ARGENTINIË zit tussen hamer en aambeeld van leger en vakbonden Tweeërlei invloed van de automatic halfzware shag halfzware HEEL VEEL TRAANGAS IN BUENOS AIRES Aanhoudende stakingen stellen het regime van president Frondizi op een uiterst zware proef waar u dubbel van geniet! JAARREDE IR. P. F. S. OTTEN PHILIPS Mens voor scheppend werk vrij en verhoging der welvaart Zwijndreclitse meuhelliandelaar goochelde met miljoenen Rekening is nog niet afSietaakl Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 april 1959 Derde blad no. 29709 (Van onze reisredacteur, W. L. Brugsma) Buenos Aires, april. Het regende in de sche merige middag over de Plaza de Mayo en in de „Casa Rosada", het regeringspaleis van verlept roze stucco, brandde al het licht in de werkkamer van Argentinië's president, Arturo Frondizi. Maar niet alleen de hemel huilde: in de brede avenida's waarop Frondizi uitkeek, klonken de doffe klap pen van traansgasbommen tussen de demonstran ten, die opdrongen tegen de kordons van de be reden politie. Waterkanonnen van de motorpolitie zwiepten vette stralen over de druipende menigte, r >r jr' die haar tranende ogen dicht, maar de mond wijd open hield. Zij schreeuwde: „Somos Argentinos" (wij zijn Argentijnen) en „Frondizi eruit" en ten slotte „Viva Peron". Daar waren zij dan, de „descamisados", de hemdlozen, het Argentijnse proletariaat, dat Juan en Evita Peron op handen naar de macht droeg en in hun ruïneuze dicta tuur tien jaar lang de rekening presenteerde voor de sociale nalatigheden van de conservatieve oligarchie. Onze reisred acteur, W. L. Brug sma, die naar aanleiding van Prins Bernhards recente bezoek aan Bra zilië en Paraguay waarover hij reeds verslag uitbracht naar Zuid-Amerika reisde, begint van daag met een serie artikelen over Argentinië, Paraguay en Brazilië. Hij vertelt daarin over de jonge democratieën in de belangrijkste twee landen van Zuid-Amerika, over een van de laatste dictaturen op dit continent (die in Paraguay), over de economische problemen en kansen, met name die van en voor Nederlandse bedrijven. Zuid-Ame- rika komt in het nieuws, het valt te voorzien, dat het daarin in de komende jaren een steeds belang rijker plaats zal opeisen. Wij be velen deze nieuwe, grote, interna tionale reportage aan in de spe ciale aandacht van allen, die in het Nederlandse bedrijfsleven geïnte resseerd zijn. En wie is dat niet in ons land, dat steeds nieuwe gebie den moet zoeken om zijn activiteit te ontplooien?! Advertentie. (Speciale berichtgeving) In de vandaag in Eindhoven gehouden algemene vergadering van aandeelhouders heeft de president van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, ir. P. F. S. Otten, gesproken over de automatic in het pro- duktieproces en bij het leveren van diensten. Hij noemde de automatic een met sterke emoties geladen begrip, „dat mits met wijs beleid ingevoerd - op den duur ertoe zal bijdragen om de mens vrij te maken van monotone arbeid en een verder middel zal zijn om de materiële welvaart te verhogen". De heer Otten zette uiteen, dat de toepassing van de automatic tweeërlei invloed heeft op de produktie. In directe zin zal door de invoering daar waar deze economisch verantwoord is: een verbete ring van het produkt of een verlaging van de prijs optreden en een verdere stijging van de produktiviteit mogelijk worden. Nadat ir. Otten erop had gewezen dat de automatie een belangrijk hulpmiddel zal kunnen zijn bij de leiding van de grote onderneming, lichtte hij de aan wezige (grote) groep aandeelhouders in over de aanrakingsvlakken van de auto matie met het Philips-concern. Hij ver telde. dat niet het gebied der massa- fabricage, maar juist dat van de enkel- en seriefabricage (met name het vervaardigen van gereedschappen of ingewikkelde onderdelen, die toepassing vinden in de massafabricage of bestemd zijn voor gecompliceerde werktuigen) het allereerst in aanmerking komt voor automatie. Voor de onderneming zijn er verder steeds grotere afzetmogelijk heden voor onderdelen en produkten. Zo vinden de bouwelementen een snel groeiende afzet bij de fabrikanten van elektronische rekenmachines en andere systeemdelen, daarnaast levert men bij dragen in de ontwikkeling door het fa briceren van volgens het automatie- principe werkende, systemen voor com municatie en verkeersregeling en meet- en regelinrichtingen voor industriële processen. heeft getoond voor deze facet van het ondernemersrisico, vond hij verheugend. De heer Otten ging diep in op de relatie tussen de automatie en de mens, in het bijzonder ook in verband met de werk gelegenheid. Hij gaf te kennen dat op zich zelf beschouwd, de automatie de mensheid iets goeds kan brengen. Na de vervanging van spierarbeid door machines kondigt zich nu immers een nieuw middel aan, dat de routine-denk- arbeid kan verrichten en de mens dus vrij kan maken voor scheppend werk. De desbetreffende (elektronische) appa ratuur zal in ontwerp, vervaardiging, bediening en onderhoud vragen om des kundig personeel van grote vakbe kwaamheid. Verantwoordelijkheid voor de enkeling Hoezeer men weet uit een histo rische parallel dat ook de automatie zal bijdragen tot verhoging van de welvaart, doorwerkend in alle kringen van de samenleving, toch mag men aldus ir. Otten de ogen niet sluiten voor het lot dat de enkeling kan tref fen, omdat hij het slachtoffer kan worden van in bepaalde sectoren op tredende wrijvingswerkloosheid. Hier ligt dan ook een grote verantwoorde lijkheid voor overheid, werkgevers en -nemers om deze ongewenste gevolgen zoveel mogelijk te voorkomen. Wat de administratieve sectoren be treft, moet men zich hier naar de over tuiging van de heer Otten niet ongerust maken. De verwachting is namelijk ge wettigd en al door de praktijk bevestigd, zei hij, dat met de invoering van de nieuwe middelen in de behoefte aan meer en beter gegroepeerde gegevens kan worden tegemoet gekomen. „Men kan de automatie dus in deze sector veeleer begroeten als een welkome ont wikkeling, waardoor aan de steeds toe nemende vraag naar administratieve in formatie, ten behoeve van de bedrijfs voering, zal kunnen worden voldaan, omdat het duurzame tekort aan perso neel van de voor deze werkzaamheden benodigde categorie geen belemmering meer kan vormen". Specialistentekort De heer Otten verwacht ook in de eigen bedrijven in de technische sec toren geen overcompleet aan onge schoolde of geschoolde arbeid tenge volge van de automatie. Wel maakt hij zich enigszins bezorgd over een eventueel tekort aan elektronische specialisten en mathematici. In de administratieve sectoren zal het con cern op den duur met relatief minder menselijke arbeidskracht kunnen vol staan. De werkgelegenheid zal even wel niet in volle omvang nadelig wor den beïnvloed, gezien de expansie en de intensivering van de vraag nav administratieve gegevens. Voorts staat herscholing en plaatsing elders in het bedrijf ten dienste, en ten slotte wordt gemeend dat de oplossing van het onderhavige vraagstuk zal wor den vergemakkelijkt doordat hierbij veel vrouwelijke arbeidskrachten zijn betrok ken, waarvan het natuurlijke verloop groter is dan bij mannelijke. Ir. Otten besloot zijn jaarrede met te onderstrepen, dat de belangrijkste facet van de automatie voor de onderneming op dit ogenblik echter nog wordt ge vormd door haar betekenis voor het leidinggevende element in het concern. Zo maakt de snelheid waal-mee de auto matie relevante gegevens verwerkt, ru briceert en in onderling verband brengt, het nemen van snelle en doeltreffende beslissingen mogelijk. Streven naar versnelling Het streven is er dan ook op gericht door een versnelling van het bestel- wezen de omvang van de voorraden relatief te verminderen. Zowel in de concerncentrale als in de landen van vestiging en in de hoofdindustriegroepen bestaat behoefte aan tijdige en veel zijdige informatie, waarin zonder de nieuwe technieken niet zou kunnen worden voorzien. Evenzo wordt deze behoefte aan de nieuwe hulpmiddelen gevoeld in de wetenschappelijke en technische sectoren van het concern, zo besloot de heer Otten. Weer 3 jaar geëist (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft zich gisteren bezig gehouden met de behan deling van de geruchtmakende strafzaak tegen een 31-jarige Zwijndrechtse meu belhandelaar, die op 30 januari j.l. door de Dordtse rechtbank tot 3 jaar gevan genisstraf m.a. werd veroordeeld wegens het plegen van een reeks opzienbarende oplichtingen, ten bedrage van vele hon derdduizenden guldens, en wegens vals. heid in geschrifte. De procureur-generaal bij het Hof, mr. J. Zaaijer, kenschetste de zaak als volgt: „Een oplichtersbedrijf, dat drie jaar lang grootscheeps werkte, met gebruik making van vals briefpapier, valse fac turen, kwitanties en telegrafische orders en alles, dat voor het bereiken van het doel nodig was". Voorts zei hij: „Deze verdachte was 'heus niet het slachtoffer van woeker- naars, die hij immers zelf ertoe bewoog, met behulp van leugens en vervalste do cumenten, hem geld te lenen. De verha len, die verdachte thans ter zitting ver telt, zijn ook weer oplichtersverhalen, waaraan wij het best met een schouder. ophalen voorbij kunnen gaan De procureur-generaal eiste tenslotte de bevestiging van het door de Dordtse rechtbank gewezen voninis. Ter zitting kwam ook ter sprake, dat de geldschieters aan de jonge meubel handelaar geld veelal bedragen van om en nabij de ton leenden tegen woekerrenten van 40% per jaar, 20% per maand en zelfs tegen 8% per dag. Jaren, lang wist verdachte deze leningen steeds weer terug te betalen, dtoor telkens nieuwe leningen aan te gaan. Hij maakte zijn geldschieters met vervalste docu menten wijs da,t hij geweldige zaken deed met grote Nederlandse meubelfa brieken en detailhandelaren. Verdachtes verdediger, mr. H. van der Heuvel, uit Rotterdam, meende dat verdachte niet voor oplichting kan wor. den veroordeeld, omdat de geldschieters best zouden hebben begrepen, hoe de vork ongeveer in de steel zat. Dat zy toch telkens leenden, was omdat zü zulke grove winsten maakten en omdat zij er op rekenden, dat verdachte het geld wel weer zou terugbetalen. Subsidiair be pleitte de verdediger een lagere straf voor zyn cliënt. Uitspraak 10 april. Eerste studentenhuis in Amsterdam Prof. dr. A. de Proe, voorzitter van de Commissie voor Studentenhuisvesting ie Amsterdam, heeft bet pand Ooster- park 52. te Amsterdam, waarin het eer ste studentehuis in de hoofdstad geves tigd wordt, overgedragen aan de voor zitter van het dispuut „Dido", de heer R. J. Snepvangers. Het huis biedt plaats aan 14 studen ten leden van Dido die elk per maand f 50— huur moeten betalen. Voor de aankoop en inrichting is per student ongeveer f2200.— subsidie ont vangen. De commissie heeft nog twee projec ten in Amsterdam in behandeling. In de eerste plaats een nieuw studenten huis aan de Weesperstraat voor 224 studenten en voorts in samenwerking met de stichting „Anne Frankhuis" het project bij de Westermarkt, waar in de collegemaanden 200 studenten een tehu. zullen vinden. Wellicht nog belangrijker echter is z.i. het indirecte voordeel, namelijk dat de begaafdsten onder ons de re sultaten van hun denken een veel grotere en snellere verbreiding kunnen geven dan thans het geval is. „De automatie kan hier zeer versnellend werken, hetgeen zeer belangrijk is daar door alle tijden heen de toe neming van de welvaart berust op het scheppend vermogen van de enkeling". Hjj achtte de verwachting gewettigd dat de ontwikkeling van de automatie geleidelijk zal zijn. Wel zullen zich ge vallen voordoen, die gepaard gaan met relatief grote investeringen, waarbij het risico van het ondernemen geac centueerd zal optreden. In het alge meen voorziet hij een voortgaan van de huidige tendentie dat de behoefte der onderneming aan kapitaalgoede ren zal toenemen, „al is gebleken dat deze per eenheid produkt een zekere neiging tot dalen vertoont". Iets goed wordt gebracht Naar zijn mening wordt het grote be lang dat de onderneming heeft bij in terne financiering en bij een gunstig klimaat op de vermogensmarkt om risicodragend vermogen aan te kunnen trekken, een belang dat ir. Otten reeds verschillende malen naar voren heeft gebracht, door de verwachte invoering van de automatie versterkt. Dat de overheid in haar fiscaal beleid begrip ontmoeting tussen een „estanciero" en de vrouw van een van diens arbeiders al een dikke en rancuneuze streep ge zet, De Argentijnse oligarchie (heer schappij van weinigen) had een klap verdiend. Wie in haar overigens moe dige blad „La Prensa" een kampioen van het liberalisme zag, moge beden ken, dat-het een liberalisme van de 19de eeuw was. Zoals het welgesteld West end mort (voornamelijk omdat het geen nieuwe auto's kan kopen), zo schimpt de Boca, de kleurige haven- en immi- grantenwijk, die op Napels lijkt, omdat het gat tussen lonen en prijzen niet meer te dichten valt. Zo zien de mid denstanders er zorgelijk uit omdat zij zelfs met drie baantjes tegelijk (een uit Spanje overgewaaid verschijnsel) de eindjes niet meer aan elkaar kunnen knopen. Zo mopperen de „gaucho's" die op de pampa de enorme runderkuddes hoeden, omdat zelfs zij zich in plaats van met hun „asado", de geroosterde ribstukken, tevreden moeten stellen met „pustero", een soep van rijst, groente en vleesrestanten. Koningen-te-paard zijn landarbeiders geworden Gaucho en pampa zijn trouwens ei genlijk over-romantische woorden. Sinds de pampa door prikkeldraadomheinin gen is verdeeld, er meer en meer land bouw wordt bedreven, zijn de gaucho's. eens koningen-te-paard van de ruimte, voor wie een voetafdruk op de grond een symbool van vernedering was, ge woon „peones", landaibeiders geworden. En sommigen rijden al op de fiets. Dat is maar één aspect van de modernise ring. die zich op velerlei terrein in Ar gentinië aan het. voltrekken is, sociaal, economisch en politiek. Een pijnlijk pro ces. En toch is er met Argentinië niets mis, dat niet genezen zou kunnen wor den door een gezonde leiding van ver standige vakbondsleiders. moderrte werkgevers, integere politici. Helaas, zo'n democratische elite stampt men niet uit de grond. In deze zin is Fron- dizi's ambtstermijn als groei-periode, tijd van overgang, van beslissend be lang. Al laverend en balancerend moet Frondizi trachten zijn greep zodanig te verstevigen, dat hij meer en meer kan gaan besturen. Over de vraag of hem dat zal lukken, zullen de komende we ken misschien beslissen. De stakingsgolf nadert zijn hoogtepunt. Voor vrijdag a.s. (3 april) is een algemene staking afgekondigd. Kan de regering-Frondizi die met kalmte en vastbeslotenheid bin nen de perken houden, dan is er veel gewonnen. Loopt het sociale conflict haar uit de hand (bloedvergieten zou tot chaos kunnen leiden), dan valt te vrezen dat het leger de macht over zal nemen. Hetgeen misschien niet een ca- tastrofe zou zyn, maar wel een betreu renswaardig vertraging in Argentinië's I politieke ontwikkeling. Oliszeeën! Een kinderachtig nationalisme heeft lang het rationeel aanspreken van de oliezeeën onder zijn onafzienbare vlak ten tegengehouden. Thans beginnen buitenlandse maatschappijen met effi ciënte exploitatie. Binnen enkele jaren kan de te verwachten oliestroom de be talingsbalans een eind op weg naar het evenwicht helpen. De overbeschenrmde nationale industrie, bemand door ar beiders wier werklust door het regime- Peron is verzwakt levert dure en twij felachtige produkten. Maar uiteindelijk heeft Argentinië een intelligente en technisch bekwame bevolking van Eu ropese oorsprong, die werkt in een ge matigd klimaat. Het land heeft grote investeringen nodig voor modernisering van zjjn outillage, welnu, bij een begin van stabilisering kan het die krijgen. Het oververhitte Buenos Aires is heel Argentinië nog niet, de sobere „peones" van het platteland kunnen een stootje velen. En zelfs tussen de geschreeuwde rrotesten in de hoofdstad en een revo lutie ligt nog een hele afstand. Vandaag, na een jaar constitutionele democratie, is die rekening nog niet afbetaald. In staking op staking, demonstratie op demonstratie, lokken peronis- tische en communistische activisten de betogers de straat op: tégen de duurte, tégen de soberheidspolitiek, tégen de staat van beleg. En vooral: tégen Frondizi. De Argentijnse kolos aan de voet van het Amerikaanse continent met zjjn 20 miljoen inwoners in de subtropische Chaco, in de platte pampa, onder de besneeuwde Andes-giganten, in de kille vlaktes van Patagonië, maar vooral in de waterhoofdstad Buenos Aires (met zijn vijf miljoen mensen!) beleeft de krampen van een hevige sociale, economische en politieke crisis. op de renbaan, waar iedere coursedag 100.000 bezoekers trekt, voor een kaartje voor het stadion van de FC River Plate, waar momenteel in het Zuidamerikaan- se kampioenschap het opwindendste voetbal wordt afgewisseld door nog op windender vechtpartijen op het veld, waarin spelers, ballenjongens, verzor gers, fotografen en onduidelijke functio narissen af en toe een kwartiertje vrij worstelen weggeven. Daarbij krachtig aangemoedigd door het publiek, dat vuurpijlen en voetzoekers afsteekt en met lege limonadeflessen gooit! De Bo- narensers prefereren zulk tijdverdrijf eigenlijk sterk boven een uiteenzetting met de knuppels van de politie of de mitrailleurs van het leger. Er wonen zéér veel Italianen in Argentinië. Soberheid na gouden verkiezingsbeloften Wie vandaag in het onmiskenbare de mocratiseringsproces van Latijns-Ame- rica, dat pijnlijke spijsverteringsstoor nissen oplevert, zich blind staart op de Cubaanse baardmannetjes van Fidel Castro, is aan het verkeerde adres. Het gaat om de grote landen, om Argen tinië en Brazilië, waar de democratie, nu nog in labiel evenwicht, zich moet consolideren. Na gouden verkiezingsbe loftes blijkt soberheid noodzakelijk, noodzakelijke expansie brengt inflatie, Gezonde plannen opstellen is mogelijk, ze uitvoeren met een door corruptie ver ziekt staatsapparaat is een andere zaak. De broekriem van de kleine man gaat tot het laatste gaatje, maar dan niet verder. President Frondizi is een geniale koorddanser, maar vakbonds-racketeers die de arbeiders misleiden, rukken aan het koord. En het leger staat altijd klaar met het valnet: een militaire machts overname om „de orde te herstellen". Betogers tegen de verhoogde elek triciteitstarieven trekken op naar het regeringspaleis van de Argen tijnse republiek. Twee kreten hoort men: Weg met Frondizi" en Leve Peron". De politie ant woordt met traangasbommen. Voorzover de voorraad strekt, want laatst was het traangas op! Er wordt véél gedemonstreerd in Bue nos Aires! Mikpunt van cabaretiers Zeker, iedereen kankert op Frondizi, de slimme Italiaan-van-origine. mik punt van alle cabaretiers en karikaturis ten alsmede van een fluitconcert, zo gauw zijn gezicht op een bioscoopscherm verschijnt. De „estancieros", de groot grondbezitters in het chique West-end dat met zijn grijze huizen en groene parken een natuurgetrouwe kopie van Parijs is, dromen van het tijdperk waar in zij hun eigen koeien meenamen op hun Europese reizen, waar zij het geld rinkelend lieten rollen. Onder dat tijd perk had Peron en vooral Evita zelf voortgekomen uit een korststondige Men zou op grond van Argentinië's onoverkomelijk schijnende problemen en het dreigend straatvertoon der onte vredenen, haast tot gevolgtrekkingen van onafwendbare somberheid komen. Misschien zó.1 het ook mis gaan. Maar toch moet men Argentinië's gezonde as pecten niet miskennen. Dit is een rijk land. Het mag zijn dat de Argentijnen (wereldkampioenen biefstuk-eten) door de nieuwe soberheidspolitiek van Fron dizi niet meer iedere dag een kilo „bife" op hun braadrooster kunnen leggen, maar de agrarisch capaciteit van dit land. dat met zijn vlees, graan en wol altyd de wereld heeft helpen kleden en voeden, wordt nog lang niet ten volle gebruikt. De Bonarenser levenskunst vindt èr- gens nog steeds een handje peso's voor een nieuwe das en een „cafesito" in de koffiebar op de hoek, voor een gokje Het Congresgebouw in Buenos plantje van de jonge parlementaire Aires: hier groeit het bedreigde {democratie.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5