14; 16: dag* Frankrijk getroost zich enorme inspanningen voor de Sahara Dode tussen de rails gevonden Ipgericht 1 maart 1860 Vrjjdag 10 april 1959 Vijfde blad no. 29716 Uaar het loont de moeite, want Soustelle trekt reeds een vergelijking met Texas! DE SCHATKAMER VAN DE SAHARA M I DDJE LJ^A NOSE ZEE - />6one •vn)n S rrnrurcir /s'j olieteidmg a «onhMjrpen 3 mogeli jk- Ohejerfng heden vóór olielëidinq van Ld iele Vorig jaar investering van zestig miljard franken (Van onze Pa rij se correspondent) )p een persconferentie in Parijs heeft jques Soustelle die vice-premier in Franse regering is, waarbij hij in het ionder werd belast met de zorgen (r het atoomonderzoek in de Sahara 'verslag uitgebracht over zijn laatste s door de Noordafrikaanse woestijn weden. Soustelle betoogde op zijn be- '1e droge en ietwat professorale wijze Frankrijk niet alleen het recht. ook de morele plicht heeft zich Ier te bemoeien met circa 500.000 lisen, die de ruim twee miljoen vier- pte kilometers uitgemergelde droge jdvlakte van de Sahara bewonen. De hister, die toegaf dat de Franse ex- üsie in deze streken nog maar van de ltste jaren dateerde, sprak zich in Dgst waarderende bewoordingen uit jr de inspannngen die zyn socialis- |he voorganger Max Lejeune zich >r het onderwijs had getroost. Het Van Nelle bëfetellen 1 Advertentie Vervoer met busjes geen oplossing parkeerchaos |tn onze Amsterdamse correspondent) |)penbare lijndiensten met kleine bus- die automobilisten van grote par- Irplaatsen aan de rand van de stad »r de „city" moeten brengen, zijn in mburg een fiasco geworden. De bus- bsten zijn opgeheven. In Amsterdam Ift dit sterk de aandacht getrokken, 'dat hoofdcommissaris H. J. van der lien onlangs heeft voorgesteld een Irtgelyk systeem in Amsterdam in te |ren. Evenals Amsterdam is ook in Ham- rg de parkeerchaos groot. Men heeft tracht verbetering aan te brengen Or de automobilisten te bewegen hun gen op parkeerpleinen in de buiten gen achter te laten en per busje ver- r te gaan naar de binnenstad. Hoofdcommissaris Van der Molen stelt h voor parkeerterreinen te maken tes de Amsterdamse Singelgracht issaukade, Stadhouderskade) en Orts bij de invalswegen, zoals de Haag- I en de Muiderstraatweg. Kleine bus- I zouden dan een lijndienst tussen fe parkeerterreinen en de binnenstad perhouden. tn Hamburg reden de busjes meestal I? en een enkele maal met een of twee gsagiers. Men overweegt nu de bus- tosten zijn stopgezet enige ringlijnen |en laag tarief in te voeren. Veel ver- towen. dat de automobilisten in gro- i getale van de ringlijnen gebruik Den maken, heeft men echter niet. In het Amsterdamse stadhuis zei men „Het is bijzonder moeilijk een auto- Ibilist op andere gedachten te bren- p en dat zullen wij met eventuele Jatregelen goed moeten beseffen. Iemand, die een auto bezit, rijdt met n wagen het liefst tot in het portiek P» zijn woning Hoe krijgt men 0 gedaan, dat hij zijn vehikel op kilo- Iters afstand van zijn reisdoel par- Van Nelle bestellen Advertentie. tepatriërenden uit Indonesië naar V.S. linister Beel deelt als minister van :iale Zaken ad int. aan de Eerste Ka- r mede: iaar aanleiding van de vraag of de «ring nog steeds een herstel van de igratie voor het jaar 1959 tot een ni- m van omstreeks 30.000 personen arschijnlijk acht, kan gezegd worden, deze prognose tot dusver nog in on- doende mate haar bevestiging heeft onden in het beloop van de ingeko- a emigratie-aanvragen, ledurende de laatste maanden ls met me het aantal aanmeldingen voor Igratie naar Canada aanmerkelijk i achter gebleven bij de daaromtrent tijds gekoesterde verwachtingen. Jit is mede toe te schrijven aan de handigheid, dat de Canadese rege- i? op grond van de algemene econo- sche situatie heeft gemeend de - ove- ens onverminderd gunstige - in 9 voor emigranten geldende defini- fe toelatingsvoorwaarden eerst een «r dagen te kunnen bekend maken. Jet is in dit stadium voorts nog moei- een nauwkeurige benadering te ge- van het aantal uit Indonesië gere- Weerden, dat in de loop van dit jaar fler de bepalingen van de Pastore- 'lter Act naar de V.S. zal vertrekken, 'odien de daaromtrent bestaande ver achtingen evenwel juist blijken, zal •i" 1959 - behoudens onvoorziene om- ödigheden - kunnen worden gerekend •leen emigratieniveau van omstreeks «00 personen. vorig jaar hadden zo bijna 18.000 Sa- ha ra-kindertjes haast 500 verschillende klassen bezocht. By de journalisten bleek zo mogelijk echter nog meer be langstelling te bestaan voor de ver schillende economische acpecten van de Sahara en desgevraagd heeft Soustelle ook over dat. onderwerp verschillende cyfers verstrekt. Frankrijk is nu bezig, zo zei hij, alle oases van de Sahara van de nodige elektriciteitsinstallaties te voorzien en voor het einde van 1960 zullen die werk zaamheden zijn voltooid. Bovendien wordt er veel aan wegenbouw gedaan en staan er drie steden op het programma, die uit het niets, of tenminste uit het droge woestzynzand, zullen verrijzen. Soustelle verwachtte ,dat binnen en kele jaren de Sahara aan de volledige Franse behoefte aan petroleum zal kun nen voldoen en hy rekende zelfs al met de mogelijkheid van aanzienlyke leve ranties aan andere Europese landen. In dat verband vergeleek hij de Sahara met Texas. Wat de financiële kanten van de exploitatie betrof, verklaarde de minister, dat van de 74 miljard Franse franken, die in 1958 waren belegd, de Franse staat en Franse particulieren er 60 miljard hadden bijgedragen. In twee gebieden, waar veel petro leum aanwezig is, heeft Frankrijk ook aan buitenlandse maatschappijen con cessies verleend. Bijna 25 procent van de exploitatie is daar nu in vreemde handen, waarbij voor 18,13 procent Eu ropese en voor 5*è procent Amerikaanse maatschappijen zijn ingeschakeld. On der de eerste categorie is de Royal Dutch verreweg de belangrijkste deel genoot van Frankryk bij de winning en exploitatie van Sahara-petroleum. Van Nelle bestellen Advertentie De komende technische voorjaarsbeurs te Utrecht BEZOEK VAN BURGEMEESTER WILLY BRANDT De Westberlynse burgemeester Willy Brandt zal op de eerste dag van de Technische Voorjaarsbeurs, die van 15 tot en met 24 april op de jaarbeurster reinen aan de Croeselaan te Utrecht wordt gehouden, een bezoek aan deze manifestatie van de Kon. Ned. Jaarbeurs brengen. Zyn bezoek geldt voornamelijk de col lectieve stand van een twintigtal West- berlijnse Industrieën, dat in de Juliana- hal een expositie van kapitaalgoederen heeft ingericht. Bijna 1400 firma's uit 21 landen ne men aan de tweede Utrechtse Voorjaars beurs deel. De inzendingen beslaan een netto-expositieoppervlakte van totaal 20.000 vierkante meter. Uit Nederland zijn er 462 inzendingen. Direct hierna komt West-Duitsland met 392 inzendingen, Engeland met 185, de V.S. met 71, Italië met 54, Zwitserland met 36, Frankrijk met 34 en België met 32. Voorts zijn er inzendingen uit Zwe den, Tsjecho-Slowakije, Oost-Duitsland, Denemarken, Noorwegen, Japan, Oosten rijk, Canada, Lichtenstein, Luxemburg, Joego-Slavië, Monaco en Polen. De technische beurs is samengesteld uit een groot aantal groepen, zoals de scheepsbouw, elektrische installaties, machines, gereedschappen en apparaten voor de metaalindustrie, grondstoffen en halffabrikaten, drijfwerken, stoom ketels e.d. De afdeling scheepsbouw neemt een zeer belangrijke plaats in op deze beurs. De Margriethal en een deel van de Bemhard- en Julianahal worden erdoor in beslag genomen. Van Nelle bestellen I Advertentie. Loonbeleid en arbeids verhouding Naar werkweek van 47 uur? Minister Beel deelt aan de Eerste Ka mer mede naar aanleiding van de be groting van Sociale Zaken en Volksge zondheid over dit jaar: Het ontwerpen van een logisch en hanteerbaar stelsel voor de regeling van het loonbeleid, dat zoveel mogelijk re kening houdt met de in het advies van de SER vervatte gedachten en dat te vens beantwoordt aan alle aspecten van de door de regering te dragen verant woordelijkheid voor het sociaal-econo mische beleid, en vervolgens het ont werpen van een wettelijke vorm voor zulk een stelsel, kost veel hoofdbrekens. De fase van het ambtelijk overleg zal dan ook nog geruime tyd in beslag ne men. De minister merkt op, dat de keuze voor een vrijere loonvorming niet af hankelijk behoeft te worden gesteld van het beschikbaar zyn van zulk een alge mene wet. Ook met het huidige stelsel kan de vrijheid worden beperkt of ver ruimd. Dit geldt insgelijks ten aanzien van beperking van de normale arbeids duur. De regering erkent, dat verkorting van de arbeidsduur in de lijn der ontwikke ling ligt opgesloten. Zij kan trachten, de gevolgen voor de nationale economie te verzachten door de verkorting slechts toe te staan in étappes, die voorts niet voor het bedrijfsleven in zijn geheel worden verwezenlijkt, doch gedifferen tieerd naarmate kansen aanwezig lijken om door verhoogde produktiviteit com pensatie te vinden voor produktieverlies en stijging van de kostprijs. Een waar borg, dat desondanks geen beslag wordt gelegd op de nationale middelen, kan zij echter niet geven. De verantwoordelijk heid daarvoor moet blijven voor dege nen, die de geleidelijke verkorting in toepassing denken te brengen. Daarom zou de minister gaarne zien, dat door het georganiseerde bedrijfsle ven centraal en per in aanmerking ko mende bedrijfstak - en eventueel daar binnen per onderneming - alvast over- Pleidooi voor T.H. in het Oosten Gisteren is te Enschede het tweede rapport verschenen inzake de stichting van een instituut voor hoger onderwijs in het oosten van het land. Dit rapport is opgesteld door prof. dr. S. Groenman te Utrecht (tevens hoogleraar te Lei den), prof. ir. R. van Hasselt te Delft en prof. dr. F. van Heek te Leiden. Uit dit rapport blijkt, dat de derde technische hogeschool in Nederland volgens deze deskundigen zal moeten worden ge ïntegreerd in de bestaande opleidingen voor het hoger onderwijs. De voorgestelde technische opleidin gen vertonen een beeld van de normale opleiding tot ingenieur voor de werktuig bouwkunde, de chemische technologie, de elektrotechniek en de technische na tuurkunde. Anderzijds zijn er de sociaal weten schappelijke opleidingen, welke het beeld vertonen van een opleiding van het kandidaatsexamen sociologie, psycholo gie en economie, zoals die elders in den lande ook plaats vindt, terwijl na het kand. examen uitsluitend de mogelijkheid is geschapen voor 't volgen van specialis tische opleidingen. In een nog volgende publikatie wil het stichtingsbestuur zich kwijten van zijn plicht een antwoord te geven op de vraag waarom realisering van dit project in Twente de voorkeur verdient. Van Nelle bestellen l Advertentie Gré Brouwenstein naar Londen, Milaan en Wenen De sopraan Gré Brouwenstein heeft van de Scala te Milaan de uitnodiging ontvangen gedurende de maand mei de vrouwelijke hoofdrol te vertolken in Verdi's „II Trovatore". Zij zal zich naar Italië begeven bijna onmiddellijk na de reeks voorstellingen van Verdi's „Don Carlos", onder leiding van Guilini in Covent Garden te Londen, waarin zij eveeens de hoofdrol zingt. Na Milaan volgt Wenen; Gré Brouwenstein zal in de Weense Staatsopera in een aantal voorstellingen onder leiding van Von Kara jan optreden. Nieuwe invaliditeitswet in voorbereiding Omtrent enige vraagstukken van de sociale verzekering deelt minister Beel naar aanleiding van de begroting van Sociale Zaken aan de Eerste Kamer mede: Inzake de financiële resultaten by de algemene ouderdomswet over 1958 kan de minister mededelen, dat over genoemd jaar het totaal van de uit keringen inclusief administratie kosten ca. f920 miljoen heeft be dragen, terwyi de premieopbrengst ln 1958 rond f 1070 biljoen beliep. De minister deelt mede, dat een wets ontwerp inzake een nieuwe iinvalidi teitsverzekering in voorbere'dir-" is; het vraagstuk van de liquidatie van de huidige invaliditeitswet is thans nog by de S.E.R. in studie. Ook de minister is van oordeel, dat de unificatie der sociale verzekering zo veel mogelyik dient te worden bevor derd. Daarbij dient ook aan een alge mene arbeidsongeschiktheidsverzekering te worden gedacht ter unificatie van de wettelijke regelingen betreffende de ar- beidsverhindering. Intussen is ten departemente de voor bereiding voor de herziening van de wettelijke invaliditeitsverzekering ter hand genomen. Bij de vormgeving der nieuwe inva liditeitswet wordt reeds zoveel mogelijk gestreefd naar een zodanige opbouw, dat zy geen beletsel vormt voor een eventuele, toekomstige unificatie met de wettelijke ziekengeld- en ongevallenver zekering in het kader van een algemene arbeidsongeschiktheidsverzekering. leg wordt gevoerd over de wijze, waarop de gevolgen van het overgaan tot een eerste reductie van de 48-urige arbeids duur tot gemiddeld 47 uur per week zou den kunnen worden ondervangen. Eert prachtige tekening van het voormalige slot Teylingenzoals die te zien is op de tentoonstelling Oud-Sassenheimdie tot en met woensdag wordt gehouden in het gemeentehuis van Sassenheim. Gisteren schreven wij reeds uit voerig over, deze kleine tentoon stelling. die echter een bezoek .en volle waard is. Sassenheim kan trots zijn op deze expositie. (Foto L.D./Vaa Vliet) Identiteit onbekend Tussen de spoorrails, op ongeveer vier kilometer van Holten en circa 16 kilo meter van Deventer is gisteravond laat het stoffelijk overschot gevonden van een vrouw van middelbare leeftijd Er werden geen papieren of voorwerpen gevonden, waaruit de indentiteit of zelfs maar de nationaliteit van het slachtoffer zouden kunnen blijken. Bmployé's van de Spoor wegen en van de Rijkspolitie zijn in eerste instantie uitgegaan van de ge dachte, dat de vrouw heeft behoord tot de passagiers van de internationale trein ScandinaviëHoek van Holland, die 'te 20.21 dit punt passeerde, of de gewone sneltrein uit het noorden, die tien minuten later over dit baanvak naar het westen reed. De baan maakt hier een vrij scherpe 'bocht. Gering letsel Het stoffelijk overschot werd gevon den tussen de spoorstaven van het baan vak Deventer-Holten, waarop de treinen in oostelijke richting rijden. Uit het ge ringe uiterlijk letsel werd in eerste in stantie afgeleid, dat het 'hier geen aan rijding betrof. Te 21.20, dus bijna een uur nadat de sneltrein uit Scandinavië passeerde, meldde de bestuurder van de stoptrein uit Deventer op het station te Holten dat hy „iets op de baan gezien had". Deze 'trein is dus over het stoffelijk over schot gereden. Een volgende trein uit deze richting deed hetzelfde, echter zonder iets bijzonders te merken. In tussen was een onderzoek ingezet en de trein die als derde over dit baanvak zou nyden, heeft dientengevolge 30 mi nuten stilgestaan. Oorzaak onbekend Het stoffelijk overschot werd geborgen te Holten, waar een eerste onderzoek werd ingesteld dat echter geen lioht in de zaak bracht. Het „trein--en locregelingsbureau" te Rotterdam, heeft bij diverse stations navraag gedaan naar eventueel gevon den bagage. Speciaal de twee treinen, die hierbij betrokken kunnen zijn geweest, werden onderzocht, doch er werden geen onregelmatigheden ontdekt. Men tastte hedenmorgen nog in volkomen duister over de toedracht en de oorzaak van het ongeluk. Advertentie. Fusie van Amerikaanse Philips maatschappij Binnenkort zullen informatieve be sprekingen beginnen over een mogelijke fusie van Consolidated Electronics Corp., Philips Electronics, Philips Industries Inc., (alle ondernemingen van de elek tronische industrie) en de Central Pu blic Utility Corp. go is bekendgemaakt door een woordvoerder van het Philips- concern. Laatstgenoemde maatschappij is een holdingcompany te New York. Leden van de Persraad Bij K.B. van 31 maart 1959 nir. 5 zijn gerekend van 1 januari 1959 voor een periode van twee jaren benoemd in de Persraad: a. tot lid-voorzitter: prof. mr. A. J. P. Tammes te Amsterdam, b. tot lid-onidervoorzitter: J. Meyer te 's-Gra venhage, c. tot lid: W. H. van Baarle te Overveen, mr. F. J. H. Bachg te 's-Gravenhage, H. J. van Balen te Was senaar, A. M. Banda te Kollum. dr. E. Diemer te Rotterdam, mr. H. Dikkers te Zwolle. C. M. Dosker te Roermond, L. S. J. Hanekroot te 's-Gravenhage. H. Korte jr. te Amsterdam, J. G. J. Nieu- wenhuis te Rotterdam, drs. W. van Norden te Amsterdam, H. M. van Rand wijk te Amsterdam, H. de Ruig te Heemstede mr. M. Vrolijk te 's-Gra venhage. jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen te 's-Gravenhage. Kampioensbloemen waren gestolen Nog één punt restte Oranje Groen van de kampioenstitel in de tweede klasse van de afdeling Leiden van de Nederlandse Volleybal Bond. Dit ontbrekende puntje waar door de mannen van Van der Pluym onbereikbaar zouden worden voor de concurrenten VVS 3 en Leidsch Dagblad werd na een spannende en zenuwachtige stryd binnengehaald tegen GGV 2. Het werd uiteindelijk een 31-zege en zo heeft Oranje Groen, dat dit sei zoen voor de eerste maal uitkwam in de tweede klasse, zelfs ongesla gen de titel veroverd. Toen men na afloop tot huldiging overging en de woorden van geluk wens vergezeld wilde doen gaan van de traditionele bloemen, bleek, dat dit huldeblyk het gebeurde in de Plesmanlaan was.gestolen! Illllli:illi;i!llllllllllllllll!lllilllllllli!!llllll^ Van Nelle bestellen 1 Advertentie. Dagen van Jan Stender bij Robben geteld (Speciale berichtgeving) Het ziet er naar uit, dat het niet tot een onderzoek van de KNZB in de Sten- der-affaire zal komen. De voorzitter van de KNZB, de heer J. de Vries, heeft zich akkoord verklaard met een voorstel van het Robbenbestuur, dat de Hüversumse Zwemclub eerst ernstig zal trachten de interne moeilykheden zelf tot een oplos sing te brengen. Het merendeel der be stuursleden schynt niet meer achter trainer Stender te staan. In Gooise zwemkringen houdt men er dan ook ernstig rekening mee, dat de Robben- trainer zich uit eigen beweging terug zal trekken. Indien de Robben er echter niet in slagen de moeilijkheden op te lossen, dan zal de KNZB zijn onderzoek beginnen en regelend optreden in het belang van de KNZB. De Robben zwemsters Lenie en Judith de NUs, Greetje Kraan en Atie Voorby hebben in een uitvoerig schryven aan het Robbenbestuur al hun bezwaren tegen de leiding van Stender kenbaar gemaakt, zy hebben nog niet voor hun vereniging bedankt, doch hebben wel de eis gesteld, dat zij onder een andere oefenmeester zullen worden getraind. Binnenkort zal het bestuur daarover een beslissing nemen. f f Nu het mooie weer komt is eensport- of blozercombinatïe de beste, spor tiefste en prettigste dracht voor vader en zoon. Voor hen heeft Coster een zeldzame verrassing, want de echte SUPER RAY-LON pantalons vormen de volmaakte combinatie met een sportcolbert of blazer. Vervaardigd van oersterk super railcord met de ongeëvenaarde eigenschappen: blij vend plooihoudend,krimpvrij, kleur echt en wasbaar. De normale winkelprijs is 25.50 tot 29.75. Maar één dag profiteert U van een ongedacht koopje. Voor deze prachtige SUPER RAY-LON PANTALONS, metof zonder omslag, van super rail cord, in de moderne kleuren groen, lever of grijs, betaalt U één dag voor JONGENS, V ZB 75 8-16 jaar, alle maten voor HEREN Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedljk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. VOETBAL Nederlands Amateurelftal tegen West-Duitsland Het Nederlandse amateurelftal voor de interlandwedstrijd NederlandDuits land op woensdag a.s. te Enschede is als volgt samengesteld: doel: Koers (Hen gelo): achter: Donners (Spel. Enschede) en Claus (Helmondia '55): midden: Wooning (RCH), Van Ierland (Willem 2) en Van Bruggen (DFC); voor: NN, Westra (Ajax), Derks (Spartaan). De Kreek (Feyenoord) en Den Hollander (DWS-Al. Reserves: Lagarde (Emma), Schou- wink (Spel. Enschede), Blom (WW), Ten Hoopen (Quick H) en De Kleermae- ker (Vitesse). KORFBAL Selectiewedstrijd Zondag as. vindt op het terrein van De Danaïden een selectiewedstryd plaats tussen 2 adspirantenploegen. Aanvang 12 uur. Ploeg A wordt gevormd door de meis jes Leny Kukler, Leny Kok, Leny Hasebiroek (allen Crescendo), Geeske Haanstra, Conny Dubbeldeman (beiden Fluks), Mary Lezwyn (KNS) en Hetty Winsenius (De Danaïden) en de jongens Ton Ouwerkerk, Wim Mulder, Ignas de Jong (allen Crescendo), Jan v. Zomeren (Fluks), Gerard Nap, Adxie van Nierop (beiden De Danaïden) en Ko Vavier (KNS). Ploeg B bestaat uit de meisje* Sari de Vink. Gerry v. d. Wilk, Tiny v. d. Rey- den (allen V.O.). Cobie Kooreman, Elsje Klay, Cobie v. d. Pluym (allen De Al gemene) en Margriet Leenen (De Da naïden) en de jongens Harry Vermond, Wlm van d. Berg, Freddy Fillppo (allen V.O.), Jan Philippo (De Algemene), Jaap Hoogbruin, Gerard v. Daaïen (bei den Fluks) en Adrie Regeer (KNS). Sportsplinters De Belg Marcel Janssens heeft gis termiddag de wielerwedstryd Antwerpen -Ougree over 222 km gewonnen in 5 uur 24 min. 55 sec. Op twee lengten volgde onze landgenoot Michiel Stolker. De technische commissie van de Belgische Wlelerunie heeft een voorlo pige selectie gemaakt voor de Belgische ploeg voor de Tour de France. Op ad vies van directeur technique Jean Aerts zyn de volgende zeven renners reeds aangewezen: Marcel Janssens. Jean Brankart, Jean Adriaenssens. Joseph Plankaert. Jos Hoevenaars, Michel van Aerde en Martin van Geneugden. Voor de eerste divisie van de En gelse league is gisteravond een wedstrijd gespeeld. Luton Town zegevierde met 51 over Nottingham Forest. Beide ploegen zijn cupfinalisten!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7