gehouden over het leven in Australië. Spreker sprak met lof over hetgeen in dit land, in be trekkelijk korte tijd. tot stand is ge bracht. Een goede indruk werd gegeven van de enorme uitgestrektheid van Aus tralië: 260 maal zo groot als ons land en een bevolking van slechts 10 miljoen, met als gevolg de, voor ons benijdens waardige. levensruimte; grote huizen met mooie tuinen, ideaal voor de lief hebbers. Bijzonder prees de spreker de medewerking, welke de goede emigrant van de Australiërs ondervindt, een eigenschap die velen reeds door de moeilijke beginperiode heeft geholpen. De dia's hadden in hoofdzaak betrek king op de suikercultuur van Queens land. de tweede grote staat van dit we relddeel. Vanaf de ontginning der bos gronden. tot aan de oogst van het riet, hebben de aanwezigen het proces kun nen volgen. Onder de diep blauwe sub tropische lucht worden eerst bonen ge zaaid. die de eigenschap hebben stik stofknollen te vormen, een natuurlijke oplossing van het bemestingsprobleem. Cultivering, irrigatie, oogst- en wissel- cultuur werden door spreker duidelijk uiteengezet. Voorts werden enige kleur rijke indrukken gegeven van de moge lijkheden der tuincultuur en architec tuur. Bijzonder opvallend is het dat be paalde plant- en bloemsoorten, doordat Australië geen winter kent, blijven door- bloeien tot de grond ophoudt het voed sel te verstrekken. Nadat de voorzitter de heer Van Brug- een had bedankt voor zijn interessante inleiding, werd nog een aantal vragen beantwoord. Een korte bespreking van het zomerprogramma met excursies, be sloot deze avond. GEREF. KERKEN. Beroepen te Beverwijk (2de pred.pl.) K. Ubels te Zwartebroek. Te Schoonoord W. ten Kate. kand. te Utrecht. Te Zutphen Ivac. dr. J. van den Berg) A. J. Dondorp •e Domburg-Westkapelle. Aangenomen naar Zwartewaal-Abben- broek A. Heuzeveldt, kand. te Amster dam, die bedankte voor Hoek (Z.), Krim- Sen a. d. IJssel, Krimpen a. d. Lek, Dortvllet en voor Tholen. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te 's-Gravendeel J. H. Car- l!er te Zutphen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Rhenen M. Heerschap te Bor&sele en C. Hegemam te Genemuiaen. Bedankt voor Mellskerke M. Heerschap Borssele. Voor Woerden C. Molenaar te leiden. Beroepen te Middelharnis en te Pater- jpn-Peoples Park (New Jersey, U.S.A.) K. «e Gier te 's-Gravenhage. büD-GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Rijssen M. A. Mieras te simpen a. d. IJssel. ZELFSTANDIGEN GEMEENTEN. Beroepen te Waddinxveen (Chr. Afge leiden Gemeente) A. P. Verloop te Alblasserdam, predikant van de Gemeen ten ontstaan uit de prediking van wijlen B. Sterkenbung en ds. H. Stam. De kunstgieterij J. E. Stöxen aan de Uiterstegracht, waar een borst beeld wordt vervaardigd van de president-curator van de Leidse Universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. kreeg gistermiddag bezoek uit Leidse Universitaire kring. Het borstbeeld van de presi dent-curator, vervaardigd door de Rotterdamse kunstenaar W. A. Verbonwordt baron de Vos van Steenwijk ter gelegenheid van zijn 70ste verjaardag op 30 april a.s. aangeboden tijdens een plechtig heid in de Academie op 22 mei a.s. Het beeld zal mettertijd een plaats in het Universiteitsgebouw krijgen. De omstandigheid, dat dit beeld bij de gieterij Stöxen wordt vervaar digd. was aanleiding tot dit bezoek van gistermiddag, dat enkele hoog leraren en studenten de gelegen heid gaf, kennis te maken met het interessante gieterijbedrijf. Onder hen bevonden zich de rector mag nificus prof. dr. H. J. Lam. de secretaris van de senaat prof. mr. JE. Jonkers, prof. dr. H. van de Waal. prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en prof. mr. H. F. W. D. Fischer. De bezoekers wer den voorgelicht door de heer Stöxen en de beeldhouwer Verbon. Zij sloegen met grote belangstelling het gieten van enkele stukken gade en bewonderden voorts het in be werking zijnde borstbeeld van de president-curator. Bovenstaande foto werd geno men tijdens het werk in de gieterij. Van links naar rechts de heer Ver bon. de heer Ter wen van het Pren tenkabinet, achter hen prof. Bak huizen van den Brink, voorts prof. Lam. prof. Jonkers en de heer Stöxen. (Foto LD/Van Vliet) BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij beschikking van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd aan de Leidse Universiteit met ingang van de dag, waarop zij hun werkzaamheden zullen aanvangen, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte (voor het Frans) J. Th. Amorison, W. H. van der Gun en C. de Visser, thans leraar resp. aan het Christelijk Lyceum te 's-Gravenhage. het Grotius Lvceum te 's-Gravenhage en het Christelijk Ly ceum te Dordrecht; met ingang van 1 april 1959 tot wetenschappelijk ambte naar lst-klasse in vaste dienst bij het Rijksherbarium C. Kalkman; voor het tijdvak van 1 april 1959 tot en met 31 maart 1960 tot wetenschappelijk ambte naar lste-klasse bij de faculteit der ge neeskunde A. Struyvenberg, arts, thans assistent; gerekend van 1 maart 1959, tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst voor de botanie A. L. Koster, thans in tijdelijke dienst; gere kend van 1 maart 1959. tot wetenschap pelijk ambtenaar lste-klasse in vaste dienst voor de botanie P. D. Burggraaff, thans in tijdelijke dienst.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3