FILMS Vreemde toestanden ter secretarie Tweede lustrum N.A.V.O. gevierd QEMMENIE 1U SPAANS SCHIP IN IJMUIDEN DOOR BEMANNING VERLATEN „Europair" al in begin 1960? VERWISSELDE CIJFERS ZATERDAG 4 APRIL 1959 „Hans Christian Andersen Kostelijk amusement Casino De bekende kindervriend Danny Kaye weer eens als Hans Christian Andersen te zien, zal velen verheugen. Het verhaal over de arme schoenmaker, naar wiens verhalen de kinderen ademloos luisteren, is overbe kend. Men kan zijn avonturen meebe leven, met Kaye in het centrum. Wan neer er dan nog een sprookjesballet met de beroemde danseres Jean Maire bij komt, wordt het een mooie middag of avond, waarbij men zich heerlijk amuse ren kan. Indertijd hebben tallozen al van dit verhaal genoten. Dat zal onge twijfeld ook nu het geval zijn! „De familie Trapp" Charmante zang! Trianon De familie Trapp is een familie, die trekt! Hoe kan het ook anders met zulk een charmant ouder paar en zoveel lieve kinderen. Ze zijn niet alleen lief, maar ze kunnen zingen ook. En hóe zingen ze! Zó. dat zelfs de Amerikanen, die heel iets anders gewend zijn, ervan onder de indruk komen. Wie dan weet, dat Ruth Leuwerik de vrouw is, die eigenlijk het geheel draagt, zal deze film graag willen zien. De her innering aan de eerste film over de familie Trapp leeft nog bij iedereen voort. Haar nieuwe belevenissen vormen evenzovele hechte trekpleisters! De genadeloze wreker Wolken kruitdamp Rex. De wolken zijn weer dicht in het theater aan de Haarlemmerstraat, wolken kruitdamp uit rokende revolvers en wolken stof achter druk dravende paarden. Als de wolken optrekken staat daar steeds de figuur van Alan West- cott (Steve Cochran), die in de Ame rikaanse burgeroorlog als kapitein bij de Noordelijken een gevaarlijke opdracht heeft uit te voeren in het kamp der Zuidelijken. Deze kapitein Westcott is bepaald niet voor een kleintje vervaard, maar het leven wordt hem toch wel erg zuur gemaakt. Aan alle kanten dreigt het gevaar. Gelukkig is er een lieftal lige blondine in de buurt, die warme gevoelens gaat koesteren voor onze onverschrokken, koene held en als hij zich eens in een erg hachelijke situatie bevindt is zy er om de helpende hand te bieden. De spanning blijft erin van de eerste tot de laatste meter celluloid en daar tussen is er aan actie en avonturen geen gebrek. In liefde en oorlog Schrijnende realiteit Luxor. Het is nu al bijna veertien jaar geleden, dat er een einde kwam aan de bloedige strijd, die de geschiede nis is ingegaan als Wereldoorlog II. Hoewel de toen ten koste van veel leed en ellende veroverde overigens betrekkelijke vrede dus op de drem pel staat van het derde lustrum, gaan Hollywood en de andere filmcentra nog altijd voort met de filmische recon structie van dat verschrikkelijke drama. De oorlogsfilms „doen" het kennelijk nog steeds. Zolang dat het geval blijft is het einde van die onafzienbare serie nog steeds niet in zicht. Regisseur Philip Dunne heeft er weer een aan toegevoegd. In kleuren en op het brede doek. Zyn uitgangspunt loopt niet over van originaliteit. In het door hem verfilmde verhaal zijn drie mannen h het Amerikaanse Korps Mariniers bijeengebracht, die elkaar anders wel licht nooit ontmoet zouden hebben. Het zijn drie volkomen uiteenlopende typen uit geheel verschillende milieus. Slechts de oorlog hebben ze gemeen. Wij ontmoeten ze in hun geboorte plaats San Francisco tijdens hun laatste verlof voor zij de strijd ingaan. Wy zien hun particuliere moeilijkheden en vreugden op de vooravond van hun tocht overzee. Wy worden geconfron teerd met hun hoop en wanhoop, hun berusting en vertwijfeling. Alle drie reageren zij hun gevoelens van weemoed en vrees af op hun eigen manier. Onder zulke omstandigheden kunnen liefdes snel opbloeien of verwel ken. Zo gaan ze de strijd in en leren de wreedheid van de oorlog in zijn volle omvang kennen. In die mensonterende situaties krijgen moed en angst een heel andere betekenis. Het is weer een flits, een moment opname uit die trieste ellende. Nergens overrompelend door een oorspronkelijke visie of een persoonlijke benadering. Maar Philip Dimne heeft ed kleine mens in die grote verschrikking scherp ge troffen, meestal echter louter registre rend, slechts op sommige plaatsen ook ontroerend. Hij is er echter in ieder geval in ge slaagd weer een aanklacht in te dienen tegen de onmenselijke waanzin, die oor log heet. VAN DEZE WEEK: IlilNIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlIHWUIll Omzetten Kempkes te Waddinxveen op hetzelfde niveau In het eerste kwartaal van 1959 heb ben de omzetten van Kempkes Meubel fabrieken N.V. te Waddinxveen vrijwel hetzelfde beeld te zien gegeven als in de overeenkomstige periode van 1958. Zij bewegexr zich ongeveer op hetzelfde niveau. Ook is er in het bedrijf nog 6teeds onderbezetting. Aldus deelde de directie desgevraagd mede in de gisteren te Waddinxveen gehouden jaarvergade ring. Ondanks de onderbezetting is de winst vrij aardig geweest, zo oordeelde het be stuur. Gestreefd wordt een jaarlijkse omzet te bereiken van f 5 miljoen, al zit het bedrijf dan nog niet helemaal op rozen. Indien de prijzen niet verder verlaagd moeten worden, zou een om zet van f 6 miljoen gunstige resultaten afwerpen. Een dividend van 7,/fc pet. werd in deze tijd voor een zo conjunc tuurgevoelig bedrijf behoorlijk geacht. In de gehele meubelindustrie zijn de omzetten gedaald. Statistisch is aange toond, zo voerde het bestuur aan, dat er niet het minste verband bestaat tussen het aantal nieuw gebouwde woningen en de aankopen van meubelen. Onder de 80.000 nieuwe woningen, die jaarlijks gebouwd worden, bevindt zich een groot aantal arbeiderswoningen. Het pro- duktievermogen van het bedrijf omvat daarentegen zeer speciale fabrikaten voor betere woningen. Door de overneming van de Stoom- meubelfabriek v/h Modderkolk en Dijs is de produktiecapaciteit met 40 pet. ge stegen. Deze uitbreiding heeft men niet kunnen dekken door een vergrote om zet. Hierdoor is een onderbezetting ont staan. Uiteraard zijn hierdoor de onkos ten hoger geweest dan 1957 maar niet hoger dan strikt noodzakelijk was. Onder de voorraden bevindt zich nog een reserve De balans en verliesrekening werden aangenomen met 938 stemmen voor, 100 tegen en 8 onthoudingen. De heer J. G. E. Gieskes werd bü êoalamatie tot commissaris herbenoemd. Helden van de woestijn Dappere strijd van Britten in Afrikaanse woestijnoorlog Lido - Bijzonder oorspronkelijk ls dit relaas over de harde stryd van een groep Britse soldaten in de Noordafri- kaanse woestijn niet: de worsteling met de Duitse tegenstander tijdens de twee de wereldoorlog en tenslotte een wanho pig gevecht met vermoeienis, honger en vooral dorst vormen bekende gegevens. Maar dit Rank-produkt onderscheidt zich toch in zoverre van soortgelijke, dat de werkelijkheid op realistische wij ze is uitgebeeld, met medewerking van mannen, die dit gebied onder de be schreven omstandigheden hebben ge kend. Bovendien is er een duidelijk mo tief de heldhaftige dood van kapitein Bill Williams zodat de compositie aan redelijke eisen voldoet. Men krijgt een scherpe indruk van de uitzonderlijk grote gevaren waaraan de kleine expe ditie van het Long Range Desert Re giment is blootgesteld, dat tot taak heeft een benzine-depot van de Duitsers in de lucht te blazen aan de vooravond van de beslissende slag. Zij zijn niet de enigen, die met een dergelijke op dracht belast zijn, maar deze groep komt wel zeer zwaar gehavend terug en de terugkeer is dan in hoofdzaak alleen nog mogelijk dankzij de heldhaftige op offeringsgezindheid van kapitein Wil liams. Van hem niet alleen overigens, want deze mannen zijn vrijwel alleen voor hun taak berekend. Een suggestief beeld van de strijd van hen, die onze vrijheid mogelijk maakten! In de middagvoorstelling een jeugd programma: Warenhuis op stelten, met Norman Wisdom. Advertentie Zomerzegels gewijd aan de Deltawerken De serie zomerzegels 1959, met toeslag, waarvan de extra-opbrengst ten goede komt aan culturele en sociale doeleinden zal gewijd zyn aan de Deltawerken. Als voorstellingen zijn gekozen, werk tuigen, materiaal enz. dat gebruikt wordt bij de Deltawerken. Ook zal het kenmerk van het Deltaplan, een driehoek, in elk zegelbeeld, worden opgenomen, namelijk viermaal in een wolkpartij en éénmaal (waarde 6 cent -f 4) in een baggermolen. Ontwerper van deze serie is de muur schilder Lex Horn te Amsterdam. De ont werpen zijn geprojecteerd op een geheel effen fond binnen de begrenzing van het zegelformaat 36x25 mm zodat een zegel ontstaat zonder rand wit. Waarden, kleuren en voorstellingen zijn als volgt: 4 cent 4 ct), blauw en groen, caisson met slepers; 6 cent 4 ct), oranjerood en grijs, baggermolen; 8 cent 4 ct)paars en lichtbauw, rijs- werkers: 12 cent 9 ct), groen en geel, draglines; 30 cent 9 ct), zwart en rood, zandspuiters. De zegels zijn gedrukt bij NV Joh. En schede en Zonen, grafische inrichting te Haarlem in twee kleuren offset. Er komen vellen van: 10x10 100 zegels. Het papier is zonder watermerk. De gomming is normaal en de kamtanding is 14 12-3/4. De zegels zullen worden verkocht van 11 mei tot en met 27 juni 1959. Ze zijn geldig voor frankering tot ultimo december 1960. Engelse waarschuwing tegen arsenicumbespuiting In „The Lancet", het bekendste me dische vakblad van Engeland, is deze week een artikel gepubliceerd waarin wordt gewaarschuwd tegen de gevaren velke aardappelbespuiting met arseni- um oplevert, in de eerste plaats voor de loiers en hun verwanten, maar tenslot- ook voor de consument. Het blad becijfert dat de standaard- plossing voor besproeiing van 4 ha. irdappelen voldoende is om 20.000 run- ?ren, 140.000 schapen of 640.000 varkens 2 doden, en vraagt zich af of de En- clse boeren nog zo enthousiast zouden puiten als deze cijfers op alle verpak ingen van arsenicumhoudende be- proeiingsoplossingen vermeld werden. Het blad suggereert dat zwavelzuur de >laats van de arsenicum kan innemen, iu wel geval de gevaren vrijwel nihil zullen zijn. Eis tegen waarnemend ontvanger1 V2 jaar Een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Middelburg geëist tegen de 43-jarige waarnemend gemeente-ontvanger van Oosterland. Deze kwam in 1953 als tijdelijk ambtenaar in dienst van de gemeentesecretarie te Oosterland in het tijdperk, dat deze gemeente zich herstelde van de watersnood ramp. In zijn vorige betrekking te Zaltbommel had hij reeds financiële onregel matigheden begaan en de burgemeester van Oosterland, die inzage had genomen van rapporten, was hiervan op de hoogte. Hy heeft de raadsleden, noch de wet houders van deze feiten op de hoogte gebracht. Doordat de ontvanger van Oosterland, door ziekte kwam uit te vallen, werd de secretarie-ambtenaar waarnemend ont_ vanger. Reeds spoedig nadat hij op de gemeentesecretarie van Oosterland was aangesteld, begon hij zijn verduisterin gen, eigende zich van de reinigingsdienst Duiveland een bedrag van ruim f. 4400. toe en van de gemeente verduisterde hij een bedrag van ruim f. 5800, De officier van justitie wees erop, dat het financiele-administratieve klimaat in Oosterland byzonder ongunstig was en dat het de verdachte bijzonder ge makkelijk was gemaakt om zijn verduis. teringen en diefstallen voort te zetten. De verdediger mr. J. J. van der Weel, schetste de sfeer van de secretarie te Oosterland en merkte op, dat elk Cen traal gezag ontbrak. De verhoudingen waren vol van onderlinge wrijvingen „In dit klimaat heeft de verdachte kansen gekregen, waarvoor hij aanleg had. Deze aanleg was reeds bekend bij degenen, die de verantwoordelijkheid droeg, met an dere woorden de burgemeester". Conflict „De Seheide"-Caras voor de rechter? Op korte termijn zal aan de Neder landse rechter een oordeel worden gevraagd over de moeilijkheden, die zich voordoen tussen de scheepswerf De Schelde te Vlissingen en de Ship ping development corporation van de Griekse reder Caras te Londen. Dit is meegedeeld van de zijde van de raads leden van de Shipping development Corporation. In deze mededeling ver klaart de rederij nadrukkelijk, dat de tussen haar en De Schelde gerezen moeilijkheden niet van financiële aard zyn, doch hun oorzaak vinden in ernstige bezwaren van de redery tegen de werf met betrekkig tot de construc tie van de schepen. Zoals bekend bouwt De Schelde tien vrachtschepen voor de Griekse reder, waarvan er tot dusver vier zijn opgele verd. De vijfde ligt thans afgebouwd aan de ketting in Vlissingen en de zesde werd vorige week te water gelaten. De N.V. Kon. Mij. De Schelde deelt mee, dat berichten, als zouden thans schepen van de heer Caras in Vlissin gen aan de ketting liggen, te enenmale onjuist zijn. Er bestaat geen contract tussen De Schelde en de heer Caras. Bij de Ned. Dok- en Scheepsbouwmy. in Amsterdam waar vijf schepen voor de Shipping development corporation wor den gebouwd, heeft men geen enkele moeilijkheid met de redery ondervon den. De bij De Schelde in aanbouw zijn de schepen zijn vrachtschepen, bij de NDSM worden tankers gebouwd. „En de techniek ligt hier uiteraard anders", aldus de NDSM ENORME GROEI RK-MULO Het ledental van de Vereniging voor R.K.-MULO is in 10 jaar gestegen van 900 tot 2645. Dit deelde de voorzitter van de vereniging, de heer W. A. Brasse, gisteren mee by de opening van de al gemene vergadering van deze organsa- tie te Utrecht. Deze enorme groei is volgens de heer Brasse te verklaren uit de stichting van talrijke nieuwe scholen, de uitbreiding van de bestaande instellingen, de toene ming van het aantal leerkrachten en een groter organisatiebewustzijn. „Terugkeer naar de universele kudde" Paus Joannes over het oecumenisch concilie Paus Joannes heeft in een rede tot rectors van rooms-katholieke universi teiten verklaard, dat zijn besluit om een oecumenisch concilie van de Rooms- Katholieke kerk bijeen te roepen is in gegeven door „motieven van zeer groot belang". „Terwijl het concilie een prachtig schouwspel zal zijn van eenheid en har monie in de kerk van God, zal het te vens een uitnodiging zijn aan de afge scheiden broeders die zichzelf christe nen noemen, zodat zij wellicht zullen kunnen terugkeren naar de universele kudde, welker leiding en bewaring Christus met de onwegneembare mani festatie van zijn wil heeft toevertrouwd aan de heilige Petrus", zo verklaarde hy. In de toespraak, die hij woensdag uit sprak en de gisteren is gepubliceerd, riep de paus voorts op tot verdediging van de geestelijk waarden tegen het ma terialisme. Hij leverde kritiek op de „ab surde aanmatiging die voortkomt uit technische vooruitgang" en welker „bit tere vruchten" in sommige delen van de wereld kunnen worden waargenomen. Dagorder voor de strijdkrachten Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de NoordatLantische Verdrags- organisaitie heeft de Atlantische Com missie gisteravond in de vergaderzaal der Tweede Kamer een herdenkingsbijeen komst gehouden, waar de Nederlandse ambassadeur in Londen, mr. C. A. W. baron Bentinck van Schoonbeten, een terugblik heeft geworpen op de ontwik keling van de Atlantische samenwerking en mr. H. R. Noord, de voorzitter der Atlantische Commissie, een aantal wensen voor de toekomstige ontwikkeling formuleerde. Baron Bentinck van Schoonheten gaf een uitvoerig overzicht over de ont wikkeling van het bondgenootschap, waarbij hy goeddeels kon putten uit zyn ervaring als plaatsvervangend secreta ris-generaal der NAVO in de jaren 1956 tot 1958. Hij kwam tot de conclusie, dat de Nederlandse bijdrage aan de inspan ning van de NAVO de vergelijking met die van andere landen glansrijk kan doorstaan. Nederland heeft echter zeker niet teveel gedaan, andere landen zou den meer gedaan kunnen hebben. Deskundige staf Mr. Nord was er voor de bestaande onofficiële conferentie van parlements leden uit de NAVO-landen een officiële status te geven. Hy achtte voorts een permanente staf van deskundigen nodig, die, de hoofdlijnen van een gemeen schappelijke politiek tegenover de Russi sche dreigingen zou moeten bestuderen. Tenslotte gaf hij de wens te kennen, dat de NAVO-landen gecoördineerd zouden optreden in de onderontwikkeldegebie den. De bijeenkomst werd bijgewoond door de minister van Defensie, ir. C. Staf, de minister van Zaken Overzee, mr. G. Ph. Helders, de voorzitters van de Eer- Advertentie 1 1 2K00 Jy De nieuwste PELIKAAN VULPEN model PI, vanaf f45. PARKER STUDENT, met inge bouwde pen f 19.75 Haarlemmerstraat 169 Dr. Moh. Hatta over geleide economie De voormalige Indonesische vice-pre sident, dr. Moh. Hatta heeft in een rede voor de Indonesische economische ver eniging te Djakarta gezegd, dat Indo nesië behoefte heeft aan buitenlandse leningen, en niet aan binnenlandse be sparingen, om het land in de gelegenheid t.e stellen, zelf te kunnen zorgen voor voeding, kleding en behuizing. Hatta noemde het economisch liberalisme een systeem, dat de rijken rijker en de armen armer maakt. Hatta sprak over „geleide economie", een tegenhanger van president Soekar- no's „geleide democratie". Hy geeft de voorkeur aan een vijf jarig ontwikke lingsplan voor Indonesië, waarmee, naar zijn mening, een verhoging van de volkskoopkracht kan worden bereikt van 15%. Na wijziging van contract Tweeëntwintig van de tweeëndertig opvarenden van het 6603 ton metende, onder Italiaanse vlag varende Spaanse vrachtschip „Amaconte", dat bij de Hoogovens te IJmuiden een lading erts heeft gelost, hebben geweigerd de vol gende reis van het schip mee te maken en zyn gisteren van boord gegaan. Zij verwyten de redery en de kapitein dat zy het bestaande contract hebben ge wijzigd. De „Amaconte", eigendom van de rederij Cia. Mar. Amaconte", S.A., liep woensdag j.l. van Melilla te IJmui den binnen en meerde af in de buiten haven van de Hoogovens. Wijziging De kapitein deelde de officieren en andere opvarenden daarna mede, dat de redery het contract met hen had gewij zigd. Niet langer zou het loon in dollars worden uitgekeerd, maar in peseta's. Voorts was een andere vakantieregeling ontworpen en een nieuwe samenstelling van het vakantiegeld. Het grootste gedeelte van de beman ning, onder aanvoering van de officie ren der machinekamer, nam hier geen genoegen mee. Zy eisten van kapitein en redery dat het oude contract zou blijven bestaan. Toen dit niet gescheid- de besloten 21 opvarenden, waaronder 4 officieren, van boord te gaan. Zij eisten de monsterboekjes op, hetgeen de ka pitein weigerde, daar hij van mening is dat de mannen contractbreuk hebben gepleegd. De opvarenden verlieten het schip in de nacht van donderdag op vrijdag en vonden een onderkomen in het hotel „Augusta" te IJmuiden. Nieuwe papieren Gisteren la contact opgenomen met de Spaanse consul, die ervoor heeft ge zorgd dat de mannen opnieuw papieren in hun bezit kregen, zodat zij Nederland kunnen verlaten. Per trein zullen de Spaanse zeelieden vandaag naar hun vaderland terugreizen. „Wy zijn uitgemaakt voor bandieten door de kapitein", aldus een der opva renden. Inmiddels heeft ook de eerste stuurman geweigerd opnieuw met de „Amaconte" naar zee te vertrekken. Hy is gisteravond van boord gegaan en zal eveneens naar Spanje terugreizen. De lossing van het schip is inmiddels ge reed gekomen. Het is nog niet bekend wat nu met het schip zal geschieden. Met de kleine bezetting van slechts de kapitein en negen opvarenden mag het schip geen zee kiezen. BIJZONDERE UITKERING VOOR PHILIPSPERSONEEL Op grond van de verbetering in de rentabiliteit van de onderneming in 1958 en in de algemene gang van zaken heeft de Raad van Bestuur der NV Philips' Gloeilampenfabrieken besloten, aan het einde van deze maand aan het perso neel een bijzondere uitkering ten be drag van 1% van het jaarinkomen te verstrekken. Het statutaire personeels- winstaandeel over het afgelopen jaar bedraagt 4% van het jaarinkomen, zo dat de personeelsleden een uitkering van in totaal 5% van hun jaarinkomen zul len ontvangen. Teneinde de bezitsvor ming onder het Philipspersoneel te be vorderen is voorts bepaald, dat het to taalbedrag desgewenst geheel of gedeel telijk kan worden besteed voor het ver werven van personeelsobligaties. Uit Rome wordt door Reuter gemeld, dat over de voorstellen om te komen tot coördinatie en rationalisatie van de activiteiten der vijf luchtvaartmaat schappijen van de E E.G.-landen, Air France, KLM, Lufthansa, Alitalia en Sabena met de bedoeling „Europair" te stichten, totnutoe geen overeenstemming kon worden bereikt, aangezien men het nog niet eens is geworden over de ver deling van de inkomsten en het vaststel len van de huidige en toekomstige be voegdheden van de bij deze samenwer king betrokken maatschappijen. Men hoopt, dat „Europair" in januari 1960 kan gaan werken, waarby men het doel in etappes wil bereiken. Volgens welingelichte bronnen zou een eventuele overeenkomst zich over tien jaar uit strekken. waarbij Lufthansa en Alitalia in de gelegenheid zouden worden gesteld geleidelijk in „Europair" te worden op genomen. Hoewel de maatschappijen haar onafhankelijkheid zouden behou den, zouden zij op den duur haar iden titeit verliezen, terwijl de vliegtuigen waarmede de diensten zouden worden uitgevoerd, zouden worden voorzien met het merkteken „Europair". Desgevraagd deelde men van KLM- zljde mede geen commentaar op dit Reuterbericht te verstrekken. Johan van Oldenbarneveldt kampte met mist Tengevolge van de mist in het Kanaal heeft de „Johan van Oldenbarnevelt" niet de haven van Southampton kunnen binnenlopen. De tachtig passagiers die in deze ha ven aan boord zouden gaan zullen thans bij het eiland Wight aan boord worden gebracht. De „Johan van Oldenbarnevelt" ver trok donderdag uit Amsterdam. Het schip gaat via het Suezkanaal naar Nieuw-Zeeland, en keert via de Stille Zuidzee en de Atlantische Oceaan naar Europa terug. In het gebouw van de Tweede Kamer is gisteravond op plechtige wijze het tienjarig bestaan van de NAVO herdacht. Een overzicht van de zaal tijdens een van de toe- spraken. ste en Tweede Kamer. Dé Minister van Staat, jhr. mr. dr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Belgische ambassadeur baron F. X. van der Stra tenWaillet en vertegenwoordigers van de ambassades en gezantschappen van andere NAVO-landen. Zy werden ver welkomd door dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer, die ook een slotwoord sprak. Dagorder In verband met het tweede lustrum van de NAVO is vandaag ook een dag order verschenen voor alle onderdelen van de Nederlandse weermacht. De mi nister van Defensie, C. Staf, wjjst hierin op de betekenis van de NAVO en vraagt zich dan af of de organisatie aan haar doel heeft beantwoord. Ongetwijfeld, zo meent de bewindsman sedert de oprich ting van de NAVO is geen enkel land tegen zijn wil in de Sovjetrussische in vloedssfeer getrokken. En bovendien: ondanks de zeer hoge defensie-uitgaven zijn wij in economisch opzicht aanmer kelijk vooruitgegaan. Het zou echter ver keerd1 zijn te menen, dat we het nu wel wat kalmer aan kunnen doen. De drei ging is onverminderd gebleven. Daarom zullen wij op de ingeslagen weg moeten blijven doorgaan. Na het houden van een officiële vlag- genparade is deze dagorder door alle commandanten voorgelezen. Hockey-programma Overgangsklasse A (heren): Kieviten BMHC 2; VictoriaHilversum 2. 2e-klasse A: Leonid asDordrecht; TOGO 4—Ring Pass. 2e-klasse C: Ring Pass 2Delftse Studs 2 (zat.)Ring Pass 2—Tempo '34. 2e-klasse D: Delftse Studs 3Leiden 2 (zat.); HBS 2Zuidwljck. Dames, le-klasse: TOGOAlliance. 2e-klasse B: HBSTOGO 2 (zat.); BDHC 3—TOGO 2. Sportsplinters Voor de hockeywedstrijd tussen de militaire elftallen van Nederland en België op 23 april a.s. op Klein-Zwitser- land in Den Haag is het Nederlandse team als volgt samengesteld: doel: De Graaf (Togo); achter: Van Dijk (HDM) en Maris (Laren)middenDe Muinck- Keyser (SCHC). Vergoossen (Union), en Van Waayen (Amsterdam); voor: Martens (EMHC), Schölvink (Laren), Fiolet (HDM). Kammeyer (BMHC) en Wout (BMHC). President Eisenhower heeft zijn goedkeuring gehecht aan een besluit van het Amerikaanse congres om het Inter nationaal Olympisch Comité te verzoe ken de organisatie van de Olympische Zomerspelen van 1964 aan een Ameri kaanse stad op te dragen. Het Nederlands jeugdelftal (18-20 jaar) zal, als laatste voorbereiding voor de interlandwedstrijd tegen België op 18 april a.s. te Arnhem, een oefenwed strijd spelen tegen Feyenoord. De wed strijd zal op woensdag a.s. in het Feyen- oordstadion gehouden worden. Zo op het eerste gezicht lijkt deze vermenigvuldiging niet anders dan een verwarde hoeveelheid willekeurig neer geschreven cijfers. Toch is dat niet zo. In een oorspronkelijk kloppende verme nigvuldiging werden alle cijfers door andere cijfers vervangen gelijke cyfers telkens door gelijke andere cijfers, en ongelijke cyfers door ongelijke andere cyfers. Bijvoorbeeld de 0 steeds door een 9. de 6 steeds door een 2 etc. Deze voor beelden kloppen niet met de toegepaste vervanging. Kunt U de oorspronkelijke vermenig vuldiging reconstrueren? 97806 45312 372648 419200 97806 496286 10350 3849849188 Oplossingen onder het motto „reken - puzzel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prys van f. 5.en twee prijzen van f. 2.50 beschikbaar, waar naar alleen abonnees kunnen mede dingen. Oplossing woordenpuzzel De volgende woorden moesten worden ingevuld in deze volgorde (die dus niet klopt met de volgorde der omschrijvin gen) verkeer - caravan - kombuis - bariton - toendra - kalebas - fantast - penseel - liaison - kornuit - comfort - stroper - storing - mammoet - mutatie - monteur - streber - kleuter - patroon. Van boven naar beneden ontstaat dan in de middelste verticale kolom het woord „KABINETSINFORMATEUR" Uiteraard konden woorden met gelijke middelste letters in deze serie woorden van plaats verwisselen. De eerste prys van f. 5.werd toege kend aan de heer H. Lagerwij. Fuvs Ballotstraat 56 t« Leiden, de twee prijzen van f. 2.50 aan de heer F. van der Linde, Lage Rijndijk 34 te Leiden en aan de heer I. van Weerlee, Plant soen 101A te Leiden. De prijzen worden de winnaars toege zonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9