Kunstmanifestatie te Voorschoten Afd. Leiden van bracht ruim f. „Het Zonnehuis" 3.691,— bijeen DONDERDAG 2 APRIL 1959 Voor verpleging behoeftige chronisch zieken In het wijkgebouw „Rehoboth" hield de Leidse afdeling van de Chr. Vereni ging tot Verpleging van Behoeftige Chronisch Zieken „Het Zonnehuis" gis teravond een slechts matig bezochte jaarvergadering. Daar de voorzitter, de heer N. van der Keur, door ziekte ver hinderd was, leidde de heer J. de Koning, vicevoorzitter, deze vergade ring. De secretaris, de heer D. Prins, las het jaarverslag waaruit bleek dat de afdeling over 1958 een bedrag van f 3691,50 aan het hoofdbestuur heeft af gedragen, waarvan rond f 1000.werd opgebracht door de dameskrans. Het aantal leden bedraagt thans 513. Het jaarverslag zwaaide lof toe aan de heer De Koning, die 35 nieuwe leden voor de afdeling noteerde. In het verslag van de penningmees ter, de heer W. Kramer, werd dank ge bracht aan de medewerkers, die veel van hun tijd geven om de contributies bij de leden en termijndeden te innen. Het hoofdbestuur heeft zijn erkentelijk heid geuit jegens mevrouw Stafleu, die voor „Het Zonnehuis" 257 kalenders verkocht had. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND. Geboren: Constantijn Johan, z. van P. S. R. Wolterbeek en V. C. Parker; An toinette Allegonda Petronella, d. van J. van der Meij en A. A. P. Glasbergen; Mirjan Agaitha Petra. d. van P. Langhout en T. C. Bod; Arthur SLmon, z. van C. L. van Baaren en J. W. Hu zink; Amnelies d. van G. J. de Ruyter en S. de Jong; Cornells Jacobus, z. van A. Heemskerk en S. Haasnoot; Edfwln, z. van G. de Jong en J. van Leeuwen; Trijntje, d. van H. Gravekamp en P. T. Nagtegaal; Julieth, d. van H. van Rij en W. Hoogstraten. Ondertrouwd: J. C. de Vriend, 27 j. en Th. M. van dr Poel, 24 j. Getrouwd: A. W. C. van Sohie, 24 J. en H. M. Zandvliet, 23 J.; F. de Jong, 23 J. en M. C. J. Sohrama, 21 j.; F. van Dam, 26 j. en S. Kamsteeg, 27 J. Overleden: J. Mensimg, 66 J.; J. den Ouden, 69 j.; C. Kromhout, 77 j. wed. van IJ. van Duljn, Oranjelaan 2; A. C. de Jongh. 70 j. De heer K. van Baaren alhier is benoemd tot plaatsvervangend voorzit ter van de commissie, welke op 6 april a.s. in Den Haag de herexamens zal af nemen van de Staatsxamens voor mu ziek. VOORSCHOTEN Opening nieuwe R.K. school Voor de zevende maal na de oorlog kon burgemeester C. J. van der Hoeven van Voorschoten gisteren zoals reeds ge meld een nieuwe school in zijn gemeente openen. Nu was dat de derde R.-K, School, die, onder leiding van mej. v. d. Putte (voorlopig) een gemengde school zal zijn. De burgemeester memoreerde in zijn openingstoespraak, dat op 1 april 1955 de gemeenteraad besloten 'had medewerking te verlenen voor de stichting van deze school en dat nu, juist 4 jaar later, de school geopend kan worden. Nadat, eerst slechts 4 lokalen door het departement goedgekeurd waren, was later toch nog toegestaan een 8-klassige school ite bou wen. Op 10 februari 1958 vond de aan besteding plaats. Spreker bracht dank aan de architec ten ir. van Oerle en Schrama uit Lei den, aan de aannemers Lucas uit Rijs wijk en eveneens aan de inspecteur in de Inspectie Delft, voor alle verleende medewerking. Na een woord van geluk wens aan het schoolbestuur droeg de burgemeester de school aan het r.-k. schoolbestuur over. De voorzitter van dit schoolbestuur, pastoor J. van Bemmelen, mocht daar mee zijn derde nieuwe school in ont vangst nemen. Spreker dankte het ge meentebestuur voor de medewerking. De naam van de school zal „Bethanië- school" zijn, aldus pastoor van Bemme. len, een naam, die herinnert aan de plaats waar Jezus samen was met Mar tha en Maria. Martha, die steeds ijverig in de weer was en Maria, die luisterde. Spreker hoopte, dat dit ook de geest van de school zou mogen zijn. Uiteinde lijk zal de geest van Christus er dan in wiegen blijven leven. Pastoor van Bem melen, die eerder op de dag de school reeds ingewijd had, sprak de wens uit, dat het nieuwe groepje van leerkrachten de kinderen zal mogen opvoeden tot vol wassen mensen voor de kerk en de maat. schappij. De heer Alitepost, Rijksinspecteur van het l.o. wees erop, dat de onderwijzers hun stempel drukken op de school. Na een kort woord van de bisschoppelijk inspecteur bracht mej. v. d. Putte alle instanties, die de bouw van deze school bevorderd hadden, dank. Namens de Voorschotense hoofden van scholen sprak die heer G. C. Verrips, als oudste, woorden van gelukwens en wel kom tot het nieuwe hoofd. De heer Sohrama wees, mede namens de heer van Oerle, op de bijzondere wijze waarop de architecten gehoor hadden gevonden bij het gemeentebestuur. Na een gelukwens namens het herv. schoolbestuur, uitgesproken door de heer D. J. Brinks en een dankwoord van de aannemer dankte pastoor van Bemmelen voor de felicitaties en de bloemen. Bo vendien noemde hij nog met ere de medewerking van de heer van Schaick en van „zijn" secretaris, de heer Ooster laan. Onder de aanwezigen, die na deze of ficiële opening, die plaats vond in de in. tieme hal van dit schoolgebouw, het fraaie interieur van de school gingen be zichtigen, merkten we, buiten de reeds genoemde sprekers nog op de beide wet houders, de gemeentesecretaris, de schoolartsen, Vermet en v. d. Heul, alle hoofden van de lagere scholen en een tweetal raadsleden. In de week van 6 tot 12 april a.s. wordt in Voorschoten weer de bekende SIMAVI-collecte gehouden, RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten vergadert vrijdagavond 3 april a.s. om 8 uur. De agenda vermeldt o.m. voor stellen tot het aangaan van geldlenin gen van f. 80.700,— en f. 133.000; het ver lenen van medewerking voor de aan schaffing van een schrijfmachine voor de Hervormde school; het beschikbaar- stellen van een krediet groot f- 2625 voor de afrekening van de met betrek king tot de proefzuiveringsinstallatie gemaakte kosten; wijziging van de ver ordening betreffende keurlonen: het op nieuw vaststellen van de badtarieven- verordening; wijziging legesverordening; continueren van de subsidie aan de Am bachtsavond tekensohool. De vice-voorzitter sloot zich bij deze hulde aan, doch merkte op, dat ook veel dank verschuldigd was aan de pen ningmeester zelf. Voorts richtte hij zich tot de heer Prins, die achttien jaar de functie van secretaris op uitnemende wijze had ver vuld. De heer Prins had de wens te kennen gegeven af te treden. In zijn plaats werd bij acclamatie benoemd de heer W. Hulsman. Na de pauze projecteerde de heer M. van der Keur lantaarnplaatjes, die de aanwezigen meevoerden op een wande ling door oud-Leiden. De meeste op namen dateerden zeker van meer dan dertig jaar geleden. De heer Van der Keur heeft op deze wijze veel stads- schoon vereeuwigd. Er werden echter ook tal van gevels, hofjes, bruggen en andere mooie plekjes getoond, die niet zijn veranderd en waar men op een ge wone wandeling doorgaans aan voorbij gaat zander er aandacht aan te schen ken. Een prachtige stemmingsopname van een sdngelgracht met peueraars. geno men op een zomerochtend om halfzes, had eigenlijk niet gemaakt kunnen wor den, want, zo vertelde de heer Van der Keur, een politie-agent maakte hem er attent op, dat hij zioh op het graspeilk bevond en dat dit niet mocht. Als toegift vertoonde de heer Van der Keur nog een aardige serie dia's over „Het leven op de boerderij". NOG EEN BEROEP VOOR DS. J. SIERAT Onze stadgenoot, ds. J. Sierat, voor heen predikant te Hollandia (Nieuw- Guinea) heeft thans ook een beroep ontvangen van de hervormde gemeente te Westervoort (Gld.). Dit is in korte tyd het derde beroep, dat op ds. Sierat wordt uitgebracht. WASSENAAR De verzorging van het kleu tergebit De Nederlandse Vereniging voor Mond- en Tandhygiëne „Het Ivoren Kruis" heeft naar aanleiding van een onderzoek in 1948 en 1957 by kleuters van 4 en 5 jaar van Wassenaarse kleu terscholen een verontrustende toename van het tandbederf in het melkgebit ge constateerd. In de jaren tussen de twee onderzoekingen is het aantal gave kleu tergebitten met ongeveer 40 procent ge daald, aldus een overzicht van „Het Ivo ren" Kruis. De oorzaak van de toename kan niet zonder meer worden aangege ven. Er kan volgens de organisatie van versohil in levensomstandigheden in 1948 en 1957 nauwelijks sprake zijn. In ieder geval brengt een vergelijking van de resultaten van het consultatie bureau van „Het Groene Kruis" en het onderzoek in alle Wassenaarde kleuter scholen duidelijk aan het licht, dat een goede verzorging opvallend gunstige in vloed heeft op het voorkomen van ca ries in het melkgebit. Inspectie en behandeling van het melkgebit op de kleuterschool zou ech ter in wezen toch niet het juiste mo ment zijn om de strijd tegen de caries te beginnen, aldus luidt een van de al gemene conclusies die uit de steekproef zijn getrokken. Een tekort aan tand artsen is een der praktische bezwaren, maar nog meer is het de noodzaak reeds in de vroegste levensjaren van de kleu ter aandacht te wijden aan de preven tieve zorg (zelfs bij kleuters in het 2e levensjaar dus nog vóór de school- tandverzorging is in Wassenaar ca ries geconstateerd). Het opvoedkundige en propagandistische, deel van de zorg voor het melkgebit is dan ook eerder vereist dan het curatieve, aldus het „Ivoren Kruis", dat hierbij de aandacht vestigt op voorlichting aan aanstaande en jonge moeders. Mevr. J. A. de GrootBrantjes, al hier, werd benoemd tot plaatsvervan gend lid van de commissie, die in 1959 belast zal zijn met het afnemen van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor het geven van lager onderwijs in het vak Engelse taal. EUROPA'S GROOTSTE STATIONSPOSTKANTOOR KOMT IN AMSTERDAM (Van onze Amsterdamse correspondent) Aan de oostzijde van tiet Centraal Station te Amsterdam zal morgen wor den begonnen met de voorbereidingen van de bouw van Europa's grootste stationspostkantoor. De plannen voor dit nieuwe gebouw zijn al enige jaren oud, maar de beste dingsbeperking stond de verwezenlijking ervan in de weg. Bovendien moesten de oorspronkelijke plannen worden gewij zigd in verband met de uitbreidingen, die de Ned. Spoorwegen in de toekomst aan het emplacement ten oosten van het station willen geven. Het gebouw zal plaats bieden aan een briefpost, en een pakketpostafdeling, welke thans zijn ondergebracht ln de oostelijke vleugel van het Centraal Station. Zeven jaar geleden, toen er plannen waren gerezen om een nieuw gebouw te plaatsen, werden in de postafdeling van het Centraal Station ruim een half miljoen brieven en pakketten per dag gesorteerd. Deze hoeveelheid is inmid dels opgelopen tot meer dan een miljoen stuks per dag. Ruim 1.400 beambten zijn bij de postverzending ingeschakeld. Alvorens met de eigenlijke bouw van het nieuwe kantoor kan worden begon nen moet een hoeveelheid van 220.000 kubieke meter grond worden verzet Radiodetailhandelaren over de prijsverlaging De Nederlandse Vereniging van Radio Detailhandelaren juicht het in het alge meen toe, dat de prijzen van radio- en t.v.-toestellen zijn verlaagd. Daartoe zijn alle bekende fabrieken overgegaan. Het is in het belang van haar leden en hun cliënten dat deze prijzen zo scherp mo gelijk worden gecalculeerd. Met deze prijsverlaging is echter ook voor de bo nafide handelaar, die zijn cliënten na de koop een behoorlijke service moet verlenen en het daarvoor noodzakelijke rabat, aanmerkelijk verlaagd. De volle dige consequenties van deze rabatver- laging zijn echter op dit moment nog niet te overzien. Zou een en ander bijv. tot gevolg hebben, dat het de hande laar zakelijk gezien onmogelijk wordt zijn cliënt de noodzakelijke service te verlenen, dan zou deze laatste daarvan de dupe worden, hetgeen niet in hun belang is. Zodra alle gegevens ter be schikking staan, zal een meer gefun deerd oordeel mogelijk zijn. Deze werkzaamheden zullen morgen middag tijdens een korte plechtigheid worden ingeleid door de directeur-gene raal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn. Het poststation, dat met de modernste machines voor sortering en stempeling zal worden uitgerust, is ontworpen door prof. P. Elling te Amsterdam. Leiderdorpse raad moet morgen beslissen over openstelling tennisbanen op zondag Op 27 februari j.l. heeft de Leiderdorpse raad het verzoek van de tennis club ,,De Munnik" om openstelling der banen op zondag, aan B. en W. in pre advies gegeven. In het voorstel wordt allereerst in het algemeen een beschouwing gegeven van de bevoegdheden van de gemeentelijke overheid. Hieruit blijkt, dat de doelstelling van de zondagswet tweeledig is n.l. bescherming van de openbare godsdienstoefeningen en verzekering van de zondagsrust. Voor beantwoording van de vraag of een bepaalde vorm van sportbeoefening op zondag wettelijk verboden is of kan worden, moet worden beoordeeld: a. of daarbfj sprake is van het zonder strikte noodzaak gerucht verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter hoorbaar is; b. of de betreffende sport beoefening aangemerkt moet worden als openbare vermakelijkheid in de zin van de Zondagswet Ook ten aanzien van deze beide pun ten, geeft het uitgebreide voorstel nog meerdere toelichting, waarbij o.m. wordt opgemerkt, dat de ingebruikgeving van gemeentelijke tennisbanen geschiedt bij privaatrechtelijke overeenkomst, waarbij de verhuurster, in casu het gemeente bestuur, bevoegd is de zondagen van de ingebruikgeving uit te zonderen. In het voorstel wordt dan verder op gemerkt, dat de zondagsrust enerzijds wordt gezien als een door God gegeven gebod, anderzijds wordt meer de nadruk gelegd op de sociale betekenis van de zondag, waarbij men dan een onder scheid moet maken tussen de positie van de enkele mens en die van de over heid; die bij het bepalen van haar gedragslijn rekening dient te houden met de verscheidenheid van meningen, welke terzake bestaan. Nadat vorig jaar de banen op zondag opengesteld waren van 13.00 tot 17.30 uur, heeft de ledenaanwas de verwach tingen van het bestuur overtroffen. Dit is destijds door het bestuur van de ten nisclub medegedeeld. Het verzoek van 14 februari j.l., waar bij werd medegedeeld, dat de openstel- BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria J. A., dr. van G. L. M. van Westing en C. H. M. Wildenberg; Gijsbert, zn. van H. K. G. W. Hengelmo- len en G. G. Slothouwer. Ondertrouwd: P. W. L. Milo en M. E. M. Könemann; J. J. Möhringer en P. L. H. Schouten; A. R. Heethuis en A .S. Ver- hoeff. Getrouwd: T .C. M. van Deursen en C. B. Vogels ;B. Loust en A A. M. van der Smit; J. J. Dijkstra en C. C. Lambach. Overleden: G. M. E. Erven, 3 jr.; J. C. ValkVinkesteijn, 57 jr.; J. T. Müller, 82 jr.; J. Boogaard, 68 jr.; C. van Brink- Dupain, 79 jr.; H. F. Waasdorp, 63 jr.; A. P. GutzRenntjes, 93 jr.; G. Vis- scher, 73 jr. J. Bleeker, 41 Jr. ling op zondagmiddag, niet het aantal nieuwe leden had gebracht, dat nodig was voor een financieel evenwicht, heeft B. en W. zeer verrast, en zij kunnen de wijze waarop deze zaak wordt gespeeld, allerminst bewonderen, aldus het voor stel. Ook is nader gebleken, dat om in competitieverband te kunnen spelen, de opening wordt verzocht van 1018 uur 's zondags. De meerderheid van het college meent, dat de zondagsrust niet zal worden verstoord: de minderheid is een andere mening toegedaan, en meent dat de overheid de zondagsrust zoveel mogelijk heeft te bevorderen. Het college is unaniem van oordeel, dat wordt het verzoek ingewilligd, deze beslissing geen enkele consequentie dient in te houden ten aanzien van andere sportbeoefening, en dat de toe stemming alleen dient te worden gege ven, zolang het onderhoud der banen in handen van de tennisclub is, zodat, wanneer dit onderhoud in de toekomst eventueel in handen van de gemeente wordt gegeven (van gemeentewege zul len immers na het seizoen de banen geheel omgelegd en hersteld worden) van gemeentewege geen personeel ter beschikking zal worden gesteld ter ver richting van arbeid op zondag op de banen. Onder bovenvermelde voorwaar de willen B. en W. het verzoek inwilli gen. De raad zal er morgenavond over hebben te beslissen. In deze vergadering zal ook het ach terstallig onderhoud van 24 woningen van het Van Leeuwenpark in behande ling komen. Architect Gathier uit Oegstgeest, heeft in nauw overleg met de Provinciale directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid een plan opgezet. Hierdoor hebben B. en W. het vertrouwen, dat de voor de uitvoe ring van het plan noodzakelijke steun uit 's Rijks kas kan worden verkregen. Behalve de nodige onderhoudswerken, zullen closetinrichtingen en schuren ge maakt worden. De architect heeft, met goedvinden van bovengenoemde directie gemeend onderhands te moeten aanbe steden, en de heer G. S. Nagtegaal alhier, bereid gevonden voor de door de architect begrote som het werk uit te voeren. B. en W. stellen voor aldus te besluiten, en het benodigde krediet te voteren. De „Laura" in moeilijkheden Ongeveer 10 mijl ten noordwesten van het lichtschip Noordhinder drijft op de Noordzee het nieuwe Nederlandse vrachtschip „Laura" van de rederij II uit Breskens met een vastgelopen schroefas. De bemanning van het 1050 ton metende schip dat onderweg was van Rotterdam naar Pyreus tracht het euvel zelf te verhelpen maar inmiddels zijn 3 Nederlandse sleepboten naar de Laura onderweg. Op Madagascar scheen de zon op het reddingswerk Ofschoon het aantal doden na de wolkbreuken, en overstromingen op Ma dagascar tragisch hoog is, schijnt het aantal toch aanzienlijk beneden het eer der gemelde cijfer van 3.000, zo is in officiële kringen meegedeeld. Dinsdag scheen de zon voor het eerst weer wat het reddingswerk vergemakkelijkte, maar daar de verbindingen en het vervoer nog bijna geheel ontwricht zijn, Is geen be trouwbare schatting van het aantal slachtoffers en de aangerichte schade mogelijk. Reisbeperkingen in de Sovjet-Unie Amerikanen antwoorden met dezelfde maatregel De Sovjetrussische regering heeft aan de leden van de Westelijke vertegen woordigingen in Moskou tjjdeRjk een reisverbod opgelegd, dat voor vrijwel de gehele Sovjet-Unie, met uitzondering van Leningrad, geldt. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken, die dit meedeelde, zei, dat bepaalde gebieden van de Unie, die nor maal door buitenlanders mogen worden bezocht, in deze tijd van het jaar voor hen worden gesloten met het oog op mi litaire oefeningen op grote schaal. Dit jaar was het verboden gebied aan zienlijk groter dan andere jaren. In be paalde streken mogen buitenlandse di plomaten nooit komen. Als reactie op de Russische maatregel heeft het „State Department" (Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken) voor de Sovjet-diplomaten een reisverbod afgekondigd dat vrijwel het gehele gebied van de V.S. omvat. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie zei, dat dit verbod zou wor den opgeheven, zodra de Russen de reis beperkingen in hun land zouden ophef fen. Het Kremlin had echter niet laten weten hoelang de beperkingen van kracht zouden blijven. De Sovjetrussische diplomaten krijgen wel toestemming om van Washington naar New York te gaan. Het reisverbod geldt niet voor Russische toeristen en voor leden van Sovjetrussische delega ties die de V.S. bezoeken. De diplomaten van andere communistische landen heb ben van het verbod niet te lijden. Een woordvoerder van het „Foreign Office" weigerde commentaar op de vraag of ook Engeland een reisverbod voor Russische diplomaten zal afkondi gen. Deze diplomaten mogen in geheel Groot-Brittannië reizen, doch zij moeten de Britse autoriteiten van tochten bui ten een gebied rondom Londen met een straal van 55 km. twee etmalen tevoren op de hoogte stellen. Dalai Lama in Bhoetan? Volgens geruchten in Nieuw Delhi zou de Dalai Lama er in geslaagd zijn Bhoetan, een onafhankelijke, met India verbonden staat aan de grens van India en Tibet te bereiken. De gemeente Voorschoten is te benijden om haar Cultureel Centrum", loaar wij gisteren een bezoek brachten, om er de tentoonstelling „Toonschaal '59", waarop werken van uitsluitend Voorschotense kun stenaars geëxposeerd zijn, te bezichtigen. Dit bezoek heeft volop aan onze reeds hoogge stemde verwachtingen beantwoord: Voorschoten be schikt inderdaad over een groot aantal kunstenaars van niveau. De aamvezigheid van diverse bedrijven, die zich op artistiek gebied bewegen, stimuleert bovendien in niet geringe mate het scheppend „ambacht". Het valt in zekere zin te betreuren, dat deze voor name en smaakvolle tentoonstelling, aan de organi satie ivaarvan de heer Burema veel vreugde mag be leven, hedenavond alweer gesloten wordt, want wij zijn ervan overtuigd, dat nog talrijke niet-Voorscho tenaren haar zouden gaan bezichtigen, zo daartoe nog langer de gelegenheid bestond. In haar veelzijdigheid presenteert deze expositie veel, waarop de gemeente Voorschoten met recht trots mag zijn De moderne kunst spreekt er in haar verscheiden heid van stromingen een suggestieve taal. Hierboven een kijkje in de zaal, met op de voor grond de vleugel, want de avondconcerten vormen een belangrijk onderdeel van deze artistieke en de gemeente Voorschoten tot eer strekkende culturele manifestatie. Duidelijker bewijs, dat een kleine provincieplaats in haar kunstzinnig streven „groot" kan z{jn, is nauwelijks aanwijsbaar. (Foto Leidsch Dagblad) Oude Rijn bij Woerden wordt gedempt (Speciale berichtgeving) De gemeenteraad van Woerden heeft gisteravond besloten de Oude Rijn te dempen. Hoezeer de raadsleden van ce noodzaak van deze demping overtuigd waren, bleek uit het feit, dat het ge vraagde krediet van f. 710.000.onmid dellijk werd gevoteerd. Versohil van me ning bestond er slechts over de invoe ring van een baatbelasting, waaruit 15 van de kosten bestreden zou moe ten worden. De meerderheid van c'e raad zag echter ook hier de noodzaak van in. Ook het raadsvoorstel maakte er al gewag van, dat het aanzien na de demping er niet beter op zal worden. Toch is de demping noodzakelijk, om dat het een onderdeel is van een groter plan, waarbij een gedeelte van Woer- dens binnenstad wordt gesaneerd. De stad moet namelijk in de Randstad Hol land een groei tot 35.000 inwoners door maken. MARKTBERICHTEN BARNEVELD, 2 april Coöp. Veluwse Eierveiling BarneveldEde: Weekaanvoer circa 900.000 stuks. Handel redelijk. Prij zen eieren 50/60 gr. f9.519.95; 60/63 gr. f3.10—3.32; 63/68 gr. f 10.40—11.40, alles per 100 stuks. Eierveiling SBE. Aanvoer 690.910 stuks. Handel redelijk. Eieren 59/61 gr. f 9.60 9.95; 61/63 gr. f 10.05—10.38; 63/67 gr. f 10.4911.25, alles per 100 stuks. Eende eieren 63/75 gr. f 8.02—9.43 per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer circa 1.250.000 stuks. Handel matig. Klppeeieren 57/65 gr. f 1011; algemene prijs f 10.45. alles per 100 stuks; kiloprijs f 1.70; basis 61,5 gr. Aangevoerd werden circa 2000 kievits eieren, 20 tot 25 een tper stuk. Advertentie WISSELKOERSEN Londen 10.62%—10.62%: New York 3.77^—3.77-1^: Montreal 3.90^—3.90-ft; Parijs 76.90—77.00: Brussel 7.54%— 7.55y8; Frankfort 90.22—90.27; Stock holm 72.92%72.97%Zürich 87.33%— 87.38%; Milaan 00.77%—60.82%Kopen hagen 54.86—54.91; Oslo 53.01—53 06; Wenen 14.5714.58; Ankara 3.76+g 3.77A: Praag 52.8452.94; Lissabon 13.24%—13.26. BEURSOVERZICHT Unitever vast Amsterdam, 2 april De handel was vandaag tamelijk rus tig. Vooral Uaiiever zette de vaste ten dens van gisteren voort. Het buitenland was weer met kooporders in de markt, terwyl de heroepshandel een stukje mee naar huis nam. De aandelen openden op 488, plus 4, en liepen verder op tot 489%. Philips voegde aan de forse koers winst van gisteren nog een paar punten toe. De handel in dit fonds was echter belangrijk minder. De convero rbare obligaties Philips lagen eveneens hoger. Kon. Olie steeg van f. 162,80 tot f. 163,80, hoofdzakelijk op publieke aankopen. De aandelen noteerden circa f. 0,60 boven de slotkoers van gisteren en lagen circa f. 1,50 boven Newyorkse pariteit. Aku kon op 295% moeizaam meekomen. Aandelen KLM werden een paar dub beltjes lager geadviseerd: de dollarobli gaties echter kregen een hogere advies prijs. In de Scheepvaarten was het zeer rus tig. Deze groep wacht kennelijk op her- beleggingsvraag en op een verbetering op de vrachtenmarkt. De koersverande ringen waren van weinig betekenis. Scheepvaart Unie een puntje lager. In de cultuursector bepaalden de prijzen zich vrijwel op het slotniveau van gis teren. Staatsfondsen waren vast. Er was vraag uit hoofdn van herbelegging. De nieuwste lening Bank voor Ned. Ge meenten werd op 9915/16 geadviseerd. Het Europafonds I kreeg wederom een niet onbelangrijke hogere adviesprijs. Aandelen Kon. Ned. Grofsmederijen waren een paar punten hoger op het onveranderde dividend. Bern's van Amsterdam Donderdag 2 april ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '59 4% lOOfg 100 Ned. '58 4% 100H Ned. '53 3% 96 %B 96A Grootboek obl. 3% 82 82 Ned. '47 3% (31 92% 92+* Ned. '51 3% 96% 96% Ned. '53 (3%) 94% 94% Ned. '56 3% 93% 93-ft Ned. '48 3% 89% 89% Ned. '54 3% 89% 89% Ned. '55 I 3% 89% 89% Ned.'55 II 3% 90% 91 Ned. '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 93% 93% Investeringscert. 3 97% 97A Ned. 62-64 3 97 97% Indië '37 A 3 96^ 97% Grootboek '46 3 88% Ned. W.B. 6% 11 l-i% 111% Philips 5 264 265% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41 41% Nat. Handelsbank 142% 144% Ned. Handelmy219 220 Amst. Rubber 85 84% Ver. HVA-mij135 1 35% Java Cult30% 30 Senembah171% 171% Vorstenlandenli io% A.K.Uio% 295% Berkel's Patent (v.) 295% Calvé Delft cert462 471 Deli Mij.en (Ver.) 148.20 148.10 Kon. Pap. v. Gelder 212% 213 Hoogovens eet363 367 Müller en Co. N.B. 299 208% Ned. Kabelfabr346 346 PK!|ps 577% 578% Philips prei240 247 Unilever 483 488% Wilton Feyenoord 211 212 Biliton 2de r04ay. oka Dordtse Olie gew. 710% 712 Kon. Petr. (f.20.—) 163_ i65_ gem <50 A f.20.-) 163;15 Holl. Amer. hjn 149i/ 14oy Java China Paket 135/a 13434 J"c\140.30 140.30 Kon. Ned. Stmv. My. t?q5a tjq-il Kon. Paket My. M 07 Stoomvaart My. Ned iod Nievelt Goudr. eert. j™ v. Ommeren eert. ooos/, ww» Kon. Rott. Lloyd 7£%4 7XX Ned. Scheepv. Unie }g% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 95% idem '48 (3%) 95% 95% R'dam '52-1 (4%) 99% idem '37 I-III (3%) 94% 95 idem '38-1 (3%) 94% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 105% 105% id. N. W. B. '52 (4%) 98% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 98 98% Premieleningen A'dam '53 3 97 96% A'dam '51 2% 86% 87 A'dam '56 I 2% 84L A'dam '56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 82 82 Enschede '54 2% 83 83 Den Haag '52 12% 90% Idem II 2% 93 92% R'dam '52 I 2% 90 W Idem n 2% 89% Idem '57 2% 97V, öl,:e Utrecht '52 2% 90% 92 Z.-Holl. 1957 2% 97% 97^ NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 375 Amst. Bank 284 282 HF.U. eert221 221 Rott. Bank 239 233% Twentsche Bank 215 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 304% 303% Borneo Sum. H. My. 54% 54% Ned. G. en Sp. fabr. 264 265 Kon. Ned. Grofsm. 132 137 Internatio112 114% Rott. Droogdok My. 610 610 Sikkens Lakfabr. '53 510 508 Tieleman en Dros 7% Ned. My. Walv.vrt. 93% 96 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 9% 10 Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 30A Intern. Nickel 91 1 92% Anaconda 68% 68 Bethlehem Steel.... 49% 50y4 Cities Service 58% General Motors 44% 44% Kennecott110% 110% Republic Steel 6731 68y4 Shell Oil 84% 84% Union Pacific 33ii 33% Un States Steel 87% 88 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K 1/4 Edelmet. Kon. AA 55GB 55 Pref. w.a. iderti 66% Electrolas B229 324 Holl Constructie 348 348 Ing. bur. v Bouwnyv 199 196 ld. div 1958 189 187% Int. Kunststof! Ind f)0y4 50%GL Leidsche Wolspinn 304 304 Ver Touwf a brieken 221 220% Wernlnk's Betonm. 112% 112%GD Van Wyk Tetiel 71% Zaalberg 111% 111

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9