ARGENTINIE'S CRISIS IS EEN ERFENIS VAN REGIME-PERON Eindelijk liet lioge woord eruit Frondizi spreekt soberheidbankroet dreigt en er treedt een algemene verarming aan het licht RECHTZAKEN (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Wie moest dat de arbeiders duidelijk maken? De vakbondsbons, die van de sociale onvrede leeft, vandaag de arbeiders tot staking roept en zich morgen door de werkgevers laat omkopen om de staking te doen eindigen? De politicus die in een land zonder democratische ervaring gekozen wilde worden? Ook president Frondizi beloofde in zijn verkiezingscampagne gouden bergen en is een jaar lang aan het beloven gebleven. Maar men kan economische realiteiten niet eeuwig uit de weg gaan. En op 30 december j.I. kwam het hoge woord eruit, de president zei in een radiorede: „Wjj staan aan de rand van het bankroet: Er is maar één weg: soberheid". veelvoud van waarde der geïmporteerde goederen, inhoudingen op de deviezen- opbrengst van de uitvoer. Bezuiniging op de regeringsuitgaven. Frondizi vertelde ook, dat hij 329 mil joen dollar aan kredieten in de VS had losgebrand. Hü waarschuwde echter, dat als het tekort op de handelsbalans ge lijk zal zijn aan dat van 1958, de nieu we kredieten in zes maanden op zullen zijn. En hij zei tenslotte, dat dit pro gram van soberheid en stabilisatie, dat een economisch evenwicht moet schep pen dat het „peil van de waarheid" be nadert, slechts een algehele instorting kan vermijden, dat men geen welvaart kan verdelen, die er niet is. dat er een duidelijke algemene verarming aan de dag zal treden. Nu eindelek ook een voile werkdag voer ambtenaren Dat hebben de Argentijnen inmiddels in hun portemonnaie kunnen voelen. De treintarieven zijn gestegen, de benzine prijs is verdrievoudigd. Op de spijskaar ten der restai nta worden dagelijks nieuwe en hogere prijzen bijgekrabbeld. Vlees, dat volksvoedsel is. wordt zo duur. dat de Argentijn zijn dagelijkse Geen vrolijk beeltï Het was geen vrolijk beeld dat hij op hing. De verplichtingen van de Cen trale Bank voor importen, rente en af lossingen bedragen voor 1959 het vier voudige van de beschikbare goud- en deviezenvoorraad. Het fundamentele probleem is, dat de produktie geen ge lijke tred houdt met het stijgende sociale niveau van de toenemende bevolking. In de laatste tien jaar stegen de kosten van levensonderhoud met 600%. In de laatste twee jaar klommen de lonen met 33%, de produktie slechts met 3V2%. Argentinië is nog steeds afhankelijk van de export van landbouwprodukten (95% van de uitvoer), die steeds gerin gere exportsaldi opleveren, ook omdat het land zelf er te veel van opeet. Ont wikkeling van nieuwe energiebronnen (olie, kolen en elektriciteit) en van de ijzer- en staalindustrie is geremd door het verre houden van buitenlandse in vesteerders. Sinds Perons val kelderde de peso-koers van 26 tot 68 voor een dol lar. Het Argentijnse vluchtkapitaal be loopt ongeveer 2,5 miljard dollar. Emigratiekansen Sinds 1889 boeren er Nederlan ders in de omtrek van de stad Tres Arroyos, de beste tanvestreek van Argentinië. Deze calvinistische ko lonie (minder hecht aaneengebreid dan de nieuwere in Brazilië) telt nu 400 zielen en vaart wel. Jaarlijks komen er 6 a 8 gezinnen naar toe, maar grotere uitbreiding is wense lijk en mogelijk. De kolonie heeft eigen kerk, school en coöperatie, de stad heeft ruime medische en on derwijsfaciliteiten. De huidige eco nomische moeilijkheden baren deze boeren geen zorgen, integendeel, de regering steunt de landbouw ten sterkste. Wat voor alle agrarische emigratie naar Zuid-Amerika geldt, doet dat ook hier: men moet over enig kapitaal beschikken, ruwweg een dertigduizend gulden. Er hangt nog een ander, zeer aantrekkelijk plan in de lucht: vorming van een nieuwe landbouw-kolonie bij de grote badplaats Mar del Plata. Immigratie-mogelijkheden voor ar beiders zijn gering, hun levensni veau zou ver dalen. Wel zijn er kan sen voor kleine privé-bedrijven van specialisten (timmerlieden, mon teurs, bakkers, enz.), die over een tien vijftienduizend gulden, als mede grote vakkennis, aanpassings vermogen en handigheid beschik ken en die bereid zijn Spaans te leren! Vele geneesmiddelen Welke remedies kondigde Frondizi aan? De produktie stimuleren door vrije concurrentie, kosten verlagen, winst marges besnoeien, subsidies afschaffen, beperking van het vleesverbruik, af schaffing van overheidsingrijpen op het importbeleid, vrije wisselkoers voor de peso, extra-heffingen op de Invoer (van 20 tot 300%), alsmede deposito's tot een Een arbeidster bij Philips' bedrijf in Buenos Aires. In haar werkbank staat een woord gekrast: Evita. „bife" niet meer kan bekostigen. De lonen blijven, ondanks de verhogingen van vorig jaar, verre bij de gestegen prijzen achter. Frondizi heeft aan het Internationale Monetaire Fonds moeten beloven, dat hij het monstrueuze ambte narenapparaat (1.8 miljoen overheids dienaren op een bevolking van 20 mil joen) met 15% zal besnoeien. In het Staatsbureau voor toerisme werkten 1300 ambtenaren, vanwie 1000 „chefs". Frondizi zal nu voor zijn ambtenaren een volle werkdag instellen; aangezien de meeste ambtenaren nu nog twee of drie banen hebben, dwingt hij ze daar mee tot kiezen. Onrechtvaardige distributie De meeste financiële en economische experts zijn het erover eens, dat Fron- dizi's nieuwe soberheidsbeleid een aan vaardbaar en gezond minimum-program is. Ze voegen er echter aan toe dat zij twijfel voelen of het volledig uitgevoerd zal worden. Tussen afkondiging en door werking van een oekase ligt in Latijns- Amerika doorgaans een lange weg be zaaid met obstakels van ambtelijke traagheid, politieke tegenwerking en corruptie. Aangezien de politieke ont wikkeling en de burgerzin in Latijnse landen ten achter zijn bij het econo misch niveau worden de lasten onrecht vaardig gedistribueerd: zij worden slechts eerlijk verdeeld over de ruggen van de armen. Theoretiserend zou men kunnen zeggen, dat, wanneer de Argen tijnse economie werkelijk op een realis tisch peil zou moeten stoelen, het loon van de arbeider de koopkracht van zijn tram-abonnement zou vertegenwoordi gen. Maar hij moet ook eten, wonen en zich kleden. Met andere woorden: tussen econo mische noodzaken en sociale eisen moet ergens een evenwicht worden gezocht. De twee conflicterende krachten in Ar gentinië uiten zich vandaag ook nog in twee vormen van druk op de regering- Frondizi. Aan de ene kant staat het le ger, dat met de vuist op tafel sloeg en economische sanering eiste, aan de an dere kant de georganiseerde arbeiders, die met staking op staking tegen de verminderde koopkracht van hun loon protesteren. Daarmee en passant de Argentijnse economie niet versterkend. Niemand wil het zelf doen De politieke, economisch en sociale conflicten die de erfenis zijn van het regime-Peron, vormen zo een vrijwel on ontwarbaar kluwen. President Frondizi, die het moet ontknopen, zou daarvoor een grote mate van geduldig vertrouwen der Argentijnen moeten genieten. Het is zeker niet helemaal zijn schuld, dat hij het niet heeft. De enige sterkte van zijn positie ligt in het negatieve: geen Mocht Frondizi erin slagen de huidige aangename taak zelf ter hand te nemen, van zijn belagers heeft veel zin de on- storm uit te rijden, de Argentijnen met een periode van soberheid te verzoenen, de economie van zijn land geleidelijk te saneren, dan zou dat een ontzagwek kende verdienste zijn. Argentinië telt nu 20 miljoen zielen. Het zal in de toekomst een bevolking van 90 tot 100 miljoen kunnen dragen. Het heeft een enorm agrarisch poten tieel, aan zijn graan producerende pam pa is nog geen korrel kunstmest te pas gekomen Het heeft olie en mineralen en waterkracht. Argentinië heeft een grote poten tiële markt, het is een expansie gebied. De economische geschiede nis leert, dat zo'n ruimte op den duur onweerstaanbaar investerin gen aantrekt, welke voorbijgaande moeilijkheden zich ook voordoen. Nederland mag in zo'n gebied niet achter blijven. Men doet er zeker verstandig aan nu een jaartje te wachten om te zien of Frondizi erin slaagt de huidige crisis te boven te komen, een begin van sanering te maken. Dat jaar echter zou men goed kunnen gebruiken om ter plaatse een studie van de mogelijkheden te maken. Men moet zeker niet wachten tot alle moei lijkheden zijn opgelost!! Want dan staat de concurrentie al lachend aan de kade, wanneer men van boord stapt Zes maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan twee maanden voorwaar delijk. drie jaar proeftijd en toezicht van reclassering en psychiater legde de Haagse Rechtbank wegens diefstal door middel van braak en inklimming en we gens valsheid in geschrifte op aan een 30-jarige landarbeider uit Noordwijker hout. De verdachte had ingebroken bij bet kantoor van een bollenzaak aan de Hoofdstraat te Sassenheim, waar hij een bankgiroboek had gestolen. Met be hulp hiervan had hij getracht zesdui zend gulden in de wacht te slepen. Ook had hij nog ingebroken aan de Zee straat te Noordwijkerhout, maar dit had hem geen buit opgeleverd. De verdachte verkeerde destijds in grote financiële moeilijkheden. Hij was nog niet eerder veroordeeld. Er was acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk, geëist. ALUMINIUM JALOEZIEËN Toonkamer en inlichtingen D. LADAN, off. dealer Molensteeg 27 bij Doezastraat - Leiden Telefoon 21375 Oud kerkhof te Oostvoorne Bij graafwerkzaamheden voor de riolering te Oostvoorne is men gestoten op een aantal menselijke geraamten. Aangezien deze vondst is gedaan op nauwelijks 100 meter afstand van de burcht van Jacoba van Beieren en de overblijfselen stuk voor stuk werden aangetroffen in leien kisten, die weer in baksteen zijn ingemetseld, wordt ver moed, dat men hier te maken heeft met een begraafplaats voor de aanzienlijken van het toenmalige Hof van Voorne. Bij de geraamten zijn ook enkele muntstuk ken gevonden, die het jaartal 767 dra gen. Dit geeft wel heel bijzondere perspectieven, aangezien tot nu toe werd aangenomen, dat de burcht van Jacoba van Beieren eerst omstreeks 1200 gebouwd zou zijn. De onderzoekingen worden nog voortgezet. Dalende produktie baksteenindustrie Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de produktie van gebakken metselstenen in februari een daling ondergaan ten opzichte van de maand januari. De produktie bedroeg 122,3 miljoen tegen 130,7 miljoen. (De aantallen uitge drukt in Waalformaat). In de eerste twee maanden van dit jaar werden 253 miljoen metselbaketenen gepro duceerd, hetgeen 4.2 miljoen minder is dan in dezelfde maanden van 1958. Ook de afzet van metselstenen bleef in februari, met het vele ongunstige weer, aan de lage kant, al was de afzet van dit produkt groter dan in januari. De cijfers voor deze produktie zijn respec tievelijk 76,7 miljoen tegen 72,1 miljoen. De metselsteenvoorraad aan de fabrie ken onderging wederom een stijging, dit keer van 317,3 miljoen tot 362,9 miljoen. 3635 nieuwe woningen in februari In februari 1959 zijn, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek 3635 woningen voltooid. In fe bruari 1958 werden 7071 nieuwe wonin gen opgeleverd. Het aantal in de eerste twee maanden van 1959 opgeleverde wo ningen bedraagt 9299, tegen 13.486 in de overeenkomstige periode van 1958. Ge rekend tot en met februari 1959 zijn se dert de bevrijding 694.894 nieuwe wonin gen gebouwd. Dokwerkers in Buenos Aires' haven aan de gele, modderige, on overzienbare brede Plata-rivier Tezamen met de arbeiders van de vlees-industrie vormden zij de har de kern van Perons „descamisa- dos". De laatste weken hebben zij een serie van korte stakingen ge houden, die de regering noopten troepen naar de haven te zenden. BUENOS AIRES, april. „In de eerste drie maanden van dit jaar zijn de kosten van levens onderhoud met 40 pet. gestegen", zei de elegant geklede vakbondssecretaris mij. Hij stak een dure Amerikaanse sigaret op, wees naar de stakers in de straat en zei: „Hoe wilt u de arbeiders vertel len, dat het onder Peron niet beter was?" En daar, in een notedop, heeft men de hele sociaal- economische crisis, die Argentinië verscheurt. Natuurlijk zou men de arbeiders moeten vertellen, dat het juist het regime-Peron is geweest, dat Argentinië van de wal in de sloot heeft geholpen. Dat de gouden kans miste om met de grote goud en deviezenreserves, in en na de tweede wereld oorlog opgebouwd, in een vooruitziend en voor zichtig beleid het land opnieuw te outilleren. Dat daarentegen in zijn koortsachtige haast om sociale onrechtvaardigheden weg te werken, de arbeiders met gunsten bekogelde, schatten wegsmeet aan ongezonde projecten en een sociaal-economisch klimaat schiep waarin geen Argentijn meer lust tot werken en geen buitenlander meer zin tot investeren had. Nederlandse taak in Argentinië „Een bankier zou zeggen: te ris kant", zei my iemand, „als je weg kan blyven, moet je het doen, maar je kan niet wegblijven". Een ander pleitte voor lange kre dieten voor de levering van kapi taalgoederen en vroeg: „Wat doen wij liever: straks fonds perdu werkloosheidsuitkeringen doen of krediet geven aan een land, dat zij het soms wat laat alijd aan zijn verplichtngen heeft voldaan?" Het beeld der huidige activiteit: Handelsverkeer. Onder normale omstandigheden is Nederland Ar- gentinië's vierde afnemer voor 98 miljoen dollar (1957), uiteraard veel voor transito-goederen. Wij expor teerden in dat jaar voor 35 miljoen dollar en bezetten daarmee de tien de plaat?. Door het vrijlaten van de invoer bestaat thans vrije con currentie. Maar de nieuwe heffin gen en deposito's hebben bij de im porteurs onzekerheid gewekt. De invoer stagneert. Industriële vestigingen blijven (onder het in het bijgaand artikel gemaakte voorbehoud omtrent het latente sociale conflict) mogelijk, bieden onder diezelfde reserve ze ker kansen voor de verdere toe komst. Een greep uit de belangrijkste Nederlandse firma's in Argentinië: Philips, Bols (jenever is ook Argen- tinië's nationale borrel geworden), „Koninklijke". Van Berkels patent, Hollandse Bank Unie, KLM, Jaco- berg en Lindetevis, Van Waveren, Unilever, Organon, Chemische Fabriek Naarden, Van Nievelt Goudriaan, Royal Interocean Lines, wolhandel Hart (de grootste in Ar gentinië), Nidera, Werkspoor, Po lak en Schwartz, Ledeboer en Van der Held. Grote «orders uit het verleden: 120 miljoen gulden voor Werkspoor (locomotieven en spoorwagons)50 miljoen voor Hoogovens vorig jaar (stalen platen). Hangend project: plan voor inpolderng van Delta Pa rana-rivier, in eerste instantie proefpolder van 10.000 ha. met mo gelijkheden voor 60.000 ha. Dit plan was onder voorlopige regering haast in kannen en kruiken. Dodelijk ongeval te Hazerswoude MAAND HECHTENIS VOOR WASSENAARSE CHAUFFEUR Nadat de officier van Justitie veertien dagen geleden twee maanden hechtenis had gevorderd, heeft de Haagse Recht bank thans een nog niet eerder veroor deelde 27-jarige chauffeur uit Wasse naar veroordeeld tot een maand hech tenis wegens dood door schuld. Op 31 oktober 's avonds om halfelf had verdachte op de Rijndijk te Ha zerswoude willen draaien met zijn vier- assige tienwielige vrachtauto, een met betonijzer beladen trekker met oplegger. Hij had de draai in één keer niet ge haald en was achteruit gereden, daarbij in het donker de gehele weg versper- dend. Het gevolg was, dat de berijders van een scooter met een flinke vaart tegen het voertuig opreden, waarbij zekere G. J. Kieviet op slag werd ge dood en de andere scooterberijder zwaar gewond naar een ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Timmerman uit Bodegraven kreeg boete De Haagse Rechtbank heeft een 30-jarige timmerman, uit Bodegraven, wegens het veroorzaken van zwaar ii- chamelijk letsel door schuld veroordeeld tot f. 75 boete of 15 dagen. De officier van Justitie had een maand hechtenis gevorderd. De timmerman, die net geslaagd was voor zijn rij-examen, maar die nog niet in het bezit was geweest van een rij bewijs, had op 8 september j.I. gefun geerd als chauffeur van een autobusje, waarin werklieden werden vervoerd. Bij Leimuiden geraakte hij van het wegdek. Het busje duikelde langs de berm naar beneden. Een van de passagiers, de 52-jarige timmerman C. L. B. van Nes, uit Alphen a. d. Rijn, kneusde hierdoor ribben, brak een sleutelbeen en kreeg een hersenschudding. Het slachtoffer had zeven weken niet kunnen werken. Op het moment vóór het ongeval stuurde de verdachte met één hand, ter wijl hij met de andere hand wat op de grond verzette. Gevangenisstraf voor landarbeider Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 april 1959 Derde blad no. 29711 ts m (jüt.'.v vue «v» üit é&q via wm ecv, sktéwievKfefitatj.. zaak altijd «ek uniek* Tot Uiwst aan teaMei fetïiool)-kunst r öersonüeiï sajEtneWvt

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11