Britse minister neemt indruk van slappe houding jegens Moskou weg DALAI LAMA THANS IN INDIA WEERBERICHT NAVO OVERLEG IN WASHINGTON Er zijn wel nuance-verschillen, maar geen sprake van onenigheid Ondanks gevolg van tachtig man verschalkte hij rode Chinezen Kloof tussen Adenauer en enige van zijn allernaaste medewerkers Weinig vriendelijke 'wisseling f Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 APRIL 1959 No. 29710 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft gisteren op de eerste besloten vergadering van de NAVO-raad in Washington uitdrukkelijk ver klaard, dat Engeland geen gedemilitariseerde zone in Duitsland wenst en geen enkele oplossing zal aanvaarden van de Berlijnse crisis, welke een verzwakking van de NAVO zal veroorzaken als gevolg van het terugtrekken van Amerikaanse, Britse en Canadese troepen van het vasteland van Europa. De Britse minister betoogde met nadruk, dat de vrijheid van West-Berlyn moet worden gehandhaafd en dat een oplossing van de Duitse kwestie, die neutralisering van Duitsland tot gevolg zou hebben, de slechtst denkbare zou zijn. Bij het zoeken naar een onderhandelingspositie hebben de Grote Drie plus Duitsland intussen nog niet de eindfase bereikt, doch over de huidige stand van zaken hebben Selwyn Lloyd en Couve de Murville, resp. de Britse en de Franse minister van Buitenlandse Zaken, gistermiddag verslag uitgebracht aan de voltal lige NAVO-raad. Dit mondeling rapport nam ongeveer een half uur in beslag. Herdenking in Washington van oprichting der NAVO Er is o.m. nog geen beslissing bereikt over de vraag, of men tijdens een con ferentie met de Russen een vredesver drag met Duitsland ter tafel zal bren gen, dan wel een verklaring inzake de principes, op welker basis een vredes verdrag zou moeten rusten. In de krin gen van de NAVO was men enigszins geprikkeld door de berichten over on enigheid, die sommige Amerikaanse kranten hadden gepubliceerd naar aan leiding van de besprekingen van de vo rige dagen. Ongetwijfeld bestaan er nuance-verschillen, doch alles wijst er op dat het Westen medio mei voldoende eensgezind de Russen aan de conferen tietafel zal ontmoeten. Nadat de vertegenwoordigers van En geland en Frankrijk rapport hadden uit gebracht over de voorafgegane vier-mo- gendhedenbesprekingen, hebben Herter, de plaatsvervanger van Dulles, Selwyn Lloyd en Couve de Murville de stand punten hunner regeringen nader toege licht. Het viel daarbij op dat allen een grote mate van vastberadenheid toon den ten aanzien van de Russische drei ging. Lloyd spande zich in - zoals uit zijn woorden in de aanhef van dit be richt blijkt - de indruk weg te nemen, dat Engeland een slappe houding zou hebben bepleit. Engeland, aldus Lloyd, v/enst geen neutralisering van Duits land, geen militaire distanciëring, geen oplossing die de NAVO zou verzwakken, geen vertrek van Britse, Amerikaanse en Canadese troepen van het Europese vas teland. Maar al mag men de Britse hou ding allerminst slap noemen, de Duit sers houden in opdracht van Adenauer het been meer stijf dan wie ook. Vandaag zouden, nadat de Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Von Brentano het woord had gevoerd, de kleine landen gelegenheid krijgen te reageren op het rapport van de vier mo gendheden. Gisteravond was hoofdzake lijk aan ontspanning gewijd: minister Luns en zijn echtgenote boden ongeveer vijftig gasten een diner in een groot ho tel aan. Daarna had men in Washing- tons grote museum een avondreceptie georganiseerd voor het gezelschap, dat aan het diner had aangezeten en voor vele andere genodigden. Feestelijk accent van NAVO-jubileum Onze Amerikaanse correspondent tele foneerde voorts: Op dezelfde plaats, waar de NAVO is geboren, is thans het tienjarig bestaan van het Noord-Atlantisch Verbond her dacht. Dit betekent overigens allerminst, dat de alliantie gedurende deze tien ja ren pas op de plaats heeft gemaakt. Verscheidene staatslieden, die in 1949 het Noordatlantisch verdrag hebben on dertekend, waren gisterochtend opnieuw bijeen in de pompeus-plechtige zaal, waar zij tien jaar geleden in Washington hun handtekening hadden gezet. Tot hen behoorden o.a. Nederlands perma nente vertegenwoordiger bij de NAVO, ambassadeur Stikker, alsmede diens vriend Dean Acheson, de oud-minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten. Koninklijk gezin wijdt zich aan de sport Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren te Cervinia eerst geskied en daarna ge zwommen, in het overdekte en ver warmde bad van graaf Teo Rossi in Montelera, een vriend van Prins Bern- hard. De Prins heeft gebobsleed op de Chapeletbaan, waar men hoge snelhe den kan bereiken, en Prinses Marijke heeft zich, onder de hoede van een meisje uit Cervinia, de beginselen van het sleeën eigen gemaakt. Rustig weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Over dag zonnige perioden en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag, maa.r later, voornamelijk in de kustprovincies, afkoeling door zeewind en binnendrij- vende bewolking. (Opgemaakt te 11.15 uur) Zaterdag 4 april Zoiv op: 6.11 uur; onder: 19.17 uur. Maan op: 4.36 uur; onder: 15.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.56 en 13.21 uur. Laagwater te 8.43 en 21.24 uur» Dit nummer bestaat uit 24 pagina's. Om half elf gisterochtend was de zaal geheel gevuld met diplomaten, militairen en journalisten. Het podium was omge ven met vrolijke voorjaarsbloemen en op de achtergrond waren natuurlijk de vlaggen der NAVO-landen opgesteld. Zowel buiten het departementsgebouw als binnen het auditorium zorgden mu ziekkorpsen voor een opgewekte stem ming. De ceremonie begon met de bin nenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken der NAVO-landen, die sa men met president Eisenhower plaats namen op de zetels, die in een halve cirkel op het podium waren opgesteld. De Amerikanase president werd geflan keerd door de heren Luns en Spaak, de secretaris-generaal van het verbond. Zowel de Nederlandse minister Luns, die thans voorzitter is van de NAVO- raad, als Spaak, de Belgische secretaris generaal van de NAVO, wezen op de versteviging en uitbreiding van het At lantisch bondgenootschap in de afgelo pen tien jaren. Door de NAVO, aldus Luns, beschermen wij onze individuele vrijheid, menselijke waardigheid en le vensbeschouwing. Minister Luns voorzag in de toekomst zeker geen vermindering van de militaire inspanning, daar onze planeet verdeeld is in twee werelden. Hij pleitte voor solidariteit tussen de NAVO-landen, ook ten aanzien van de problemen, die zich voordoen buiten het strikte NAVO-territorium. Slot pag. 2 Corso definitief op 25 april Het Centrale Comité Bloembollencor so heeft besloten het bloembollencorso op 25 april te laten rijden. Het zal die zaterdag om 11 uur uit Sassenheim ver trekken. Totnutoe was het gewoonte om „het weer af te wachten". Op het ogen blik zijn er al velden met hyacinten, die bjjna in bloei staan. Dit zijn de aller vroegste rassen, die slechte enkele da gen zon nodig hebben om In volle bloei te komen. Het comité vertrouwt echter, dat dit voorjaar zich niet van de an dere zal onderscheiden door ons met een warmtegolf te overspoelen. Slechte in dat geval zullen de latere rassen ver voor de vijfentwintigste uitgebloeid zijn. Daar niet alle kleuren meer in de la tere rassen voorkomen, zal men echter de gehele ontwikkeling van de bloei nauwgezet volgen om zo nodig een grote hoeveelheid manden bloemen in koel cellen te kunnen opslaan. Blijft het weer koel en zonloos, zoals thans het geval is, dan zal men op die datum over zeer vele bloemen in de meeste kleuren kunnen beschikken. Het Comité kiest niet meer het hoog tepunt van de bloei, zoals men andere jaren, ook nogal eens tevergeefs, deed. maar is gezwicht voor de aandrang van de zijde van toeristische organisaties en ondernemingen. Deze kunnen nu de ge- interesseerden tijdig bericht sturen, of speciale trips ontwerpen. De belangstelling voor het corso in het buitenland is dit jaar, blijkens de bij het secretariaat binnenkomende cor respondentie, groter dan ooit te voren. Het corso trouwens ook. Premier Nehroe van India heeft hedenochtend in het parlement bevestigd, dat de Dalai Lama de noordoostelijke Indiase grens heeft overschreden. Dit was overigens reeds op dinsdagavond geschied. De Dalai Lama had een gevolg van tachtig personen bij zich, allen hadden om asiel gevraagd. Van betrouwbare zijde in Nieuw Delhi werd nog vernomen, dat de Dalai Lama zich in goede gezondheid bevindt. Hij had een bergpas op vier en een halve km. hoogte op de voornaamste karavaanweg van de Tibetaanse stad Tsona naar India moeten oversteken. Dit gebied zou in handen zijn van de opstandige Chamba's. Men sprak in Nieuw Delhi van de „meest opzienbarende ontsnappingsgeschiedenis van de afgelopen jaren". De Dalai Lama had de wedloop tegen duizenden Chinese soldaten gewonnen, zo werd gezegd. Hij zou op 17 maart uit Lhasa zijn vertrokken, zeven dagen na het uitbreken van de opstand. Verlenen van asiel geen „onvriendelijke daad", verklaart India Premier Nehroe verklaarde gisteren in het parlement, dat de grensplaats Kalimpong een nest van spionage en contra-spionage voor Europese, Ameri- Artvertentle NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TtL: 24244 kaanse, Aziatische, communistische en niet-communistische landen kan zijn. maar bepaald niet het centrum van de Tibetaanse opstand is, zoals de commu nistische Chinezen beweren. In diplomatieke kringen in Nieuw Delrii verklaarde men dat de regering van India in de afgelopen dagen in voortdurend contact heeft gestaan met Peking. Nehroe heeft het de Chinezen duidelijk willen maken dat India, hoe wel het zich verplicht voelt om de Dalai Lama tenminste tijdelijk asiel te verle nen, niet wil dat Peking dit opvat als een onvriendelijke daad, zo zei men. Samenwerking Premier Tsjoe En-lai van communis tisch China heeft een boodschap gezon den aan mevr. Nehroe, een nicht van premier Nehroe van India, waarin hy o.m. zegt dat het Chinese volk samen met het volk van India wil streven naar consolidatie en ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen, zo meldt het persbureau Nieuw-China. De boodschap is bedoeld voor de con ferentie van de Indiase Vereniging voor Afrikaans-Aziatische solidariteit, die in Calcutta gehouden wordt onder voorzit terschap van mevr. Nehroe. In de bood schap wordt niet gerept over de toe stand in Tibet Het officiële Joegoslavische blad „Bor- ba" heeft de Chinese politiek verant woordelijk gesteld voor de „tragische gebeurtenissen" in Tibet. Het blad zegt dat de gevolgen van de opstand in Tibet „schadelijk kunnen zijn voor de zaak van het socialisme". Hetgeen zich in Tibet afspeelt is weliswaar een binnen landse aangelgenheid van China, maar levert tevens het bewijs voor de grote zwakheid van de politiek van het Chi nese leiderschap, aldus „Borba". Het blad merkt dan op dat de Chinese lei ders zich, bij het oplossen van de na tionale problemen van China niet laten leiden door marxistische principes. En dit heeft het mogelijk gemaakt dat de reactionaire krachten in Tibet grote steun kregen van het Tibetaanse volk, aldus het blad. De Leiders van de grootste twee fracties in de Tweede Kamer, prof mr C. P. M. Romme van de KVP (links) en mr. f. W. A. Burger van de PvdA rechts) bij hun aankomst voor de gesprekken, welke zij giste- briefi (Van onze correspondent in Bonn) Tussen de Westduitse Bondskanselier Adenauer en de voorzitter van de Bonds dag, Gerstenmaier, alsmede tussen Ade. nauer en de staatssecretaris van het pers- en informatiebureau van de rege ring, Von Eckardt, zou het tot scherpe uiteenzettingen zijn gekomen. Naar het Hamburgse blad „Die Welt" hedenoch tend in een hoofdartikel meldde, zijn er tussen Adenauer en Gerstenmaier on langs brieven gewisseld, die nu juist niet zouden hebben overgelopen van vrien delijkheid. De Bondkanselier beschuldigde daarin Gerstenmaier, aldus „Die Welt", ervan te behoren tot de potentiële kiezers van de SPD-kanöidaat voor het bondspresi dentschap prof. Carlo Schmid, die vice- voorzitter van de Bondsdag is. Tussen de Bondskanselier en perschef Von Eckardt, die thans met ziekteverlof is en zes we ken zal wegblijven, zou het tot scherpe meningsverschillen zijn gekomen naar Gisteravond vond in het Rijks museum te Amsterdam een receptie plaats ter gelegenheid van de Henry H ndsonherden king. Prof. dr L. f. M. Beel (rechts) kijkt vol bewondering naar een vlag van Albany, welke door Ameri kaanse scholieren, die een opstel wedstrijd hadden gewonnenwerd aangeboden aan burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam (links) aanleiding van Von Eckardts medede lingen over het gesprek Adenauer-Mac- millan op een pereconferentie te Bonn. Men concludeert uit deze thans bijna algemeen bekende controverses in de boezem van regering en regeringspartij, dat er itussen Bondskanselier Adenauer en zijn naaste medewerkers in regering en partij een kloof is ontstaan. Het -beeld dart. Adenauer zich van de politieke si tuatie in de wereld maakt, zou bepaald zeer verschillen van hetgeen Gersten maier, Von Eckardt en anderen zich daarvan voorstellen. Daarbij komt de tegenstelling inzake de kandidatuur van prof. Erhard, de minister van Econo mische Zaken, voor de opvolging van prof. Heuss als president. Bij deze kan didatuur sprak men van een openlijke en geslaagde rebellie van de meerder heid van de CDU-Bondsdagfraotie tegen Adenauer, die geporteerd was voor Er- hard als opvolger van Heuss. Zoals be kend, slaagde de poging van Adenauer en de zijnen om Erhard kandidaat te maken, niet, vooral niet toen van de zijde van het grote publiek als het ware geëist werd Erhard als minister van Economische Zaken te handhaven. Aan dit alles zou zowel de nogal auto ritaire handelwijze van de 83-jarige Adenauer, als de spanning die nu reeds vele maanden te Bonn heerst in verband met de verhouding tot de Sovjet-Unie en tot de oppositie over de buitenlandse politiek debet zijn. Ter andere zijde is hierbij ongetwijfeld ook sprake van een misbruik maken van deze moeilijke si tuatie door lieden, die menen dat Ade nauers tijd voorbij is, en zijn politieke houding ten opzichte van de hereni gingskwestie en zijn zogenaamde star heid me,t betrekking tot het doen van concessies aan de Sovjet-Unie, uit de tijd zijn. Havenarbeiders wilden vogelnestje bekijken Dode en zwaargëwonde na val van 316 meter (Speciale berichtgeving) In een loods van Thomsen's Haven bedrijf aan de Maashaven te Rotter dam zijn gistermiddag twee haven arbeiders doordat ztf van een hoogte van drie en een halve meter vielen ernstig gewond. De 29-jarige G. Littel is in het havenziekenhuis overleden. Hy en zyn collega, de 28-jarige G. van den Oever wilden een vogelnestje bekijken dat zich op de rail aan de bo venzijde van de grote loosdeuren bevindt. Zij klommen daartoe op lege laadbak ken, die op een vorkheftrekker stonden. Zy schreeuwden de bestuurder van de trekker toe iets door te lijden, dan zou den zij het nestje beter kunnen zien. Door de schok waarmee het wagentje in beweging kwam, vielen beide havenar beiders van de laadbakken op de beton nen loodsvloer. Met zeer ernstige ver wondingen werden zij naar het haven ziekenhuis gebracht. ren hadden met de kabinetsforma teur prof. dr. f. E. de Quay. Eind maart ruim 66.000 werkloze mannen Blijkens de maandelijkse opgave van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid waren er eind maart 66.024 werkloze mannen. Eind maart 1958 waren er 91.615 werkloze mannen. Het aantal werkloze mannen bedroeg eind februari van dit jaar 98.204, eind februari 1958 waren het er 101.182. Er waren eind maart 1959 23.878 mannen tewerk gesteld op aanvullende werken, dat is ongeveer 1500 meer dan eind februari en een kleine 600 minder dan eind maart 1959. IS ZELFVERTROUWEN 124.- GULDEN WAARD? U weet dat zelfvertrouwen, zekerheid van optreden tot succes leidt. En dat bereikt u mede met herenmode op ni veau. Brixon! Voorjaarsmode 1959! Vanaf 124,hebt u ruime keuze uit een grote, gevarieerde collectie Brixon-costuums, gedistingeerd èn de gelijk. Ja. slechts 124,gulden: 'n belegging in zelfvertrouwen, in suc ces! Alleen Brixon geeft u de garantie van herenmode op niveau: blijvende pasvorm, blijvende distinctie! Hoogstraat - Lelden Politieke beeld is nog niet compleet (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gistermiddag ongeveer anderhalfuur gesproken met mr. Bur ger (PvdA) en daarna twee uur, van 5 tot 7, met prof. Romme (KVP). Van daag heeft hU achtereenvolgens een on derhoud met prof. Oud (WD), dr. Bruins Slot (AR) en dr. Tilanus (CHU) en pas daarna kan hij voor zijn verdere plannen een volledig overzicht hebben van de politieke stand van zaken. Men moet dus nog even afwachten hoe de verdere ontwikkeling zich aftekent

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1