DULLES KAN LAST VAN ZIJN FUNCTIE NIET MEER DRAGEN De kabinetsformatie is nu zeer ver gevorderd WEERBERICHT Ontroerd kondigt Eisenhoiver aftreden aan van zijn bekwame minister van Buitenlandse Zaken Er is nog geen opvolger benoemd ««pp.» Een figuur uit het bedrijfsleven op ministerszetel van Defensie Tito eens bijna „weggezuiverd" Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 APRIL 1959 No. 29721 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte smgel l' Lelden Glro n° 67065 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 President Eisenhower heeft gisteren officieel bekend gemaakt, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is afgetreden. De president deelde dit mee op een haastig bijeenge roepen speciale persconferentie in zijn zomerresidentie in Augusta, Georgia. Eisenhowers ogen waren vochtig toen hij deze reeds enige tijd verwachte beslissing bekend maakte. Hij zei, dat de minister niet langer de last van zijn functie kon dragen. Hij maakte niet onmid dellijk een opvolger bekend, maar zou dit op korte termijn doen. Hij zei erop te vertrouwen, dat de Amerikaanse betrekkingen met andere landen geen schade van het gebeuren zullen ondervinden. De president zei Dulles gevraagd te hebben hem te blijven helpen als adviseur voor de buitenlandse politiek. Toen hem naar een opvolger gevraagd werd, antwoordde hij, dat er een aantal mensen met bijzondere begaafd heden waren, die de hoogste post in de buitenlandse politiek zouden kunnen vervullen. Eisenhower noemde Dulles „een van de kundigste mensen, die Amerika ooit gekend heeft". Hij geloofde in liet gelijk van „cliënt" Onze correspondent in Washington, dr. P. G. J. Korteweg, telefoneerde ons hedenochtend: Het einde van Dulles' loopbaan is in overeenstemming met geheel zijn car rière: hij heeft taai volgehouden tot hem werkelijk geen andere keus meer overbleef. Plichtsbesef, taaiheid, vol harding dat zijn de woorden die zich het eerst opdringen, wanneer men de aard van deze Amerikaanse staatsman wil beschrijven. Hij erfde van zyn voorganger, de Democraat Dean Acheson, de politiek van „containment", van het in bedwang houden der Sovjet-Unie. Al was Ache son in de binnenlandse politiek Dulles' tegenstander, diens methode van zich schrap zetten rond Rusland en China, strookte wel zeer met Dulles' aanleg. Vooral in het begin van zijn ambts termijn, in de jaren 1953 en 1954, heeft Dulles herhaaldelijk uiting gegeven aan de verwachting, dat de heerschappij van de communisten ineen zou storten. Gaandeweg werd hij bescheidener in zijn prognoses: ineenstorting voorzag hij niet meer, doch wel meende hij, dat zich in Moskou een geleidelijke wijziging in de richting van gematigheid voltrok. Wanneer de bevolking meer ontwikke ling zou krijgen, dan kon de drang naar vrijheid en meer comfort niet uitblij ven Advocaat in hart en nieren Deze ietwat dor uitziende, lange, oude man was in de grond van zijn hart een gelovig optimist. Advocaat- zijn zat hem in het bloed. Zijn cliënt in de laatste zes jaren was de christelijke civilisatie van het Westen. Hij geloofde in het ge lijk van zijn cliënt: het proces zou ge wonnen worden Eenmaal, in de laatste zes jaar, heeft Dulles een klein deel van zijn verwach tingen in vervulling zien gaan: Oosten rijk herkreeg zijn onafhankelijkheid toen de Russen, na lang, taai wachten van het Westen, vrij onverwacht hun greep slaakten. Het was een grote dag voor John Foster, toen de bevolking van Wenen hèm, meer dan enig ander mi nister, hulde bracht voor Oostenrijks herrijzenis. Grote, openbare nederlagen heeft het Westen, zolang Dulles in Washington aan het bewind was, niet geleden. De wateren van de „rode zee" zijn ingedekt gebleven en Dulles, on vermoeid rondvliegende over de wereld, deed wat hij kon om de zwakke dijkjes van Bagdad-pact en Zuidoostaziatische Verdragsorganisatie te versterken. De NAVO had wel zijn bijzondere belang stelling en de velen in Europa, die kri tiek hebben gehad op het beleid van Dulles, mogen eerlijkheidshalve toch niet vergeten hoe verbeten en overtuigd deze staatsman telkens weer in het Congres heeft gepleit voor militaire steun aan Amerika's bondgenoten. Gevaarlijke dreiging „Geen dijkdoorbraken" kan dus de conclusie zijn, wanneer men de ambts periode van Dulles overziet. Maar zelfs nu het einde van deze periode is aan gebroken, is het nog te vroeg om een definitieve balans op te maken. Tot dusverre zijn de communisten in het Verre Oosten, het Midden-Oosten en West-Europa niet verder doorgedrongen. Dulles ging tot de rand van oorlog bij Quemoy, in de Libanon, maar zijn risico was, voor zover mogelijk, goed berekend. De landkaart is de laatste jaren weinig veranderd. Enkele buien De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige wind aan vankelijk uit oostelijke, later uit weste lijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 APRIL Zon op: 5.41 uur; onder: 19.39 uur. Maan op 12.40 uur; onder: 2.43 uur. Hoogwater te Katwyk te 9.33 en 22.21 uur. Laag water te 4.40 en 17.32 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Maar al heeft het pal-staan dan tot- nutoe succes gehad, de expansieve druk, die van de communistische centra uit gaat, lijkt voortdurend sterker te wor den: in Bagdad krijgen de communisten meer en meer in de olie te brokken, van Tibets autonomie zal spoedig wellicht niets meer over zijn en, wat het ern stigst is, de Russen dreigen de Ameri kanen voorbij te streven in raket-bewa pening. Vooral dit laatste zou een serieuze verschuiving in machtseven wicht tot gevolg kunnen hebben en een verhoogde druk op dijkjes, die hier en daar hoofdzakelijk uit verdragspapier bestaan. Voor deze situatie is niet alleen Dul les verantwoordelijk. Wel heeft Amerika zelden of nooit zulk een machtige mniütu had, een man, aan wie Eisenhower alle details en vele hoofdzaken van het bui tenlands beleid overliet, doch Dulles bleef toch deel uitmaken van een repu blikeins „team", waarin vooral de thans afgetreden minister van Finan ciën Humphrey, veel invloed heeft ge had. Diens nadruk op een sluitende begroting heeft stellig invloed gehad op het defensiebeleid van de afgelopen periode. 41 Slot op pag. 2 Geen herziening van keuringsnormen voor de militaire dienst De minister van Defensie, ir. C. Staf, heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Borst ver klaard, dat het niet nodig is de keu ringsnormen voor de militaire dienst plicht te herzien. Het Kamerlid, dat het ongeval van een dienstplichtig soldaat uit Eemnes, die door onvoorzichtig ont laden van een pistoolmitrailleur de dood van een ander soldaat veroorzaakte, in herinnering bracht, vroeg of de minister niet van mening was dat in een reeks van gevallen debielen en neurotici voor de militaire dienst werden en worden goedgekeurd. (De auditeur-militair van de Krijgsraad te velde-West had een rapport van een medicus, volgens het welk de soldaat tot de groep debielen moest worden gerekend, als strafver lichtende omstandigheid aangevoerd). Aanpassing De heer Borst had op grond van deze kwestie de minister gevraagd of hij niet van mening is, dat de keuringsnormen moeten worden herzien, althans minder ruim dienen te worden toegepast „dan thans klaarblijkelijk geschiedt." Minister Staf antwoordde hierop, dat niet elke lichamelijke en/of geestelijke afwijking de dienstplichtige in principe ongeschikt maakt voor de militaire dienst. Na beoordeling van de aard en de graad van de afwijking kan de dienstplichtige beperkt geschikt geacht worden voor de militaire dienst, d.w2. dat hij nog dienst kan doen in een be paalde functie onder bepaalde omstan digheden. De (voorlopige) keuring en selectie vóór de inlijving van de dienstplichtige wordt aangevuld met de zgn. „Tilanus- keuring", welke plaats heeft plm. 6 we ken na de inlijving van de recruut. Verdere controle In het verdere verloop van de dienst tijd staat de militair onder voordurende controle van de onderdeelsarts, die in overleg met de onderdeelscommandant de betrokken militair zo nodig kan voor dragen voor herkeuring, c.q. afkeuring. De goede resultaten in het verleden Derde luchtincident naar Berlijn op weg Britten verstoord over „onverstandige" activiteit Een Amerikaans transporttoestel van het type C-130 is gisteren op grote hoog te door de luchtcorridor naar West-Ber- lijn gevlogen en onderweg boven Oost- Duitsland door twee Russische jagers benaderd. De jagers waren het toestel tot op bijna 200 meter genaderd, hadden toen een zwenking gemaakt en waren de Amerikanen op enige afstand blij ven volgen. Hun optreden was echter niet hinderlijk geweest. Volgens de Amerikaanse ambassade in West-Ber- lyn is er geen reden voor een protest. Zoals men weet hebben in de afge lopen vier weken Russische jagers twee keer Amerikaanse vliegtuigen, die boven 10.000 voet (ongeveer 3000 meter) in de corridor vlogen, lastig gevallen. Het feit, dat de Amerikanen opnieuw op grote hoogte een militair vliegtuig door de corridor naar Berlijn hebben la ten vliegen, zal wellicht leiden tot een conflict tussen Washington en Londen, zo wordt in diplomatieke kringen te Londen verklaard. Naar verluidt had de Britse minister Lloyd na de eerste der gelijke vlucht vóór Pasen bij de Ameri kaanse autoriteiten zijn beklag inge diend. Hij zou toen de mededeling heb ben gekregen dat het voorval zich niet zou herhalen. Hoewel Engeland het Amerikaanse standpunt deelt dat de Russen niet het recht hebben het Westen voor te schrij ven, dat in de corridors niet boven een Speculatieve ministerslijst (Van onze parlementaire redacteur) Voor de bezetting van de ministers- zetel van Defensie een departement dat meer dan anderhalf miljard gulden per jaar besteedt, heeft de kabinetsfor mateur gistermiddag een onderhoud ge had met de heer Sydney J. van den Bergh (WD), 60 jaar, reserve-generaal- majoor, vice-voorzitter van het Uni- lever-concern en commissaris van de bepaalde hoogte mag worden gevlogen, bestaat er volgens waarnemers te Lon den de opvatting, dat het voortzetten van de vluchten op grotere hoogten buitengewoon onverstandig zou zijn met het oog op de kans op ernstige inciden ten. In bepaalde kringen ziet men het gebeurde als een maatregel die op last van Amerikaanse militaire leiders is genomen, nu deze niet meer de krach tige persoonlijkheid van Dulles tegen over zich hebben. Minister nu. J. Aartsen van Ver keer en Waterstaat opende gisteren de nieuwe zeesluizen te Delfzijldie grote verbetering bet deze noordelijke haven. KLM. Hij is kwartiermeester-generaal van de landmacht geweest. Hij is te Rotterdam geboren en heeft daar ge studeerd aan de economische hoge school, waarna hij in de handel ging. Hij woont in Wassenaar. Tot morgen heeft hij bedenktijd gevraagd, maar hij heeft reeds verklaard principieel geen bezwaar te hebben zitting te nemen in een kabinet De Quay. Men is er zeker van, dat hij de portefeuille van Defen sie aanvaardt. Economische zaken Aan de heer W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisaties en Bezitsvorming heeft de formateur niet gevraagd mi nister van Economisch Zaken te wor den. Thans wordt voor deze belang rijke functie de naam genoemd van mr. Ph. C. M. van Campen (KVP), 48 jaar. uit Eindhoven. Hij is directeur van de Coöperatieve Boerenleenbank en lid van de Eerste Kamer. Tijdens de kabinets formatie van 1956 had hij zich bereid verklaard minister van Financiën te worden, maar de formatiepoging waarin hij een rol speelde, mislukte, zodat hij toen geen minister is geworden. In de Haagse politieke kringen wordt beweerd dat aan de heer Schmelzer de portefeuille van Volkshuisvesting is aangeboden en men concludeert dat prof. De Quay thans zijn kabinet ge reed heeft, omdat reeds lang het gerucht ging dat hij met de minister van De fensie pas voor de dag zou komen als hy zeker was te zullen slagen. Onder voorbehoud Met een zekere mate van waarschijn lijkheid is de volgende lijst van minis ters opgesteld: KVP- minister-president prof. dr. J. E. de Quay; Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns; Maatschappelijk Werk en Volksge zondheid: mej. dr. M. A. M. Klompé; Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen mr. J. M. L. Th. Cals; Volkshuisvesting de heer W. K. N. Schmelzer Economische Zaken mr. Ph. C. M. van Campen WD: Defensie Sydney J. van den Bergh Justitie mr. E. H. Toxopeus; Verkeer en Waterstaat de heer H. A. Korthals: A.R: Financiën prof. dr. J. Zijlstra; Sociale Zaken de heer C. P. Hazen- bosch. CHU: Binnenlandse Zaken mr. A. C. W. Beerman; Landbouw ir. C. Staf Nog een K.V.P.-er De verdeling van de portefeuilles zou dus zyn: 6 KVP, 3 WD. 2 A.R.. 2 CHU. I Het wordt niet onmogelijk geacht, dat 1 er nog een KVP-er als minister zonder portefeuille aan wordt toegevoegd, maar dat zou geen nieuw departement bete kenen. Het aantal departementen zou 113 bedragen, één minder dan thans. I Onzekerheid bestaat nog slechts over I twee of drie portefeuilles, maar uiter- Prinses Margriet heeft gisteren met dertien klasgenootjes de Tech nische Voorjaarsbeurs in Utrecht bezocht. Namens de Jaarbeurs werd haar een model aangeboden van het nieuwe vlaggeschip van de Hol- land-Amerika Lijn. de ..Rotterdam" rechtvaardigen het risico van aanpas singsstoornissen bij deze militairen. Deze kans wordt bovendien nog ver kleind door het nauwgezette streven deze militairen zoveel mogelijk te plaatsen in functies, waarvoor zij nog wel- en soms zelfs bij uitstek- geschikt zijn. Debielen. d.w.z. personen met een in telligentiequotiënt onder de 70, worden evenals neurotici niet goedgekeurd. Dat op een jaarlijkse keuring van omstreeks 80.000 man een „grensgeval" weieens wordt goedgekeurd, is uit de aard dei- zaak mogelijk. Met het oog hierop behoeven de keu ringsnormen niet te worden herzien en zyn bijzondere maatregelen overbodig, aldus de minister. President Tito van Joego-Slavië heeft verklaard, dat hij tijdens zijn verblijf in Moskou als afgevaardigde in de Komin tern van 1934 tot 1937 aan „Stalins mes" was ontsnapt. In deze jaren vonden in dc Sovjet-Unie grote politieke zuive ringsprocessen plaats. Tito noemde deze periode „de moeilijkste in zijn lange le ven als revolutionair en guerillaleider". Het staatshoofd deelde dit mee in een vraaggesprek met het officiële Joegosla vische blad „Komunist" ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Joe goslavische communistische partij. Volgens hem had hij te Moskou voor de belangen van zijn partij geijverd. Op een gegeven moment was hij er van be schuldigd een Trotzkist te zijn en het had maar een haar gescheeld of het had hem het leven gekost. Stalin had echter veteranen van de Joegoslavische com munistische partij laten doden, omdat zij „ongehoorzaam" waren geweest. Tito voegde hieraan toe. dat men wel iswaar krachtig moest optreden tegen scheurmakende elementen, maar dat dit niet moet betekenen dat de betrokkenen worden geliquideerd. Hij zei voorts dat het huidige conflict met de Sovjet-Unie van lange duur zal zijn, al zal men tenslotte kunnen komen tot 'n gedachtenwisseling op theoretisch vlak. Nu was een dergelijk overleg echter niet mogelijk, als gevolg van de laster van de zijde van het Sovjet-blok. aard moet ten aanzien van bovenstaan de lijst nog alle voorbehoud in acht worden genomen. Uit het feit echter dat men in de speculerende politieke kringen reeds toe is aan het opstellen van voor lopige lyst van minister^ blijkt wel, dat de formatiepoging van prof. De Quay thans zeer ver gevorderd is. Voor heden ochtend heeft hij de ministers Klompé en Cals voor een ondèrhoud uitgenodigd. Israëlische waker bij Jeruzalem gedood Israël heeft bij de gemengde wapen stilstandscommissie een klacht ingediend volgens welke een „Jordaanse indringer" dinsdagavond van dichtbij een waker op Israëlisch grondgebied heeft doodge schoten. De gedode, de 46-jarige Simon ben Jossef Avi, zat met twee andere wakers te middernacht in een eethuisje in het dorp Ramatratsjel, ten zuiden van Jeruzalem. De fatale, schoten wer den door een half openstaande deur ge lost. Politiehonden zouden een spoor ge vonden hebben dat naar de Jordaanse grens leidde. De vermoorde was tijdens de Suezcrisis twee jaar geleden uit Egypte naar Israël gevlucht. Het incident gebeurde op de plaats waar in 1956 op een bijeenkomst van oudheidkundigen geschoten werd het geen Israël de wapenstilstandscommissie deed boycotten waarin het pas kortgele den is teruggekeerd. Plotseling vertrek burgemeester Brandt (Van onze correspondent) Burgemeester Brandt van West-Ber- lijn is een druk bezet man. Dat is ook by zijn bezoek aan ons land gebleken. Gistermiddag moest hij dat bezoek te Rotterdam onderbreken, omdat hij nog dezelfde avond in Ludwigshafen een rede zou uitspreken. Nadat hy in het stadhuis de lunch had gebruikt en een rondvaart door de havens had gemaakt, ging hij naar het vliegveld Zestienhoven. Daar stond een toestel van Martin's Air Charter gereed om de sympathieke bur gemeester naar het vliegveld van Frank fort te vervoeren. Maar hij nam toch nog even de tijd om te vertellen, dat verschillende punten van overeenkomst tussen Berlyn en Rotterdam bij de op bouw door hem waren geconstateerd. „Hopelijk zal de band, die er ook op zakelijk gebied tussen West-Berlijn en Nederland bestaat mede door mijn be zoek nog nauwer kunnen worden aan gehaald", zo zei de eerste burger van de stad. die zo'n brandpunt in de wereld politiek is. „De kwestie Berlyn is niet alleen een aangelegenheid, die de Ber- lijners, maar de gehele Westerse wereld aangaat. Toen klom hij het trapje van het vliegtuig op en drukte hij burgemeester Van Walsum van Rotterdam stevig de hand. Even later was hij op weg naar Frankfort. Morgenochtend terug naar West-Berlyn en zaterdag weer naar Stockholm De „Henry Denny" verkeert in nood Het Nederlandse schip de „Henry Denny", eigenaar de heer H. Pinkster uit Stadskanaal, die thans in Dublin woont, heeft noodseinen uitgezonden, toen het zich in de omgeving van Reykjavik be vond. Volgens de noodseinen, die sinds enige tijd niet meer gehoord zyn, maak te het schip water. Het IJslandse kust wachtschip „Thor" heeft onmiddellijk koers gezet naar de door het Ned. schip opgegeven positie. De bemanning van de „Henry Denny" telt zes tot zeven personen Kapitein is dc heer G. Pepping. wiens echtgenote en drie kinderen -:ich ook aan boord bevin den. Ook een van de zoons van de heer Pinkster maakt deel uit van de beman ning. De „Henry Denny" is niet lang gele den verbouwd tot koelschip en kan een lading nemen van 800 ton. Het was en kele dagen geleden vertrokken uit Li verpool naar de Westman-eilanden aan de zuidkust van IJsland. Het schip is uitgerust met de modernste navigatie middelen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1