WINKELSTRATEN Namen van dappere Tüötten leven voort in onze Brenninkmeyers trouw aan Westfaals dorp METTINGEN: bakermat van onze confectiemagnalen (II) J Holst, de koning der Westduitse autodieven, deed grote zaken.... Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 april 1959 Derde blad no. 29710 (Speciale berichtgeving) De heden ten dage nog meest bekende en geliefde van alle roemruchte Tüötten en hun nakomelingen is de man, die de Mettingers hardnekkig „Pottschoppnbur" blijven noemen (over die naam hoort u dadelijk meer). Nu nog, ruim twintig jaar na zijn dood (1938). Ik moet bekennen, dat de trouw van deze Clemens Brenninkmeyer aan zijn Westfaals geboortedorp iets roerends heeft gehad. Deze man, die een wereldconcern heeft opgebouwd, met filialen in tientallen steden in Nederland, Duitsland, Engeland en Amerika, bleef zijn ganse leven het alledaagse plaatsje Mettingen als zijn thuisbasis beschouwen. Hij zat in het bestuur van vrijwel elke vereniging; hij organiseerde de dorpsfeesten, schonk enorme bedragen voor de in 1893 gebouwde imposante katholieke kerk, voor het tehuis van ouden van dagen, voor het ziekenhuis, hij betaalde de elektrische straatverlichting, hij bleef ondanks de zakelijke opmars van zijn concern de gemoedelijke aartsvader van Mettingen, de eerste en tot dusverre enige ereburger van het dorp. En zijn voorbeeld werkte zo stimulerend, op zijn familie, dat er zelfs kort vóór de laatste oorlog in het vroegere Kur- haus, dat indertijd zekere bekendheid had door zijn zwavelbaden, een internaat werd gevestigd voor de Brenninkmeyer-jeugd. Rond dertig jongens van deze naam, zelfs uit Engeland en de Verenigde Staten afkomstig, verbleven hier jarenlang, volgden middelbaar onderwijs en leerden de sfeer en tevens het dialect kennen van Mettingen: de bakermat van de Tüötten, die moedige voor lopers van onze confectiemagnaten. „Pottschoppnbur" de meest geliefde De in 1862 geboren Clemens Bren ninkmeyer beleefde zelf nog de laatse fase van het echte „Tü- öttentum". Zijn vader liep nog als marskramer met het pak en achter in de vorige eeuw had Clemens nog enige neven en ooms, die hetzelfde deden, maar voor hèm was het niet meer nodig er als Tüötte op uit te trekken. Zijn vader immers had al in 1841 in Sneek een manufacturenzaak gevestigd en daar kon Clemens zijn leerjaren doorbrengen Hij had het bovenal aan twee fac toren te danken, dat hij een groot zakenman werd aan zijn organisa tievermogen en daarnaast aan zijn heel juiste visie, dat de stadsbevolking van de toekomst bovenal pasklare kle ding zou wensen te kopen. De opmars van de confectie was begonnen en Cle mens en zijn broer August marcheer den in de voorste gelederen. Er kwamen van deze C. en A. grote zaken in Amsterdam, Berlijn. Keulen, Hamburg, Essen en later in tientallen andere plaatsen, maar Clemens keerde steeds weer terug naar zijn villa .Pott- schoppn' in Mettingen, waar hij een groot deel van het jaar verbleef en die hem de hartelijke bijnaam „Pott schoppnbur" bezorgde. Een voor de buitenstander raadselachtige oena- ming, omdat deze nu eenmaal niet kan "weten, dat op de plaats van Cle mens' villa vroeger een schuur (Schoppn) van een zekere boer Pott- hoff had gestaan. Er zijn aan de buitenrand van Met tingen. dat het met zijn elf buurt schappen en zijn talrijke vluchtelin gen uit het Oosten, thans nog tot ne genduizend inwoners heeft gebracht, opvallend veel villa's en robuuste land goederen te vinden. Altesamen her inneren deze aan de goede zaken, die de nakomelingen van de Tüötten in Nederland deden en tevens aan hun wens op zijn minst hun oude dag in Mettingen door te brengen. Monumen ten van „Heimattreue" dus. Zo staat, om een concreet voorbeeld te geven, in een overzicht van 1892 vermeld, dat toen niet minder dan 32 Nederlander geworden kooplieden hun levensavond in het Westfaalse dorp doorbrachten. Hun namen zullen u na het voorafgaande niet meer verbazen vijfmaal Lampe, viermaal Voss. twee maal Weller, eenmaal Covers. Heeger. Langemeyer, Köller, Moormann. Schulte, Bischoff en nog anderen en natuurlijk de Brenninkmeyers: niet minder dan tien maal! De meeste van deze vroegere Tüöt- ten-families hebben Mettingen nage noeg losgelaten. Er komt nog wel eens een nakomeling een beetje rondneuzen, maar van geregelde feestelijke bijeen komsten zoals rond de eeuwwisseling, is geen sprake meer. (In die dagen be zat Mettingen niet minder dan twaalf kegelbanen als plaatsen van samen komst! Nu zijn het eigenlijk alleen nog de Brenninkmeyers. die de banden con sequent aanhouden. Dit zeer kinder rijke geslacht (de mannelijke nako- Congres Nijverheidsonderwijs Aanpassen aan veranderingen Te Leeuwarden is het tweedaagse congres gehouden van de Nederl. Bond van Leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs. De voorzitter van de Bond. de heer G. N. Meurs, heeft het congres geopend met de rede, waarin hij verscheidene actuele problemen betreffende het nijverheidsonderwijs aansneed, o.a. de snel ontwikkelde automatisering, die het gehele maat- schappijbeleid onherkenbaar dreigt te veranderen. Inhoud en vorm, metho diek en didactiek van het nijverheids onderwijs zullen aan de dynamische en haast overrompelende technische ontwikkeling van deze tijd moeten worden aangepast. Spreker was van mening, dat het proces van de automatisering zich in het Nederlandse bedrijfsleven zo snel ontwikkelt, dat het nodig is geleidelijk aan wijzigingen in het bestaande systeem van de technische beroepsopleiding tot stand te brengen, waarbij een principieel onderscheid dient te worden gemaakt tussen de technische schoolopleiding en de bedrijfsopleiding. Spr. vroeg zich af of de salariëring per uur niet plaats behoort te maken voor een bezoldiging van de taak die de leerkracht vervult. Met nadruk drong de heer Meurs aan op een vooruitziende blik op het onder wijs der toekomst, opdat de leerlingen zodanig algemeen worden gevormd, ook op technisch terrein, dat zij in hun verdere leven kunnen steunen op een zo breed mogelijke basis en daardoor zodra dit nodig is gemakkelijker kunnen overschakelen. Tenslotte pleitte de heer Meurs voor de nakoming van de in 1955 gemaakte afspraak tot aanpassing van de salaris sen bij het lager nijverheidsonderwijs aan die van het voortgezet lager onder wijs en wel zo spoedig mogelijk en vanaf melingen in de C. en A.-sector zijn alle van de August-tak) bezit tien vil la's en kastelen in en rond Mettingen: Langenbrueck, Schlosz (waar C. en A. hun jeugd beleefden), Gelbhaus, Gruen- haus. het in Hollandse stijl gebouw de Thielshaus, Gloria, Gockelhof, nog andere en dan vooral ook het enorme buiten Marienhof. waar de Rotter damse Paul Brenninkmeyer elk jaar een grandioos paasvuur in zijn park tuin doet ontsteken, dat nagenoeg de ganse Mettinger bevolking doet toe stromen om hier religieuze liederen te zingen. Tien landgoederen, waarneen jaarlij lts zo'n tweehonderd oudere en jeugdige Brenninkmeyers uit de hele wereld komen om weer eens de sfeer van Mettingen op te snuiven. Wie dit eenvoudige plaatsje en zijn toch geenszins schokkende omgeving heeft gezien, zal deze traditie op zijn minst opmerkelijk noemen. Dat er trouwens ook in andere oude Mettinger families nog belangstelling voor het verleden bestaat, blijkt wel uit het feit. dat de laatste nog in het plaatsje wonende nakomeling uit het eens zo roemruchte geslacht van de Ten Brinks (een arts) deze zomer een grootscheepse familiereünie wil be leggen, waarbij hij vooral ook op tal rijke gasten uit ons land rekent. Zwaar leven Er huist op het ogenblik in het even ten westen van Mettingen gelegen dorp Hopsten een professor, die druk doende is met een studie ter ont sluiering van het mysterie van het „Tüöttentum" dat tot dusver nog met vele raadsels blijkt omgeven. Reeds in de Middeleeuwen waren er „pakkedra- gers" uit Mettingen en de nabije dor pen Recke en Hopsten, die er met him linnen op uit trokken. Eeuwen lang lagen er in deze hoek van het graaf schap Lingen befaamde vlasakkers en even lang werd dit vlas 's winters in de boerenhoven gesponnen en gewe ven. In deze katholieke streek waren de gezinnen uitgebreid en de levens mogelijkheden beperkt en zo trokken vele zoons er al jong met hun pak als marskramer op uit. Tot zelfs in Est land en Portugal toe. Er kwamen groothandelaren in de drie dorpen, die soms honderden „pakkedragers" in dienst hadden en zo is het niet te ver wonderen, dat deze hele Tüötten-or- ganisatie welvaart in de streek bracht. De leden van dit linnenverbond wa ren door banden van familie en religie met elkander verbonden en zelfs hiel den zij er een eigen taaltje op na. dat dank zij hun zwerftochten doorspekt was met Hollandse. Vlaamse en Franse woorden. Tüötte zelf was ook een woord van eigen vinding, dat volgens de taalgeleerden iets uitstaande heeft met het Duitse „zotteln" en het En gelse „noddle" en bijgevolgd duidt op begrippen als rondtrekken, zwerven, sjokken. De pakkedragers hadden het buiten gewoon zwaar. Driekwart van het Jaar van huis en in die tijd honderden en nog een honderden kilometers lopen met veertig kilo op de nek. over moei lijke wegen en bedreigd door struik rovers. Uit het. Mettingse dodenregister uit de tijd rond 1800 blijkt bijvoor beeld. dat er elk jaar wel enige Tüöt ten, meestal nog zeer jeugdige, ergens ver weg van hun geboortedorp voor altijd de ogen sloten. Pas tegen het einde van de vorige eeuw gingen de Mettingse koopmans families werkelijk de vruchten van het pionierswerk van de Tüötten plukken. In vestigingen in Nederland en in Duitsland bleek zakelijk meer muziek te zitten dan in de marskramerij en dit bracht verscheidene families er toe definitief elders te gaan wonen. De bevolkingscijfers uit de periode 1880- 1900 laten zien. dat honderden Met tingers toen emigreerden: vele Tüöt ten werden Nederlander en bovendien gerenommeerd middenstander, vaak zelfs confectie-magnaat. In 1895 ging koopman Gerhard Bren ninkmeyer er nog met het pak op uit. Een deftig uitziend heer met vadermoorden-, hoog gesloten vest, knevel en chique deukhoed, zoals ik op een vergeelde foto zag. Een man, die het vanwege de financiën zeker niet meer hoefde te doen. maar die het Tüötten blijkbaar zo in het bloed zat, dat hij het nictt laten kon de al oude Mettinger traditie voort te zet ten. Hü was vrijwel de laatste der Mohikanen. Rond de eeuwwisseling werd onder het pakkendragen voor goed een streep gezet. De namen van de roemruchte Tüötten-geslachten leven echter voort in de Nederlandse winkelstraten! Waar „C. en A' werden geboren Honderden gestolen wagens werden ineen paar jaar naar Andorra getransporteerd Geraffineerd systeem (Van onze correspondent in Bonn) In de Zwitserse stad Bazel is onlangs een man gearresteerd, die er zich op be roemen kon de „koning der Westduitse autodieven" te zijn. Het gaat hier om de ruim 40-jarige Günter Holst, die met zijn bende in de loop van enkele jaren hon derden gestolen auto's uit West-Duits- land naar Andorra heeft getranspor teerd. Autodiefstallen zijn in West-Duitsland aan de orde van de dag. Er worden er hier letterlijk duizenden wagens per jaar gestolen. De gangsters trachten ze vooral naar Westeuropese en Zuideuropese lan den te verkopen, waar ze er vaak een prijs voor kunnen maken, die redelijk hoog ligt. Günter Holst en de zijnen hadden zo hun eigen methoden. Holst beschikte over het gestolen persoonsbe wijs en rijbewijs van de handelaar Horst Erhard uit Bad Pyrmont. En met dat persoonsbewijs „huurde" hij in verloop van twee dagen vier auto's in Hannover en Kassei. Het landhuis „Marienhofde grootste van de tien villa's van Brenninkmeyer in en rond Mettingen. Franse priesters hebben gewetensbezwaren Volgens Le Monde" heeft een dertigtal Franse priesters - reserve- officieren die voor Algerije zijn op geroepen hun bisschoppen schrifte lijk mededeling gedaan van morele verontrusting en gewetensbezwaren. Zij schrijven dat zij, zich louter op het priesterlijke en herderlijke standpunt stellend, op grond van hun eigen ondervinding van mening zijn, dat bij het voeren van de oorlog middelen worden gebruikt, die door hun geweten worden afgekeurd. Dit zou niet zozeer de schuld van het leger zijn als loei van het feit, dat er geen staat van oorlog wordt erkend en van het ontbreken van gepaste gerechtelijke procedures. In het schrijven wordt verder gewezen op de ontkerstenende en demoralise rende invloed" van de gesignaleerde feiten. 1 januari 1957, zoals ook de Tweede Kamer heeft uitgesproken. Mr. ir. M. Goote inspecteur-generaal van het onderwijs, sprak vervolgens over het wetsontwerp voor het voortgezet onderwijs, en de betekenis en conse quenties hiervan voor het nijverheids onderwijs. - Grootse herdenking van Henry Hudson in de V.S. „Het zal het grootste feest van de laatste 50 jaar in New York worden met uitzondering van de wereldtentoonstel ling in 1939", heeft de voorzitter van het Newyorkse comité voor de Hudsonher- denking, de heer R. C. Patterson in het Amstel Hotel te Amsterdam verklaard. Ter herdenking van de historische tocht, die de Britse zeekapitein Henry Hudson in zijn Nederlandse scheepje van Am sterdam naar Amerika 350 jaar geleden maakte, zijn aldaar drie hoofdcomité's opgericht, die de uitgebreide herdenkin Sl-erk staaltje van een speurhond Een speurhond van de Rijkspolitie uit Arnhem die met zijn geleider assisteer de bij een onderzoek te Ede. is erin ge slaagd, na 13 maanden nog lucht te ne men van een schroevendraaier, die een inbreker in februari van het vorige jaar in een woning te Lunteren had achter gelaten. De inbreker, iemand uit Am- hem, werd op verzoek van de Edese po litie aangehouden nadat men zijn vin gerafdrukken. die eveneens op de schroevendraaier voorkwamen, had her kend. Voor alle zekerheid werd ook de sorteerproef enkele malen toegepast, gen organiseren: een comité voor New ®*€e^.^vees^de^Imnd^de ^rnhemmer als York zelf, een comité voor de staat New York en een federaal comité dat als een soort overkoepelend orgaan voor de coördinatie zorgt. Gisteren zijn voor de Henry Hudson herdenking, die deze week in Amsterdam wordt gehouden, enkele vooraanstaande Amerikanen in ons land gearriveerd. In het Amstel Hotel vertelden zij, dat er reeds thans in New York enorme sommen gelds voor de viering bijeen gebracht zijn. De feestelijkheden in en om New York zullen van juni tot sep tember a.s., in totaal 95 dagen, voortdu ren. In de laatste periode, t.w. in sep tember, zal Prinses Beatrix in New York een waarlijk koninklijk welkom te beurt vallen. Men is o.a. van plan onze Prinses per boot van de eigenaar van de schroevendraaier aan. De politie had het stuk gereed schap luchtdicht opgeborgen, om te voorkomen dat de eraan klevende geur tjes zouden „verwaaien". De man heeft inmiddels bekend in de afgelopen maan den in de gemeente Ede drie inbraken te hebben gepleegd. De politie vermoedt dat hij er nog meer op zijn kerfstok heeft, ook buiten Ede. hoofdstad van de staat New York, te brengen. Het is in september juist 350 jaar geleden dat Henry Hudson als eer ste Europeaan met zijn kleine scheepje „De Halve Maean" dezelfde 230 km. lan ge tocht over de prachtige naar hem genoemde rivier aflegde. Zijn eindpunt New York naar Albany, dewas eveneens Albany. Met drie bendeleden reed hij daags daarna de Frans-Duitse en de Frans- Spaanse grens over naar Andorra. In middels kreeg de handelaar Erhard uit Bad Pyrmont de politie op zijn dak over niet minder dan vier gehuurde auto's... Holst en de zijnen waren toen al lang hoog en droog in Andorra met hun heler aan het onderhandelen. Deze. een An- dorrese garagehouder en hotelier be hoefde waarschijnlijk niet al te diep in de zak te tasten. Holst had de auto's voor slechts 50 mark in Andorra mogen vervoeren. Andere formaliteiten waren er voor de auto-import niet en de garage houder stond dan ook bepaald niet voor grote moeilijkheden. Daarenboven gaan auto's in Andorra vlot van de hand zijn goedkoper dan waar ook en er zijn klanten uit geheel Spanje, Frankrijk en Noord-Afrika, die er belangstelling voor hebben. Tachtig procent van al die in Andorra ingevoerde auto's komen uit de Bondsrepubliek, en Holst en de zijnen hebben daarin 6teeds een groot aandeel gehad. Tot hij in Bazel tegen de lamp liep en ook zijn drie bendeleden konden worden gearresteerd. Amateur-detective boekte al spoedig succes Het eigenaardige was dat niet slechts de politie, maar ook enkele Westduitse autoverhuurders in de zaak aan het speuren zijn geslagen. De Hannoverse autoverhuurder Freund was namelijk op het denkbeeld gekomen om met een paar collega's uit Kassei en Karlsruhe, die eveneens door Holst waren opge licht, het spoor te volgen. Dat dit spoor naar Andorra leidde, wist men in de Bondsrepubliek reeds lang. De moeilijk heid was bewijzen te vinden om de heler te ontmoeten en de politie op het juiste moment in de arm te nemen. Amateur- detective Freund had het enorme geluk in Andorra direct al de auto te ontdek ken, welke door Holst aan de Andorrese garagehouder was verkocht, die de wa gen weer had doorverkocht aan een dame. Deze dame werd prompt nadat de politie het voertuig in beslag had genomen, door de garagehouder schadeloos gesteld en wel voor hetzelfde bedrag, waar voor zij de tweedehands (gestolen) auto van hem had gekocht! Toen bleek dat de Andorrese heler-importeur een rijke garagehouder en hotelhouder van Spaanse afkomst was, wie men overigens niets kon bewijzen en die grif steeds weer diep in de zak tastte wanneer de politie hem confronteerde met een door hem verkochte en in West-Duitsland door Holst gestolen auto! Daarbij waren de Hannoverse autoverhuurder Freund en zijn collega's er niet voor terugge deinsd om te gaan logeren in het hotel Zilveren jubileum Maandagcentbeweging (Speciale berichtgeving) De herdenking van het 25-jarig be staan van de Maandagcent-beweging heeft gisterochtend in het Hilversumse raadhuis plaats gevonden tijdens een bijeenkomst, waarop de secretaris van de Stichting de Maandagcent, de heer C. H W. van der Ven, een uitvoerig over zicht gaf van de morele en financiële betekenis van die simpele cent, in het raam der bestrijding van de tuberculose door het schoolkind, door de school en niet in het minst door brede groepen uit de bevolking. Aan de hand van cijfers belichtte spreker de nood - jaarlijks overlijden 15 mensen aan deze gevreesde ziekte - die nog steeds groot is. Tenslot te deed de heer v. d. Ven een beroep op de correspondenten der Maandagcent- scholen de collega's van die scholen, die de actie nog niet voeren, over te halen zich bij de Maandagcentbeweging aan te sluiten. De vergadering hield zich daarna bezig met het bespreken van de wijze, waarop de verdere propaganda ge voerd zou moeten worden. Men kon zich met het bestuursbeleid verenigen. Vuurtje gestookt: f. 50.000 schade Een vuurtje, gestookt door het acht jarige zoontje van een op de boerderij van de heer A. W. Ritsema te Holwierde werkende arbeider, had gistermiddag een brand ten gevolge, waardoor voor f. 50.000 schade ontstond. Een grote kap- schuur, waarin 60.000 kilo stro en 20.000 kilo hooi was opgeslagen, waarin een aantal landbouwwerktuigen stond, ging geheel verloren. De brandweren van Bierum en Appin- gedam konden door gezamenlijk optre den overslaan van het vuur naar de op 30 meter afstand staande boerderij voor komen en wisten een in de kapschuur opgestelde dopgarnituur ter waarde van f. 40.000 voor veel schade te behoe den. De totale schade wordt op f. 50.000 geschat. De schuur was verzekerd. vande heler-importeur en vriendje van Holst! Ze deden zich als rustige toeristen voor, papten met de secreta resse van de garagehouder-hotelier aan en hoorden tenslotte van haar de gehele gang van zaken: van de diefstallen in Duitsland tot de verkopen in Andorra.. Haar eigen taak ten deze bestond erin enige malen per jaar naar Frankfort of Kassei te reizen om daar over de „zaken" te praten en allerlei finesses te regelen. Zij sprak vijf talen en was voor de garagehouder-hotelier uit Andorra een onontbeerlijke kracht! Tot Holst en zijn bendeleden tegen de lamp liepen. In Hannover en Kassei vraagt men zich thans af of er iets te ondernemen is tegen de Andorrese tussenhandelaar en zijn mooie secretaresse, die zich bei den van den domme houden, maar die ijverig in-Duitsland-gestoIen-auto's importeerden en verkochten, vooral naar het Nabije Oosten, Amerika en Noord- Afrika GEVESTIGD. In de week van 19 t.m. 25 maart 1959 J. A. Beekink en fam., militair, Bern- hardkade 13; M. van den Ouweelen en fam., techn. adviseur, Haarlemmerweg 6; G. M. Rzeszowskivan Herpen en fam., Joubertstr. 27 a; A. LagerweiJ en fam., gymnastiekleraar, Burggravenlaan 27; F. E. D. Vos en fam., arts, Fred. v. Eedenl. 13; J. J. Binnekamp en fam., boekhouder, Lam- menschansweg 12; W. J. Struijs en fam.. Boehaavelaan 2; A P. C. M. Brans, mili tair, Meerburgerkade 33; R. Shapourian, Noordeindsplein 4 a; P. Dorhout, Mors singel 9; E. M. B. L. M. Spijker, pomp bediende, Sophiastr. 74; A. A. Vos ae Wael. v. Vollenhovenplein 103; G. M. D. Zaaijer. Hogewoerd 71; C. P. G. de Jeu, Ch. de Bourbonhof 40; J. M. Hollander, Roodenburgerstraat 5; H. V. baron Ben- tinck van Schoonheten. Piet Paaltjens- pad 5; P C. A Kerkvliet. W. de Zwijger- laan 8; M. C. C. de Witt Wijnen, Jan v. Goijenkade 6; A. L. ZaalbergVisser. Evertsenstr. 28; A Bosman. Kaarsenma kersstraat 7; P. H. van der Reljden, Trompstr. 49; F. van der Veer, verpleeg ster, Kooipark 14; P. R. Brouwer, Rijns- burgerweg 40; M. van Dorp, ohauffeur, St.-Aagtenstr. 28 a; F. Obleijn, leraar, Vinkenstr. 4; L. Riethoven, terreinkneoht, Groenoordst-r. 32; D. KoreeBonthuis, Lange Mare 38; B. Koomans. militair, Noordeinde 2 a; M. C. J. Smetsers, dienst bode. Mezenstr. 2; T. de Bruïne, 11. ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; W. F. Ver hoeven, hulp i. d huish., Vreewijkstr. 8: J. G Zuhorn. textiel-technicus. Morsweg 30 a; V. A Jansen, kantoorbediend", v. d Sande Bakhuyzenln. 12; K. J van Damme fysicus Thorbeckestr 60. VERTROKKEN. W. de Jongh en fam., Gangetje 10 naar Rotterdam, W. v. Haemstedëstr. 19 b; K. Helmholdt en fam.. Lage Morsweg 33 naar Heeremveen, 2e Sluis 35; H. Sauter en fam., Oude Vest 55 a naar Rotterdam, Oldegaarde 740; W. A. de Boer en fam., Akkerhof 44 naar Zuid-Afrlka; G. H. de WaardRe ede en fam., Pasteurstr. 19 a naar Wierden, Jaoobsonstr. 55; W. A. J. de Vos en fam., Vestestr. 7 naar Ned. Nieuw-Guinea; W. Hogenes en fam., Oude Vest 171 naar 's-Gravenhage, Twentstr. 234; G. Jelsema en fam.. Burggravenlaan 39 naar Arnhem, Turfstraat 21; A. M. SelhorstSpruijt en fam.. Apothekersdijk 31 naar Hoorn. Drieboomlaan 12; G. J. Riethorst en fam.. Rembrandtstr. 18 naar Doetinchem, Papaverstr. 21; G. E. de Hol lander. a/b. Utr. Jaagpad t/o. 48 naar Haarlem. Doelstr. 12 zw.; E. C. Belzer, Rijnsb. weg 141 naar Oegstgeest, Hofdijck 11; P. H. van den Oever, Breestr. 159 a naar Rotterdam. Carnisselaan 16 a; B. E. van OostenClaproth, Zoeterw. Singel 77 naar Castricum. Lindenlaan 26; H. G. Steenhuis. Appelstr. 16 naar Nieuwkoop, Karekietstr. 9; H. J. T. M. Staats, Hoogl. Kerkgrt. 3 naar 's-Gravenhage. Kokos- nootstr. 26; G. Riemersma. Rijnsburger weg 10 naar Baarderadeel, Wiewerd 59; H. E M. van Berckel. Lange Mare 38 naar Rheden G!d.. Chopinlaan 15; W. B. Wes- termann. Plantsoen 93 naar Utrecht. Be- gfjnshof 1 bis; T. T. van der Staaij. G. Kasteinstr. 11 naar Nijmegen, Nw. Non- nendaalseweg 55 - W. J. van Tilborg. Mamixstr. 81 naar 's-Gravenhage, Fr. Valemtijnstr. 74; A. H. van Duijn, Marnix- straat 151 naar Oegstgeest. Regemtesseln 381; H. FaJkikiel, Bemhardstr. 20 naar 's-Gravenhage, Driebcrgstr. 251; P. A. Breddels, Oude Rijn 27 naar Duitsland: J M. Kooreman, Herengrt. 25 naar Groot Brlttannië; A. L. Heringa, Groenhazen- gracht 12 naar Assen. Groningsestr. 52 1; A. G. Erades. H. de Vriesstr G naar Hil versum. Noodweg 37; H. J Fortrle. Magd. Moonsstr. 2 naar Katwijk. Zuidstr. 69: C. van Beelen. Narmstr. 1 naar Katwijk, Hessenstr. 32; J. L. Stierum. Rijnsb.weg 62 a naar Voorschoten, Leidseweg 138; J. van Riet. Lange Mare 68 naar Haarlem. Stolbergstr. 8; B. M. Steynvan der Hoe ven. Lammensohansweg 181 naar Voor schoten, Dobbeweg 12.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17