Valkenburg nam nieuwe [en Bijbel" - 6 lokalen „School met in gebruik Een „dubbeldekker" kan problemen van onze haringvisserij oplossen lo o O PeekgCloppenburg I lurgemeester droeg gebouw over an liet dankbare schoolbestuur - bettiifenj kwaliteit prijzen Beroep van visser is nog altijd te zwaar: dekwerk automatiseren pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 april 1959 Zesde blad no. 29716 l inspectie Leiden zijn voor 1960 maar lien nieuwe schoollokalen beschikbaar Jet was gisteren een feestelijke dag voor Valkenburg als geheel voor de Vereniging voor Christelijk onderwijs in het bijzonder. De (we school aan de Broekweg kon geopend worden. Vorig jaar ds betrok men drie klassen van deze school met als gevolg dat de llingen over twee gebouwen verspreid zaten, maar spoedig kwam toestemming ook de andere drie lokalen te bouwen, die dan gisteren jneens in gebruik konden worden genomen. Men deed dan ook de gehele school nieuw was en vergat daarbij dan maar dat er jls een jaar in een gedeelte is gewerkt dat was dan onofficieel, ^eerste grote vreugde bij allen omdat de gemeente en de vereniging l modern schoolgebouw rijker is geworden en tevens omdat de (stelijke kleuterschool, die sinds vorig jaar in de vrijgekomen loka- jvan de oude school is gehuisvest, nu uitbreidingsmogelijkheden jft, welke mogelijkheid men, blijkens een eergisteren ingediend ver- |i bij het gemeentebestuur, direct wil benutten. feestelijke bijeenkomst ter opening de school was belegd in de zaal van hervormde kerk. Ds. Lekkerkerker, Bitter van het schoolbestuur sprak welkomstwoord. We verkeren op dit lent in een impasse, aldus spreker, kt wij een nieuwe school gaan ope- die nog niet ons eigendom is. Om bestuur uit die impasse te helpen, He voorzitter gaarne het woord aan emeester Van der Have. Deze sprak feerst een woord van dank aan allen Imedegewerkt hebben aan de tot- Hkoming van de school. In het bij- ler dankte hij ook het schoolbestuur; fcstaat altijd een band tussen het ge- ötebestuur en het schoolbestuur: de liciële. In Valkenburg is er ook een l van goede verstandhouding en van rouwen, hetgeen bijzonder prettig op de lange weg die afgelegd moest Sen om tot verwezenlijking van de ten te komen. Vervolgens schetste gemeester de gang van zaken bij irbereidlngen. f is veel geconfereerd voor er toe- iming kwam drie lokalen te bouwen, achtig het spreekwoord „Beter een ei dan een lege dop" heeft men drie klassen aanvaard in de hoop men ook by het ministerie dat an- I spreekwoord zou kennen: „Wie A imoet ook B zeggen". Het heeft wel i geduurd maar de „B" is toch ge- aarne droeg het gemeentebestuur rop de school over aan het school uur, ten teken waarvan de burge- Bter ds. Lekkerkerker de sleutel faandigde. Ds. Lekkerkerker aan- fdde het gebouw, daarbij zijn grote k uitend aan Burg. en Wethouders aan de raad voor alle medewerking, waren niet bang voor bemoeizucht jevoogding toen het gemeentebestuur bood de zorg voor de bouw van de Jol op zich te nemen; wij accepteer- gaarne de aangeboden vrienden- li. Er ontbreekt nog een handenar- Uokaal aan de school, om nog maar pijgen van een gymnastieklokaal, al- spreker, maar wij willen niet mop- in en dankbaar zijn voor wat we ben. oven de ingang zal de naam van de ooi aangebracht worden: „School met (Bijbel", een naam, die precies weer- It wat de school wil zijn. OP HET JUISTE MOMENT ervolgens sprak de heer Bogaard, in- [teur van het lager onderwijs in de (ectie Leiden. Spreker had juist voor vertrek naar Valkenburg een circu- getekend voor alle gemeentebestu- en schoolbesturen in de inspectie, irin gevraagd wordt of er nog wen- zijn. Spreker dacht niet dat er uit kenburg gevraagd zou worden naar nieuwe school. verigens Is Valkenburg op het juiste it in het bezit van de nieuwe gekomen, want er zijn voor 1960 inspectie Leiden slechts tien nieu- talen beschikbaar ter vervanging (oude lokalen. b men weet dat er in deze inspectie I schoollokalen zijn, waarvan er vele i die alleen maar goed zijn voor de •P, begrijpt men wat dit wil zeggen. is dus droevig gesteld. Van een han- ■rbeidlokaal zal dus voorlopig wel Is komen, aldus spreker, maar blijf 1st aandringen op een gymnastiek- »al. Er zijn in de inspectie Leiden van dergelijke lokalen nodig. Daar- I staan er 27, die geschikt zijn, en 34 ongeschikt zijn; 39 lokalen zijn er I helemaal niet. Iet een hartelijke gelukwens besloot eker zijn toespraak. 'ervolgens voerden de oud-burgemees- 1 van Valkenburg, de heren De Wil- en Van der Harst het woord. De laat- vond dat Valkenburg in vergelijking I zijn huidige gemeente Ooltgensplaat i benijdenswaardige positie inneemt. Wethouder Ouwersloot stak vooral een lm op de hoed van de burgemeester, f wie hij een extra applaus verzocht 'Verband met zijn onvermoeide wer- I voor de school. Voorts deelde hij Öe dat er misschien nog wel een weg I om binnen niet al te lange tijd tot bouw van een gymnastiekzaal te ko men. Ds. Langeler, voerde het woord namens de geref. kerkeraad en bood daarbij een voorzittershamer aan en na mens de chr. kleuterschool. De heer Van de Broek vertegenwoordigde, de her vormde gemeente, daarbij een bijbel in de nieuwe vertaling aanbiedend en voeg de daar als wethouder nog enkele woor den aan toe. De heer Van Klaveren sprak namens de Geref. Schoolvereni ging uit Rijnsburg. ALS EENHEID BEGINNEN Het hoofd van de school, de heer Ant. van den Berg, verklaarde dat het perso neel zeer verheugd is met deze school. Aan al het gesjouw en geploeter is nu een eind gekomen en morgen, aldus spr., kunnen we als eenheid beginnen. Dit betekent tevens een afscheid van de kleuterschool, waarvan hij het per soneel dankte voor de prettige samen werking. De leidster van de kleuterschool haakte daarop in en zeide dat deze sa menwoning uitstekend is bevallen. „We voelen ons nu wel een beetje on beschermd achter gelaten", aldus spreekster, die besloot met het voorle zen van een gedichtje, waarin de kleu ters hun spijt betuigen over het vertrek van meester Van den Berg. Tot slot sprak een vertegenwoordiger van de fir- Advertentle. ENGELSE GIN Pq'O Per literfles f 6,95 VOLLEYBAL In het Gymnasium wordt hedenavond om 8 uur de volleybalwedstrijd VVS VPSV gespeeld. Het prachtige nieuwe gebouw, met links de nieuwe vleugel. (Foto L.D./Van Vliet) ma die de schoolmeubelen had gele verd en hij bood een klok aan. Ds. Lekkerkerker sloot hierna de bij eenkomst met het voorlezen van enkele verzen uit Pslam 115 en Psalm 78. Hij bood daarna de sleutel van de school weer tijdelijk aan aan burgemeester Van der Have met het verzoek de school daarmee officieel te willen openen. Hierop begaf het gezelschap zich naar de school, die nadat zij geopend was, be zichtigd werd. Ieder was verrast door de prachtige bouw en inrichting. Men kan hier spreken van een zeer moderne school, waarin licht en lucht in ruime mate binnen kunnen dringen. Valken burg is een prachtige school rijker ge worden Advertentie Junior sportcombinatles - P&C topprestaties SPORTCOLBERTS Zuiver wollen tweed in moderne Italiaanse streepjes; vlot juniormodel, met rugceintuur 14 jaar 3€»yS TERLENKA PANTALONS Nieuwste, smalle bebop-snit, bijpassen de ceintuur met gesp 14 jaar NIAGARA PLASTIC Extra sterke junior kwaliteit, gelaste naden 14 jaar Alle artikelen met kleine stijging per maat U/eio&imodeolea&aS- TiO tcfpteJtaUas J. G. de Wit kwam met een revolutionair plan naar het F.A.O.-congres te Rome (Van onze speciale verslaggever) Rome, april. Jan de Wit, inspecteur voor de scheepvaart in IJmuiden, heeft in de zich al in een prachtig zonlicht koesterende „eeuwige stad", blijkbaar geïnspireerd door het ferme optreden van zijn voorouders, op het internationale congres van de FAO over de bouw van vissersvaartuigen meteen maar gezorgd voor een ferm plan, dat in de Nederlandse drijfnetvisserij een ware revolutie teweeg zou kunnen brengen. Een plan voor de bouw van een treiler met een voor Nederlandse begrippen ongewoon uiterlijk. Een schip, dat zowel met het treilnet als met het drijfnet naar de visgronden kan trekken en waarmee het gehele jaar kan worden gevist. Een treiler met een soort van glijbaan op het achterschip te vergelijken met het „gat" in het achterschip van het walvismoederschip „Willem Barendsz" en met hydraulisch gedreven rollen aan bakboord en stuurboord op het voor schip. De glijbaan dient voor het halen en overboord zetten van het treilnet en de hydraulisch gedreven „geesterollen" voor het halen en schieten van de vleet. Het schip zou zesendertig meter lang en acht meter breed moeten worden en voorzien moeten zijn van een „tent deck", zodat de bemanning niet meer op het open dek zou behoeven te werken Het plan van de heer J. G. de Wit is vanzelfsprekend nog maar een plan, een briljant idee, geopperd om de dis cussie over de drijfnetvisserij tijdens dit mammoetcongres in de schaduw van het eens zo machtige Forum Romanum op gang te brengen. En er is al over gesproken. Het kreeg bijval en er wer den opmerkingen gemaakt, die het plan technisch verder zouden kunnen ver volmaken. Zo stelde de Duitse ingenieur Birkhoff voor om de glijbaan of „slip way", die ook wordt toegepast op de Russische fabriekstreilers en op de Duitse fabriekstreilers „Heinrich Meins", Karl Kampf" en „Sagitta" niet liniaal- recht naar de commandobrug te laten lopen maar schuin naar bakboord of naar stuurboord, zodat de brug dan naast de glijbaan zou kunnen worden gebouwd, hetgeen de bouw van het schip compacter zou kunnen maken. Een nadeel van deze revolutionaire treiler werd door de heer J. G. de Wit zélf aangevoerd: als gevolg van de op bouw en het tentdek wordt het schip 5.35 meter hoog, zodat het zeer veel wind zal vangen De problemen De traditionele Nederlandse haring vloot vist van mei tot en met december. Dat veroorzaakt sociale en economische problemen. Het schip kan in de periode van december tot mei niet rendabel wor den gemaakt. De bemanning komt zon der werk. Het in de vaart brengen van het zgn. combinatie-schip, de treiler, die zowel met zoute haring en met verse haring en vis thuiskomt, heeft deze pro blemen ten dele opgelost. Dit schip is niet geschikt voor het uitoefenen van de vleetvisser ij. De vissery met de vleet alléén is ech ter uitermate duur. Reders met twee of drie loggers kunnen daar nauwelijks aan meedoen. Er is daarom een tendens waarneembaar, die leidt tot het ont staan van grote rederijen met een flinke vloot. En de andere tendens is het zoe ken naar wegen om de treil- en vleet- vissery efficiënt en economisch verant woord te combineren. In Duitsland heeft men het geprobeerd met een „Vader en zoon combinatie", een grote motor voor de treilvisserij en een hulpmotor voor de vleetvisserij. Voor de rederij Jacob den Duik wordt bij Boot in Leiderdorp een treiler gebouwd met twee motoren van 500 pk, die af zonderlijk gebruikt kunnen worden. En het plan van de heer J. G. de Wit is een nieuwe stap op de waarschijnlijk nog lange weg naar de bouw van een schip, dat onder alle omstandigheden kan vissen en voor alle soorten van vis serij, die Nederland kent, geschikt is. Zevenhonderd kantjes Het is een merkwaardig schip om te zien. Het kan zevenhonderd kantjes haring aanvoeren, die in een diep ruim kunnen worden opgeslagen. Het heeft een geïsoleerd visruim voor het ber gen van de verse zeevis. De brug staat ver over de midscheeps op het voor dek. De machinekamer ver over de midscheeps op het achterdek. De be manning is op het voorschip gehuis vest. Het werkdek ligt van de kiel ge rekend 3.20 meter hoog en wordt over dekt door het „tentdek". Het zou een schip worden, dat aan knoopt bij de opdracht van dit congres om niet uitsluitend te komen tot de bouw van prachtige, zeewaardige en doel matige vissersvaartuigen, maar ook het lot van de bemanning, dat dikwijls en r - J'. - jS.'i -• Strijd tegen de opstandelingen Indonesische oorlogsschepen hebben in het begin van deze week concentraties van opstandelingen aan de westkust van Tapanoeli in Noord-Sumatra gebom bardeerd, aldus de voorlichtingsdienst van de Indonesische Marine. Talrijke doelen werden vernietigd, zo wordt gezegd. SURINAAMS HARTPATIËNTJE MAANDAG NAAR ONS LAND Het Surinaamse hartpatiëntje Ingrid, waarvoor een inzameling is gehouden om geneeskundige behandeling in Ne derland mogelijk te maken, zal maandag naar ons land reizen. Het is nog niet bekend, wanneer het andere patiëntje, Eddy, zal vertrekken. De jeugdinzame- Ling heeft f. 50.000 Ned. guldens opge bracht. Advertentie. Velen zullen zich misschien al eens afgevraagd hebben wat er toch wordt gebouwd achter die metershoge afraste ring op het grote terrein, omsloten door de Golfbaan. Prinses Beatrixstraat, Albert Verweijstraat en Hoogwakers- boschstraat te Noordwijk aan Zee. Het is een huishoudschool, uitgaande van de stichting „Stichting Christelijke Nijverheidsschool Noordwijk" dus een soort onderwijs, dat Noordwijk nog niet kent. Veel kinderen gaan nu naar de huis houdschool te Katwijk of te Leiden, maar binnenkort zal men dus de meis jes met de keurige witte schortjes en kokette mutsjes ook in ons dorp zien. De school, die gebouwd wordt onder architectuur van de architecten M. Dijkerman en W. Swomle te 's-Graven- hage en waarvan de aannemer is de firma Jac. van Riet te Leiden wordt gebouwd in een V-vorm. waarvan de punt ligt bij het kruispunt Prinses Beatrixstraat/Golfbaan. De vleugel langs de Beatrixstraat heeft twee verdiepingen met de ramen op de zuidkant, HU bevat beneden een zeer ruime hal. die bij feestelijke gele genheden als aula dienst kan doen, met trappenhuis, toiletten en portiersloge en vier vertrekken, bestemd voor archief, administratie, kamer directrice en kamer leraressen, terwijl men op de verdieping twee naailokalen. een theo rielokaal, leermiddelen berging en pas kamer aantreft. De andere vleugel is gebouwd langs de Golfbaan en heeft hierop uitzicht, daar de keuken niet op de zon mag liggen. Deze vleugel bevat behalve het lokaal, bestemd voor keuken en huishoudelijk werk nog het was- en strijklokaal, eet- ruimte, provisie en droogruimte. Op het mooie ruime terrein, dat van een fraaie tuinaanleg zal worden voor zien. zal het vriendelijke gebouw stellig goed tot zijn recht komen en een ver fraaiing van ons dorp betekenen. Hoewel de school dan nog wel niet klaar zal zijn. is het toch de bedoeling om in september te gaan beginnen. Tot directrice van de school is be noemd mej. M. Booy, adjunct-directrice van de Chr. Huishoudschool te Zwyn- drecht. vooral in de wintermaanden óók 's zo mers is het vaak geen pretje om op het open werkdek te werken zeer hard is, te verzachten. Op de treiler van de heer De Wit, een schip dat wy gemakshalve maar „Jan de Wit" noemen, werkt de bemanning dus benedendeks Dekwerk automatiseren Over dat laatste, het lot van de be manning, heeft de Duitse professor Andres von Brandt trouwens reeds interessante opmerkingen gemaakt. „Wy hebben nu prachtige mogelijkhe den voor het testen van vissersvaar tuigen. Steeds verder vervolmaken wfl onze schepen. Steeds meer kunnen de schepen vangen. Maar hoe staat het met de vissers? En ik bedoel dan niet speciaal de huisvesting van de vissers. Dat is op de nieuwe schepen over het algemeen wel in orde, hoewel ook dat nog beter kan. Ik bedoel de wijze, waarop de vissers nog altijd hun werk moeten doen. Zwaar werk onder harde en gevaarlijke omstandigheden. In de fabrieken doet men van alles om de arbeid voor het personeel zo licht en zo aantrekkelijk mogelijk te maken. In het visserijbedrijf gebeurt op dat ter rein vrijwel nog niets". Professor Andres von Brandt pleitte niet voor „muziek tijdens de arbeid op dek", hoewel, waarom eigenlijk niet? Hy pleitte voor de automatisering van de handelingen, die nodig zyn om het zware en met vis gevulde net aan dek te krij- gen en het lege net over boord te zetten. De benodigde handkracht voor dit werk zal in de toekomst tot een minimum moeten worden beperkt, zodat het be roep van visserman tenslotte niet langer meer tot de zwaarste beroepen ter we reld zal worden gerekend. Hy noemde het toepassen van de auto matisering op de vissersvaartuigen nood- zakelyk, ook al uit economische motie ven. „Zonder vissers kunnen er geen schepen naar zee". Daarop wees ook de Schot Dickson, die opmerkte, dat in zijn land het probleem van het aanwerven van vissers voor de schepen elgenlyk nog moeilijker is op te lossen dan het bouwen van nieuwe schepen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17