BOUWEN VOOR DE LEIDSE WETENSCHAP Grote werken die tot voldoening stemmen Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 april 1959 Zesde blad no. 29710 Herhaaldelijk wordt er hij opening van nieuwe Universitaire gebouwen op gewe zen, dat er naast dankbaarheid voor wat tot stand kwam, helaas nog zoveel plaats is voor spijt, dat talloze verlan gens onvervuld bleven. Dat is begrij pelijk. De moderne loetenschap wordt nu eenmaal gekenmerkt door een onstui mige groei, specialisatie en technische heroriëntering. Worden bouwwerken van grote allure op stapel gezet, dan worden in de plannen zoveel mogelijk de eisen en verlangens tot de jongste dag verwerkt. Bouwwerken van grote'omvang vergen nu eenmaal veel tijd om tot stand te ko men. Zijn de plannen in een dergelijk geval in werkelijkheid omgezet, dan heeft dikwijls de wetenschap de oor spronkelijke plannen reeds weer ver ach ter zich gelaten, zodat zelfs dan „naast tevredenheid ruimte BLIJFT voor onver vulde verlangens!" Het is met de wetenschap als met de mens: wanneer hij vandaag krijgt, waar hij gisteren naar verlangde, gaan die verlangens al weer uit naar wat hij eigenlijk morgen toch nog liever zou wil len hebben. Dat is als gezegd begrijpelijk, en het Is tevens verheugend, want het toont dat de wetenschap leeft, onstuimig leeft, en dat haar dienaren niet tevreden zijn met een momentopname, doch zich richten op het volle leven van „Vrouwe Scien- tia". We zouden zelfs durven stellen, dat ontevredenheid en onvervulde verlangens onmisbare attributen zijn van een bloei ende wetenschap. Maar laten we evenmin de ogen slui ten voor wat er WEL tot stand komt, voor het vele, dat tevreden dankbaarheid rechtvaardigt. In Leiden wordt met ener gie gebouwd aan enorme projecten ten dienste van de wetenschap. In de moei lijke naoorlogse jaren is reeds veel tot stand gebracht. In dit en komend jaar worden enkele bijzonder indrukwekkende complexen voltooid. In bijgaande foto's hebben ivij getracht een beeld te geven van deze voortvarende bouwbedrijvig- heid, welke door de plaats van de objec ten slechts door weinigen wordt bevroed. Zij liggen aan de rand van de stad, op plaatsen ivaar het verkeer te jachtig voorbij raast of buiten de verkeersroutes op stille terreinen. Het grootste project, dat thans onder handen is, is wel het complex van „assis tentenflats" zoals zij enigszins ten on rechte genoemd worden) tussen Boer- haavelaan, Marienpoelstraat, Maredijk en Don Boscoschool. De foto rechts bo venaan geeft een beeld van de groei van het torengebouw in dit complex. Nog enige verdiepingen zullen hieraan wor den toegevoegd. De bovenste foto op het linker gedeelte van de pagina geeft een ander beeld van dit complex: op de voor grond links de eengezinswoningen met daarboven uit rijzend weer de torenflat en rechts een gedeelte van de andere flatwoningen. Enige honderden kleine gezinnen, personeel van Academisch Zie kenhuis en andere Universitaire instel- mm Foto's L.DJ Van Vliet lingen zullen hier over enkele maanden reeds hun tehuis vinden. De flats zijn merendeels ingericht op kleine, jonge ge zinnen, afgesteld dus op het karakter van de gezinnen van de jongere weten schappelijke medewerkers aan het zie kenhuis. De jeugd van deze gezinnen en de vlottende aard van deze ivetenschap- pelijke groep maakte tot dusver hun huisvestingsprobleem tot schade van hun gezinsleven en daardoor ook tot schade van hun werk, de wetenschap, de volks gezondheid. Thans kunnen velen hier een voortreffelijke huisvesting verwach ten. Het gaat hier om meer dan vierhon derd gezinnen. Een meer direct wetenschappelijk be lang wordt gediend met de bouw van het Biochemisch Laboratorium aan de Was- senaarseweg bij het UVS-terrein. De middelste foto op de linker helft van de pagina toont dat dit laborato rium, dat het beginpunt vormt van een •eweldige uitbreiding van het complex an de Wassenaarsetoeg in de richting in de Rijn bij Valkenburg reeds ardig op weg is naar voltooiing. Tot lusver heeft de jonge wetenschap der biochemie het zonder eigen laboratorium moeten stellen. In een verder stadium van voltooiing is het nieuwe laboratorium voor de fy siologie, waarvan de onderste foto op de rechter helft van de pagina een beeld geeft. Dit is de laatste medische afde ling, die verhuist naar het terrein van het Academisch Ziekenhuis, dat 35 jaar geleden de eerste afdeling ging huisves ten. Wanneer dit laboratorium voltooid is, kan het huidige laboratorium aan de Zonneveldstraat verdwijnen, hetgeen aan het Kamerlingh Onnes Laboratorium ruimte zal bieden voor verwezenlijking van een groots opgezet uitbreidingsplan. Tenslotte een ander groot object, dat thans in aanbouw is, de studenten-ster flat aan de Haagweg op het punt waar mettertijd de aansluiting met de Chur- chilllaan komt. Het betonskelet van deze aantrekkelijke flat voor 222 studenten nadert het hoogste punt. Op 18 april a.s. wordt de vlag in top gehesen en wordt het traditionele glas pannebier geheven. De bouw is zeer snel gegaan, want eerst op 7 juli vorig jaar werd de eerste paal geslagen en reeds in september a.s. hoopt men de eerste bewoners te kunnen be groeten. De foto onderaan de pagina geeft een beeld van de stand der werk zaamheden aan een deel van deze ster flat, die indirect ook in sterke mate de wetenschap zal dienen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5