EUROPESE ECONOMISCHE INTEGRATIE OP TWEESPRONG Twee veertigjarige jubilarissen bij de N.V. Van Wijk en Heringa DINSDAG 14 APRIL 1959 Dr. G. H. J. Abeln sprak voor departement Leiden Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Tijdens de hedenmiddag in café-restaurant „In den Vergulden Turk" gehouden lunchbyeenkomst van het departement Leiden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, heeft dr. G. H. J. Abeln, directeur van handel van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid van het ministerie van Econo mische Zaken gesproken over „Europese economische integratie op de twee sprong". Eén van de conclusies van dr. Abeln was, dat er geen oplossing mogelijk is, als niet eerst in het politieke vlak de moeilijkheden zijn opgelost, met andere woorden: als niet eerst bij alle landen de bereidheid aanwezig is om tot een Westeuropese politieke associatie te komen. Daarna kan men gaan studeren op de moeilijkheden in het economische vlak, die om een oplossing vragen. Men moet. als men de ontwikkeling van de Westeuropese economische inte gratie in de huidige fase wil analyseren, in de eerste plaats zien naar de poli tieke achtergrond. Hoewel vrijwel alle economen van naam er steeds op heb ben gewezen, welke sohade de handels belemmeringen tussen de staten hebben berokkend aan de wereldeconomie als totaal, moeten we erkennen dat het eerder politieke dan economische drijf veren zijn geweest, die tot de econo mische integratie der zes Europese lan den hebben geleid. Niet steeds geheel parallel met de nation, overwegingen gaan, aldus spre ker, de politieke, in het socialistiscne kamp is de bereidheid tot internatio naal samengaan van huis uit steeds groot geweest. In het rooms-katho lieke milieu is de bereidheid tot het samengaan, met name met de Latijn se landen .uiteraard ook groter dan in het protestantse. Bij de industriële ondernemers is de reserve ten aan zien van een integratie in groter ver band sterker dan in handelskringen. De belangentegenstellingen komen me de tot uiting in de onderhandelingen over een vorm van economische inte gratie die geheel West-Europa zal om vatten. Voordat de zes hun verdrag on dertekenden, realiseerden men zich dat het creëren van een gemeenschappelijke markt niet alleen bestaat in het oprui men van handelsbelemmeringen tussen ae samenwerkende staten. Ieder der af zonderlijke economische systemen vormt een geheel met eigen samenhangen en zeer eigen beïnvloeding van het econo mische leven, door de overheid. Deze beïnvloeding leidt tot versohillen van concurrentievoorwaarden, verschil len die tot onjuiste concurrentieverhou dingen aanleiding kunnen geven. HARMONISATIE Een zekere mate van harmonisatie van economische politiek leek dus no dig. Door het afbreken van de tarief muren en het opheffen van kwantita tieve restricties geven de regeringen in strumenten van economische politiek uit handen waardoor zij onder bepaalde omstandigheden niet meer geheel de haar opgelegde verantwoordelijkheid kunnen dragen en een gemeenschaps verantwoordelijkheid ontstaat. Tot de taak der regeringen behoort volgens moderne opvattingen het voeren van een zekere conjunctuurpolitiek; deze is in een gemeenschappelijke markt niet denkbaar zonder onderling te znn afge stemd. Het is moeilijk de schade te taxeren die een economische verdeling van West- Europa kan aanrichten. Het is zeer wel mogelijk dat in de expansieve periode, waarin wy ons bevinden, de „deviation of trade" wordt geneutraliseerd door de „creation of trade" Het is ook zeer wel mogelijk dat de expansie binnen de Zes, die een gevolg moet zijn van de creatie der gemeenschappelijke markt ongedaan wordt gemaakt door de schade die kan voortvloeien uit een handelsoorlog tus sen de Zes en de Elf van West-Europa. POSITIE VAN NEDERLAND Zeker is dat als er geen oplossing wordt gevonden we een periode van „harde handelspolitiek" tegemoet gaan. Zeker is ook dat Nederland het land is, dat het zwaarst door zulk een harde handelspolitiek zal worden ge troffen. Ons economische leven is veel meer dan dat van de andere op de economische relaties met de landen gericht. In het licht van deze situatie heeft oe raad van ministère van de Zes aan de Europese commissie opdracht gegeven te onderzoeken op welke wijze het ge sprek om te geraken tot een Westeuro pese economische associatie kan worden voortgezet en hoe deze associatie eruit zou moeten zien, om zowel de belangen van de Zes als van de andere OEES- landen te sauveren. OVERDRACHT Het is duidelyk dat er geen oplos sing mogelijk is als niet eerst in het politieke vlak de moeilijkheden z(jn opgelost m.a.w. als niet eerst bij alle landen de bereidheid aanwezig is om tot een Westeuropese associatie te ko men. Daarna kan men gaan studeren op de moeilijkheden in het economi sche vlak welke om een oplossing vra gen. Tot nu toe is men hier in feite niet aan toegekomen omdat werke- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wouter Arle. zn. v. W. van den Berg en J J. van Winkel: Jacobus Jan. zn. v. C. Hoek en G. A. van der Meij: Frederika Ro salia. dr. v. J. J. K aba It en M. L. Leen- tnegt: Hendrlkus Christiaan, zn. v. R C. vonk en T. E. van Mourik; Franclsca Hen- crika, dr. v. E. de Jong en M. Chrispijn: Franciscus, zn. v. H. Vermond en A. M. a. van Vonderen; Sophia Elisabeth Maria, flr. v. A. Lepelaar en J. F. Keuter; Michael ^ohannes Maria, zn. v. J. A. Cornelissen eu F. M. Ovost; Adriaan Cornells, zn v. 5. Rochat en C. W. Burgers; Hedwig In geborg, dr. v. F. R. Boone en J. Dijk; In- gricl Yolanda, dr. v. W. P. Spaargaren en a. M. Brom; Fenna Margaretha. dr. v. W. F C .Boon en T. Timersma: Rudle. zn. v. P K. Perreijn en J. C. M Mark: Josefine Johanna, dr. v. R. de Vos en J. Hlllebrand; Petrus, zn. v. P. Groenendijk en H. J F. Tan Wilgen; Theodora Wilhelmlna. dr. v. a a. Castelein en W. M. van Rijn: Martina Maria Agatha, dr. v. C. L. M. van der Geer en E. S. van der Zeeuw: Marianne, dr. v. F. Klein en J. K. Bor- Wfs; Antonia Theodora Maria, dr. v. B. öu Mortier en M. M. Zeestraten; Veronica Gerarcla Cornelia Maria, dr. v. C. G. J. kerkvliet en J. M. Moerlngs; Robertus Jo hannes, zn. v. H. van Bemmel en B. W. P. Harnhoorn. GETROUWD J. W. Verhage met M. S. van Klink OVERLEDEN K z. Zwanenburg. 9 jr., dochter; D. F. Scholte, 78 jr., man; E. A. C. M. Haamke, jr., echt. v. J. de Kier; C. W. Greven (Jonkvrouw), 4 Jr.. dochter; A Segaar, 93 Jf.. man; E. A. Herst, 39 jr., man. kelyke of veronderstelde economische moeilykheden hebben gediend om de politieke tegenstellingen te maskeren. Deze studies kunnen het beste sec- torsgewyze worden verricht; alleen door deskundigen van iedere bedrijfs tak is het mogelijk deze vraagstukken tot het eind toe uit te praten. Intussen blyft dan de oplossing van het institutionele probleem, waarschijn lijk het allermoeilijkste. Het gaat er hier om, de oplossing te vinden tussen be houd van autonomie enerzijds en an derzijds de minimale gezagsoverdracht welke nodig is om aan het geheel de noodzakelijke stabiliteit continuïteit en rechtszekerheid te geven. Wanneer ieder der partners volledige vrijheid behoudt, heeft men geen zekerheid omtrent het voortbestaan van de gemeenschappelijke markt, hetgeen funest zou zijn voor de investeerders en in het algemeen voor alle bedryfspolitiek op lange termijn. Prof. mr. W. H. Nagel thans gewoon hoogleraar Bij K.B. is prof. mr. W. H. Nagel, sinds 1956 buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit, met ingang van 1 april j.l. benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid om onderwijs te geven in de peno logie en criminele sociologie. HOLLANDSCHE CONSTRUCTIEWERKPLAATSEN In de vergadering van commissarissen van de N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen is besloten om aan de op 23 mei te houden jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen een dividend uit te keren van 20 over het boekjaar 1958. Bovengenoemde uitkering geschiedt over het in 1958 vergrote aandelenkapi taal. Hiervan is reeds 6 als interim dividend uitgekeerd. JEUGD NATUURWACHT Uitslag teken- en opstellenwedstrijd In de onder auspiciën van het Leidse Comité Jeugd Natuurwacht gehouden teken- en opstellenwedstrijd hebben de volgende scholieren een prijs gewonnen: Nico de Haas. Jaap Langezaal, Yvonne van Rooyen, Leonard Keizer, Ria van Hal, Rob Krol. Jaap van Ek, Elselien Haantjes, Saskia Piena, Jan Koet. Cora v. d. Berg. Corrie Verheul, Annelies de Bruyn, Milca v. d. Mey, Hans Koren - hoff, Veronica Steinbach, Bart v. d. Voort, Henny Taverne, Saskia Uppen- kamp, Olma Roozenschoon, Marie van Antwerpen en Robert Betcke. De uitreiking van de prijzen vond hedenmiddag in de aula van de Mar- grietschool aan de Boshuizerkade plaats. Mensendie hart voor de zaak hebben,, Hartelijke toespraken Hedenochtend om half elf is in de directiekamer van het bedrijf aan de Vliet het veertigjarig jubileum gevierd van twee employé's in dienst van N.V, Van Wijk en Heringa. Het waren de heren D. Beurze, voorspinner en J. H. IJzerman, stoker. Zij werden ontvan gen in gezelschap van hun echtgeno ten en toegesproken door de directeur, de heer J. W. Heringa, die de heer IJzerman schilderde als een goed vak man, terwijl er toch in de laatste ja ren méér energie werd gevraagd dan de ketel eigenlijk kon leveren. Als het waar is, dat men een goede stoker herkent aan de afwezigheid van rook uit de schoorsteen, dan is zonder twijfel de heer IJzerman een voortref felijk stoker. De heer Heringa besteedde ook aandacht aan de marinetijd van de heer IJzerman, die aan zijn veertigjarige loopbaan als stoker voorafging. De heer Beurze heeft als voorspinner talrijke veranderingen in het materiaal Geslaagde uitvoering „Uno Sumus Animo" De Leidsche Gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" gaf zijn jaarlijkse uit voering in de Leidsche Schouwburg. De zaal was goed bezet. Nadat alle aanwezigen staande het Bondslied gezongen hadden, opende de praeses Hofstee van USA, de avond met een woord van welkom tot de heer Chr. Kok, inspecteur van het Gymnasiaal- en Middelbaar Onderwijs, prof. Fischer als vertegenwoordiger van het College van Curatoren van het Gymnasium.de Rec trix, mej. dr. A. M. M. Smit, de lera ren en leraressen, het bestuur van de „Leidse Joffers" en de besturen van be vriende schoolverenigingen, vele ouders en verdere belangstellenden. Daarna trad een zangkoor op van jonge leerlingen van het Gymnasium onder leiding van de heer R. Perdeck met begeleiding van ir. G. A. Oosterholt. Men heeft genoten van een grote ver scheidenheid van liederen, die goed wer den uitgevoerd. Hulde aan de solo-zan geressen Hierna werd een voorstelling gegeven van Molière's „Le medecin malgré lui" in de vertaling en onder regie van me vrouw Kuenen-Janssens. Het is zeker voor een belangrijk deel aan mevrouw Kuenen te danken, dat dit stuk zo vlot over het voetlicht werd gebracht. De ti telrol werd gespeeld door Jan Kuperus, die, zonder iets aan de prestaties van de andere spelers af te doen, speciaal hulde toekomt. Tussen het eerste en het tweede be drijf gaven drie leerlingen 4 delen van sonate I en II van Loeillet voor twee fluiten en piano. Er werd serieus gemu siceerd Nadat de aanwezigen door langdurig applaus van hun dankbaarheid voor het gebodene hadden blijk gegeven, werd het eerst het woord gevoerd door de rec trix, mej. dr. A. M. M. Smit, die hulde bracht aan alle executanten. Zij huldig de speciaal mevrouw Kuenen. die erin geslaagd was om de geest van Molière in deze voorstelling tot uiting te bren gen. De vertegenwoordigster van de „Leid se Joffers" bood één grote kaars aan als symbool van het eerste jaar na de vie ring van het gouden jubileum in 1958. Nadat de spelers in de bloemen waren gezet en de praeses nog een dankwoord had gesproken, viel het gordijn voor het laatst. De jeugd ging door per bus naar het Gymnasium om nog een dansje te doen. LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN. Dat er heel wat manieren zijn om bomen te fotograferen, bleek gister avond in „De Doelen", waar de Leid se Amateur-fotografenvereniging haar maandelijkse vergadering hield onder leiding van de heer J .G. Gompelman. De vierde ronde van de competitie, waarvan de resultaten werden bespro ken. betrof namelijk het onderwerp .Bomen" Ir. Terwen en dr. Versteeg gaven een niet alleen geestig maar ook "leerzaam commentaar op de inzendingen. Het bleek, dat er ook nu in de beginners klasse weer enikele uitblinkers waren, namelijk mej. J. Schep en de heer J. Wondergem. Een van de inzenders was zo origineel geweest het onderwerp in overdrachtelijke zin uit te beelden door een mooie opname te maken van een man, die zijn zolderschuit voortboomde door het water van het Rapenburg. De voorzitter deelde nog mede. dat mevr. W. B. Wajong en de heer J. G. Gompelman de Leidse kleuren hoog houden op de grote internationale ten toonstelling, die in Wenen wordt ge houden. meegemaakt. Dat kostte extra zorgen en moeite, maar het was voor de directie altijd een geruststelling te weten, dat er in het bedrijf mensen zijn zoals de heer Beurze, die hart voor de zaak hebben. De directeur overhandigde beide jubila rissen een enveloppe met inhoud en vervolgens ook de zilveren medaille met het vererend getuigschrift van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Han del, afdeling Leiden. De heer IJzerman werd nog toege sproken door de adjunct-directeur van het bedryf aan de Vliet, de heer P. C. Knaap, waarna de heer R. de Jong. adj. directeur van de fabriek aan het Levendaal de heer Beurze toesprak. Tenslotte voerden het woord de heer A. K. van Leeuwen, namens de Perso neelsvereniging „De Spil" en de heer C. Nieuwenburg, namens de collega's, waar na beide jubilarissen een hartelijk dank woord spraken. Beide jubilarissen ontvingen van „De Spil" nog een geschenk onder couvert. D. Pelt veertig jaar in de melkbezorging Drukbezochte receptie Terwijl een vrolijk en warm lente zonnetje de temperatuur in de boven zaal van restaurant Royal" aan de Doezastraat tot bijna tropische waar den deed oplopen, recipieerde gister middag de heer D. Pelt. Het was pre cies veertig jaar geleden, dat hij met het bezorgen van melk en andere zui- veldprodukten begon. Met een mandje aan de arm ging hy voor de eerste maal op stap in dienst van de firma J. H. van der Kloot. Dertig jaar heeft hij voor deze zaak gewerkt. Toen be gon hij voor zichzelf. Modern gemo toriseerd bezorgt hij thans in de omgeving van de Hoge Rijndijk met als standplaats zijn winkel aan de Marnixstraat. Veertig jaar dus in de melkhandel. Het feit is zeker niet ongemerkt voor bij gegaan. Vele leveranciers, collega's, vrienden, kennissen, klanten en fami lieleden kwamen de heer Pelt en zijn familie de hand drukken. Het zaaltje werd gestoken in een fraaie, kleurrijke versiering door de talloze bloemstuk ken en de cadeaus stapelden zich ge stadig op. Onder de aanwezigen waren o.m. de heer J. H. van der Kloot, de vroegere patroon van de jubilaris. Voorts de heer H. F. A. Vors'ters, namens de Ver eniging voor Zuivel- en Melkhygiëne in Den Haag. de heer J. Goerres, chef van het laboratorium van deze vereni ging in Leiden, de heer J. de Geus, voorzitter van de Leidse afdeling van de Christelijke Melkhandelarenbond, de heer W. de Geus namens de Sane ringscommissie, de heer J. Holst namen de Leidse afdeling van de Katholieke Melkhandelarenbond, leden van de Contactcommissie, ouderlingen van de Contactcommissie voor de Melk handel in Leiden, de heren Roorda en Bergman, ouderlingen van de Gerefor meerde Kerk aan de Oude Vest, en een vertegenwoordiging van de vereniging „Algemeen Belang". MARKTBERICHTEN LEIDEIN, 14 april. Vette varkensmarkt. Aangevoerd 123 vette varkens. Notering ?er kg. levend gewicht: zware varkens .65 tot 1 68, lichte varkens 1.68 tot 1.73, slagersvarkens 1.73 tot 1.75, zeugen 1.50 tot 1.52. De handel was slepend. AALSMEER, 13 april. C.V. Centr. Aalsm. Veiling G.A. Seringen per tak: Stepman 30—115, Legray 25—55, blauw 35—70, Prunus Triloba per tak 2056, Idem Ter- rulata 70165. Anjers per stuk: rood 10 45, roze 1034, wit 824 Tulpen per bos 40105, Narcissen 1020. Rozen per stuk: Better Times 518, Rosalandia 8 20, Parel v. Aalsmeer 823 Geb. Duis- berg 821, Pechthold 822. Verschuren 820, Towny Gold 826, Mad. Ofman 1038, Stokman 823, Baccarat 1052. Montezuma 2585, Sweetheart 1037. - Diversen per bos: Lathyrus 55125, Asp. Phimosis 65155. Anemonen 1046. Fre sia's 3060. Iris 50110, Calla per stuk 10—32. Gerbera 10—33. Vlolieren 10—22. Clematis 3090. Amaryllis per kelk 12-27 BODEGRAVEN, kaasmarkt. 13 april. Aanvoer 13 partyen. Notering: 2.082.30. Handel matig. ROTTERDAM, 14 april. Veemarkt. Aan voer in totaal 5213. Weektotaal 7196. Vette koeien en ossen 350, gebrulksvee 1823, vette kalveren 350, graskalveren 378, nuchtere kalveren 1932, varkens 29, big gen 13, paarden 94, veulens 1. schapen of lammeren 159, bokken of geiten 41. Prijs per kg: vette koelen le kw. 320355, 2e kw. 300—320. 3e kw 280—296, vette kal veren 280290, 260280, 220260, slacht- paarden 260, 230, 220. Prijs per stuk: gras kalveren 470, 400, 300. nucntere kalveren 52. 4.i schapen 120, 90. 70. lammeren -D. *,5. kalfkoeien 1340, 1100. 1000. m lkkoelen 1340, 1100, 1000. varekoelen 950 800 700. vaarzen 1000 850 650, pinken cnn 560, 425. Gemeente neemt Mytylschool over Zonder hoofdelijke stemming slechts de heer A. van Dijk (RK) verzocht aantekening tegen te hebben gestemd heeft de Leidse raad gister middag besloten om de Mytylschool, tot op heden geëxploiteerd door het bestuur van de Mytylschool, over te nemen. De school wordt als openbare school opgericht met ingang van de dag, waar op het bestuur tot opheffing besluit. De MytylstiChting zal echter niet worden opgeheven, slechts de lagere school wordt overgedragen. De stichting blijft op de overige gebie den werkzaam, zoals: nazorg, uitzending van kinderen, kleuteronderwijs aan ge brekkige kinderen en andere activitei ten buiten het geven van lager onder wijs. Het aan de school verbonden on derwijzend en ander personeel zal met ingang van 1 augustus 1959 worden aangesteld in gemeentedienst. Een eerste stichting van een nieuw gebouw met zes lokalen nabij de Anna- kli-niiek wordt voorbereid. Alvorens de raad hiertoe besloot, dien de wethouder Van Schaik de heer Van Dijk nog van antwoord. Spreker zette uiteen, dat van de zijde van de gemeente geen aandrang op het 'bestuur is uitgeoe fend om de school aan de gemeente over te dragen. Van het eerste ogenblik af heerste er een vruchtbare samenwerking tussen het bestuur en de gemeente. Een samenwerking, waarin ook de directie van de Anna-kliniek dit met het oog op de bouw van een school is gekend. Van gebrek aan belangstelling van de zijde der gemeente is geen sprake. Het bestuur gaat volledig akkoord met de overname. De invloed van het bestuur, waarin diverse geestesstromingen ver tegenwoordigd zijn, zal in de toekomst niet minder worden. B. en W. zijn dan ook niet bereid het voorstel aan te hou den. Na deze toelichting viel bovenge noemde beslissing. Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen werden deze middag zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Slechts bij het voorstel een bedrag van f. 16.730 be schikbaar te stellen voor het inrichten van het pand Middelste gracht 91 t.b.v. een B.B-centrum, wenste de CPN-fractie geacht te worden tegen te hebben ge stemd. Ir. J. J. G. van Hoek raadslid? KOMT HET EERST IN AANMERKING VOOR V.V.D.-VACATURE Nu mevr. mr. J. E. Glastra van Loon- Boon heeft bedankt als lid van de raad komt voor de vervulling van deze va cature op de V.V.D.-lijst het eerst in aanmerking ir. J. J. G. van Hoek. In dien ir. Van Hoek deze benoeming niet mocht aannemen is de heer L. Zitman de volgende kandidaat op de V.V.D.- lijst. GEVONDEN VOORWERPEN In de maand maart zijn de volgende voorwerpen gevonden: fototoestel, kin derjasje, regenjas, damestas, boeken, damespolshorloge, handschoenen, sjaal, f ietspompje, baret, bril, vulpen, wieldop, bankbiljet, muntbiljet, regenbroek, por- temonnaie, bouwtekening, sleutels, stof- filter, kruiwagen, autostep, hanglamp, wanten, rol zeil, kinderarmband, rij wielkoplamp, voetbalschoenen, speel goedauto, herenpolshorloge, aktentas, za delöekje, rieten mandje, chu uacider, kaasboor, ketting, ring (goud), étui inh. schrijfgereedschap, loonzakje, bood schappentas, hoofddoek, collier, ceintuur, portefeuille, kinderhandtasje, badhand doek, zwembroek, sleepkabel, turnpakje, gymschoenen, broche, overall, contact sleutel, röntgenfoto's, kindermuts, vet- spuit, jekker, rozenkrans, rubber laarsje, kinderschoentje, vest, kanarie, pakje ge reedschap. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. NEDERL. ELECTROLASCH MIJ. In de vergadering van commissarissen van de N.V. Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij, is besloten om aan de op 23 mei te houden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders voor te stellen, een dividend van 15 over het boekjaar 1958 uit te keren. Deze uitkering geschiedt over het in 1958 verhoogde aandelenkapitaal. Er is reeds 6 als interim-dividend betaald. Weer razzia in Parijs De Franse politie heeft vannacht bij een nieuwe grote razzia onder Algerijnen ni Parijs 30 verdachte elementen aange houden. Aan de razzia, in het arrondis sement Republique, namen circa 1300 politiemannen deel. De 30 mannen die vastgehouden zijn, worden verdacht van terroristische activiteit. Het was de tweede gTote razzia in Parijs in veertien dagen tyds. Nieuwe hoogleraren Bij K.b. zijn benoemd tot: Gewoon hoogleraar in de afdeling der werktuigbouwkunde aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de werktuigbouwkunde in het bijzonder op het gebied van de ver brandingsmotoren: ir. J. van Vollenho ven, thans met het geven van dit onder wijs belast: in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde: dr. J. A. Smit, thans lector; in de afdeling der scheikunde aan de Technische Hoge- school te Delft om onderwijs te geven in de theoretische organische scheikunde: dr. ir. B. M. Wepster, thans lector; in de afdeling der technische natuurkunde aan de Technische Hogeschool te Delft om onderwijs te geven in de theoretische en toegepaste natuurkunde: dr. ir. P. M. de Wolff; in de afdeling der elektro techniek aan de Technische Hogeschool te Eindhoven om onderwijs te geven in de communicatietechniek: ir. W. H. van Zoest, thans onderdirecteur van het dr. Neher Laboratorium te Leidschendam, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Tot buitengewoon hoogleraar; gere kend van 1 januari 1959 in de faculteit der economische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Groningen om on derwijs te geven in de accountancy: G. Diephuis, accountant, thans lector; in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Groningen om onderwijs te geven in de Nederlandse taal- en letterkunde: dr. A. Sassen, thans wetenschappelijk hoofdambte naar: in de faculteit der letteren en wijs begeerte aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de Indische wijsbegeerte: dr. J. A. B. van Buitenen, thans assisten-professor aan de universiteit te Chicago. LEI VERDORP FOTOCLUB„DAGUERRE" De fotoclub „Daguerre" kwam gis teravond bijeen in het Dorpshuis voor de competitiewedstrijd. Er waren negen foto's van beginners en twee van gevor derden. Het oordeel van de jury was weer op de band vastgelegd. De uitslag was: 1. T. v. d. Bosch (Fotogram); 2. F. Beurse (Kleine kunstenaar). 3. De Jong (Zwitserland). 4. F. Viertelhausen (Pernis). 5. A. v. d. Pluym (Lichters). 6. Van Zanten (Rust). 7. F. Beurse (Pootje baden). 8. T. v. d. Bosch (Koude dag), en 9. J. Ph. v. d. Bosch (Blauwe krans). Van de gevorderden kreeg mevr. Goldberg met „Leeuw" de eerste prijs en de heer W. Zijderveld met „zwaar werk". OEGSTGEEST De heer T. van Egmond, alhier, be haalde het einddiploma van de Rijks Middelbare Tuinbouwschool te Boskoop. WARMONÜ Diamanten huwelijksfeest echtpaar Van Velzen-Moes Onder grote belangstelling herdachten de heer en mevr. A. M. v. Velzen-Moes, het feit dat zij voor 60 jaren in het hu welijk traden. De heer Van Velzen, die in Den Haag het bekende vergader centrum „Amicitia" exploiteerde, ves tigde zich, na een druk en werkzaam leven, in onze gemeente. De bruidegom is 81. de bruid 82 jaar. De gezondheid van de bruidegom liet de laatste jaren nog al wat te wensen over, doch ge lukkig is hierin een kentering ten goede ingetreden. Het echtpaar heeft 3 kinderen, 7 kleinkinderen en 8 achter- klein kinderen. Mede om gezondheids redenen nam het echtpaar in 1953 haar intrek in Huize „St.-Liduina". Het is een echte feestdag geworden voor het bruidspaar, o.m. door een re ceptie en een muzikale hulde door St.- Matthias". - Uit dankbaarheid voor de van de gemeente ontvangen financiële steun in de vorm van een subsidie, hebben de besturen van de muziekvereniging „St- Matthias" en de Warmondse Fanfare, besloten aan de leden van het gemeen tebestuur en hun dames op 30 april a.s. een taptoe aan te bieden, welke zal plaatsvinden op de Baan. WASSENAAR Woning-wachtlijst groeit steeds In een oproep aan de burgery heb ben burgemeester en wethouders ern stige aandacht gevraagd voor het pro bleem van de woningnood in Wassenaar. Doordat zich meer gegadigden voor woonruimte melden dan er geholpen kunnen worden, wordt de wachtlijst steeds langer. Het aan Wassenaar toe gewezen bouwcontingent is te klein om in de behoeften te voorzien en voor wat de nabije toekomst betreft ziet de wo ningpositie er weinig hoopvol uit, al zijn er ook enkele belangrijke woning bouwprojecten onder handen. B. en W. richten zich vooral tot hen, die wel woonruimte over hebben, maar van inwoning werden vrijgesteld op me dische of andere gronden. Een veelver- breid misverstand is. dat eenmaal afge stane woonruimte blijvend zal worden bezet. Met nadruk wijzen B. en W. erop, dat na beëindiging van de vrijwillige samenwoning, het huisvestingsbureau geen aanspraak zal maken op de vrij komende ruimte, waarvoor indertijd vrijstelling werd gegeven, indien de gronden, waarop deze vrijstelling ge geven werd. onveranderd zijn gebleven. Drukke receptie van politiesportvereniging Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Wassenaarse Politie Schiet- en Sportvereniging WPSS werd zaterdagmiddag in Deylerhuis een recep tie gehouden, die door zeer velen werd bezocht. Met tal van bloemstukken en andere geschenken en vele toespraken werd uitdrukking gegeven aan de goede verstandhouding tussen de jubilerende vereniging en het overige verenigings leven in al zfjn schakeringen en ook tussen politie en burgerij. De burgemeester, beschermheer van de vereniging, hield een hartelijke toe spraak. Ook de ere-voorzitter, commis saris J. J. Maandag, voerde het woord. In het kader van de viering van het veertigjarig bestaan zal op 18 april a.s. in de schietloods aan de Johan de Witt- straat een grote nationale schietwed strijd beginnen die enkele weken zal duren en die georganiseerd wordt in samenwerking met de Wassenaarse bur ger-schietvereniging „Juliana" die dit jaar ook haar achtste lustrum gedenkt. De heer C. F. Bos, alhier, behaalde aan de Rijks Middelbare Tuinbouw school te Boskoop het einddiploma met aantekening handelscorresp. Engels. ZOETERWOUDE Oudste inwoonster overleden Zondagmorgen is in deze gemeente de oudste inwoonster, mevr. G. Hulsbos, geboren Van der Burg, overleden, zij bereikte de leeftijd van 100 jaren en 6 maanden. De overledene werd geboren op 1 oktober 1858 te Leimuiden en woonde sinds 1884 in deze gemeente. Na het overlijden van haar echtgenoot, de heer K. Hulsbos, verbleef zij ten huize van de familie De JongHulsbos aan de Noordbuurtseweg 40, waar zij van een rustige levensavond heeft kunnen genieten. S. P. OUWERKERK VIERDE 40-JARIG JUBILEITVI De heer S. P. Ouwerkerk, chef in de timmerwinkel, herdacht het feit, dat hij 40 jaar in dienst was bij de firma Zit man te Zoeterwoude. De heer Ouwer kerk werkt thans bij de derde generatie Zitman. Ten huize van de heer J. Zit man werd de jubilaris gehuldigd. Van elke bedrijfsgroep waren enkele verte genwoordigers aanwezig, de heer Ouwer kerk ontving o.m. een enveloppe met inhoud. DS. H. WIERSEMA OVERLEDEN In de ouderdom van bijna zestig jaar is te Oude en Nieuwe Bildtdyk (Fr.) plotseling overleden ds. H. Wiersema, predikant bij de Geref. Kerk aldaar. BEURSOVERZICHT Afbrokkelende markt AMSTERDAM, 14 april De stemming was vandaag voor de internationale waarden bij de opening goed prijshoudend tot iets hoger t.o.v. de slotkoersen van gisteren. Later brokkelden de koersen af. De verliezen waren echter gering. Aandelen en dollarobligaties KLM werden, ingevolge Wall Street, lager geadviseerd. De 4% converteerbare obligaties Aku, waarvan vrijdag a.s. de trekking plaats vindt, kregen een vrijwel onveranderde ad- vieskoers. De Scheepvaarten lagen vry goed. Van de cultures noteerde Amsterdam Rubber een paar puntjes hoger. Certi ficaten Deli waren eveneens beter. Staatsfondsen verdeeld doch meren deels iets hoger. Aandelen Ned. Constructie Werk plaatsen kregen een hogere adviesprijs op het dlvidendvoorstel van 20% (22%) over het vergrote kapitaal. Daartegen kregen aandelen Ned. Electrolasch een lagere adviesprijs op het dlvidendvoor stel van 15% (22%) over het verhoogde kapitaal. WISSELKOERSEN Amsterdam, 14 april. Londen 10.62%—10.62%New York 3.77—3.77%; Montreal 3.91%—3.91%- Parijs 76.87%—76.97%; Brussel 7.55%— 7.56%; Frankfort 90.17%—90.22%Stock holm 72.91—72.96; Zürich 87.20—87.25; Milaan 60.75%—60.80%Kopenhagen 54.78%—54.83%; Oslo 53.03—53.08; We nen 14.58%14.59%; Ankara 3.76% 3.77% nom.; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%13.26%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 14 april ACTIEVE OBLIGATIE staatsleningen ad f.1000.— Ned. '59 4% Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned '51 3% Ned. '53 (3%) Ned '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 II 3% Ned. *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert 3 Ned. 62-64 3 Indië '37 A 3 Ned. W.B 6% Vorige Slotkoers koers v. heden 101% 101}» 101}» 101 il 96 96% 83 921} 93ft 96% 95% 95% 94% 94% 90 90 90 90% B 89% 90% 91% 91% 90% 90% 93% 93% 97 U 97H 97 ft 97ft 97 97% 88% 111% 111% 273% 273% ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber Ver. HVA-mij. Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Calvé Delft cert. Hoogovens cet idem (50 a f 20.— Holl Amer iijn Java China Paket KIM Kon. Ned. Stmv.My Kon Paket Mij Kon Rott. EJoyd Adam '47 (3%) 3.. idem '48 (3%) R'dam *52-1 (4%) dem *37 I-m (3%) idem *38-1 (3%) 41% 41 142% 142% 225 220 83% 85% 138% 29% 29% 170% 171 10% 11 319% 317% 240 244 500 497 149 149.80 224 222% 420 425 307 306 370 370 591% 590% 239% 240 547% 544% 220 224 248% 249% 729 721% 172 171.50 170.50 169 95 159.% 158% 138 137 144.20 14220 148% 148% 138 137% 146% 146 134 133% 246 247% 144 145 139% 139% OBLIGATIE gen 96 95% 96 96 94% 99% 94% Bankwezen Bank N. G. -58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 99 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 98% Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 2% 86% A'dam '56 I 2% 81 81 A'dam'56 n 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 81 Enschede *54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 88% 88% Idem II 2% 92% 91% R'dam '52 12% 88% 89 Idem n 2% 86% 88% Idem '57 2% 97% 97 Utrecht '52 2% 90% Z.-Holl 1957 2% 97% 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 194 194 Amst. Bank 285% 287% H£.U. cert233 234% Rott. Bank 252 251 Twentsche Bank 234% 229 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 335 B 345 B Borneo Sum. H. Mij. 58 59 Ned. G. en Sp. fabr. 272 270 Kon. Ned Grofsm 134% 136% Internatio 114 113 L Rott. Droogdok Mij 655 653 Sikkens Lakfabr '53 506 510 Tieleman en Dros 7% Ned My Walv.vrt. 104% 103 Spoorwegen Dell Spoorweg My 8ft 8% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30% 30 ft Intern Nickel 90% 90% Anaconda 67ft 66 Bethlehem Steel50ft 50 Cities Service 58% 50% General Motors 46% 46% Kennecott 110 109% Republic Steel 68 68% Shell Oil 83% 83% Union Pacific 34% 34% Un States Steel 88% 88% Nog enkele fondsen ait Leiden en omgeving Aandelen VK 13/4 Edelmet Kon AA 56G 56 Pref wa idem 66% Electrolas B 324 326 Holl Con^ructie 352 353 Ing oui v Souwnyv 210B 213 Id d.v 1958 200B 203 Int Kunststof! Ind 56GL 56 Leidsche Wolspinn 320GL 322GB Ver Touwfabrieken 221 221 Wernink's Betnnm 122% 125GB Van wyk Textiel 69% 70 102% 104%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7