BULTHUIS RIJWIELEN RADIO en TELEVISIE A. de Wit's Handelshuis (ioistër# Jong K G bestaat vijf jaar Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 april 1959 Tweede blad no. 29710 Ned. Chr. Reisvereniging Aangezien de drie geprojecteerde Londen-Walesreizen in 1958 een groot succes zijn geworden, heeft de NCRV voor 1959 om teleurstellingen te voor komen het aantal reizen naar Engeland belangrijk uitgebreid. Het aantal is ge bracht op 9 reizen, waaronder een drie tal reizen naar Engeland-Schotlacid. Al deze reizen worden gemaakt met de „Engeland'bus", die daartoe speciaal is gebouwd en geheel voldoet aan de z.g. Engelse maatstaven. Deze bus maakt ook de overtocht met de veerboot Oos tendeDover mee. Gisteravond kwam een groot aantal leden in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal bijeen voor een speciale Engeland-avond, die tot doel had om, via een causerie en een zestal films, de toekomstige deelnemers alvast een voorproefje te geven van de prach tige Enigelandreizen. In zijn openings woord heette de voorzitter van de afd. Leiden, de heer A. v. d. Bos, allen harte lijk welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond, de reisleider D. v. Rul ler en de filmoperateur, de heer H. Core- mans. Helaas is de animo voor Enge land, aldus de voorzitter, niet zo groot en worden er jaarlijks maar weinig rei. zen naar dit land uitgeschreven. Daar echter ook aan de overzijde van de Noordzee een vakantiereis voor geen en kele ander in Europa behoeft onder te doen, heeft de NCRV er goed aan ge daan de zg. Engelandreizen populair te maken. In een zeer boeiende causerie legde de heer v. Ruller er o.m. de nadruk op, dat men te veel van mening is, dat Engeland' het land van regen, mist en wind is. De gemiddelde neerslag in dit land is echter lager dan b.v. in Zürich. In Schotland groeien palmen langs de kust in de open lucht. Naast een ongekende natuur- pracht kan men in Engeland en Schot land genieten van een eeuwenoude his torie, hetgeen de algemene ontwikke ling ten goede komt. Waar vindt men elders zulke middeleeuwse straatjes naast het moderne Londense West-End, met zijn enorme lichtreclames. De rei zen naar Engeland en Schotland, het land met zijn eigen cultuur, zijn rokjes en zijn doedelzakken, behoren tot de meest onvergetelijken. De heer Van Ruller lichtte een en ander toe met een zestal prachtige kleu renfilms. De film: „Trooping the Colour" laat de jaarlijkse militaire parade zien, die wordt gehouden voor de regerende vorst of vorstin en die iedere Engeland, toerist wil zien. In „Look at Wales" ziet men wat Wales rijk is aan natuurschoon, oude historie en een eeuwenlang be waarde eigen cultuur. In „Shakespeare Country" ziet, men naast in de 12de eeuw gebouwde kastelen en kerkjes, land schappen, die op levend geworden an sichtkaarten gelijken. Na de pauze wer den de films „Lake District" (water sport, typische bergwereld zonder een enkele boom, fantastische vergezichten) „Schotland" (land van bergen en me ren) en „Londen" met zijn onverwachte tegenstellingen en afwisselingen, zijn moderne en historische wijken, zijn Fleetstreet ('krantenwijk) zijn Bond-1 street (enorme winkelstraat) zijn Hyde- park en zijn typische Engelse stadsbus sen vertoond. Dat de NCRV met deze avond het beoogde doel heeft bereikt, bleek duidelijk uit het aantal vragen om inlichtingen aangaande de Engeland reizen, dat aan het eind van de avond werd gesteld. Advertentie WASMACHINES STOFZUIGERS A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 35328 BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Ronald, zin. van H. J. Philippo en T. H. C. Uphoff; Judith Petra, dr. van P. J. de Groot en M. van Polanen; Karei, zn. van A. Wensveen en E. C. F. van Eerden: Thomas Petrus, an. van J. P. van der Zwet en M. E. J. van der Geest; Theo- rus. an. van L. G. H. Sohaasberg en A. M. Hoge,nes; Olaf Jacob Dirk Johannes, an. van D. J. Lepoeter en A. M. Muiselaar; Tobias, zn. van G. F. M. Schimmel en C. Wagenaar; Willemina Jacqueline, dr. vam H. N. van Leeuwen en M. 6owverijn. H. van Woudenberg erelid van personeelsvereniging In de vrijwel geheel bezette? Stads gehoorzaal heeft de directie en het personeel van de Sted. Lichtfabrieken gisteravond vrolijk feest gevierd met de jubilarissen het, waren er niet minder dan twintig die in het af gelopen jaar hun jubileum bij dit energiebedrijf herdachten en met achttien dit jaar gepensioneerde em- ployé's. Het waren de heren A. Anneeze, A. van Bemmel, Th. J. Brugman. E. W. van den Burgh, J. C. Delmeer, I. Del-meer, C. P. Kouwenberg, W. J. Kriek, G. A. Kuyper, W. F. van der Linden, H. van der Lucht. E. Nolles, Joh. van Rijn, T. H. W. Sandberg, J. Sierat, G. Veerman, J. Vermond, G. de Vos en J. van der Waals die allen de veertig dienstjaren hebben volgemaakt, en de heer A. van der Zeeuw, die onlangs zijn zilveren jubileum vierde. Voor de eerste maal woonden de heren A. Anneeze, J. A. Bouwman, Th. Brugman, E. W. van den Burgh, P. H. van Egmond, G. Kasteel, H. G. H. Koeken. C. P. Kouwenberg, J. Labordus, H. van der Lucht, N. Luyendijk, L. M. H. van Platerink H. P. J. de Rooy, J. Schouten, A. Sierat, F. A. Strijk. J. van der Weyden en H. van Woudenberg als gepensioneerden dit feit bij. Alvorens deze geanimeerde feestvie ring plaats vond, was voor gepensioneer den en jubilarissen in ,,He-t Gulden Vlies" een diner aangericht, waarbij ook wethouder S. Menken de wethouder van de Bedrijven, de heer S. M. Stolp was verhinderd als vertegenwoordiger van het College van B. en W., en de directeur van de S.L.F.. ir. Y. Ykema, aanzaten. De heer A. de Vries, die de heer H. van Woudenberg opvolgde als voorzitter van de Personeelsvereniging, opende de avond in de Stadsgehoorzaal met een hartelijk woord van welkom en herin nerde er aan dat de P.V., welke in september 12jaar bestond, een zeer gezonde groei doormaakt. Vrijwel alle personeelsleden zijn lid van de vereni ging, welke ook over activiteit van de subverenigingen niet heeft te klagen. De jubilarissen wenste hij nogmaals geluk met hun jubileum, terwijl hij de in het afgelopen jaar gepensioneerden nog een voorspoedige tijd van welverdiende rust toewenste. H. VAN WOUDENBERG ERE-LID Vervolgens richtte hij zich speciaal tot de heer Van Woudenberg, die de vereniging als voorzitter ruim twaalf jaar op uitstekende wijze heeft gediend. Onder uw leiding is er in verenigings- Advertentle NIEUWE KLEUREN LINOLEUM LiNOFELT VILTZEIL (gratis kleurenfolder verkrijgbaar) BOTERMARKT 23 Willem Mizée dirigent van „De stem des volks" De heer Willem Mizée heeft ontslag genomen als dirigent van het R.-K. Alma Materkoor te Leiden in verband met zijn benoeming tot dirigent bij „De Stem des Volks" alhier. Van de oprichting van het Alma Ma terkoor af, ongeveer 23 jaar geleden, tot heden is de heer Mizée dirigent van dit koor geweest. De Leidse musicus Jan van der Meer is bereid gevonden als repetitor op te treden en zal het Handelprogramma in studeren voor het concert op 28 oktober a.s. in de Stadsgehoorzaal. GETROUWD. W. J. Lardé en P. Binnendijk; J. Minike en J. J. Brandt; P .de Vos en W. C. Gal- Jaard; A. F. van der List en G. van Schoon der woerd den Bezemer; A. G. Mul der en C. M. Peters; J. H. L. P. van Pol en E. D. Polssonnler. OVERLEDEN. E. Mounting, 87 J., man; B. Honsbeek, 52 Jr. maai; O. vam EUfc, 71 Jr., man. verband, aldus de heer De Vries, een hechte band gegroeid. Op grond van de vele verdiensten van de heer Van Woudenberg, heeft het be stuur besloten U het ere-lidmaatschap van de Vereniging aan te bieden. Een oorkonde, waarop van dit besluit mede deling werd gédaan, werd aan de heer Van Woudenberg, die hiervoor hartelijk dankte, overhandigd. Na deze huldiging zette het Theater bureau Anova uit Amsterdam de vele aanwezigen een geanimeerd en zeer ge varieerd cabaretprogramma voor. Een „Sterrenparade" welke vele hoogtepun ten kende en waaraan o.m. medewerkten Corry Brokken, die met haar „Heel de Wereld" en „Net als toen" een daverend succes oogstte, het Leedy-trio, dat zorg de voor tal van uitstekend verzorgde muzikale attracties, de Osmani's acrobatiek van klasse en de Stefani's in een waarlijk verbluffende manipula tie-show. Co van der Heide Wijma ver zorgde de muzikale omlijsting, terwijl René van Vooren geen moeite had om dit programma van vrolijk amusement van de nodige conference te voorzien. Een geanimeerd bal o.l.v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van „The Woodshoppers" bracht een vrolijk slot aan een even vrolijke avond. Eerste lustrum enthousiast gevierd Met muziek en spel „Jong K. en G.", jeugdafdeling van het Chr. Tamboer- en Pijper korps Kunst en Genoegen", bestaat vijf jaar. Gisteravond hebben de jongens, die over gebrek aan popula riteit in onze stad zeker niet te kla gen hebben, samen met hun ouders dit eerste lustrum op feestelijke wijze herdacht. In het St. Antonius Clubhuis, alwaar de bijeenkomst plaats vond, bleef vrijwel geen stoel onbezet; zo groot was' de belangstel ling! O.m. waren aanwezig de be schermheer van „Kunst en Genoe- i", ir. M. C. de Jong, ds. D. J. Vos- sers en afgevaardigden van de Ver eniging Chr. Onderwijs. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer J. IJzerman, brach ten de in hun kleurrijke uniformen ge stoken jongens, die voor een al even kleurrijk decor stonden opgesteld, enkele alleraardigste nummers ten gehore. Als bijna volleerde tamboers en pijpers wis ten tij wat er vooral op deze avond van hen verlangd werd. Dezelfde jongens het waren er ruim dertig toonden zich ook goede koor zangers. Met pianobegeleiding van een der instructeurs, de heer H. Freysen, zongen zij verschillende gemakkelijk in het gehoor liggende liedjes. Daarna was er een uitbeelding van het verloop van een repetitie. De heer H. M. Schwedler liet zien en horen! hoe hij de jonge tamboers de eerste beginselen van de roffeltechniek bijbrengt, terwijl even later het ontstaan van een bepaald ritme werd aangetoond. Grappig was vooral het stoomtreineffect. Een wat ernstiger karakter droeg het volgende programma-onderdeel: solistisch optre den van een aantal pijpers. Zij speelden eenvoudige werkjes van Schubert en Mozart en brachten ook een walsmelo- dietje ten gehore. Bijzonder spannend was de muzikale quiz, waarbij vyf tam- Herdenking Henry Hudson begonnen Gisteren is de Henry Hudsonherden- king in Amsterdam begonnen met een officieel welkom door burgemeester G. van Hall in de raadzaal van het Ko ninklijk Instituut voor de tropen. Daar waren de speciale Amerikaanse gasten van het Comité Herdenking Henry Hud son, de meesten met hun dames, aan wezig. Het hoofdstedelijk gemeentebestuur zal binnenkort een oplossing moeten vinden voor de vraag, waarin Amster dam een passende plaats is voor een gloednieuwe oranje-blauw-oranje vlag met de woorden „Hudson River Cele bration", die de voorzitter van het New- yorkse herdenkingscomité, de heer R. C. Patterson, burgemeester Van Hall aanbood. Om vijf uur ontving burgemeester Van Hall, bijgestaan door zijn echtgenote, het gezelschap in zijn ambtswoning, waar cocktails werden geserveerd. De centrale figuur van de officiële re ceptie, die de ministerraad en B. en W. van Amsterdam 's avond in het Rijks museum te Amsterdam gaven, was de 12-jarige Randy Peabody, een scholier uit Albany, die een van de twee be kroonde opstellen over de geschiedenis van New York en omstreken heeft ge schreven. De tweede prijswinnaar, die voor zyn pennevrucht een reis naar Ne derland kreeg aangeboden, was de 16- jarige Dean Hartley uit Delmar, woon achtig in een voorstad van Albany. Deze Amerikaanse jongens boden de burge meester van Amsterdam, mr. G. van Hall, een speciaal voor de Hudson-her- denking ontworpen vlag aan. Het waren de minister-president prof. mr. L. Beel en burgemeester G. van Hall Vermiste jongen werd gevonden HIJ LAG TE SLAPEN (Speciale berichtgeving De 14-jarige Jan Haantjes, zoon van een steenzetter uit Oost-Terschelling, over wiens lot men zich op het eiland zeer ongerust maakte, is gisteravond door wachtmeester J. Dijkstra in de duinen gevonden, waar hij lag te sla pen. De ongerustheid was vooral toe genomen, toen gisteravond de red dingboot Brandaris, die was uitge varen om de jongen te zoeken, onver- richterzake terugkeerde. Advertentie o.a. Juncker - Union - Phoenix A. de Wit's Handelshuis OUDE VEST 111 - TEL. 25328 CIIR. ONDERWIJZERS NIET BIJ CNV Tijdens de gisteren te Utrecht gehou den vergadering van de Protestants Christelijke Onderwijzersvereniging is met overgrote meerderheid van stem men het voorstel van het hoofdbestuur om toe te treden tot het Christelijk Na tionaal Vakverbond, verworpen. Het voorstel van de afdeling Rotterdam, de hoofdbestuursleden op 70-jarige leeftijd te laten aftreden, werd aanvaard. van Amsterdam, die op de receptie de gasten welkom heetten. Onder hen be vond zich de Amerikaanse ambassadeur Philip Young. Het buitenaanzicht van het nieu we laboratorium voor kernfysisch onderzoek in Amsterdam, dat waar schijnlijk in juli a.s. in gebruik kan worden genomen. Wel was op een zandplaat de vermiste kano van de jongen leeg aangetroffen. De jongen vertelde later, dat hij met de kano het wad was opgevaren, maar dat op ongeveer 100 meter uit de kust de kano was omgeslagen. Hij wist toen zwemmend de duirand te bereiken. Meer dan 24 uur heeft hij daarna op het eiland rondgezworven. Taak Staatssecretaris van Oorlog Vele Eerste Kamerleden vestigen in het voorlopig verslag: uit de Eerste Kamer over de begrotingen voor Oor log en Marine 1959 met nadruk de aandacht op de noodzaak, de taak van een staatssecretaris duidelijk te omschrijven. Zulks teneinde voor de toekomst diens politieke verantwoor delijkheid duidelijk vast te stellen en een herhaling van hetgeen onlangs met mr. Kranenburg is geschied, te voorkomen. Deze leden zeggen dit naar aanleiding van hetv erslag van de Commissie Koer sen. Zij konden zich niet aan de indruk onttrekken, dat ook de minister een grote verantwoordelijkheid voor de gang van zaken met betrekking tot het aan koopbeleid had gehad. Men gaat verder niet op het rapport van de Commissie Koersen in, omdat dit stuk nog in de Tweede Kamer behan deld moet worden. boers uit moesten komen tegen een even groot aantal pijpers. Zowel de winnaars als de verliezers mochten na afloop prijsjes in ontvangst nemen, waarmede zij zich vanzelfsprekend zeer in hun schik toonden. Met een gezamenlijk op treden werd het eerste gedeelte van deze gezellige avond besloten. Een spe ciaal voor deze gelegenheid door de heer Freysen gecomponeerde defileermars werd voortreffelijk gespeeld. Na de pauze voerden ouderen een toneelstukje op, dat eveneens met veel aandacht ge volgd werd. Aan afwisseling heeft het op deze lustrumavond waarlijk niet ont broken. Advertentie. U bent de PRIJSVERLAGING van U koopt dus NU bij OUDE VEST 111 - TEL. 25328 De predikant en het maatschappelijk werk MINISTER DR. M. A. M. KLOMPÊ SPRAK VOOR GEREF. PREDIKANTEN In de gisteren te Utrecht voortgezette algemene vergadering van de Vereniging van Predikanten van de Geref. Kerken sprak prof. dr. ir. H. van Riessen uit Delft over het onderwerp: „Wat ver wacht het gemeentelid van zijn predi kant?" De hoogleraar betoogde dat „het ge meentelid" in het algemeen niet bestaat en dat alle gemeenteleden tezamen on geveer een schaap met vijf poten ver wachten. Een gereformeerd predikant, aldus prof. Van Riessen, moet de gere formeerde zaak liefhebben, zowel de ge reformeerde kerk als de gereformeerde beginselen, voor heel het leven. Hij mag jaloers zijn op andere kerken, maar hij mag er niet mee flirten. Hij mag bezeten zijn van de missionaire taak der kerk. maar hij moet met hart en mond zijn deelneming betuigen met de gerefor meerde zaak in de politiek, de pers, de school enz. In al deze zaken heeft hij een boodschap. Niet zijn boodschap, maar de boodschap van zijn heer. Hij behoort belangstelling te hebben voor alle zaken in het leven van zijn gemeente, maar hij behoeft uitsluitend deskundig te zijn in betrekking tot bijbel en kerk. Hij moet verstaan wat de soe vereiniteit in eigen kring betekent en zich daarnaar ook gedragen. Hij moet zichzelf zijn en geen ander. s' Middags sprak de demissionaire minister van maatschappelijk werk. mej. dr. M. A. M. Klompé, over het onder werp „Predikant en maatschappelijk werk". Zij was uitgenodigd over dit on derwerp te komen praten, nadat zij in een rede te Groningen had opgemerkt dat de predikanten in hun opleiding meer bij het maatschappelijk werk be trokken moeten zijn. Zij hield dit ook nu staande, want. zo meende zij. niet alleen het materialisme neemt toe. maar ook de geestelijke honger. Het maatschappelijk werk mag niet worden tot een technisch apparaat, uit sluitend beperkt tot deskundige krach ten, aldus de minister. Het is ook een stuk charitas. Al is er met de overgang van een groot deel der kerkelijke cha ritas naar de profane wereld winst ge boekt, de verantwoordelijkheid der kerk is er dubbel zwaar door geworden. De kerk moet het woord zo brengen, dat de leden der kerk dit in hun dagelijks leven manifesteren. De kerk moet voorts de nonnen stellen waaraan het wenk moet beantwoorden. Zo komt men. aldus de minister, bij het zoeken naar de beste vormen om de medemens te dienen op het brede terrein van de soli- dariteitsdiensten aan de ander, een on vervangbare zaak en 'n eerste christen plicht. Daarin schiet nu de maat schappij tekort. Hoe meer die diensten waar worden gemaakt, hoe minder maatschappelijk werk er nodig is. Niet alle predikanten weten voorts goede raad met een maatschappelijk werkster, meende de minister. Maar zij moeten zien, dat de taak van zulk een werkster ook een stuk zielszorg is en de medewerking van de ambtsdrager niet kan ontberen. Samenwerking is hier van zeer groot gewicht, aldus minister Klompé. H. M. Koningin Juliana heeft de I omgeving van Cervinia op de ski's verkend. Links de skileraar Leo Ca- seri. Op de achtergrond de hellingen van de Matterhorn. S.L.F. viert feest met jubilarissen en gepensioneerden m». G. van Strien 40 jaar bij Clos en Leembruggen Gisteren herdacht de heer G. van Strien zijn veertig jarig dienstverband bij de N.V. P. Clos en Leembruggen. De jubilaris, die belast is met de bediening van de air-conditionering en verwar ming, werd met zijn echtgenote door de directie ontvangen. Mr. C. J. Leembrug gen schetsté de jubilaris als een trouw medewerker en hij dankte hem voor de diensten aan de firma bewezen. Mr. Leembruggen overhandigde het gebrui kelijk geschenk onder couvert en wenste hem voor de komende jaren alle goeds toe. Daarna bood de heer I. Harteveld, voorzitter van het jubileumfonds, waar van de jubilaris secretaris is, nog enige geschenken aan. Na deze huldiging bleef men nog enige tijd gezellig byeen. Advertentie SPAANSE WIJN f. 2.per fles Wijnhandel WANDELSPORT WANDELTOCHTEN „WILLEN IS KUNNEN" Voor de komende jubileum-wandel- tochten op zaterdag en zondag, georga niseerd door de Leidse Wandelsportver eniging „Willen Is Kunnen" blijkt gro te belangstelling te bestaan. De baten komen geheel ten goede aan het Leids Dierenasiel. Reeds schreven 50 wandelaars in, ver deeld over 22 groepen. De start vindt morgenmiddag van 23 uur en zondag van 1012 uur plaats bij „Den Burcht". VOLLEYBAL Hedenavond om 9 uur speelt HVL in het Gymnasium voor de hoofdklasse tegen SVV. li* hoge kwaliteit prijzen 'n Jeugdige vliegenier in een Hawker Hunter W1NDJACKET Een stoer model met dubbele sluiting, prima waterafstotende poplin in moderne kleuren 6 jaar BENIMPANTALON IJzersterk, twee achterzakken met rits, vlot streepdessin 6 jaar

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3