Frondizi behoudt wankel evenwicht tussen vakbonden en strijdkrachten ggi-betiffiao: hoge IOM ja7\ Zelfs zijn tegenstanders schuiven overneming van zijn verre van benijdenswaardige positie Sterke peronistische invloeden achter de schermen der regering kwaliteit prijzen Regenkleding Burgemeester van Oost-Berlijn ageert in Zweden tegen de NAVO Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 10 april 1959 Derde blad no. 29716 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Buenos Aires 1 .toen werden de stakingen zo veelvuldig, dat de politie haar vuurwapens ging gebruiken. De semana tragica (de tragische week) kwam, waarin vele doden vielen. Hoewel de president de autocratische methodes van zijn voorgangers gelaakt had, maakte hij nog méér gebruik (of misbruik) van zijn recht tot interventie. Hij zelf verrijkte zich niet, maar de horde aanhangers in het ambtelijk apparaat ging zich te buiten aan een orgie van corruptie en vriendjes politiek, die iedereen, ook de beste elementen in de radicale partij, misselijk maakte.De peso kelderde, de arbeiders waren gedesillu sioneerd en gaven de president de schuld van de stijgende kosten van levensonderhoud. De radicalen hadden hun kans gemist. Zo hing er opnieuw een revolutie in de lucht, een nieuwe worsteling tussen Argentinië's traditie van caudillo's (persoonlijke leiders) en zijn hang naar een regeringssysteem dat het gehele volk zou bevredigen. Het eerste gevolg was een conservatieve reactie!" leden, het latent conflict tussen „por- tenos" en „gauchos", d.wz. het unita- ristische Buenos Aires tegen het federa listische platteland, de conservatieve oligarchie tegen de vrijzinniger midden stand, de ordezucht van het leger tegen wat de militairen als anarchistische tendensen van de arbeiders zien, het streng-vaderlijke caudillisme tegen ro mantische vrijheidszucht. En bij gebrek aan een partijenstelsel, waarin ideeën en belangen elkaar op het politieke plan zouden kunnen ontmoeten of bestrijden, wordt het lot van de Argentijnse rege ring niet door parlementaire maar door buiten-parlementaire krachten beslist. In Argentinië's huidige crisis staan twee van die buiten-parlementaire krachten tegenover elkaar: de strijd krachten en de vakbonden. De groep leger- en marine-officieren onder Aram- buru en Rojas beschouwen zich als de belichaming van de anti-peronistische revolutie, willen die revolutie zuiver houden, verwijten Frondizi pacteren met de peronisten, eisen vooral een strenge economische sanering van het land. De vakbeweging vecht voor het behoud van de (veelal overmatige privi leges), haar door het regime Peron ge schonken, voert echter ook begrijpelij kerwijze actie tegen de haast ondraag lijke lasten, die Frondizi's soberheids- politiek op het huishoudboekje van de kleine man legt. Baatzucht en corruptie Dat er in de vakbeweging enerzijds een communistische-peronistische coa litie tot stand is gekomen, die troebele politieke doeleinden nastreeft en ander zijds een leiderskorps opereert, dat voornamelijk op persoonlijk financieel gewin uit is (behalve dan bij de com munisten) wekt weinig sympathie voor het syndicale streven. Maar aangezien persoonlijke baatzucht ook in het leger en in de regering geen onbekend ver schijnsel is, mag men daar niet te zwaar aan tillen. Wat ons als corruptie tegen de brave borst stuit, is in Zuid- Amerika een particulier initiatief tot humanisering van de harde maat schappij. Op de Plaza de Mayo brandt ook de eeuwige vlam ter herdenking van Argentiniës grote vrijheidsheld: generaal José de San Martin, die tezamen met Simon Bolivar Zuid- Amerika van de Spanjaarden be- vtijdde. Bolivar bleef in de politiek. De San Martin zei: „Mijn beloften zijn vervuld, deze landen zijn nu onafhankelijklaten zij hun eigen regeringen kiezen Labiele democratie Dit beeld bevat zoveel kenmerken van de hedendaagse Atgentijnse situatie, roept zoveel actueel dreigende mogelijk heden op, dat men er haast het huidige regime van president Frondizi in zou herkennen. In werkelijkheid zijn het snapshots uit de twee ambtstermijnen (19161922 en 19281930» van president Hipolito Irigoyen, stichter van Argen tinië's radicale party, die zyn land na een lange reeks van militaire en con servatieve caudillo's voor het eerst een democratisch regime schonk. De rechtse revolutie, die er in 1930 een eind aan maakte, werd geleid door een groepje officieren. Onder hen be vond zich een zekere kapitein Juan Do mingo Peron. Vijftien jaar later, was die kapitein generaal geworden. En ook president van Argentinië. De kapitein van rechts werd een caudillo van links, steunende op de „descamisados", het hemdloze proletariaat. Het duurde tien jaar voordat de strijdkrachten onder leiding van de generaals Aramburu en Lonardi en de admiraal Rojas opnieuw ingrepen en de dictator op een Para- guayaanse kanonneerboot de balling schap injoegen. In hun voorlopige rege ring van twee jaar bereidden zij loyaal de terugkeer der democratie voor. Maar reeds een jaar na de presidentiële verkiezin gen, die Frondizi op de stoel brachten, doet een sociaal-economische crisis die democratie op haar grondvesten schud den; drijft staking op staking de rege ring haast onafwendbaar naar steeds harder tegenmaatregelen. Zal de droeve geschiedenis van Irigoyen zich her halen? Frondizi contra Balbin Wie met Westeuropese maatstaven en definities de Argentijnse politiek zoekt te doorgronden, tast in het duister. Christen-democraten, moderne libera len, sociaal-democraten vormen slechts theoretiserende splintergroepen. De enige herkenbare party van belang is de communistische, die ongeveer 15 per cent van de arbeiders achter zich heeft. Van een systematisch politiek pro- gramma-beleid is eigenlijk geen sprake bij Argentinië's grootste groep, de ra dicalen, een soort onduidelijke vrijzin nig-democraten, die bijna alle zetels in het parlement bezetten. Zfj zijn door persoonlijke rivaliteiten gesplitst in de „pueblo'-radicalen van Balbin en de „intransigente" radicalen van Frondizi. Die splitsing ontstond toen de ambi tieuze Frondizi de eerste man Balbin op zy duwde, met de peronisten pacteerde en met hun stemmen president van de republiek werd. Voor die stemmen heeft Frondizi een prijs betaald. Er bevinden zich vrij wat peronistische adviseurs in zijn omgeving, de belangrijkste, Frigerio,. heeft buitengemene invloed. Nog «steeds ruilen Frondizi en Peron nauwkeurig gedoseerde wederzijdse concessies. Nog steeds reizen tussenpersonen van Buenos Aires naar Ciudad Trujillo in de Domi nicaanse republiek, waar Peron dan even zijn amourettes onderbreekt om politieke parolen van steun of oppositie mee te geven voor zijn aanhangers thuis, die in de peronistische vakbon den (de „62" geheten) meer dan de helft van de Argentijnse arbeiders geor ganiseerd hebben. Allerlei tegenstellingen Geen gangbare scheidslijnen beheer sen de Argentijnse politiek, maar andere tradities en andere tegenstellingen doen het: erfenissen van het koloniaal ver- Tussen hamer en aambeeld van leger en vakbonden zetelt nu de regering- Frondizi en de slimme president heeft zoh duivels plezier in de weergaloze handigheid waarmee hij de ene partij tegen de andere uitspeelt, dat hy ge vleid glimlacht wanneer men hem met Macchiavelli vergelijkt. Weliswaar heeft hij de laatste tyd wat meer beschutting tegen de stormloop van de vakbonden bij het leger moeten zoeken, maar hij is er heilig van overtuigd, dat hij straks zijn evenwichtspositie kan herstellen. Kan hij dat? Er wordt gemompeld dat de groep Aramburu-Rojas klaar zou staan om in te grijpen en admiraal Rojas heeft inderdaad kortgeleden een scherpe waarschuwing aan Frondizi ge publiceerd. Liever niet Toch geloof ik niet, dat de militairen trappelen van ongeduld om een staats greep te ondernemen. Zij voelen er weinig voor een constitutionele presi dent omver te stoten. Zij weten, dat Frondizi haast onvoorwaardelijke poli tieke en economische steun van de Ver enigde Staten geniet. Zij weten ook, dat zy een sociaal-economische sanering slechts onder de druk van de bajonet ten zouden kunnen uitvoeren. Zij zullen slechts met tegenzin ingrijpen, wanneer Frondizi onder druk van de vakbewe ging zou bezwijken. En de vakbeweging doseert haar druk, omdat ook zij voor een militaire dictatuur niet veel voelt. En zo ziet het er warempel naar uit, dat behoudens onvoorzienbare incidenten de evenwichtskunstenaar Frondizi op het koord kan blijven, waar Irigoyen vanaf viel. Hetgeen, alle sombere con stateringen ten spijt, op aanzienlijke politieke vooruitgang in Argentinië zou duiden! Advertentie. <=7 FABEA-C OAT S dit seizoen favoriet 1 Dubbele sluiting, extra bescherming in weer en wind; in grijze, beige en marine ribcord, met con trasterende poplin gevoerd. Modem, spor tief. ideaal voor scooter, bromfiets enz. AUTO-CO ATS Grote collectie in de nieuwste Italiaanse modellen, prachtige kwaliteiten katoenen gabardine, in moderne lichte kleuren 3975 - 4975 - 5975 NIAGARA PLASTIC De onmisbare jas die overal mee naartoe gaat, geen plaats inneemt en een uitkomst is bij een buil 590 U/ele&bnodeoleaUe3 - 7>iG ïcjqoiejtatiat l Tal van Oosteuropese diplomaten rolden in Stockholm de rode loper voor hem uit Fraaie definitie van begrip vrijheid (Van onze correspondent in Stockholm) Het léék niet alleen, neen, het was een demonstratie, toen de burgemeester van Oost-Berlijn. Friedrich Ebert, maan dagochtend op het station te Stockholm arriveerde. Daar stonden niet alleen de In Stockholm werkende Oostduitse amb tenaren, maar ook de ambassadeurs van Rusland, (rood)-China en Bulgarye met hun echtgenotes en de hoofden van vier andere Oosteuropese vertegenwoordigin gen in Stockholm. Tussen hen zag men een jongeman van 20 jaar, de voorzitter van het Zweedse Clarté-verbond, die, zoals ons werd gezegd, de burgemeester had uitgenodigd om hier een drietal lezingen over het Berlijnse vraagstuk te houden. Een mooie kans voor de heer (Advertentie) Bij de een is bet vocht, bij de ander kon of toebt die Rheumatische pijnen veroorzaakt Maar in legio gevallen zit de oorzaak heel ergens anders. Onzuiver bloed, onzuiverheden die zich vastzetten in gewrichten en ledematen, zijn oorzaak van veler lijden. Als dan de bloedzuiverende organen - met de jaren trager geworden in hun werking - met Kruschen's minerale zouten jeugdige energie krijgen toege voegd, dan gaan deze allengs weer krach tiger werken; het bloed gaat sneller stromen, de onzuiverheden worden af gevoerd langs natuurlijke weg en daar mee is dan ook de oorzaak van die slopende pijnen er niet meer. Wie nog niet die verlossende werking van Kruschen aan den lijve ondervonden heeft, neme de proef Ebert om zyn over enkele dagen hier arriverende rivaal, Willy Brandt, de wind uit de zeilen te nemen. Deze diplomatieke demonstratie (om 8 uur 's ochtends nog wel» was kennelijk door de hoogste communistische leiding bevolen. Zonder twijfel wilde het Oosten de Zweden tonen, van welk belang men Friedrich Ebert na Walter Ulbricht en Otto Grotewohl de belangrijkste man van de D.DR,. acht en tevens, dat de D.D.R. door de andere volksrepublieken wordt gesteund. De burgemeester van Oost-Berlijn zal tal van bezoeken in Stockholm afleggen en deze reeks werd geopend met een bezoek aan de burgemeester van Stock holm, Karl Albert Andersson, Op het programma stond tevens een persconferentie, waar werkelijk met woorden werd gevochten. Het begon al met betrekking tot de uitnodiging. Men sprak daarin namelijk niet van „de burgemeester van Oost-Berlijn", maar van „burgemeester Fr. Ebert, Berlijn". Wat hij uiteindelijk zei. komt op het volgende neer: Berlijn ligt op Oostduits gebied; als het komt tot een vrij en ge demilitariseerd West-Berlijn, dan is dat een concessie. De gedachte, dat Oost- Berlijn dan niet meer de hoofdstad van de D.D.R. zou mogen zijn, vindt hij be spottelijk. Als van een gedemilitariseerd Berlijn wordt gesproken, gaat het dus uitsluitend om West-Berlijn, zo meent hij. Berlijn zal een gedeelde stad blijven. Als „de NAVO-agenten en de Ameri kaanse spionnen" dit militaire brugge- hoofd van het Westen hebben verlaten, zei hij woordelijk, zal het volk er zeker een andere politieke opinie op na hou den. Zal men nog Westeuropese kranten in Berlijn kunnen kopen, als het Westen zich terug trekt? Zullen vluchtelingen naar West-Berlijn kunnen komen? Zal men er nog vrij kunnen leven? Ziehier enkele vragen van de journalisten. Wat nuttig voor het volk is Over de vrijheid gaf de heer Ebert de volgende definitie: vrijheid is, dat iedereen mag doen wat van nut voor het volk is. Waarom, zo vroeg men, mag de Oost duitse arbeider geen werk in het buiten land aannemen? Antwoord: omdat het tegen de belangen van het volk zou zijn, als iedereen emigreert! Wij zijn bang. aldus werd door een journalist opgemerkt, dat de politici, die op 11 mei bij elkaar komen, verschil lende definities van bepaalde begrippen hebben en langs elkaar heen zullen praten. Wat zal er dan gebeuren? De heer Ebert antwoordde: als de conferentie mislukt, zal Rusland met ons> een vredesverdrag sluiten en het Westen uitnodigen dit verdrag dan mede te ondertekenen. De heer Ebert zal nu in Zweden drie lezingen houden en zeker weer luidruch tig te keer gaan over de „agenten-orga nisaties" en de ,.NAVO-voorposten" in Berlijn. Dat is volgens hem de oorzaak van het kwaad. Hij is er zeker van, zegt hij, dat, wanneer deze voorposten zyn geliquideerd, de S.E.D. (de Oostduitse „Sozialistische Einheitspartei Deutsch- land") grotere successen zal behalen Intussen geeft hij het Westen er de schuld van. een oorlogspsychose te heb ben ontketend Er dreigt een nieuwe betoging in het hart van Buenos Aires, de Plaza de MayOt en de polttie heeft het grote plein afgezet. Op de achter-1 kon, hield Peron zijn toespraken, grond de „Casa Rosada", het pre- totdat het leger hem eruit joeg. sidenthel paleis. Daarop hei bal-\ Postzegelverzameling van De la Rue geëxposeerd De firma Thomas de la Rue, die post zegels voor alle landen maakt, zal een tentoonstelling houden van een aantal zegels uit haar verzameling. Deze zal worden gehouden in de showroom in Regent Street, waar 24 vellen tegelijk kunnen worden getoond. De vellen zul len elk kwartaal worden veranderd. De verzameling bestaat geheel uit goedgekeurde schetsen, ontwerpen, proe ven en postzegels, die De la Rue in de afgelopen 100 jaar voor 150 landen heeft gedrukt. De verzameling wordt als een vain de mooiste ter wereld beschouwd. 75 jaar Calvé Delft Met grondnotenolie werd begonnen (Speciale berichtgeving) Vier maanden nadat de eerste olie uit de persen was gevloeid, ging op een zondagmiddag in het jaar 1884 het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Oliefabriek te Delft (N.O.F.l in vlam men op. Maar deze voor de oprichters ontstellende gebeurtenis heeft toch niet kunnen verhinderen, dat het bedrijf een glorieuze toekomst tegemoet ging. Vandaag kon het dan ook zy het onder de meer bekende naam Calvé- Delft tijdens een personeelsbijeen komst in de Stadsdoelen in de Prinsen- stad zijn 75-jarig bestaan vieren. Elfhonderd personen vinden thans in deze onderneming werk, o.a. in de mo- dere persery, raffinaderij en mengvoe derfabriek, waar, naast vele andere produkten, mayonaise, slasaus, toma tenketchup, pindakaas en bakkerij grondstoffen worden vervaardigd. Op 8 april 1884 startten de initiatief nemers tot het voor die tijd revolutio naire project met 35 man personeel en een stoommachine van 80 pk. De groot-industrieel J. C. van Mar ken, uit Delft, was tevoren tot het in zicht gekomen, dat een industrie voor de fabricage van grondnotenolie een produkt dat totdantoe uit Frankrijk werd geïmporteerd in ons land van een veelbelovende toekomst verzekerd zou kunnen zijn. In overleg met de ma chinefabrikant E. H. Begemann, uit Helmond, dr. J. R. Tutein Nolthenius, expert op het terrein der grondnoten- olieproduktie, en het Franse oliebedrijf Serpette. Lorois, Lourmand en Cie, bracht de heer Marken zijn plannen tot uitvoering. Ook nadat men de tegenslag van de brand, direct na de opening, te boven was gekomen, stapelden de moeilijkhe den zich nog hoog op. De verwerkende industrie in Nederland beperkte zich tot Frans grondnotenolie en de veehouders wensten alleen bruine lijnzaad- en groene raapzaadkoeken. De nieuwe witte grondnotenkoeken van de N.O.F. wezen zij aanvankelijk beslist van de hand. Een lange periode van vooruitgang werd daarna gevolgd door een nieuwe Inzin king, te wijten aan een uitstekende Ame rikaanse katoenolie, die op de markt verscheen. Dit leidde tenslotte tot een fusie met het Franse bedrijf Calvé en Cie. In 1898, waardoor de naam Calvé- Delft voorgoed tot stand kwam. Een felle concurrentiestrijd in de twintiger jaren bracht nogmaals een ingrijpende reorganisatie met zich mee. maar de .roepnaam" bleef gehandhaafd. Betere uitkomsten en fabrieksuitbreiding na 1934, volledige stillegging van de export en een minimale binnenlandse produk- tie in de oorlogsjaren, nieuwe initiatie ven na 1945. dat is het beeld van de laatste decennia, een ontwikkeling, wel ke dit jaar voorlopig werd bekroond met de ingebruikstelling van het proef bedrijf Delfland ten behoeve van de veevoeder-sector. Schmidt in Nederweert De heer H. C. J. G. Schmidt heeft gisteren bezoek gebracht aan zyn ge boorteplaats Nederweert waar hij 24 jaar gewoond heeft, 's Middags werd hy ontvangen door burgemeester P. Spiertsz en de wethouders. Na een kort samen zijn in het gemeentehuis werd een rond rit door de gemeente gemaakt, 's Avonds werd de heer Schmidt aan de gemeente raad voorgesteld. Na deze bijeenkomst sloeg de heer Schmidt op de pui van het stadhuis een défilé gade, waaraan door vele plaatselijke verenigingen werd deel genomen. Er was zeer veel publiek op de been. Burgemeester Spiertsz hield een korte rede. waarna de heer Schmidt in een toespraak zei bijzonder bewogen te zijn. Hij duidde daarna op de drie levens, die hy in feite gehad heeft, waarvan vooral het eerste hem heeft aangesproken door de omstandigheden van het ogenblik. Vervolgens vroe? hy om met een minuut stilte zyn vriend Jungschlager te herdenken, wiens echt genote ook uit Nederweert afkomstig is. I Tenslotte bracht de heer Schmidt een driewerf hoera uit. voor Nederland, Limburg en Nederweert. De avond werd in gezelligheid door- j gebracht, met leden van de gemeente raad en met jeugdvrienden van de heer 1 Schmidt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11