Kerkdiensten Leiden en omgeving Weer vertrouwen in de conjunctuur Philips domineert nog steeds Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 april 1959 Vijfde blad no. 29711 Zondag 5 april Lelden Hervormde Gemeente. Pieters kerk: 10.00 uur ds. H. Bouter (Jeugd dienst); 7.00 dr. P. L. Schoonheim. Hooglandse Kerk: 10.30 uur ds. J. N. de Ruiter. Oosterkerk; 10.00 uur ds. H. J. v. Ach terberg. Marekerk: 10.30 uur ds. D. J. Vossers. Kooikapel: 10.00 uur ds. J. Groot. Maranathakerk10.30 uur ds. J. J. W. A. Wijchers, te 's-Gravenhage; 7.00 uur ds. H. J. v. Achterberg. Herv. School, (Boshulzerkade)10.00 uur ds. J. van der Wiel. Herv. Muloschool, (Asserstraat)10.00 uur ds. W. G. Meijering te Voorschoten. Aula School. (Marnixstraat)10.00 dr. P. L. Schoonheim. Ver. Vrljz. Herv., (Lelidse Volkshuis) 10.30 uur ds. C. J. Rasch te Den Helder. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- banls. Academisch Ziekenhuis: 10.00 uur Dhr. S. Kooy. Diaconessenhuis10.30 uur ds. J. de Wit. Jeugdkerk, (ln de Morlaen)10.00 uur dhr. A. J. v. d. Pompe. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 9 uur, 11 uur en 5 uur dr. von Meyeftfeldt. (In de dienst van 9 uur worden verwacht de brs. en zrs. van wijk I wijkpred. ds. De Boer de dienst van 11 uur ls bedoeld voor brs. en zrs. van wijk IV wijkpred. dr. v. Meyen- feldt) School Tlmorstraat: 10 en 5 uur dr. Westerink. Oude Vest; 10, 5 en 7 uuir dr. Dronkert. Maranathakerk: 9 en 5 uur ds. De Boer. School Telderskade: 10 en 5 uur ds. Heule. (In alle diensten Heilig Avond maal en nm. bovendien dankzegging). Chr. Geref. Kerk: 10 uur (ond. De Op gestane ln het midden van Zijn gemeente) en 5 uur (ond. De levensmoeheid overwon nen) ds. C. v. d. Weele. Geref. Gemeente: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries. Evang. Luth. Gem.: 10.30 ds. H. J. A. Haan. Doopsgez. Gemeente: 10.30 uur dr. S. L. Verheus. Rem. Gemeente: 10.30 uur ds. J. G. J. van Iterson te Vlaardingen. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 uur Hoogmis, 7 uur Vespers (woensdag 9 uur H. Mis). Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Sclece (Steenschuur 4)10.30 uur dienst. Baptistengemeente: 10 en 5 uur dhr. H. Schouten Jr. (dinsdag 8 uur bijbelbespre king. vrijdag 8 uut bidstond). Evang. Chr. Gemeente (Middelstegracht 3)10 en 5 uur evangelist Faasen te Slle- drecht. Leger des Hells: 10 uur helligings- dienst; 6.45 uur openluohtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur opwekkingssamenkomst o.l.v. kapitein en mevr. Schuurlnk. Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. C. J. Baart uit Rijnsaterwoude; 7 uur ds. D. H. Gijsbers uit Lelmuiden. Geref. Kerk: 10 uur en 6.30 uur ds. G. D. Kuiper uit Daarle. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Leesdlenst. 2.30 uur Heer W. J. van der Linden, Theologisch student te Apeldoorn. Abbenes Herv. Gem.: 9.30 uur ds. H. Brons. 7 uur ds. v. d. Wlei te Lelden (Jeugddienst). Alphen aan den Ryn Herv. Gem.: 9 uur Vicaris Snijders uit Llsse. 10.30 uur ds. M. Hanemaaijer. 6.30 uur ds. M. Hane- maaijer. Kapel Gouwsluis: 10 uur ds. B. Moerenhout uit Katwijk aan Zee. Gebouw Jonathan: 6.30 uur ds. Kalkman uit Wad- dlnxveen. Kapel Hooftstraat: 9.30 uur en 6.30 uur ds. A. J. Jorissen. Oudshoornse- weg: 10 uur ds. G. Cadée. Martha-Stich- tlng: 10.30 uur de heer W. M. Offringa.. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 uur ds. W. Wljma, 6.30 uur ds. A. van der Koolj uit Woerden. Noorderkerk: 9 uur ds. G. Mul der, 4.30 uur ds. W. Wijma. Aula Chr. Ly ceum: 10 uur ds. S. A. Boonstra uit Woer den, 6.30 uur ds. G. Mulder. Hooftstraat: 10 uur en 6.30 uur ds. J. H. Baas uit Den Haag. Geref. Kerk. (vrijgemaakt). Hotel Centraal: 10 uur leesdlenst, 6.30 uur ds. K Drost te Gouda. Chr. Geref. Kerk. Noor derkerk Grijpensteinstraat: 10.15 uur en 6 30 uur ds. M. S. Roos. Oud Geref. Gem. Van Manderslootstraat: 9.30 uur en 4 uur de heer Verlinden uit Krimpen aan de Lek Rem. Geref. Gem. Van Manderslootstraat: 7 uur S. Vuyck kand. te Leiden. Evangeli satie. IJsbaangebouw: 10 uur Eredienst. 6.30 dhr. G. van 't Wout uit Coevorden. Benthuizen Herv. Gem.: 9.30 uur dhr. Hensen te Lelden. 6 uur dhr Tey- lingen. Leiden. Geref. Gemeente: 9.30 uur en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. v. d. Bosch, 6.30 uur ds. Haitsma van Woerden. Geref. Kerk: 10 uur ds. v. d. Linden van Den Haag. 6.30 uur ds. Kof- frle van Lelmuiden. Herv. Evang. (hotel Van Haaften: 9 uur ds. Van Harten van Delft. Geref. Kerk. (vrygem.): 10 uur leesdlenst, 3 uur ds. Bruning van Rijns burg. Geref. Gem: 10 en 6 uur leesdlenst. Ev. Luth. Kerk: 10 uur ds. Simomn van Amsterdam. Vrije Evang. Kring: 10 uur eredienst, 7 uur dihr. Klein Haneveld. Herv. Gem.: 10 uur ds. Enkelaar van Sluipwijk, 6.30 uur ds. v. d. Bosch van Bodegraven. Geref. Kerk; 9.30 en 6.30 uur ds. Koers van Den Haag. Boskoop Heir. Gem.: 9 en 10. 30 uur ds. J. Pronk. 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J de Bruin. Ger. Gem.: 9.30 en 6 uur lees dlenst. Ver. Vrljz. Hervormden geen dienst Rem. Kerk: geen dienst. Hazerswoude Hen'. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. Hartogh uit Hilversum, Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. P. D. Kuyper uit S&ssenheim. Hillegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. Brouwer, 5 uur dr. J. Veenendaal. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. A, K. Krabbe; Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. H. A. Schippers. Hoogmadc Hen. Gem.: 10 uur ds H. P. Schouten uit Katwijk aan Zee, voor- heen te Paramaribo. Katwijk aan den Ryn Herv. Gem.: 10 en 6 uur ds. A. Mackenze (Duinweg), 9.30 ds. Slunt (zendlngspred.)Geref. Kerk.: 9.30 en 5 uur ds. v. d. Hout (Ha zerswoude). Gym. lokaal Narcisstraat: 10 uur interkerkelijke dienst ds. C. R. H. Ter Haar Rommen. Katwijk aan Zee Herv. Gemeente (Nieuwe Kerk)10 uur ds, Jac. de Vos. 6 uur ds. F. Offeringa (Heilige Doop). (Oude Kerk): 10 uur ds D. Bouman. 6 uur ds. G. Samson van Rotterdam. (Ka pel) 10 uur ds. W. A. B. Hagen, 5 uur ds. P. Moerenhout. Zeehospitum6 45 uur ds. P. Moerenhout. Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. F. Pijlman, 5 uur ds. W. C. van de Brink te 's-Gravenhage. Chr. Ge ref. Kerk: 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref Kerk. (vrijgem.)9.30 en 5 uur ds. C J. Breen. Geref. Gemeente. (Remise straat) 10 en 5 uur ds. C. Molenaar van Lelden. Geref Gemeente in Ned.: (Cas a Cara): 10 en 5 uur Leesdlenst. Koudekerk Herv. Gemeente: 10 uur de heer L. Schipper, Alphen a/d Rijn. 7 uur ds. v. d. Akker. Gouda. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv Gem.: 10 uur (H.D en 6.30 uur ds. J. P. Honnef Zijlkwartler €.30 uur ds. H. J. Honders te Wassenaar. Geref. Kerk: 10 uur ds. Dijk. 6.30 uur ds. J Bosma, (Zijlkwartier) Emmeioord, 9 uur ds. J. Bos. 5 uur ds. Dijk. Vrljz. Herv. (geb. Lindelaan)10.30 dr. J. Hoftljzer te leiden. Lelmuiden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D H. Gijsbers. Geref. Kerk: 9.30 uur Openbare Geloofsbelijdenis. 2.30 uur ds. E. J. Koffrie. Lisse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds G Pettlnga, 7 uur ds. H. L. Boonstra van Warmond (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 uur prof. dr. Ridderbos, van Amster dam, 5 uur ds. G. Rang van Vijfhulzen. EtóKiSer&re"oern.rio4en Tuut'<to. a.klokketorentje en reeds eeuwen een van Gilst. Geref. Kerk (vrijgemaakt)10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdlenst. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 10 uur ds. W. H. de Jong. 6.30 uur ds. Joh. Stehouwer. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Wage naar uit Zwammerdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. Kuiper. Nieuwveen Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur de heer J. van den Hoek. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Snel. Nieuw-Vennep Herv. Gem. (Bethel- kapel): 9 en 10.30 ds. H. Heymans (van Aalsmeer), 10 uur ds. H. Brons. (Pniël Hillegommerbuurt)10 uur ds. Veenendaal (van Hillegom). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. M. Ros (van Hoofddorp), 3 uur ds. Tlm- rriers (van Amstelveen). Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. L. Floor. Noordwijkerhout Herv. Gem.: 10 uur ds. A. H. Smits, 7 uur ds. Veenendaal uit Hillegom. Oegstgeest Herv. Gem. Groenekerk: 10.30 uur ds. B. C. Visser (H.D.). Paulus- kerk; 10 uur ds. G. P. H. Locher, 7 uur ds. B. C. Visser. Hoge Mors: 10 uur dhr. J. Vink (Katwijk). Ver. v. Vrije Herv. W. de Zwijgerkerk: 10.30 uur dr. R. H. van Apel doorn (Londen). Ger. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. H. W. Wierda te Haarlem. Ger. Kerk. (vrijgemaakt): 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude-Wetering Herv. Gem.: 9.30 mu ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rem. Geref. Gem.: 10.15 uur de heer Hulsbos. Rijnsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. J. H. de Vree, 7 uur ds. C. J. Baart. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Leesdienst. 2.15 uur ds. C. v. d. Weele uit Leiden. Sassenheim Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Borgers te Birdaard, 5 uur ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. De Brum, zendingspred. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Boer. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. Goedhart uit Bodegraven. 6.30 uur ds. Van Soest uit Rotterdam. Geref. Kerk: 10.30 uur ds. V. d. Linden uit Rijnsburg. 6.30 uur ds. Post uit Linden'burg. Valkenburg Herv. Gem.. 10 uur ds. D Lekkerkerker, 6.30 uur d6. K. Burgij van Den Haag. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Langeler. Ger. Kerk. (vrijgemaakt) 10.15 uur ds. R. Brands, 3 uur ds. C. J. Bruin. Voorhout Herv. Gem.: 10 uur ds. De Jong, 7 uur ds. M. Fokkema van Den Haag. Voorschoten Herv. Gem, (dorp): 10 uur ds. Kloosterman uit Vlissingen, 7 uur ds. W. G. Meijering. (Rijndijk): 10 uur de heer P. Drijver uit Den Haag. (Hulp en HeiL)10 uur ds. Offringa uit Katwijk aan Zee. (Nieuw Voordorp)10 uur Jeugdkapel de heer Mechelse. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Smit. Geref. Kerk. art. 31: 10 en 5 uur ds. G. A. Hoek stra uit Utrecht. Wassenaar Herv. Gem. (Dorpskerk) 10 uur ds. K. H. Meijer te Soest, 7-8 uur ds. J. de Vos, Katwijk aan Zee. (Kieviet- kerk) 9 uur Jeugddienst, 10.30 uur as. J. T. Wiersma. (Deylerhuls)10.15 urn: dr. H. J. Honders, 7 uur Jeugdkerk. J. van Tol. Ger. Kerk (Bloemcampkerk)10 en 5 uur ds. J. van der Linden te Rotterdam. (Zijl- laan) 10 uur dr. D. K. Wielenga, 5 uur ds. M. P. Feringa. Ned. Prot Bond. (Lange Kerkcliam)10.35 uur ds. J. van Rossum te Voorburg. NPB/Rem. Gem./Doopsgez. Gem. (Joharmahuis)10.30 uur ds. J. F. Kruyt, Den Haag. Soefibeweging. (Wald. Pyrmontlaan 6): 11.00 uur Universele eredienst. Herv. Evangelisatie. (Dorps huis) 10 en 5 uur ds. P. J. Steenbeek te Zeist. VVaddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. C. Graaf land te Woerden. (Wijkgeb.)9.30 uur ds. W. Kooien te Reeuwijk, 6.30 uur ds. J. R. Cuperus. (Statlonsstr.)9.30 uur ds. E. H. Kalkman. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. J. Snoeij. Rem. Kerk.: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra. (Jeugddienst. Onderw.: ,,Leef lk"), 7 urn ds. J. N. de Ruiter, Lelden. Geen Jeugdkerk. W'oubrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. G. F. Overgaauw. Ger. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verweij. (De Hoef), 7 uur as. W. Ver- weij. Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. G. van Reenen uit Hilversum. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 urn: Vi caris Hoogendyk. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. W. Tom uit Alphen. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Dodenherdenking op 4 mei De Commissie Nationale Her denking heeft bekend gemaakt dat de dodenherdenking dit jaar weer gehouden zal worden op maandag 4 mei. De commissie stelt zich voor dat tijdens deze herdenking van 18.00 uur af de vlaggen halfstok zullen hangen en dat er om 19.30 uur zogenaamde stille tochten ge houden zullen worden, tijdens welke geen vlaggen of vaandels zullen worden meegevoerd en geen toespraken zullen worden gehou den. Wel acht men het brengen van een eenvoudige bloemenhulde op zijn plaats. Voorts stelt men zich voor dat weer van 19.45 uur tot precies 30 seconden voor 20.00 uur alle kerkklokken zullen luiden en dat van 20.00 uur af weer twee minuten volkomen stilte in acht zal worden genomen. De commissie beveelt verder aan het houden van herdenkingsdiensten in ker ken of andere gebouwen en het achter wege laten van het geven van openbare vermakelijkheden van 18.00 tot 21.00 uur. De commissie heeft voorts de Fede ratie van Ondernemingsorganisaties in het Horecabedrijf te 's-Gravenhage, de Nederlandse Bond van Horeca- en Aan verwante Bedrijven te Amsterdam en de Ned. Bioscoopbond verzocht hun leden te adviseren respectievelijk op 4 mei van 19.00 tot 21.00 uur zodanige regelin gen te treffen met betrekking tot de exploitatie van de theaters als met het oog op het karakter van de nationale herdenkingsavond passend wordt geacht. Bovengenoemde aanwijzingen van de Commissie Nationale Herdenking heb- den de goedkeuring van de minister president gekregen. Exploitatie olieterreinen op Noord-Sumatra Ibnoe Soetowo, voorzitter van de In donesische Staats-petroleum Maatschap pij, de „Permina", heeft te Tokio bekend gemaakt, dat hij in principe met Japan se industriëlen overeenstemming heeft bereikt voor het verlenen van Japanse technische en financiële bijstand voor de exploitatie van de olieterreinen in Noord-Sumatra. Soetowo zeide dat de bijzonderheden van de overeenkomst een punt van ver der overleg zullen uitmaken tussen hem en de Japanse industriëlen. Japan had ere, aldus Soetowo, in toegestemd, dat de benodigde kredieten voor de exploita tie rechtstreeks aan de „Permina" zul len worden verleend. Soetowo sprak ook nog over de be duchtheid in sommige Japanse indus triële kringen, dat Europese oliemaat schappijen een eis zouden instellen tot teruggave van hun vooroorlogse con cessies in Sumatra. Soetowo noemde deze beduchtheid „volslagen ongegrond". NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Verlaging prijzen door lagere kosten (Van onze financiële medewerker) Het merkwaardige feit doet zich voor dat terwijl Philips, ongetwijfeld mede onder invloed van de prijsdaling voor radio- en televisieprodukten in West- Duitsland, deze week tot een ferme prijsverlaging is overgegaan, de aandelen een nieuw hoogtepunt hebben bereikt, dat terwijl we dit schrijven niet ver meer van de 600 verwijderd is. Dat is al weer bijna 100 punten hoger dan bij het begin van dit jaar en ca. 350 punten hoger dan de stand van uit. 1957. De markt in Philipsaandelen heeft zich ook geheel losgemaakt van Wall Street, in zoverre althans de over het algemeen lagere koersen voor Amerikaanse fondsen de koersstijging van aandelen Philips niet hebben kunnen stuiten. Hoewel ze in New York (nog) niet officieel worden verhandeld, gaat er ook in de V.S. van het Philipsconcern en zijn aandelen klaarblijkelijk een magische kracht op de belegger uit, die zich in voortgezette vraag naar die aandelen op de Amster damse beurs demonstreert. De prachtige koepel van de Mare kerk, bekroond met een sierlijk belangrijk element in het silhouet van Leiden, is aan het verzakken. (Foto LD/Van Vliet?) Het onlangs meegedeelde percentage van 15% van het aandelenkapitaal dat zich reeds in de VS bevindt, is dus nog steeds stijgende en daar ook Duitsland, Frankrijk en Zwitserland Philipsaande len blijven kopen, kan worden aangeno men, dat nagenoeg de helft van het ge wone kapitaal uit ons land is verdwe nen. Vraagt men naar de reden van deze ongekende belangstelling, dan is er meer dan één voor aan te wijzen. In de eer ste plaats heeft het jaarverslag oen zeer gunstige indruk gemaakt, niet al leen door de aanmerkelijke stijging van de winst en de winstmarges, maar ook door het onverzwakte vertrouwen, dat de directie ten aanzien van de toekomst koestert. Op de jaarvergadering heeft ir. Otten dit vertrouwen nog eens ge accentueerd. Wat nu de Amerikaanse vraag naar aandelen Philips betreft, komt daarbij dat men in de VS reeds lang voor de aandelen van gelijksoortige ondernemin gen General Electric, Westinghouse Electric. Radio Corporation meer be taalt dan voor de aandelen Philips. Bij genoemde ondernemingen is het aantal malen dat de netto-winst per aandeel in de beurswaarde van het aandeel be grepen is resp. 29,18 en 26, bij Philips komt men nog altijd net hoger dan 14 k 16 en daar in de VS aan deze verhou ding grote betekenis wordt gehecht, is het verklaarbaar dat de Amerikaanse belegger en vooral de Amerikaanse be leggingsinstituten, die bezig zijn hun portefeuilles met goede Europese aan delen te vullen, Philipsaandelen ook op de sterk Verhoogde koersen nog altijd „goedkoop" achten. De geleidelijke ontwikkeling van de Euromarkt speelt hierbij ongetwijfeld ook een rol, omdat men in de VS daar van een versterking van Europa's po sitie op de wereldmarkten verwacht, wat immers ook de reden is waarom Ame rikaanse bedrijven in ons werelddeel en ook in ons land worden gevestigd of in Europese ondernemingen wordt deelge nomen. Een andere overweging is dat de Amerikaanse produktiekosten niet on belangrijk hoger liggen dan in Euro pa en met name dan in ons land, het geen in de sterk gedaalde Amerikaan se export gedurende de eerste negen maanden van 1958 tot uitdrukking is gekomen, ook al moet deze voor een deel aan de recessie in Europa worden toegeschreven. Hoewel de Amerikaan se exporten zich sinds het vierde kwartaal van 1958 weer in opgaande richting bewegen, is men zich er ten volle van bewust dat met een toe nemende concurrentie uit Europa re kening moet worden gehouden. De stjjgende importen van automobielen, nu weer de tot dusver zeer geslaagde aanval van de DAF op de Amerikaan se markt, vormen van die concurren tie een duidelijke aanwijzing. Tot op zekere hoogte gelden de hier boven genoemde overwegingen ook voor West-Duitsland, Zwitserland en Frank rijk, waar men de Philipsaandelen even eens als een zeer aantrekkelijk beleg gingsobject beschouwt en de oude en nieuwe beleggingstrusts voortgaan die aandelen in hun portefeuille op te ne men. Tegenover al deze buitenlandse aan kopen is de vergroting van het aande lenkapitaal van Philips van f. 537 mil joen tot f.619 miljoen, door conversie van obligaties en de bonusuitkering, niet voldoende om vraag en aanbod in evenwicht te houden en zolang de bui tenlandse vraag aanhoudt, moet de koers van de aandelen blijven stijgen. Op de Amsterdamse beurs is de omzet in gewone aandelen Philips tot meer dan f. 500.000 op één dag gestegen, wat wil zeggen, dat vele Nederlandse hou ders de verleiding niet hebben kunnen weerstaan om hun bezit geheel of ge deeltelijk af te stoten. Uiteraard is ook de daling van de rentestand hier en in West-Duitsland een stimulans voor de aandelenmarkt. In laatstgenoemd land is het gemiddel de aandelenrendement tot weinig meer dan 3% gedaald en de Duitse beleggings trusts worden ook hierdoor tot Neder landse aandelen getrokken, die immers in vele gevallen nog een aanmerkelijk hoger rendement opleveren. De aankopen in Philipsaandelen kunnen tenslotte ook worden gezien als een exponent van de algemene conjunctuurverwachting, zowel voor de VS, als voor ons werelddeel, een conjunctuurverwachting, die meer en meer een optimistische inslag krijgt. Dit vindt zijn oorzaak niet slechts in de toenemende besparingen, met name in West-Duitsland en ons land, maar ook in het verheugend verschijnsel, dat een nieuwe inflatie tot dusver kon worden bedwongen door een verlaging van de kostprijzen bjj tal van onder nemingen waarvan als bekend ook bij Philips wordt melding gemaakt. De daling van de verkoopprijzen behoeft daarom geen vermindering van de winsten te betekenen, omdat zij, mede als resultaat van de toepassing van mechanisatie en automatic genaard gaat met een grotere arbeidsaroduk- tiviteit en stijgende omzet. Ook d« ge daalde rentestand en de daling van grondstoffenprijzen en vrachten dra gen tot een verlaging van de kostprijs by en maken een verlaging van de verkoopprijzen mogelijk. Meer dan door een verhoging van de nominale lonen wordt daardoor de koopkracht van de bevolking vergroot en de voor waarde van een reële welvaartsver- meerdering geschapen. Het is zeker nog niet zo. dat bij alle ondernemingen een dergelijk proces valt te constateren, maar ook in ons land zijn er de voorbeelden van dat het ef fect van een sterke concurrentie door een verhoogde efficiency wordt geneu traliseerd (bjjv. bij de Motorenfabriek Thomassen) Onmiskenbaar is in elk geval het gro tere vertrouwen in de ontwikkeling van de conjunctuur, dat ook blijkt uit he'. deze week verschenen verslag van de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht, die een gunstiger economisch klimaat constateert en op grond daarvan haar investeringsprogram weer ter hand neemt en daartoe f. 3% miljoen aan delen 130%) uitgeeft, waarvoor, gezien de mooie resultaten over 1958, ongetwij feld goede belangstelling zal bestaan; Ook Verschure en Co komt met een aandelenmissie (f. 525.000 110%) en al gaat het hier nog niet om grote bedra gen, zo is het toch een verblijdend ver schijnsel dat het aandelenmateriaal op de Amsterdamse beurs geleidelijk wordt vergroot, waardoor een overwaardering van de bestaande aandelen kan worden tegengegaan. „Vragende kinderen" van Appel „ontdekt" (Van onze Amsterdamse correspondent) In de kantine van het gemeenteper-j soneel in het Amsterdamse stadhuis was! gisteren de nog steeds achter een beten-) geling verborgen muurschildering „Vra. gende kinderogen" van Karei Appel hét onderwerp, dat de ambtenaren bezig hield. Het voornemen van B. en W. om deze voorstelling na jaren weer te „onthul len", zoals in een it.v.-initerview met Ka- rel Appel bekend werd, is op het stad huis allerminst met instemming ont-, vangen. „Ik zal er met mijn rug naar toe gaan zitten, anders smaakt mijn eten niet", zei ons een ambtenaar. En zijn collega's aan tafel lachten instem mend. De deining rond „Vragende Kinder ogen" was destijds zo groot, en de ge moederen waren toen zo verhit, dat d« schildering niet werd ontzien. Volgens Karei Appel zijn er beschadigingen ver oorzaakt, doordat ambtenaren, die zijn kunst niet begrepen of niet wilden be grijpen, er asbakken en collectebussen tegen aan hebben gesmeten. Maar de afdeling kunstzaken van df gemeente Amsterdam zei ons: „Ach, in; feite is het zo, dat er stoelen met me talen poten bij de muur stonden. Bij he: achteruitschuiven is 'hier en daar wa: specie van de wand gevallen Overigens verklaarde men, dat hei geenszins de t.v.-uitzending is geweest: die het opnieuw zichtbaar maken van d; wandschilddering heeft bewerkstelligd „Uiteraard is het nooit de bedoelin? geweest, de decoratie te laten maker om haar onzichtbaar te doen zijn. Sinds destijds is besloten de betengeling aan te brengen om de gemoederen tot rust te krijgen, hebben B. en W. meermalen overwogen opnieuw tot „onthulling" over te gaan. En dat zal dan eerstdaags gebeuren Men is inmiddels reeds met het ver wijderen van de 'betengeling begonnen

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 8