Dr. Sieveking: „Confiscatie als represaille Nieuw Guinea-kwestie" PRfCO Rome's journalisten lieten zich door Prins Albert verschalken Bloemisterij verhoogde export; toekomst niet erg rooskleurig Dr. Wollner: „Om laatste ivinst Burgemeester Brandt in ons land Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 april 1959 Derde blad no. 29719 Prinses Paola gebruikt géén make-up Familie houdt zich verre van het mondaine leven (Van onze Romeinse correspondent) De verloofde van de Belgische Prins Albert, Prinses Paola, is op 11 septem ber 1937 geboren in Forte dei Marmi, waar de familie Ruffo een villa bezit. Dit is een badplaats in de buurt van Lucca. Zij is het zevende kind van Fulco, Prins Ruffo di Calabria, zevende hertog van Guardia Lombarda. Haar moeder is Prinses Luisa. geboren Gazelli, van de graven van Rossana. Dit is een Noord- italiaanse familie, terwijl de Ruffo's tot de Zuiditaliaanse adel behoren. Dit zou men de blonde, slanke, blauw ogige Paola, die op haar moeder lijkt, zeker niet aanzien. Haar vader, die in 1946 gestorven is, heeft zich ten zeerste onderscheiden in de eerste wereldoorlog als vliegofficier. Hij nam deel aan 53 gevechten in de lucht en heeft op de 20ste juli 1917 alleen met een vliegtuig een Oostenrijks eskader van vijf vlieg tuigen aangevallen, er twee neergescho ten en de drie andere op de vlucht ge dreven. Hy verwierf daarvoor de gou den medaille voor militaire verdiensten. Tevens was hij drager van het Belgische oorlogskruis. Voor de eerste wereldoorlog had hij een belangryk aandeel in de ontginning van Somaliland. De laatste twintig jaar van zijn leven heeft hij zich bezig gehouden met de administratie van zijn uitgebreide landgoederen in Zuid-Italië. Over Prinses Paola is geen enkele anekdote te vertellen. Zoals alle Ruffo's leeft zij een zeer teruggetrokken leven, hoewel zij zeer sportief is en vooral van skilopen en tennissen houdt. Maar zij beweegt zich niet in het mondaine leven van Rome, waar zij woont. Zij is zo een voudig, dat zij zelfs geen make-up ge bruikt. Zij is een bijzonder vroom meisje en heeft reeds tweemaal als liefde-zus- ter aan pelgrimages deelgenomen, waar- bt? ze werkte in treinen met zieken, die naar Lourdes en naar Loreto reisden. Dat werk heeft een diepe indruk op haar gemaakt, en zij was voornemens ook in de toekomst dit werk als pleeg zuster bij pelgrimages voort te zetten. Doorgaans woont zij met haar moeder in Rome. Maar in het najaar gaat zij veel naar de villa, die de familie bezit in Forte dei Marmi en verder brengt zij ieder jaar een paar langdurige bezoeken aan haar broer, Fabrizio, die getrouwd is en in Turijn woont en na de dood van zijn vader de titel draagt van Prins Ruf fo. In Rome hoopt men dat het huwe lijk in de Italiaanse hoofdstad zal wor den voltrokken, hoewel het gebruikelijk i°. dat leden van het Belgische ko ninklijke huis in Brussel trouwen. Het eigenaardige is, dat niemand in Rome iets van deze verloving vooraf heeft geweten! Prins Albert heeft een maand lang incognito in Rome kunnen vei blijven. De zo actieve Romeinse jour nalisten hebben hem niet ontdekt! Als men zich herinnert, dat het verblijf van onze Prinses Beatrix al op de tweede dag na haar aankomst bekend was, dan mag men wel van een wonder spreken. Dit bewijst ook hoe teruggetrokken de fami lie Ruffo leeft. De Ruffo's zyn een heel oude familie, die al in het jaar duizend wordt ge noemd. De oorsprong van de Ruffo's is waarschijnlijk Normandisch en het is een tak van deze familie, die zich in de middeleeuwen in Engeland heeft geves tigd. Een van de voorvaderen van de Prinses, Fulco Ruffo, is in de dertiende eeuw een dichter van betekenis geweest aan het hof van Palermo, waar de Ita liaanse dichtkunst bloeide. Maar al is het dan een oude, aristocratische fami lie, men hoort in Rome maar zeer zel den over haar leden spreken, omdat zij zich verre houden van alle schandalen en het mondaine leven van de doorsnee Italiaanse aristocraten. Prins Albert en verloofde in het paleis te Laeken Prins Albert van België en zijn blonde Italiaanse verloofde Paola Ruffo dl Ca- labria hebben de eerste dag van hun of ficiële verloving in het koninklijk paleis te Laeken doorgebracht. De Prins stel de zijn verloofde voor aan vooraanstaan de personen, die het paar hun geluk wensen kwamen aanbieden. Zondag avond was premier Eyskens reeds bij hen geweest. Het paleis wordt overstroomd met dui zenden telegrammen van vrienden en belangstellenden uit België en Italië. La ter op de dag maakte het verloofde paar een wandeling door het uitgestrekte park dat het paleis omgeeft. Ook haar moeder logeert thans op het paleis te Laeken. Reuter verneemt uit hofkringen, dat het huwelijk waarschijnlijk te Rome zal worden gesloten. Een datum is nog niet bekend. Het Belgische ministerie van Binnen landse Zaken heeft bepaald dat ter ere van de verloving vandaag op alle open bare gebouwen cie vlag zal wapperen. Klank- en lichtspel op het Haagse Binnenhof (Van onze Haagse redactie) Ter vervanging van de bloemenweek, welke geen doorgang kan vinden, zal men in de vakantiemaanden juli en augustus op het Haagse Binnenhof een klank- en lichtspel gaan opvoeren, waar. van, naar men hoopt, duizenden toeris ten uit binnen- en buitenland elke avond zullen genieten. De historische gebouwen zullen een rol spelen in een soort hoorspel met muziek, waarbij de lichteffecten ertoe zullen bijdragen een onvergetelijke in druk te krijgen van de schoonheid van de gebouwen. In Frankrijk (waar de idee werd gebo ren) bij de kastelen langs de Loire en in Wijk bij Duurstede, waar men een dergelijk spel opvoerde onder de titel „Klank Kleur" heeft men hiermede reeds veel succes geoogst. Het spel werd geschreven door de heer en mevrouw Galjaard uit Den Haag. Advertentie Deze telegrafisch overgebrachteRuffo di Calabria in het kasteel van foto toont Prins Albert van België Laeken. met zijn verloofde Prinses Paola I Gaat Zwitserland invoerrecht verhogen i (Speciale berichtgeving) Alhoewel dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, in zijn hedenmiddag te Utrecht in het gebouw voor K. en W. op de algemene voorjaarsvergadering uitgesproken rede met blijdschap kon mede delen, dat de afzet van bloemisterijgewassen zich verleden jaar en de eerste maanden van dit jaar weer gunstig heeft ontwikkeld, lag er toch een ondertoon van teleurstelling in zijn woorden. Er doemen immers tal van factoren op, die de export van dit wel zeer nationale produkt in ernstige mate kunnen belemmeren. Steeg in 1958 de export van de bloe misterijgewassen met bijna drie miljoen tot boven het peil van 1957 en bereikte hierdoor een bedrag van bijna f. 56.5 miljoen, en ging daarnaast de afzet op de belangrijke binnenlandse markt niet achteruit, de export naar de eveneens belangrijke markten van de Benelux en Zweden vertoonde een achteruitgang, een ontwikkeling, die te betreuren valt. Voor Zweden wees dr. Verhage in dit verband op de toenemende betekenis, die de bloemistenjproduktie in het zui den van dat land krijgt. Verder is - vooral in de wintermaanden - de con currentie van Italië verscherpt. Voor het gehele jaar 1953 vertoonde de verkoop naar West-Duitsland, Engeland en Zwitserland echter een stijging, een beeld, dat zich gedurende de eerste drie maanden van dit jaar nog duidelijker manifesteerde, in het bijzonder bij de export naar Engeland. Sprekende over de grote betekenis van de groeiende internationale samenwer king (in Europa) voor de bloemisterij, noemde dr. Verhage het uiterst teleur stellend, dat de pogingen om tot een vrijhandelszone te komen praktisch mis lukt zijn. Op 21 april uitspraak te Breinen (Van onze correspondent te Bremen) Op dinsdag 21 april a.s. des morgens om 8.50 uur zal het Landesgericht te Bremen uitspraak doen in het kort geding van de Ver. Delimaatschappij en de Senembah tegen de Deutsch-Indonesische Handelsgesellschaft te Bremen inzake 191 ton uit Indonesië ingevoerde tabak. Ongeacht de uitslag zal daarna door de verliezende partij wie dat ook zal zijn de procesvoering worden voortgezet, desnoods tot voor een van de hoogste Westduitse instanties, het Bundes- gerichtshof. Leer om leer Het Britse onafhankelijke weekblad „Economist" schrijft in zün editie van deze week, dat de BOAC, de Britse overzeese luchtvaartmaatschappij, op weinig sympathie kan rekenen bij haar strijd met de Amerikaanse „Northwest Airlines", die bezwaar heeft tegen BOAC-diensten om de wereld via de Ver. Staten. De BOAC heeft een paar maanden geleden verhinderd dat „North west Airlines" vergunning kreeg voor vluchten naar Hongkong en zij heeft voorts de Nederlandse KLM uit Singa pore weggewerkt. De Engelse maat schappij „kan werkelijk niet veel sym pathie van het publiek verwachten als een van haar slachtoffers haar met ge lijke munt betaald zet", aldus het blad. (De Amerikaanse raad voor de bur gerluchtvaart heeft weliswaar een ver zoek van „Northwest Airlines" verwor pen om de toestemming aan de BOAC voor vluchten via Amerika naar Tokio te herzien, doch de raad moet nog een aanvullend argument van de Ameri kaanse maatschappij overwegen, vol gens hetwelk de nieuwe route van de BOAC het „weggeven" van miljoenen dollars betekent). De „Economist" merkt op, dat over vergunningen voor landingen officieel door de regeringen wordt onderhandeld, doch dat de nationale luchtvaartmaat schappijen de voorwaarden dicteren. Hun vrijgevigheid „wegen zij precies af tegen de waarde van de concessies die zij op hun beurt verwachten". Door deze houding wordt echter aan het luchtver keer en de passagiers een schade berok kend die moeilijk overschat kan worden. Zo heeft de BEA (de Britse Europese Luchtvaartmaatschappij) haar weg naar de Westeuropese luchthavens moe ten kopen met gemeenschappelijke over eenkomsten met elke nationale lucht vaartmaatschappij van de betreffende landen, waardoor een deel van de winst verloren gaat. De BEA heeft achter de schermen gepleit voor een ruimere op vatting van de luchtvaartmaatschap pijen, doch het is niet waarschijnlijk dat zij veel medeleven van de BOAC heeft gekregen, aangezien deze maat schappij het er tot dusver ongewoon goed afbracht bij de koehandel in ver gunningen voor lijndiensten. De tegen actie van de Amerikaanse „Northwest Airlines" zou er volgens de „Economist" echter op kunnen wijzen, dat de BOAC handen te krijgen. Er bestond in 1957 en haar macht heeft overschat en dat zij'1958 geen koloniaal Nederlands bewind Gistermiddag kruisten de Hamburgse voormalige burgemeester dr. Kurt Sie veking, voor de Nederlandse maatschap pijen, en de Bremer advocaat dr. Will- ner. voor de Deutsch-Indonesische Han delsgesellschaft, de degens met elkaar. Willner opende de strijd met reeksen cijfers over de dividendspolitaek van de Delimaatschappij. Hij ging daarvoor terug tot het jaar 1870 (20% dividend) en kwam via hoge cijfers als 113% in 1876, 101% in 1883, 107, 108 en 109% in de jaren 18841886, tot de periode 1918 1940. waarin het dividend varieerde van 45 tót nul procent. Na de oorlog haalde de Delimaatschappij nog dividenden van 6 tot 10%. Met deze reeksen dividend - cijfers wilde Willner aantonen, dat de Delimaatschappij in Indonesië in een verloop van bijna 90 jaar grote winsten had kunnen boeken en dat haar bezittin. gen daar al lang waren afgeschreven. Ook bracht Willner een ietwat Bremer lokaal of Duits nationalistisch element in het geding: hij verweet de Neder landse maatschappijen, dat zij Bremen hebben willen discrimineren. Zij zouden er z.i. namelijk geen bezwaar tegen heb ben gehad, indien de Indonesische ta bak naar Antwerpen of Kopenhagen was gegaanWillner concludeerde ten slotte, dat de Duitse rechter niet het recht had de rechtmatigheid van de In donesische nationalisatie-wetten te toetsen. Concessies nog geldig Dr. Sieveking heeft vervolgens In een uitvoerig en voortreffelijk betoog zowel aandacht besteed aan de politieke ele menten van het geschil als aan de juri dische en economische motieven, die een rol spelen. Hij vatte zyn opvatting sa men door te zeggen, dat het bij de kwes. tie van de nationalisatie der Nederland, se bedrijven in Indonesië gegaan is om een confiscatie als represaille voor het vasthouden door de Nederlandse regering aan Nieuw Guinea. Tevoren had hij betoogd, da.t er geen sprake is geweest van een officiële op zegging van de concessies voor de Neder landse maatschappijen. Deze concessies bestaan in feite ook heden ten dage nog! Met veel overtuiging nam dr. Sieveking stelling tegen de Indonesische bewering, dat het bij de inbeslagneming en natio nalisatie van de Nederlandse onderne mingen zou zijn gegaan om een facet van de .strijd voor de Indonesische econo mische vrijheid. „Het ging hier", zo zei hij. ..om een poging van Indonesië om druk uit te oefenen op de Nederlandse regering, ten.inde Nieinv-Guinea te ver te gegaan. meer: Nederland en Indonesië waren op Duits recht. dat moment reeds lang gelijkwaardige leden van de volkerengemeenschap. De inbeslagneming en de nationalisatie zonder schadevergoeding waren zi. dan ook onrechtmatige handelingen, die de rechten van de mens in gevaar hebben gebracht. En ten deze wees dr. Sieveking op de Ronde Tafel overeenkomst en de financieel-economisohe akkoorden tus sen beide landen, waarin uitdrukkelijk is gezegd, dat Nederlandse onderdanen in Indonesië niet mogen worden gedis crimineerd. In 1956 heeft Indonesië deze overeenkomsten eenzijdig opgezegd met het motief, dat Nieuw-Guinea moest worden bevrijd. Wel een Duitse zaak Dr. Sieveking was in tegenstelling tot Willner voorts van mening, dat het wel degelijk op de weg van de Westduitse Justitie ligt om zich te bemoeien met de zaak van de Indonesische tabak in Bre men. „Immers", zo betoogde hij, „omdat de Indonesische daden te dezer zake niet in overeenstemming zijn met het volke renrecht moet de Duitse Justitie hier in grijpen. Hier is een aanslag gepleegd op het particliere eigendom: hier is de Europese conventie van de rechten van de mens in het geding, die door Neder land en de Bondsrepubliek beide is on dertekend." „Beide landen hebben daarbij de ver plichting op zioh genomen samen te werken op het punt van de handhaving van de rechten van de mens en dat be hoort ook hier te geschieden, waar het gaat om Indonesische represaille-maat regelen tegen Nederlandse onderdanen. Dr. Sieveking pleitte tenslotte voor in williging van de eis van de 'beide Neder landse maatschappijen om het beslag op de Indonesische tabak in Bremen te handhaven. Daarmee zou de status quo gehandhaafd worden en zou men rus tig de zaak nader kunnen bekijken." „Niemand", aldus dr. Sieveking, „kan het rad der historie terugdraaien, maar de betrekking tussen beide partijen moeten terug naar de grondslag van het recht, waarop zij behoren te berusten. Uiteraard vroeg daarna dr. Willner voor de Deutsch-Indonesische Handelsge sellschaft opheffing van het beslag. In tegenstelling tot dr. Sieveking betoogde hij, da<t juist de kwestie Nieuw-Guinea er buiten moest worden gehouden. U wilt, zo zei hij totzijnconfraterSieveking.dat hier een beslissing zal worden genomen inzake het Indonesisch-Nederlands? ge schil Nieuw-Guinea. Dat is onmogelijk, dat gaat verre uit boven de bevoegdheid van de Duitse rechter. Wat interesseert het ons, zo vroeg hij verder, wat beslist is op de RTC? Dat betreft toch geen Tenslotte verklaarde dr. Willner: „Wat is er nu eigenlijk onteigend? Niet anders dan enige contracten, waaruit Neder landse maatschappijen jarenlang grote winsten hebben gehaald. Gebouwen en dergelijke zijn eigenlijk niet onteigend, die waren al lang afgeschreven. Het ging om de contracten, die bovendien reeds lang waren verlopen. Als men door die contracten thans nog een schadevergoe- dig krijgt, is dat de laatste winst voor de maatschappijen uit die contracten". i Een verruiming van de handelsmoge lijkheden over de gehele wereld, waar voor de Nederlandse regering bij iedere voorkomende gelegenheid pleit (bijv. in Europese commissie, EEC en GATT), gaat samen met een levensbelang van de Nederlandse bloemisterij. VERHOGING INVOERRECHTEN De verhoging van de Engelse invoer rechten op enkele snijbloemen noemde dr. Verhage een zwaar te verdragen slag, die de zich goed ontwikkelende ex port naar Engeland zonder enige twij fel zeer nadelig zal beïnvloeden. Deze verhoging zag dr. Verhage als een teken dat men niet zonder meer naar een ver ruiming van de mogelijkheden tot in ternationaal goederenverkeer wil over gaan. Het verheugde de voorzitter van de Nederlandse bloemisterij dan ook, dat de betrokken Nederlandse ministers hun uiterste best zullen doen om deze maatregel te bestrijden. Dr. Verhage meende echter de vrees te moeten uitspreken, dat het gevaar dreigt dat andere landen dit Britse voorbeeld zullen volgen, in welk verband hij wees op Zwitserland, waar voorstel len in beraad zijn om in het bijzonder op agrarisch gebied de invoerrechten te verhogen (o.m. voor afgesneden tulpen). Dat de Zwitserse regering ernstig overweegt aan deze «bijzonder hoge) verlangens van de Zwitserse producen ten tegemoet te komen, achtte spreker onbegrijpelijk, wanneer men de jaren lange goede verstandhouding tussen bei de landen in ogenschouw neemt. Thans liggen de verhoudingen zo. dat een stelsel van minimum-exportprijzen voor afgesneden tulpen en heffingen op deze export de Zwitserse producenten ook aan hun trek laten komen. De tegenwoordige situatie geeft dan ook aanleiding tot een zekere bezon nenheid. In de loop van dit jaar zal de omvang van het teeltareaal opnieuw on der ogen moeten worden gezien, doch beslissingen zullen op zijn minst tot het najaar uitgesteld dienen te worden, om de invloed van de afwerende handels politieke maatregelen beter te kunnen overzien. Op een terugslag zal de bloe misterij zich echter wél moeten voorbe reiden. Dr. Verhage vroeg vervolgens aan dacht voor het feit, dat de teelten in Italië zich gestadig uitbreiden, dat al daar pogingen worden gedaan om de kwaliteit op te voeren en dat voorts ge tracht wordt de handel beter te organi seren. Geen „schijnoplossingen,, voor Berlijn Gistermiddag is met een lijntoestel van de Finnair uit Hamburg de burgemees ter van Berlijn, Willy Brandt, op Schiphol gearriveerd. Hy brengt naar bekend op uitnodiging van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, de Jaar beurs en de Kamer van Koophandel voor Utrecht een bezoek van ruim twee dagen aan ons land. De Berlijnse burgemeester, die vergezeld wordt door een delegatie van de „Berliner Wirtschaft", werd op Sehiphol o.a. begroet door de Duitse ambassadeur in ons land, dr. Josef Loens. omdat wy daaruit menen te mogen opmaken^ dat onze Nederlandse buren bereid zyn in zekere zin te vergeten wat in het nabije verleden tussen onze beide volkeren is gebeurd". Burgemeester Brandt sprak zyn vol doening uit over de laatste ontwikkelin gen in de crisis Berlijn en meende dat er thans een goede basis voor discussie is gevonden, doch anderzijds waar schuwde hij voor mogelijke schijnoplos singen". Een daarvan noemde hij een geïsoleerde oplossing van de kwestie Berlijn, waarbij Berlijn als vrije stad ge heel afgescheiden zou zün van het vriie De burgemeester legde een korte ver klaring af waarin hij zeide biy te zijn dit bezoek aan Nederland in zijn druk bezette programma te kunnen hebben opnemen. Hij toonde een warm hart voor de in woners van West-Berlyn, die naar hy zeide met hart en ziel aan de nieuwe economische en geestelijke opbouw van deze stad hebben gewerkt en die niets liever zien dan dat zij in staat gesteld zullen worden deze arbeid in vrijheid te mogen voortzetten. De miljoenenbevolking van Berlijn, aldus de burgemeester, wordt ten zeerste gesterkt door de sympathie die zij uit de vrije wereld ondervindt. „Ik weet hoe sterk ook het volk van Ne derland daarin zijn aandeel heeft. Wij zijn daar uitermate dankbaar voor, Is 1 U ook zo goed bevallen? Helikopter verbrand TWEE INZITTENDEN GERED Gistermorgen is te Papendreeht een helikopter van het type Bell bij de laat ste test voor de aflevering aan het Ame. rikaanse leger in Duitsland verbrand. Het toestel hing even boven de grond in de lucht, toen waarschijnlijk door een fout in het stuurmechanisme de rotor bladen zich in de grond boorden, waar door het. over de kop sloeg. Er brak onmiddellijk hierna brand uit. Een con troleur van het Amerikaanse leger, die gedetacheerd is bij Aviolanda. en de Amerikaanse piloot moesten uit het toe. stel worden getrokken. Na doktersonder - zoek bleken zij vrijwel geen letsel te hebben opgelopen. Zoals bekend heeft de N.V. Aviolanda momenteel de revisie van een aantal helikopters die in gebruik zijn by het Amerikaanse leger in Duits land. De bedrijfs- en gemeentelijke vrij. willige brandweer hebben het vuur ge blust. Proteststaking cler Amsterdamse heiers De gisteren begonnen 24-uurs-sta- king van de Amsterdamse heiers als protest tegen de aan een aantal hun ner eind verleden Jaar bij twee korte gedingen opgelegde dwangsommen is een succes geworden, zo deelde de voor zitter van de Landelijke Federatie van Heiwerkers mede. Alle heistellingen in de hoofdstad, circa 29, liggen stil. Op een medio maart gehouden ledenver gadering van de Amsterdamse Heiwer- kersvereniging „Broederschap" was tot deze proteststaking besloten. Straf voor examenklas: Een week vakantie (Van onze Zeeuwse correspondent) Een maand voor het eindexamen heeft de directeur van de Rijks-HBS te Vlis- singen zijn examen klas als straf een week vakantie opgelegd omdat de leer lingen geweigerd hadden een repetitie te maken. De examen klas was in opstand geko men tegen een leraar, die op de eerste dag na de paasvakantie plotseling een onvoorbereide repetitie wilde geven. Toen de leraar zich even uit het lokaal ver wijderde, besloot de klas en bloc in sta king te gaan en de deur op slot te draaien. Toen de leraar later weer was binnengelaten, deelde deze mede, dat de repetitie na schooltijd moest worden gemaakt. Op dat tijdstip verscheen ech gescheiden zou zijn van het vrije West-Duitsland, van de Bondsrepubliek. „Ik ben er diep van overtuigd", zo be sloot hij, „dat het accepteren van deze oplossing verstrekkende gevolgen zal hebben voor geheel West-Europa en ik wens daar dan ook met nadruk voor te waarschuwen". Gisteravond zat de heer Brandt als gast van de burgemeester van Amster dam aan een diner aan in het Amstel- hotel. Vanochtend ontving Koningin Juliana hem in het paleis Soestdijk en vanmiddag om drie uur hield hij in de Utrechtse schouwburg een voordracht waarna het gemeentebestuur van Utrecht de burgemeester in het stadhuis offi cieel ontving. Vanavond is hij de gast van de Utrechtse Kamer van Koophan del. de Utrechtse Jaarbeurs en de Ne derlands-Duitse Kamer van Koophandel. Morgen brengt burgemeester Brandt een bezoek aan de Jaarbeurs, waarna hy naar Rotterdam vertrekt. Van het vlieg veld Zestienhoven zal de heer Brandt daarna uit ons land vertrekken. Ned. Bond van bad- en zweminrichtingen (Van onze Haagse redactie) Tijdens de in Den Haag gehouden jaarvergaderingen van twee bonden, werkzaam op het gebied van het bad en zwemwezen. de bond voor badhuizen, openluchtzweminrichtmgen en zeebad- bedrijven en de Ned. Bond voor over dekte zwembaden, is besloten een fusie aan te gaan om zodoende meer effectief werkzaam te kunnen zijn op het gebied van het bad- en zwemwezen. De nieuwe organisatie kreeg de naam: Ned. Bond van Bad- en Zweminrichtingen. In het hoofdbetuur zitten om. de heren H. J. Visser (Zaandam) voorzitter, mr. Jac. Bierenbroodspot (Amsterdam) vice- voorzitter en J. H. A. Hardeman (Am sterdam) secretaris. Componist Ern st W. Mulder overleden Zondag ls te Amsterdam op 60- jarige leeftijd overleden de componist Ern at W. Mulder. Hij schreef vele werken waarvan speciaal genoemd moeten worden de Ars contrapunctica en de Sinfonia sacra super psalmos, die by herhaling werden uitgevoerd. Kort voor zyn dood legde Mulder de laatste hand aan zyn Are contrapunctica minor en aan een viertal liederen voor sopraan met orkest. Verschillende van zyn werken zijn ln opdracht geschreven. Bij herhaling werden zy met prijzen bekroond. Mulder was vele jaren hoofdleraar voor compositie en voor theorie aan het Amsterdamsch Conservatorium. Talryke componisten en theoretici van aanzien in het land zyn aldaar door hem opgeleid. Hy schreef op theo- ter geen enkele leerling, waarna de di recteur besloot de examenklas te straffen retisch terrein twee" standaardstudie- met een week vakantie. werken: Harmonie en Polyfonie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5