FRANSEN EN BRITTEN ZIJN HET NIET TENVOLLE EENS Agenda 'ife Met een enkel woord WOENSDAG 15 APRIL 1959 Verschil meer tactisch dan principieel Engeland geen „vijfde colonne" in het Westen (Van onze correspondenten in Londen en Parijs) De Franse premier Debré en de minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, zijn gisteravond, na besprekin gen met hun Engelse collega's, die an derhalve dag hebben geduurd, naar de Franse hoofdstad teruggekeerd. Er wer den geen beslissingen genomen en er werd ook geen officiële verklaring afge legd. Maar van beide kanten werd de ge- dachtenwisseling als „zeer waardevol" gekenschetst. Britse en Franse woord voerders onderstreepten, dat de twee regeringen beheerst worden door het sterke verlangen om te streven naar een oplossing van de grote wereldvraagstuk ken. Minister Debré zei, dat er alle re den tot tevredenheid over het resultaat van de conferentie bestond. En premier Macmillan, die de Franse ministers naar het vliegveld bracht, sprak de wens uit, dat zü spoedig naar Londen zouden te rugkeren om de gedachtenwisseling voort te zetten. Hieruit mag afgeleid worden, dat wel de wil aanwezig is om de kloof tussen de standpunten te over bruggen, maar dat er van volledige over eenstemming nog niet gesproken kan worden, al is men het eens over de be ginselen. Macmillan gaf te kennen, dat hij het succes van de besprekingen zeer bemoe digend achtte. De „Entente Cordiale" ligt de Engelsen na aan het hart. Dit is natuurlijk een gemeenplaats, maar uit alles blijkt, dat de bijeenkomst inder daad gekenmerkt werd door wederzijds bêgrip. Dit is een stap in de goede rich ting. Het is niet onmogelijk, dat de Fransen, die bij Adenauer wel een potje kunnen breken, na hun gesprekken in Londen hun invloed zullen aanwenden om het gebarsten Westelijke eenheids front te herstellen. Het lijkt alsof door Adenauers recente uitlatingen Fransen en Britten dichter bij elkaar zijn geko men wat de praktische toepassingen van hun beginselen betreft, en dat Parijs thans minder huiverig is voor de Britse denkbeelden aangaande de topconfe rentie en de plannen tot uitdunning van troepen. Beweerd wordt, dat van Franse zijde een positieve stap is voorgesteld: de erkenning van de Oder-Neisse-linie, op voorwaarde dat Kroesjtsjef een te genprestatie verricht. Dit is vooral een lokaas voor de Polen, op wier aanwezig heid Kroesjtsjef prijs stelt, die mis schien hun invloed kunnen aanwenden om de Russen toeschietelijker te maken. De opinies van Engeland en Frankrijk Kroesjtsjef wordt 65 Nikita Kroesjtsjef, de Sovjetrussi- sche premier en eerste secretaris van het centraal comité van de Sovjet- russische communistische partij, wordt vrijdag a.s. 65 jaar. Hij werd op 17 april 1894 geboren in het dorp Kalinofka (gebied van Koersk), mid den in Rusland. Zijn vader was mijnwerker in het Donetzbekken en Nikita moest al jong aan het werk, eerst als herdersjongen, later op de machinefabriek bij de mijn waar ook zijn vader werkte. Hij werd in 1918 lid van de communistische partij. In de burgeroorlog streed hij aan het zuidelijke front. Na afloop daarvan keerde hij naar het Donetzbekken terug en ging hij studeren. Hij klom steeds hoger op in de partij-hierar chie tot hij in 1953 eerste secretaris van het centraal comité van de Sov- jetrussische communistische partij werd. In maart 1958 benoemde de Opperste Sovjet hem tot voorzitter van de ministerraad van de Unie. Aanslag op Cuba De woning van de ambassadeur van de Dominicaanse Republiek op Cuba, Porfirio Rubirosa, blijkt vrijdag j.l. het doelwit te zijn geweest van een aanslag met een handgranaat en vuurwapens. De aanslag was door de Cubaanse auto riteiten geheim gehouden. Het corps diplomatique te Havanna heeft gisteren echter tegen deze geheimhouding ge protesteerd. De Cubaanse politie heeft te Regla, nabij Havanna, negen mensen gearres teerd. die ervan worden verdacht een samenzwering tegen de regering van Fidel Castro te hebben beraamd. De samenzwering werd op touw gezet aan de vooravond van Castro's reis naar de Verenigde Staten en Canada. Er zijn wapens en documenten in beslag geno men. Eden had weer (zwakke) koortsaanval (Van onze correspondent in Londen) De gezondheidstoestand van Sir An thony Eden blijft uiterst wankel. Zon dag kreeg hij een nieuwe, hoewel ge lukkig zwakke, koorsaanval als gevolg van zijn leverziekte, waarvan hij nog altijd niet hersteld is. Een maand ge leden, na zijn terugkeer uit Mexico, had hij ook een aanval. Volgens zjjn artsen zijn deze aanvallen niet iets ongewoons na de operatie, welke hij twee jaar ge leden heeft ondergaan. Vandaar dat hem verboden werd zich weer actief aan de politiek te gaan wijden. Sir Anthony heeft zijn tijd voornamelijk besteed aan het samenstellen van zijn gedenk schriften. Er was sprake van dat Eden, indien zijn toestand verbeterde, mogelyk lid zou worden van het Hogerhuis. Maar dit lijkt op het ogenblik zeer twijfel achtig. Indien zijn toestand zou verer geren, is een nieuwe operatie niet uit gesloten. Eden is al driemaal geopereerd. Bekend werd, dat Eden onderhandelt over de aankoop of huur van een stuk strand op een Nieuwzeelands eiland, waar hij in april 1957 voor zijn herstel verbleef. Toenadering tussen Israël en de Arabische staten „De vrede met de Arabieren is nog nooit zo nabij geweest als thans omdat de Arabieren begrijpen dat Israël een sterke staat is die niet kon worden ver nietigd", aldus de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Golda Meir. op een bijeenkomst van de Mapai. In antwoord op vragen van de linker vleugel van deze partij gaf mevr. Meir te kennen dat de Israëlische regering ondanks alle stappen nooit van de Russische regering een lening had kun nen krijgen. lopen, misschien meer tactisch dan prin cipieel uiteen, maar tactiek en beginse len zijn in de diplomatie nu eenmaal al tijd bijzonder intens verweven. De voor naamste tegenstelling tussen Londen en Parijs betreft nu vooral wel de vraag of een topconferentie ook plaats moet vin den indien de ministers van Buiten landse Zaken tevoren geen enkel ak koord zouden weten te bereiken, een vraag waarop in Londen nog steeds een stellig „ja" en in Parijs een even koppig „neen" geantwoord wordt. De laatste weken is de conservatieve heer Macmillan in officiële en officieuze als een levensechte bolsjewist, die alleen Franse bonden soms bijna voorgesteld het mes tussen de tanden nog maar ont brak. Indien alle sporen van verdenking, dat Engeland als een soort vijfde colon ne in de Westelijke gemeenschap zou willen fungeren nu uit de hoofden van de Franse ministers, dus niet van gene raal De Gaulle persoonlijk, zijn verdre ven, dan is er al veel gewonnen, ook als de scherven van de „Entente Cordiale" nog niet allemaal konden worden ge lijmd. NEEM NEUROTONIC I zenuwkalmerend j NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND I Rotterdam" nadert de voltooiing Manifestatie van technisch kunnen (Speciale berichtgeving) Nederlands grootste schip, de bijna 38.000 ton metende Rotterdam, nadert zijn voltooiing. Op 3 september zal dit vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn beginnen aan de eerste tocht over de Oceaan, een tocht die bij een kruis snelheid van 20.5 mijl ruim zes dagen zal duren. De gedeelten van het schip, die al bijna gereed zijn, later er geen twijfel aan bestaan, dat een prachtig geheel tot stand komt. De hutten, bijna geheel in wit uitgevoerd, allen met badkamer of douche-cel, maken een strakke, maar toch luxueuze indruk. Zalen met intri gerende namen als Carlton, Ambassador, Clubroom en Café de la Paix, zien er bij zonder gezellig uit. Hier is ruimte voor vier dansorkesten en evenveel dansvloe ren. Een van de zalen is speciaal voor de jeugdige opvarenden bestemd en dan ook van wat „wilder" decoraties voor zien dan de overige zalen. Ook de bio scoop, die zowel voor de passagiers van de eerste klasse als die van de toeristen klasse bestemd is, is al ver gevorderd. Het overdekte zwembad met een gym nastiekzaal, Turkse baden, massage ruimten en douche-cellen, waarin het water van alle kanten op de bader af komt, is zelfs al helemaal klaar. Kap en schoonheidssalon, bibliotheek, bars, rookkamer zijn minder ver gevorderd. Maar ook daar tekent zich al de lijn af, die bepalend voor het interieur van het schip lijkt te worden: modern, luxueus, maar stellig niet overdadig, eerder nog simpel. Het hele schip is een indrukwekkende manifestatie van Nederlands technisch kunnen. Het lag dan ook voor de hand, dat de vereniging „Nederlands Fabri kaat" de Rotterdam als centrum van haar propaganda-stand op de Jaarbeurs koos. Het was ook deze vereniging, die bij de gisteren ondernomen excursie de gelegenheid te baat nam om vooral de buitenlandse pers te laten zien, wat ons land op dit gebied vermag. BIBLIOTHECARISSEN VERGADERDEN IN DEVENTER De sectie voor speciale bibliotheken van de Nederlandse Vereniging van Bi bliothecarissen heeft gisteren in de Schouwburg te Deventer zijn algemene vergadering gehouden. Mej. A. Timmen- ga, directrice van de openbare leeszaal te Deventer hield een inleiding over het onderwerp „Tien jaar samenwerking openbare leeszaalbedrijfsleven in de centrale vakbibliotheek", 's Middags sprak de heer Th. P. Loosjes over het onderwerp „Enige Amerikaanse reisin drukken op het gebied der documen tatie". Herdenkingsbijeenkomst Eduard van Beinum Naar aanleiding van het overlijden van dr. Eduard van Beinum wordt zaterdag a.s. om 15.30 uur in het Concertgebouw te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst gehouden. De staatssecretaris voor Kunsten, mr. R. G. A. Höppener, de wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos en de voorzitter vaai de Ned. Orkeststichting, mr. W. F. Schokking, zullen het woord voeren. Uitgevoerd zullen worden het slotkoor uit de Matthaeus Passion van Joh. Seb. Bach en het Adagio uit de 8ste Symfonie van Anton Bruckner. Uitvoerenden zijn het Concertgebouworkest en het Toon kunstkoor afdeling Amsterdam. Het geheel staat onder leiding van Bernard Haitink. De Ned. Radio Unie zal deze bijeenkomst in een gezamenlijk pro gramma rechtstreeks uitzenden. Dr. Eduard van Beinum in alle stilte begraven Na een in de parochiekerk „Maria zuivering" te Putten (Gld.) opgedragen Mis van Requiem is vanochtend het stoffelijk overschot van dr. Eduard van Beinum op het gewjjde gedeelte van de algemene begraafplaats te Garderen in alle stilte ter aarde besteld. Nederlandse film over de watersnood (Van onze Amsterdamse correspondent) In de filmstudio's van Cinetone te Duivendrecht worden op het ogenblik, omgeven door grote geheimzinnigheid, plannen voorbereid voor de produktie van 'n nieuwe grote speelfilm, die even als Bert Haanstra's Fanfare door de filmproduktiemaatschappij Sapphire zal worden uitgebracht. Men heeft de keuze laten vallen op een door A. Defresne ge schreven verhaal over de watersnood in Zeeland. De cineast John Fernhout, die een goede naam heeft op het gebied van documentaires, heeft dit verhaal, dat tot titel heeft „De held van Veereplaat", voor film bewerkt. Naar verluidt zal hij tevens de regie op zich nemen. Voor de opnamen, die deze zomer zul len plaats hebben, zijn reeds contacten gelegd met enige acteurs, o.a. Guus Hermes en Coen Flink. Benadeelden directeuren de Staat voor f 108.000 (Speciale berichtgeving) De officier van Justitie bij de Utrecht se rechtbank, mr. P. J. V. Roskam Ab- bing, heeft gistermiddag tegen twee di recteuren van het smeltbedrijf Alcu-Me- taal NV te Utrecht, 3 maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar en een geldboete van f. 10.000 subs. 6 maanden hechtenis geëist. Hij achtte bewezen, dat beiden zich hebben schuldig gemaakt aan ver duistering door zich wederrechtelijk messing hulzen en messing blokken toe te eigenen, die eigendom waren van de Staat en die de Alcu onder zich had uit hoofde van het feit, dat in de jaren 1954 tot begin 1958 het bedrijf voor het DML enkele miljoenen kilo's hulzen moest omsmelten. Deze eis kwam tegen het einde van een proces waarin bleek, dat de Alcu door een speciaal smeltproces kans had gezien het smeltverlies, dat veelal 5 10% bedraagt, te reduceren tot minder dan 2 In de contracten met de DML was bepaald, dat bij een smeltverlies van meer dan 3 de Alcu het DML vergoe ding moest betalen. Het verschil tussen dit smeltverlies van 3 en het werke lijke smeltverlies behield de Alcu en vormde de basis voor dit proces. De officier concludeerde, dat aanzien lijke benadeling van de Staat vast staat en dat het algemeen belang gediend is met een strafeis en een strafoplegging waarvan preventieve werking uitgaat. Uit een verklaring van de accountants dienst van het ministerie van Oorlog bleek, dat het nadeel voor de Staat op f. 108.000 was becijferd. VOORZITTERS GRONDKAMERS KUNNEN KAMERLID ZIJN Krachtens de nieuwe pachtwet wor den de voorzitters van de Grondkamers bezoldigd uit 's Rijks kas. Daarvoor kon den zij geen lid zijn van één der Kamers der Staten-Generaal. Thans is een K.B. verschenen, waarbij deze functionaris sen tot de uitzonderingen worden gere kend, zodat zij thans verkiesbaar zijn voor het Parlement. EEN JAAR EN DRIE MAANDEN VOOR PUZZELORGANISATOR Het Gerechtshof te Amsterdam heeft de 32-jarige directeur van een puzzel bureau uit Amsterdam wegens verduis tering meermalen gepleegd en het op zettelijk gebruik maken van een vals ge schrift, conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voor arrest. Het mobilofoonnet bestaat tien jaar (Van onze Haagse correspondent) Het landelijke openbare mobilofoonnet van de P.T.T. telt thans meer dan 600 abonnees, met 36 oproepstations, ver deeld over acht districten. Ongeveer de helft van de mobilofooninstallaties wordt op het water gebruikt, de andere helft „tussen de wielen", op rijdend materiaal dus. Vooral de laatste Jaren is het aantal mobilofoon gebruikers sterk groeiende en men verwacht, dat deze groei nog zal doorzetten, zo vertelde het hoofd van de afdeling Draadomroep en Mobilofoon van de P.T.T., ir. G. M. Uitermark, gistermiddag in Den Haag tijdens een bijeenkomst, waarin de tiende verjaardag van het mobilofoonnet in Nederland werd gevierd. Dat de opgang van deze nieuwe tech nische mogelijkheid in Nederland groter is dan in het buitenland, schrijft de heer Uitermark toe aan het feit, dat de be nodigde apparatuur in ons land door P.T.T. in huur wordt gegeven, hetgeen voor een zakenman, die de proef wil nemen, aantrekkelijker is dan de vrij grote uitgave, die men zich in het bui tenland moet getroosten, waar de ge bruiker de installatie moet kopen. Een ongemak van de mobilofoon ls nog, dat men het apparaat steeds inge schakeld moet hebben om te kunnen horen of men wordt opgeroepen. In de toekomst zal elke abonnee echter door middel van de „simofoon" persoonlijk worden gewaarschuwd, als er een oproep voor hem is, waarna men de mobilofoon kan inschakelen. Na nog geen maand alweer in hechtenis I De politie heeft een 22-jarige loswerk- man uit Rotterdam aangehouden. Deze werd op 10 maart uit de gevan genis ontslagen en sindsdien heeft hfj reeds weer acht inbraken op zijn naam gebracht, waarbij hij circa f. 500, een gouden horloge, een gouden ring en sigaretten buitmaakte! De wijze waarop de inbraken waren gepleegd bracht de recherche op het spoor van de verdachte. Hij werd aan gehouden, doch ontkende dagenlang iets met de inbraken uitstaande te hebben. Er kwamen steeds meer bewijzen tegen hem en tenslotte heeft hij maar een bekentenis afgelegd. woensdag. Baptisten Gem. (Oude Rijn 8): Spr. da. J. Litthooy. 8 uur nam. Clubhuis Zuiderkwartier Anjellerstr.) Jaarvergadering Speeltuinvereniging. 8 uur nam. In Den Vergulden Turk. Kon. Ned. MIJ voor Tuinbouw en Plantkunde. 8 uur nam. Kleine Burcht: Ledenverg. afd. Leiden Ned. Ver. van Sukerzieken. 8 uur nam. Rehoboth. Bond van Chr. Plattelands vrouwen. Film over New York, met lezing van mevr. Van Tongeren-Binnendijk. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Lezing dr. J. Keuning over „SI Singa Mangaradja, de Toba-Batakse god op aarde". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Ned. Comedle: „Twaalf Gezworenen". 8 uur nam. Zoöl. Laboratorium. Excursie „De Na tuurvriend". 8 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Eikenlaan. Be- jaardenmlddag uitgaande van de Herv. Vrouwenver. 2.30 uur nam. Wassenaar; Dorpscentrum. Opvoe ring „Betje regeert" door toneelgroep C.J.M.V. 8 uur nam. Zoeterwoude. Herv. Kerk. Zangers avond Chr. Zangver. „Zingt den Heere". met Ring Chr. Zangver. 7.30 uur nam. DONDERDAG Clubgebouw Ten Katestraat. Ned. Chr. Vrouwenbond (Zuid). Voordrachtenavond mej. B Hagen. 8 uur nam. Den Burcht. Inschrijving kinderspelen Koninginnedag, 4.15 5.30 uur nam. (jongens). Geb. M(j voor Toonkunst. Vierde audi tie-avond Stichting d'Oprechte Amateur. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Byeenkomet Jehovah's Getuigen. 7.25 nam. Kiene Burcht: Avibus. Simon de Waard vertoont vogelfilms. 8 uur nam. Schouwburg. Toneeluitvoering „Sempre Avantl". Opv. van „Slag om de duiten" 8 uur nam. Snouck HurgronJehuls( Rapenburg 61) Prot. Chr. Werkgemeenschap. PvdA Lezing mevr. G. A. Kramers over „De Arabieren ir, het Midden-Oosten en hun problemen" 8.30 uur nam. (d.a.v. Jaarvergadering 7,.30 uur). Stadsgehoorzaal (foyer)Leidse Smal film Liga. Filmprogramma Herman Wuyts uit Antwerpen. 8 uur nam. Leiderdorp. Irene Gecombineerde vergadering Geref Mannen- en vrouwen ver. Spr. ds. Dyk over Hoe moet er te genwoordig gepreekt worden?" 8 uur nam Oegstgeest: (H. Morsweg)Aandeel- boudersverg. Ing. bureau voor Bouwnyver- heid. 4 uur nam. Gisteravond ls op de SLlfferteestraat te Eindhoven de heer Van de Brugge uit Eindhoven met zijn motor met zyspan te gen een links van de weg staande boom gereden. Zijn 45-Jarlge vrouw, die op de duo zat, werd hierbij zo ernstig gewond dat zij kort daarna in het Binnenzieken- huis overleed. Het 8-Jarlg doohtertje. dat met een broertje in het zijspan zat, werd ernstig gewond, doch kon na behande ling in het ziekenhuis naar huis worden overgebracht. De bestuurder en het 10- jarlge zoontje bleven ongedeerd. Tydiens een zaterdagmiddag 9 mei van 5 tot 7 uur te houden receptie ln het perceel dr. Patynlaan 49 te Den Haag zal de vice-voorzltter van de World Associa tion of Federalists, Lord Attlee, het nieu we hoofdkantoor van deze organisatie, dat van die datum af aldaar zal zyn ge vestigd, openen. Naast het dagelijks be stuur van de organisatie zullen ambassa deurs van verscheiden landen de plech tigheid by wonen De politie te Delft heeft een 23-jarige aldaar wonende monteur, werkzaam aan de Technische Hogeschool, in arrest ge steld. Hij heeft bekend tot driemaal toe brand te hebben gesticht in het TH-ge- bouw voor werktuig- en scheepsbouw- kunde aan de Nleuwelaan, waarin ook afdelingen van de organisatie TNO zijn ondergebraoht. By de drie branden werd ln totaal voor meer dan f. 20.000 schad» aangericht. De ambassade van Spanje ln Den Haag deelt mee, dat met ingang van he den, geen visum meer ls vereist voor Ne derlanders, die naar Spanje reizen. In den vervolge kunnen zy volstaan met een geldig Nederlands paspoort. Dit geldt eveneens voor alle onderdanen van West- Europese landen De voorzitter van de Stichting Het leven begint by veertig, de heer M. Reok- man, vertrekt een dezer dagen naar Bra zilië teneinde daar o.m. de Immigratie- mogelijkheden te bestuderen in het by- zonder voor de uit Indonesië afkomstige Nederlanders. Het m.s. Bloemfontein van de NV Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart- maatsohappy te Den Haag wordt deze week van zyn laatste reis naar Zuid- Afrika ln Amsterdam verwacht. Begin mei vertrekt het schip vla India naar Hongkong, waar het zal worden gesloopt. De Bloemfontein is vervangen door het ma. Randfonteita dat in december vorig Jaar in dienst werd gesteld. De directie van Diergaarde BUJdorp heeft aan Marten Toonder Films de op dracht gegeven een film in kleuren te vervaardigen over de diergaarde en z(jn bewoners. Zeven jaar geleden kwamen twee Diergaardefilms in roulatie, die tot nu toe niet minder dan 750 keer voor verenigingen e.d. zijn vertoond. De titel van de 7O0 meter lange film, die 50 mi nuten zal duren, zal dan ook waarschijn lijk „Oase in een wereldstad" zyn. Er ls geen termyn gesteld voor wat het gereed komen betreft maar men hoopt toch op 1 oktober het nieuwe produkt ln roulatie te kunnen brengen BUITENLAND By een botsing tussen een West- duitse personenauto en een Nederlandse vrachtwagen zyn dinsdagochtend op een kruispunt ln Moers vier Duitsers om het leven gekomen. De personenauto werd te gen een muur gedrukt en vloog ln brand. Het was onmogelijk de vier inzittenden te redden. De Nederlandse chauffeur was af komstig uit Nijmegen. Kinderrechter mevT. A. E. Bierley in Rochdale, Engeland, vroeg gisteren aan een 13-Jarlge Jongen wat h(j wilde wor den. „Gangster", luidde het vlotte ant woord. De rechter vroeg aan de Jongen of hy wist wat een gangster was. De Jon gen keek spottend en antwoordde: „Ja, het ls een man die verkeerd doet. Maar er zit geld ln." De Jongen stond voor de kinderrechter op beschuldiging van dief stal De Nederlander dr. W. Schuyt ls door de Politieke Commissie van het Europese parlement benoemd tot rapporteur voor het vraagstuk van de voorlichting van de volkeren, zowel binnen als buiten de ge meenschap der Zes. Dè Sovlet-Unie heeft belangstelling voor het verkopen van aanzieniyke hoe veelheden olie aan Engeland, dit als on derdeel van de actie tot het uitbreiden van wederzydse handel tussen belde lan den. De Sovjet-Unie zou daartegenover stalen bulzen willen kopen, welke bulzen zouden worden gebruikt voor de aanleg van olleleddlngen ln de Sovjet-Unie en naar Oost-Europa. Zestienduizend arbeiders van de spoorwegmaatsohappy van de Braziliaanse staat Sao Faulo zyn sedert maandag mld- dernaoht ln staking. De arbeiders hebben dinsdag drie treinen verhinderd te ver trekken door voor de locomotief op de rails te gaan liggen. Behalve ln de stad Sao Paulo en omgeving, waar 'n andere maat- sohappy de diensten onderhoudt, ligt het spoorwegverkeer ln de staat geheel stil De uitzending van Radio-Jeruzalem van enkele dagen geleden, waarin melding werd gemaakt van een „algemeen moblll- satiebevel", dat ln de Arabische wereld grote ongerustheid veroorzaakte, ls giste ren door het Israëlische kabinet behan deld. De hoge legeroffioleren, betrokken by deze opzienbarende kwestie, die mo bilisatie van de Syrische reserve-onder delen ten gevolge had, zullen niet gede- gadreerd worden, maar overgeplaatst naar een andere plaats. Het waren de ohef- operatles generaal Mei Zorea en het hoofd van de Inlichtingendienst generaal Jeos- lafat Harkavl Toen dezer dagen een veerpont ln de rivier de Sarda bij Tanakpoer, in het gebied van de Himalaya, omsloeg, kwa men 35 mensen om het leven Tienduizenden mensen zyn dakloos geworden door overstromingen in Brazi lië, Argentinië en Urugay. aldus ls giste ren uit Rio de Janeiro en Buenos Aires vernomen Het water ln de rivieren ls ver scheidene meters gewassen. Gevreesd wordt dat de toestand langs de oevers van de trechtermond van de Rio de la Plata, waar duizenden mensen hun woningen hebben moeten verlaten, nog ernstiger zal worden Ook zijn duizenden mensen ln de Argentijnse provincies Entrerl06 en Corrientes dakloos geworden doordat de rivier de Urugay bulten haar oevers ia getreden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.00 Leger des Hellskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en' Verenigingsleven, caus. 18.30 Gram. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kamerkoor en orgel. 19.30 Radio- krant. 19.55 Op de man af. 20.00 Omr. ork. 21.00 Calvljn en de eredienst, caus. 21.20 Gram. 21.30 Muz., caus. 22.00 Planorecital. 22.25 Vocaal ens. en orgel. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA; 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram 18.30 Act. 18.40 Lichte muz. 18,55 VARA- Varla. 19.00 V. d. kind. 19.10 Joods progr VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Promenade-ork. en koor. 20.50 De vreugde van het offer, hoorsp. 21.20 Opera fragmenten. 22.30 Sportcomm. 22.45 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 Hammondorgelspel 23.5024.00 Soc. nws. ln Esperanto TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 17.00 V. d. kind. NTS; 17.30 Jeugdjourn. 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Meneer Perrlchon gaat op reis, muzikaal biyspel. 22.15 Dagsluiting. VOOR DONDERDAG 16 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. ATLAS VOORTIJDIG ONTPLOFT Een intercontinentaal ballistisch pro jectiel, een nieuwe type Atlas, is gisteren op het proefiterrein van Gape Canaveral enkele seconden na de start ontploft. Brandende stukken van de 25 meter lange raket vlogen ver in bet rond, zon der persoonlijke ongelukken te veroor zaken. VRIJDAG. De Doelen: Ledenvergadering Kennis ls Macht. 8 uur nam. Den Burcht. Inschryving kinderspelen Koninginnedag, 4.15 5.30 uur nam. (meisjes). Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr.-mr. C. A. baron Bentlnck, over „De onderlinge afhankeiykheid van lnmeriyk en uiteriyk leven". 8 uur nam. Ons Centrum (Hooigracht 84): Inst. voor Arb. Ontwikkeling. Joego-Slavlë- avond Spr. mevr. Staalv. Bantvllet. 8 uur nam. Rehoboth: Ned. Ohr. Vrouwenbond. Declamatie mevr. J. WesselinkLengkeek. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Toneelgezelschap Johan Kaart. „Potasch en Perlemoer ln textiel". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jublleumconc. „Kunst na Arbeid". 8 uur nam. Stadhuis (kamer 204). Europese Studie groep. Spr. dhr. D. v. d. Mei over „Euro- markt - vryhandelszóne". 8 uur nam. Steenscbuur 6: Tentoonstelling van werk van K .en O.-curslsten. 810 uur nam. Leiderdorp: Gebouw Eikenlaan, N.C.V.B. Spr. ds. J. P. Honnef over „Het gelaat van Christus in de loop der tyden" 8 uur nam. ZATERDAG. Breestraat 19. Evangellsatlebyeenkomst. Chr. Gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (Grote zaal). Cabaretrevue „Ons Grunnegerlaand". 8 uur nam. Steenschuur 6: Tentoonstelling van werk van K. en O.-cursisten. 35 en 8 10 uur nam Schouwburg: Litteris Sacrum. Opv. „De vrouwen krijgen hun zin" en „De brief van Don Juan". 8 uur nam. ZONDAG. Breestraat 19. Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 2.30 uur nam. Hogewoerd 175Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen 5.30 nam. Lido-tlieater. Filmochtend Inst. voor Arb.ontwikkeling. Vertoning van Pirosch- ka. 10.30 uur voorm. MAANDAG Den Burcht. Filmavond. Alg. Lelds On derllng Ziekenfonds. 7.30 uur nam. Herengracht 82. Ledenverg. Pro Juven- tute. Rynland. 8 uur nam. Rykemuseum voor Volkenkunde. „Het Mobilisatlekruls". Lezing dr. P. H. Pott over „Met de Van Goghs naar het land van de ryzende zon". 8 uur nam. Schouwburg. K. en O. Toneelgezelschap „Johan Kaart". „Potasch en Perlemoer ln textiel". 8 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Eikenlaan. Jonge Kerk. 8 uur nam. Spr. kapelaan Klessen, Ond: „De liturgie ln de r.-k. eredienst". Oegstgeest. Zaal Willem de Zwyger- kerk. Cle. Huish.- en gezinsvoorlichting. Spr. mevr. P. M. Stijgers-Everaart over „De zorg voor de aanstaande en de Jonge moeder". 7.45 uur nam. DINSDAG Den Burcht. Filmavond. Alg. Letds On derling Ziekenfonds. 7.30 uur nam. Rehoboth. Receptie 40-Jarlg bestaan Chr. Zangver. „Ex Animo". 7.309 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Prof. dr. W. Glasbergen over „Hunebedden en trechterbekercultuur". 8 uur ram. St.-Antoniusclubhuis: K. en O. Film. „Een circus vluchtte". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Jeugdconcert Rotterd. Philharmonlsch Orkest, o.l.v. Eduard Fllpse. 2 uur nam. Stadsgehoorzaal (Kleine Zaal)Film avond Vola. 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Trianon „De reis om de wereld ln 80 dagen" A.l. Dageiyks 2 en 7.30 uur. Rex „Ketenen van de haat 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur.; don derdagcyclus: „Arabische nachten" Casino „Les fanatlques". (Over moora wordt niet gesproken). 14 Jaar. Werk- dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido „Madeleine" (Callgirls). 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.16 uur. Zon dag: 230, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Vrye liefde" (La gargonne) 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag; 2.30. 4.45, 7 en 9.16 uur. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Vrouwensteeg 12). Lelds Kunstcentrum. Tentoonstelling „Schilderen en tekenen als vrtjetydsbe- stedlng". Werkd 25 en 79 uur nam.: s zondags 25 uur nam. (tot 26 april) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark l Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur LakenhalTentoonstelling „Heden daagse Nederlandse Keramiek" Werkd.: 104 uur; zond.: 14 uur (Tot 27 april) AVONDDIENST APOTHEKERS In Lelden ls deze week 's avonds ge opend; Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel 24807 en te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest Wllhelminapark 8, tel. 26274. Bü geen gehooi bij Uw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV! 10 00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO! 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Metropole ork. en solist. 14.45 Gram. 15.00 Radio Philh. ork. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Philh. sextet. 17.00 V d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Licht© muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19 10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 C.H.U., pol .caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Tijdschriftenkron. 22.10 Orgelconc. 22 40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8 15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Radio Philh. ork. 12.00 Metropole-ork. en solist. 12.30 Land en tulnb. meded. 12.33 Hawaiian-ens. 13.2o Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en plano. 14.25 Alles op één kaart. 15.20 V. d. vrouw 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Idem. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Act. onderwerp. 18.25 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.55 Gesproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Serse, vrolyke opera 22.25 Act. 22.35 Sportact. 22.45 Nws. 23.00 Beursber. v. New York. 23.0524.00 Serse, vrohjke opera. (3e acte). TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Öude films. 20.40 Dat had u ge dacht. TV-komedie. 21.25 Rep. uit het In stituut v. d. Nederlandse Stichting voor het dove en slechthorende kind te Am sterdam BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Kust en land. 13.00 Ork. conc. 13.50 Caus. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Round Britain Quiz. 14.40 Gram. 15.30 Klankb. 16.00 Amus. muz. 16.45 Ouders en kinderen. 17.15 Krlt. 18.00 V d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Klankb. 21.00 Hoorsp 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.45 Ge var. muz. 23.30 Caus. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.30 Nws. en Uchte muz. 13.00 Orgelspel. 13.30 Nws. en progr. v. d arb. 14.00 Variété ork. en soliste. (Om 14.30 Nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 V. de vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Amus. muz. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Mil ork. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Sportuitsl. en gevar. muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hersengym. 21.00 Where are you now?. 21.30 Nws. en brievenbeantw. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en ork. conc. 23.30 Nws. 23.40 Jazzmuz. 0.30 Nws en lichte muz. 0.651.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m.— 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Amus. muz. 16.00 Film. muz. 16.25 Dans muz 17.00 Nws. 17.45 Hammond-orgelsp. 18.00 Lichte muz. 19.00 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 23.30 Llcht® muz. 24.00 Nws. 0.1O1.00 Dansmuz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 14.05 Kamermuz. 14.25 Hoor spel. 17.15 Orgelconc. 18.30 Spaanse muz. 20.00 Nationaal ork. 22.25 Gram. 23.35 Idem. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Amus. ork. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Volksliederen. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen 16.02 Klavecimbel en piano. 16.45 Gram. Ï7.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.16 Volksliederen. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Verz. progr. 20.30 Academie der dlscofielen 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Int. Radio-Universiteit. 22.30 Orgel recital. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Ham- mondorgel&pel. 13.00 Nws. 14.15 Gram. 14.30 Hftndel-herdenklng. 15.30 Gram. 15.40 Voordr. 16.05 Gram. 16.30 Lichte muz 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Piano recital. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ge var. progr. 22.00 Nws. 22.10 Orgelconc. 22.55 Nws. Arthur Miller weigert toestemming voor t.v.-stulc De Vara-televisie had voor woensdag 22 april een uitzending geprojecteerd van Arthur Millers „De dood van een handelsreiziger", te spelen onder regie van Willy van Hemert, met ln de hoofd rol Johan Kaart. Inmiddels heeft de Vara van het au teursrechtenbureau SEBA de mede deling ontvangen, dat de auteur Arthur Miller het aanvankelijk overeengekomen uitvoeringsreoht weer heeft geannuleerd zonder opgaaf van redenen. Dit is voor de Vara aanleiding geweest de uitzen ding van De dood van een handelsrei ziger voor onbepaalde tijd uit te stellen. Het auteursrechtenbureau SEBA ver heugt zich over deze beslissing omdat nu geen verstoring dreigt van de met zorg opgebouwde relatie met Ameri kaanse auteurs en hun agenten. SEBA heeft echter goede hoop, dat haar ver dere pogingen om voor een uitzending van dit stuk op een latere datum als nog Millers toestemming te krijgen, suc ces zullen hebben". Voor de Vara-televisieuitzending op woensdag 22 april is nu in studie geno men het Amerikaanse blijspel „Een en geltje in de lommerd' van A. B Shiffrin. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 3 p<o' i" P. .sa Es •aa en Den Helder liöht bew. z 1004 12 ii Ypenburg regen zzw 1004 14 14 Vlisslngen geh. bew. z 1004 12 10 Eelde half bew. z 1005 16 12 Twente zwaar bew. z 1006 18 16 De Bilt llolit bew. zzo 1004 14 13 Eindhoven zwaar bew. z 1005 14 14 Z. Limburg half bew. z 1006 16 14 i ■d ci. 3 s 1 m/s s Cn Helsinki half bew. zzw 3 7 0 Stockholm zwaar bew. z 4 10 0 Oslo mist windstil 6 0.2 Kopenhagen half bew. zo 7 8 0 Aberdeen regen zzo 4 8 1 Londen half bew. z 5 9 8 Amsterdam licht bew. z 6 14 0 Brussel regen z 13 0.1 Luxemburg zwaar bew. z 2 13 0 Parijs regen z 5 10 5 Bordeaux zwaar bew. O 2 10 1 Grenoble zwaar bew. windstil 7 0 Nice onbewolkt nnw 4 10 0 Beriyn onbewolkt ozo 4 11 0 Frankfort half bew. windstil 7 0 Mtinchen onbewolkt zzw 2 8 0 Locarno licht bew. O 1 7 0 Wenen onbewolkt ZO 8 10 0 Innsbruck onbewolkt w 5 7 0 Rome licht bew. ZO 2 10 0 ^.jaccio zwaar bew. windstil 12 0 Madrid geh. bew. wzw 7 11 4

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2