ééS«g' Raad van Noordwijk aanvaardde motie van afkeuring Beleid van B en W bij uitgifte van grond voor de particuliere bouw zou onjuist geweest zijn Raad van Voorhout had kritiek op werk van Nederl. Heide Mij, Bij de „Harmonie Katwijk" is in bescheidenheid ontwikkeling VRIJDAG 3 APRIL 1959 Langdurige discussies over slechts enkele punten Van de 25 punten tellende agenda waren er slechts enkele die een discussie uitlokten, maar gezegd moet worden dat de Noordwijkse vroede vaderen daar dan ook ruimschoots de tijd voor genomen heb ben. Hoofdzakelijk waren het de mededelingen en de ingekomen stukken, die de tongen losmaakten. Een dezer mededelingen en wel die omtrent de verkoop van de bouwgrond aan de Marijkestraat en de Oranje Nassaustraat leidde na ampele besprekingen op voorstel van de heer Rippen (arb.) tot het! met 11 —6 stemmen aannemen van een motie van afkeuring van heL beleid van B. en W. in deze zaak. Veel rumoer om een arbitrale uitspraak In het stuk gaf het college een over zicht van hetgeen was gebeurd na het besluit van de raad van 9 december jl. aangenomen met 9 stemmen voor en 8 stemmen tegen om grond aan de Marijkestraat en de Oranje Nassau straat te Noordwijk aan Zee. oorspron kelijk bestemd voor woningwetbouw, te verkopen voor particuliere bouw. In bedoelde raadszitting had het col lege toegezegd, dat in de plaatselijke bladen een publikatie zou komen, waar in gegadigden werden opgeroepen voor het bouwen van particuliere huurwo ningen op die grond. Hiervoor had zich gemeld de heer J. van der Niet. die evenals de fa. De Raad, schetsplannen indiend voor de bouw van 12 eenge zinswoningen aan de Oranje Nassau straat bestemd voor de verkoop en 28 eengezinswoningen aan de Marijkestraat bestemd voor de verhuur. In de commissie van openbare wer ken kon echter geen overeenstemming worden bereikt over de vraag aan welk plan de voorkeur moest worden gegeven. Beide aannemers werden daarna in de gelegenheid gesteld opnieuw een ver zoek te doen tot beschikbaarstelling van de grond onder overlegging van een bouwplan, een exploitatierekening en een huurprijsvoorstel. Inmiddels had de fa. De Raad de zaak aanhangig gemaakt by het Scheidsgerecht van de Ned. Aannemers- en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven. Dit scheidsgerecht sprak uit, dat Van der Niet onrechtmatig zou handelen door een verzoek tot bouwgrond by het gemeentebestuur in te dienen; hij moest zich onthouden van elke handeling, welke ertoe zou leiden, dat bedoeld pro ject door anderen dan De Raad zou worden verkregen en de heer Van der Niet moest onverwijld aan het college berichten, dat hij zich niet meer als ge gadigde voor het plan wenste te zien beschouwd. Deze uitspraak was ten laatste voor de heer Van der Niet aanleiding zich als gegadigde terug te trekken. Als enige gegadigde bleef toen over de fa. M. de Raad en Zoon. Omtrent de verkoop van de bouw grond aan deze aannemer kon met de commissie van openbare werken geen overeenstemming worden bereikt. Ter vergadering bleek dat vijf van de zes leden zich tegen hadden verklaard. Op 26 maart jl. echter was door B. en W. besloten tot verkoop onder de bekende voorwaarden. Volgens de regels Juist dit laatste bleek een punt te zijn waar de schoen by verschillende raadsleden knelde. Men had namelijk liever gezien, dat het college eerst de raadsvergadering had afgewacht voor dat het tot verkoop van de grond overging. B. en W. bleken echter van mening, dat hiertoe geen enkele re den bestond, omdat de zaak volkomen volgens de regels was afgewikkeld. De heer Alkemade (r.k.) maakte be zwaar dat het college zonder er bekend heid aan te geven, dat de bouwgrond voor particuliere woningbouw beschik baar was, met een firma in onderhande ling was getreden. Door een overigens onbegrijpelijke uitspraak van de arbi tragecommissie, aldus de heer Alkema- de, was de gemeente in een dwang positie geraakt. Naar zijn mening waren B. en W. te ver gegaan met de onder handelingen met de fa. De Raad. Hoe wel vijf van de zes leden van de com missie zich tegen de verkoop van de grond hadden verklaard, was het college toch tot verkoop overgegaan. Op deze voet achtte hij geen vruchtbare samen werking met de commissie meer moge lijk. De voorzitter bleek van oordeel dat er geen redenen waren om op het in genomen standpunt terug te komen. Het gemeentebestuur staat volledig buiten een concurrentiestrijd van de aanne mers. Pijnlijk getroffen De heer Van Riemsdijk (gem. bel.) zei na bestudering van het stuk pijn lijk getroffen te zijn. Ilij meende te moeten wyzen op een ernstige beleids fout. Volgens spreker waren de on derhandelingen blykbaar reeds zover gegaan, dat volgens de erecode der aannemers niet meer door anderen kon worden ingeschreven. De heer Van Riemsdijk roemde de ijver van de wethouder om de woningnood op te lossen, doch kwam tot de conclusie, dat deze zich wat voorbij heeft ge lopen. Spreker was van oordeel dat er nu niets meer aan te veranderen vieL De burgemeester stelde, dat het col lege in de arbitrage niet was gehoord en naar zijn mening was er geen sprake van een onrechtmatige daad of nalatig heid van de gemeente. De heer 'Sedelaar (r.k.) noemde het een ernstige zaak. die menig raadslid niet ligt. Spreker vond het treffend, dat B. en W. toch de grond aan de fa. De Raad had uitgegeven. Ook de heer Se delaar bleek van mening, dat men te ver was gegaan ten aanzien van de on derhandelingen met de betrokken firma en inschrijving had toen niet de minste zin. Hij vond dat het college gezwicht is I voor de arbitrale uitspraak. Naar zyn mening was het plan Van der Niet prak tischer en voordeliger. Het was beslist sprekers bedoeling niet de kroon van het hoofd van de wethouder te halen. Hij concludeerde echter dat geen objectieve voorbehan deling had plaats gehad en dat Van der Niet niet volledig was voorgelicht Met verschillende feiten toonde de de burgemeester aan, dat de zaak naet in een verder stadium is geforceerd men gaf zelfs Van der Niet de kans vernietiging van de uitspraak te vra gen en eerst toen deze schriftelijk had meegedeeld, dat hy zich als gegadigde terugtrok, was men tot verkoop van de grond overgegaan. In ieder geval wilde de voorzitter vermijden, dat de objectiviteit van de wethouder in twyfel wordt getrokken. Spreker meende, dat het collerge ge bruik had gemaakt van het bij de wet gegeven recht. Vertrouwenscrisis De heer Vogelaar (prot.chr*) zei dat deze materie de goede verstandhouding dreigde te verstoren. Hy nam het B. en W. kwalijk, dat vier dagen voor de raadsvergadering tot verkoop van de grond was overgegaan. Hierdoor was een vertrouwenscrisis ontstaan tussen de commissie en het collfcge. Automa tisch zit aan de verkoop wan de grond vast de bouw van de 9 bejaardenwonin gen, wil de gemeente geen schade lijden. Bestuurlijk gezien achtte spreker het onjuist, dat zo gehandeld is en de heer Vogelaar vond het onelegant om een dergelijke beslissing te» nemen. Aan de arbitrale uitspraak hechtte spreker weinig waarde. Juridisch gezien weten zy niet wat links of rechts is. De arbitragecommissie is eenzijdig voorge licht. aldus de heer Vogelaar, en Van der Niet was reeds veroordeeld, voor dat hy zijn neus had laten zien. Spreker had voor de hele zaak geen goed woord. De voorzitter stelde hiertegenover, dat men argumenten niet aan een kant kan uitspelen en op een andere kant weer terugnemen. Of het college te ver is ge gaan hij de onderhandelingen zou uit de arbitrale uitspraak moeten blfjken, maar men zegt zelf dat men aan deze uitspraak geen waarde hecht. Onder dwang? De heer Rippen (arb.) stelde dat Van der Niet onder dwang is gezet. „Als wjj sanctioneren, dat aannemers uitmaken aan wie de grond moet wor den uitgegeven, dan kunnen wjj de raad wel opdoeken". Spreker wilde met een motie ko men, waarin de raad haar afkeuring uitspreekt over het gevoerde beleid en waarin B. en W. wordt opgedragen de verkoop ongedaan te maken. Wethouder De Geus protesteerde te gen een in de raad gemaakte opmer king van de heer Sedelaar dat aan Van der Niet alle inlichtingen waren ver strekt. Deze heeft zelfs geen enkele vraag omtrent de bouw gesteld. De fa. De Raad is omtrent de bouw van de woningen in het geheel niet door het college ingelicht, doch kreeg de beschik bare gegevens uit de woningen, die reeds aan die straat Stonden. Hierover ontstond een discussie tus sen de heer Sedelaar en de wethou der van openbare werken, waarbjj de heer De Geus met klem stelde, dat hy het onjuist achtte terug te grijpen op de voorgeschiedenis, nu de inschrij ving niet aan de verwachtingen vol daan had. Van het genomen besluit moeten de consequenties worden aan vaard. Daarop kwam de motie van de heer Rippen in behandeling. Vooraf merkte de heer Benschop nog op, dat het col lege indirect gebrek aan objectiviteit wordit verweten. Spreker betwijfelde echter of deze objectiviteit wel aanwezig was bjj de leden van de commissie van openbare werken, die immers bij de be handeling van dit punt in de vergade ring van 9 december jl. hun standpunt hadden bepaald en tegen hadden ge stemd. De heer Vogelaar zei nog, dat het col lege en de wethouder hadden gehan deld in hun ijver om de gemeenschap te dienen. Niettemin zou hij de motie- Rippen steunen. Motie In deze motie kwam de opdracht aan B. en W. te vervallen, maar sprak de raad wel haar afkeuring uit over het gevoerde beleid in deze zaak. Met de stemmen van de heren Ben schop. Meeker, De Haas, Van Leeuwen, De Geus en Faase tegen werd de motie aangenomen. Christelijke Raad van Zuid-Afrika tegen apartheid De Christelijke raad van Zuid-Afrika waarin 23 kerken en zendingsgenoot schappen zyn vertegenwoordigd, heeft donderdag de apartheispolitiek van de regering „een ernstige bedreiging van de christelijke waarden in ons land" genoemd. Het actie-comité van de raad zegt ln een verklaring aan de pers dat deze po litiek van invloed is op het werk van de kerk en levert kritiek op de voorge stelde invoering van apartheid aan de universiteiten en op de stappen om con trole te verwerven op het instituut voor niet-blanken van Fort Hare. Geen enkele universiteit kan haar taak volledig uitoefenen als zij onder rechtstreeks toezicht van de staat of van een regeringsinstantie staat aldus het comité dat wil dat de universiteiten mogen toelaten wie zij willen. Nog een beschuldiging tegen dr. Lacour Volgens het blad „Franoe-Soir" heeft de beruchte zaak-Lacaze een nieuwe wending genomen. Het blad schrijft dat de 31-jarige Philippe Mageeoas, die in het Franse Vreemdelingenlegioen heeft gediend, bij een gerechtelijk onderzoek heeft verklaard dat zijn vader, Armand Magescas, had gepoogd hem twee jaar geleden ertoe over te halen Jean-Pierre Guillaume, aangenomen zoon van me vrouw Walter, een van de rijkste vrou wen in Frankrijk, te doden. Hij had dit geweigerd ondanks een aanbod om hem genoeg geld te verschaffen „om zijn schulden te betalen en te verdwijnen". Armand Magescas is een vriend van dr. Laoour, die zich thans in arrest be vind op beschuldiging van een poging tot moord op Guillaume. Advertentie Voetbalvelden heel vaak onbespeelbaar De raad van Voorhout heeft zich in zyn gisteravond gehouden vergadering bezorgd gemaakt over de sportvelden, die zyn aangelegd door de Nederlandse Heide Mij. Men vroeg zich af of de Heide My. niet in gebreke is gebleven bij de aanleg, want het komt heel vaak voor dat de velden afgekeurd worden. Deze kwestie kwam ter sprake in de rondvraag, toen de heer A. van der Lans (KVP) hierover enige vragen stel de. De leden van de recreatiecommissie haakten hier direct op in. De heer Van der Lans wees er allereerst op, dat de velden herhaaldelijk afgekeurd worden en hij vroeg zich dan ook verwonderd af of de Heide Mij., die de velden heeft aangelegd en het gemeentebestuur heeft geadviseerd, wel een goed advies heeft gegeven en wel voor een goede uitvoe ring van aanleg en drainage heeft ge zorgd. De heer Van de Nouland (KVP) voegde er nog aan toe dat iedereen weet dat deze grond goed is, doch niet om te voetballen. Leden van de recreatiecom missie wezen erop dat zij twee maanden geleden reeds overleg hadden gepleegd met het gemeentebestuur. De burge meester deelde mede, dat hy een onder houd heeft aangevraagd met een verte genwoordiger van de Heide My. en een lid van de K.N.V.B., beiden deskundigen op dit gebied. Zodra dit gesprek heeft plaats gehad zal de raad ingelicht wor den. WEGVERBREDING Een tweede belangrijk punt was de verbreding van de Jacoba van Beieren- weg, waarnaar ir. P. Buck (KVP) in formeerde. Vooral voor het drukke bollenseizoen is de verbreding van deze smalle weg zeer belangrijk, om een vlotte doorstroming van het verkeer mogelijk te maken. De burgemeester deelde mede dat nog met een tiental aangelanden moet wor- Studie sal meer zelfvertrouwen brengen Bij gelegenheid van onze kennismaking met de „Harmonie Katwyk" verleden jaar, meenden we in de muzikale prestatie een perspectief aanwezig te zien. Al heffen we nog geen juichtoon aan, een ontwikkeling is aan te wyzen. Wy vonden haar echter niet in enige technische krachtproef uitgestippeld, maar in een bedreven omgang met het pianissimo. Dit korps zoekt z'n weg dus in bescheiden heid. Bescheidenheid is echter ook een weg naar de sympathie! Door wat reispech hebben we het begin van de uitvoering niet meege maakt. Maar onze indrukken zouden zich anders toch ook geconcentreerd hebben op de beide werken, die meer klassieke bekendheid hebben, t.w. de ouverture ..Fra Diavolo" van Auber en de serie „Dorpsdansen" van Grétry, allebei opera-componisten. Grétry was een Luikenaar ,een tyd- genoot van Haydn. De Fransman Auber moeten we 40 jaar later denken. Hy heeft een plaatsje in onze vaderlandse geschiedenis, omdat tijdens een scène van zijn opera ..De Stomme van Portici" te Brussel in 1830 de Belgische opstand aldaar uitbrak. In die Grétry en Auber, zoals al eerder in een wals van een zekere Montacius, bleek de tactiek van de dirigent: waar mogelijk de dingen in zeer zachte klank- kracht te houden, klankstijging en snelle tempi te vermijden. Dit leek een wijs beleid. Allereerst omdat de heer Baart hiermee echt sfeer schept en de ver houding tussen melodische stemmen en een stofferende achtergrond heel aardig weet te regelen. Hy haalt ook zo gloed uit zyn koper, een heel eigen effect. Deze koperblazers zijn bevredigend van toon en techniek, zij voelen de bedoelin gen van de dirigent aan en komen ze na. Ten tweede een wys beleid omdat een heel rustige voordracht nu mogelijk is, die geen enkel onderdeeltje onbelicht laat. Daar staat tegenover, dat licht- en schaduwpartijen ontbreken. Maar aan zo'n rustige, soms toch wel erg trage voordracht, bleek een onver wacht nadeel verbonden. De heer Baart wist ervan, toen hij al dirige rend even verstoord de blik naar het einde van de zaal wendde. De tweede zaalhelft scheen te weinig spanning in de vertolking te vinden en was gaan deweg rustig gaan kwetteren. Voor dit publieksdeel moest het blijkbaar vlam men en schetteren. Inderdaad, de mars-finale, die een keurige weergave meekreeg, bracht er de aandacht weer in. „Vlammen", neen. daarvoor is dit orkest nog niet geschikt. Daarom kiest Baart zijn stukken liever voorzichtig, in overeenstemming met de reële capaciteit van het muziekgezelschap. De houtbla zers zijn overigens ook uit zich zelf voorzichtig, de klarinetten zyn zich be wust, dat zy het moeilijk hebben en de fluitist bijv. laat zyn solotrekjes horen, lang niet kwaad, maar met niet genoeg zelfvertrouwen en dan wordt zUn toon dun. Uit deze korpsgroep komen rem mingen, die het „als één man optrek ken" tegengaan. Ook het toonvormen en toontreffen kent onzekerheden. Toch, de „Harmonie Katwyk" wil, ondanks zwakkere schakels, met ernst het nog betere en men moet haar vooralsnog een paar jaren studie gun nen om tot dat sterkere zelfvertrou wen te komen. Aan belangstelling ontbreekt het haar niet. de ruime zaal van het „Missie-college Overrun" was volledig bezet en heden moet het concert worden herhaald. Men bleef nog bijeen voor een amusant filmprogramma met als hoofdfilm „Drie Mannen in de Sneeuw". Maar niet dan nadat de heer Baart door voorzitter Ver hart van hartelyke woorden, bloe men en fruit was voorzien. V. Het Britse schip Ulyssesdat in Bremen een grote partij Indonesi sche tabak heeft gelost, waarover binnenkort een rechtsgeding zal worden gevoerd, heeft gisteren ook in de Amsterdamse haven een partij tabak gelost. Deze tabak was van de oogst 1957 en viel nog niet onder de nationalisatiebepalingen van de Indonesische regering. Meisje fantaseerde roofoverval Zij wilde in het nieuws! (Speciale berichtgeving) Het 19-jarige meisje uit Heerlen, dat op 21 maart JX in de winkel van haar vader overvallen zou zijn geworden, heeft thans aan de politie bekend deze overval gefantaseerd te hebben. Tegen haar zal proces-verbaal worden opge maakt ter zake van het doen van een valse aangifte. Haar vader heeft zich het geval zo aangetrokken, dat hij met een shock in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Op 21 maart zou het meisje, dat alleen thuis was, in de winkel van haar vader door een man zijn overvallen, die het kennelyk op de geldlade gemunt had. Volgens haar verklaring, zou zij meteen bewusteloos geslagen zyn. Twee uur na het gebeurde werd de politie door de inmiddels thuis gekomen vader gealar meerd. De politie, die meteen een onder zoek instelde stond voor een raadsel, omdat het meisje geen enkele verwon ding had opgelopen en er ook niets uit de winkel werd vermist. Thans heeft zy bekend de overval gefingeerd te hebben, omdat zfj ook wel eens in de publiciteit wilde komen. DS. G. B. KRUIZINGA OVERLEDEN In de ouderdom van 70 jaar is te Die ren overleden ds. G. B. Kruizinga eme ritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Kruizinga werd in 1916 te Akersloot in het predikambt bevestigd. Hy diende de gemeenten van Obdam (N.-H.), Engel- bert (Gron.), Nieuweschans en Twyzel, waar hy 1 mei 1954 met emeritaat ging, waarna hy zich te Dieren vestigde. den onderhandeld over de prijs van de grond. Van onwilligheid is geen sprake. De heer Buck drong erop aan vaart te zetten achter de besprekingen. De voor zitter hoopte in de volgende zitting reeds met voorstellen te kunnen komen. Ged. Staten hebben een lening van f. 75.000 voor grondaankoop reeds goedgekeurd. UITVALSWEG Ten derde kwam het bruggetje over de Dinsdagse Wetering ter sprake. De heer P. v. d. Nouland vond dit een rede- lyke oplossing, doch hy voelde meer voor een tweede verkeersweg vanuit de kom van de gemeente. Een uitvalsweg over de Elstgeesterlaan zou echter ruim een halve ton kosten en dat biykt wel een beetje te veel te zyn voor de gemeente kas. zo werd door het college medege deeld. In het Overbos worden vaak bloemen nodeloos geplukt en daarover waren de raadsleden nogal ontstemd. Het Over bos is van de gehele bevolking en daar om moet ledereen ervoor zorgen, dat het een mooi bos blyft. Het biykt helaas nodig hier nog eens extra op te wyzen en speciaal toezicht te houden. De voorzitter deelde tenslotte nog mede dat het gemeenteiyk woningbedrijf in de jaren 1935 tot 1956 een verlies van f. 63.000 heeft opgeleverd. De laatste jaren wordt er echter winst gemaakt. Over enkele punten van minder belang was men het direct eens. Overleg tussen 5 Europese luchtvaartmaatschappijen „De besprekingen, die in de afgelopen dagen te Rome tussen de directies van de Air France, Alitalia, Lufthansa, Sabena en K.L.M. zyn gehouden over de mogelykheden van coördinatie en rationalisatie van de activiteiten van haar ondernemingen, hebben ons inzake een aantal concrete punten nader tot elkaar gebracht" aldus deelde de heer I. A. Aler president-directeur van de K.L.M., by zyn terugkeer op Schiphol, mede. „Zonder twyfel zyn er vorderingen gemaakt, maar het geheel vormt een dermate groot probleem met verstrek kende consequenties, dat ook na de drie conferenties van Brussel, Parys en Rome men niet mag verwachten, dat beslis singen op korte termyn zullen vallen". De heer Aler voegde er nog aan toe, dat de volgende conferentie tussen de directies der vyf luchtvaartmaatschap pijen van de E.E.G.-landen eind april te Den Haag wordt gehouden. Verkeersplein Oudenrijn krijgt verkeerslichten Het verkeersplein Oudenryn, (knel)- punt van samenkomst van de wegen Den Haag-Arnhem en Amsterdam- Den Bosch, krygt nog deze zomer verkeerslichten, zo deelt de K.N.A.C. mee. Men hoopt de installatie vóór augustus gereed te hebben. Ongeveer tegelijk met de plaatsing van de lich ten zal op het plein wat meer ruimte voor het verkeer worden gemaakt, door de park eerstroken by de rijba nen te trekken. De verkeerslichten zullen slechts een voorlopige en zeer gedeeltelijke oplos sing geven voor de moeilykheden by Oudenrijn, waar op drukke dagen een gedeelte van het verkeer moet worden omgeleid en waartegenwoordlg zelfs al op gewone werkdagen regelend politie personeel nodig is om opstoppingen te voorkomen. De enige afdoende oplos sing, zo vindt de K.NA.C., is een alge hele reconstructie van dit wegenknoop punt, waarby de verkeersstromen noord-zuid en oost-west elkaar onge- lykvloers kruisen. Aan plannen in die richting wordt gewerkt, maar de uit voering van deze plannen zal niet vóór 1963 gereedkomen. Kerkelijk Leven ZESTIG HONGAARSE SEMINARISTEN HEENGEZONDEN Ongeveer 60 priesterstudenten van het R.-K. Seminarie in Boedapest zyn heen gezonden omdat zy zich niet aan de ver. strekte opdrachten hebben gehouden. zy zouden hebben gehandeld uit soli dariteit met 14 studenten, die eerder dit jaar het seminarie moesten verlaten om dat hun gedrag „in stryd was met het nieuwe leven van de kerk en vyandig was aan haar denkbeelden". De studenten zouden een brief hebben gezonden aan het episcopaat, waarin geprotesteerd werd tegen het wegsturen van hun mede-studenten en waarin zy zich soli dair met hen verklaarden. De moeilyk heden zouden vorig jaar zyn begonnen toen studenten weigerden een byeen- komst by te wonen dde georganiseerd was door de „vredespriesters". UNIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN De algemene vergadering van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland zal op 5 en 6 mei in de Weteringkerk te Amsterdam worden gehouden. Aan de avond van 5 mei zullen de afgevaardig den zich aan een gemeenschappelijke viering van het Heilig Avondmaal ver enigen. Alt U de vermoorde Stromboli- regenjawen kent, behoeven wij U niet» meer te vertellen over net sportieve Italiaanse model met chasseur-mouw, ceintuur rondom, royale opgestikte zakken en de prachtige ruitvoering. Deze schit terende, waterproof jassen kosten normaal 59.50. Als U nog nimmer een Stromboli kocht, heeft Coster een grote verrassing voor U. Want mörgen, één dag, betaalt U voor de bekende STR0MB0LI-REGENJAS slechts de verbluffend Érfo 11,96 -Z ATe Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. GoudsesingelKa- tendr. Lagedyk hk. Dorps weg; W. Kruiskade 35 De vorming van de kerkjeugd GEREF. PREDIKANTEN BIJEEN Gisteren is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de Jaariykse conferentie aan gevangen van de Vereniging van predi kanten van de Geref. Kerken. De conferentie werd geopend door ds. P. D. Kuiper uit Sassenheim, voorzitter der vereniging. Ds. J. Firet uit Amersfoort, secretaris van de geref. Jeugdraad refereerde als eerste spreker over: „De vorming van de kerkjeugd". Vorming, aldus ds. Firet, is niet een additief proces (vermeerdering van de kennisinhoud) maar een integratief proces, waarin heel de persoon is be trokken. Daarom moet zowel in de me thodiek van de catechese als in die van het Jeugdwerk een plaats gegeven worden aan het wekken van Interesse, de beleving van de stof, het stimuleren van de zelfwerkzaamheid en aan het experiment. Binnen het geheel van de vorming van de kerkjeugd hebben de catechese en het jeugdwerk een eigen functie. Psychologisch gezien moet de catechese, die een direct-pedagogische situatie is. vooral beantwoorden aan de behoefte van de jeugd aan autoriteit en het Jeugdwerk, dat een pedagogisch tussenniveau is, aan de behoefte van de jeugd aan vrye verkenning en expe riment. Uit het Jaarverslag, dat op de 's avonds gehouden huishoudeiyke ver gadering werd ultgefonacht, bleek dat de vereniging thans 800 leden telt. In de vacature van prof. dr. A. G. den Hartog werd tot redacteur van het gerefor meerd theologisch tydschrift gekozen prof. dr. J. L. Koole te Kampen. Prof. dr. G. C. Berkouwer werd als redacteur herkozen. Vervolgens werd onder leiding van prof. dr. G. B. Wurth van Kampen een forum gehouden over- „De zorg voor de ziel van de predikant". Voor de zitting van heden stonden op het programma referaten van prof. ir. H. van Riessen uit Delft over „Wat verwacht het gemeentelid van ziln pre dikant?" en me.i. dr. M. A M. Klompé, minister van maatschappelijk werk over over „Predikant en maatschappelyk werk". NED. HERV. KERK. Bedenkt voor Vreeswijk H. N. van Hene- bergen te Renkum. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Oosterheseelen (voor het vormingswerk op de „De Klencke" mej. E. A. Bos te Bewnekom GEREF. KERKEN. Beroepen te Sybrandaburen J Jor.ker, leand. te Nykerk. Te Zwartewaal A Heu- zeveldt. kand. te Amsterdam. GEREF .KERKEN (VRIJGEMAAKT). Aangenomen naar Daarlerveen M. Bran ded kand. te Axel. die bedankte voor Almkerk-Werkendam. Gees (Dr.j en r Slledreoht. CHR. GF.REF. REKKEN. Beroepen te Oud-Beyerland S Zwoll te Kampen. Bedankt voor DoornepMkElbut^ Slagboom te 's-Gravenzande. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt voor Aalst W. C. Lamaln te Grand-RaplcLs (USA.). Voor "B-Graven - polder Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19