Koning Boudewijn was al eerder in ons land N.T.S. houdt rekening met nog meer zenduren Lange vakanties in Noordwijk Agenda Met een enkel woord rt DONDERDAG 2 APRIL 1959 Om de taal te leren gebruiken „Het lijdt geen twijfel, dat Koning Boudewijn op 8 juli a.s. een bijzonder hartelijk onthaal in Nederland te wach ten staat", heeft dr. J. B. V. M. J. van de Mortel, consul-generaal der Neder landen te Antwerpen verklaard. Dr. Van de Mortel was vóór de tweede wereldoorlog burgemeester van de ge meente Noordwijk, en hem komt de eer toe eens de „pleegvader" van Koning Boudewijn te zijn geweest. Dat was toen het vijfjarige Kroonprinsje Boudewijn samen met zijn zusje Josephine-Char lotte, in het jaar 1935 twee maanden vakantie doorbrachten te Noordwijk en aan de goede zorgen van burgemeester Van de Mortel werden toevertrouwd. „Mijn kinderen vonden het fijn eens een echte Kroonprins in huis te heb ben", zei dr. Van de Mortel. Omgangstaal De bedoeling van die twee maanden lange vakantie was, dat de Belgische ko ningskinderen de Nederlandse omgangs taal zouden leren gebruiken. „In het begin hadden ze er wel wat last mee", vertelde dr. Van de Mortel, „maar de eerste moeilijkheden waren gauw overwonnen. Vooral de kleine Kroonprins Boudewijn, een bijzonder aardig en intelligent jongetje, maakte snelle vorderingen. Aan het einde van zijn verblijf bij mij thuis sprak hij dan ook reeds vrij behoorlyk Nederlands". Incognito In 1935 werd de laatste vooroorlogse wereldtentoonstelling te Brussel gehou den. Dezelfde avond van de openings dag, 27 april, kreeg dr. Van de Mortel Koning Leopold en Koningin Astrid by hem thuis te gast. Twee dagen duurde het voordat de Nederlandse pers lucht kreeg van dit incognito-bezoek. Pas en kele maanden later echter werd duide lijk wat daar binnenskamers van het burgemeestershuis was besproken: op 15 juni arriveerden de Prins en het Prin sesje. „Alles verliep zo eenvoudig moge lijk", vertelde dr. Van de Mortel verder, „want de koningskinderen kwamen ten slotte ook om eens flink vakantie te hebben. Mijn zoontje en dochtertje, die slechts enkele jaren ouder waren dan Boudewijn en Josephine, sloten terstond vriendschap en hadden in hen uitste kende speelkameraadjes gevonden. Zo wel voor hen als voor ons was het een heerlijke en onvergetelijke tijd". Beroemd Het burgemeestershuis werd beroemd. Belgische toeristen die in Noordwijk kwamen, gebruikten het als achtergrond voor hun herinneringskiekjes. Dag- en weekbladen in België en Ne derland wijdden in die tijd hele pagina's tekst en foto's aan het gebeuren. Ook de wereldpers sprak erover: de grote bla den te Londen, Parijs en New York in teresseerden zich voor de twee kleine koningskinderen, die pootje baadden in de Noordzee en op het strand zandkaste len bouwden. Persfotografen lagen in stelling achter duintoppen, wachtend op een onbewaakt ogenblik om een exclu sieve foto te bemachtigen. Want aan het privé-karakter van de prinselijke vakan tie werd streng de hand gehouden. Goed bevallen „Een dag heb ik de persfotografen naar hartelust laten begaan", zo ging dr. Van de Mortel verder, „maar toen was het ook uit. Toch vonden er altijd nog gelegenheid om een onbescheiden kiekje te nemen, veelal echter van mijn zoontje, die wonderlijk goed op de Prins geleek. Van tijd tot tijd kwamen ook Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana een kijkje nemen". Het verblijf te Noordwyk was de klei ne Prins Boudewijn zo goed bevallen dat hy volgend jaar, in 1936 er opnieuw een maand vakantie doorbracht. „Het verblijf van de Belgische ko ningskinderen te Noordwyk veroorzaak te een ware vloedgolf van sympathie tussen Nederland en België", besloot dr. Van de Mortel. Veelheid van kleur in de Bollenstreek In de Bollenstreek bloeien nu de gele trompet-narcissen. Ook hyacinten be ginnen hier en daar te kleuren. In het komende weekeinde zullen naast het geel der narcissen de pasteltinten van de diverse hyadntenvelden het 2onldcht zoeken. In de grote verwarmde kas van Keu kenhof bloeien vele soorten tulpen. In het park staan narcissen en krokussen. De vlammende kleuren der tulipa's zwellen tussen het tere groen van de uit lopende heesters. Uit een kikker komt een ooievaar (Van onze t.v.-medewerker) Door de speelse geest van het zet- duiveltje kwam Hofstra's Vademecum over evolutie, waarvoor de grappige titel „Uit een kikker komt geen ooievaar" was gekozen uitgerekend in de KRO- gids verkeerd uit de bus. Dat was nu niet zo'n erge pech. Heel wat belang rijker lijkt het ons tenminste, dat het programma, waaraan de Amsterdamse zoöloog, professor Engel, zijn vriende lijke en geduldige medewerking ver leende, niet van de grond kon komen. Als we niet een kleinigheid van evolutie hadden geweten was het ons zo duide lijk als koffiedik gebleven en het wei- nigje onzer kennis is vandaag even beperkt als het daarvoor was. De figuur van Darwin, waaraan het geval was opgehangen, bleef volmaakt in de lucht zweven. Jammer voor alle moeite. Maar waarom nu dit kleine typografische incident als titel van deze kroniek aan gewend. zal de lezer vragen. Wel, met alle denkbare verontschuldigingen aan acteurs en regisseurs, willen we eerst genoemde kikkers heten en de laatste categorie ooievaars noemen, omdat gisteren bleek, dat een man, die zich op de planken niet vermocht te schitteren, als t.v.-regisseur een heel behoorlijk figuur maakte. Dat was dan Luc van Gent. Men zou ons kunnen verwijten, dat we door het doen van deze mededelingen langs de grenzen van het journalistiek fatsoen scheren, maar als verdediging willen we dan aanvoeren, dat wy er prijs op stellen, dat deze nauwkeurig in acht genomen worden. Een stelling waaraan een bekend acteur van de oude garde in een bekend weekblad zich niet heeft gehouden. Van der Lugt Melsert heeft Van Gent n.l. een trap na gegeven, waardoor de hele acteur- en t.v.-wereld zich bezeerd voelt. Hij heeft het bestaan te poneren, dat de regisseurs in Bussum een stelletje mislukte toneelspelers zijn en dat het op zijn minst vrijmoedig is, dat Luc van Gent, die jaren geleden in de Haagse Comedie de rol van de jongen van Winslow vertolkte, thans de euvele moed heeft zich als regisseur va.n Paul Steenbergen op te werpen. Daarbij heeft Melsert over het hoofd gezien, dat Steenbergen, stellig één onzer grootsten, zich toch niet te groot heeft geacht onder leiding van het voormalige jonge tje te spelen. Uiteindelijk bepalend voor de juiste keuze is het resultaat. De slagzin, waarom het stuk draaide luidde „Laat recht gedaan worden", zo als de Engelse Koning beveelt op een gratieverzoek. Welnu, als wij zonder vooroordeel, zonder sentimentaliteit, onze mening mogen formuleren, dan Advertentie K3 dè verf moeten we zeggen, dat we tevreden zijn, maar niet voldaan. Er waren sterke momenten, er werd goed gespeeld, maar de keuze van Henk Votel voor de jon- gensrol leek ons niet meer of minder dan een misgreep. Gijs Tersteeg was in het eerste gedeelte beter op dreef dan tegen het slot. Het echtpaar Winslow werd voortreffelijk vertolkt door Paul Huf sr. en Kitty Kluppell. Hoewel in het stuk een gedurfd stukje Brits chauvinisme werd weggegeven, was de ondertoon toch, dat alle slagen door het Empire verloren werden, be halve de laatste, maar ditmaal dan toch met de hakken over de sloot. Het KRO- succes was echter aanzienlijk steviger „Ensemble" - spelers voor televisietoneel (Van onze correspondent) „We hebben een regeling kunnen treffen met het zuidelijk toneelgezel schap „Ensemble", dat een deel van zijn tyd beschikbaar zal stellen aan de tele visie, maar daarnaast ook in het land in de theaters zal blijven spelen". Dit deelde de programmacommissaris van de Nederlandse Televisie Stichting, de heer J. W. Rengelink ons mede. Iedere speler van „Ensemble" zal verplicht zyn vijf rollen per jaar voor de televisie te spelen. En waar „Ensemble over 25 tot 30 speelsters en spelers zal beschikken, betekent dit dat er voor elk televisie spel een per week in het algemeen gemiddeld over drie „vaste" t.v.-spelers beschikt kan worden. Daarnaast zullen dus telkens ook acteurs en actrices uit de andere Nederlandse gezelschappen en niet vast in gezelschappen opgenomen spelers moeten worden aangetrokken. Hoewel nog niet geheel vast staat welke spelers aan „Ensemble" verbon den zullen zijn, kan men aannemen, dat dit voor een zeer belangryk deel de acteurs en actrices zullen zijn, die ook in het nu ten einde lopende seizoen aan het gezelschap verbonden waren. Om slechts enkele namen te noemen: Ro bert de Vries, Jan Retel en Antie Wes terling in de leiding en dan verder b.v. Sonja Brill, Andrea Domburg, Mariette Flink, Rie Gilhuys, Liane Saalbom en Lies de Wind. En haar mannelijke collega's Chris Baay, Lo van Hensber- gen, Fred Sterneberg en Lucas Wen sing. Ook verluidt reeds dat Sigrid Koetse, Loudi Nijhoff en Kees Brusse tot het (t.v.)-„Ensemble" zouden toe treden. VOOR REDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Lichte muz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19 50 CHU, pol. caus. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Pe riodiekenparade. 22.10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Hawaiianmuz. 18.45 Sportpraatje 18.55 De gesproken brief. 19.00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten. 20.00 Nws. 20.05 La Fanciulla del West, opera. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York en gram. 23.20 24.00 Geluid der werkelijkheid, een ex perimentele cantate. gegrondvest, dank zij de lengte van de polsstok, die de regisseur dan toch maar op maat had weten te snijden. „Naar elke avond televisie (Van onze correspondent) Gisteren was dus officiëel het moment aangebroken, waarop de Nederlandse televisie gedurende 15 uren dat wil zeggen, alle avonden behalve vrijdag mag uitzenden. In een kort. gesprek dat wij met de programma-commissaris van de NTS, de heer J. W. Rengelink, moch ten hebben, deelde deze ons mede, dat het streven van het NTS-bestuur al weer ernstig is gericht op een verdere uitbreiding van zenduren. „Met ingang van 1 januari a.s. moesten wij toch ze ker 20 zenduren per week krijgen", meen de de heer Rengelink, „Daardoor zouden wij pas in staat zijn elke avond uit te zenden". Op het ogenblik beschikt de NTS over drie studio's in Bussum, wat voldoende moet worden geacht om de wens „elke avond televisie" te realiseren, althans wanneer men van tijd tot tijd ook van mogelijkheden elders (Singer in Laren o.agebruik blijft maken. Self-supporting Belangrijk in diit verband is ook, dat de Nederlandse tv nu „self-supporting" is: sedert 1 januari j.l. is het aantal kij kers weer met plm. 60.000 gestegen, zodat men nu op plm. 452.000 gekomen is. Deze zome* zal 'het half miljoen zeker bereikt worden, een aantal dat enkele jaren ge leden een „optimist" als de heer Ren gelink daarvoor wordt 'hij althans nog al eens uitgemaakt pas op zijn vroegst voor 1961 had verwacht. Een half mil joen kijkers, dat betekent voor 1959 al een inkomst van rond 15 miljoen gulden en voor 1960 zoiets van 20 miljoen gul den: zelfs uit het eerste bedrag kan de gehele Nederlandse televisie, de zender en straalverbindingen incluis, betaald worden Voortvarendheid Geen wonder dat de NTS in deze si tuatie met grote voortvarendheid werkt aan de voorbereiding van de definitieve bouwplannen voor het geheel nieuwe studiocomplex aan de Insulindelaan te Hilversum. -Een bouwcommissie bestu deert ijverig en diepgaand de mogelijk heden en wenselijkheden. Als architecten zijn in deze oommissie opgenomen prof. Elling en ir. Scheffer, de laatste als stedebouwkundige (vroeger stedebouw- kundige van de gemeente Amsterdam) Vanzelfsprekend vereist een dergelijk bouwplan echter zeer omvangrijke voor bereidingen, zodat het nog wel enige tijd zal duren voor een definitief ont werp gepubliceerd kan worden. Vele mogelijkheden Weliswaar beschikken bestuur 'bouwcommissie al over enige schetsen maar daarin zal ongetwijfeld nog heel veel ver' leren, zodat deze nog niet voor publikat.-. geschikt zijn. Met name de toekomstige technische ontwikkeling moet zorgvuldig overwogen worden, om dat men tenslotte gaat bouwen voor minstens 30 of 40 jaar. En denk U maar eens is wat er in die tijd allemaal zou kunnen gebeuren: kleurentelevisie, een tweede programmaDat moet alle maal opgevangen kunnen worden. Wan neer wij de heer Rengelink tenslotte vra_ gen naar een streefdatum, krijgen wij een misschien wel wat vreemd maar toch ook bijzonder tekenend antwoord: „Een streefdatumAls men mij dat vraagt, zeg ik altijd: gisteren. We kun nen eigenlijk immers geen dag meer wachten". Kort geding om foto van Teddy Scholten Even keek ieder op, toen de bode met zakelijke stem een bekende naam door de gangen van het Rotterdamse ge rechtsgebouw afriep: een kort geding Teddy Scholten contra de Overseas Cigarettes Trading Company Het ging om de foto van haar aan komst op Schiphol na haar succes op het Eurovisiesongfestival in Cannes. Groot enthousiasme rondom „een beetje". Die foto had gestaan in een advertentie voor een sigaret en dat heeft Teddy niet „genomen". Zij had er geen toestemming voor gegeven en zij voelde er zich door benadeeld. Haar raadsman, mr. P. J. Willems uit Amster dam, vroeg daarom de president van de rechtbank, mr. Reuder de daad onrecht matig te verklaren en de- sigaretten- firma in casu ook het advertentie bureau, dat de reclame verzorgt het verbod op te leggen zonder haar toe stemming een foto van Teddy Scholten te publiceren op een dwangsom van f. 2.000 per overtreding. Wat de uitslag van het geding zal Worden, de president gaat er eerst 14 dagen over nadenken. Hij zal op 14 april om 10 uur uitspraak doen. Renée Sleeswijk, de directeur van de Snip- en Snaprevue waaraan Teddy Soholten is veTbonden, woonde de be handeling by. Teddy zelf was er niet. PREMIEREGELING VOOR HET SCHIETEN VAN HOUTDUIVEN Ook dit jaar stelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning een premie beschikbaar voor het schieten van houtduiven, waar de schade die deze vogels aan de landbouw toe brengen, nog altijd aanzienlyk is. Naar schatting beliep deze schade in het af gelopen Jaar nog ongeveer 4 miljoen gulden. De regeling is Ingegaan op 1 april 1959. De premie bedraagt f. 0,75 per volwas sen geschoten houtduif. Slechts de houders van een jachtakte en de houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet komen in aan merking voor uitkering van de premie. De uitkering zal ook dit jaar geschie den door de provinciale voedselcommis- sarissen. Voor het verkrygen van de premie dienen beide vleugels van iedere gescho ten houtduif te worden ingeleverd by genoemde commissarissen. De premie- re eling geldt tot nadere aankondiging. BINNENLAND Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Ar gentinië Australië: ms „Nijkerk" (7/4); ss „Bendlgo" (9/4); Brazilië: ss „Aldabi" (7/4); Canada: ss „Schiedijk" (8/4); ss „Nieuw Amsterdam" (11/4). Chili: via New York (11/4); Indonesië: ms „Bali" (9/4); Ned .Antillen: ms „Prins der Nederlanden" (7/4); Ned. Nw. Guinea: ss „Pyrrhus" (11/4); Nieuw Zeeland: ss „Rangitane" (5/4); Suriname: ms „Stentor" (6/4); Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: ms „Pretoria Castle" (11/4); Brits Oost Afrika: ss „Ferdi nand de Lesseps" (11/4). Gistermorgen raakte op de 537 me ter-verdieping van de Staatsmijn „Hen drik" in Brunssum de 44-jarige afdelings opzichter J. de Vries uit Brunssum be kneld tussen een locomotief en de zij wand van een steengang. Hij overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen achter. Morgenmiddag vertrekt van de Wil- helminakade te R'dam het regeringsschip „Groote Beer" met bestemming Canada. Aan boord bevinden zich 50 Jonge boeren, die tien maanden in Canada zullen blij ven om daar op boerenbedrijven ervaring op te doen. De „Pierre Bayle"-prijs, de kritiek- prijs voor de muziek, zal worden uitge reikt aan de heer Wouter Paap. Dit ge beurt op zaterdag 11 april in de aula van Museum BoymansVan Beuningen te Rotterdam Een anderhalf-Jarig jongetje, wo nende aan de Klarensweg te Epe, is in een onbewaakt ogenblik voorover in een wasketel gevallen en verdronken. De dokter heeft nog kunstmatige ademha ling toegepast, maar het was al te laat. Dit jaar organiseert de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Perso nenvervoer haar concours d'elegance voor touringcars op woensdag 29 april a.s. te Arnhem. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag besloten een subsidie van f 10.000 te verleuen aan de Anne Frankstichting voor de restauratie van het Anne Frankhuis aan de Prinsen gracht bij de Westermarkt. Het ministe rie van O., K. en W. heeft eenzelfde be drag voor deze restauratie die tezamen met andere noodzakelijke werkzaamhe den op f 141.314 wordt geraamd bij gedragen. BUITENLAND President Eisenhower heeft het ont slag aanvaard, dat Walter Robertson vo rige week als onder-mlnlster van Buiten landse Zaken, belast met aangelegenheden betreffende het Verre Oosten had Inge diend. Men meent te weten dat Robert son zijn functie neerlegt om gezond heidsredenen. Hij zal per 1 Juli worden ;d door zi' Parsons. Vijf partijgangers van de ter dood gebrachte Hongaarse premier Imre Nagy zyn door het opperste gerechtshof tot gevangenisstraffen van twee tot tien jaar veroordeeld, aldus meldt het blad „Esti Hirlap". Zweedse bladen maken melding van het smokkelen van strategische metalen naar de volksdemocratieën. Een Zweeds zakenman is te Gothenburg in verband met deze zaak in staat van beschuldi ging gesteld. Hij zou in Nederland nikkel en koper hebben gekocht, dat. na achtereenvolgens naar Zweden, West- Dultsland en Zwitserland te zijn overge bracht .aan Tsjecho-Slowakije en zelfs aan China zou zijn geleverd. Het blad „Expressen" meent, dat men in Stock holm nog een zaak van soortgelijke aard op het spoor zou zyn. Het Oostduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren geprotes teerd tegen vier schendingen van het Oostduitse luchtruim. Op 25 maart had een Westduits militair vliegtuig boven Halberstadt gevlogen. Twee dagen later hadden twee Amerikaanse vliegtuigen de grens geschonden, terwijl op dezelfde dag een Amerikaanse burger met een parti culier vliegtuig bij Dippach, in de om geving van Eisenach, was geland. Naar alt laatste geval was het onderzoek nog gaande, aldus de Oostduitse verklaring. Het Mexicaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat twee Russische diplomaten zijn uitgewe zen. Het zijn de marineattaché Remisof en de tweede secretaris Arklenof, die er van beschuldigd worden, betrokken te zijn geweest bij de spoorwegstaking van van ae vorige week. In aanwezigheid van ongeveer 40.000 mensen voor het grootste deel oorlogs veteranen en falangisten heeft gene raal Franco gisteren in 'de Sierra de Guadarrama bij Madrid, een in de rotsen uitgehouwen oorlogsgedenkteken ont huld. Met het gedenkteken, waaraan men 16 jaar heeft gewerkt, wil men de slacht offers van de Spaanse burgeroorlog eren. Volgens het Russische persagent schap Tass ls maandag een Albanese sol daat gedood en zyn verscheidene mili tairen ernstig gewond, toen vijftien Griek se soldaten de grens overgingen en by Branchen, in het district Bilisjte, uit een hinderlaag een aanval deden. De Alba nese regering had via de secretaris-gene raal der V.N. een protestnota aan de Griekse regering gezonden (Griekenland en Albanië onderhouden geen diploma tieke betrekkingen). De premier van Zuid-Rhodesië, Sir Edgar Whitehead, heeft woensdag in het parlement van Zuid-Rhodesië het wets ontwerp verdedigd volgens hetwelk de tijd ls gekomen niet-blanken tot het ambtenarenkorps toe te laten. Hy noem de het verschrikkelijk dat, terwijl niet- blanken die werkelijk van bekwaamheid hadden blijk gegeven, werden uitgesloten van toetreding tot het ambtenarenkorps, de kolonie mensen uit andere landen moest binnenhalen om de open plaatsen ln te nemen. Deze maand zal de sterkte van de Westdultse strijdkrachten tot boven de 200.000 man toenemen. Ongeveer 160.000 Japanse mynwer kers die voor tien dagen het werk had den neergelegd om aan looneisen kracht bij te zetten, hebben hun actie tijdelijk gestaakt, nadat zij een bemiddelingsvoor stel hadden aanvaard. Zij hebben hun werkgevers tot vrijdag de tijd gegeven om hetzelfde te doen. In de afgelopen maand zijn gemid deld 300 vluchtelingen per dag uit Oost- Duitsland in West-Berlijn aangekomen. In de Poolse stad Rzeszow staan 16 mensen terecht, die als directeuren en afdelingschefs van een schroevenfabriek de staat voor een oedrag van 350.000 gulden hebben benadeeld door de rap porten over de produktieresultaten te vervalsen. Vijf mannen, van wie vier een kous over het gezicht hadden getrokken, heb ben gisteren in Noord-Londen een over val op een postauto gepleegd. Zij vielen de chauffeur en zijn collega aan en gin gen er per auto met drie zakken aange tekende post vandoor. Hierin zat een be drag ter waarde van 50.000 tot 60.000 gulden. Eén van de postbeambten werd fn het ziekenhuis opgenomen. Koningin Elisabeth van België die naar aanleiding van de inwyding van het naar haar genoemde oudheidkundig in stituut een particulier bezoek aan Israël brengt, heeft gisteren een krans gelegd op de graftombe van Theodore Herzl, de bevorderaar van het Zionisme, en een boom geplant op de nationale begraaf plaats daar in de buurt. Birmaanse troepen leveren in het noorden van de staat Sjan hevige ge vechten tegen militairen, die deel heb ben uitgemaakt van het Kwomintang- leger, doch die in 1949, ten tijde van de opmars der communistisch-Chinese troe pen, uit China zijn gevlucht. Er wordt gestreden in een woest en slechts spaar zaam bevolkt gebied. De gewezen Kwo- mintang-militairen worden aangevallen door troepen, militaire politie en straal vliegtuigen. De Birmaanse autoriteiten menen, dat de Chinezen voor het aan breken van de natte moeson terug zullen moeten trekken, willen zij nadien niet het gevaar lopen door voedselgebrek om het leven te komen. Ali Hoessein Sjaragogloe, minister van het keizerlijk hof van Perzië, die en kele dagen geleden In Rome is aange komen, Is vandaar naar Teheran vertrok ken. Tijdens zijn verblijf in Rome heeft hij een onderhoud met Prinses Soraja, de vroegere echtgenote van de Sjah, ge had. Twee nationalistisch-Chinese vissers vaartuigen, met een gezamenlyke beman ning van 31 koppen, zijn halverwege tus sen de ^Handen Quemoy en Matsoe (ln nationalistische handen) en niet ver van de kust van communistisch-China, ver dwenen. Men meent te Talpeh, dat zij mogelijk per ongeluk ln een gevechtszone zijn terecht gekomen. De volgende wereldjamboree van de padvinders zal ln Juli van dit Jaar by Manilla op de Philippijnen worden ge houden. Indonesië zal èen delegatie van 1000 padvinders en padvlndsters sturen die reeds begin Juni zullen vertrekken. DONDERDAG St.-AntoniusclubhuisEerste lustrum Jong K. en G. 8 uur nam. Den Burcht: R.-K. Jongerenkontakt, Spr. pater S. Jelsma. 8 uur nam. St.-Bonaventura-lyceum: R.-K. Jonge renkontakt. Theo van Son en Willy Mo- ret. 8 uur nam Hogewoerd 175: Bij eenkomst Jehovah' Getuigen. 7.25 uur nam. SchouwburgUitvoering balletschool Mij. voor Toonkunst o.l.v. mevr. An ter HaarPasman. 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Engeland- avond Ned .Chr. Relsver. 8 uur nam. Stadszaal: Feestavond Personeelsvereni ging Lichtfabrieken. 8 uur nam. VRIJDAG St.-AntonlusclubhuisR.K. Jongeren kontakt. Spr. Frans Josso. 8 uur nam. Den Burcht: R.-K. Jongerenkontakt. Theo van Steen en Willy Moret. 8 uur nam. St.-Bonaventura-lyceum: R.K. Jonge renkontakt. Spr. mr. Hans Velu. 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mr. C. A. baron Bentlnck over: „Kunst en godsdienst". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ledenverg. Coöp. Boeren leenbank Lelden-Oegstgeest. 7y2 u. nam. Prediker: Feestavond Chr. Bond „Uni- tas". 7.30 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): K. en O. Op treden goochelaar Willy Alberti. 2.30 uur nam. Oegstgeest. Geref. Kerk: Film avond Protestantse Gezondheidszorg. Film „Vecht enen dienen". 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Christengem. „Ecclesia' 8 uur nam. Den Burcht: Toneelver. „Door Oefe ning Beter". „De heilige vlam". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventkerk. Bijbelstu die 1011 uur voorm.; 1112 uur spr. ds. F. J. Voorthuis. Molen „De Valk": Fietstocht Ned. Chr. Reisver. door Staatsbossen te Noordwijk. 2 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Speeltulnver. „Oosterkwartier". 7.30 uur nam. Oud-P oelgeest: Excursie Kon.Ned. Natuurhistorische Ver. 2.15 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's Getuigen: „De volmaakte rege ring voor de gehele mensheid". 4 uur nam. Wachttorenstudie. 5 uur nam. Stadszaal (grote zaal): R.-K. Jongeren kontakt. 8V2 uur nam. MAANDAG Oude Singel 236: Jaarverg. Speeltuin ver. „Noorderkwartier". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Vakantie voorlichting Lissone-Lindeman. nam. DINSDAG St.-Antoniusclubhuis: Chr. Toneelgroep „De Timdelerclub" speelt „Een merel streek neer". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ned. Ver. van Huisvrou wen. Modeshow forma Van Strien. 2.30 uur nam. evang. Joh. Maasbach. Ryksmuseum van Oudheden: Voor dracht dr. J. W. Salomonson. „Een be zoek aan Utica in Tunesië. 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Voorjaarsde monstratie Haagse Kath. Academie voor moderne kapkunst. 7.45 "Uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Uitvoering Chr. Muziekver. „Concordia". 8 uur nam. Oegstgeest (Kempenaerstraat 42): Alg. verg. Het Groene Kruis, afd. Oegst geest. 8 uur nam. BIOSCOPEN Trianon „De familie Trapp", a.l. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Paasdagen: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De wraak van Zorro". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 15 en 9.15 uur. Paasdagen: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Koningin Christina". Casino „De blauwe maagden van St.- Trinian's". Dagelijks 7 en 9.15 uur. s'Middags: „Davy Crockett en de pira ten". Lido „Operatie Amsterdam". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Paas dagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „De schrik van het bataljon". Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Paas dagen: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Tentoonstelling Livlnus. grafiek, fotogra fiek en fotopeinture Werkdagen25 uur nam (tot en met 11 april) Lakenhal: Tentoonstelling „Heden daagse Nederlandse Keramiek". Werkd.: 104 uur; zond.: 14 uur. (Tot 27 april) Voorschoten Cultureel Centrum) Tentoonstelling van Kunst en Kunstnij verheid. 46 en 79.30 uur nam. (t/m. 2 april). NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden is geopend Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406 en té Oegst geest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, tel. 26274. Bij geen gehooi bü Uw huisarts oi specialist, bel op inkterstelefoon 22222 TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVROl 20.20 Sportpanorama; 20.55 Ontmoeting tussen klassieke- en Jazzmusici; 21.15 22.20 Alles gaat naar wens. VOOR VRIJDAG S APRIL Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en lit .kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 V .d. Jeugd. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Licht© muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Cello en piano. 14.25 Gram. 14.35 Kamerork. 15.00 V. d. jeugd. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d_ Jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Sopr. en piano. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Gram. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 VVD, pol. caus. 19.30 Verz.progr. v. d. mil. .20.30 De ring van Liberto Vlllacam- pa, hoorsp. 21.00 Promenadeork., koor en sol. 21.55 Limburgs halfuur. 22.25 Viool en piano. 22.50 Mislukte .huwelijken van katholieken, caus. 23.00 Nws. 23.1524.00 Jazz. Hilversum II. 298 ni. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.45 Vocaal Dub- belkwart. VPRO: Thuis. caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 11.15 V .d. kleuters. 11.30 Kamer- muz. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Re geringsuitz.: Landb.rubriek: Landbouw kundig weeroverz. 12.30 Land- en tuinb - meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Theaterork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderliedjes. 14.30 Voor dracht. 14.50 Gevar. progr. VARA: 16.00 Muz. caus. 16.30 V .d. zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Orgel en zang. 17.55 Act. VAR: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Dansmuz. 18.50 De puntjes op de i. 19.00 Liedjes voor de Jeugd. 19.10 Jazz- muz. VPRO: 19.30 Het platteland nu, caus. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichter Chr. van Geel. caus. 20.20 Licht emuz. 20.35 Euro pees comm. 20.45 Moderne theologenver- gadering, gesprek. VARA: 21.00 Villa Si- donia, hoorsp. 21.20 Lichte muz. 21.35 Pol. parade 22.05 Jazzmuz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. causerie. VARA: 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. (over de 4e i(jn van 1820 uur) Giuseppe Verdi. „Falstaff". Lyrische komedie in 3 bedrijven (6 tonelen) op tekst van Arrigo Boïto naar William Shakespeare. Plaats en tijd van hande ling: Windsor, tijdens de regering van Hendrik IV van Engeland (13991413). Personen: Sir John Falstaff. Tito Gobbi, bariton; Ford, burger van Windsor, Ro lando Panerai, bariton; Mrs Alice Ford. zijn vrouw. Elizabeth Schwarzkopf, so praan; Nannetta, hun dochter, Anna Moffo, sopraan: Fenton, minnaar van Nannetta. Luigi Alva, tenor; Dr Cajus, Tomaso Spataro, tenor; Bardolfo, Pisto- la. bedienden van Falstaff, Renato Erco- lani, tenor en Nicola Zaccaria, bas; Mrs. Quickly, Mrs Mac Page, vriendinnen van Alice, Fedora Barbieri, mezzo-sopraan en Nan Merriman, mezzo-sopraan; Koor: Burgers en Volk, Dienaren van Ford, Ge maskerde Figuren, Kobolds, Feeën, Hek sen, enz. Philharmonica Koor Philharmo- nia Orkest. Dirigent Herbert von Karajan. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. 20.30 10 Jaar NATO. 21.00—22.00 Jazzconc. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Caus. 13.00 Amus. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 15.00 Fllmmuz. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Twintig vragen. 17.00 Orkestconc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South East. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Klankb. 21.00 Symf.ork. 22.00 Nws. 22.15 Radio Link. 23.00 Pianorecital. 23.30 Muz. quiz. 24.00 Nws. 0.060.36 Klarinet en plano. Engeland, BB Light Programme. 1500 1 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Dale's Dagb. 12.30 Nws. en Ierse muz. 13.00 Amus. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. 14.30 Nws. 14.45 d. kind. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Nws. 16.00 Orkestconc. 16.30 Nws. 16.45 Amus. muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dales' Dagb. 17.45 Lichte muz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 iport. 20.30 Nws. en hoorsp. m .muz. 21.00 Amus. muz. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Gevar. muz. 22.30 Nws. 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en orgelspel. 0.55— 1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 14.00 Gevar. muz. 16.00 Vlaam se liederen. 17.00 Nws. 17.40 Dansmuz. 19.00 Nws. 19.20 Symf.conc. 2145 Nws 22.10 Amus. muz. 22.25 Cabaret. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Orkestconc. 14.00 Instr. concert. 16.55 Gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Le Roi d'Ys, opera. 23.10 Recital. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Ork.conc. 15.30 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16 02 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Symf.ork. 18.30 V d sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Kin- derweelde. 20.00 Ork.conc. (In de pauze: Kunstcaleidoscoop). 21.45 Gram. 22 00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22 55 23.00 Nws. Brussel 484 111. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Omrork 14.00 Gram. 15.20 en 16.05 Idem. 17 00 Nws. 17.10 en 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20 00 Kamerork., koren en sol. 21.05 Gram. 22.00 Nws. 22.55 Idem. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V d a a S ÈS Es Is BS Den Helder zwaar bew. ono 1029 6 6 Ypenburg mist no 1027 9 8 Vlissingen mist w.st. 1028 8 8 EeLde geh. bew. ono 1030 5 5 Twente motregen nno 1028 9 9 De Bilt. mist nno 1028 9 9 Eindhoven geh. bew. wzw 1028 10 9 10 9 Z. Limburg zwaar bew. z 1028 Sir Edmund Hillary, die samen met SJerpa Tensing in 1953 de Mount Everest bedwong, heeft van de Chinese commu nisten geen toestemming gekregen om van Tibet uit de on beklommen noorde lijke helling van de Mount Everest te be stijgen. In een brief van de communis- tlscn-Chinese Atletiek-unie aan Sir Ed mund in Auckland, Nieuw-Zeeland. staat dat men wegens „ongeschikte omstandig heden" geen toestemming kan verlenen. Hillary had de Chinese communisten uit genodigd aan de voorgestelde beklimming deel te nemen. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Münohen Züricih Genève Locamo Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Algiers ■d d 52 5 1 a h motregen zzw 4 3 2 onbewolkt nw 7 3 2 onbewolkt windstil 0 3 9 onbewolkt w 3 1 regen zzo 6 6 0.1 mist w 2 8 0 motregen no 4 9 0.1 geh. bew. zzw 2 10 0.1 onbewolkt nno 2 5 0 zwaar bew. no 2 10 0 mist windstil 4 0 onbewolkt windstil 3 0 onbewolkt nw 6 10 0 geh. bew. wnw 4 9 0 onbewolkt windstil 1 0 mist windstil 1 0 onbewolkt windstil 0 0 onbewolkt n 2 4 0 onbewolkt z 1 3 0 geh. bew. ver and. 1 0 onbewolkt w 2 -2 0 licht bew. n 4 9 5 licht bew. windstil 11 0 onbewolkt wnw 4 6 0 zwaar bew. zw 3 9 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2