BEST DENKBARE PREMIE VOOR VEILIGHEID IS DE OPLEIDING Visser mag bij navigeren niet teveel op hulpmiddel bouiven Burgemeester Brandt: „Berlijn is niet oorzaak maar gevolg" Het reelit om als vrije mensen te leven het postkantoor uw'"spaarbank Ereburger van kleine stad Leun bleek een moordenaar te zijn... RUIMTECABINE KAN NIET GEBORGEN WORDEN Particulieren snoeten goedkope woningen kunnen gaan bouiven Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 april 1959 Derde blad no. 29720 De Nederlanders weren zich uitstekend (Van onze speciale verslaggever) Rome, april. De best denkbare premie voor de veiligheid op zee Is de opleiding van de bemanning. Tot deze conclusie kwam het FAO- congres over de bouw van vissersvaartuigen bij de behandeling van het onderwerp „veiligheid op zee". Wat voor garanties heeft de reder, die tonnen gelds investeert in een modern schip, dat de bemanning dit vaartuig ook goed zal gebruiken? De opleiding van vissers laat overal in de wereld zeer veel te wensen over. In Polen is de opleiding vrij goed. In Duitsland staat zij op een behoorlijk peil. In Japan, de grootste visserijnatie ter wereld, begint het iets te worden. En daar mee is vrijwel alles over de opleiding van de bemanning gezegd. In de naaste toekomst zal hieraan veel meer aandacht moeten wor den besteed. Er moeten minimum-eisen voor de opleiding van de visser van morgen komen. Daaraan is niet te ontkomen bij de huidige snelle ontwikkeling van de techniek. De bemanning zal theoretisch geschoold moeten worden in het gebruik van de moderne technische hulpmiddelen, zoals radar en automatische piloot. De opleiding van de visser zal daarna aan boord van goed uitgeruste en van alle technische hulpmiddelen voorziene schoolschepen moeten worden voltooid. Het zUn vaak harde noten, die op dit internationale congres over de bouw van vissersvaartuigen en de opleiding van vissers worden gekraakt. Men durft het elkaar wel te vertellen. De deelne mers zijn het er over eens. dat er aan de internationale uitwisseling van gege vens nog heel wat schort. Voor Nederland wil dat wellicht zeg gen, dat een deel van de onderzoekin gen, die door zes scheepswerven in samenwerking met de overheid voor het verkrijgen van het rendabelste vissersvaartuig in Wageningen worden verricht, overbodig is. Omdat een deel van de onderzoekingen reeds in an dere landen is verricht. Dit zal echter veel meer interna tionaal vertrouwen eisen. Men is nu nog teveel ingesteld op het onderzoeken van de onderzoekingen van anderen om te kunnen constateren, dat de resultaten van het buitenland ook inderdaad juist zijn Niet alleen theoretisch De Nederlanders, zoals de heren G. Vossers uit Wageningen en J. G. de Wit uit IJmuiden, weren zich uitstekend op dit congres. Het referaat van de heer Vossers over de modeltesten in de sleep- tank in Wageningen heeft grote indruk gemaakt op het congres. Men komt er echter niet met alléén theoretische proeven. De heer De Wit sprak over de traditionele vleetvisserij en de heer H. Zwolsman, scheepsbouwer, wees op de prachtige resultaten, die men in Neder land heeft bereikt met de bouw van na-oorlogse kotters. Schepen, waarmee men op de Noordzee een goede boter ham kan verdienen. Hoewel, rendabel! - teit van dit type vaartuig valt en staat met de mogelijkheden voor de export van tong en andere platvis. Dat ook de Scandinaviërs overgaan tot het bouwen van de Nederlandse kotters bewijst ech ter wel, dat men hier te doen heeft met een goed bruikbaar type vissersvaartuig. Noordzee of verder-op Er zün echter congressisten, die be twijfelen of men ten eeuwige dage de visserij op de Noordzee kan blijven uitoefenen. Het wordt dringen op de visgronden daar. Men zal het verder moeten zoeken. De technische ontwik keling van de scheepsbouw maakt, dat mogelijk. Politieke factoren zullen echter een belangrijke rol gaan spe len: de bescherming van de visgron door de landen, die daar dichtbij lig gen. „Waarom blijven julilie toch op de Noordzee met jullie drijfnetloggers", vroeg één van de Poolse deelnemers nogal verbaasd aan de Nederlanders. „Doe toch als de Russen, die met de vleet grote hoeveelheden kleine haaien vangen in de Noord-Atlantische Oceaan. Daar zitten toch expansiemogelijkheden in". Het is een hint. maar zal Nederland ook voor kleine haaien een markt kun nen vinden? Dat zijn vragen, die onwil- Schoolstrijd in Angerlo Kinderen in staking (Speciale berichtgeving) Twee-en-zeventig van de acht-en-ze- ventig kinderen van de O.L. School te Angerlo (bij Doesburg) zijn in staking gegaan. De oorzaak ligt in het feit, dat als tijdelifk onderwijzer inplaats van de heer Van Eek, die een maand in mili taire dienst moet, de 67-jarige heer J. Feldbrugge is aangesteld, terwijl tevens beschikbaar was een 24-jarige leer kracht uit Doetinchem. Niet dat men iets tegen de heer Feld brugge, die bevriend is met burgemees ter Van Riel, heeft, maar aangenomen mag worden dat het hier in feite een geloofskwestie betreft. De oudercommis sie vond het in de speciale vergadering van de ouders niet noodzakelijk een oudere katholieke leerkracht te benoe men, terwijl een jonge protestantse kracht beschikbaar was. Aanvankelijk zouden nog twee kinderen minder op school komen, maar een aanmerking van burgemeester Van Riel op het feit, dat een zijner ambtenaren zijn kinderen ook had thuis gehouden, was er oor zaak van dat deze zijn kinderen, zij het onder protest, alsnog zond. Voorzover zich vanmorgen de zaak liet bekijken, staken de kinderen ook nu nog rustig door. Het voornemen ls, er een week mee door te gaan. Als achtergrond van deze schoolstrijd is misschien van betekenis, dat enkele jaren geleden, nadat aan vankelijk ook de katholieke kinderen op de openbare school waren schoolgegaan, door de katholieken een eigen school gesticht werd. KONINGIN EN PRINSES BEATRIX HEDEN NAAR PREMIÈRE ANNE FRANKFILM Koningin Juliana is voornemens de Europese première van de film Het dag boek van Anne Frank bij te wonen in gezelschap van Prinses Beatrix. Deze filmvoorstelling zal worden ge geven op donderdag a.s. in het City Theater te Amsterdam. lekeurig rijzen, wanneer men de fan tastische mogelijkheden voor de techni sche ontwikkeling van de vissersvloot hoort. De Spanjaarden bijvoorbeeld hebben het probleem van de huigvesting van de bemanning op de hektreilers al onder de knie. Zij bouwen een zeer grote hek- treiler, waarin de bemanning in de midscheeps prachtige hutten 'krijgt. Een sehiip, dat voortgedreven wordt door een diesel-elektrische installatie met vier motoren van elk 650 pk. Motoren met een hoog toerental. Er is trouwens toch een streven merk baar om ook in de visserij motoren met een hoog toerental in te voeren. Zij eisen minder onderhoud, zeggen de voorstanders daarvan. Maar zij maken méér lawaai, hetgeen niet zo prettig voor de machinist is. De Spanjaarden hopen in elk geval, dat zij hun hekt/rei- Ier over twee jaar in de vaart kunnen brengen. Voorzichtig zijn Harde opmerkingen zijn gemaakt over de toepassing van elektronische hulp middelen van de navigatie. „Men moet daarmee voorzichtig zijn. Oppassen, dat de bemanning er niet al te veel op gaat vertrouwen. Het komt nog teveel voor, dat er maar één man op de brug staat. Dat is gevaarlijk." Sommige deelnemers vrezen zelfs, dat bij de invoering van de automatische piloot op de vissersvaartuigen de beman ning alle aandacht zal gaan besteden aan de visserij en de navigatie zal laten verrichten door de automatische piloot. Dat levert grote gevaren op. Vandaar, dat men hamert op een uitgebreide op leiding voor de moderne visserman, zodat hij weet, wat hij wèl en niét van zijn elektronische ,,ogen" kan verwach ten Kwart eeuw geestelijke volksgezondheid (Van onze Amsterdamse correspondent) „Men verwijt ons wel eens, dat de geestelijke gezondheidszorg als doel zou beogen, dat achter ieder mens een maat schappelijk werker en een psychiater zou staan. Ook al ware dit juist, dan zijn wij nog ver van dit doel verwijderd. Er is op het ogenblik een psychiater op 30.000 Nederlanders en een maatschappelijk werker op 10.000. Het fundamenteel streven van de geestelijke hygiëne is echter de mensen ertoe te brengen, hun vraagstukken zelf op te lossen, het in zicht en de vrijheid te verwerven, hun eigen beslissingen te nemen". Deze woorden sprak gistermiddag de voorzitter van de 25-jarige Nationale Fe deratie voor de Geestelijke Volksgezond heid, prof. dr. A. Querido, op de jubi leumbijeenkomst van de federatie in het Kon. Instituut voor de Tropen te Am sterdam. De bijeenkomst had een bijzonder ka rakter door het feit, dat gisteren de Nederlandse deelneming aan het We reldjaar voor de Geestelijke Gezond heidszorg begon, dat wordt georgani seerd door de World Federation for Mental Health in samenwerking met de Wereld Gezondheidsorganisa tie. Naast de rede van prof. Querido, die een overzicht gaf van de ontwikkeling en de zorg voor de geestelijke volksgezond heid, spraken dr. J. R. Rees, directeur van de World Federation for Mental Health, over de internationale situatie en prof. dr. H. C. Rümke, hoogleraar in de psychiatrie te Utrecht, over de toe komst-perspectieven. Voorts werd het woord gevoerd door de minister van So ciale Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, die ae jubilerende federatie namens de re gering gelukwenste. Koningin Juliana heeft bovenge noemde bijeenkomst met een kort wóórd geopend. Nadat prof. Querido zijn rede had uit gesproken, bracht prof. dr. L. J. M. Beel namens de regering zijn gelukwensen over aan de jubilerende Federatie. Tot slot van de bijeenkomst overhan digde prof. Querido de Koningin pen exemplaar van het extra nummer van het maandblad van de jubilerende Fe deratie. Tijdens de receptie, die na afloop van de vergadering werd gehouden, schonk prof. dr. F. J. Buitendijk namens de bij de Federatie aangesloten organisa ties aan het bestuur een geldsbedrag, dat zal worden gebruikt voor de voor lichting van de Federatie. De Franse eerste minister Michel aan premier Macmillan bewonderde Debré bracht een tweedaags bezoek hij de bloesem in de tuin van aan Londen. Tijdens zijn bezoek Downing street 10. In zijn gistermiddag te Utrecht gehouden rede dankte burgemeester Willy Brandt van Berlijn, de organisaties, die hem uitnodigden en daarmee tevens het gehele Nederlandse volk voor de belangstelling die getoond werd voor de noden van Berlijn tijdens de jongste crisis. Vervolgens ging de burgemeester de diverse aspecten na van de situatie waarin Berlijn thans verkeert. Hij zei dat de vrijheid der Berlijners door meer dan alleen maar papieren garanties verzekerd moet worden. Daarom, maar ook terwille van het internationaal recht en de handhaving van de vrede, moet de positie der westelijke machten in Berlijn gehandhaafd blijven. Dit sluit niet uit, aldus burgemeester Brandt, dat men het vroeger overeengekomene bij verdrag in een duidelijker vorm kan gieten en zich zo nodig ook met aanvul lende internationale garanties bezig houdt. Hij noemde het verblijdend dat in de internationale debatten de tegen zin tegen de begrenzing van het pro bleem tot West-Berlijn (terwijl de af spraak tussen de vier mogendheden voor heel Berlijn gemaakt werd) steeds toeneemt. Hij verklaarde dat Berlijn met een afzonderlijke oplos sing niet geholpen is. Het is voor Berlijn van het grootste belang te blijven behoren tot de economische sfeer van West-Duitsland, omdat het anders in de sfeer van het Sovjetblok gezogen wordt. Berlijn is niet de oorzaak, maar het gevolg en het slachtoffer van de split sing van Duitsland. Hoe eerder dit pro bleem aangepakt wordt, hoe beter het zal zijn. De splitsing van Duitsland is een gevaar voor de vrede in de wereld en zeer nauw met de problemen van de Europese veiligheid verbonden. Burgemeester Brandt zeide dat West- Berlijn niet slechts door de wil van de mensen met het Westen verbonden is, maar ook door fundamentele levens aspecten. Nederland staat niet slechts aan de spits van Berlijns Europese af zetgebieden, maar ook op de eerste plaats waar het de gehele uitvoer uit West-Berlijn betreft. Ook wat betreft Soekarno's bezoek aan Zweden en Brazilië ANTWOORD AAN DE HEER WELTER De regering kan geen vrijheid vinden bij de regeringen van Zweden en Bra zilië stappen te doen met betrekking tot de beleefdheden, welke die regeringen aan de president van de Republiek Indo nesië zullen bewijzen, aldus minister president Beel in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Welter, die meende, dat er aanleiding voor de regering zou zijn Zweden en Brazilië erop te wijzen, dat speciale be leefdheden, aan de president van de Republiek Indonesia bewezen, thans in Nederland in brede kring wrevel en ont stemming moeten verwekken, waardoor de verhoudingen tussen ons land en ge noemde landen ongunstig zouden kun nen worden beïnvloed. de invoer in West-Berlijn speelt Neder land een rol van betekenis en het is in het belang van Nederland en van West- Berlijn, dat de samenwerking uitgebreid wordt. Orders zijn voor het in het nauw gebrachte Berlijn thans van bijzonder betekenis. De burgemeester onderstreepte de wens tot vrede van hen die thans voor Berlijn het woord voeren. In Berlijn wonen slechts een paar miljoen men sen, maar zij hebben het recht als vrije mensen te leven. Daarvoor zull- len zij strijden, aldus de burgemees ter, die er aan toevoegde, dat de wil tot opbouw niet gebroken kan worden. Zij hebben goede vrienden, van wie zjj zich niet willen laten scheiden. Burgemeester Brandt sprak in Utrecht op een bijeenkomst die was georgani seerd door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht, de Kon. Ned. Jaarbeurs en de Ned.-Duitse Kamer van Koophandel. Zul je altijd bij me blijven behalve wanneer ik naar 't postkantoor moet om te sparen. I1—^1 ...U. Mtet tazl. fee*. Opzienbarend proces in R est-Duitsland Moord of doodslag (Van onze correspondent in Bonn) In de stad Limburg, ten noorden van Frankfort aan de Main gelegen, is een proces begonnen tegen de ere burger van de kleine stad Leun, die in werkelijkheid de moordenaar van zijn medefirmant bleek te zijn. Een scherpzinnige en vasthoudende in specteur van politie kwam nu na zes jaar speuren tot de oplossing van dit moordgeval. De thans 36-jarige ingenieur Helmut Klemann genoot in Leun bijzondere achting. Hij was uit de oorlog terugge keerd als officier, beladen met grote roem en het ridderkruis. Men benoemde hem zelfs tot ereburger van de kleine stadKlemann dreef, tesamen met de ingenieur Ludwig Tröller, een firma voor de handel in optische instrumen ten. In 1951 ontstond er nogal eens ru zie tussen de beide firmanten. Op 23 Te Washington is gisteren officieel bekend gemaakt dat men niet zal pogen om de „ruimtecapsule" welke gisteren met de „Discoverer II" in de ruimte is geschoten, onbeschadigd terug te brengen op aarde. Aanvankelijk had men, met vliegtuigen en schepen, willen proberen de cabine vol instrumenten na zijn satellietreis over de polen terug te krijgen. Van gezaghebbende zijde is meege- Het mechanisme, dat de scheiding deeld, dat uit de seinen die men van de van satelliet en cabine moet bewerk- Discoverer II heeft ontvangen, is ge- stelligen en de remraket en de para- bleken dat de tijdregelaar niet goed chute moet laten functioneren, zal functioneert. Hierdoor zal het niet mo- echter na verloop van tijd automa' gelijk zijn om, zoals het plan was, tisch in werking treden, vliegtuigen en eventueel torpedoboot- Als dit mechanisme goed functio- jagers in te schakelen om de retour- neert zal de cabine in het noordelijke cabine te bergen. halfrond naar beneden komen, maar niet geborgen kunnen worden. Zoals bericht blijft de tweede trap u van de raket waaraan de Discoyerer II Verjaarsgeschenk Koningin bevestigd is, met de satelliet rond de i;..i- ivf aarde draaien. Deze trap heeft een i Ccmitc Verjaarsgeschenk H. M. racii0baken en blijft dus in contact met dc Koningin deelt mede dat bijdragen de aarde nu ook gestort kunnen worden door in postzegels 50 cent of tweemaal 50 cent op een briefkaart te plakken en deze briefkaart te adresseren aan Verjaars geschenk H. M. de Koningin, postbus 5000 Utrecht. Per briefkaart mag niet meer dan één gulden worden gestort. De directie van de PTT deelt nog mede dat de termijn voor kosteloze stor ting op alle postkantoren is verlengd tot en met 25 april a.s. NIEUWE AKU-DIRECTEUREN Commissarissen van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. delen mede, dat aan de algemene vergadering van aan deelhouders zal worden voorgesteld ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. ir. J. G. Weelden. burg, twee nieuwe directeuren te benoe men. Als directeur, speciaal belast met de leiding over de bedrijven en de perso neelszaken zal voorgesteld worden: dr. ir. J. H. E. Hessels, thans directeur van de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie te Breda; als directeur, speciaal belast met de leiding over de researchwerk- zaamheden: prof. dr. D. W. van Kreve len, thans chef van het centrale labora torium der staatsmijnen te Geleen. Minister Ui lie in Eerste Kamer Aanpassing subsidiepolitiek noodzakelijk (Van onze parlementaire redacteur) Minister Witte heeft gisteren in de Eerste Kamer voor de laatste maal de begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid verdedigd. Over de op heffing of het voortbestaan van het Grootboek Woningverbetering, zei hij, dat men hierover beter met zijn opvol ger kan discussiëren. Inderdaad hebben naar schatting twintig procent van de huiseigenaren de hogere huurinkomsten niet op de geblokkeerde rekening gestort, erkende de minister, maar de wet laat tien jaar tijd om hen op te sporen en dat is dan niet zo'n verschrikkelijke kunst- Goedkoper Nu de markt voor de dure woningen verzadigd is, zullen de particuliere bou wers aandacht gaan schenken aan goed kope woningen. Onder deze omstandig heden, zei minister Witte, zullen we ons moeten beraden op de subsidiepolitiek, opdat de particuliere bouwers kunnen zorgen voor middenstands- en arbei derswoningen. De particulieren moeten in staat worden gesteld betrekkelijk goedkope woningen voor arbeiders te bouwen. De nieuwe woningen zullen niet al te sober mogen zijn volgens de minister, want dat zou een volgende generatie ons kwalijk nemen. We moeten rekening houden met de stijgende welvaart in Nederland. Met voldoening kan worden geconstateerd, dat het aantal krotwo ningen thans kleiner is dan voor de oorlog. Huurpercentage Hoe groot gemiddeld het percentage van het inkomen moet zijn voor de huur, valt thans niet te zeggen. Dat kan pas over enkele jaren blijken als de woningmarkt verzadigd en vrij is. Pas dan krijgt men een beeld van wat men wil en kan betalen. Met de gedwongen huurverhogingen zal men niet verder kunnen gaan dan enkele tientallen percenten beneden het huurpeil, dat tenslotte waarschijnlijk normaal zal zijn. Met huurverhoging wordt niet automatisch een vrije wo ningmarkt verkregen. Er moet eerst evenwicht zijn tussen vraag en aanbod. Dan kunnen de huren worden vrijgela ten, maar om dan de schok naar een hoger huurpeil niet te hevig te doen zijn, moeten nu de huren geleidelijk wor- I den aangepast. Nief-Euromarktlanden sluiten zich aaneen Diplomatieke kringen in Parijs, deel den gisteren mede, dat de regeringen van Engeland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oostenrijk, Zwitserland en Portugal een ontwej-p-plan bestuderen voor het vormen van een tijdelijke han delsgemeenschap tussen deze niet tot de Euromarkt behoi'ende landen. Op bijeenkomsten, die in het begin van dit jaar te Oslo en Stockholm wer den gehouden, hebben deskundigen een voorlopig stelsel uitgewerkt waarbij de invoercontingenten tussen de genoemde zeven landen in gelijke mate zouden worden verhoogd als het geval is tussen de Euromarkt-landen onderling. Volgens diplomatieke kringen heeft dit stelsel de bedoeling om de kansen te verbeteren op een toekomstige associatie tussen de twee groepen landen. Delegatieleden van de Organisatie voor Europese Economische Samenwer king i OEESgaven als hun mening te kennen dat dc houding van Engeland, dat de grootste concessies zou moeten doen op het gebied van de invoercon tingenten, van centrale betekenis is. Zij merkten hierbij op dat de vier overblij vende landen van de OEES Turkije, Ginekenland, IJsland en Ierland niet betrokken zijn bij het ontwoi-pen stelsel, omdat deze landen industrieel weinig ontwikkeld zijn en geen nadelige in vloed ondervinden van de Europese ge meenschappelijke mai-kt. Volgens deze kringen is Denemarken het minst enthousiast voor het plan, omdat dit land in zekere zin tussen de zes Euro- marktlanden (Frankrijk, West-Duits land, Italië en de Beneluxlanden) en de zeven andere landen in staat en niet onherroepelijk wenst te worden verbon den aan een van beide kampen. Vaticaan geeft aanwijzing voor het stemmen Rooms-katholieken mogen volgens een door de Vaticaanse „Congregatie van het heilig officie" genomen besluit dat door Paus Johannes is goedgekeurd, niet stemmen op niet-communistische kan didaten of partijen die bij verkiezingen samengaan met of steun verlenen aan communisten. Volgens politieke waarnemers te Rome is de oproep van het Vaticaan in de eerste plaats gericht tot de kiezers op Sicilië, die in juni het regionale parle ment gaan kiezen. Vorig jaar werd daar de in Italië heersende christen democratische partij verslagen door een vroegere partijgenoot, Silvio Milazzo, die door de communisten werd gesteund. De maatregel zal, naar men aanneemt, ook invloed hebben in vele andere lan den, zoals bijv. Frankrijk waar de socia listen met steeds meer klem door de communisten worden uitgenodigd tot vorming van een tegen De Gaulle ge richt „Volksfront". In communistische landen zal het besluit evenwel niet veel invloed hebben op de verkiezingen, waar ook de r.-k. kiezers op slechts één lijst van communisten en meelopers kunnen stemmen. mei 1951, mag men Klemann geloven, kwam het tot een uitzonderlijk heftig verschil van mening. Klemann had toen een klein pistool genomen en er Tröller mee doodgeschoten. Uit woede, als reac tie of koel berekend? Klemann pakte vervolgens het lijk in een kist, zette de kist op een handwa gen en duwde het gehele griezelige ge val het bos in, waar hij kist en lyk be groef. Een paar dagen later kwam er in Leun een met de schrijfmachine ge schreven ansichtkaart van Tröller, waaruit men kon opmaken dat deze zich had aangemeld bij het Vreemdelingen legioen. Taaie inspecteur In november 1951 viel er verdenking op Klemann, maar men kon hem niets bewijzen. Het Vreemdelingenlegioen is tenslotte een zeer reëel begi-ip in dit deel van West-Duitsland. Maar het gerucht slaapt niet en er bleven berichten bij de politie binnenkomen, dat Klemann iets met het verdwijnen van Tröller zou te maken hebben. Een inspecteur van politie te Wiesbaden, Gaulke, liet het geval niet los. Hij combineerde, sprak met inwoners van Leun en kreeg de laatste ansichkaart van Tröller in han den. Die kaart werd Klemann noodlot tig! Inspecteur Gaulke slaagde er tenslotte ook nog in een getuige op te sporen, die Klemann op 23 mei 1951 met een hand kar in het bos bij Leun had gezien. Ter wijl Gaulke het halve bos van Leun liet omspitten op zoek naar Tröllers lijk, hetgeen des nachts moest gebeuren we gens gebrek aan werkkrachten, zette hij met de ansicht in zijn portefeuille een ander spoor na. Een ansicht met de schrijfmachine geschreven daarin lag een misdadigersfout, aldus Gaulke, wie het er nu om te doen was de schrijf machine op te sporen waarmee Tröller de kaart zou hebben geschreven. De kaart kwam uit St. Goar, maar daar kende men Klemann noch Tröller. Een vrouwelijke getuige wist te vei'tellen, dat Klemann nogal eens was geweest bij een radiohandelaar in Bingen. Gaulke ging naar Bingen, waar de radiohande laar hem vertelde dat Klemann om streeks 25 mei 1951 bij hem was ge weest. In een hoek bij de radiohande laar stond bovendien een oude schrijf machine. Gaulke nam het oude ding meteen in beslag en kon later bewijzen dat met deze machine het adres getikt was! Vlotte betekenis Op deze wijze spon de inspecteur een dicht net om Klemann. Op 9 september 1957 sloeg Gaulke tenslotte toe. Vroeg in de morgen liet hij Klemann arreste ren. De man zweeg dagen lang, maar intussen constateerde men in zijn bureau bloedvlekken. Men vond ook de hand wagen mitsgaders nieuwe bloedvlekken. En men vond in Klemanns bureau een klein pistoolKlemann liet er daar na geen gras over groeien. Hij vroeg Gaulke om een wire-recorder en sprak vlot zijn bekentenis op de band: de moord, de ansichtkaart, de lugubere rit met de handkar, het drinken na afloop van een paar glazen bier in een café. Klemann verzweeg niets. In Leun baarde de bekentenis van ereburger Klemann uiteraard groot op zien. De man, die voor de inwoners van het stadje een soort afgod was gewor den, bleek een moordenaar te zijn. Tij dens de eerste dagen van het proces in Limburg maakte Klemann overigens een goede indruk: zakelijk en bescheiden biechtte hij alles op. Hij vertelde dat hij kort voor de moord (de doodslag zoals hij zegt) de zakelijke verhouding met Tröller had beëindigd, waarop zijn com pagnon zou hebben gepoogd hem zout zuur in de ogen te gooien. De schoten zou hij met een reflexbeweging hebben afgevuurd Dezer dagen zal het oordeel in deze zaak worden geveld en een punt woi-den gezet achter een van de geheimzinnigste moordgevallen van het naoorlogse Duits land. Men spreekt in dit verband van „de moord die bijna perfect was", maar die door de vasthoudendheid van een politie-inspecteur na eindeloos puzzelen en combineren, praten en luisteren aan het licht kwam. Nasoetion: „Macht der opstandelingen vernietigd" De chefstaf van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasoetion heeft verklaard dat „men thans kan zeggen dat de macht van de opstandelingen ge heel is vernietigd. Alle belangrijke plaatsen, knooppunten van wegen e.a. op Midden-Sumatra zijn thans in han den van de regeringstroepen". Russische schepen in Basra Op het ogenblik worden er in de Iraakse haven Basra zeven Russische schepen met wapens en andere uitrus tingsstukken gelost, zo meldt het in Cairo gevestiede persbureau voor het Midden-Oosten, dat dit vernomen heeft van de kapitein van een Duits schip, dat uit Basra in Suez is aangekomen. (Hierbij dient aangetekend te worden, dat genoemd persbureau uiteraard niet vrij is van Egyptische propaganda. Red. L.D.).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5