NIEUWE MANTELPAK Wat dragen we ons KOKEN zonder kringen ZATERDAG 4 APRIL WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 DE MAN, DIE zijn liefde voor een Koningin me! de dood moesf bekopen ONS MENU VAN DE WEEK Parijs geeft U het antwoord! MET Uil JOKE 4. Vervuld van de idealen der Franse Revolutie, voerde hij een groot aantal hervormingen in, maar hij spreidde daarbij een zodanige voortvarendheid ten toon en ontwikkelde een dergelijk dictatoriaal machtsvertoon, dat de reac tionaire elementen tegen hem begonnen samen te spannen teneinde hem ten val te brengen. De stiefmoeder van de zieke Koning, Juliane Marie, stond aan het hoofd van deze samenzwering. Op 17 januari 1772 drongen de samen zweerders het paleis binnen, namen Struensee gevangen en voerden de Ko ningin gevankelijk naar het slot Kron- borg. Na een proces, dat spotte met elk rechtsbegrip, werd Struensee ter dood veroordeeld, terwijl Caroline Mathilde naar Hannover werd verbannen, waar zij drie jaar later stierf. 5. De terechtstelling van Struensee vond plaats op 28 april 1772 te öster- falled, waar de halve bevolking van Ko penhagen was samengestroomd. De koningin-moeder volgde de gang van za ken met behulp van een verrekijker van uit een torenvenster van haar paleis. Zij lachte opgewekt toen de beul Struensee's hoofd van de romp scheidde 12. In 1768 werd de 31-jarige Duitse arts Joh. Fr. Struensee benoemd tot lijf arts van de zieke 22-jarige, Deense Ko ning Christiaan VII met de speciale opdracht hem op zijn buitenlandse rei zen te vergezellen. Hij behandelde de Koning met de grootste zorgvuldigheid, zodat deze zich hoe langer hoe meer aan zijn geneesheer ging hechten. Eerst werd laatstgenoemde tot graaf benoemd, vervolgens tot staats minister en op 14 juli 1771 legde de Koning zijn gehele macht in handen van de jonge dokter. 3. De jeugdige Koningin Caroline Mathilde, Engelse van geboorte, voelde zich sterk tot de charmante dictator aangetrokken. Onder het voorwendsel zich door Struensee Voltaire en Rousseau te laten voorlezen, nodigde zij hem da gelijks in haar kabinet en zo groeide geleidelijk tussen beiden een zeer in tieme verhoudingwelke uiteindelijk Struensee het hoofd zou kosten. Advertentie [inwrijven laten drogen afborstelen M ft m helpt direct tegen etensvlekken, vet, Cm I teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. Royale tube f.1.95 verwijdert vlekken LAHNEMANN Laren (N.H.) Postbus 18 Importeur van Polycolor K2r Placentubex Margret Astor Mouson Blenda^ toerig kralencolller; stof rozet of an dere corsage. b). Voor stralend weer: witte hoed, wit garnituurtje, witte blouse en dito handschoenen: naturel of zwarte enveloppetas; beige chevreau pumps; witte kralen of parels; lelietjes van dalen of gardenia. c). Flatteus: mauve of paarsblauwe strohoed: naturel handschoenen en dito schoeisel; collier in de kleur van het pakje; corsage in de tint van de hoed of lelietjes van dalen. VII. Het zwarte pakje. a). Beschaafd: zwarte strohoed; wit garnituurtje; zwarte japon; witte handschoenen, zwarte of beige pumps; witte kralen of parels; le lietjes van dalen of gardenia. b). Altijd gangbaar: witte hoed; dito garnituurtje; witte mousseline blou se; witte handschoenen; zwarte tas; beige of zwarte pumps; witte kralen of parels; witte corsage of bleekroze roos. c). Gekleed: een toque van gekleur de (paarse en blauwe) bloempjes op pastel (lindebloesem) lint; zwarte japon; handschoenen in de pastel tint van het hoedenlint of wit; zwar te tas; pastelkleurige of zwarte che vreau pumps; pastelkleurig collier, parelsnoeren of strass bijou. J. V. Heeft U er wel eens over nagedacht dat het helemaal niet zo gemakkelijk is om de warme maaltijd goed te kiezen? We moeten natuurlijk allereerst rekening houden met wat er tegen redelijke prijs te krijgen is en we moeten daarbij dan liefst niet te veel in herhalingen vervallen (wat trouwens ook beslist niet nodig is want van b.v. éénzelfde groente kunnen eindeloos veel verschillende gerechten gemaakt worden). De smaak van de gerechten moet onderling ook nog harmoniëren en we moe ten de gerechten liefst ook nog zo kiezen, dat er alle benodigde voedingsstoffen in voorkomen en wat dat betreft willen ons vooral de eiwitten nog wel eens parten spelen. Niet iedereen kan zich dagelijks vlees of vis veroorloven, maar geen nood: kaas is een goedkope en beste eiwitbron. Maar ook wanneer we een hoofd schotel hebben waarin geen of weinig vlees, vis, eieren of kaas voorkomen, kunnen we met de keuze van het nagerecht alles weer goed maken. Dit zal dan natuurlijk een eiwitrijk nagerecht moeten zijn wat b.v. hangop in hoge mate is. En dan is tot slot de smaak van Uw huisgenoten ook nog een factor van gewicht en pas wanneer U met al deze facetten van te voren hebt rekening gehouden, kunt U zeggen dat Uw maaltijd weer „af" was. hachee, rode kool, aardappelkoekjes; vanillevla met partjes sinaasappel. zuurkoolsla met appel en biet, aardappelen, verse worst; speksaus; schuimomelet. stoofschotel, aardappelen, prei, komkommer, verse worst; hangop. polpetti, rijst, gemengde slagebakken grutjes, gestoofde schelvis met kaassaus, spinazie, aardappelen óf kaasbeignets, spinazie, rauw gebakken aardappelen; stoof- peertjes. witte bonensoep; yoghurtpudding. champignonsoep; lendestuk, andijvie, aardappelen; zikataart. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG Recept: Polpetti. Op dunne lapjes rund-, kalfs- of varkensvlees wordt een dun lapje vers spek gelegd en daarover rijkelijk kaas gestrooid. Het lapje wordt nu als een servet dichtgevouwen of opgerold, door een bloempapje en dan door paneer meel gehaald en in hete boter bruin gebakken. De jus wordt afgemaakt met room en paprikapoeder en de lapjes hierin nog 30 min. gestoofd. Recept: Zikataart. 6 middelmatig grote appelen, 2 eieren, 50 g. boter, 125 g. witte basterdsuiker, 125 g. bloem, Vt theelepel bakpoeder, citroensap, zout, jam. De boter met de suiker goed roeren. De eidooiers, wat citroensap, geraspte citroenschil en een tikje zout toevoe gen en de massa flink kloppen. Ver volgens de eiwitten stijfkloppen en dit eiwit afwisselend met de gezeefde bloem en het bakpoeder door de zacht geroerde massa mengen. Het deeg in een springvorm overdoen. De appelen schillen, halveren, van het klokhuis ontdoen, aan de bolle zijden verschil lende malen inkerven en deze appel helften op het deeg leggen met de in- gekerfde kant boven. De taart in een matig warme oven in ongeveer een uur lichtbruin en gaar bakken. De taart met wat lichtgekleurde jam bestrijken. Advertentie MOEDER WIST 'T WEL Maar ook U kent nu haar keuken geheim. 't Is de Maizena Duryea die de groenten zo lekker maakt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUli 1. Hiervoor heb je nodig: 1 beker basterdsuiker, 1 beker zelfrijzend bakmeel, 1 beker havermout, 1 ei, 1 citroen, iy2 ons margarine. Is dat niet gemakkelijk te onthouden? 3. Handen goed schoon? Want dan moet je nu aan het kneden van jewelste. Je moet een mooi vast deeg krijgen. Een beetje mee wordt je er wel van, maar volhouden is de boodschap. 2. Doe in een flinke kom de haver mout, het bakmeel en de suiker Een half theelepeltje zout mag er ook bij. In het heuveltje in de kom maak je een kuiltje en daarin gooi je de inhoud van het ei en de margarine, dan rasp je voorzich tig de schil van de citroen boven de kom. 4. Het platte bakblik uit de oven vet je m met een beetje olie. Maak balletjes van je deeg, zo groot als een noot en zet die op het blik Goed ver uit elkaar zetten, want ze worden heel groot. Vraag of mammie de oven aansteekt en laat het bakblik er een 20 minuutjes ln. Houd je krokjes goed in de gaten; ze moeten lichtbruin worden, niet donker! Paijrs, april '59. U gaat het nieuwe voorjaar in met een nieuw tailleurtje (of met een overjarig pakje, dat echter nog geheel en al in stijl is met de mode van nu). En u vraagt u af: welke accessoires, welke soort, van welke kleur en van welk materiaal draag ik daar nu bij opdat het geheel echt modieus is? Hier is Uw oplossing. Heeft U een pakje van heel moderne, moesrode tint, dan vindt U in het staatje hier onder met welke accessoires U het kunt completeren. En heeft U een pakje van doodklassieke grijze flanel, dan vindt U in hetzelfde staatje hoe U dat pakje aan de mode van nu kunt aanpassen, welke kleur hoed U er bij kunt dragen en met welke corsage U het kunt opfleuren. U vindt zelfs voor het pak, dat U moeilijkheden bezorgt, drie mogelijkheden, aangegeven onder a), b) en c), en alle drie gebaseerd op de jongste Parijse aanwijzingen. Voor acht verschillende basiskleuren, die alle tot de meest populaire van dit voorjaarsseizoen behoren, zijn hieron der de drie meest modieuze mogelijk heden weergegeven, dieandere mogelijkheden niet uitsluiten. I. Het Marineblauwe mantelpak. a) Romantisch: een witte organdi hoed, dito kraag en/of blouse; witte handschoenen; blauwe tas en schoe nen; een wit kralencollier; lelietjes van dalen. b) Zakelijk: een marineblauw hoofd deksel; een blouse van witte zijde met roze (of beige of blauwe) nop; witte handschoenen, zwarte tas en pumps; halssnoer van witte of witte en roze kralen; witte of witroze cor sage. c). Apart: hemelsblauwe tule voor de hoed, mousseline in dezelfde tint voor de blouse; witte handschoenen; zwarte tas en pumps; een bleu col lier; tere lichtblauwe bloempjes. II. De grijze tailleur. a). Sportief: beige vilthoed; witte jersey blouse; beige suède hand schoenen; sportieve tas en sport schoenen van dezelfde kleur; witte kralen. b). Voor de middag: witte hoed en handschoenen; effen wit garnituur tje en/of witte zijde met grijze nop voor een blouse; naturel tas en pumps; roze, parel of zilver voor de sieraden, roze corsage. c). Voorjaarsachtig: hoed en blouse van roze zijde; rozig beige hand schoenen, zwarte tas, beige of zwarte pumps; roze kralen of parels; roze corsage. III. Het zwart en witte ruitje. (pied de poule, Prince de Galles, tegelruitjes etc). a). Modern: canotier van de tailleur- stof; wit garnituurtje; witte blouse; dito handschoenen, zwarte tas; grijze pumps met zwarte hak en wreef- bandje (of effen zwarte)witte kra len of pareltjes; rode roos. b). Klassiek: witte vilthoed; witte organdi blouse; witte handschoenen; zwarte tas en pumps; witte of bleek roze kralen; lelietjes van dalen. c). Een onverwachte noot: zwarte strohoed; blouse en handschoenen van lindebloesemkleur; zwarte tas; zwarte of naturel pumps; geelgroene kralen, parels of goudkleurige bijoux; witte viooltjes of mimosa. HAVERMOUTKROKJES V. Het moesrode pakje. a). De laatste mode: hoed van de zelfde stof; wit garnituurtje; witte zijde met rood bloemmotief voor de blousemoesrode handschoenen, zwarte tas; rode pumps; rood collier; rode roos of rozet. b). Jeugdig: hoed, garnituurtje en blouse van witte organdi; witte korte handschoenen; zwarte enveloppetas; beige chevreau pumps; sieraden van witte, roze of parelkralen; moesrode corsage, lelietjes van dalen of zwarte roos. c). Anders dan anders: beige hoed, handschoenen en schoeisel; een ja pon van de tailleurstofeen parel collier; marineblauw corsage met geelgroen blad. VI. Bleu of roze als basiskleur. imprimé; als corsage een beige ro zet op het pakje of een imprimé ro zet op de blouse. a). Modieus: het gehele tenue in één kleur; hoed van stro of stof; mous seline blouse of wollen japon; veel- IV. De beige tailleur. a) Gedistingeerd: beige strohoed; beige mousseline blouse; handschoe nen in eierschaaltint; beige box calf tas, beigebruine chevreau pumps; pareltjes of goud; een beige rozet, lila viooltjes of pernodgroene roos. b.) Ingetogen: marineblauwe vilten of zijden hoofddeksel met geelgroen lintje; marineblauwe biesjes en/of dito zijden blouses; korte blauwe zij den handschoen of beige suède handschoenen; beige tas; beige pumps; naturel kralen of gouden collier; marineblauwe roos of dito gardenia. c). Eenvoudig: Hoed en blouse van zijden imprimé in blauw, paars en groen (of rood)handschoenen van eierschaaltint; beige tas en schoe nen; glazen kralen in kleuren van de Tube 1.95 (keus uit 20 tinten) t hoort bij uw make-up LAHNEMANN - Laren N.H. - Postbus 18. Imp. van Polycolor K 2 r Placentubex Mouson Margret Astor Blendax Veel fleuriger en glan- zender wordt uw haar, als u het thuis zelf wast met POLYCOLOR Kleurshampoo. Bijgetint (zonder ver ven) in uw natuurlij ke haarkleur of een nieuwe nuance. Het kost zo weinig moei te, 't geeft zoveel extra charme! Doe het zélf - óók de crème behandeling -met de POLYCOLOR Haarkuur (1.95) Vraag het uw droost of parfumerie. óók uw haar vraagt om make-up!

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15