„De twaalf gezworenen" in een onvergetelijke K. en O. opvoering i RADIO Orlon Pullovers Intens en sterk geschreven stnh SIEMENS ej\ te&zvüie. ROEKELOOS RIJDEN ONDANKS DE MIST EN GLADDE WEGEN Op kleurige vergissing volgde vrijspraak elke woen 0| jongens- markt PeeksCloppenburg Officiële publikaties Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 april 1S59 Tweede blad no. 29719 In gespannen aandacht volgde het K. en O. publiek dat gisteravond de Leidse Schouwburg tot nagenoeg de laatste plaats bezette de door de Ned. Comedie gebrachte opvoering van: „Twaalf gezworenen" van Reginald Rose. Als het doek op gaat heeft de rechtzitting tegen een jonge man, die ten laste gelegd wordt zijn vader te hebben vermoord een einde ge nomen en verschijnen de twaalf gezworenen in de jury-kamer om, naar de wet in de Verenigde Staten vereist, unaniem het „schuldig" of „onschuldig" uit te spreken. De openbare aanklager beschikt over zeer verzwarend materiaal, en twee ge tuigen die verklaringen afleggen die de zaak voor de beklaagde hopeloos maken. De zitting van de jury vangt aan met een stemming; elf leden spreken het „schuldig" uit. Eén, een architect, zich bewust van zijn grote verantwoordelijk heid en niet ten volle overtuigd van de volstrekte onomstotelijkheid van de be wijslast, stemt „onschuldig". En dan be leven wij twee uur lang de worsteling om de oplossing van een probleem die nimmer zal worden verkregen zo lang mensen over mensen recht moeten spreken. Maar wèl begint de twijfel die de ar chitect gezaaid heeft vrucht te dragen. De mogelijkheid van onjuistheid in de getuigenverklaringen wordt erkend, het bewijsmateriaal aanvechtbaar geacht. Herhaaldelijke stemmingen brengen het eindresultaat op elf „onschuldig" ver klaringen. De enige „schuldig" verkla ring komt van de zakenman, die zoals uit zün hartstochtelijk betoog blijkt, hevig in zijn zoon teleurgesteld is, en daardoor de zo nodige objectiviteit mist. Maar eindelijk, na het portret van zijn zoon verscheurd te hebben geeft ook hij zich gewonnen. Lezers schrijven Gemeentebestuur had gelijk Sinds enige tijd staan de nieuwe lan taarns op het Rapenburg en het moet worden erkend, dat de bestrijders van deze vernieuwing ongelijk hebben gehad. De elegante palen en de prima ver lichting vormen een grote verbetering van de vroegere toestand. Thans nog een nieuw wegdek en eni ge verkeersbeperking en het Rapenburg kan weer met trots aan ieder worden vertoond. Met dank vow de verleende plaats ruimte. Leiden W. S. Jongsma Kynologenvereniging „Rijnland" SUCCESSEN TE AMSTERDAM Zondag werd het tentoonstellingssei zoen der Kynologenverenigingen ge opend met de 71ste „Winner-tentoon stelling" in het RAI-gebouw te Amster dam. Ruim 100 honden werden er inge schreven en niet minder dan 24 Neder landse, 8 Engelse, 4 Duitse, 1 Belgische en 1 Zweedse keurmeesters hebben de honden op hun schoonheid beoordeeld. Prof. dr. A. J. M. Holmer alhier had de moeilijke taak op zich genomen om uit de 8 groepswinners de beste hond van de expositie uit te kiezen. Er waren weer veel leden van „Rijn land", die hun honden hadden inge schreven en zij behaalden talrijke suc cessen. De imposante Bobtail van mevr. H. Backx-Bennink uit Reeuwijk. die reeds eerder in de Stadsgehoorzaal veel bewondering afdwong, werd beste van alle Herdershonden en op twee na beste hond van de tentoonstelling. Verdere re- 6utaten waren: Kampioen en beste van hun ras: een Golden Retriever van mevr. C. v. Cre- vel-van Oss, Den Haag, die tevens de Field-trialklasse won, een Basset Arté- sien Normand en een Basset Griffon Vendéen van mevr. P. Gondrexon-Ives Browne, Den Haag. een Poedeltje van mej. N. L. v. d. Kasteele, Wassenaar, een Cairn-terrier en de enige in ons land aanwezig Norwich-terrier van mevr. C. Gravin van Zuylen van Nijevelt Wasse naar en een Japanse spaniel van mevr. B. Pfeiffer-van Riet, Den Haag. Kampioensprijs: een Foxterrier van mevr. H. Visser-Kraayenzang, Den Haag, een Basset van mevr1. P. Gondrexon. Den Haag, een Schotse terrier van de heer J. v. Koolbergen, Boskoop en een Golden Retriever van mevr. C. v. Cre- vel-van Oss. Den Haag. Reserve kampioensschapï 2 Dwerg- poedeltjes van mej. N. L. v. d. Kasteele, Wassenaar, een Amerikaanse Cocker Spaniel van de heer J. Leuering, Lei den, een Amerikaanse Cooker Spaniel van mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voor schoten, een Collie van mevr. C. Croin- Dijkstra, Oegstgeest, een Cairn-terrier van de heer J. Sijthof. Wassenaar en een Boxer van de heer D. L. Onderwa ter, Voorschoten. Uitmuntend: een Greyhound van mevr. M. Donath-Seeuwen, Den Dolder, een Boxer van de heer J. Rührwiem, Leiden, een Boxer van de heer D. L. Onderwater, Voorschoten, twee Ameri kaanse Cocker Spaniels van mevr. R. Woesthoff-Stoker, Voorschoten, een Cairn-terrier van Marian Woesthoff, Voorschoten, een Engelse Cocker Spa niel van mevr. R. Woesthoff-Stoker. Voorschoten, drie Engelse Cocker Spa niels van mevr. P. Wetzel-de Raad, Vin- keveen, een Schotse terrier van mevr. C. C. v. Buuren, Leidschendam, een West Highland White terrier van mevr. J. A. C. van Aken-Taanman, Leiden, een Boston-terrier van mevr. J. H. Baauw- Bodderland, Wassenaar, drie Cairn-ter- riers van mevr. C. Gravin van Zuylen van Nijevelt, Wassenaar, een Foxterrier van mevr. H. Visser-Kraayenzang, Den Haag, een Japanse Spaniel van mevr. B. Pfeiffer van Riet. Den Haag. Zeer goed: een langharige Dashond van mevr. D. P. Wijnands-Damsté, Oegstgeest, een Dashond van de heer H. Strelin, Hazerswoude, een Golden Retriever van mevr. C. v. Crevel-van Oss, Den Haag een West Highland White terrier van mevr. C. C. v. Buuren- Veenenbos Leidsohendam en een Sprin ger Spaniel van mevr. A. C. Hoogewo- ning, Wassenaar. Prof. dr. S. Dresden alhier is be noemd tot lid en voorzitter van de com missie, die dit jaar is belast met het af nemen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van l.o. in het vak Franse taal. De beer W. de Kier te Oegstgeest is be noemd tot plaatsvervangend lid van •leze commissie. Dit, met grote intensiteit en sterk geschreven toneelstuk is door de Ned. Comedie opgevoerd op een wijze die Advertentie grote bewondering afdwingt, waar voor alle hulde aan de regisseur Henk Rigters. Opmerkelijk was de rake ka rakter-uitbeelding van alle gezwore nen, waardoor een volmaakt geheel ontstond. Uitblinkers moeten dan ook gezocht worden onder hen die de gang van za ken het meest beïnvloedden, van wie het meeste actie uit ging. Dat waren Han Bentz van den Berg die van de architect een pracht-creatie maakte. Niet een man die zijn zin wilde doordrijven, maar wiens vasthoudendheid maar één in druk maakt, zichzelf te willen behouden de fout van zijn leven te maken; èn Johan Fiolet, zijn tegenspeler, die als de in zijn zoon teleurgestelde zakenman alléén zijn subjectieve gevoelens liet spreken en aan het slot zo voortreffelijk liet uitkomen dat zijn nederlaag in feite een zelfoverwinning was. Verder Phi lippe la Chapelle, die als de scherpzin nige oude heer zo overduidelijk blijk gaf zijn plaats in dit ensemble nog dubbel en dwars waard te zijn, Johan Rem- melts, uiterlijk èn innerlijk de koele, logisch denkende effectenmakelaar, en Paul Huf als de garagehouder, gespeend van objectiviteit, vervuld van haat jegens het achterbuurtmilieu, waar hij zoveel last van ondervindt. Maar ook Louis Borel, André v. d. Heuvel, Bert van Lingen, Frans 't Hoen, Jurg Molenaar, Eli Blom en Jan Verko ren maakten waér dat er geen onbe langrijke rollen bestaan Het sfeervolle decor van G. v. Eunen en J. Nagel droeg het zijne bij tot deze onvergetelijke opvoering, waarvoor een enthousiast publiek de spelers een minu tenlange ovatie bracht. B. H. Voor de Leidse kantonrechter Evenals tijdens de extra-zitting van donderdag, stonden ook gisteren nog enkele verdachten voor de Leidse kan tonrechter, die een overtreding had den begaan, in de periode van zeer dikke mist en spiegelgladde wegen. De officier van Justitie, mr. E. v. d. Schans en de plv. kantonrechter, mr. W. de Koning, waren zeer verbolgen over het roekeloos rijden van een 32- jarige vertegenwoordiger uit Rotterdam. Deze reed op 31 januari jl. bij zeer dik ke mist op de rijksweg nabij Leiderdorp geruime tijd achter een voorligger aan. totdat het hem begon te .vervelen en hij met grote snelheid ging inhalen. Tot zijn grote schrik zag hij, dat zijn voor ligger niet alleen reed, doch achter een lange file auto's, die langzaam in de mist voortkroop. Inplaats van zich weer rustig te laten terugzakken in de file, gaf verdachte vol gas en poogde al dus op de linkerweghelft rijdende, de autorij voorbij te komen. Plotseling doemde in de mist een tegenligger op, die, bjj een poging om een aanrijding te voorkomen de berm instuurde. Tever geefs, want de auto van verdachte boor de zich in de zijkgnt van de tegenligger. De schade was hoog doch wonder boven wonder bleef het lichamelijk letsel tot enige schrammen beperkt. Verdachte hield een lang betoog om zijn onschuld te doen uitkomen en beweerde o.m., dat hij, toen hij bemerkte, dat het hier een lange file betrof, nog pogingen heeft gedaan om zich daarachter aan te slui ten; door andere automobilisten werd hem dit belemmerd. Getuigen logen straften dit verhaal en met enige zeer scherpe opmerkingen liet de plv. kan tonrechter blijken, dat hij de houding van verdachte niet waarderen kon. Ook de officier luchtte zijn verontwaardiging en eiste f. 150 boete subs. 25 dagen en onvoorwaardelijke intrekking van het rybewijs voor de tijd van 6 maanden. Van deze eis schrok verdachte wel. Hij vroeg uiterste clementie, zou bij intrek king van rijbewijs zijn baan verliezen, aangezien dit hem door zijn werkgever reeds was aangezegd. De plv. kanton rechter wilde hier voor deze keer nog rekening mee houden en liet het, na een ernstige vermaning, bij f. 150 subs. 25 dagen. De twee volgende zaken hadden even eens betrekking op mist en gladde we gen. In de eerste zaak stond terecht een 32-jarige automobilist uit Zoetermeer, die in dikke mist met een snelheid van ca 40 km per uur tegen een uiterst rechtsstaande auto, die moest stoppen, omdat er al een aanrijding had plaats gevonden, was opgereden en deze ern stig had beschadigd. Kneusjes en schade In de volgende zaak stonden twee ver dachten terecht t.w. een 25-jarige bo- terhandelaar uit Zoetermeer en een 40- jarige vrachtautorijder. Op 30 januari bij dikke mist ep glad wegdek was de vrachtautochauffeur nadat hij met zijn auto tegen een andere was opgereden, rustig in de cabine van die andere auto gaan zitten om een schaderegeling te treffen. Hij had zijn auto maar dwars op de sterk hellende afloopweg nabij het viaduct te Zoetermeer laten staan. Ver dachte no. 2 was met zijn auto, geladen met boter en eieren, langzaam komen aanrijden en was. toen de auto van ver dachte no. 1 opdook, bij zijn rempogin- gen tegen deze auto opgegleden. De schade was hoog, vooral omdat vele eitjes tot kneusjes werden gedegradeerd, terhandelaar vrij. Verdachte no. 1 die verstek liet gaan, f. 35 subs. 10 da gen en tegen verdachte no. 2 f. 12 subs. 4 dagen, fn een uitvoerig pleidooi zette de verdediger van de boterhandelaar uiteen, dat zijn cliënt geen schuld had. Deze reed. gezien de weersomstandighe den alsmede de aard van zijn lading, uiterst langzaam. Verdachte no. 1 trof schuld, omdat hij zonder enige nood zaak zijn auto dwars over de weg had laten staan. De kantonrechter kon het hiermede wel eens zijn en sprak de bo- wterhandelaar vrij. Verdachte no. 1 werd conform de eis veroordeeld. Gehoft Daar de verbalisant zich in de kleur had vergist, bofte een vertegenwoordi ger. Hij stond voor het hekje, omdat hij in zijn auto zich niet aan het inhaal- verbod had gestoord. Verdachte voer de aan, dat in het proces-verbaal over een blauwe auto wordt gesproken, ter wijl zijn auto groen is. Deze kleurige vergissing bezorgde hem vrijspraak. Een 20-jarige scholier uit Katwijk kon na zjjn eerste zaak blijven staan. Hij moest nog voor een tweede maal horen, Bouwmeestersbuurt IN DE OMGEVING VAN VIJF MEILAAN Burgemeester en Wethouders hebben besloten aan een aantal ontworpen stra ten tussen de Rooseveltstraat en de Churchilllaan nabü de Voorschoterweg en de Vijf Meilaan de volgende namen te geven: Van der Helmstraat, naar Willem Leendertsz van der Helm (16251675), stadsarchitect van Leiden, bouwer van de Wittepoort, Koepoort, Marepoort, Zijlpoort. Morschpoort en Hogewoerds- poort; Lieven de Keystraat, naar Lieven de Key (15601627), architect en beeld houwer, bouwer van de Vleeshal te Haarlem en ontwerper van de voorge vel van het voormalige Leidse Stadhuis en het GemeenlandshuisPieter Anto- niszstraat, naar Pieter Antoniszoon (eind 16e eeuw), stadstimmerman te Leiden, ontwerper van de bovenbouw van de voormalige stadhuistoren en de toren van de tegenwoordige Lodewijks- kerk; Aerent Bruunstraat, naar Aerent Bruun (plm. 1400) of Aerent van den Doem, bouwmeester van de Dom van Utrecht en na 1409 van de Pieterskerk te Leiden; Zocherstraat, naar Jan David Zocher (17911870), architect en tuin architect, bouwer van het voormalige Amsterdamse beursgebouw en ontwerper van het slotpark te Soestdijk; De Bazel- straat, naar Karei Petrus Cornelis de Bazel (18691923), architect en sierkun stenaar, ontwerper van het gebouw van de Ned. Heide Mij te Arnhem en de Ned. Handel Mij te Amsterdam; Van 's-Gra- vesandestraat, naar Arent Arentsz van 's-Gravesande (plm. 16001662), stads architect van Leiden van 16381654, bouwer van de Lakenhal en de Mare- kerk; Van Banchemhof, naar Jan Ja- cobsz. van Banchem (17e eeuw), stads architect van Leiden, bouwer van de Rijnsburgse poort (1631); Stalpaerthof, naar Daniël Stalpaert (1615—1676), stadsarchitect van Amsterdam, leider van de bouw van het Paleis op de Dam; Vingboonshof, naar Philips Vingboons (16071678), bouwmeester, bouwer van grachtenhuizen te Amsterdam en o.a. het stadhuis te Deventer: Berlagestraat, naar Dr. Hendrik Petrus Berlage (1856 1934), architect, ontwerper van de Beurs te Amsterdam, het Jachtslot St. Huber- tus, Gemeentemuseum te 's-Gravenha- dat de plv. kantonrechter zijn wijze van autorijden niet bewonderde. In de eerste zaak bleek, dat de jongeman in de auto van zijn vader bij het passeren van een motorcarrier weinig acht had geslagen op een hem tegemoetrijdende bromfiets. Toen verdachte de bromfiets zag, schoot hij snel weer naar rechts. Het linkerportier vloog open en de bromfietser kwam daar onzacht mee in aanraking. Na een scherp requisitoir eiste de officier f35 of 10 dagen. De kantonrechter vonniste met f. 30 of 10 dagen. Daarna bleek dat deze verdachte in de Voorstraat te Katwijk, bij een kruispunt geen voorrang had verleend aan een vrachtauto. Verdachte raakte de kluts kwijt en week naar links uit in plaats van te remmen. De vrachtauto moest uitwijken en reed op een beton nen paal. De schade aan dit gemeente lijk eigendom was behoorlijk. Die zal de jongeman nu moeten betalen naast de f. 25 boete welke hem werd opgelegd. De eis was f40 geweest. Loeiende brandweer Een 31-jarige vrachtautochauffeur reed op 2 febr. op een smalle weg te Katwijk toen de brandweerauto hem, met loeiende sirene, achterop reed op weg naar een brand. Verdachte beweer de niets gehoord te hebben, omdat de kisten op zijn auto nogal rammelden. Hij reed rustig verder. Plotseling hoor de hij iets. keek om, zag de brandweer en voerde zijn snelheid zo hoog moge lijk op, omdat volgens hem de brand weer op die smalle weg toch niet zou kunnen passeren en verderop daartoe wel gelegenheid was. De brandweer kwam wat later bij de brand en ver dachte kreeg een proces-verbaal. Ie mand, die naast verdachte had gezeten, kwam vertellen, dat hij ook aanvanke lijk niets had gehoord. De eis was f. 35 of 10 dagen. De kantonrechter was van mening dat verdachte niet de indruk vestigde, dat hij de brandweer opzette lijk had gehinderd en maakte er f. 15 subs. 5 dagen van. In Oegstgeest schijnen vele hondjes erop uit te zijn om de baas of bazin op extra onkosten te jagen. Gisteren was het een bazin, die ervan werd beschul digd. dat zij haar hondje niet onder controle had gehouden met als gevolg dat het loslopende hondje het verkeer op de Marelaan in gevaar had gebracht. De bazin voerde aan dat zij er toch niets aan kon doen. dat het hondje was ontglipt en ervandoor was gegaan. „Ei genlijk had uw hondje hier ook terecht moeten staan, maar ja u is verantwoor delijk voor zijn gedrag. U moet hem straks nog maar eens vermanend toe spreken" aldus het commentaar van de plv. kantonrechter. Na de eis van f. 10 boete was de bazin zichtbaar verheugd, dat zij er met f. 3 van af kwam. Thuis wachtte een hondje op de ernstige ver maning. originele „high bulk" Orlon, gemakkelijk wasbaar, snel droog, in 6 zonnige Rivièra-kleuren Speciale J. M prijs leeftijd 6 jaar (Heine sfgging per mao») De reder Hoogerwerff van het 800 ton metende vrachtschip He- lemar H'' heeft gistermiddag in IJ muiden aan de heer Jan Wijs muller het laagste sleeploon uit de roemruchte geschiedenis van de Nederlandse zeesleepvaart uitbe taald: één gulden! En dan nog wel voor een sleepreis door de Nestor van de Ierse kust afwaar de Hele- mar op de rotsen was gelopennaar de thuishaven. Wijsmuller wilde de concurrentie voor deze sleepreis resoluut opzij schuiven en kwam met dit unieke aanbod. Waarop de reder vanzelfsprekend dankbaar in ging. De beroemd geworden gulden werd overgedragen tegen de pas sende achtergrond van de IJmui- dense haven. ge, brug te Amsterdam; Jacob Romans- straat, naar Jacob Romans of Romanus (17e eeuw), beeldhouwer en architect, ontwerper van het slot Het Loo (1690) en het raadhuis van Den Bosch (1681); Jan Keldermansstraat, naar Jan Kel dermans (overleden 1445), Vlaams bouw meester, o.a. werkzaam in Mechelen, Lei den en Leuven en Jacob van Campen- laan, naar Jacob van Campen (1595 1657), bouwmeester, schilder en beeld houwer, ontwerper van het Mauritshuis en het Koninklijk Paleis aan het Noord einde te 's-Gravenhage en van de Nieu we Kerk en het Koninklijk Paleis te Amsterdam. Waar zijn onze Doden Tijdens de openbare bijeenkomst van de Geünieerde Loge van Theosophen van zondagochtend werd de vraag behan deld „Waar zijn onze Doden?" De Chris telijke godsdiensten en de Theosophie nemen alle het bestaan van een onster felijke Ziel in de mens aan. Maar bij dieper onderzoek houdt verdere over eenstemming op. Voor de eersten is de Ziel een éénmalige verschijning op aarde om na een kort verblijf aldaar, verdoemd of zalig eeuwig te blijven be staan. De Ziel heeft dus wel een begin, maar geen einde. Dit is onwijsgerig, en het standpunt wordt dan gedekt, door de naïve voorstelling, dat bij iedere ge boorte een Ziel geschapen wordt. Dit leerstuk vermag allerminst de grote ver schillen tussen de mensen, de schijn bare onrechtvaardigheden des levens te verklaren. In de Theosophie geldt de Ziel als het innerlijke centrum in de mens, dat een directe verschijningsvorm van het Goddelijke Beginsel in Openbaring is. In aanleg is de Ziel in alle vormen der natuur aanwezig om als mens haar mogelijkheden volledig te gaan ont plooien. In dit Centrum sluimeren dus bij een ieder vele mogelijkheden, welke zich in een proces van geestelijke evo lutie geleidelijk ontwikkelen. Als wij zien, hoe weinig innerlijke groei er in één leven plaats heeft, begrijpen wij, dat de Theosophie voor die evolutie vele levens postuleert. Dit is het leerstuk der Reïncarnatie. Tussen twee levens verkeert de Ziel achtereenvolgens in twee toestanden. De mens is een zevenvoudig wezen. Door vier van haar componenten treedt de drievoudige Ziel, de ware mens. in con tact met de zichtbare en onzichtbare werelden. In de toestand onmiddellijk na de dood ontdoet de Ziel zich van dit viervoud. Hoe snel dit proces verloopt, hangt af van de grofheid dan wel gees telijkheid van het afgelopen leven. Daarop volgt een lange periode van vele eeuwen, waarin de steeds zelfbewuste Ziel, nu bevrijd van de belemmeringen van die vier componenten, zich verdiept in alles, wat haar geestelijke aspiraties in het vorig leven raakte; en in dit proces assimileert de Ziel haar geeste lijke ervaringen in haar wezen, waar door grotere mogelijkheden, geestelijke vermogens tot ontplooiing komen, die in een volgende incarnatie tot uitdrukking komen. De dood, het sterven, vormt de grens tussen leven en rust, een rust, die weldadig voor de ZieL en voor 's mensen groei onontbeerlijk is. Voor de ware mens is dit een tijdperk van rein geluk. Als men van het voorgaande diep over tuigd is, kan men slechts medelijden hebben voor de talloze miljoenen, waar van de één uit onkunde of door vrees voor mogelijke straffen hiernamaals, vrees koestert voor de grote bestaans- wisseling; de 'ander eveneens in on kunde zich zont in de hoop op eeuwige zaligheid, zonder veel te hebben gedaan om die zaligheid te verdienen. De over tuigde Theosoof kent dit niet. Hij weet, dat de onverdroten vervulling van zijn plichten hem in zijn geestelijke groei zal brengen tot vereenzelviging met het Goddelijke Beginsel; dat hij op iedere trap van Innerlijke ontwikkeling dat Goddelijke, ofwel zwakker ofwel sterker vermag uit te dragen; dat hij in be perkte mate zelf dat Goddelijke is. Deze overtuiging verschaft hem steeds de basis voor een zedelijk, d.i. geestelijk, juiste levenshouding vrij van geboden of dogmatiek. DS. J. SIERAT NEEMT BEROEP NAAR WESTERVOORT AAN Onze stadgenoot, ds. J. Sierat, voor heen predikant te Hollandia Nieuw - Guinea), heeft het beroep aangenomen van de hervormde gemeente te Wester voort (Gld.) en bedankt voor het be roep van de hervormde gemeenten te Zundert en Oudenbosch. GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de 2e en 3e Haverstraat. alsmede de Ooster dwarsstraat met ingang van 15 april 1959 voor de duur der bestratingswerken aldaar, zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rfj- en trekdieren en vee, in beide richtingen. IJm. 66 „Paul" maakte proefvaart Gisteren had de proefvaart plaats van de motorkotter IJm. 66 ,Paul", gebouwd voor de heer K. Rote Pzn. te Warmond, h.o. Rederij Klaas Junior, te IJmuiden. Dit schip, gebouwd bij D. en Joh. Boot N.V. Scheepsbouwwerf „De Voor uitgang" te Alphen a. d. Rijn, is het tweede schip van een serie van 3 stuks, welke voor deze rederij in aanbouw is. De hoofdafmetingen zijn: lengte 25.39 meter, breedte 6.20 meter, holte 3.10 meter. Het is ingericht voor de treilervisserij en heeft hiervoor een treilwinch van v. d. Giesen. Een ruime accommodatie is ingericht voor de bemanning. Elke hut is voor zien van elektrische verwarming en warmwater door middel van een buta- gas-geiser. In de kombuis is een buta- gasfornuis geplaatst. In het schip is geplaatst een .Indus trie" dieselmotor, type 5 D 6 met een vermogen van 250/275 pk, geleverd door de Motorenfabriek „De Industrie" te Alphen a. d. Rijn. Als hulpmotor een 20 pk „Samofa" motor. De bouw geschiedde onder toezicht van Scheepvaart-Inspectie te Scheve- ningen. Vanaf 1524 april zal dit schip op de Jaarbeurs te Utrecht ter bezichti ging liggen. OPENBARE KENNISGEVING AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS Burgemeester en Wethouders van Lelden; gelet op het bepaalde ln artikel 112 van het besluit bevolkingsboekhouding. Staats blad 1936, nr. 342; herinneren de bevol king aan haar verplichtingen, omschreven in de artikelen 3 tot en met 16 van ge noemd besluit; brengen als voornaamste ter openbare kennis: le: Dat, behoudens afwijkingen, leder, die ln Nederland nachtrust of ae daarvoor in de plaats tredende rust geniet, onver wijld moet worden opgenomen ln één der bevolkingsregisters; 2e Dat ieder moet worden opgenomen ln het bevolkingsregister der gemeente, waar hij voornemens is duurzaam of voor onbepaalde tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor in de plaats tredende rust te genieten; 3e. Dat in geval van onzekerheid om trent het onder 2e vermelde bijzondere voorschriften gelden; 4e. Dat. behoudens afwijkingen, ieder die Nederland verlaat onverwijld van de be volkingsregisters moet worden afgevoerd; 5e. Dat bij ad res verandering binnen de gemeente de nodige wijzigingen ln het be volkingsregister moeten worden aange bracht. Voorts, in verband met het boven staande a. Dat aangifte van vertrek uit of van verhuizing binnen de gemeente, mondeling of schriftelijk moet geschieden op de dag van. of uiterlijk vjjf dagen na het vertrek (bij het verlaten van Nederland, ten hoogste vijf dagen tevoren) of nk de adresverandering, met opgave van het laatste adres en van de naam der ge meente, of van het land en de plaats waarheen vertrokken en het nieuwe adres (zo nodig met opgave van de naam van het hoofd van het gezin) b. Dat aan de aangever van een vertrek, behoudens bijzondere gevallen, onmiddel lijk een verhuiskaart wordt uitgereikt of toegezonden, welke hem dient als bewijs van afmelding en welke binnen vijf dagen moet worden Ingeleverd bij het bestuur der Nederlandse gemeente ln welker bevol kingsregister de persoon moet worden op genomen; c. Dat ieder, die in de gemeente nacht rust of de daarvoor in de plaats tredende rust geniet en die nog niet ln een bevol kingsregister is opgenomen of die ten on rechte nog in het bevolkingsregister ener andere gemeente is opgenomen, zich bin nen vijf dagen na zijn aankomst in per soon moet aanmelden bij het gemeente bestuur onder overlegging van een pas poort of ander Identiteitsbewijs, indien hij uit een plaats bulten Nederland en van een verhuiskaart of legitimatiebewijzen, indien hij uit een andere gemeente van Nederland is gekomen, tenzij hij overeen komstig de desbetreffende bepalingen is vrijgesteld van aanmelding; d. Dat bestuurders van instellingen, ge stichten of schepen, waarin personen on der enig bestuur inwonen, alsmede hotel houders, pensionhouders en kamerver huurders uiterlijk vyf dagen na de opne ming of huisvesting of na het vertrek, mededeling moeten doen van de geslachts naam en de voornamen van leder persoon, die langer dan veertien dagen ln de In stelling, het gesticht, schip, hotel, pen sion of huis wordt of is opgenomen of ge huisvest, alsmede van leder zodanig per soon, de daaruit vertrekt; e. Dat overtreding van de voorschriften wordt gestraft volgens de wet; f. Dat voor persoonlijke aanmelding en voor mondelinge aangifte voor het bevol kingsregister gelegenheid zal worden gege ven op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 14 tot 15 uur (des zaterdags alleen van 9 tot 12 uur) bij de afd. bevolking der ge meentesecretarie. Stadhuis. Ingang Stad huisplein te Leiden Lelden. 15 april 1959 Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester. J. BooL. F. H. v. Kinschot.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3