RECHTSE PARTIJEN EN V.V.D. KOMEN DICHTER BIJ ELKAAR Montgomery spoedig op bezoek bij Kroesjtsjef WEERBERICHT P.v.d.A. in buitenspelpositie Leeuwen verslonden bijna bun oppasser in dierenpark Verrassende stapvermoedelijk in overleg met Macmillandie zijn indrukken wil controleren Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 6 APRIL 1959 No. 29712 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f 2.55 per maand; 10.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Prins Bernhard met Boeing 707 naar V.S. Prins Bernhard zal zaterdag 11 april a.s. met de Boeing 707 van Pan Ameri can World Airways van Londen naar New York vliegen. Het straalverkeers- vlfeegtiiftg van deze maatschappij ver trekt om 11 uur in de morgen van Lon den en landt om 14.45 uur lokale tyd op het vliegveld Idlewild van New York. Naar bekend zal de Prins een kort bezoek aan de VS brengen en o.m. een deel van het Wereldluchtvaartcongres, dat van 12 tot 19 april door de Ameri kaanse Air Force Association in Las Ve gas wordt georganiseerd, bijwonen. Pan American heeft maatregelen ge troffen om Prins Bernhard op deze dag vlucht over de oceaan per straalvlieg tuig door deskundigen van de maat schappij over alle technische bijzonder heden voor te lichten, aangezien men weet dat de Prins bijzonder grote be langstelling heeft voor de luchtvaart. Koningin en Prinses Irene maakten lange skitocht Koningin Juliana heeft zaterdag een lange ski-tocht gemaakt die haar over de Italiaans-Zwitserse grens bracht. Vergezeld van Prinses Irena en Char lotte d'Orleans begaf de Koningin zich per kabel naar het plateau Rosa en ner sk» nocdwaarts «v«>r de srrens naar Zwitserland, oostelijk van de Matterhorn. Het gezelschap, dat begeleid werd door de beroemde gids Lea Gasperl, bereik te Zermatt tegen lunchtijd en vloog te rug naar plateau Rosa aan boord van de kleine pipercub van de Zwitserse „gletscherpiloot" Hermann Gaiger. Van plateau Ro-a skide de Kóningin' terug naar Cervinia. waar zij zich bij Prins Bernhard en haar andere doch- ters voegde. De Koninklijke Familie geniet van een korte wintersportvakantie in het skiparadijs Cervinia in de Itali aanse Alpen. Toen de fotografen, die nu eenmaal altijd in de omge ving van Koninklijke vakantie gangers te vinden zijn. toestemming kregen enige opnamen te maken, werden onder meer deze bijzonder geslaagde foto's van Prins Bern hard en Prinses Beatrix gemaakt, waaruit duidelijk de onbezorgde vreugde spreekt. welke deze vakantie kenmerkt. (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur heeft zaterdag aan de vijf fractieleiders de nauwkeurige formulering toegezonden van een aantal punten uit het regeringsbeleid, met het verzoek hem binnen zo kort mogelijke tijd hun „persoonlijke" zienswijze omtrent de „algemene lijn" te doen toe komen. Afgezien van de bedoeling daardoor „zwart-op-wit" te krijgen wat de P. v. d. A. wil, leidt deze werkwijze er ook toe dat de rechtse partijen (KVP, AR, CHU) en de VVD dichter tot elkaar komen omdat er op deze manier voor de rechtse partijen meer zekerheid ontstaat omtrent het standpunt van de VVD. Vooral in de CHU ontstond er nogal bezwaar tegen samenwerking met de VVD indien deze partij, volgens de principes van prof. Oud, geen enkele verantwoordelijkheid wenst te aan vaarden voor het regeringsprogram en dus op een gegeven moment de regeringspartners in de steek zou kun nen laten. Maar als prof. Oud om trent de algemene lyn van het rege ringsbeleid (dus niet omtrent een gedetailleerd regeringsprogram) iets op het papier zet, ontstaat er toch wel zoiets als een morele binding van de VVD aan het kabinet. En daartoe is prof. Oud bereid. Totnutoe heeft de kabinetsforma teur steeds zorgvuldig vermeden te spreken van een „regeringsprogram". De fractieleiders hebben ook geen re geringsprogram uit zyn handen kun-, nen krijgen. De formateur vraagt de zienswijze omtrent de „algemene lijn" van „verschillende punten uit het re geringsbeleid". Daartegen zal prof. Oud geen bezwaar hebben gehad. Krachtige ministers Het oorspronkelijke denkbeeld in „rechtse" kringen dat er in een kabinet slechts plaats zou zijn voor tweede rangsfiguren uit de VVD, heeft men reeds laten varen. Men beseft, dat als er een kabinet moet komen zonder so cialisten en waartegenover de P. v. d. A. dus in oppositie staat, alle ministers in het landsbelang de besten moeten zijn, die de formateur kan winnen. Daar zal nu in ieder geval naar worden gestreefd. Veel wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige en af en toe harde wind tus sen west en noordwest. Vry koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 7 APRIL Zon op: 6.04 uur; onder: 19.22 uur. Maan op: 5.48 uur: onder: 18.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.05 uur en 15.20 uur. Laagwater te 11.05 uur en 23.25 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Er zullen dus eventueel ook krachtige figuren uit de WD in een kabinet ko men. Daartegenover staat de verklaring van prof. Oud omtrent de algemene lijn van het regeringsbeleid. De werkwijze van de formateur, het vragen van een schriftelijk antwoord omtrent een aan tal punten van het regeringsbeleid, brengt de P. v. d. A. in moeilijkheden. De P.v.d.A. wil de indruk wekken dat er, in tegenstelling tot andersluidende beweringen, met haar wel te praten valt. Uit het antwoord van de P. v. d. A. zal dit dan moeten blijken. Het antwoord zal zo tegemoetkomend moeten zijn dat praten zin heeft. Matiging van de socia listische eisen zal later echter worden uitgespeeld als de P. v. d. A. toch oppo sitie-partij wordt. En als de P. v. d. A. hetgeen on denkbaar is haar verkiezingsmani fest zou verloochenen en tot offers bereid zou zijn, dan blijft nog een be lemmering voor deelneming van de P. v. d. A. aan een kabinet het feit, dat prof. De Quay persoonlijk volstrekt geen binding wenst van de partijen aan het regeringsprogram, hetgeen de P. v. d. A. juist als eis stelt. De P. v. d. A. speelt nog wel mee, aldus werd het fn politieke kringen geformuleerd, maar in buitenspel positie. vermoedt dat het vragen op van de persoonlijke zienswijze Men van de fractieleiders omtrent een aan tal punten van het regeringsbeleid, een vondst is geweest van prof. Romme, omdat het verzoek van de formateur alleen een verrassing is geweest voormr. Burger, die het eerst met prof. De Quay had gesproken. Prof. Romme en de an dere fractieleiders, die na hem kwamen, waren wel op de hoogte van het voor nemen van de formateur. Die vondst van (waarschijnlijk* prof. Romme is het noodzakelijke politieke spel rond de breuk tussen KVP en P.v. d. A. De zakelijke kern is dat de ziens wijzen van de P. v. d. A. en de KVP te ver uiteen zyn gegaan. In de Eerste Kamer is dat wel eens als volgt gefor muleerd: de samenwerking met socia listen leidt er altijd toe dat de eer van wat verwezenlijkt wordt, in belangrijke mate aan hen toevalt, omdat zij, gezien het feit, dat zij van nature en van hun eigen beginselprogram uit, eigenlijk iets anders willen (het socialisme), altijd overvragen, zodat de andere, de mede contractant, altijd als afremmende partij moet optreden en inderdaad niet de eer van het geval krijgt. Dat is een opmerkelijk verschijnsel, dat men de afgelopen jaren heeft kunnen constateren. Wat de rechtse partijen tot stand hebben gebracht, met steun van de P. v. d. A., willen zij in gelijke zin voortzetten zonder te worden belast met de schijn, dat zij slechts op sleeptouw worden genomen door de P. v. d. A. Zij willen linn eigen koers blijven varen, los van de P. v. d. A„ die te ver in socialistische rich ting trekt. Door moedig optreden van collega gered De 27-jarige Frits Verbrugge, roofdierverzorger in Ouwehands dierenpark op de Grebbebcrg, is zaterdagmiddag bijna door drie leeuwen verslonden. Verbrugge was pas twee dagen in dienst, hetgeen er de oorzaak van moet zijn geweest, dat de dieren hem nog niet kenden. Desondanks begaf hij zich in een der grote kooien. Bij het binnengaan werd hij vrijwel direct door de drie daarin aanwezige leeuwen besprongen. Dit gebeurde voor de ogen van het publiek. Zijn collega, de 23-jarige Rudi Sitters, die het publiek hoorde gillen stormde naar de leeuwekooi en zag Frits Ver brugge reeds onder de leeuwen liggen. Een der dieren had het hoofd van de oppasser reeds in de bek. Sitters, die ge heel ongewapend was slaagde erin zijn onfortuinlijke collega te bevrijden, waar bij hij van een der leeuwen een gevoe lige klap kreeg. Verbrugge werd over dekt met wonden naar het ziekenhuis in Wageningen vervoerd. HU is zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk ge wond. De gewonde verzorger was de leeuwekooi binnengegaan met diverse attributen, zoals een alarmpistool, een zweep en een vork. Hij heeft echter niets tot zyn verdediging kunnen doen. Hy kwam de dieren voederen. De heer Ouwehand zeide ervan over tuigd te zijn, dat door het zeer moe dige optreden van Sitters Verbrugge er levend van af is gekomen. Hoge functies voor bijna 150 ex-nazi's in Oost-Duitsland Het „Comité van vrije juristen" een In West-Berlijn gevestigde anti-commu nistische organisatie, heeft een nieuwe lijst met de namen van 147 ex-ledcn van de Duitse nationaal-socialistisehe partij gepubliceerd die hoge functies in Oost-Duitsland bekleden. Op deze lijst komt o.m. voor dr. Her- bert Kröger. de belangrijkste juridische adviseur van de Oostduitse communis tische partij. Het comité heeft het vorig jaar eveneens een lijst gepubliceerd van personen, die actief nationaal-socialist zijn geweest en die thans belangrijke funcies in Oost-Duitsland hebben. Soekarno's wereldreis Ook bezoek aan de Paus President Soekarno van Indonesië zal op zijn aanstaande wereldreis ook een bezoek brengen aan Paus Joan nes XXIII, aldus is zaterdag van ge zaghebbende zijde te Djakarta verno men. Onmiddellijk daarna zal hU Zuid-Amerika bezoeken. Het staat vast, dat de president naar Argenti nië, Brazilië en Mexico zal gaan. Ook andere Zuidamerikaanse landen heb ben Soekarno verzocht te komen. Hieromtrent zijn echter nog geen be slissingen genomen. Soekarno vertrekt op 23 april voor een wereldreis van twee maanden waarop hij o.m. de Sovjet-Unie, Polen, de La tijnse landen van het WestelUke blok, Japan en Turkije zal bezoeken, zo werd van doorgaans welingelichte zijde ver- Dalai Lama tlians in klooster in Tawang Zijn ontsnapping „Peking niet onwelgevallig" De Dalai Lama, die vorige week na een reis van vijftien dagen Indiaas grondgebied bereikte, is zaterdag met le den van zUn familie en ministers van de afgezette Tibetaanse regering in het boeddhistische klooster te Tawang, 80 km. ten zuiden van de Tibetaanse grens, aangekomen. Men verwacht dat de Da lai Lama enige dagen in het klooster zal bljjven, alvorens zyn reis voort te zetten. HU zal minstens acht dagen nodig heb ben om het dichtstbUzynde vliegveld te Tezpoer te bereiken. Vandaar zal hU waarschynlyk met een Dakota naar Nieuw Delhi gaan, waar hy als een ge- eerde gast" welkom zal worden geheten. Het klooster te Tawang wordt be waakt door een sterke troepenmacht, die door de Indiase regering daar heen werd gezonden. In het klooster bevinden zich een zeshonderd boeddhistische mon niken van de sekte der gele hoeden, die, ter gelegenheid van de komst van de Dalai Lama, honderden kaarsen hebben aangestoken en „gebedsvlaggen" op de begroeide heuvelruggen, waarop het kiooster is gelegen, hebben geplant. Naar van welingelichte zijde te Nieuw Delhi wordt vernomen, zal zeer waar schijnlijk de stad Naini Tal, 200 km. ten zuiden van de Tibetaanse grens, de re sidentie van de Dalai Lama worden. In j deze stad, die op een hoogte van 1800 meter ligt, zetelt in de zomer de rege ring van de Indiase staat Oettar Pra- desj. Geen onnodige beknotting van vrijheid van Dalai Lama Premier Nehroe heeft gisteren op een drukbezochte persconferentie gezegd, dat India voor honderd procent voor de vei ligheid van de Dalai Lama instaat, nu hU zich op Indiaas grondgebied bevindt. Op de vraag of de Tibetaanse leider in het geheel geen verklaring mag afleggen over de gebeurtenissen, zei Nehroe, dat de Dalai Lama in India zeer gezien is en dat men zyn vrijheid niet onnodig wil beknotten. Aan de andere kant is het niet wensehjk. dat hU zich in India met politiek inlaat. De kwestie zal met hem worden besproken. De premier kon nog niet zeggen waar en wanneer hU de Dalai Lama zal ontmoeten. Aan een uitnodiging van Kroesjtsjef om een bezoek aan Moskou te brengen, zal Nehroe voorlopig geen gevolg geven. HU acht het beter dit jaar het land niet te verlaten. Nehroe gelooft, dat de Dalai Lama zyn land uit vrije wil heeft verlaten. India heeft belang bU de autonomie van Tibet, maar kan geen stappen doen tot herstel daarvan. India verkeert in een moeilyke positie. Het denkt aan de eigen veiligheid en stelt prUs op vriendschap pelijke betrekkingen met China. Uit da houding van de communistische partU in India is gebleken, aldus de premier, dat deze partij niet nationaal voelt. In politieke kringen te Nieuw Delhi heerst de mening dat de ontsnapping van de Dalai Lama de Chinezen in het geheel niet onwelgevallig is. Als hem in Chinese gevangenschap iets was over komen zouden zij de gevolgen hebben moeten dragen. De Indiase regering moet er nu voor zorgen dat de Dalai Lama geen anti-Chinese activiteit ont plooien kan. (Van onze Londense correspondent) Gedurende het weekeinde heeft de 71-jarige gepensioneerde veldmaarschalk Montgomery, tot voor kort plaatsvervangend opperbevelhebber van de NAVO, de wereld verrast door aan te kondigen, dat hy naar Moskou gaat om met Kroetsjtjsef een onofficieel „topgesprek" te voeren. Hy zal daarbij vermoedelijk ook een aantal militaire figuren spreken, die hy nog uit de oorlog kent en waar schijnlijk nog andere leiders, die hy nog niet heeft ontmoet. Monty zal van 28 april tot 1 mei in de Sovjet-Unie zijn. Hij gaf als reden van zyn bezoek, dat hy wil nagaan hoe Kroesjtsjef denkt, precies dezelfde reden waarom de Britse premier Harold Macmillan naar Moskou ging. Montgomery verklaarde zaterdag in zijn landhuis in Surrey, dat „wy niet in de tegenwoordige spanning kunnen doorgaan". Montgomery had Kroesjtsjef verzocht hem in Moskou te ontvangen en deze had hem geantwoord, dat hy zeer welkom is. Op een vraag, of Mont gomery dacht, dat de spanning als gevolg van zyn bezoek zou verminderen, ant woordde hij, dat het in geen geval de dingen erger zou maken. Gevaarlijk recept In officiële kringen was men min of meer verbluft door Montgomery's aan kondiging. Het Britse departement van Buitenlandse Zaken wist enkel te zeg gen, dat het een particulier bezoek zal zyn en dat het buiten het departement om was geregeld. Algemeen wordt ech ter aangenomen, dat Montgomery deze stap niet heeft genomen zonder Mac millan te raadplegen. De Engelsen zijn altijd huiverig voor militaire leiders, die zich met politiek bemoeien. Er heerst op het ogenblik, dat Macmillan 'jnet grote vasthoudendheid en tact probeert een grondslag voor onderhandelingen met de Russen te vinden, dan ook ont stemming over het luid geraas van zekere Amerikaanse generaals, die snoe vend opgeven van de vernietigings kracht der Amerikaanse wapenen, hoe wel dit vooral als extra waarschuwing voor de Russen schUnt bedoeld te zUn. Maar in Londen voelt men dit als een poging om Macmillan, die in Washing ton, Bonn en Parijs tegen de stroom moest oproeien, dwars te zitten. Nu de door Macmillan enigszins ge suste vertrouwenscrisis daarom veer dreigt ie verergeren, lykt het alsof hij zijn aarzelende bondgenoten met gelyke munt betaalt en hen misschien als wanhoopsmaatregel om zijn eigen deli cate positie te versterken of te redden voor een nieuw „voldongen feit" plaatst, door dit kennelijk van boven af geïnspireerde particuliere initiatief van de functieloze Montgomery, die thans nog vrijer zal kunnen spreken, dan hy toch altyd gewoon is te doen! Of is Macmillan na zyn gesprekken in de Westelijke hoofdsteden gaan twyfelen aan wat Kroesjtsjef tegenover hem liet doorschemeren cn moet Montgomery nu ter plaatse Macmillans indrukken con troleren en bevestigen? Verfrissende invloed Montgomery is berucht om zyn moei lijk van een militair te dulden onafhan- kelykheid. Hy neemt nooit een blad voor de mond en zUn optreden maakt menigmaal een pedante indruk. HU maakte zich daardoor vaak vyanden, vooral in de Verenigde Staten, waar men zijn aanvallen in zijn gedenkschrif ten op Eisenhowers militair leiderschap no 's herhaald voor radio en tele visie no** met heeft vergeven! Zijn bezoek aan Moskou zet in Amerika waarschynlUk eveneens kwaad bloed, maar niet kan worden ontkend, dat Montgomery's openhartige uitspraken een verfrissende invloed uitoefenen. HU beschouwt het als zUn belangrykste taak anderen tot denken te prikkelen. Bd Montgomery komt niets uit de lucht vallen. HU is een uiterst methodisch man, die zUn inzichten inzake het pro bleem Oost-West in de afgelopen maan den zorgvuldig heeft geformuleerd en gepropageerd. Dit vond zUn bekroning in een artikel dat de veldmaarschalk vorige week ter gelegenheid van de her denking van het tienjarig bestaan van de NAVO heeft gepubliceerd. Zoals steeds heeft Montgomery het met de Amerikaanse militaire leiders aan de stok, speciaal wat hun aan de tijd van de Maginot-linie herinnerende negatieve en tot verstarring leidende politiek van afwachten betreft. Niemand is zich meer bewust van het communis tisch gevaar dan Montgomery. Maar nu dit meer en meer een politiek en econo misch karakter gaat dragen, is volgens hem een houding van louter militaire afweer en afschrikking ontoereikend. Ook Montgomery voelt niets voor een regeling voor Berlyn of het uit elkaar trekken der fronten, als op zichzelf staande stappen. Hij wil het probleem bij de kop pakken in plaats van by de staart. Hoofdmacht naar Frankrijk? Het vraagstuk der Europese veiligheid komt eerst, dan het Duitse probleem en dan Berlijn. Als de kwestie der Euro pese veiligheid is opgelost, kunnen alle buitenlandse troepen uit Duitsland wor den teruggetrokken. Het minste dat volgens Montgomery thans moet gebeu ren, is beginnen met het vraagstuk der Europese veiligheid te bespreken en. om goede trouw te tonen, al vast bepaalde gebieden militair te gaan uitdunnen. Uiteindelijk zal volgens Montgomery de bescherming van het NAVO-front in Centraal-Europa moeten worden toever trouwd aan de Bondsrepubliek. Gedu rende het wederzijdse uitdunningsprocee zou de hoofdmacht der Amerikaanse en Britse strijdkrachten, welke Duitsland de rug toekeren, in Frankryk moeten worden gelegerd met achterlating van symbolische formaties op Duits grond gebied. Montgomery's inzichten worden door een aantal actieve Britse militaire lei ders gedeeld, die allen Ijveren voor geleidelijke terugtrekking van vrec. i troepen uit Duitsland, natuurlyk in het kader van een ruimere regeling en n\ een periode van waarschijnlijk tien ja r. De vraag, welke Montgomery echter o beantwoord laat, is of het door hem met zulk een kracht aanbevolen recent ten slotte niet onvermydelUk zal leiden tot Duitslands verlaten van de NAVO!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1