NAVO-vergadering in Washington kan Westers standpunt verhelderen Chinezen beschieten de Cliamba-stam hij Lhasa WEERBERICHT Minister Luns ivil stem van de kleine landen laten horen Spaak maant tot behoedzaamheid Duizenden Tibetanen naar kampen gevoerd RUSSEN HOUDEN VAST AAN BEPERKING LUCHTCORRIDOR v Bolletje/' j Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 APRIL 1959 No. 29709 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Washington) Aan de vooravond van de tiende verjaardag van de NAVO (op 4 april a.s.) is het wel duidelijk geworden, dat de NAVO-vergaderingen in Washington weliswaar van betekenis kunnen zijn ten aanzien van de hangende Duitse problemen, doch op dit moment toch niet de doorslag geven. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, onderstreepte gisteren met voldoening in zijn stem, dat de kleine landen gedurende de NAVO-vergaderingen een kans krijgen gehoord te worden. Dit is ongetwijfeld juist, doch hun stem zal ten hoogste ad viserend en vermanend kunnen zijn en zeker niet medebeslissend. Gisteren hebben de Westerse Grote Drie plus Duitsland de besprekingen inzake de Duitse problemen voorlopig beëindigd. Een definitieve onderhandelingspositie voor de conferentie met de Russen is nog niet bereikt. Men verwacht evenwel niet, dat deze positie tot kristallisatie zal worden gebracht in de NAVO-vergaderingen. Woensdag reeds zijn leidinggevende opdrachten verstrekt aan een werkgroep van de vier voornaamste landen, die thans de onderhandelingspositie nader moet brengen tot concretisering. Eerst na 28 april hopen de ministers van de vier voor naamste mogendheden spijkers met koppen te kunnen slaan. land. Voor zulk een plan verwacht men toch niet veel sympathie van Russische zijde. Een dergelijk plan, hoe verstan dig ook, is daarom niet ontbloot van enige propagandistische aspecten. Het Westen moet echter verder gaan met zijn voorbereidingen inzake de situatie van Berlijn. Terecht wees de secretaris generaal van de NAVO, Paul Henri Spaak, er tijdens een persconferentie op, dat het Westen zich bij dit spel niet door de Russen in de kaart mocht laten kijken. Zou men doen doorschemeren, dat het Westen bepaalde concessies overwoog, dan zouden de Russen de in druk krijgen op die toegevingen te kun nen rekenen en dan zou Moskou zich aangemoedigd voelen nog meer te vra gen. Vandaar, dat het van het hoogste belang is de onderhandelingspositie in besloten kring vast te stellen en niet in de NAVO-vergadering, al is die ook of ficieel geheim. Het moet overigens worden opgemerkt, dat de Engelsen in groter NAVO-ver- band meer steun voor hun standpunt zouden kunnen verwachten dan in de groep van de vier mogendheden. Alge meen kan men zeggen, dat Canada en de Scandinavische landen concilia nter zijn dan Duitsland, Frankrijk en Ame rika. Nog steeds overheerst de indruk dat Engeland, waar mogelijk, olie op de golven wenst te gooien. Al wenste Spaak dan niet dat het Westen zijn onderhandelingspositie zou bloot geven, persoonlijk gaf hij wel zijn mening over wat beslist niet accepta bel is: geen neutralisering van Duits land, geen terugtrekking van Ameri- Ikaanse troepen van het Europese vas teland, zo luidde zijn recept. Over an dere oplossingen zou echter te praten zijn. Vanochtend echter was voor alles ge wijd aan de plechtige herdenking van NAVO's tiende verjaardag. Minister Luns, die in deze periode voorzitter is van de NAVO-raad, viel de eer te beurt met Eisenhower en Spaak de voornaam ste zetels te bezetten tijdens de ochtend ceremonie. Londen concilianter dan de anderen De deelnemers aan de NAVO-verga deringen kunnen niet méér hopen, dan naar aanleiding van een voorlopig rap port iets bij te dragen tot opheldering van het Westerse standpunt. Al zullen dus de kleine landen betrek kelijk weinig in de melk kunnen brok kelen, toch is de thans gevolgde proce dure redelijk te achten. Voor het Westen is het niet bijzonder riskant iets te la ten uitlekken over een eventueel plan tot geleidelijke hereniging van Duits- Onderhoud dr. Soebandrio- Howard Jones De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft volgens een Indonesische regerings woordvoerder een onderhoud van een paar uur gehad met de Amerikaanse ambassadeur Howard Jones. Tijdens dit onderhoud, dat geschiedde op verzoek van de ambassadeur, hebben zij politieke en economische kwesties besproken, in het bijzonder de voorbe reiding van een nieuwe kredietovereen komst tussen de V.S. en Indonesië. Vol gens de bepalingen van dit akkoord zou de Amerikaanse regering Indonesië een krediet van 60 miljoen dollar verlenen in de vorm van beschikbaarstelling van Deze week juridische stappen Ind. tabak? Dr. Lutz Delius, een advocaat te Bre men die meedeelde dat hij de Neder landse belangen vertegenwoordigt, heeft gisteren gezegd dat zeker deze week ju ridische stappen tegen de eerste veiling van Indonesische tabak in Bremen zul len worden ondernomen. Hij zei dit in antwoord op vragen maar hij weigerde verdere mededelingen te verstrekken. Dr. Horst Willner, eveneens advocaat in Bremen, die zei de Indonesische staat en handelaren in Bremen te vertegen woordigen, deelde op vragen mede dat nog geen gerechtelijke actie was onder nomen. Verwacht wordt dat de 191 ton uit In donesië, die maandag in West-Duitsland aankwamen, begin mei zullen worden geveild. Strijd in Tibet opgelaaid Talrijke executies De strijd in Tibet is weer opge laaid. De Chinezen beschieten se dert woensdag met zwaar geschut groepen opstandige Chamba's op circa 40 km. ten zuiden van Lhasa, aldus berichten die vandaag in Kalimpong werden ontvangen. Volgens nationalistisch-Chinese regeringskringen op Formosa hebben de anti-communistische Chamba-stammen in het grensge bied van Tibet en Sikang 300.000 man bijeen gebracht voor een offensief tegen Lhasa. Nationalis tische kranten melden voorts, dat het „droppen" van voorraden voor Tibetaanse rebellen door nationa listische vliegtuigen bevredigend verloopt. Intussen brengen de communis tische Chinezen duizenden Tibeta nen weg in vrachtauto's, waar schijnlijk naar dwangarbeidskam- pen, aldus mededelingen van Met de paasdagen zijn vele Zwit sers naar het zonnige zuiden ge trokken. De automobilisten onder vonden bij hun terugkeer ernstig oponthoud door de winter: sneeuw had de bergpassen onbegaanbaar gemaakt, en honderden auto's moesten bij de Gotthardtunnel ge duldig op hun beurt wachten om een plaatsje op een trein te vinden. Opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer met in de nacht en och tend hier en daar mist, maar morgen op vele plaatsen opklaringen met hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) Vrijdag 3 april Zon op: 6.13 uur; onder 19.15 uur. Maan op: 4.08 uur; onder 14.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.17 uur. Laagwater te 7.26 en 20.22 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Israël beproeft een nieuw oproepsysteem voor reservisten Israël en Syrië hebben gisteravond re servisten opgeroepen. In Israël gaat het om drie eenheden. Het doel ervan is volgens premier Ben Goerion slechts een oproepsysteem te beproeven. Het is de eerste mobilisatie op grote schaal sinds die van oktober 1956, welke voorafging aan de veldtocht naar het Egyptische Sinai-schiereiland Premier Ben Goerion heeft echter verzekerd, dat er ditmaal geen bijzondere betekenis aan de maatregel moest worden toegekend. In Syrië moesten alle militairen zich onmiddellijk naar hun onderdeel bege ven, terwijl vijf formaties reservisten zich binnen 24 uur moesten melden. De oproeping van Israëlische reservis ten geschiedde via de radio. Deze be kendmaking via de radio heeft grote op winding veroorzaakt in Jeruzalem. Hoewel in Israël elk jaar reservisten worden opgeroepen voor een maand ac tieve dienst, is dit tot nu toe gebeurd op een wijze die het burgerlijke leven zo weinig mogelijk ontwrichtte. Dit is de eerste keer dat er in Israël manoeuvres worden gehouden die ook gericht zijn op het verkrijgen van praktijk voor een echte mobilisatie. Nieuwe nota aan VS? Over Amerikaanse invoer olieprodukten De regering van het Koninkrijk zal vermoedelijk nog deze week opnieuw een nota indienen bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken over het besluit van de V.S. de invoer van stookolie en andere olieprodukten te beperken. Dit heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns gisteren in Washington medegedeeld na een onderhoud met de Amerikaanse onderminister van Staat voor Economische Aangelegen heden Dillon. Minister Luns zeide mede namens de regering van de Ned. Antillen het standpunt van de Rijksregering „dui delijk" te hebben medegedeeld. Toe gezegd is, dat de aangevoerde argu menten nader zullen worden onder zocht. Naar wij vernemen richten de Neder landse bezwaren zich ook op het feit, dat aanvankelijk alleen de invoer van stookolie in de V.S. zou worden beperkt. Uit het op 10 maart j.l. bekendgemaakte besluit blijkt echter dat de Amerikaanse invoerrestrictie ook van toepassing is op eindprodukten. De uitvoer van de raffi naderijen op Aruba zal hierdoor worden verminderd met 60 procent, hetgeen een waardevermindèring betekent van 50 gewoonlijk betrouwbare zijde In Kalimpong (India). Volgens van Tibetaanse zijde te Nieuw Delhi ontvangen berichten hebben de Chinese communisten honderden van de vierduizend door hen te Lhasa ge vangen genomen Tibetanen. na eer summiere rechtspraak, doodgeschoten of opgehangen. Het ophangen zou ge schied zijn aan de takken van bomen en de Chinese communisten zouden de lijken er verscheidene dagen hebben ge laten. De inwoners van de Tibetaanse hoofd stad zouden honger lijden, daar er niet voldoende levensmiddelen worden aan gevoerd. Verder wordt uit betrouwbare bron in Nieuw Delhi vernomen, dat er bij de op stand in Lhasa meer dan 3000 mensen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers zouden zich talrijke vrou wen bevinden. Onthullingen van Norboe De oudste broer van de Dalai Lama, de 37-jarige Thoebten Norboe, heeft gisteren in New York een beroep gedaan op de vrije wereld om zoveel mogelijk steun te verlenen aan de duizenden Ti betanen, die uit hun land zijn gevlucht Thoebten Norboe, die al drie jaar in de VS woont en studeert, verklaarde op een persconferentie, dat er volgens de laatste cijfers op het ogenblik 18.000 Tibetaanse vluchtelingen in India zijn. Norboe zei voorts, dat de Chinezen het afgelopen jaar vergeefs getracht hebben de Tibetaanse boeren en kloos terlingen het communistische systeem op te leggen. Vele jongemannen, die paarden hadden en konden rijden, zjjn toen gevlucht, maar de ouderen en vele vrouwen met hun kinderen nog op de arm, zijn door de Chinezen met mitrail leurs neergeschoten. Circa 3000 gezin nen zouden op deze wijze door de Chi nezen zjjn vermoord. Norboe had dit vernomen op een congres van Boed dhistische priesters dat het vorig jaar in Bangkok is gehouden. Rumoer in India's parlement De Indiase onderminister van Bui tenlandse Zaken Laksjmi Menon ver klaarde gisteren in het parlement, dat het hoogst ongepast was van de Chinese ambassade om de Chinese bewering, dat Kalimpong het centrum van de opstand in Tibet zou zijn, te herhalen, nadat premier Nehroe dit had tegengesproken. Er ontstond tumult toen een onaf hankelijk parlementslid verklaarde, dat de herhaling van de Chinese bewering na Nehroe's tegenspraak een schending betekende van zekere beginselen waar op de overeenkomst met China van vreedzaam naast-elkaar-bestaan be rustte. Ervaren parlementaire waarnemers verklaarden zich niet te kunnen herin neren, dat dergelijke tonelen zich ooit eerder hebben voorgedaan. Het leek er op een gegeven ogenblik op, dat de af gevaardigden elkander te lijf zouden gaan! Meer dan tien minuten was het tu mult zo hevig, dat slechts een enkele uitroep kon worden verstaan. Leden van de (regerings) -Congrespartij en van de oppositie riepen luidkeels „schande" te gen de communisten, terwijl laatstge noemden heftig protesteerden tegen de aanvallen, die in toespraken op hen wa ren gedaan. 108-jarige overleden Vanochtend is in het gemeentezieken huis te Dordrecht op 108-jarige leeftijd overleden Opoe Neeltje van Velzen, de oudste burgeres van Dordrecht en op een na de oudste inwoonster van Neder land. Enkele weken geleden moest opoe van Velzen wegens darmstoornissen in het ziekenhuis worden opgenomen. Haar toestand liet zich toen evenwel niet ern stig aanzien. Plotseling kwam er echter een keer ten kwade in de situatie, vanochtend is zij gestorven. miljoen dollar. Een beperking van alleen stookolie zou een vermindering van 10 of 15 miljoen dollar per jaar hebben vertegenwoordigd. Reeds in een nota, die op 25 februari in Washington werd overhandigd, werd gesteld, dat het besluit van de Ameri kaanse regering in strijd was met de geest van de GATT. Ook werd gewezen op het strategische belang van de raffi naderijen op Aruba voor de veiligheid van het westelijke halfrond. De aankomst van het Koninklijk Gezin op het vliegveld van Turijn, vanwaar per auto de tocht naar Cervinia. aan de voet van de Mat- terhorn. gemaakt werd. Ook Prins Aschwin en diens familie hebben zich bij de Koninklijke Familie aan gesloten. Wil men verandering van deregel', dan moet eerst met hen onderhandeld worden (Van onze correspondent in Bonn) Van de zijde van de Russische ambassade in Oost-Berlijn is gisteren meege deeld, dat het tot complicaties zal komen, wanneer de Amerikanen er op blijven staan de luchtcorridor naar Berlijn op groter hoogte dan 3 km. te gebruiken. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa in Wies- baden verklaarde daarop, dat men op ieder ogenblik als dat wenselijk wordt geacht, met turboprop-transporttoestellen op grote hoogte naar West-Berlijn zal vliegen. Daarmee is de strijd om de luchtcorridor aanzienlijk toegespitst. Als bekend begonnen de eerste moeilijkheden op Goede Vrijdag, toen een Amerikaans turbo prop-transportvliegtuig van het nieuwe type C-130 op een hoogte van 9000 meter naar West-Berlijn vloog en daarbij, zowel op de heen- als op de terugweg, zwaar werd gehinderd door een drietal Russische straaljagers. Volgens de Russen bestaat er een afspraak volgens welke in de luchtcorridor door Westelijke toe stellen niet hoger dan 3300 meter gevlogen mag worden. Volgens de Amerikanen bestaat die overeenkomst niet. maakt. Selwyn Lloyd zou van oordeel zy'n, dat het voldoende is, dat men een maal, te weten j.l. va-ij dag, had gestaan op de Westelijke rechten in de luchtcor- ridors. Kennelijk wil men van Britse zijde, waar men overigens op de hoogte was van de Amerikaanse bedoelingen op Goede Vrijdag, geen moeilijkheden Scheppen, juist nu er sprake is van een zekere toenadering tot de Russen in het zicht van de aanstaande Geneefse mi nistersconferentie. Selwyn Lloyd wenst geen nieuwe vlucht In West-Berlijn is nu gezegd, dat in november 1945 in de geallieerde con- troleraad wel gesproken is over een maximale vlieghoogte van 10.000 voet (3300 meter)die voor de toen bestaande vliegtuigen ruim voldoende was. De drie Westelijke burgerlucht.va artmaatsohap - pdjen, die op West-Berlijn mogen vlie gen (de PAA, BEA en de Air France) hebben zich ook steeds aan deze hoogte gehouden en vlogen meestal tussen 2000 en 2500 meter. Maar van een overeen komst is geen sprake. De Russen spra ken pas na meer dan 13 jaar van een begrenzing der luchtcorridors, niet slechts naar beneden en naar de zijkan ten, maar ook naai- de hoogte, toen de Amerikanen hun plannen bekendmaak, ten met hun C-130, die speciaal geschikt is voor het vliegen op grote hoogte. In Oost-Berlijn deelden de Russen gisteren voorts mee, dat „uit veiligheidsoverwe gingen een beperking van de vlieghoogte van Westelijke toestellen noodzakelijk is". Het gold hier huns inziens een regel, waaraan men zich jaren had gehouden en wanneer men die regel veranderen wilde, moest men er eerst met hen over onderhandelen. Met enige verwondering heeft men in Bonn uit Washington vernomen, dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd op de Westelijke ministers, conferentie gisteren geëist zou hebben, dat er voorlopig geen verdere vluchten naar West-Berlijn op een hoogte boven 3300 meter zouden moeten worden ge- Advertentie JUBILEUM BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM Gisteren herdacht mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam, zijn 12^- jarig jubileum daar ter stede. Mr. Peek bekleedt sinds meer dan 28 jaar het burgemeestersambt. Hij was tevoren in functie te Pannerden en Alkemade. Uit deze laatste gemeente kwam hij in 1946 naar Schiedam, waar hij nu de eerste burgemeester sinds 1890 is, die langer dan tien jaar aan het hoofd van het stadsbestuur stond. Kabinetsformatie: De K.V.P. beschuldigt PvdA en omgekeerd (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen verwacht men in Den Haag een kabinet zonder socialisten. Maar daarvoor wil de KVP, die jarenlang heeft samengewerkt met de PvdA, niet ver antwoordelijk zijn. De katholieke arbei ders die op de KVP stemmen, zouden dat de Katholieke Volkspartij kwalijk nemen. Daarom wordt reeds geruime tijd van deze zijde geschreven dat de PvdA „onhandelbaar" is, dat er niet met de socialisten valt te praten omdat zij baar eisen te hoog stellen. Niet begrepen In het kamp van de PvdA begrijpt men niet, dat zulke beschuldigingen konden worden geuit, terwijl de partij nog niet eens de gelegenheid heeft gehad aan een formateur eventuele eisen ken baar te maken, zodat ook nog niet is kunnen blijken dat de PvdA onhandel baar is. Met zijn verklaring, dat de PvdA niet is betrokken in het overleg van KVP, AR en CHU over een regerings program, beeft mr. Burger er de aan dacht op willen vestigen dat de socialis ten reeds onhandelbaar worden ge noemd, terwijl er van onderhandelen nog geen sprake is. En dat het dus de opzet is van de rechtse partijen de PvdA uit een nieuiw kabinet te weren. Tegenspraak Van de zijde van de KVP en de AR tracht men de voorstelling te wekken dat de PvdA zelf de oppositie wenst. Dat heeft mr. Burger met zijn verklaring te gengesproken. Op redelijke voorwaarden en met een regeringsprogram waaraan de partijen zich gebonden achten, wil de PvdA deelnemen aan een kabinet. In het onderhoud van hedenmiddag van de formateur met mr. Burger kan natuurlijk blijken dat het regeringspro gram van prof. de Quay voor de PvdA onaanvaardbaar is. De kabinetsformateur, prof. dr. J. E. de Quay, is dus begonnen met zijn be sprekingen met de leiders der grootste fracties in de Tweede Kamer. Met de ministers, die hij gisteren ontving, heeft hij ongeveer een uur gesproken, zoals gemeld, komen vandaag de heren Bur ger (PvdA) en Romme (KVP) aan de beurt. Prof. de Quay is voornemens morgenmiddag de heren Bruins Slot (AR) en Tilanus (CH) te ontvangen. Morgenochtend zou hij een gesprek hebben met prof. mr. Oud (WD). Desgevraagd verklaarde de formateur, dat hij nog geen regeerprogram gereed heeft, maar z.i. voldoende beleidspunten heeft opgesteld om een naar hij hoopt vruchtbaar gesprek met de fractie leiders te kunnen voeren.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1