I 1 1 Plannen voor regeling van de kwestie-Herlijn Plechtigheid in Sjinto-tempel was hoogtepunt van Akiliito's huwelijk WEERBERICHT Bruid droeg 12 zijden kimono's met een gewicht van 15 kilo. IEMCO 1 Maison ZURLOH Denkbeelden van Amerikaanse en Engelse parlementsleden Verkoolde resten van jong meisje door postbode gevonden I Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 10 APRIL 1959 No. 29716 De 24-jarige Mitsjiko Sjoda is hedenochtend om tien uur de echtgenote geworden van de 25-jarige Kroonprins Akihito van Japan. De huwelijks plechtigheid van slechts een kwartier in de houten tempel van het keizer lijk heiligdom in het paleis te Tokio betekende een breuk met een eeuwen oude traditie: het ivas namelijk voor het eerst in 2600 jaar dat een meisje uit de burgerij huwde met een lid van de keizerlijke familie. Bij de eigenlijke huwelijksplechtigheid was slechts de opperpriester van 1het Sjinto-heiligdom „Kasjikodokoro" der zonnegodin Amaterasoe aan wezig. Gezeten op een mat naast haar Prins hoorde Mitsjiko Sjoda zwij gend toe, hoe Akihito van een perkamenten rol een boodschap aan de godin voorlas, waarin hij verklaarde dat hij huwde met de vrouw, die aan zijn linkerzijde zat. Het altaar van de godin was voor hun blikken ver borgen achter een bamboescherm. In de hal van de tempel, achter een dik wit zijden gordijn, stonden kamerheren en eredames. Bij de huwelijks plechtigheid zei Mitsjiko geen woord. Haar zwijgende aanwezigheid was voldoende. van hun gevolg rijstwijn dronken, die de hogepriester in een eenvoudige wit porceleinen beker schonk. Miljoenen Japanners konden via de televisie de laankomst en het vertrek van de Kroonprins en zijn bruid kunnen zien, doch de enige getuige bij de eigen lijke plechtigheid was de hogepriester. Leden van de keizerlijke familie (met uitzondering van de Keizer zelf en zijn echtgenote), familieleden van de bruid, de leden van de regering en het parle ment (op de drie communistische afge vaardigden na, die verstek lieten gaan) en honderden andere genodigden zagen vanaf speciale tribunes op het tempel- terrein Kroonprins Akihito, die een wijd gewaad van oranje zijde droeg, arrive ren, spoedig gevolgd door Mitsjiko, die onder een cape van rood damast met een sleep van drie meter, twaalf zijden kimono's droeg, een gewicht van vijf tien kilogram! Haar hoofd was gedekt door een zwarte pruik van menselijk haar, van twee meter lengte Duizenden agenten hielden juichende menigte in bedwang Nadat de Prins het document had voorgelezen, legde de hogepriester zwij gend de rol perkament op het altaar, naast de takken van de heilige sakaki- boom, die Akihito en Mitsjiko tevoren van de hogepriester in ontvangst had den genomen en voor het altaar neer gelegd. In het allerheiligste hadden de ver loofden zich bij hun binnenkomst diep gebogen voor de drie symbolen van het keizerschap: de heilige spiegel, het zwaard en de juwelen. Bij deze sym bolen stonden als offerande rijst, rijst wijn, zeebrasem, groenten, zeewier en fruit. De ruimte van vier bij zes meter werd verlicht door twee olielampen. Nadat het document op het altaar was geplaatst begaf de Kroonprins zich, ge volgd door zijn vrouw, naar de hal van de tempel, waar zij in tegenwoordigheid „AMCO" wasmachines i 149.—. „AMCO" centrifuges i 198.—. NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 De Pants jen Lama naar Peking vertrokken De Pants jen Lama, het door de Chi nese pommunisten gesteunde hoofd van de Tibetaanse regering, is gisteren uit Lhasa naar Peking vertrokken, waar hij het tweede nationale volkscongres zal bijwonen dat op 17 april begint. Dit heeft Radio-Peking bekend gemaakt. Voor zijn vertrek verklaarde de Pant_ sjen Lama, dat de onder zijn leiding staande „voorbereidende commissie voor het autonome gebied Tibet" een aantal besluiten had genomen, die „met de be langen van de Tibetanen overeenkomen". Intussen heeft de Dalai Lama het ge vaarlijkste stuk van zijn reis van de Tibetaanse grens naar de vlakte van Assam achter de rug. Per pony trok hij over de ongeveer 3.500 meter hoge pas tussen het klooster Tawang en het veer tig kilometer verder gelegen boeddhis tische dorp Sang Dzong. Kleden en kappen nam twee en een half uur in beslag Mitsjiko had zich 's ochtends om ze ven uur al naar het paleis begeven, om dat het kleden en kappen meer dan twee-en-een-halfuur in beslag zou ne men. De Keizer mocht de plechtigheid niet bijwonen, omdat hij volgens het strenge hofprotocol nergens aanwezig mag zijn waar hij niet de voornaamste rol speelt. Langs afzonderlijke routes hadden de Kroonprins en zijn bruid zich 's ochtends vroeg naar het paleis begeven, toege juicht door tienduizenden banzi-roepen- de mensen die door 12.000 politieman nen in bedwang werden gehouden. Terwijl honderden televisiecamera's het kleurige schouwspel bij het paleis opnamen, ddbatteercjen de Japanners over de vraag, of Akihito zijn bruid zelf gekozen had of dat zij voor hem was uitgezocht. Een hocggepaatste paleis functionaris gaf vrijdag toe, dat Mitsji ko door de raad van de Keizer was „ont dekt". doch dat de beide jonge mensen de zaak zelf in handen hadden genomen toen men eenmaal een ontmoeting had gearrangeerd. De Kroonprins heeft ver- Bewezen betere regenkleding Alléénverkoop voor Leiden Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot vrij krach tige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 april Zon op: 5.55 uur; onder: 19.29 uur. Maan op: 7.36 uur; onder: 22.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.11 en 17.28 uur. Laag water te 1.03 en 13.26 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's klaard dat hij op Mitsjiko veriefd werd en dat zij hem eerst afgewezen had. La ter had zij echter toegegeven dat hij voor haar „de ideale man" was. De Kroonprins heeft voorts in een in terview de bewering het keizerlijke hof tegengesproken dat het huwelijk „ge regeld" werd en niet zomaar een liefdes huwelijk is (naar verluidt gaf het hof een verklaring van dien aard uit, spe ciaal ten behoeve van diegenen onder de bevolking voor wie het huwelijk van de Kroonprins met een niet-adellijk meisje een vooralsnog te zwaar te ver teren brokje „democratisering" was). „Ik zou het op prijs stellen als de men sen ons huwelijk eenvoudig beschouwen als een naar elkaar toe komen van twee jonge mensen" verklaarde hij dezer da gen aan een journalist. Prins Bernhard en Prinsessen weer thuis De Dakota, waarmee Prins Bernhard en de oudste twee Prinsessen vanuit Italië naar Nederland zijn gevlogen, is gistermiddag omstreeks kwart voor vier op het vliegveld Soesterberg geland. V.N.politiemaclit in de plaats van (le huidige troepen In een resolutie, die door tien demo cratische leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, alsmede door Lord Attlee en vijf leden van het Brit se parlement is getekend, wordt voorge steld, dat een politiemacht van de V.N., de Amerikaanse, Britse, Franse en Rus sische strijdkrachten in Berlijn vervangt. De vervanging zal volgens de resolutie, welke gisteren in Washington en Lon den werd gepubliceerd, geleidelijk kun nen geschieden. Hierdoor zou niet al leen een oplossing voor het probleem- Berlijn kunnen worden gevonden, maar de toenadering tussen Oost- en West- Duitsland zou er eveneens door kunnen worden bevorderd. De V.N.-politiemacht zou kunnen wor den samengesteld uit strijdkrachten van verscheidene landen met uitzondering van die van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. De kosten zou den door de V.N. worden gedragen. Ge heel Berlijn zou onder de verantwoor delijkheid van de V.N. komen. Dit zou betekenen dat de zetel van de Oost- duitse regering naar elders wordt ver plaatst. Nog een voorstel Volgens Dana Adams Schmidt, corres pondent in Washington van de „New York Times" trachten de Verenigde Sta ten de breuk tussen West-Duitsland eü Engeland te helen met een plan dat be ginselen bevat voor de Europese veilig heid en de hereniging van Duitsland. Amerikaanse functionarissen hopen, dat hun formule voor gelijktijdige stappen in de richting van een veiligheidsstelsel en hereniging zowel de Britse als de Duitse eisen kan bevredigen, aldus Schmidt. Het plan, dat zou worden voorgelegd aan de groep van Amerikaanse, Britse, Franse en Westduitse diplomaten die vandaag in Londen zouden beginnen met het opstellen van een gemeenschappe lijke gedragslijn voor de komende con ferentie met de Sovjet-Unie, zou gelei delijke vereniging van Oost- en West- Duitsland voorstaan, te beginnen met meer economische en culturele betrek kingen, vorming van gemeenschappelijke niet-regeringscommissies, toelating van alle politieke partijen in geheel Duits land en vorming van een gemengde Oost-Westduitse commissie ter voorbe reiding van verkiezingen en het sluiten van een vredesverdrag. Elke stap in deze ontwikkeling zou gepaard gaan met maatregelen voor geleidelijke ontwape ning, die hun bekroning zouden moeten vinden in een verdrag tussen Oost en West dat alle deelnemers een garantie tegen agressie geeft. Adenauer gaat brieven schrijven aan Macmillan Adenauer is van plan van zijn vakan tieoord aan het Comomeer uit briefwis seling te voeren met premier Macmillan van Engeland om te pogen de verhou ding tussen beide landen te verbeteren, zo is uit welingelichte bron te Bonn ver nomen. Men acht het onwaarschijnlijk dat de Bondskanselier nog voor de minis tersconferentie in mei naar Londen zal kunnen gaan. Tijdens zijn vakantie zal Adenauer minister Von Brentano van Buitenlandse Zaken en minister Erhard, die Adenauer tijdelijk vervangt, in zijn villa aan het Comomeer ontvangen. Adenauer is gisteren inmiddels per trein in Como aangekomen. Gruwelijke ontdekking bij Axel Lijk met benzine overgoten en verbrand Kroonprins Akihito van Japan en i zijn bruid Mitsjiko Sjoda, die van-1 daag in Tokio in het huwelijk tra- den. gefotografeerd op de tennis baan waar zij indertijd kennis met elkaar, hebben gemaakt In de Catharinapolder, vijf kilo meter buiten de gemeente Axel, juist op de grens met de gemeente Vogelwaarde in Zeeuws-Vlaande- ren, is gisteren het stoffelijk over schot gevonden van een naar schatting 17-jarig meisje. Het lichaam was verkoold op slechts een klein gedeelte der benen na. De jeugdige brievenbesteller Freeken- hout uit Axel ontdekte het lijk, toen hij gistermorgen om half elf per fiets door de polder reed. Hij waarschuwde op een boerderij de inwonende particulier ver pleegster, mej. K. Wouters uit Haarlem. Samen begaven zij zich naar de lugu bere vondst. De luitenant der Rijks politie, C. W. Bloemers, voormalig com mandant in Zeeuws-Vlaanderen, was toevallig in Terneuzen aanwezig. Hij belastte zich direct met de leiding van het voorlopig onderzoek. Ook arriveer den vry spoedig enkele rechercheurs uit Den Haag, die juist die morgen in Wemeldinge waren. Voetsporen Op de plaats van het misdrijf werden voetsporen van mannenschoenen en bloedsporen aangetroffen. Reeds direct meende men te kunnen aannemen, dat de moord elders moet zijn gepleegd, dat het lijk per auto naar de polder is ver voerd en daar in de greppel is neerge legd en in brand gestoken. Hoewel de vlammen het meisje onherkenbaar had den verminkt, kon de politie vaststellen, dat zij o.m. gekleed was in een spijker broek en nylonkousen en slechts een zwarte lage schoen droeg. Voorts werd een ring met een blauwe steen en een medaillon gevonden. Enige verbazing wekte de vondst van een grote reiswek- ker, die bij het opnemen van het stof felijk overschot op de grond viel. Het uurwerk was stil blijven staan op 10.20 uur. Sectie Gisteravond laat arriveerde dokter Zeldenrust, die in het Julianaziekenhuis te Terneuzen de sectie verrichtte. Deze stelde vast, dat de leeftijd van het meisje ongeveer 17 jaar geweest moet zijn. Het werd gedood door een kogel dwars door het hoofd, waarna het lijk met benzine werd overgoten en inbrand gestoken is. Daar in de wijde omtrek geen enkel meisje wordt vermist, ver moedt de politie, dat het slachtoffer uit België afkomstig is. Ook gevonden luci fers zouden daarop hebben gewezen. Van de dader of daders ontbreekt nog elk spoor. „Wij tasten volledig in het duister", aldus mr. G. B. J. van der Dussen, officier van Justitie te Middel burg. Het onderzoek wordt voortgezet in nauwe samenwerking met de Belgische politie. Zomer-actie voor veilig verkeer „Gulden regels" Het Verbond voor Veilig Verkeer gaat deze zomer een grote zomeractie voe ren, die geheel in het teken zal staan van het goede voorbeeld in het verkeer. Gedurende een drietal weken zullen achtereenvolgens aan de voetgangers, de fietsers en bromfietsers en tenslotte aan de motorrijders en automobilisten de „guldens regels" van het verkeer in herinnering worden gebracht op een wijze die gelijkertijd educatief en in structief is. Het Centraal Bureau te Utrecht is thans bezig deze actie, waar- •bü ook de radio-omroep zal worden in geschakeld, voor te bereiden. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Slngel Lelden Olro n0 51055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Japanse Kroonprins vanochtend gehuwd LEIDSCH DAGBLAD Veldmaarschalk Montgomery heeft een bezoek gebracht aan de Britse premier MacMillan om besprekin gen te voeren over zijn komende bezoek aan Moskou. Bij het verla ten van Downing street 10 had hij niet alleen een escorte van politie maar ook van een groot aantal nieuwsgierigen DE KABINETSFORMATIE PROF. VAN BERKUM MINISTER ECON. ZAKEN? (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur heeft vanmor gen de heer H. A. Korthals (VVD) ontvangen wie hij de ministersforte- feuille van Defensie heeft aangebo den, hoewel de heer Korthals de voor keur zou geven aan Verkeer en Wa terstaat. Eventueel zou minister Van Aartsen (AR), die thans aan het departement van Verkeer en Water staat zetelt, verhuizen naar Defensie. Hieromtrent is vanmorgen in het ge sprek van ruim een uur tussen de formateur en de heer Korthals echter niets beslist. Vervolgens heeft de formateur van morgen mr. P. A. Blaisse <KVP) ont vangen, met wie hij heeft gesproken over een eventuele nieuwe ministers portefeuille voor Europese Zaken en Buitenlandse Handel. Hierover zou ech ter pas worden beslist na terugkeer van minister Luns uit New York. Vanmiddag heeft prof. De Quay ook nog een gesprek gevoerd met dr. C. P. Hazenbosch (AR) over de bezetting van de ministerszetel voor Sociale Zaken. Voor dit gesprek was de heer Hazen bosch, die vice-president is van de Raad van Europa, hals over kop uit Straats burg naar ons land teruggekomen. Voor vanmiddag vier uur had de kabinetsformateur een afspraak met prof. dr. P. P. van Berkum, hoog leraar in de economie aan de Katho lieke Economische Hogeschool te Til burg. Het ligt voor de hand dat hem de portefeuille van Economische Za ken is aangeboden. In 1952 heeft ook dr. Drees prof. Van Berkum gepolst voor Economische Zaken, maar toev heeft hjj een portefeuille geweigerd. Hoogstraat - Lelden Advertentie KUNT U MORGEN f 124.- MISSEN? Dan kunt u morgen al gekleed gaan in een feilloos passend costuum dat alle positieve kanten van uw persoon lijkheid naar voren brengt: een Brixon-costuum! Voor 124,Iggt u al beslag op het geheim van zelfbe wust, mannelijk optreden. En u weet hoeveel gewicht een dominerend uiter lijk in de maatschappelijke weegschaal kan leggen! Kies dus morgen nog een Brixon-costuum en zet die 124,gul den in voor méér distinctie, méér mannelijk allure. Voorjaarsmode 1959! Alleen Brixon geeft u de garan tie van herenmode op niveau: blijven de pasvorm, blijvende distinctie!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1