AMSTLEVEN levensverzekering Gemeente neemt Mytylschool over yoorzieningen in afvoer van rioolwater uit Zuid-West H. H. Tieleman overleden DINSDAG 7 APRIL 1959 Voorstellen aan Leidse raad Nieuwe Mytylschool nabij Anna-kliniek Het bestuur van de Mytylstichting voor Leiden en omstreken heeft met het College van B. en W. overleg ge pleegd omtrent overname van de Mytylschool door de gemeente. Als argumenten, die voor deze over dacht pleiten, worden van de zijde van (et bestuur de volgende omstandig- ieden genoemd: 1. Het bestuur onder - indt onoverkomenlijke moeilijkheden iij het aantrekken van het nodige kapi- kal. In tegenstelling tot het andere jjjzondere lager onderwijs, waarvoor de jemeente de gelden van te voren be- chikbaar stelt, moet het bijzonder bui- engewoon lager onderwijs in het alge- neen nog steeds zelf het kapitaal lenen jn ontvangt het achteraf een vergoeding foor rente en aflossing daarvan. 2. Mede en gevolge van de onder 1 genoemde imstandigheid is de liquiditeitspositie fan de stichting niet gunstig. Daarbij [omt nog, dat het bestuur doorgaans erschillende vorderingen heeft lopen (regens gedane voorschotten, o.a. voor 'ervoer van buitenleerlingen. 3. Het be- jtuur acht zich niet voldoende deskun- |ig ten aanzien van de te vervullen for maliteiten bij het beheren van een chool, en acht zich met name niet in itaat de bouw van de nieuwe school tot ien goed einde te brengen. B. en W. zijn van mening, dat het ivernemen van de school door de ge- peente in het belang is van de school, [ie zij van grote betekenis achten, en laar leerlingen.. Met 'betrekking tot de (egeling van de overname van de school perken B. en W. het volgende op. De (penbare Mytylschool ware op te rich- len met ingang van de dag, waarop de ichool door het bestuur wordt opgehe- fen. Het desbetreffende raadsbesluit jehoeft de goedkeuring van Ged. Staten. B. en W. stellen zich voor de over dracht op 1 augustus 1959 te doen plaatsvinden, dat is de dag waarop de cursus 1959'60 begint. De Mytyl stichting zal niet worden opgeheven, slechts de lagere school wordt over gedragen. De stichting blyft op de overige gebieden werkzaam, zoals: nazorg, uitzending van kinderen, kleu teronderwijs aan gebrekkige kinderen en andere activiteiten buiten het geven van lager onderwijs. Het aan de school verbonden onderwijzend en ander per soneel dient met ingang van 1 augus tus 1959 te worden aangesteld in ge meentedienst. NIEUWE SCHOOL NABIJ ANNA-KLINIEK De school is thans tijdelijk gevestigd jn vier lokalen van het gemeentelijk ichoolgebouw Zuidsingel 8. Deze lokalen pjn niet alleen ongeschikt voor dit inderwijs, maar voor het aantal leer lingen ook geheel onvoldoende. De raad leeft, zoals bekend, reeds medewerking ferleend voor de stichting en eerste Inrichtingvan een nieuw gebouw met jes lokalen nabij de Annakliniek. Het lesbetreffende raadsbesluit is echter Inmiddels door het in werking treden ran het Besluit stichtingskosten b.l.o. ip 1 januari 1959 vervallen. De bouw fan de nieuwe school iis door de Minister |an Onderwijs, K. en W. urgent ver- tlaard. Het bestuur zal deze verklaring Jverdragen aan de gemeente. De gemeente dient ook de inventaris fan de school over te nemen. Met het ichoolbestuur is voor deze inventaris ren prijs van f. 12.000 overeengekomen. Oeze is gebaseerd op de aanschaffings waarde van f. 16.767, verminderd met ren afschrijving geduren.de 2% 3 jaar fan 10% per jaar, hetgeen voor deze [chool redelijk is te achten. Binnenkort lullen B. en W. de raad nog voorstellen floen inzake de voortgezette eerste in richting van de school. BOUW VAN 218 WONINGEN IN ZUID-WEST. Bij raadsbesluit van 21 april 1958 Werd het College gemachtigd bij de Minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid, ten behoeve van de bouw ivan 218 woningen, plan Zuid-west V. een bouwvoorschot van f 3.700.000.en een grondvoorsdhot van f 654.000.aan te vragen en deze voorschotten en de voor deze bouw toe te kennen rijksbij drage te aanvaarden. Aangezien de aanvankelijk berekende kosten van de grond van f3.000.per woning niet overeenkomt met de wer kelijke kosten, moet het bedrag met f 600.|— per woning worden verhoogd en het totaal bedrag der grondkosten op f784.800.— worden gesteld. Het is der halve nodig aan de Minister de toe kenning van een hoger grond voorschot te vragen. Het onderhavige plan zal aan de Woningbouwvereniging ,.De Tuin- jstadwijk" in beheer en exploitatie wor den gegeven ,in verband waarmede de fijksvoorschotten en de bijdrage aan die vereniging moeten worden toegekend en Be voor deze bouw nodige grond aan die (vereniging moet worden verkocht. Aangezien het College van Ged. Sta ten op het standpunt staat, dat de bouw van 28 garages met het oog op de bestedingsbeperking achterwege moet blijven, zijn deze garages uit het plan Weggelaten. TRANSPORTRIOOL EN BOUW RIOOLGEMAAL. Zoals bekend, ligt het reeds lang in het voornemen van B. en W. om het rioolwater van het zuidelijk stadsdeel af te voeren naar een in het zuidelijk deel der gemeente te bouwen pomp- gemaal en het te doen zuiveren in een aan de Vliet te bouwen zuiveringsin stallatie met geactiveerd slib. De voor bereiding en uitvoering van deze in richting zullen echter nog geruime tijd vorderen. De voortschrijdende woningbouw in het zuidwestelijk stadsgedeelte maakt het thans drin gend noodzakelijk om, in afwachting van de totstandkoming van de ge noemde installatie, maatregelen ten aanzien van de afvoer van het riool water te treffen, en wel door de riolering van dit stadsgedeelte aan te sluiten aan het noordelijke rioolge maal. Daartoe moet in de Lammenschans weg een transportriool worden gelegd en 'een gemaal worden geplaatst bij de [Trekvliet. De ligging van het transport- hooi is zo gekozen, dat dit bij recon structie van de Lammenschansweg na ©pheffing van de trambaan niet be hoeft te worden verlegd. De zuivering van alle rioolwater zal eerst kunnen ge schieden nadat de uitbreiding van de pioolwaterzuiveringsinriohbing aan de Slaagh- of Stinksloot is totstandgeko men, waaromtrent nog een afzonderlijk voorstel komt. In verband hiermede zal voorshands de lozing van het rioolwater moeten geschieden in de Trekvliet. in dien de gemeente van de desbtreffende instanties daartoe vergunning verkrijgt. Het transportriool moet worden ge handhaafd. ook wanneer de zuiverings installatie aan de Vliet gereed is, aan gezien de gebieden noord en zuid, welke dan worden afgesplitst, met elkaar in verbinding moeten kunnen worden ge steld. De kosten van het leggen van het transportriool zijn gedeeltelijk opgeno men in het bij raadsbesluit van 18 juni 1956, beschikbaar gestelde krediet als aandeel der gemeente in de kosten ter zake van het maken van een onder doorgang in de spoorweg LeidenWoer den bij de Lammenschansweg. terwijl de kosten van het maken van een nood- uitlaat aan de westzijde van de Trek vliet zijn begrepen in het bij besluit van 21 januari 195~7 beschikbaar gestelde krediet voor het bouwrijp maken van terreinen in zuidwest V en wel tot een bedrag van f 38.000.respectievelijk f 6.000.De ko9ten van het uitvoeren van het onderhavige werk worden be groot op f656 000 i—i, zodat nog een kre diet van f 612 000.nodig is. BOUWRIJP MAKEN VAN TERREINEN B. en W. stellen de raad voor: I. be schikbaar te stellen: a. een bedrag van f. 939.000 voor het bouwrijp maken van terreinen, begrepen in het partiële uit breidingsplan „Leiden-Zuidwest"; b. een bedrag van f. 708.460 voor de aanleg van een gedeelte van de Churchilllaan, inclu sief de kosten van de daarvoor nodige gronden, alsmede voor de aanleg van een gedeelte stamriool; II. goed te keu ren, dat het grondbedrijf in het uit de algemerte bijdragen gevormde fonds voor bovennormale straat- en plant- soenaanleg stort een bedrag van 50.140 X f. 4,50 f. 225.630, verminderd met een vergoeding 13.090 x f. 1 f. 13.090: III. aan het grondbedrijf een kapitaal te verstrekken van f. 995.240 in verband met de ten laste van het bedrijf uit te voeren werken; IV. in te trekken het be sluit van 26 november 1956, inzake het beschikbaarstellen van gelden voor het bouwrijp maken van terreinen, begrepen in het partiële uitbreidingsplan „Leiden- Zuidwest", de aanleg van een gedeelte van de Churchilllaan, inclusief de kos ten van de daarvoor nodige grond en de aanleg van een gedeelte stamriool. NV BRILL GAAT BOUWEN BIJ TREKVLIETWEG De NV boekhandel en drukkerij voor heen E. J. Brill, gevestigd, alhier, heeft het college verzocht van de gemeente te mogen kopen een perceel industrieter rein, gelegen tussen de Trekvlietweg en de Kanaalweg. Het terrein zal worden bestemd voor uitbreiding van haar ter plaatse te stichten nieuwe bedrijf. Met adressan/te is overeenstemming bereikt omtrent de verkoopprijs van f. 15 per m2. KLEUTERSCHOOL RAPENBURG 131 ONTVANGT THANS EEN KREDIET Zoals bekend verklaarde de raad- on langs het bestuur van de Vereniging voor Voorbereidend Onderwijs te Leiden niet ontvankelijk in zijn verzoek om met toepassing van artikel 50 der Kleuter onderwijswet de nodige gelden te ver strekken voor de aanschaffing van meu bilair. ontwikkelingsmateriaal, hulp middelen en schoolbehoeften ten behoe ve van de kleuterschool aan het Rapen burg 131. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben naar aanleiding van een beroep, door het bestuur ingesteld tegen dat be sluit, met vernietiging daarvan beslist, dat de medewerking als bedoeld in ar tikel 50 der Kleuteronderwijswet alsnog behoort te worden verleend. Teneinde aan de daaruit voortvloeien de financiële verplichtingen te kunnen voldoen stellen B. en W. de raad voor het daartoe nodige krediet te verlenen. Naar raming is met de aanschaffing van de meubelen etc. een bedrag ge moeid van f. 12.700 dagmiddag a.s. voorts de volgende maandagmiddag voorts de volgende voorstellen in behandeling: het vaststel len van een salarisverordening voor vakonderwijzers; het uitnemen uit het grondbedrijf van gronden voor scholen bouw c.a.; het verstrekken van een aan vullend krediet van f39.833 ten behoeve van de school voor g.l.o. aan de Obrecht- straat, uitgaande van de Geref. School vereniging; het vaststellen van een exploitatievergoeding over het jaar 1957 der bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en aan lichamelijk gebrekkige kinderen, idem van een voorlopige vaststelling van de exploitatiekosten voor het openbaar kleuteronderwijs over 1956 en idem van de bedragen, bedoeld in artikel 55ter, le lid. der Lager-onderwijswet 1920, met betrekking tot het openbaar g.l.o., v g.l.o. en u.1.0. over 1956. ONDERWIJSBENOEMINGEN Ter benoeming van een hoofd aan de nieuwe met september a.s. te openen openbare school voor uitgebreid lager onderwijs in Leiden-Noord, bieden B. en W. de raad de volgende voordracht aan: le. de heer C. L. Schotel, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat, alhier; 2e. de heer J. M. Bakker, hoofd van de openbare school voor u.l.o. te Weesp; 3e. de heer H. W. Koldewe, onderwijzer aan de openbare school voor u.l.o. te Zeist. Voorts wensen B. en W. ir. M. C. van Damme, tot wederopzeggens, doch uiter lijk tot 5 augustus 1959, te benoemen tot tijdelijk leraar in de natuurkunde aan het Rembrandt Lyceum; idem de heer W. Pabst, tot wederopzeggens. doch uiterlijk tot 5 augustus 1959 tot tijdelijk leraar in de geschiedenis aan het Gym nasium: idem mej. W. M. Mourik tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Lorentzkade; mej. M. S. A. W. van der Velden tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Telderskader; mej. A. van Lienen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Willem de Zwijgerlaan; idem voor de proeftijd van een jaar tot leraar houtbewerking en technisch teke nen aan de gemeentelijke bedrijfstech- nische school, de heer D. J. Peterusma. Tenslotte komen in deze zitting nog de volgende voorstellen aan de orde' een bedrag van f 10.000.beschikbaar te stellen ten behoeve van de vernieu wing van enige onderdelen van de tech nische installatie van het Openbaar Slachthuis; aan te kopen, in het be' lang van de volkshuisvesting, twee pak huis jes met een open terrein, staande en gelegen achter het perceel Hooigracht 61, groot respectievelijk 34 m2 en 84 m2. voor de prijs van f3.500.in totaal, vermeerderd met de op de aankoop val lende kosten van rond f 100.bij ver lenging de bovenwoning Drie October- straat 27a met ingang van 1 mei 1959 tot en met 30 april 1960, met stilzwij gende verlenging van jaar tot jaar, be- Bekend Leids oud-industriëel In de nacht van zondag op maan dag is geheel onverwachts te zijnen huize op 73-jarige leeftijd overleden de heer H. H. Tieleman, oud-beherend vennoot van de Commanditaire Ven nootschap Tieleman en Dros alhier en een bekende persoonlijkheid in het Leidse openbare leven. De heer Tieleman trad in 1909 in dienst van dit eertijds zo bekende be drijf en legde in 1952 zijn functie als beherend vennoot neer. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan in hetzelfde jaar werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Gedurende een aantal jaren was hij commissaris van de Eerste Leidse Hulp bank aan de Oude Rijn, een onderafde ling van de Leidse Maatschappij voor Weldadigheid. Ook in de sportwereld genoot de heer Tieleman een grote bekendheid. In zijn jonge jaren als lid van het oude Leidse „Ajax" een enthousiast beoefenaar van de cricketsport, wijdde hij zich nadien vooral aan de zeilsport. Aan de helm stok van zijn handicap D-klasser „Nar- mada" behoorde hij jarenlang tot de trouwe deelnemers aan de Kaagweek en andere zeilevenementen. Hij was voorts gedurende vele jaren bestuurslid van de Leidsche IJsclub en van de Sociëteit Amicitia". Wegens zijn grote verdiens ten in deze functies benoemden beide verenigingen hem bij zijn aftreden tot ere-lid. Tot zijn dood toe bekleedde hij ten slotte het voorzitterschap van de oudste Leidse kegelclub Palma. waarvoor hij, vooral ten tijde van het bestaan van de Leidse Kegelbond, vele lauweren ver wierf. De heer Tieleman bezat door zijn per soonlijke eigenschappen een uitgebreide vriendenkring, die zijn plotseling ver scheiden diep betreurt. Zijn nagedachte nis zal dan ook bij velen in dankbare en dierbare herinnering voortleven. De teraardebestelling van 't stoffelijk overschot zal donderdag a.s. geschieden te 11 uur op de begraafplaats Rhijnhof. Advertentie. Merkwaardige overval op 13-jarige knaap Zeven jongens rosten hem af (Speciale berichtgeving) Zonder enige aanleiding ontstond gis teren bü de hoge brug aan het eind van de Vleutenseweg te Utrecht een hevige vechtparty tussen de voorbij fietsende 13-jarige jongen W. Achter berg, die aan de Groenedijk te De Meem woont en zeven hem overval lende jongens van 11 tot en met 15 jaar. De hoofddaders waren Aart en Cor nells uit Utrecht, resp. 14 en 15 jaar oud. Aart had zich voor deze overval op klaarlichte dag uitgedost met een rood masker. Zij trokken de niets vermoeden de jongen Achtertierg van zijn fiets en begonnen, zeven man sterk, deze knaap af te tuigen met stokken. Zij sloegen hem op zijn gezicht, handen en lichaam. Het slachtoffer werd murw geslagen. Daarna onderzochten de jeugdige over vallers zijn zakken op buit, maar von den niets van hun gading. Voorbijgan gers, die er in dit niet dicht bebouwde en niet volkrijke gebied maar weinig zijn, snelden toe zodra zij in de gaten kregen wat er aan de hand was. Daarop namen de overvallers de benen, maar een gewaarschuwde, toevallig in de buurt rijdende, surveillance-wagen van de politie achterhaalde hen snel. De politie stelt een diepgaand onderzoek in naar deze merkwaardige vrijetijds besteding aan het slot van de paas vakantie. De daders wonen allen in Utrecht. Zij zullen over hun wangedrag ernstig worden onderhouden. CANJELS MIDVOOR IN VOORLOPIG ORANJETEAM De DOS-speler Tonny van der Linden, die opgesteld stond in het voorlopig Ne derlands elftal, dat morgenavond in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd speelt tegen de London Com bination, is wegens een blessure verhin derd uit te komen. Hij wordt op de midvoorplaats vervangen door Canj els van NAC. Aan de reserves is Janssen (Stormvo gels) toegevoegd. LEIDERDORP Bij beschikking van de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is ingesteld een commissie, die zich zal belasten met de samenstelling van een Nederlandse inzending voor een in juli en augustus a.s. in het Gemeen temuseum te Oostende (België) te hou den internationale tentoonstelling van hedendaagse ceramiek. In deze commis sie is o.m. benoemd de heer M. H. Zaal berg, alhier. VOORSCHOTEN KON. ONDERSCHEIDING Aan onze plaatsgenoot J. van den Bosch, bloembollenkwekersknecht op de bloembollenkwekerij van de firma gebr. De Bruin, is verleend de eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons. houdens opzegging, doch uiterlijk tot 1 mei 1969, te verhuren aan J. van Riet, te Leiden, tegen de bestaande huurprijs van f510,90 per jaar; idem het fabrieks gebouw met erf, staande en gelegen aan de Langegracht no. 113 van 1 maart 1959 af weder voor de tyd van één jaar te verhuren aan de N.V. Leidsche Ma chinefabriek, gevestigd te Leiden, tegen de bestaande huurprijs van f 1.666.35 per jaar. WASSENAAR KON. ONDERSCHEIDING Aan onze plaatsgenoot J. Korbee, hulpkoster bij de hervormde gemeente alhier, is verleend de eremedaille, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons. Jongen viel over trapleuning Door het gedrang bij het uitgaa van de school is gisteravond omstreeks half- tien een van de leerlingen van de avondschool Mathesis over de trapleu ning gevallen. De jongeman, een Lei- denaar, kwam op een rijwiel tereent. Hij kwam er met een hersenschudding nog vrij goed af. OPDRACHTWEDSTRIJD VOOR BROMFIETSERS Gisteravond vond onder auspiciën van de Leidse Jeugd Tour de eerste op drachtwedstrijd voor bromfietsers plaats. In verband met de slechte weersomstan digheden gaf de wedstrijdleiding een speciale slecht-weer-opdracht uit, welke men naar keuze ook vanavond of woens dag mag uitvoeren. Drie teams startten voor deze op dracht, welke stond uit het opzoeken van Leidse hofjes in een route, waarin geen „straten" mochten voorkomen. De uitslag luidde als volgt: 1. Leider dorp-combinatie (163 pnt.), 2. Van Zijp- team (121 pnt.) en 3. Rijndijkcombinatie (114 punt.). MET VAKANTIE IN EUROPA Onder grote belangstelling werden gisteravond onder auspiciën van Lis- sone-Lindeman in de foyer van de Stadsgehoorzaal enige kleurendia's en films ter vakantievoorlichting ver toond. Na een inleidend woord van de chef van het Leidse kantoor, de heer J. H. Koch, kon men genieten van enige kleurendia's die naar een spoedige va kantie op het water deden verlangen. De door de Duitse VW beschikbaar gestelde kleurenfilm „Tussen Bonn en Berlijn" verplaatste de aanwezigen naar Duits- lands fraaie en oude steden en de Lis- sone-Lindeman kleurenfilm „Come Pri ma" naar de zonnige Italiaanse Rivièra. Na de pauze werd de kleurenfilm „Zon en Zee" vertoond, die vooral opviel door smaakvolle opzet en goede montage. Bij het niet verlenen van voorrang werd gisteravond een 14-jarige wielrij der op de hoek van de Rijnstraat en het Utrechtseveer door een auto gegrepen. De jongen brak zijn rechterbeen. Op de hoek van de Garenmarkt en het Levendaal vond gistermiddag een aanrijding plaats tussen een motorrijder en een auto, tengevolge waarvan de motorrijder zijn rechterbeen brak. Landbouwer vergiftigde honderden zangvogeltjes (Speciale berichtgeving) Honderden zangvogels zijn om het le ven gekomen door het eten van zwaar giftig kippevoer, dat een landbouwer te Eemnes-Binnen op zijn bouwland had uitgestrooid. Tot de slachtoffertjes be horen geel-gorsen, riet-gorsen, vinken, ring-mussen en leeuwerikken. De landbouwer had op zijn akker ha ver gezaaid. Na het eggen strooide hij zwaar giftig kippevoer op het land om dat de man op de akker doppen had gevonden van ingezaaide haver. Volgens hem pikten kraaien de zaadjes uit de grond. Om de vogels voor de „zonde" te bestraffen, strooide de landbouwer gif tig kippevoer uit. Het gevolg was dat vele zangvogels, die op de akker voed sel zochten, dit met hun leven hebben moeten bekopen. Alleen op de akker vond de Rijkspolitie ontelbare dode vo geltjes. Van overlast van kraaien valt in deze omgeving nauwelijks te spreken. De politie heeft proces-verbaal tegen de landbouwerop gemaakt Konsng ven An&k Bciam had achttien vrouwen Muizenogen verlichtten zijn Mgrot-paleis" Een van de grootste oplichterijen, waarin hoge Indonesische functiona rissen, president Soekarno inbegrepen, zijn gelopen, vond dezer dagen zyn einde voor de rechter in de Oost- javaanse stad Madioen. De „Koning en Koningin" van de Anak Dalamstam op Zuid-Sumatra werden veroordeeld tot resp. 9 en 6 maanden en onmiddellyk in vrijheid gesteld daar zij reeds langer dan de vonissen vereisten, in voorarrest geze ten hadden. Het tweetal had in 1958 bijna héél Ja va bij de neus genomen door te beweren dat zy' een Koningspaar uit Zuid-Suma tra waren. De regering liet de beide bedriegers, Iroes Bin Trees en Marko- nah, op haar kosten een rondreis door Java maken. Overal werden zij met de grootste eer ontvangen. President Soe karno verleende hen zelfs een audiëntie in zijn paleis in Djakarta. Hun ontmaskering volgde eerst in Madioen toen de stedelijke autoriteiten argwaan kregen wegens het gedrag van de beide hoge gasten, dat niet in over eenstemming was met hun vermeende Koninklijke waardigheid. Er volgde een onderzoek en het „Koninklijk paar" werd in de gevangenis geworpen. Beiden bekenden onmiddellyk schuld en beloofden „het nooit meer te zullen doen". Zy vroegen de uiterste clemen tie. Gedurende zijn rondreis door Java had Iroes beweerd dat hy 18 vrou wen had. Hy vertelde de autoriteiten die hy op zyn rondreis ontmoette, dat hy fit was gebleven omdat hij het bloed van wilde dieren dronk en rauw vlees at. Hij beweerde voorts, dat hij een paleis bezat dat gebouwd was in een reusachtige grot die verlicht tferd door de ogen van muizen. In zyn pa leis, zo zei hij, bevonden zich de ge mummificeerde lichamen van 40 Ne derlanders en enkele Japanners. Met de „Garoeda" gaat het niet goed In het jaarverslag meldt de Garoeda Indonesian Airways dat 1958 een .«om ber" jaar was. Het, aantal passagiers daalde van 463.664 in 1957 tot 268.975 in 1958. Ook het vrachtvervoer daalde van 9.364.992 kg in 1957 tot 4.681.269 kg in 1958. Vlieguren en afgelegde'afstanden ver toonden een overeenkomstige daling. Bloedige opstand in liet noorden van Irak Radio-Cairo en twee Egyptische bla den hebben vanochtend melding ge maakt van hevige gevechten in het noorden van Irak. waar opstandelingen een deel van de oliestad Kirkoek in hun bezit hebben. De rebellen hebben barri caden opgeworpen tegen de tanks van de regering. Aan beide zijden is een groot aantal doden gevallen, aldus de radiozender. De bladen meldden, dat het hoofd van de politie van Kirkoek zich aan de zijde van de opstandelingen heeft geschaard. Volgens Radio-Cairo hebben Iraakse vluchtelingen in Syrië meegedeeld, dat er een revolutionaire beweging tegen minister-president Kassem is uitgebro ken en dat er veel muiterij bü de strijd krachten is. Bepaalde afdelingen van de strijdkrachten hebben zich aangesloten bij de rebellen en de stammen van Sjammar en Djabboer. De afdelingen beschikken over gepantserde wapens. Verder meldde de zender, dat vlieg tuigen van de regering een dorp met raketten hebben beschoten. ADENAUER KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP Leiders van de Westduitse Christen- Democratische Partü hebben vandaag op een bijeenkomst te Bonn de wens uitgesproken, dat Bondskanselier Ade nauer zich kandidaat stelt voor het presidentschap, welke functie in sep tember vacant komt. Dit heeft het Pers bureau D.P.A. bekendgemaakt. Dr. Adenauer zou het voorstel tot dinsdag a.s. in beraad houden. DE „HONDSBOSCH" VLOT GETROKKEN Het 230 ton metende Nederlandse mo torschip „Hondsbosch", dat vrijdagavond voor de westkust van Jutland aan de grond is gelopen, is door de Deense sleepboot „Svava" vlot gesleept. De „Hondsbosch" was in ballast onderweg van Schotland naar Gothenburg. BEURSOVERZICHT Aku willig Er was vanmiddag slechts één hoek waai* flink werd gehandeld, namelijk die der aandelen Aku. De stemming was wil lig, als gevolg van de publikatie over de verlaging van de conversiekoers van de obligaties Aku, die per 1 juni a.s. worden afgelost. De opening was ruim boven de drie maal parikoers op 308%. Door aan houdende vraag, waartegenover hoege naamd geen aanbod was, steeg de koers 'tot 316; slotkoers gisteren 300%. De ad. vieskoers voor de converteerbare obli gaties Aku was circa 124%, tegen 111% Aandelen Kon. Olie verloren, t.o.v. gis teren, circa een rijksdaalder, by miniij male omzetten. De aandelen noteerden circa f. 2,beneden pariteit New York. De olie-politiek in Irak hield de kopers uit de markt; de arbitrage gaf er de voorkeur aan, de kat uit de boom te kij ken. Philips een puntje hoger, de con verteerbare obligaties prijshoudend. Uni. levers kwamen op 519. ruim 2 punten hoger dan gisteren. Aandelen KLM wer den, ingevolge New York, f. 2,lager geadviseerd. Ook de obligaties kregen een lagere adviesprijs. Scheepvaarten merendeels een tikje hoger. Staatsfondsen vast; cultures lich. telijk verdeeld. WISSELKOERSEN Londen 10.62—10.6®%; New York 3.77^—3.77^: Montreal 3.91%—3.92; Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.55%— 7.56%; Frankfort 90.22%—00.27%; Stock holm 72.92%72.97%; Zürich 87.34— 87.39: Milaan 60.8260.87; Kopenhagen 54.85%—54.89%: Oslo 53.02—53.07; We nen 14.57%14.58%Ankara 3.76%— 3.77%: Praag 52.8452.94; Lissabon 13.24%—13.26%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 7 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 101% 101% Ned '58 4% 101% 101% Ned. '53 3% 96A 96ri Grootboek obi 3% 82 Ned '47 3% (3) 92H 92% Ned '51 3% 96% 96% Ned '53 (3%) 94% 94% B Ned '56 3% 94 94% Ned '48 3% 89% 89% Ned '54 3% 89% 89% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91 90% Ned '37 3 89% 80% Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert 3 97ft 97% Ned. 62-64 3 97 96% Indië '37 A 3 97% L 97% Grootboek '46 3 88 Ned WB 6% 111^4 ni% Philips 5 268% 268% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 43% 41% Nat. Handelsbank 148 147% Ned. Handelmü227 227% Amst. Rubber 86 85 Ver. HVA-mij135% Java Cult 30 30% Senembah 171 170 Vorstenlanden10% 10% A-K.U 300% 31514 Berkels Patent (v.) 230 Calvé Delft cert494 459 Deli Mj).en (Ver.) 14785 448 10 Kon Pap v Gelder 213 219 Hoogovens eet376 386 Müller en Co. N.B oqqi/, inn Ned Kabelfabrf50 354 ps 577 577% Ph ips prei240 232 Unilever Eifi54 eirv; Wilton Feyenoord Sjo 213 Billton 2de r 045 248% Dordtse Olie gew 720% 715 Kon Petr (f. 20.177 168 50 w2? a<5° *,H 2°'—) 16920 16680 Holl Amer lyn 150i,/ 150 34 Java China Paket 137% 138 K.L.M 14R 144 sn Kon Ned Stmv Mij \TV: ilrj, Kon Paket Mij 137% 137 Stoomvaart My Ned 140" 140 Nievelt Goudr cert 13414 126 v Ommeren cert o4o ?4o Kon Rott Lloyd ioR 107 Ned Scheepv Unie 13414 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3 96 96 idem '48 (3%) 9^% 95 R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-III (3%) 94% idem '38-1 (3%) 94% 95% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N W B '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 97% Premieleningen A'dam '53 3 96% 97 A'dam '51 2% 86% 86% A'dam '56 I 2% 81% 81% A'dam '56 II 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 83 83% Den Haag '52 I 2% 91 90% Idem II 2% 93% 92% R'dam '52 I 2% 90 Idem II 2% 89% 89% Idem '57 2% 97 ft Utrecht '52 2% 91 Z.-Holl. 1957 2% 97 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstellingen Robeco 289 Amst Bank 291 291 H.BU eert 225 228 Rott Bank 242 245% Twentsche Bank 221 221% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 305 310 Borneo Sum. H. MU. 54 53% Ned. G. en Sp. fabr. 268% 268 Kon. Ned. Grofsm. 133 135 Internatio114% 115 Rott. Droogdok MU- 615 Sikkens Lakfabr '53 508 505% Tieleman en Dros 8% 8% Ned. My. Walv.vrt. 99% 100 Spoorwegen Dell Spoorweg MU- 9% 9% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30iT» 30% Intern. Nickel92% 92% Anaconda 69% 69% Bethlehem Steel.... 51 51 Cities Service 56% 57% General Motors 46% 47% Kennecott110% 109% Republic Steel 69 68% Shell Oil 83% 83% Union Pacific 33ft 34% Un States Steel 91 89% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 6/4 Edelmet. Kon AA 55 Pref. w.a. Idem 66% 65 Electrolas B 323 Holl Constructie 348 349% Ing bur v Bouwnijv 198% 200 ld div 1958 189 190 Int Kunststof! Ind 51GB 53GB Leidsche Wolsplnn 305GB 314 Ver Touwfabrieken 223 221 Wernink's Betonm 115% 121GB Van WUk Tetiel 70GB 70L Zaalberg 111 112

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9