Weer Russisch-Amerikaans incident in de luclitcorridor naar Berlijn Kabinetsformatie weer iets verder opgeschoten WEERBERICHT Ontknoping zou thans spoedig moeten volgen Moskou zorgt wel voor vreemde begeleidingsmuziek bij de a.s. Geneefse ministersconferentie Nog enkele ministers gezocht Gezondheidstoestand van Dulles thans belangrijk verslechterd Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 APRIL 1959 No. 29720 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Bonn) Precies als op 27 maart vond op 3 april, zo werd eerst gisteren door de Amerikaanse ambassade in Bonn meegedeeld, een vliegincident in een der luchtcorridors tussen West-Duitsland en West-Berlijn plaats: twee Russische straaljagers dwongen namelijk op 3 april een Ame rikaans vrachttoestel om lager te gaan vliegen. Volgens de Russen mogen de Westelijke vliegtuigen in de drie luchtcorridors slechts op een hoogte van tienduizend voet (3300 meter) vliegen, hetgeen de Amerikanen bestrijden. Ergens bestaat een over eenkomst, die dit zegt. Maar toen de Amerikanen dezer dagen in Berlijn bij de Russische militaire leiding protesteerden tegen het nieuwe incident, kregen zij hetzelfde antwoord als na 27 maart: het vliegen op grotere hoogte dan 3300 meter achten de Russen voor Westelijke vliegtuigen verboden. 4000 meter. Van achteren naderden toen plotseling twee Russische straaljagers, die deden alsof zy het Amerikaanse toe- Op 30 meter afstand De Russische ambassade te Oost-Ber- lyn verklaarde gisteren nogal onvrien- deiyk, dat „het geschreeuw over de vluchten tussen West-Duitsland en West-Berlijn ten doel heeft om de at mosfeer voor de ministersconferentie op 11 mei te Genève reeds thans te ver giftigen". Van Amerikaanse kant deelde men gisteren in Bonn mee, dat het op 3 april om een toestel van het type C-97 was gegaan. Het vloog van Frankfort naar West-Berlijn door de zuidelijkste van de drie luchtcorridors op een hoogte van Twee marinemannen op Texel omgekomen Twee marinemannen, een elektro- monteur der tweede klasse en een vlieg- dienstweerkundige, zijn gisteravond om. streeks elf uur op Texel omgekomen door een ongeluk met een trekker van de Koninklijke Marine nabij het am fibisch oefenkamp. De auto, waarin tien marinemannen zaten die van het passagieren terug kwamen, is door een nog onopgehelder. de oorzaak van de weg geraakt en ge kanteld. Landbouwwerktuigen expositie te Amsterdam Op initiatief en onder auspiciën van de Federatie „Het Landbouwwerk tuig" zal van maandag 18 tot en met zaterdag 23 januari 1960 in het RAI- gebouw te Amsterdam een tentoon stelling worden gehouden, die een manifestatie zal zijn van de mecha nisatie in de Nederlandse land- en tuinbouw. Fabrikanten en importeurs van werk tuigen, machines, gereedschappen en aanverwante produkten voor land- en tuinbouw, die via hun organisaties ver enigd zijn in de federatie „Het land bouwwerktuig" zullen aan de tentoon stelling deelnemen. Een zo volledig mogelijk beeld zal worden gegeven van al hetgeen bij deze sector in de Neder landse samenleving is betrokken: vee voeders, zaden, meststoffen, bestry- dingsmiddelen, produkten en artikelen van belang voor land- en tuinbouw, veeteelt, fruitteelt, bollenoultuur, bos bouw. kwekeryen en aanverwante be drijfstakken. stel wilden aanvallen, maar bleven vliegen op een afstand van slechts 30 meter van de uiteinden van de draag vlakken van de C-97. Plotseling vloog een der straaljagers vlak boven de Ame rikaan, waarop de piloot van de C-97 besloot om lager te gaan naar 3000 m. In Bonn zegt men nu, dat het hier toch wel om erg bizarre bege leidingsmuziek voor de aanstaande Geneefse conferentie gaat. Er zit systeem in deze Russische plage rijen. En het gaat hier wel degelijk om een systematische politieke demonstratie, die wil bewijzen, wie nu werkelijk baas is in de lucht corridors. In de Westduitse pers schreef men hedenmorgen, dat de Russen duidelijk willen maken hoe precair de Westelijke positie is, zowel in West-Berlijn als op de verbindingswegen, en hoe gemak kelijk het is hinderpalen op te wer pen, of er een sterke rechtspositie bestaat voor de Russen of niet. Daarmee verscherpen de Sovjet de huidige spanning ten zeerste. Vooraanstaande bladen in Indonesië verboden IN VERBAND MET SOEPRAPTO'S ONTSLAG Het Indonesische militaire gezag heeft met ingang van vandaag, de vooraan staande dagbladen „Bintang Timoer", „Abadi" en „Noesantara" verboden. De redenen van het verbod zijn niet bekend gemaakt, dooh men meent te weten dat de kranten zich deze maat regel op de hals hebben gehaald door berichten over het ontslag van procu reur-generaal Soeprapto. Eerder deze week was reeds het blad „Pedoman' verboden wegens het publiceren van een artikel dat de „openbare rust en veilig heid verstoorde". De stafchef van het Indonesische le ger, generaal Nasoetion, heeft gisteren „in het belang van de algemene orde en veiligheid" alle publikaties over de vrij. la ting van de Nederlander Schmidt en het ontslag van Soeprapto verboden. Zonnige perioden De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Koudere nacht, morgen zonnige perio den, op de meeste plaatsen droog weer en hogere middagtemperaturen. Over wegend matige zuidelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 16 april Zon op: 5.44 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 11.35 uur; onder: 2.07 uur. (EK.) Hoogwater te Katwijk te 8.26 en 21.04 uur. Laagwater te 3.42 en 16.18 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Situatie ivijzigt van uur tot uur (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay is gisteren weer iets opgescho ten in de richting van een kabinet. Hoe wel ir. A. P. Minderhoud (CHU) in te genstelling met de aanvankelijke berich ten bedankt heeft voor de hem aange boden portefeuille van Landbouw, weet de formateur thans, dat hij op mr. E. H. Toxopeus (VVD) kan rekenen voor Jus titie. Mr. A. C. W. Beerman (CHU> heeft het aanbod van een ministerszetel in beraad gehouden. De indruk bestaat, dat ook hij geneigd is een portefeuille te aanvaarden. Als dat het geval is zou de formateur echter nog vier stoelen onbe mand hebben, waarvan de Defensie-ze- tel wel de meeste moeilijkheden schijnt op te leveren. Wisselingen Tijdens een formatiepoging wisselt de situatie soms van uur tot uur, omdat de formateur aan het begin van zyn taak niet direct tot in onderdelen precies het beeld van zyn kabinet voor ogen heeft en allerlei oorzaken hem er toe kunnen dwingen zyn oorspronkelijke plannen te wijzigen of aan te passen aan de prak tische mogelijkheden. Dat maakt een ka binetsformatie voor een buitenstaander verwarrend. Het nieuws van de ene dag is soms volkomen in strijd met dat van de vorige dag, doordat inmiddels de om standigheden de kabinetsformateur heb ben gedwongen tot een andere opzet. Hy maakt in bepaalde gevallen met aange zochte personen ook geen definitieve af spraken teneinde» een vrije armslag te houden. Zonder portefeuille Er is nu ernstig sprake van dat er 1 of 2 KVP-ministers in het kabinet ko men zonder portefeuille. Op die manier zou de formateur eventueel toch iemand kunnen aantrekken uit de Katholieke Arbeiders Beweging, die geen deskundi ge beschikbaar heeft voor Volkshuisves ting. maar die in de verbondssecretaris, de heer A. D. Lelieveld, wel iemand heeft voor PBO. De andere minister zonder portefeuille zou toch mr. P. A. Blaisse kunnen worden, die dan op het departe ment van Buitenlandse Zaken komt te zitten voor Europese Zaken, maar toch ondergeschikt zou zijn aan minister Luns. Morgen kan de formateur echter alweer een andere oplossing zien. Moeilijk inzicht Zo wisselt door de gesprekken die de formateur voert, de situatie soms van uur tot uur. Daardoor is het ook moei lijk een helder inzicht in de formatie te krijgen. Er wordt ook gedacht aan een party loze vakminister voor Defensie als het niet gelukt een VVD-er voor die porte feuille aan te trekken. Er is dan een verschuiving van personen op sommige ministerszetels nodig. Ook in 1933 is men lang aan het schuiven geweest voor de formatie slaagde. Uit dat voorbeeld kan prof. De Quay moed putten. De Kabinetsformateur ontvangt van daag de heer W. K. N. Schmelzer (K.V.P.), die in aanmerking komt voor de portefeuille van Economische Zaken. Hy is thans staatssecretaris voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en bezits vorming. Koningin Juliana heeft gisteren Amsterdam de buitengewone ledenvergadering van de Nationale Federatie voor Geestelijke Volks gezondheid bijgewoond. De Koningin gezeten naast de vice-voorzitter van het bestuur, prof. dr. mr. P. A. H. Baan. luiste rend naar de rede van de voorzitter, prof. dr. A. Querido. Deviezen onveranderd Volgens de weekstaat van de Ned. Bank veranderde de deviezenpositie praktisch niets. Het goud bleef onver anderd op f. 4402.4 miljoen, goud en de viezen samen verbeterden van f. 5312,1 miljoen tot f. 5313,0 miljoen. Surinaams hartpatiëntje in ons land Gisteravond is met het KLM-lijn- vliegtuig uit Paramaribo in ons land aangekomen het 7-jarig Surinaams hartpatiëntje Ingrid Haime, dat in het Binnengasthuis te Amsterdam onder zocht zal worden door de kinderspecia list prof. dr. S. van Creveld. In januari is de jeugd van Parama ribo begonnen met een geldinzameling onder de leuze „Laat Eddy en Ingrid leven". Doel was om beide kinderen die aan een hartkwaal lijden in ons land te laten onderzoeken. Volgens doktoren hebben beide kinderen niet lang meer te leven, tenzy spoedig operatief wordt ingegrepen. Zoals bekend hebben B. en W. van Amsterdam de minister van Volksge zondheid te Paramaribo aangeboden de kosten van het noodzakelijk vooronder zoek en van een eventuele operatie voor rekening van Amsterdam te nemen. De 7-jarige Eddy zal spoedig naar ons land komen. Herter zou hein binnen een treek opvolgen In officiële kringen in Washington verwacht men, dat minister Dulles binnen een week het besluit zal nemen af te treden en dat pre sident Eisenhower dan de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Christian Herter, als opvolger van Dulles zal benoemen. Minister Dulles is intussen naar het Walter Reed hospitaal terugge keerd voor bestraling van een kwaadaardig gezwel in de halswervels. De behandeling is gisteren begonnen. Voorlopig zal de minister niet behandeld worden voor het gezwel in de buik. De verslechtering in Dulles' toestand doet verwachten, dat president Eisenhower snel moet handelen met het oog op de komende besprekingen met de Russen. De mededeling, dat Herter de Amerikaanse afvaardiging naar Parijs zal leiden, waar de Westelijke ministers op 29 april hun vooroverleg met het oog op de ministersconferentie met de Russen in Genève zul len voortzetten, is dan ook niet als een verrassing gekomen. Dalai Lama morgen naar Mnssoorie De Dalai Lama van Tibet vertrekt donderdag uit Bomdila en zal zaterdag van Tezpoer in de vlakte van Assam per „Air-conditioned" trein naar de buiten plaats Mussoorie, zijn aanstaande resi dentie, reizen. Het gezelschap komt daar dinsdag aan. Tsjou en-Lai, de Chinese premier, sprak gisteren op een banket ter ere van de Pantsjen Lama zyci „diepe bezorgd heid" uit over de Dalai Lama, die „on der dwang" naar India zou zyn uitge weken. Tsjou sprak voorts zyn vertrou wen uit dat de Tibetaanse regering van MOORDZAAK TE AXEL Ontstemming over optreden van de politie Stilzwijgen Dr. Salk (poliovaccin) naar ons land De bekende onderzoeker op het gebied van de Kinderverlamming en uitvinder van het naar hem genoemde vaccin ter voorkoming van polio, dr. J. E. Salk. uit Pittsburg komt naar ons land en zal op maandag 27 april a.s. in de aula van de Gemeente Universiteit te Amsterdam een lezing houden over polio virussen. Zyn komst staat in verband met een aan hem Burgemeester Willy Brandt van West-Berlijn heeft gisteren een rondvaart door de Amsterdamse grachten gemaakt en mocht daarbij zelf het stuuurrad hanteren. uitgereikte prijs door de Hélène de Mon- tigny-stichting, die in 1928 werd opge richt door wijlen de heer P. J. J. Jonas van 'sHeer Arendskerke. Deze stichting beoogt het doen van schenkingen aan liefdadige instellingen. CVan onze correspondent) De vertoning van de stille getuigen van de moord te Axel, zoals de ring, de schoen en het wekkertje, in het Neder landse televisiejournaal van gisteravond heeft geen succes geboekt. Slechts drie telefoontjes kwamen by de post van de Rijkspolitie te Axel binnen. Geen ervan bleek een aanknopingspunt te geven. Inmiddels zyn de schoenmakers van Gent gistermiddag via de plaatselyke pers opgeroepen om zioh te melden by afdeling tien van het gerechterlijk on derzoek. Op deze wyze hoopt de politie de schoenmaker to vinden, die in de gevonden schoen met ballpoint de woor den ..binnenwerk inplakken" heeft ge schreven. Over de resultaten kon de hoofdcommissaris van Gent ons gisteren nog niets meedelen. Schoenwinkelier Wel is de schoenwinkelier gevonden, die de schoen aan de vrouw moet heb ben verkocht. De letters „tebier" in de schoen bleken afkomstig te zijn van het stempel van de firma Bytetoier in de Lange Violettenstraat te Gent. De schoen was in de zomer van 1958 ver kocht, doch de winkelier kon zich de dame niet meer hei'inneren. In Zeeland is men overigens weinig enthousiast over de mate van voortvarendheid van de Nederlandse politie-autoriteiten in de moordzaak. Vooral in Zeeuws-Vlaande ren, waar velen vrezen, dat de moorde naar zich nog onder hen bevindt, is het vertrouwen in de van Nederlandse zyde ontplooide activiteit bepaald niet toe genomen. Aanvankelijk werd dit gewe ten aan de onervarenheid in moord zaken van de plaatselyke politiemannen, toen het lijk twee-en-half uur lang aan de weg lag. waarover het verkeer nor maal doorging en waarbij tientallen voorbijgangers rustig van nabij kwamen kijken. Toen het parket te Middelburg later de leiding in deze zaak in handen nam, werd door de Nederlandse autoriteiten een gordijn van stilzwijgen rond de moord neergelaten en beperkte men zich tot het bevestigen en tegenspreken van gissingen in de pers. Zelfs toen twee dagen later van Belgische zijde reeds een nauwkeurig signalement van de vrouw was uitgegeven, nog wel aan de hand van gegevens uit hèt sectie-rap port van dr. Zeldenrust uit Den Haag! De caféhouder uit Terneuzen, die aan vankelijk op een dwaalspoor was ge bracht- door de vage en soms onjuiste beschrijving in de niet voldoende voor- geliohte Nederlandse dagbladen kon maandag een belangrijke tip geven, toen de Nederlandse kranten het Belgische politiebericht hadden overgenomen. Motieven onbekend Het is niet bekend, welke motieven de Nederlandse Justitie voor haar zwijg zaamheid heeft gehad, maar vast staat, dat de caféhouder reeds zaterdag zijn belangrijke verklaring had kunnen af leggen indien tegelijk met het Belgische bericht ook van Nederlandse zijde een signalement was verstrekt. Nu dit niet gebeurd is, kreeg de dader een voor sprong van twee dagen. Van de zyde van de Belgische Justitie verzekerde men ons, dat grote waarde wordt gehecht aan de verklaring van deze man uit Terneuzen. Naar de officier van Justitie te Middelburg meedeelde, speelt het onderzoek thans voornamelijk in België. In Zeeland bepaalt men zich tot het controleren van binnengekomen mel dingen en geruchten. De hoofdcommis saris te Gent is van mening, dat de ontknoping spoedig zal moeten volgen nu er zoveel aanwijzingen zijn. de Pantsjen Lama spoedig de nationale autonomie in Tibet werkelijkheid zou doen worden. De Pantsjen Lama zei dat de Tibetanen nauw met het „bevrij dingsleger" samenwerken bij de bestrij ding van de overgebleven rebellen. Buitenlandse waarnemers in Nieuw Delhi geloven sterk in de mogelijkheid dat de kwestie-Tibet door een compro mis tot een oplossing zal komen. Tsjou En-lai blijft er de nadruk op leggen dat de Dalai Lama door de rebel_ len is ontvoerd en hij toont zich bezorgd over de gezondheid en veiligheid van de Tibetaanse leider, alsof deze nog het vertrouwen en de vriendschap van Pe king genoot! Voorts blijven de Chinezen spreken over Tibetaanse regionale auto nomie. Nehroe van zijn kant heeft ook ver klaard dat autonomie voor Tibet „de enig praktisch uitvoerbare oplossing'' zou zijn. Hy onthoudt zich consequent van uitlatingen die Peking kunnen prik. kelen. De waarnemers menen dat zowel de Chinezen als de Tibetanen zullen moeten erkennen dat zij op de verkeerde weg zijn geraakt. De Chinezen moeten zich er rekenschap van geven dat zij te vlug van stapel zijn gelopen bij het her vormen van de Tibetaanse instellingen. Voorts zullen z(j moeten erkennen dat zjj de nationale opstand die zij opgeroe pen hebben, niet gemakkelijk kunnen bedwingen. De Tibetanen daarentegen zullen tot het inzicht moeten komen dat hun strijd op den duur moet misukken en dat zij, zoals Nehroe o.a. heeft verklaard, de deuren niet kunnen sluiten „voor we tenschap en vooruitgang". Wilma van Oosterhout - 15 maanden - overleden Wilma van Oosterhout, het 15 maan den oude meisje van Nederlandse ouders die in Tauranga (Nieuw-Zeeland) wo nen, is gisteren in de ziekenauto, welke haar van Londen Airport naar het zie kenhuis vervoerde, overleden. Wilma was zaterdag met haar moeder uit Wellington (Nieuw-Zeeland) ver trokken teneinde in Londen een genees kundige behandeling te ondergaan; het meisje had een hartgebrek. Het is via Vancouver naar Groenland gegaan en daar, met het oog op haar toestand, achtergebleven. Zij is later met een an der vliegtuig van Groenland naar Ko- penhage gebracht en daar nog even in een kinderziekenhuis opgenomen. Gis terochtend is het met haar moeder en met een arts van de Amerikaanse lucht macht per vliegtuig van Kopenhagen naar Londen vertrokken en vervolgens gelijk hierboven gemeld in de zieken auto overleden Het Nederlandse gezantschap in Nieuw- Zeeland heeft na 't overly den van Wilma Oosterhout. een verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat de edelmoedig heid van de Nederlanders in Nieuw- Zeeland, die geld bijeen hebben gebracht om een medische behandeling van het meisje in Londen mogelijk te maken, menselijkerwijs gesproken geen baat heeft gebracht. De gedachten van de Nederlanders in Nieuw-Zeeland gaan nu uit naar de getroffen ouders. De wyze waarop de Nederlanders in Nieuw-Zeeland de ouders van het meisje hebben geholpen is een reden voor grote dankbaarheid, aldus de verklaring.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1