is alleen op staat LANDSCHAPSSCHOON EN HISTORIE OFFER VAN NIEUWE LAMMEBRUG Bos reeds gerooidjagershuis wacht op de slopers Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 april 1959 Tweede blad no. 29713 Verkeersverbetering aan rand van Leiden eeuw werd het kasteel gesloopt om I plaats te maken voor het jagershuis, dat thans ten offer zal vallen aan het verkeer. Omlegging Vrouwenvaart Er is door vele instanties breedvoerig gediscussieerd over de vraag, of dit historische stukje grond, bos en bebou wing inderdaad ten behoeve van het verkeer zou moeten verdwijnen. Ver keerstechnische overwegingen hebben de doorslag gegeven en de nieuwe weg naar de nieuwe brug zal thans aangelegd worden precies over de plaats waar nu het jagershuis ontdaan van de bebos sing staat te wachten op de sloper. Draglines zijn reeds bezig, de Vrou wenvaart die langs de Vrouwenweg een verbinding vormt tussen de Nieuwe Vaart en Zoeterwoude, te verleggen naar een noordelijker tracé. Deze Vrouwenvaart zal namelijk evenals thans langs de bestaande Vrouwenweg ook in de nieuwe situatie ten noorden van de nieuwe weg naar de nieuwe brug blijven lopen. Heistellingen zijn reeds ter plaatse om de voorbereidende werken voor de nieuwe brug, dertig meter noordelijker dan de bestaande, te verrichten. Het ge hele beeld van het landschap in deze omgeving zal derhalve een grondige wij ziging ondergaan. „KAN HET WAT MINDER. MAJESTEIT?".... „Ik vind de vordering wel een beetje hoog, majesteit", zei een bloemist uit Leiden tegen de Haagse politierechter prof. Van Hattum, toen de officier van Justitie vijftien gulden boete tegen hem had geëist wegens vernieling van een ruit en betaling van f24,56 schadever goeding. De politierechter reageerde niet op deze vorstelijke betiteling, maar hij veroordeelde de verdachte tot vijf gul den boete onvoorwaardelijk, tien gulden boete voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en betaling van de schadever goeding binnen een halfjaar. In de nacht van 6 op 7 juli vorig jaar was verdachte na het nodige gedron ken te hebben, uit een café aan de Steenstraat gekomen. Hij had het bui ten aan de stok gekregen met anderen. Naar zijn zeggen had hij tijdens die vechtpartij per ongeluk de ruit van een vitrine stukgeslagen. Getuigen hadden echter beweerd dat verdachte, nog voor de vechtpartij begon, uit drift de ruit had stuk gemaakt Het jagershuisje op de hoek Nieu we Vaart en Vrouwenvaart, dat thans op de slopers wacht. Het huisje stond eerst in een klein aan- Itrekkelijk bosterrein. dat thans reeds is verdwenen. Door het brug getje is de Vrouwenvaart zichtbaar, die naar het noorden naar links op de foto) zal worden verlegd. De j oprit voor de nieuwe Lammebrug komt te lopen over de plaats, waar nu dit jagershuisje staat. (Foto L.D.—Van Vliet) Grote verbetering Zaag, bijl en dragline hebben een einde gemaakt aan een van de weinh aantrekkelijk beboste hoekjes aan de rand van Leiden. Ditmaal was het niet de behoefte aan bouwgrond voor woningen of industrie maar die andere holle bolle Gijs, het verkeer, waaraan een historisch stukje landschapsschoon ten offer viel. De uitbreiding van Leiden in zuidelijke richting en de tot stand koming van nieuwe wegen in dit gebied hebben tot gevolg gehad, dat de Lammebrug en de Vrouwenweg naar Voorschoten een steeds groter verkeer te verwerken krijgen. De bestaande Lammebrug is vol komen ongeschikt voor dit toenemende verkeer. Reeds meer dan een jaar geleden werd door de provincie besloten, een nieuwe Lammebrug te bouwen, en Leiden heeft een aandeel in de kosten daarvan op zich genomen. Aan deze nieuwe brug is thans het bos van Cronesteyn ten offer gevallen, en daarvoor zal ook het rustieke jagershuisje op de hoek bij de Vrouwenweg moeten sneuvelen. Daarmee verdwijnt de laatste herinnering (behalve de naam) aan het kasteel Cronesteyn, dat hier eeuwen lang de omgeving heeft gesierd en beheerst. De nieuwe brug zal in augustus van het volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. Dertig meter van huidige brug Het is de vraag, of een iets andere plaats van de nieuwe brug en een iets ander tracé van de wegaansluitingen niet verkieslijker waren geweest, zodat dit lieflijke stukje bos onder de rook van Leiden gespaard zou zijn gebleven. De Sleutelstad is nu eenmaal in directe omgeving niet rijk gezegend met bos gebied, en het wil ons voorkomen, dat zelfs kleine bosterreinen als dit zoveel mogelijk gespaard dienen te worden. Dit geldt te meer nu het hier gaat om een terrein, dat in historisch opzicht niet zonder betekenis is. De provincie heeft echter deze overwegingen niet doen gelden, en Monumentenzorg en Oud Leiden hebben zich bij deze gang van zaken moeten neerleggen. Bij de t otstandkoming van de Rijksweg 4A werd een nieuwe aanslui ting van deze weg op de Vrouwenweg tot stand gebracht. Deze aansluiting gaat een paar honderd meter aan de Zoeterwoudse kant van de Lamme brug over in de oude Vrouwenweg. Het ligt nu in het voornemen, deze aansluitende weg verder rechtdoor te trekken, zodat deze dertig meter van de bestaande Lammebrug op de Nieuwe Vaart uitkomt. Op deze plaats (aan de Leidse zijde van de bestaande brug) is de nieuwe Lammebrug ge projecteerd. Dit wegtracé maakte het nodig, dat het bestaande bos in de hoek tussen Nieuwe Vaart en Vrouwenweg aan de Zoeterwoudse kant voor een groot deel werd gekapt. Dat is thans reeds zo goed als geheel gebeurd. In dit kleine boster rein prijkte een zeer bijzondere woning, een van de sporadische jagershuizen die Zuid-Holland rijk is. Rijk verleden Dit huisje, min of meer in Zwitserse trant gebouwd, vormde met eeuwenoude moerbeibomen en andere schilderachtige entourage een herinnering aan het kas teel Cronesteyn, dat op deze plaats eeuwen lang aanzienlijke geslachten heeft gehuisvest. Reeds in het begin van de vijftiende eeuw werd dit land goed door adellijke geslachten beheerd. In de „Beschrijving der Stad Leyden" van Van Mieris en Van Alphen worden over dit landgoed en het kasteel aar dige historische bijzonderheden vermeld. Daaruit blijkt, dat het landgoed in han den is geweest van het geslacht Van Een afbeelding van de hand van R. Roghman van het kasteel Crone steyn. zoals dat eeuwen lang de omgeving van Vliet en Vrouwen vaart heeft beheerst. Alleen de naam zal in de toekomst nog aan dit verre verleden herinneren. Alkemade. Het heette aanvankelijk Wouterswerf naar de bezitter Wouter van Haarlem, doch in de loop van de vijftiende eeuw kwam de naam Crone steyn in zwang. Na de jaren van beheer door het geslacht Van Alkemade kwam het kasteel met de bijbehorende gronden in handen van de familie Van Wijn- gaerden. In de zeventiende eeuw ging het over naar het geslacht Van Pan- huysen. Nadien hebben er nog de fa milies Huygens, Alderwerelt, Heucke- lom, Kromhout en Van der Lis gewoond. In 1574 was het kasteel, dat inder tijd enigszins vervallen schijnt te zijn geraakt, door de thesaurier van Prins Maurits, jonkheer Van Panhuysen, geheel gerestaureerd en uitgebreid. In het begin van de negentiende Uit verkeerstechnisch oogpunt moeten deze veranderingen ongetwijfeld van harte worden toegejuicht. De bestaande Lammebrug is voor het moderne ver keer een onding. Niet alleen kunnen twee auto's elkaar daar niet passeren, zodat in deze drukke verkeersverbinding een flessehals ontstaat waardoor het verkeer slechts in één richting tegelijk kan persen, tevens is de situatie zeer gevaarlijk voor voetbangers en wielrij ders, die maar moeten zien hoe ze zich kunnen redden tussen de brugleuning en het autoverkeer. Veel ruimte hebben zij daar waarlijk niet! Deze benarde situatie wordt nog verergerd door het feit, dat het drukke scheepvaartverkeer door de Nieuwe Vaart ontelbare malen per dag verkeersfiles aan beide zijden van de brug doet ontstaan. Vooral nu in de directe omgeving uit stekende nieuwe verkeerswegen zijn ont staan (Kanaalweg, weg naar Voorscho ten, invalsweg naar Leiden, aansluiting op Rijksweg 4A) is een brug als de be staande een onhoudbaar obstakel. De nieuwe brug, waarvan de bouw nu wordt voorbereid ten koste van waardevol landschapsschoon, krijgt een royale breedte voor verkeer in beide richtingen, terwijl voorts ruimte wordt geschapen voor voetgangers en wiel rijders. Belang voor recreatie Dit laatste is in het bijzonder voor Leiden van belang. Het veelbesproken structuurplan voorziet in een uitgebreid recreatie- en groen-gebied ten zuidoos ten van de Nieuwe Vaart. Ongetwijfeld zal zich mettertijd een intensief voet gangers- en wielrijdersverkeer ontwik kelen tussen dit gebied en de nieuwe woonwijken in Leiden Zuid. Deze omstandigheid heeft ook sterk meegesproken in het besluit van Lei den, om bij te dragen in de kosten van deze nieuwe provinciale brug. De provincie had geen voetpad op de brug willen maken, doch de functie van deze brug voor de Leidse recrea tie en het andere Leidse verkeer heeft er toe geleid, dat de provincie ook een voetpad projecteerde toen Leiden be sloot een bijdrage van f 35.000.in de bouwkosten te geven. Over het prin cipiële aspect van deze bijdrage is in dertijd uitvoerig in de Leidse ge meenteraad gesproken. De nieuwe brug krijgt een breedte van 15.25 meter, waarvan 7 meter is bestemd voor het gemotoriseerde verkeer. Aan weerszijden komen rijwielstroken van 3 meter, terwijl een voetgangerspad van 2.25 meter aan de noordoost zijde (de zijde van de Rijndijk) komt. Er zijn nog geen definitieve plannen voor de vorm en omvang van het verkeersplein aan de Leidse zijde van de nieuwe brug, dat een belangrijke schakel gaat vormen in het interlokale verkeer. bedroeg aan het einde der maand f. 32.096.896.41.. VERENIGING VAN METAALINDUSTRIEËN Op 27 mei zal de Vereniging van Me taalindustrieën (VMI), in het bedrijf van de NV Hollandsche Constructie werkplaatsen. de jaarlijks algemene le denvergadering houden. Zoals gebruike lijk zal de voorzitter der VMI, dr. J. C. Hooykaas, aan de gemeenschappelijke lunch, die het huishoudelijke deel van deze vergadering scheidt van het alge- De huidige Lammebrug. een ob stakel voor het verkeer vooral wan neer na het passeren van schepen lange files moeten wachten omdat de brug slechts door auto-verkeer in één richting tegelijk kan worden gebruikt. (Foto L.D.—Van Vliet) mene gedeelte, zijn jaarrede uitspreken. Hierin zullen enkele actuele vraagstuk ken betreffende de metaalindustrie aan de orde worden gesteld. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand maart werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd 1.391.553.97 gulden en terugbetaald 1.205 661.71 guld. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 417 en het aantal afbetaalde boekjes 208. Op 6.605 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 148.033 bij geschreven. Er werden 801 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke in houd van f. 20.427.31. Het tegoed der 43.137 inleggers be- Het tegoed der 43.137 inleggers -szoèêÊÊÊI

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3