TITO TIBET VERLAAGDE Televisieprijzen Met een enkel woord Agenda r ZATERDAG 4 APRIL 1959 DAT Rood-China met de onderdruk king van de opstand in Tibet een bijzonder slechte beurt gemaakt heeft, slaat als een paal boven water. Heel Azië heeft nu gezien, hoe de heer sers in Peking zich gedragen tegenover een buurland, dat zich niet goedschiks wilde onderwerpen aan de methoden en voorschriften van communistisch China, Zelfs als men in aanmerking neemt, dat Peking zekere historische rechten op het „dak van de wereld" kan laten gelden, dan nog is het gedrag van de rode Chi nezen niet te rechtvaardigen. Het is im mers in strijd met de herhaaldelijk ver dedigde stelling van Mao's eigen propa ganda-apparaat, dat naar vrijheid en zelfstandigheid strevende volken het recht hebben zich aan de „imperialisten" te ontwoi'stelen. Thans is nog weer eens gebleken, dat dit praatjes-voor-de-vaak zijn, die blijkbaar alleen gelden als het andere volken geldt, zoals Algerijnen. Voor Hongaren en Tibetanen gelden dan plotseling andere maatstaven! VANZELFSPREKEND plegen de po litici van élle volken naar zich toe te rekenen. Maar het maakt toch wel enig verschil of men, zoals in het Westen, blijk geeft van de wil om z.g. koloniale naties voortaan alleen door middel van invloed aan zich te binden dan wel rustig voortgaat vreedzame buurstaten op schaamteloos-egoïstische wijze aan zich te onderwerpen, hun rech ten te vernietigen en alle oppositie te onderdrukken. Zowel Moskou als Peking hebben in de laatste jaren getoond in de internationale gemeenschap de wer kelijke vertegenwoordigers van de „reac tie" te zijn, wars van alle progressiviteit, gekant tegen elke vorm van redelijk na tionalisme. En nu late men zich vooral niet in de war brengen door bedrieglijke sociale argumentatie in de trant van: de bevolking in een land als Tibet leeft onder een zogezegd „theocratisch" be stuur, hetgeen in feite betekent, dat zij zucht onder de zware lasten van de boeddhistische geestelijkheid, en dus doen wij een goed werk met de invoe ring van de communistische maatschap pij-inrichting. Want in de eerste plaats moet een volk als het Tibetaanse zelf weten hoe het geregeerd wenst te wor den en éls het verandering wenst, dan is het in strijd met het hooggeroemde, maar door de roden zelf voortdurend vertrapte beginsel van „vreedzame co- existentie", indien in Peking beslist wordt hoe van Lhasa uit bestuurd moet worden. HET is overigens, hoe tragisch het gebeuren in Tibet dan ook moge zijn en hoe oneindig veel menselijk leed het bruut geweld van de Chinese communisten over het land van de Da lai Lama brengen moge, anderzijds een verheugend teken, dat er verzet Is. De ontwikkeling in Tibet bewijst, dat ook een Aziatisch volk in het Westen doorgaans als „passief" beschouwd intuïtief de grens voelt waar de grijp arm van Peking net iets te veel neemt. Voor Mao is dit een politieke neder laag van de eerste orde, hoe fijn zijn militaire machine het Tibetaanse verzet in de toekomst ook vermalen mag. De Dalai Lama zal bij hem dezelfde woede opwekken als de houding van de Joegoslavische president Tito bij de lei ders in het Kremlin. En dan is Tito ideologisch gezien nog wel een bond genoot, een man, die echter een neutra- listische koers heeft uitgezet en daar van niet afwijkt, volhardende in zijn resoluut-eigenzinnige zelfstandigheid. Voor de Moskouse perfectionisten, die niets liever zien dan een schare op maat geknipte satellieten, is deze man een ware bron van ergernis. Voor Peking, waar Mao reeds meermalen zijn gal over de houding van Tito heeft uitgespuwd, komt er dan nu ook nog de wrevel bij over het halsstarrige gedrag van de Da lai Lama. Ook al lopen diens opvattin gen en die van Tito hemelsbreed uiteen, voor de rode machthebbers zijn zij met hetzelfde sop overgoten: zy weigeren gehoorzaamheid aan de communistische dictatuur DAT maarschalk Tito hier ter sprake wordt gebracht, is niet toevallig. Kortgeleden heeft de Joegoslavi sche president immers een reis gemaakt naar een zevental Aziatische landen, hetgeen geleid heeft tot méér dan wenk brauwfronsen in Moskou en Peking. De communistisch-Chinese radio meende zelfs te moeten spreken van de trouwe lakei van het Westerse imperialisme, die naar Azië was gekomen om er twee dracht te zaaienDeze woorden ont hullen een mateloze woede over de „bru taliteit" van Tito om zich zomaar te doen gelden als de kampioen van het neutralisme. Het merkwaardige is overi gens, dat neutralisme in Moskou en Pe king wél gewaardeerd wordt als over gangsstadium van een Westers bondge nootschap naar de tegenovergestelde koers, zoals men op het ogenblik in Irak kan waarnemen. Moskou hoopt uiteraard, dat de ontwikkeling daar te lande, waar de regering-Kassem zich losgemaakt heeft van het Verdrag van Bagdad, zich nog verder naar links zal uitstrekken, zodat er straks een rood bewind geves tigd kan worden MAAR O wee, als „neutralisme" van Moskou uit gezien een centrifu gale kracht is. Zolang president Nassers neutrale houding zijn land dich ter in de buurt van het communisme scheen te zullen brengen, was er niets mooiers op de wereld dan zo'n zelfstan dige houding als van het Egyptische staatshoofd, getuigend van fier nationa lisme. Doch nu dit neutralisme er juist toe leidt, dat Nasser niets van Russische inmenging en communistische infiltratie weten wil, komt zijn neutrale houding te boek te staan als een verderfelijke terugzwaai naar Westers-kapitalistische invloeden. Hier stuiten wij dus weer eens op 'n typerend geknoei met woorden, die bij communisten geen vaste betekenis hebben, maar een inhoud krijgen al naar gelang van de politiek-van-de-dag. Wel nu, de neutralist Tito heeft het bestaan zich in verbinding te stellen met Aziati sche geestverwanten en hij heeft ze, zo heette het in Moskou en Peking, opge hitst tegen het wereldcommunisme. De onwaarschijnlijkheid van deze beschul diging ligt er duimendik bovenop. Tito is een veel te principieel man om wer kelijk anti-communistische geluiden te laten horen. Dat hij echter gewaar schuwd heeft tegen de praktijken van het Kremlin en Rood-China, is heel wat anders en kan hem bepaald niet kwalijk genomen worden! Aangenomen, dat Tito op zijn Aziatische reis hier en daar een woordje heeft laten vallen over zijn onaangename ervaringen met de communistische leiders, dan mag men aannemen, dat die woorden geen betere illustratie èn bevestiging hadden kun nen krijgen dan door de gebeurtenissen in Tibet. Vooral de primitieve Aziatische massa's zijn geneigd het oor te luisteren te leggen, wanneer de rode vogelaar zijn zoet gefluit laat horen. Zij hebben het maar al te vaak zeer arm, gevoelen zich achtergesteld en zoeken een uitweg, doch zijn onvoldoende geïnformeerd over het lot, dat hun te wachten staat als de val eenmaal is dichtgeklapt. Tito zal, voor zover nodig, de leidero wel van de nodige Verdrietige viering (Van onze t.v..-medewerker) Op de dag van het verschijnen van deze bespreking verjaart de NAVO. Tien jaren zijn verstreken sedert de oprich ting „op het fundament van vrees", maar de bovenbouw bestaat uit hoop, hoop op vrede en welvaart. De viering daarvan door de televisie was iets, wat we niet wilden missen en we zetten ons gretig tot kijken in de verwachting, dat een organisatie, die zovele miljarden heeft geëist (die dan toch maar door de belastingbetalers zijn opgebracht, wel met gemor, maar ook met geduld) onder de trotse titel „The Atlantic Decade" een voorbeeld van voorlichting in de beste zin van het woord zou geven. Opdat het grootst mogelijke begrip zou wakker blijven bij de 400 miljoen burgers, die zich door de NAVO beschermd kunnen weten, niet alleen militair, maar ook sociaal, econo misch en cultureel, die zich zekerder mogen voelen in hun vrijheid dan zon der NAVO het geval zou zijn. Om het maar ineens duidelijk te zeggen, we hopen, dat de grote sommen, die nodig zijn tot instandhouding der organisatie beter gebruikt worden dan het geld, dat in deze film is belegd. Het was een bit tere teleurstelling, dat het machtige lichaam kennelijk niet over beter psy chologen beschikt dan de ongeorgani seerde kletsmajoors en chaotisch den kende cliché-gebruikers, die dit produkt hebben tot stand gebracht. Dat zijn bittere woorden, maar wy zijn ook bitter gestemd en we willen niet alleen de schuld geven aan de opdrachtgevers en uitvoerders ginds, want evenzeer geldt onze teleurstelling de Nederlandse con tributie aan dit geval van twijfelachtige waarde. Niet, dat we nu geraakt zyn door de paar meter film, die ons werden inge ruimd, want het kan best zijn. dat de NTS uit tijdnood of andere redenen zoveel mogelijk buitenlandse beelden wilde tonen, maar een zin van de strek king: sinds de Unie van Utrecht hebben we de vrede verdedigd en als illustraties een paar flitsen van de stormramp, dat lijkt toch nergens op. Het kan zijn, dat het origineel niet meer bood, maar het commentaar met Nederlandse stem ge sproken, was evenzeer beneden peil. Het was droog, vervelend, dor. vol gemeen plaatsen, zonder fantasie, humor, styl en noemt U maar verder op. We weten het. het is allemaal haastwerk, mis schien was de documentatie slecht, maar (weer een ander bezwaar) waarom sprak onze ambassadeur in Londen, die de beschikking heeft over een perschef (of hoe zo iemand in het officiële jargon heten mag), die gerekend kan worden tot één der besten van de kleine kring van letterkundigen met grote beeldings- kracht, die in ons taalgebied te vinden zijn, zoveel nietszeggende banaliteiten? We weten het nu, in de Verenigde Staten viert de democratie als een voorbeeld voor de vrije wereld hoogtij. Ieder mag het zijne ervan denken, maar het erge is, dat ze het er zelf geloven en dat is het begin van verval en dat is het, wat ons verontrust. Eén zinnetje letterlijk overgenomen: Het is een volk met een religieuze achtergrond en met grote sporttradities. Heus, het is in één adem gezegd. Maar wat baat het hieraan meer woorden te verspillen? Een grote kans is schuil gegaan achter een bombastische klanken- en beeldenstroom. Deze kans Is gemist, ge mist in vredestijd, misschien erger dan een misser in oorlog. Polio-genezing Jacques Kohier is al Jarenlang een polopatiëntje in het Goois Kinderzie kenhuis „Hoog Blaricum". Samen met dokter A. C. van Swol en Kees van Eek, één van zijn medepatiëntjes zal in het t.v.-kinderprogramma van de VPRO op woensdag 15 april te 17.00 uur Jacques ons in een door hen zelf samengestelde reportage laten zien wat er nodig is voor een1 heel langzame, maar zekere ge nezing. Ad de Vries heeft de regie. Om 17.30 uur volgt het NTS-jeugd- Journaal ,De Verrekijker". Advertentie reeds vanaf f.695, 43 cm. PHILIPS SUPERAPPARAAT Ingenieursbureau LANGE MARE 66 TELEFOON 26500 (prettige betalingsvoorwaarden) persoonlijke service LEIDEN binnenland Gistermiddag is het Jarig doch tertje van de familie Wenting in Ulft (Gld) spelend in de Oude IJssel geraakt en verdronken. Ruim een kwartier na het ongeval werd het kind pas vermist. De zoe. kenden vonden het stoffelijk overschot drijvend in de rivier. De leger- en luchtmachttentoonstel- llng „Paraat 1959" is gistermiddag te Al melo geopend door burgemeester mr. Joh. M. Ravesloot. De burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, moet op aanraden van zijn medici rust houden tot voorlopig 15 mei a.s. Hij is ter observatie opgenomen in het Hilversumse Diaconessenhuis. De heer A. J. Franken uit Heemstede, gouverneur van district 158 van „Rotary International", omvattende Rotary-clubs in Noord-Holland en de drie noordelijke provincies, heeft gistermiddag in hotel Dommenng te Winschoten de druk be zochte 28ste landdag van dat district ge opend. Deze landdag werd ook bijgewoond door buitenlandse gasten, onder wie de tweede vice-president van „Rotary Inter national", de heer Stanley Leverton uit Londen. Prins Bernhard heeft het bescherm heerschap aanvaard van de expositie „Hart van Brabant", die van 24 juli tot 16 au gustus in Tilburg wordt gehouden. „Ook de boerderij verandert", is de titel van een tentoonstelling, die van 1 Juni af tot 1 december a.s. te zien zal zijn in het Bouwcentrum te Rotterdam. De expositie wil het belang van goed gebouw de boerderijen naar voren brengen en te vens laten zien, wat op dit gebied reeds in ons land is bereikt. In het havenziekenhuis te Rotter dam is gistermiddag overleden de 28-Ja- rige havenarbeider S. van den Oever uit de Polderstraat, die een ernstige val maakte, toen hy een vogelnestje wilde be kijken. Te Terborg viel gisteravond tegen zeven uur het 9-Jarige meisje A ter Horst tijdens het spel in een bouwput bij de R K.-Uloschool, waarin water stond. Het kind was spoedig op het droge gebracht Kunstmatige ademhaling werd toegepast, maar zij bleek te zijn overleden. De Koninklijke Bond voor Reddings wezen en E.H.B.O. „Het Oranje Kruis", welke dit jaar 50 Jaren bestaat, zal zijn gouden jubileum vieren met een twee daags internationaal congres op 10 en 11 september a.s. in het Kurhaus te Scheve- niingen. Een 23-jarige Amsterdammer, die on geveer 14 dagen geleden ontvluchtte uit de open gevangenis te Eijgelshoven (bij Kerk- rade) is in de hoofdstad gearresteerd. HIJ gaf zich gewillig gevangen. Wegens het verbreken van zijn erewoord zal hij nu niet meer mogen profiteren van de voor delen van de open gevangenis in Eijgels hoven. Daarom werd hij naar de gevange nis van Maastricht overgebracht. buitenland De Oostduitse justitie zal worden „gedemocratiseerd". De rechters zullen niet meer worden benoemd, doch gekozen. Volgend jaar zullen de rechters van dis tricts- en provinciale rechtbanken worden gekozen door de plaatselijke raden. Met ingang van 1965 zullen zij echter direct door de bevolking worden gekozen. Een klein eiland in de rivier de Muo- nio aan de noordelijke Fins-Zweedse grens zal door Zweden aan Finland wor den afgestaan. Het eiland, Niitysaari, om vat nog geen twee hectare welland „zon der bomen van belang", aldus ae officiële mededeling, en de waarde ervan wordt ge schat op ongeveer driehonderd Zweedse kronen. Op het vliegveld Bromma bij Stock holm is voor de „SAS" een geluiddemper naar Zweeds ontwerp gebouwd, waarin aan de nieuwe Caravelle-straalvliegtuigen met in werking zijnde motoren werkzaamheden kunnen worden verricht zonder overlast voor de omwonenden. inlichtingen hebben voorzien, Tibet spreekt meer tot de verbeelding van de massa. Ten onrechte denken velen in het Westen, dat alleen hier blunders wor den gemaakt en dat de tijd en de om standigheden uitsluitend ten gunste van de communisten werken. Wie deze en dergelijke feiten voor ogen houdt, weet gelukkig wel beter! .Meedogenloos man" Mevr. Eleanor Roosevelt, weduwe van -president Roosevelt, heeft gis teravond voor de Britse televisie verklaard dat Kroesjstjef een mee dogenloos man is, maar dat hij geen nieuwe oorlog wil. De Russische leider moet wel mee dogenloos zijn omdat hij anders niet aan de macht kan blijven, zo zei mevr. Roosevelt, die kortgeleden in Moskou een onderhoud met Kroes) - tsjef heeft gehad. Desgevraagd ver klaarde zij voorts dat Kroesjtsjef slecht noch goed is, maar wel intel ligent. Kroonprins Charles van Engeland heeft waterpokken, aldus is officieel mee gedeeld. Hij is donderdag van het college van Cheam naar Windsor gekomen waar hij nu wordt verpleegd. De Joegoslavische regering heeft de Sovjet-Unie opheldering gevraagd over een rede van Kroesjtsjef tijdens zijn bezoek aan Berlijn, waarin hij gezegd had dat een deel van het Hongaarse gebied na de tweede wereldoorlog bij Joego-Slavië was gevoegd. De tekst van deze rede die kort geleden gepubliceerd is, heeft zekere op winding in Belgrado veroorzaakt. Men meent dat de Russische premier het pro bleem van Hongaarse minderheden in Joego-Slavië wil opwerpen op een tijdstip dat ook Bulgarije en Albanië aanspraken op sommige Joegoslavische gebieden maken. Elizabeth Duncan is gisteren in de Call- fornische stad Ventura ter dood veroor deeld omdat zij haar schoondochter had laten vermoorden door twee mannen. Zij hoorde het vonnis onbewogen aan. Haar verdediger voerde aan dat mevr. Duncan veliswaar niet krankzinnig was in de zin van de wet. maar wel als geesteszieke be schouwd diende te worden. De akte van beschuldiging vermeldde, dat zij de mis daad had gepleegd uit onnatuurlijke liefde voor haar zoon. Volgens het Petroleum Information Eureau hebben de aangetoonde oliereser ves van de wereld de ongekend grote om vang bereikt van naar raming 37 miljard metrieke ton aan het begin van 1959. Hoewel de olieproduktie in 1958 de re- cordomvang van ruim 900 miljoen ton be reikte, stegen ae aangetoonde oliereserves in dat jaar met 1,3 miljard ton. Het anti-communistische voorlich tingsbureau West heeft meegedeeld, dat Gerhard Weinschenk, directeur van de Oostberlijnse uitgeversmaatschappij, die het liberale blad „Der Morgen" uitgeeft, naar West-Berlijn is gevlucht. Het Britse filmverhuurkantoor Plato, namens de opperbevelhebber van de NAVO-strijdfcrachten te land, generaal Hans Speidel, wegens laster gedagvaard, heeft meegedeeld, dat zij de scène uit de film „Teutoons zwaard" waartegen Speidel bezwaren heeft, heeft geschrapt. De gene raal had erover geklaagd dat de film hem in een ongunstig daglicht plaatst. De laboratoria van het Amerikaanse leger hebben een elektrisch lampje ge maakt dat nauwelijks groter is dan een speldeknop en een radiozender die onge veer even groot is als een potloodgum. De zender is ingebouwd in de kop van een granaat en kan daardoor gegevens ver strekken over de temperatuur van de gra naat als zij is afgeschoten. Vier kikvorsmannen van de Ameri kaanse Marine hebben een nieuw record gevestigd door 48 uur onafgebroken onder water te blijven. Zij werden ln die periode gevoed door plastic buizen. Het Israëlische hoogste militaire ge rechtshof heeft de straffen verminderd waartoe elf Israëlische militairen waren veroordeeld die tijdens de Suezcampagne te Khar Kassem 48 Arabische burgers had den gedood. De commandant van de groep, Malinkin, kreeg 14 Jaar gevangenis straf i.p.v. 17, twee van zijn ondergeschik ten zagen hun straf van vijftien tot tien Jaar teruggebracht en van de anderen werd de straf van zeven tot drie-en-een- half jaar gereduceerd. Een Canadese geleerde, dr. B. B. Mlgicovsky, heeft verklaard er ln geslaagd te zijn strontium 90, een dodeiljk element in radio-actieve neerslag, te scheiden van melk als het daarin voorkomt. Advertentie. Ziet U Uw telefoon wel eens grijnzen? Dat zou dan wel eens het begin van de manager-ziekte kunnen zijn. Voorkom al die narigheid en geniet eens van een rustige (natuurlijk een Lissone-Lindeman) vakantie. Bijv. 10 d. Gardameer f221.- 10/17 d. Tirool f 139.-/f 193.- 10 d. Franse Rivièra per Zonexpres f 163.- Neerlands eerste reisbureau For>l!M Aan Lissone-Lindeman Pletterijkade50 Den Haag Stuur mij Uw gratis vakantiereisgids Naam I Adres Woonplaats Shirley Temple Het VPRO-televisieprogramma op donderdag 16 april bestaat uit twee hoofdonderwerpen. Christine Meyling schreef een tele visie-komedie „Dat had U gedacht" die te 20.40 uur onder regie van Joes Odufré in decors naar ontwerp van Jan van der Does voor de camera's wordt gebracht door Sophie Stein, Jan Retel, Sito en Marijke Hoving, Paul Deen en Dini de Neef. Mtizikale medewerking verleent het trio Pim Jacobs. Om 21.25 uur volgt een reportage on der de titel „Kinderen van de Stilte" uit het Instiuut van de Nederlandse Stich ting voor het dove en slechthorende Kind te Amsterdam. Getracht zal wor den een indruk te geven van de ver schillende vormen van onderzoek en be handeling van de kinderen en van de bereikte resultaten. Aan dit program ma-onderdeel onder redactie van dok ter A. C. van Swol en regie van Ben Klokman werken onder meer mee Prof. dr. L. B. W. Jongkees, dr. J. van Eb- benhorst Tengbergen, mej. L. A. Pos, de heer A. P. J. M. van der Horst en mej. M. Geensen. Het VPRO-programma wordt geopend na NTS-journaal en weeroverzicht met de Oude Draaidoos, waarin Simon van Collem ditmaal Shirley Temple in herinnering brengt. Grote collectie moderne cassettes mandersloot donkersteeg 14 ZATERDAG Breestraat 19: Chrlstengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht: Toneelver. „Door Oefe ning Beter". „De heilige vlam". 8 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Speeltuinver. „Oosterkwartier". 7.30 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's Getuigen: „De volmaakte rege ring voor de gehele mensheid". 4 uur nam. Wachttorenstudie. 5 uur nam. Stadszaal (grote zaal): R.-K. Jongeren- kontakt. 8 y2 uur nam. Volkshuls: Poppentheater „Harlekijn", ..Jan Klaassen en de draak". 3 uur nam. MAANDAG Oude Singel 236: Jaarverg. Speeltuin- ver. „Noorderkwartier" 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Vakantie- voorlichting Lissone-Lindeman. 8 uur nam. Wassenaar: Café Van der Zalm. Bespreking Roode Kruiscampagne 1959. 8 uur nam. DINSDAG St.-AntoniusclubhulsChr. Toneelgroep „De Timdelerclub" speelt „Een merel streek neer". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Hulsvrou wen. Modeshow forma Van Strlen. 2.30 uur nam. Prediker: Spr. evang. Joh. Maasbach. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Voor dracht dr. J. W. Salomonson. „Een be zoek aan Utlca in Tunesië. 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Voorjaarsde monstratie Haagse Kath. Academie voor moderne kapkunst. 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Doezastraat 2a; Voorlichtingsavond over Australië. 8 uur nam. Gerecht 10: Spiritlsch Genootschap. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr. Muziekver. „Concordia". 8 uur nam. Oegstgeest (Kempenaerstraat 42) :i Alg. verg. Het Groene Kruis, afd. Oegst geest. 8 uur nam. Wassenaar: ZijllaankerkOrgelcon cert door mej. Almut Rössler. 8.15 uur nam. DONDERDAG Lakenhal: Ver. „Oud-Leiden". Spreker mr. H. E. Phaff over het Haarlemse Stad huis. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Residentie-or kest o.l.v. W. van Otterloo. Solist-pianist Eduardo del Pueyjo. 8 uur nam. VRIJDAG Rapenburg 8: Viro. Spr. drs. S. Wiegers- ma over het vluchtelingenprobleem ln het licht van de geestelijke volksgezondheid. 8 uur nam. Rapenburg 6: Contactcommissie Kinder- bescherming. Spr. mr. J. Zwanenburg, 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Populair K. en O concert door R'dams Phllharmocisch Orkest o.l.v. E. Flipse. Solo-violist Gabor Radnal, 8 uur nam. BIOSCOPEN Casino: „Hans Christian Andersen" (a.l.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; donderdagcy clus: „De parel van de Stille Zuidzee". voor hedenavond Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 V. d. Jeugd. 14.10 Fanfare- ork. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Mannenkoor. 15.15 Metropole-ork. en soliste. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. jeugd. 16.50 Gram. 17.00 Eng. les. 17.20 Amus. progr. 18.05 Journalistiek overz. 18.15 V.d. jeugd. 18.45 En nu mijn geval. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Lichtbaken. 19.40 Kamer- ork. en 6ollst. 20.35 Gevar. progr. 21.55 Gram. 22.05 Liche muz. 22.35 Rep. 22.45 Avondgebed en lit .kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.2224.00 Nou- veauté's Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V .d. Jeugd. 14.40 Gemengd koor. 14.55 Drents progr. 15.20 Klankb. t.g.v. het 10-jarig bestaan v. d. NAVO. 15.35 Radio Philh. ork. 16.15 Boekbespr. 16.35 Hammondorgel. 17.00 Gram. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Het Libe rale Jodendom, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Thuis best?, schets. 20.13 Gevar. progr. 21.30 Socialis tisch comm. 21.45 Hammondorgel en zang. 22.00 Twintig vragen. 22.25 Lichte muz. 22.50 Gram. 23.15 Nws. 23.2024.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 17.00—17.30 Filmprogr. v .d. jeugd NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.20 Plus en min. 21.00 Cabaret. 21.15 Scherzo. 22.25 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 5 APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Gewijde muz. 10.15 Ned. Herv. kerkd. 11.20 Waar blijft het Wilde Ganzen-geld?, caus. 11.30 Vragen- beantw. 11.45 De kerk in de spiegel van de pers. KRO: 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. kind. 14.30 Radiofllharm. ork. en sol. 15.40 Muzikale caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. Convent van kerken: 17.00 Leger des Hells-samenkomst. NCRV: 18.30 Gram. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang. 19.30 Het Evangelie van Jo hannes, caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Het naadje van de kous: 10 jaar Nato, ron detafelgesprek. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21.30 Wie gaat er mee naar Engeland varenhoorsp. 22.15 Gram. 22.35 Ge wijde muz. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Utrechts Stedel. Orkest Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Gram. 10.35 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Boekbespr. 10.45 Cabaret. 11.15 Gram. AVRO: 12.00 Theaterork. 12.30 Sportsplegel 12.35 Orgespel. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bij draaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Strf)k- kwart. 14.50 Middeleeuwse levensvreugde, caus. 15.10 Strijkkwart. (verv.). 15.40 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Lichte muz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. Herv. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De Open Deur. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 De Maansteen, hoorsp. 21.25 Lichte muz. 21.50 In het kielzog van Hudson, caus. 22.05 Musette-muz. 22.20 Act. 22.35 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportultsl. 23.2024.00 Met de Franse slag. Radio Bloemendaal 10 uur Ds. H. U. Bultink van Baarn (uitzending van de dienst gehouden op 22,maart 1959 om 2 uur n.m.). 11.15 uur Ds. G. Toornvliet van Bloemendaal (uitzending van de dienst voor belangstellenden, gehouden op Eerste Paasdag - 29/3 - om 7.30 uur n.m.). 2.30 uur Klnderdienst voor kinderen van 511 Jaar. 3.45 uur Ds. P. de Ruig van Haarlem Noord (rechtstreekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA Convent van Kerken: 17.00 Gerefor meerde kerkd. VARA: 20.00 Documentaire. 20.20 Filmprogr. 20.40 Pension Hommeles, muzikaal blijspel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Hnnic Service. 330 m. 11.45 Muz. caus. met gram. 12.35 Verz.- progr. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klankb. 14.40 Operamuz. 15 00 V. d .tulnb. 15.30 Symf.conc. 16.1516.30 caus. 17.15 Voordr. 17.30 Muz. caus. 18.00 V. d .kind. 18.50 Caus. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Amus. muz. 20.30 Caus. 20.45 Caus. met lllustr. 21.25 Llefdadlgheidsopr. 2130 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Vragenbeantw. 23.00 Gram. 2:L50^Eplloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Strijk- Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 III. 12.30 Kerkdienst. 13.00 Verz.- progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Hoorsp. m. muz. 15.15 Gevar. progr. 15.45 FilmprogT. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Down your way .19.00 Gevar .muz. 19.30 Twintig vragen. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. 20.35 Gram. 21.30 Samenzang 22.00 Ge var. muz. 23.00 Lichte muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Pianospel 0.50 Meditatie 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Kamermuz. 13.00 Nws. 13.10 Amus. muz. 14.30 Kamermuz. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Operaconc. 19 00 Nws. 20.00 Ork.muz. 21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gram. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.154.30 Ge var. muz. FrankrUk 3, 235 en 280 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.15 Hoorsp. 15.45 Operettemuz. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20 10 Moderne muz. 21.10 Hoorsp. 22.10 Gram 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.55 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 12.00 Gram. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 V, d- sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc. 15.30 Gram. 15.45 Sport. 17.00 Alg. nws. 17.15 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.00 Klavecimbelrecital. 18.30 Godsd. Lldo: „Helden van de woestyn" (14 Jr.) Dagelijks: 7 en 9.15 uur; middagvoor stellingen; „Warenhuis op stelten" (a.l.) Luxor: „In liefde en oorlog' (18 Jr). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag- 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De genadeloze wreker" (14 Jaar) Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag; 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon: „De familie Trapp ln Amerika' (a.l.). Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15- zon dag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo- ?le van Nederland Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling Llvinus, grafiek, fotogra fiek en fotopeinture. Werkdagen: 25 uur nam (tot en met 11 april) LakenhalTentoonstelling „Heden daagse Nederlandse Keramiek". Werkd 10i uur; zond.: 1—4 uur. (Tot 27 april) NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden zijn geopend Apotheek .Doeza Doezastraat 31. tel. 21313 en de Apotheek „Haven". Haven 18, tel. 20085. Te Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wil- helmlnapark 8, tel. 26274. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN De dienst der hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Verhoef. Pleterse, Postel, Jansen en Langezaal. Te Oegstgeest door de doktoren Held. tel. 24649 en Lanen-Baron, tel. 21610. By geen gehoor bU Uw huisarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. progr. 15 37 g. 16.30 PiJf 1. 17.15 V. 4 geringsuitzjj halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 2O.0W Ork.conc. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.1 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Gram. Brussel, 484 m. 11.55 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.3 Symf.ork. 15.20 Gram. 16.45 Idem. 17.0 Nws. 17.05 Gram. 19.30 Nws. 20.00 L'AmaiT jaloux, opera. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nwr 22.10 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Jaz2 muz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 6 APRIL 'I Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.1 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor cöé dag. 8.00 Nws. 8.15 Sportultsl. 8.25 Ge wijde muz. 9.00 V .d. zieken. 9.30 Gran 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.1- Theologlsche etherleergang. 11.00 Gran 11.25 Qulzprogr. 12.00 Lichte muz. 12.2 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- e tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. c act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 134 Promenade-ork. 14.30 Gevar. progr. 15.37 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. "mm norecital. 17.00 V .d. kleuters. jeugd. 17.30 Gram. 17.45 Regi Rijksdelen Overzee: J. S. Vollema: Agre rlsche mogelijkheden in Nederlands Nieuw Guinea (II). NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Frlei uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerbe 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant 19. Op de man af, caus. 20.00 Gram. 20.3 De apokrlefe Haydn, noorsp. 21.40 Gran 22.00 Parlementair comm. 22.15 Strijk kwart. 22.45 Avondoverdenking .23.00 Nw' 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Evangelie i|, Esperanto f' Hilversum II, 298 m. VARA; 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gran 8.00 Nws. 8.18 De matrijspoort. VPRC 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gran 11.05 Lichte muz. 11.35 Viool en plant 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tulnb meded. 12.33 V .h. platteland. 12.38 Harr mondorgelspel. 13.00 Nws. 13.15 V. d. mlc denstand. 13.20 Instr. octet. 13.45 De we naar volwassenheid, caus. 14.00 Modern pianomuz. 14.30 Het scheidsgerecht, k< medie. 15.30 Kamermuz. 15.45 Zestig m: nuten voor boven de zestig. 16.45 Volki muz. 17.00 Planoduo. 17.20 Lichte mu 17.50 De sociale kant van het mllitali leven, caus. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20Llchl muz. 18.50 Openbaar kunstbezit, eau 19.00 Parlementair overzicht, caus. 19.1 Muzikale caus. 19.45 Regeringsuitz.: 4 Jaar Internationale arbeldsorganisatli Rondetafelgesprek v. mr. dr. A. A. va Rhijn, oua-staatssecretaris van Social Zaken, Mag. dr. J. G. Stokman OFM, 11 van de Tweede Kamer der Staten-Gen« nema. gedelegeerde van de werkgevert federatie voor Internationale arbeldszake 20.00 Nws. 20.05 Gevar .muz. 20.30 Caba retprogr. 21.00 Etherforum. 21.40 Mar lm ba, kron. 22.10 Lichte muz. 22.30 Strijk ork. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e l(|n van 1820 uur) I. Ludwlg van Beethoven. Concert voc plano en orkest nr. 5 ln es gr. t. op. 7; Allegro, Adagio un poco mosso, Rondi Allegro. Wilhelm Kempff, plano. Phll harmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Pat van Kempen. II. Johannes Brahms. 1. Symphonic n: 2 ln d gr. t. op. 73. Allegro non troppi Adagio non troppo. Allegretto grazlos (Quasi andantlono). Allegro con spirit» Philharmonisch Orkest van Berlijn 0.I.1 Karl Böhm. 2. Dubbelconcert in a kl. op. 102 voor viool, cello en orkest. Allegr» Andante. Vivace non troppo - Poco men allegro - Tempo primo. Davld Olstrakl vlooi. Pierre Fournler, cello. Philharmo nia Orkest o.l.v. Alceo Galllera. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V .d. kind. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. - 13.00 Orkestconc. 13.55 Weerber. 14.0 Nws. 14.10 Gram. 14.40 Hoorsp. 15.10 Mar sen en walsen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Gran 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nwi 19.15 In the South-East. 20.00 Philharn ork. en solist. 21.00 Scrapbook v. 193( 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. m. muz. 24.0 Nws. 0.060.36 Gevar. muz. Engeland, BBC Light Programme. 150 en 247 111. 12.00 Voordr. 12.15 Mn Dale's Dagb. 12.30 Nws. en Mijnwerkers ork. 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. en ge var. muz. 14.00 Dansmuz. 14.45 V. d. kinc 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Amus muz. 16.30 Nws. 16.45 Lichte muz. 17.3 Nws. en Mrs. Dale's Dagb. 17.45 Toen ei nu. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.4 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.3i Nws. en hoorsp. 21.00 Lichte muz. 2l.3i Nws. en gevat, progr. 22.00 Idem. 22.3' Nws. en gevar. progr. 23.30 Nws. 23.41 Gevar. muz. 0.30 Nws. 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk 309 m. 12.00 Jazz. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 14.1! Lichte muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws 17.45 Gevar .muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.3( Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. muz. 20.00 Ork.conc. 22.25 Gram. 23.1( Zang. 23.25 Moderne muz. 23.5324.0C Nws. Brussel, 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 v. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Gram 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.0r( Koersen. 16.02 v. d. zieken. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.45 Gram. 18.20 Prot. uitz 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Ork.conc. 21.00 Kunstkaleldoscoop, 21.15 Gram. 21.30 Amus.ork. 22.00 Nwsil 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nws. Brussel. 484 m. 3 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Granri 14.00 Idem. 14.15 Symf.ork. en solist. 15.15 Gram. 15.30 Idem. 16.05 Idem. 17.00 Nws 17.10 Gram. 17.20 Pianomuz. 17.50 Gram 18.40 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Chanson^ 21.54 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Kamerork». 22.59 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) u V M a s-° -§B -2 SE Den Helder mist zo 1019 4 Ypemburg mist w.st. 1018 4 Vllssfngen vrijw. onto. no 1018 7 Eelde mist nnw 1019 7 Twente mist w.st. 1018 5 De Bilt mist nno 1019 7 Eindhoven mist w.st. 1018 6 Z. Limburg mist w-st. 1018 7 k l U ai< I p. a a ■2 Helsinki zwaar bew. ozo 1 -3 Stockholm zwaar bew. zzo 4 4 Oslo mistbanken windstil 1 Kopenhagen regen wnw 8 6 Aberdeen onbewolkt windstil -1 Londen mist no 4 7 Amsterdam mist ono 2 6 Brussel mist no 1 7 Luxemburg onbewolkt no 2 7 Parijs onbewolkt 0 1 8 Bordeaux lioht bew. ozo 2 7 Gre noble onbewolkt windstil 4 Nice lioht bew. n 4 11 Berlijn zwaar bew. zzo 2 4 Frankfort lioht bew. windstil 2 München half bew. z 2 2 Zürich mist windstil 2 Genève onbewolkt windstil 3 Locarno zwaar bew. 0 2 10 Wenen half bew. windstil 1 Innsbruck vrijw. onb. wnw 2 0 Rome onbewolkt ono 3 9 Ajacclo onbewolkt ono 3 7 Madrid licht bew. windstil 9 Mallorca onbewolkt windstil 7 Algiers onbewolkt no t 9 ei -tS w -g' v^t 2 £l Dl 0 0 0 C. 0 n 0 a 0 k 0 0 n 0 1: 0 1 0 t o 1

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2