Laafsle nieuws DE MERKWAARDIGE MAKE-UP BIOSCOOPBOND DRINGT AAN OP LAGERE FISCALE LASTEN ONS KORT VERHAAL door Yvonne Mitchell VRIJDAG 3 APRIL 1959 De Nederlandse bioscopen werden in 1958 door ruim 64 miljoen personen be zocht, hetgeen ten opzichte van het voorafgaande jaar een daling van twee procent betekent. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Nederlandse Bioscoopbond In dit verslag wordt voorts de wens uitgesproken, dat de fiscale druk op het film- en bioscoop bedrijf op korte termijn belangrijk zal worden verlicht, opdat dit bedrijf het niveau kan handhaven, dat het door langdurige en grote inspanningen heeft weten te bereiken. Stilstand De naoorlogse expansie van het bedrijf is thans tot stilstand gekomen, aldus het verslag. Dit moet worden gezien als een vlucht van het publiek in andere ont spanningsmogelijkheden. Met name wordt de televisie genoemd. Dit medium „Geëerde gast" Een Indiase woordvoerder verklaarde, dat Neihroe's uitlatingen van heden ochtend in het parlement over de aan komst van de Dalai Lama (zie pag. I) duidelijk inhouden, dat de Dalai Lama politiek asiel heeft gekregen. „In feite is het meer dan asiel. Wij behandelen hem als een geëerd gast". Nehroe zei voorts te verwachten, dat de Dalai Lama zondag a.s. de plaats Tawang (30 km zuidelijk van de Ti betaanse grens) zal bereiken. Een bij kans ondoordringbaar oerwoud maakt Tawang, waar het grootste boeddhis tische klooster van India ligt, moeilijk te bereiken. In geheel India heerste grote opge wondenheid toen het nieuws van de aan komst van de Dalai Lama zich ver spreidde. Reeds eerder hadden waar nemers gemeend, dat de plek waar de Dalai Lama de grens over zou gaan tus_ een Tsona Dzong en Tawang zou liggen. Enkele maanden geleden was hier na melijk een grote troep opstandige Ohambastrijders gezien, van wie men thans aanneemt, dat z(j een ontsnap pingsroute voor de Dalai Lama voorbe reidden door strategische punten tussen Lhasa en de grens te bezetten. OEGSTGEEST Winkelweek De Oegsgeester middenstanders heb ben besloten een winkelweek te hou den van 29 april tot 5 mei a.s. Het besluit hiertoe is genomen omdat H.M. de Koningin haar vijftigste verjaar dag hoopt te vieren, hetgeen samenvalt met het feit dat de Oranjevereniging dit Jaar haar gouden jubileum viert. In het verleden is er dikwijls een con tact geweest tussen O.V. en midden stand en dit wordt nu bij het 50-jarig bestaan van de O.V. weer eens tot uiting gebracht. Het ligt in de bedoeling dat de etalages door de Oegstgeester bur gerij worden beoordeeld. Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor werd in maart Ingelegd een be drag van f. 92.215.69 en terugbetaald f. 91.255.83. OECUMENISCHE JURISTEN-CONFERENTIE In kasteel Oud-Poelgeest belegt de Stichting „Oud-Poelgeest" op 29 en 30 mei de achtste oecumenische juris ten-conferentie. Het onderwerp is: „De moderne ont wikkelingen rond het vennootschaps recht". De heer J. G. Bavinck zal spre ken over „De plaats van arbeid, kapi taal en management in de praktijk van het bedrijfsleven": prof. mr. P. Sanders zal een referaat houden over: „Vraagt de nieuwe verhouding tussen arbeid, kapitaal en management om andere Juridische vormgeving?" De leiding is in handen van mr. A. W. Kist. ONDERWIJZERS SPELEN VOOR JEUGD In de afgelopen dagen is In „Oud- Poelgeest" een pantomime- en mlme- cursus gehouden, waaraan door een vijf tiental onderwijzers, onderwijzeressen en Jeugdleiders is deelgenomen. Het ligt in de bedoeling deze cursus morgenochtend om half elf te besluiten met een openbare voorstelling in het Koetshuis, waartoe in het bijzonder de kinderen van de lagere school, dus ln de leeftijd van 612 jaar worden uitgeno digd. Uiteraard is de toegang gratis. VOORSCHOTEN De 10-jarige Piet Kostense, wonen de alhier, behaalde gisteren op de lan delijke pianowedstrijd voor de jeugd, georganiseerd door de Ned. Bond van Piano- en Orgelhandelaren, in de B- groep een tweede prijs. Hij heeft drie jaar les gehad in Leiden. WARMOND AFSCHEID MEJ. A. P. KOKS In tegenwoordigheid van de burge meester, gemeente-secretaris en het ad ministratief personeel van de gemeente secretarie en gemeentewerken, nam mej. A. P. Koks, die binnenkort in het huwe lijk zal treden, afscheid van haar colle ga's. Mej. Koks was oorspronkelijk werk. zaam op de afdeling algemene zaken, doch de laatste jaren was zij geplaatst op de afdeling financiën. De burge meester bracht haar namens het gemeen tebestuur dank voor alles wat zij voor de gemeente had gedaan. Hij liet deze dans vergezeld gaan van een persoonlijk ge schenk. De gemeente-secretaris bood namens het personeel een mooie klok en een prachtig uitgevoerde schaal aan. „DE PARELVISSERS" K. «Sc O., dat gedurende haar kortston dig bestaan in Warmond reeds een grote activiteit ontplooit, gaf in 't Trefpunt een opvoering van de opera de Parelvis sers van Georges Bizet, welke opvoering werd verzorgd door het Nederlandse Marionetten theater ondeT leiding van Bert Brugman. Dit theater werd opge- j richt in 1923 en is daardoor de oudste onderneming op dit gebied in Nederland. Mevr. von Fisenne, voorzitster van K. O., sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Wat het aantal leden (reeds 350) betreft mag K. «Sc O. in deze gemeente niet klagen, aldus mevr. von Fisenne, maar het bezoek van de divarse voorstellingen en uitvoeringen, kan nog wel groter zijn. De opvoering was in één woord prachtig en kunstvol en de aan wezigen hebben dan ook een genotvolle avond gehad. heeft grote steun van de overheid mo gen ondervinden, terwijl het film- en bioscoopbedrijf geheel drijft op zuiver particuliere investeringen. Derhalve dringt de Bioscoopbond aan op verla ging van de fiscale lasten. Speelfilms Met voldoening wordt voorts gecon stateerd, dat in het afgelopen jaar drie grote Nederlandse speelfilms in verto ning zijn gebracht - mogelijk door de fi nanciële steun, die de producenten van deze films ontvingen uit een speciaal fonds, waarvoor de Bond en het Rijk de vereiste gelden bijeenbrengen. De verto ningen hebben veel succes geboekt. On geveer 4 van alle bezoekers der bio scopen in 1958 hebben deze drie films gezien, hetgeen evenveel is als het be zoek aan gemiddeld 25 buitenlandse films. Voor dit jaar wordt weer een drie tal premières van Nederlandse speel films verwacht, terwijl al de nodige voorbereidingen zijn getroffen voor de produktie van nieuwe films, die volgend jaar zullen uitkomen. Mr. Geertsema hekelt fouten van stembureaus Leidraad dient herzien Tijdens de begrotingsbehandeling door de Haagse gemeenteraad heeft mr. W. J. Geertsema (VVD) de fouten ter sprake gebracht, welke in de drie grote steden van ons land door stembureaus zün gemaakt by het vaststellen van de voorlopige uitslag der op 12 maart gehouden verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer. De accuratesse, welke in Den Haag ten aanzien van de voorlopige uitslag was betracht, noemde hij ronduit slecht. Hier zijn 892 fouten gemaakt, hetgeen op het totaal aantal uitgebrachte stem men een percentage van 0.25 betekent. In Rotterdam bedroeg dit percentage 0.51, in Amsterdam 0.09. Een en ander achtte hij een gevolg van de omstandig heid, dat de leidraad voor de voorzitters der stembureaus de neiging heeft te stimuleren tot het spoedig bekend ma ken van de voorlopige uitslag en als het ware uitnodigt tot overtreding van de kieswet. Zo ontbraken in Den Haag in stembureau 503 met minder dan 91 para grafen op het uittreksel van het kiezers- register. Spreker achtte het onaanvaardbaar om door te gaan op de weg die door de leidraad wordt aanbevolen. Deze leidraad diende z.i. dan ook te worden herzien. In dit verband beval hij aan het vast stellen van de voorlopige uitslag voortaan achterwege te laten en alleen de defi nitieve uitslag door te geven aan het A.N.P. Minder erg zou hij het vinden als pas de dag na de verkiezingen de uit slag bekend zou worden gemaakt. „Goed kamp" geopend Vanmorgen vond in het Haagse Houtrust de openingsceremonie plaats van de zevende ANWB-tentoonstelling „Goed kamp". De voorzitter van de Stichting Recreatie, jhr. mr. A. Feith, burgemees ter van Voorburg, verrichtte de opening. Hij 6prak de wens uit, dat de Neder landse toerist in binnen- en buitenland even onberispelijk in optreden en voor komen zal zijn als het vakantie-mate rieel aan tenten en kampeerwagens, dat thans geëxposeerd wordt. Voorts vroeg hy als speciaal geschenk voor onze Koningin, die binnenkort 50 jaar wordt, dat het recreatiegebied van ons land dit jaar uit zal blinken in ordelijkheid, schoonheid en rust. Gaarne nam hij een suggestie van de voorzitter van de ANWB. de heer P. F. Zimmerman over. een wetenschappelijk onderzoek in te laten stellen naar een te verwachten ontwikkeling van en be hoefte aan recreatie bij de moderne, ge- industrialiseerde mens. Oorlogsmisdadiger Willem Polak vrij Het Lüneburger Arrondissementsge rechtshof (West-Duitsland) heeft Wil lem Polak, ex-Nederlands SS-er, giste ren ontslagen van rechtsvervolging voor de hem ten laste gelegde moord en me deplichtigheid aan moord. Tevens be paalde het hof dat Polak niet nogmaals voor dezelfde feiten vervolgd kan wor den. De openbare aanklager had Polak be schuldigd van het neerschieten van drie Nederlandse verzetslieden te Arnhem in 1944 en van medeplichtigheid aan het neerschieten van anderen. Polak was in 1949 door een Ned. ge rechtshof ter dood veroordeeld, maar zijn straf was gewijzigd in levenslang. In 1952 wist hij met zes anderen te ont vluchten uit de gevangenis te Breda en naar West-Duitsland te ontkomen. Het Duitse Hoog Gerechtshof te Celle weigerde later een Nederlands uitleve ringsverzoek in te willigen, toen Polak in mei 1953 in Hannover ontdekt werd. Het Hof achtte 't mogelijk dat Polak de Duitse nationaliteit had verkregen ge durende zijn dienst in de Waf f en SS, Hitiers elite-troepen. Normalisatie in de briefpost (Van onze Amsterdamse correspondent) Het zal in de toekomst noodzakelijk worden, dat er een normalisatie in de briefpost wordt ingevoerd. Dit houdt verband met de mechanisatie, die de PTT wil doorvoeren bij het sorteren van poststukken. Bij de huidige uiteenlo pende formaten van de enveloppen is dat thans vrijwel ondoenlijk. Dit verklaarde de directeur-generaal van de PTT, ir. J. D. H. van der Toorn, vandaag tydens een bijeenkomst te Am sterdam ter gelegenheid van het begin der voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe stationspost kantoor aldaar. Boete voor hoofdredacteur De rechtbank te Amsterdam heeft de hoofdredacteur van een landelijk dag blad (de heer K. Voskuil, van het Vrije Volk) wegens eenvoudige belediging ver oordeeld tot een geldboete van f. 100, subsidiair 10 dagen hechtenis. De lijstaanvoerder in Amsterdam van de P.S.P., de heer A. A. Redeker,, achtte zich door een van redaotiewege toege voegde noot in een verslag over een landdag van „Nieuwe Koers" (waarin zijn naam werd genoemd) beledigd. In dat verslag was achter het citaat uit het openingswoord van de voorzitter van Nieuwe Koers „Ik daag Ad Redeker uit in het openbaar mee te delen waar om hij Nieuwe Koers verliet" de volgen de noot door de redactie geplaatst: „De heer Redeiker heeft indertijd zijn pen ningmeesterfunctie in de Nieuwe Koers moeten neerleggen in verband met fi nanciële onregelmatigheden". De rechtbank is van mening dat deze zinsnede insinuerend is. Het argument van de hoofdredacteur dat hij genoemde zinsnede alleen heeft toegevoegd om zijn lezers voor te lichten faalt volgens de rechtbank, omdat hij moet hebben be grepen dat het insinuerend was en een smet werpt op de heer Redeker. De rechtbank meent dat de bewuste redac tionele noot een „zeer slecht middel tot voorlichting" is geweest. De heer Voskuil zal tegen het vonnis in hoger beroep gaan. Samenwerking redt ernstige patiënt Samenwerking tussen de radiosta tions langs de kust, de KNZHRM en de Kon. Marine heeft het leven gered van matroos Willem Korving van de Scheveningen 10 „Leendert". Vannacht kwam een radioboodschap van de schipper van de „Leendert" bin nen, waarin om onmiddellijke assisten tie werd gevraagd voor matroos Kor ving. Kort daarna voer de reddingboot „Prins Hendrik" van Den Helder uit met aan boord de luitenant-ter-zee arts II jongste categorie S. Franken. Bij aankomst op de „Leendert" constateer de deze een maagperforatie. Hij liet via de radio en de commissaris van bet Loodswezen in Den Helder het verzoek tot het ziekenhuis „Parkzicht" richten om dadelijk de operatekamer in te richten. Toen de „Prins Hendrik" met de patiënt in de haven aankwam, was alles gereed voor de operatie, die volgens de behandelende geneesheer goed ls ver lopen. BENEN VERBRIJZELD Gistermiddag is de 10-jarige Henk Kaptein op de Asterweg te Amsterdam onder de wielen van een lege goederen wagen van de Spoorwegen terecht geko men. Beide benen van het knaapje wer den verbrijzeld. Hij is overgebracht naar het Binnengasthuis. De jongen was met vriendjes de wagon aan het voortduwen en is daarby gevallen. Op 68-jarige leeftijd is vannacht te zynen huize in Amsterdam plotseling overleden mr. P. B. Dijksterhuis, vice- president van het Gerechtshof te Am sterdam. Mr. Dijksterhuis nam gisteravond in het Paleis van Justitie nog deel aan een vergadering van het gehele Hof. Vraagt u zich eigenlijk ooit wel eens af. wat er van Mary Skinner gewor den is? Maar ach, misschien bent u haar naam al lang weer vergeten. Of u heeft haar nimmer zien spelen, noch iets over haar gelezen. Ze is weliswaar nooit een ster geworden, maar tien jaar gelden speelde ze toch vrij aardig, zowel in films als in toneelstukken (ik geloof niet, dat ze ooit voor de televisie is opgetreden), maar ze had nu eenmaal een naam, die het publiek weinig zei. Mary was, meen ik. ongeveer dertig, toen ik samen met haar in een film speelde. De opnamen vonden in Itaiië plaats, op het eiland Ischia. Om een of andere duistere reden had de Ita liaanse regisseur, die haar in Londen op een cocktail-party had ontmoet, besloten Mary de rol van een tachtig jarige vrouw te laten spelen. Ze had echter een jeugdig gezicht en een frisse jonge huid. Tijdens de vliegtocht naar Itaiië vroeg ik haar. waarom zij in heme.s- naam uitverkoren was om een oude vrouw te spelen. Ze begon te lachen. „Daar heb ik geen notie van. Het is in ieder geval niet m'n gezicht! Hy zei, dat ik bést die rol zou kunnen spelen, waarop ik direct accepteerde. Hoe ze de make-up zullen verzorgen, is me echter nog een raadsel." Om die make-up gaat het nu. Ge durende de eerste week van ons ver blijf op Ischia bracht Mary het groot ste deel van haar tijd in de make-up- stoel door. Een heel legertje make-up experts was gedurig met haar bezig, maar iedere keer, dat zij naar het strand gebracht werd, waar wij reeds met de opnamen van de scènes, waar in zij niet voorkwam, waren begonnen, was het antwoord hetzelfde. De regisseur keek haar even aan en zei in het Italiaans tot de make-up expert, die met haar was meegeko men: „Niet oud genoeg!" Tenslotte maakten ze een rubber masker voor haar. Ik weet niet, hoe het werd aangebracht, maar ze deden dit met stukjes en beetjes en het kostte iedere morgen twee volle uren. De eerste dagen beschouwe ze het nog ols een soort grap, maar ze ging altijd direct na afloop van het filmen naar bed en bleef nooit met ons nog wat drinken en ging ook nooit met ons zwemmen. Tegen het einde van de eerste week vertrouwde ze me toe, dat ze het niet prettig zou vinden als iemand, en in het bijzonder wel Mario, haar 's och tends vroeg zou zien. nog voordat de make-up was aangebracht, daar ze er dan als een vogelverschrikker uitzag. „Ze hebben we gewaarschuwd, dat de afdruk van het masker op m'n ge zicht nog enkele uren nadat het is weggenomen, zichtbaar zal blijven', zei ze, „maar 's ochtends zie je het nog!" Ik vertelde haar, dat volgens mij na een paar vrije dagen haar gezicht wel weer normaal zou worden. „Ik hoop 't!" Na een dag of tien filmen kreeg de regisseur last van z'n tonsillen, zodat het werk enkele dagen stil kwam te liggen. Wat ik Mary had verteld, werd toen bewaarheid. Haar gezicht werd weer jong en fris. De vrije dagen brachten we gezellig door met fietstochtjes over het eiland, zwemmen, vissen, het be zoeken van kleine cafeetjes en dansen. Meestal trokken één van de Engelse acteurs, de Italiaanse tolk. Mary en ik er gezamenlijk op uit. Dat wil zeggen, gedurende de eerste vrije da gen, totdat Mary één van de vissers ontmoette. Toen zagen we niet veel meer van haar. Het was een aardige en aantrekkelijke man, érg bruin ge brand en met een veroverende glim lach. Gelijk de meeste vissers, heette hij Antonio. We waren juist gewend geraakt aan het zalig niets doen toen het filmen opnieuw begon. We moesten zelfs erg hard aanpakken, omdat de tijd lang zamerhand nogal krap was geworden. Ik speelde een jong, onschuldig meis je, de dochter van de bakker, en Mary een oude, op een heks gelijkende vrouw, die jonge mannen verleidde. Dit klinkt nogal cru, maar het verhaal was dan ook nogal vreemd: een opwin dende fantasie. De film werd nooit in Londen ver toond om de eenvoudige reden dat na de montage bleek, dat zij vier-en-een- half uur duurde. Iedere keer, dat ge probeerd werd de film tot een meer normale lengte terug te brengen en ik geloof, dat vier mensen er achter eenvolgens mee bezig zijn geweest liep het uit op een mislukking. Het verhaal viel telkens weer in brokken uiteen. Het kon onmogelijk in ander half uur verteld worden. De opnamen duurden dertien weken. De laatste week begon ik erg naar huis te verlangen, alhoewel ik het werk toch met groot plezier deed, en ik sprak over niets anders. Mijn scènes waren trouwens al nagenoeg alle opgenomen. Mary kwam een dag voor mij klaar en toen ook mijn werk was beëindigd, gingen we, zoals gewoonlijk samen lunchen. Ze droeg niet meer haar filmkleren, noch de pruik, maar ze ver scheen toch met haar make-up op het strand. Ik was lichtelijk verbaasd en vroeg haar waarom zij eigenlijk dit deed. Ze gaf geen antwoord, maar ver telde iets over Antonio. Tenslotte vroeg ik haar nog eens: „Waarom heb je eigenlijk je make up nog op, Mary?" Ze keek me even strak aan en zei toen me een vreemde en uitdagend klinkende stem: „Dat heb ik niet!" Ik wilde juist gaan lachen, daar ik het voor een grap hield, toen ik de blik ln haar ogen zag en begreep, dat ze het ernstig had gemeend. „Heeft dat masker zo erg inge werkt?", vroeg ik. „Ik heb de laatste veertien dagen geen make-up meer gebruikt!" Haar stem klonk wederom hard en uitdagend. Ik wist niet wat te zeggen, want ik had er geen idee van of zij nu mede lijden verwachtte of dat zij er inder daad uit wilde blijven zien, zoals zij op dat moment deed. Maar zy zal toch niet op een oude heks willen blijven lijken?, dacht ik. En hoe zou Antonio het vinden? Ik was er volkomen van ondersteboven. ..Plastische chirurgie", zei ik ver twijfeld „zou je weer normaal maken". „Barst!", antwoordde ze. Op dat moment verscheen Antonio. Ik was verbaasd om te zien, dat hy geheel en al op zyn gemak was. Hij hield haar handen vast en het viel mij op, dat deze er Jong en sterk uit zagen. Zou Antonio soms menen, zoals ik aanvankelijk óók had gedaan dat zij de film make-up nog droeg?' Na tuurlijk. dat kon niet anders! Maar dat kon hem klaarblijkelijk weinig schelen. We zouden trouwens over een paar dagen weer weg gaan en Mary zou haar Antonio waarschijnlijk nooit meer zien. Ze stonden op en liepen samen weg. Aan hun manier van lopen was te zien dat ze verliefd waren. Ik voelde mij erg ongelukkig. Ik piekerde er lang over Moest ik het iemand vertellen? Had Mary nog ergens familieleden? Wat zou de reactie zijn, als ze weer in Londen was? Zouden soms werkelijk al die groeven in haai- gezicht nooit meer verdwijnen? Ik dacht van niet, maar ik was toch niet gerust. Wat my ervan weerhield om iets te doen, was Mary's eigen houding. Ze zou waarschijnlijk woedend geworden zijn, als ik my er mee was gaan be moeien. Ze was tenslotte dertig jaar oud en kon best voor haar zelf zorgen. Ik was wel een vriendin van haar, maar zó goed kende ik haar nu ook weer niet. Acteurs en actrices sluiten meestal warme vriendschappen als zij samen werken maar daarna zien zy elkaar vaak jarenlang niet. Dat is nu een maal een gevolg van ons werk. Die avond nam ik my voor er iets aan te doen. Ik klopte op de deur van haar ka mer. Het was omstreeks negen uur. Zoals gewoonlijk, was ze niet aan het diner verschenen. „Kom maar binnen," riep ze. Ze vond het klaarblijkelijk niet pret tig dat ze gestoord werd. maar ze vroeg me toch om te gaan zitten. Ik zette me naast haar op het bed. „We gaan natuurlijk' met hetzelfde vliegtuig terug" begon ik. „Ik ga niet terug", antwoordde ze. Ik was perplex. Ik had willen pra ten over dokters, specialisten, verze- ringen. haar toekomstige carrière en nog een heleboel andere dingen, maar als ze niet naar Engeland terug zou gaan, had dat natuurlijk geen zin. „Maar als Je hier blijft „Ik ga met Antonio trouwen...." Zonder ook maar even na te denken, liet ik mij ontvallen: „Maar weet hij het dan?" „Wat weten?", antwoordde ze scherp, alhoewel ze heel goed wist wat ik bedoelde. „Dat het nog wel een hele tijd kan duren, voordat Je weer de oude bent", antwoordde ik aarzelend. Ze begon te lachen. „Ik geloof niet, dat mijn gezicht nu juist mUn sterkste punt was", zei ze, ..maar ik verzeker Je, dat ik van mijn hals af verder helemaal normaal ben." Toen werd ze plotseling ernstig. „In Engeland is nooit iemand ver liefd op me geworden. Antonio is de eersteIk blijf hier". Een jaar lang schreef ik haar regel matig. Slechts één of twee brieven kreeg ik terug maar ik kreeg niet te horen wat ik nu juist zo graag wilde weten. De laatste vtff jaren heeft ze hele maal niet meer geschreven. Ik weet dan ook niet of ze nog met Antonio getrouwd is en of haar gezicht weer de oude vorm heeft aangenomen. Ik weet zelfs niet waar zij woont en of zij nog wel leeft Jonge boeren „op proef" naar Canada (Van onze Haagse redactie) Voor de tweede maal in de geschiede nis van de naoorlogse Nederlandse emi gratie is er een groep vdn circa 50 jonge boeren uit alle delen van ons land als „proefemigrant" op het door de Hol- land-Amerika Lyn beheerde regerings schip „Groote Beer" uit Rotterdam naar Quebec in Canada vertrokken. Gedurende een periode van 9 tot 18 maanden zullen zy praktisch op grote Canadese boerderyen werkzaam zyn om zich een inzicht te verwerven in de mo gelijkheden, die de landbouw in Canada de Nederlandse landbouwers te bieden heeft. Aan boord heeft vanmiddag de Cana dese emigratie-attaché in Den Haag, de heer J. E. Forbes, de vertrekkenden zijn beste wensen voor een leerzame tijd meegegeven. De „proef-emigranten" zijn uitverko ren door de verschillende landbouw- jongeren-organisaties; de selectie was zeer streng. De drie emigratie-centrales staan garant voor de terugbetaling van de door de regering voorgeschoten pas- sagekosten. Bond Hoger Onderwijs Personeel jubileerde De Bond van Hoger-Onderwijs Perso neel vierde gisteren met de plaatselijke afdeling te Utrecht het veertigjarig be staan. In het universiteitsgebouw hield men een receptie, waarop mr. J. H. des Tombe, secretaris van curatoren van de Utrechtse Rijksuniversiteit, de beide be sturen kwam gelukwensen. Afgevaardig den van de afdelingen van deze uit het niet-wetenschappelijk technische en ad ministratieve personeel van de Universi teiten te Leiden, Groningen en Utrecht, de Technisch Hogeschool te Delft en de Landbouwhogeschool te Wageningen be staande bond, woonden daarna in het universiteitsmuseum de opening bij van een tentoonstelling over het werk van de bond. Geen conflict over K.L.M. salarissen Maar prettige sfeer is anders (Van onze Amsterdamse correspondent) Er is geen sprake van een conflict tussen de KLM-directie en de piloten wat betreft de jongste salaris-eisen, zo heet het officieel. Maar wanneer men de onderlinge gesprekken van de KLM-ers op Schiphol hoort, is het duidelijk, dat er evenmin als bij de vorige gelegenhe den kan worden gesproken van een „overleg in prettige sfeer". De piloten hebben hun directie via de Vereniging van KLM-vliegers laten we ten, dat zij het werk Van de telegrafis ten slechts zullen overnemen, indien zij een salarisverhoging krygen, die gelijk staat met 50% van het gemiddelde sa laris van de telegrafisten. Dit gemid delde salaris bedraagt ongeveer f. 1000 per maand. De directie heeft deze eis naast zich neer gelegd. Voorts eisen de vliegers verbetering van de pensioen voorziening. In antwoord op deze weigering van de directie hebben de vliegers besloten niet zonder telegrafisten op de routes naar het Midden- en Verre-Oosten te vliegen. Hierop heeft de KLM 25 reeds op wachtgeld geplaatste telegrafisten moe ten oproepen. De onderhandelingen worden bemoei lijkt door het feit, dat de Vereniging van KLM-vliegers geen prijs stelt op bemid deling van de vakbonden. Dit is het ge volg van het feit, dat de Internationale Vliegersorganisatie geen deel meer uit maakt van het Internationaal Verbond van Transportarbeiders. Het is niet uitgesloten, dat voor deze nieuwe kwestie, waarin vliegers zowel als directie het been styf houden, een be roep zal worden gedaan op de vorig jaar ingestelde commissie van arbitrage. Surinaamse moordenaar 1 mei voor Haags Hof De advocaat-generaal b(j het Ge rechtshof te Den Haag zal op 1 mei a.s. de zaak voorbrengen tegen een 29-jarige Surinamer uit Den Haag, die op 6 januari van het vorige jaar door de Haagse Rechtbank ter zake van moord werd ontslagen van rechtsver volging, met bevel dat hij ter beschik king zou worden gesteld van de rege ring, om van harentwege in een krankzinnigengesticht te worden ver pleegd. De man bracht op de avond van 30 december 1957 zyn 52-jarige hospita uit de Johan Gramstraat te Den Haag met een broodzaag om het leven. De Surina mer. die al eerder in een krankzinnigen gesticht verpleegd was, wordt door de psychiaters niet toerekeningsvatbaar geacht. Hij zelf heeft hoger beroep aan getekend tegen het rechtbankvonnis. De zaak zou gisteren door het Gerechtshof te Den Haag worden behandeld, doch wegens een formele fout bij het beteke nen van de dagvaarding kon dit niet doorgaan. Het Hof verklaarde de dag vaarding nietig. De Surinamer verblijft thans in een psychiatrische inrichting te Eindhoven. Moet Droogdok werkzaamheid staken? De voorzitter van de commissie van toezicht op de droogdokmaatschappij in Tandjong Priok, majoor Hadiat, heeft het Indonesische deviezen-instituut om toewijzingen gevraagd voor de aankoop van nieuwe grondstoffen. Volgens Hadiat zal de Droogdok nog slechts een of twee schepen kunnen re pareren waarna de werkzaamheden ge staakt zullen moeten worden wegens ge brek aan grondstoffen en materiaal. De droogdokmaatschappy. een voor malige Nederlandse maatschappij, die reeds 70 jaar bestaat, bedient gemid deld ruim 20 schepen per maand, aldus Hadia, en maakte in 1958 een netto winst van zes miljoen roepiah. BEURSOVERZICHT Unilever boven 500% In een tamelijk levendige markt wer den Unilevers vandaag boven de 5 x parikoers verhandeld op circa 501. De jaarcijfers van dit concern maakten een zeer gunstige indruk. De stukken wer den dan ook vlot uit de markt genomen. Er was vooral behoorlijke vraag voor buitenlandse rekening. De koerswinst, t.o..v. gisteren, bedroeg voor deze aan delen circa 13%. Calvé werd, in verband met de forse koersstijging van Unilever, belangrijk hoger geadviseerd. Ook aan delen Kon. Olie lagen vanmiddag vast en noteerden op f. 166.60 ruim boven pariteit Amerika en bleven ruim f. 2. boven de slotkoers van gisteren. Ook van dit concern werden de Jaarcijfers, alsmede het dividendvoorstel, gunstig ontvangen. De handel in deze hoek was echter beperkt. Zeer grote belangstelling trokken vanmiddag aandelen Aku, die de 3 x parikoers bereikten. Er was weer vraag voor buitenlandse rekening. In de Philips-hoek werd vry vlot verhandeld; de aandelen noteerden gemiddeld 575, ex 8% slot-dividend, tegen gisteren 578% cum slot-dividend. Het grootste gedeelte van het dividend werd dus in gehaald. Aandelen KLM werden inge volge Wall Street ruim f .1.— hoger geadviseerd, de dollarobligaties kregen een adviesprijs van 1181/4 (1171/4). Van de Scheepvaarten lagen Holland- Amerika Lijn en KNSM aan de koop kant. In de cultuurafdeling lag HVA goed gedisponeerd. De Staatsfondsen lagen op het niveau van gisteren. De 4%% 1958 en 1959 waren echter aan de vaste kant. WISSELKOERSEN Londen 10.62%—10.62%: New York 3.77%3.77%; Montreal 3.9Oj^p-3.90^i; Parijs 76.81',276.97%Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.23—90.28; Stock holm 72.92%—72.97%; Zürich 87.34— 87.39; Milaan 60.77%—60.82%Kopen hagen 54.86—54.91; Oslo 53.02—53.07; Wenen 14.57%—14.58%; Ankara 3.76% 3.77 y4; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.24%—13.26. Beurs van Amsterdam Vrijdag 3 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '59 4% 100 101A Ned. '58 4% 100f| 101A Ned. '53 3% 96A 96A Grootboek obl. 3% 82 Ned. '47 3% (3) 92H 92fè Ned. '51-3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned '56 3% 93A 03% Ned. '48 3% 89% 90 Ned '54 3% 89% 89% Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned. '55 II 3% 91 91% Ned. '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 93% 93y4 Investeringscert. 3 97A 97% Ned. 62-64 3 97% 97A Indië '37 A 3 97% 97B Grootboek '46 3 88 V4 Ned W.B 6% 111% 111% Philips 5 265% 266% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. E 41% 42 Nat. Handelsbank 144% 146 Ned. HandelmiJ220 225 Amst. Rubber 84% 84% Ver. HVA-mij135% 135% Java Cult30 30 Senembah171% 171% Vorstenlanden10% 10% A.K.U295% 299% Berkel's Patent (v.) 29*% Calvé Delft cert471 480 Deli Mij.en (Ver.) 148.10 147.50 Kon Pap. v Gelder 213 214% Hoogovens eet367 370 Mtiller en Co. N.B 298 296% Ned. Kabelfabr346 349 Philips 578% 572%exd. Philips pref247 241%exd. Unilever 488y4 502% Wilton Feyenoord 212 211 Billton 2de r250 245 Dordtse Olie gew. 712 708% Kon. Petr. (f.20.—) i65._ Idem (50 f.20.—) 164^30 166.45 Holl. Amer Rjn 149v4 150% Java China Paket 134% 138 K.L.M140 30 Kon. Ned. Stmv M(j 13ou 140% Kon Paket Mij jjy* JJjJvJ Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert 12o% 122% v. Ommeren eert. 239 241 Kon Rott Lloyd 135 ï36% Ned Scheepv Unie 133J/> mJ4 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3.. 95% idem '48 <3%) 95% R'dam '52-1 (4%) 99% 99% idem '37 I-III (3%) 95 95% idem '38-1 (3%) 04% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105A id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98% 96% Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 2% 87 87% A'dam '56 I 2% 84L 80% A'dam'56 D 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82 81% Enschede '54 2% ..83 83 Den Haag '52 I 2% 90% 90% Idem II 2% 92% 94 R'dam '52 12% 90% 90 Idem II 2% 89% 89% Idem '57 2% 97 A 97A Utrecht '52 2% 92 90y4 Z.-Holl. 1957 2% 97A 97 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 375 Amst. Bank 282 289 H.B.U. eert221 Rott. Bank 238% Twentsche Bank 220 219% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 303% Borneo Sum. H. Mij. 54% 54% Ned. G. en Sp. fabr. 265 265 Kon. Ned. Grofsm. 137 134L Internatio114% 114% Rott. Droogdok Mij. 610 614% Sikkens Lakfabr. '53 508 510 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 96 99 Spoorwegen Dell Spoorweg MJJ. 10 9% Araerik. fondsen Canadian Pacific R. 30 A 30% Intern. Nickel 92% 92exd. Anaconda 68% 69 Bethlehem Steel50% 50% Cities Service 5758% General Motors 44% 45% Kennecott110% 110%exd. Republic Steel 68% 50% Shell Oil 84% 69 Union Pacific 33% 33fJ Un States Steel 88% 35 y4 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V K 2/4 Edelmet Kon AA 55 55% Pref w.a idem 66% Electrolas B 324 Holl Constructie 348 345% Ing bur. v Bouwny v 196 199GB ld div 1958 187% 189 Int Kunststof! Ind 50%GL 50% Leidsche Wolspinn 304 304 Ver Touwfabrieker 220% 221 Wernlnk's Betonm 112%GB 112%GB Van Wyk Tetiel 71% 70 Zaalberg 111

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9